Iran F3 [August 04 - Tehran - Clay] Winner: Adam Vejmelka [Archive] - MensTennisForums.com

Iran F3 [August 04 - Tehran - Clay] Winner: Adam Vejmelka

Zirconek
07-22-2008, 04:19 PM
Iran F3
Location: Tehran, Iran
Type: $15K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.erwinvoogt.com/overland/pix/iran/tehran.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018135

Entry List
1 VEJMELKA, Adam CZE 283 1
2 LEONTE, Bogdan-Victor ROU 484 1
3 PANFIL, Grzegorz POL 489 1
4 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 511 1
5 $ MITSUHASHI, Junn JPN 731 1
6 $ BLAKE, Myles GBR 803 1
7 $ ABOU EL KHAIR, Motaz EGY 807 1
8 KRKOSKA, Jiri CZE 873 1
9 NEDELKO, Ivan RUS 898 1
10 FILENKOV, Alexei RUS 902 1
11 ONOZAWA, Arata JPN 923 1
12 $ ALAYLY, Karim LIB 962 1
13 TUPY, Mario AUT 977 1
14 JAHN, Jeremy GER 994 1
15 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1193= 1
16 SOFYAN, Harutyun ARM 1211= 1
17 SOTIRIU, Kristopher AUT 1227 1
18 SATTANINO, Marco ITA 1269= 3


Alternates
19 LEONG, Michael SOL 1310= 1
20 VUKOV, Stefano CRO 1334= 1
21 PERANAMALLUR-CHANDRASEKHAR, Vignesh IND 1334= 1
22 GOVAERTS, Bart BEL 1399= 6
23 HIGA, Akito JPN 1412= 1
24 HOWE, Gregory GBR 1440= 1
25 GEVORGYAN, Ashot ARM 1611= 1
26 KHUSAINOV, Rynat KAZ 1611= 1
27 MAKHARIA, Rahil IND 1611= 1
28 EL ESAWY, Tarek EGY 1712= 1
29 NDLELA, Mlandeli ZIM 1712= 6
30 AHMADVAND, Saeed IRI 1712= 1
31 SIMIC, Tibor CRO 1712= 1
32 DABIRI, Ashkan IRI 1780= 1
33 SHAHGHOLI, Anoosha IRI 1830= 1
34 BARTH, George USA 1860= 4

Zirconek
08-01-2008, 05:35 PM
qualifying draw

1st Round

Akito HIGA (JPN) (1) BYE
Ali TAHERI (IRI) defeated Parsa POURYAHYA TAHERKHANI (IRI) 6-1 6-1
Sina ADABI (IRI) defeated Pooya ARYANPOUR (IRI) 6-1 7-5
Mojtaba MOAZZAM (IRI) defeated Ehsan NOURZADE (IRI) 6-1 6-0
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) (2) BYE
Farzad KOUHESTANI (IRI) defeated Reza ZAINALZADEH (IRI) 7-5 6-4
Rouzbeh SADEDDIN (IRI) defeated Amirvala MADANCHI (IRI) 6-3 6-2
Ivan GALIC (AUT) defeated Mohammed NIAKI (CAN) 7-6(4) 6-2
Saeed AHMADVAND (IRI) (3) defeated Arash TAJROBEKAR (IRI) 6-0 6-0
Marko DANIS (SVK) defeated Reza KOHASTANI (IRI) 6-1 6-1
Nader ZAHEDI (IRI) defeated Kiarash KHADEM HOSSEINIEH (IRI) 6-7(3) 6-1 7-5
Komail FALAT JANAKA (IRI) defeated Iman GOLMOHAMMDI (IRI) 2-6 6-2 7-5
Navid JOHANNIGMANN (GER) defeated Farzad HEIDARI (IRI) (4) 6-4 6-4
Hesam YAZDI (IRI) defeated Farhang MOHAJERANI (IRI) 6-0 6-2
Shahand ESMAEILI (IRI) defeated Alireza ETMINAN BASERI (IRI) 6-2 6-1
Arsalan MOHAMMADI (IRI) defeated Abdollah MOINI (IRI) 4-6 6-4 6-0
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (5) defeated Morteza JAMSHIDI (IRI) 6-1 6-3
Morteza MOAAZAM (IRI) defeated Shahriar BEHZADIAN (IRI) 7-6(4) 4-6 6-3
Seyedali MOEZI (IRI) defeated Kazem HOSSEINZADEH (IRI) 6-2 6-4
Alborz AKHAVAN ROUFIGAR (IRI) defeated Rashed CHABI (IRI) 6-2 6-2
Ashkan DABIRI (IRI) (6) defeated Moosa AGHAYI (IRI) 6-1 6-3
Samir ARJOMANDKHAH (IRI) defeated Mamad ZANJANI (IRI) 6-2 6-3
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Amirhossein LAYEGHI (IRI) 6-1 6-3
Mohsen HOSSEIN ZADE (IRI) defeated Nardair ARJOMANDKHAH (IRI) 6-3 6-3
George KHRIKADZE (GEO) (7) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-1 6-2
Mohsen DEHGHANI (IRI) defeated Amir Reza MONTAGHAMI (IRI) 6-1 6-3
Aidin AZHANG (IRI) defeated Manochehr KAMALI (IRI) 6-4 6-0
Amir SEDGHI NASSAB (IRI) defeated Nami MALEK (IRI) 6-4 6-3
Hamed YAZDI (IRI) defeated Arbi ZADOORI (IRI) 6-1 6-3
Markus KANELLOS (AUT) defeated Mehrdad SHAHIDIPOUR (IRI) 6-1 6-0
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Ali SEYYEDI (IRI) Walkover
Andrew HOWE (AUS) defeated Saam IRANMANESH (IRI) 6-0 6-1

2nd Round

Ali TAHERI (IRI) defeated Akito HIGA (JPN) (1) Walkover
Sina ADABI (IRI) defeated Mojtaba MOAZZAM (IRI) 6-3 7-5
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) (2) defeated Farzad KOUHESTANI (IRI) 6-4 2-6 6-3
Ivan GALIC (AUT) defeated Rouzbeh SADEDDIN (IRI) 6-1 6-0
Marko DANIS (SVK) defeated Saeed AHMADVAND (IRI) (3) 6-7(5) 7-6(6) 6-0
Komail FALAT JANAKA (IRI) defeated Nader ZAHEDI (IRI) 6-4 6-4
Navid JOHANNIGMANN (GER) defeated Hesam YAZDI (IRI) 6-2 6-1
Arsalan MOHAMMADI (IRI) defeated Shahand ESMAEILI (IRI) 6-3 6-0
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (5) defeated Morteza MOAAZAM (IRI) 6-0 6-1
Alborz AKHAVAN ROUFIGAR (IRI) defeated Seyedali MOEZI (IRI) 6-2 6-2
Ashkan DABIRI (IRI) (6) defeated Samir ARJOMANDKHAH (IRI) 6-2 6-0
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Mohsen HOSSEIN ZADE (IRI) 6-2 6-2
George KHRIKADZE (GEO) (7) defeated Mohsen DEHGHANI (IRI) 7-5 6-1
Aidin AZHANG (IRI) defeated Amir SEDGHI NASSAB (IRI) 6-4 6-4
Markus KANELLOS (AUT) defeated Hamed YAZDI (IRI) 6-0 6-0
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Andrew HOWE (AUS) 6-3 6-2

3rd Round

Sina ADABI (IRI) defeated Ali TAHERI (IRI) 6-1 4-6 6-4
Ivan GALIC (AUT) defeated Amir-Soheil MOHSENI (IRI) (2) 1-6 6-2 6-2
Marko DANIS (SVK) defeated Komail FALAT JANAKA (IRI) 6-4 6-0
Navid JOHANNIGMANN (GER) defeated Arsalan MOHAMMADI (IRI) 6-3 6-2
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (5) defeated Alborz AKHAVAN ROUFIGAR (IRI) 6-1 2-0 Retired
Ashkan DABIRI (IRI) (6) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 6-3 6-2
George KHRIKADZE (GEO) (7) defeated Aidin AZHANG (IRI) 6-2 6-3
Markus KANELLOS (AUT) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 6-1 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102424&tournament=1100018135

Zirconek
08-04-2008, 12:22 AM
Main Draw

1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Mario TUPY (AUT)
Jeremy JAHN (GER) vs (Q) Rouzbeh KAMRAN (IRI)
Omid SOURI (IRI) Vs Gregory HOWE (GBR)
Jiri KRKOSKA (CZE) (8) vs (Q) Ashkan DABIRI (IRI)
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) Vs Ashot GEVORGYAN (ARM)
Shahin KHALEDAN (IRI) Vs Kiarash SOURI (IRI)
Michael LEONG (SOL) Vs Marco SATTANINO (ITA)
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6) vs (Q) Marko DANIS (SVK)
Myles BLAKE (GBR) (7) Vs Karim ALAYLY (LIB)
(Q) Markus KANELLOS (AUT) Vs (Q) Navid JOHANNIGMANN (GER)
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) vs (Q)Ivan GALIC (AUT)
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) 4 vs Qualifier
Junn MITSUHASHI (JPN) (5) Vs Harutyun SOFYAN (ARM)
Alexei FILENKOV (RUS) vs (Q) Sina ADABI (IRI)
Ivan NEDELKO (RUS) Vs Stefano VUKOV (CRO)
Anoosha SHAHGHOLI (IRI) Vs Grzegorz PANFIL (POL) (2)

Zirconek
08-04-2008, 12:22 AM
Krkoska, Vejmelka, Leong :cool:

Zirconek
08-04-2008, 04:10 PM
Doubles Draw

1st Round

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) defeated KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) 6-0 7-6(4)
SATTANINO (ITA) / VUKOV (CRO) defeated HOWE (GBR) / LEONG (SOL) 6-4 3-6 [10-8]
FILENKOV (RUS) / PANFIL (POL) (3) defeated MOHSENI (IRI) / SOURI (IRI) 6-2 6-4
GEVORGYAN (ARM) / KHACHATRYAN (ARM) defeated ADABI (IRI) / MOAAZAM (IRI) 6-2 6-4
JAHN (GER) / TUPY (AUT) defeated DABIRI (IRI) / HEIDARI (IRI) 6-4 6-2
ALAYLY (LIB) / MOHAZEBNIA (IRI) (4) defeated AHMADVAND (IRI) / HOSSEIN ZADE (IRI) 6-4 6-4
ABOU EL KHAIR (EGY) / SHAHGHOLI (IRI) defeated BEHZADIAN (IRI) / KHALEDAN (IRI) 6-1 6-2
LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2) defeated KAMRAN (IRI) / TALAVAR (IRI) 6-3 6-4

Quarterfinal

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) Vs SATTANINO (ITA) / VUKOV (CRO)
FILENKOV (RUS) / PANFIL (POL) (3) Vs GEVORGYAN (ARM) / KHACHATRYAN (ARM)
JAHN (GER) / TUPY (AUT) Vs ALAYLY (LIB) / MOHAZEBNIA (IRI) (4)
ABOU EL KHAIR (EGY) / SHAHGHOLI (IRI) Vs LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018135&event=1100102425

Zirconek
08-05-2008, 06:54 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Mario TUPY (AUT) 6-7(2) 6-1 6-4
Rouzbeh KAMRAN (IRI) defeated Jeremy JAHN (GER) 5-7 6-3 6-3
Gregory HOWE (GBR) defeated Omid SOURI (IRI) 6-2 7-6(3)
Jiri KRKOSKA (CZE) (8) defeated Ashkan DABIRI (IRI) 7-6(4) 6-3
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) defeated Ashot GEVORGYAN (ARM) 6-1 6-1
Shahin KHALEDAN (IRI) defeated Kiarash SOURI (IRI) 6-3 6-1
Marco SATTANINO (ITA) defeated Michael LEONG (SOL) 5-7 6-3 6-2
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6) defeated Marko DANIS (SVK) 6-4 6-3
Myles BLAKE (GBR) (7) defeated Karim ALAYLY (LIB) 7-6(5) 6-3
Markus KANELLOS (AUT) defeated Navid JOHANNIGMANN (GER) 6-1 6-4
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) defeated Ivan GALIC (AUT) 3-6 6-1 6-4
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) defeated George KHRIKADZE (GEO) 6-4 6-2
Harutyun SOFYAN (ARM) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) (5) 6-4 6-2
Alexei FILENKOV (RUS) defeated Sina ADABI (IRI) 6-1 6-1
Ivan NEDELKO (RUS) defeated Stefano VUKOV (CRO) 0-6 6-1 6-3
Grzegorz PANFIL (POL) (2) defeated Anoosha SHAHGHOLI (IRI) 6-2 6-0

2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Rouzbeh KAMRAN (IRI)
Gregory HOWE (GBR) Vs Jiri KRKOSKA (CZE) (8)
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) Vs Shahin KHALEDAN (IRI)
Marco SATTANINO (ITA) Vs Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6)
Myles BLAKE (GBR) (7) Vs Markus KANELLOS (AUT)
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (4)
Harutyun SOFYAN (ARM) Vs Alexei FILENKOV (RUS)
Ivan NEDELKO (RUS) Vs Grzegorz PANFIL (POL) (2)


Krkoska, Vejmelka :unsure:

Leong :sad:

Zirconek
08-06-2008, 09:16 PM
2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Rouzbeh KAMRAN (IRI) 7-5 6-4
Gregory HOWE (GBR) defeated Jiri KRKOSKA (CZE) (8) 3-6 7-6(8) 6-3
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) defeated Shahin KHALEDAN (IRI) 6-4 6-1
Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6) defeated Marco SATTANINO (ITA) 4-6 6-2 6-4
Myles BLAKE (GBR) (7) defeated Markus KANELLOS (AUT) 7-6(2) 6-3
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) defeated Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) 6-3 6-4
Alexei FILENKOV (RUS) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 4-6 6-3 6-2
Grzegorz PANFIL (POL) (2) defeated Ivan NEDELKO (RUS) 6-3 7-5

Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Gregory HOWE (GBR)
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) Vs Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6)
Myles BLAKE (GBR) (7) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (4)
Alexei FILENKOV (RUS) Vs Grzegorz PANFIL (POL) (2)

Adam :yeah:
Krkoska :sad:

Zirconek
08-06-2008, 09:16 PM
Quarterfinal

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) defeated SATTANINO (ITA) / VUKOV (CRO) 6-1 7-6(2)
FILENKOV (RUS) / PANFIL (POL) (3) defeated GEVORGYAN (ARM) / KHACHATRYAN (ARM) 6-4 6-2
ALAYLY (LIB) / MOHAZEBNIA (IRI) (4) defeated JAHN (GER) / TUPY (AUT) 5-7 7-5 [10-8]
LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2) defeated ABOU EL KHAIR (EGY) / SHAHGHOLI (IRI) 6-2 6-3

Semifinal

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) Vs FILENKOV (RUS) / PANFIL (POL) (3)
ALAYLY (LIB) / MOHAZEBNIA (IRI) (4) Vs LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2)

Zirconek
08-07-2008, 07:51 PM
Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Gregory HOWE (GBR) 6-0 6-4
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) defeated Motaz ABOU EL KHAIR (EGY) (6) 5-2 Retired
Myles BLAKE (GBR) (7) defeated Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) 7-6(3) 6-3
Grzegorz PANFIL (POL) (2) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-3 6-4

Semifinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3)
Myles BLAKE (GBR) (7) Vs Grzegorz PANFIL (POL) (2)


Adam :cool:

Zirconek
08-07-2008, 07:52 PM
Semifinal

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) defeated FILENKOV (RUS) / PANFIL (POL) (3) 4-6 6-3 [10-7]
LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2) defeated ALAYLY (LIB) / MOHAZEBNIA (IRI) (4) 6-3 6-3

Final

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) Vs LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2)

Fizz
08-09-2008, 09:15 AM
Semifinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) 7-5 4-6 6-1
Myles BLAKE (GBR) (7) defeated Grzegorz PANFIL (POL) (2) 6-2 6-4


Final

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Myles BLAKE (GBR) (7)

:yeah:

Fizz
08-09-2008, 09:16 AM
DOUBLES

Final

KRKOSKA (CZE) / VEJMELKA (CZE) (1) defeated LEONTE (ROU) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (2) 6-4 7-5

:worship:

Zirconek
08-09-2008, 11:44 AM
Adam, Jiri :yippee:

Tom Paulman
08-09-2008, 09:24 PM
Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Myles BLAKE (GBR) (7) 3-6 6-3 6-3

johnnylad
08-10-2008, 03:31 PM
I am very suprised Myles Blake reached the final here.

Well done to him but most congratulations to Vejmelka!