Belarus F3 [August 04 - Pinsk - Clay] Winner: Jan Mertl [Archive] - MensTennisForums.com

Belarus F3 [August 04 - Pinsk - Clay] Winner: Jan Mertl

Zirconek
07-22-2008, 04:59 PM
Belarus F3
Location: Pinsk, Belarus
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://eng.psunbrb.by/go/about/Pinsk/About/v_4.JPG

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017921

Entry List
1 MERTL, Jan CZE 387 1
2 PAVLOVS, Deniss LAT 514 1
3 KARATCHENIA, Andrei BLR 640 1
4 BETAU, Siarhei BLR 705 1
5 BONDARENKO, Vladislav UKR 709 1
6 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 815 1
7 KLYMENKO, Vladyslav UKR 839 1
8 $ FASS, Adam USA 871 1
9 BELLA, Marco ITA 895 1
10 KATLIAROV, Pavel BLR 952 1
11 PETROV, Dmytro UKR 959= 1
12 GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 1020 1
13 KARANASHEV, Andemir RUS 1108= 1
14 PIROZZI, Giacomo ITA 1130 5
15 ANIKANOV, Ivan UKR 1131 2
16 TUDOREANU, Roman MDA 1166= 1
17 KONORTOFF, Patricio ARG 1166= 2
18 $ AGAFONOV, Aleksandr UKR 1177= 1


Alternates
19 FALGHERI, Andrea ITA 1199 5
20 COJANU, Ioan-Alexandru ROU 1235= 2
21 $ TRKULJA, Nick AUS 1247= 2
22 BURY, Alexander BLR 1316= 1
23 CHERNOV, Artur RUS 1360 1
24 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1382= 1
25 TARASEVITCH, Serguei BLR 1440= 1
26 KANAKOV, Maxim RUS 1484= 1
27 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1484= 1
28 BESSONOV, Alexei BLR 1499= 1
29 BOKOV, Alexander RUS 1528= 1
30 LEVANOVICH, Maxim BLR 1528= 1
31 BIDMEADE, David AUS 1528= 3
32 FOX, Matt AUS 1611= 2
33 SPERONELLO, Marco ITA 1611= 6
34 RIZZO, Claudio ITA 1780= 6
35 STOLIAROV, Andrei RUS 1830= 1
36 STOPPINI, Luca ITA 1860= 6
37 LEVINE, Andrei RUS 1883= 1
38 IVANOV, Vladimir EST 1895 2

Zirconek
08-01-2008, 09:02 PM
qualifying draw

1st Round

Vitali RESHETNIKOV (RUS) (1) BYE
Ivan DEREPA (UKR) defeated Vitali VASILEVSKI (BLR) 7-5 6-1
Artsion PROSTAK (BLR) defeated Ryhor HARAHLIAD (BLR) 6-4 6-2
Ruslan KUKRESH (BLR) defeated Yury SHYCHKO (BLR) 6-1 6-2
Maxim KANAKOV (RUS) (2) BYE
Aleksandr VASILEVSKI (BLR) defeated Ivan DOUBAGRAEV (BLR) 6-0 6-4
Igor RUD (RUS) defeated Ivan UMNIKOV (RUS) 6-2 6-2
Igor SOBOLTA (UKR) defeated Vladimir SKARMAKHOVIC (BLR) 6-0 6-2
Alexander GIGITASHVILI (RUS) (3) BYE
Stanislav PRIBILOV (RUS) defeated Alexander MALKO (BLR) 6-1 6-1
Ricardo SERITTI (ARG) defeated Mikita SABALEUSKI (BLR) 6-3 6-2
Igor LAKHNO (UKR) defeated Mark MOZER (BLR) 3-6 6-2 6-3
Alexei BESSONOV (BLR) (4) BYE
Mikhail BALMASHEV (RUS) defeated Ihar MAKSIMENKA (BLR) 6-2 6-1
Aleksandr BULITSKI (BLR) defeated Andrey ABRAGIN (RUS) 6-3 6-2
Vladzimir FILIPOVICH (BLR) BYE
Demetre TAKTAKISHVILI (GEO) (5) BYE
Roman KISLYANSKIY (RUS) defeated Alexandr IVANOV (RUS) 6-3 6-3
Mikhail TRUKSHANIN (BLR) defeated Aliaksandr SIAMIONAU (BLR) 7-6(7) 6-7(1) 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Yahor YATSYK (BLR) 6-1 6-3
Alexander BOKOV (RUS) (6) BYE
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Artsiom MAKSIMCHYK (BLR) 6-0 6-1
Kiril KARCHMIT (BLR) defeated Dmitry LESHEV (RUS) 6-4 6-4
Yauheni YAKAULEU (BLR) defeated Nikita KARPOVICH (BLR) 6-4 6-3
Alexey GOLOVACHEV (RUS) (7) BYE
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Kiril GARKUSHA (BLR) 6-0 6-0
Irakli MARUTIAN (RUS) defeated Maksim SMALIARCHUK (BLR) 2-6 6-2 7-6(6)
Spartak RAHACHOU (BLR) defeated Aliaksandr LINENKA (BLR) 6-0 6-1
Ilya ZEMTSOV (BLR) defeated Dzmitry YELISEYENKA (BLR) 6-2 6-4
Yaroslav ZUBKO (BLR) defeated Evgeny RADZEVICH (BLR) 7-6(4) 6-2
Artem BARADACH (BLR) defeated Kirill NASONOV (RUS) 6-4 2-6 6-3
Yan KHURSAN (BLR) BYE

2nd Round

Vitali RESHETNIKOV (RUS) (1) defeated Ivan DEREPA (UKR) 6-3 7-5
Ruslan KUKRESH (BLR) defeated Artsion PROSTAK (BLR) 6-3 6-3
Maxim KANAKOV (RUS) (2) defeated Aleksandr VASILEVSKI (BLR) 3-6 6-4 6-1
Igor RUD (RUS) defeated Igor SOBOLTA (UKR) 6-1 6-2
Stanislav PRIBILOV (RUS) defeated Alexander GIGITASHVILI (RUS) (3) 6-2 6-2
Igor LAKHNO (UKR) defeated Ricardo SERITTI (ARG) 7-6(5) 7-6(4)
Alexei BESSONOV (BLR) (4) defeated Mikhail BALMASHEV (RUS) 6-2 6-4
Aleksandr BULITSKI (BLR) defeated Vladzimir FILIPOVICH (BLR) 3-6 6-0 6-3
Roman KISLYANSKIY (RUS) defeated Demetre TAKTAKISHVILI (GEO) (5) 6-0 6-2
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Mikhail TRUKSHANIN (BLR) 6-4 6-1
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Alexander BOKOV (RUS) (6) 6-3 2-0 Retired
Yauheni YAKAULEU (BLR) defeated Kiril KARCHMIT (BLR) 6-1 6-2
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) (7) 6-2 7-5
Spartak RAHACHOU (BLR) defeated Irakli MARUTIAN (RUS) 6-3 6-1
Ilya ZEMTSOV (BLR) defeated Yaroslav ZUBKO (BLR) 6-4 4-6 6-1
Artem BARADACH (BLR) defeated Yan KHURSAN (BLR) 6-1 6-4

3rd Round

Vitali RESHETNIKOV (RUS) (1) defeated Ruslan KUKRESH (BLR) 6-2 6-7(3) 6-3
Maxim KANAKOV (RUS) (2) defeated Igor RUD (RUS) 6-4 7-5
Stanislav PRIBILOV (RUS) defeated Igor LAKHNO (UKR) 6-3 6-4
Alexei BESSONOV (BLR) (4) defeated Aleksandr BULITSKI (BLR) 6-2 6-2
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Roman KISLYANSKIY (RUS) 6-3 6-1
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Yauheni YAKAULEU (BLR) 6-2 6-3
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Spartak RAHACHOU (BLR) 7-5 6-2
Artem BARADACH (BLR) defeated Ilya ZEMTSOV (BLR) 6-2 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101686&tournament=1100017921

Saravati
08-03-2008, 02:10 PM
Good luck to Maxim Kanakov!

Zirconek
08-04-2008, 01:24 AM
Main Draw

1st Round

Jan MERTL (CZE) (1) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 7-5 4-6 6-4
Andemir KARANASHEV (RUS) defeated Alexander BURY (BLR) 4-6 6-4 6-2
Ivan ANIKANOV (UKR) defeated Andrea FALGHERI (ITA) 5-7 6-0 6-4
Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) 6-3 6-2
Siarhei BETAU (BLR) (4) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 1-6 7-5 6-1
Pavel KATLIAROV (BLR) defeated Stanislav PRIBILOV (RUS) 6-3 6-0
Patricio KONORTOFF (ARG) defeated Artem BARADACH (BLR) 6-4 6-4
Dmytro PETROV (UKR) defeated Adam FASS (USA) (8) 6-2 6-2
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) defeated Nick TRKULJA (AUS) 6-1 1-6 6-4
Marco BELLA (ITA) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) 6-2 0-6 7-6(5)
Giacomo PIROZZI (ITA) defeated Yaraslau SHYLA (BLR) 2-6 6-4 6-2
Andrei KARATCHENIA (BLR) (3) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-2 6-2
Alexei BESSONOV (BLR) defeated Vladyslav KLYMENKO (UKR) (7) 0-6 7-6(4) 7-6(3)
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Adolfo GOMEZ-PINTER (ESP) 6-3 7-6(8)
Pavel FILIN (BLR) defeated Dmitry FRUMKIN (RUS) 6-0 6-1
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Roman TUDOREANU (MDA) 6-4 6-4

2nd Round

Jan MERTL (CZE) (1) Vs Andemir KARANASHEV (RUS)
Ivan ANIKANOV (UKR) Vs Vladislav BONDARENKO (UKR) (5)
Siarhei BETAU (BLR) (4) Vs Pavel KATLIAROV (BLR)
Patricio KONORTOFF (ARG) Vs Dmytro PETROV (UKR)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) Vs Marco BELLA (ITA)
Giacomo PIROZZI (ITA) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR) (3)
Alexei BESSONOV (BLR) Vs Stepan KHOTULEV (RUS)
Pavel FILIN (BLR) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017921&event=1100101685

Zirconek
08-04-2008, 06:04 PM
Doubles Draw


1st Round

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) defeated KATLIAROV (BLR) / SITAK (RUS) (1) 6-2 6-3
KONORTOFF (ARG) / RESHETNIKOV (RUS) defeated KARPOVICH (BLR) / VASILEVSKI (BLR) 7-6(5) 4-6 [10-7]
FASS (USA) / GOMEZ-PINTER (ESP) (4) defeated MARUTIAN (RUS) / TAKTAKISHVILI (GEO) 6-3 6-4
BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR) defeated KARANASHEV (RUS) / KISLYANSKIY (RUS) 6-2 6-2
ANIKANOV (UKR) / TUDOREANU (MDA) defeated RAHACHOU (BLR) / ZUBKO (BLR) 7-6(3) 6-4
BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3) defeated BARADACH (BLR) / TRUKSHANIN (BLR) 6-2 6-2
BESSONOV (BLR) / RUD (RUS) defeated FIDIRKO (BLR) / KHOTULEV (RUS) 6-3 6-2
KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2) defeated BOKOV (RUS) / MAKSIMCHYK (BLR) 6-1 6-3

Quarterfinal

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) Vs KONORTOFF (ARG) / RESHETNIKOV (RUS)
FASS (USA) / GOMEZ-PINTER (ESP) (4) Vs BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR)
ANIKANOV (UKR) / TUDOREANU (MDA) Vs BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3)
BESSONOV (BLR) / RUD (RUS) Vs KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101687&tournament=1100017921

Zirconek
08-05-2008, 07:52 PM
1st Round

Jan MERTL (CZE) (1) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 7-5 4-6 6-4
Andemir KARANASHEV (RUS) defeated Alexander BURY (BLR) 4-6 6-4 6-2
Ivan ANIKANOV (UKR) defeated Andrea FALGHERI (ITA) 5-7 6-0 6-4
Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) 6-3 6-2
Siarhei BETAU (BLR) (4) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 1-6 7-5 6-1
Pavel KATLIAROV (BLR) defeated Stanislav PRIBILOV (RUS) 6-3 6-0
Patricio KONORTOFF (ARG) defeated Artem BARADACH (BLR) 6-4 6-4
Dmytro PETROV (UKR) defeated Adam FASS (USA) (8) 6-2 6-2
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) defeated Nick TRKULJA (AUS) 6-1 1-6 6-4
Marco BELLA (ITA) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) 6-2 0-6 7-6(5)
Giacomo PIROZZI (ITA) defeated Yaraslau SHYLA (BLR) 2-6 6-4 6-2
Andrei KARATCHENIA (BLR) (3) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-2 6-2
Alexei BESSONOV (BLR) defeated Vladyslav KLYMENKO (UKR) (7) 0-6 7-6(4) 7-6(3)
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Adolfo GOMEZ-PINTER (ESP) 6-3 7-6(8)
Pavel FILIN (BLR) defeated Dmitry FRUMKIN (RUS) 6-0 6-1
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Roman TUDOREANU (MDA) 6-4 6-4

2nd Round

Jan MERTL (CZE) (1) Vs Andemir KARANASHEV (RUS)
Ivan ANIKANOV (UKR) Vs Vladislav BONDARENKO (UKR) (5)
Siarhei BETAU (BLR) (4) Vs Pavel KATLIAROV (BLR)
Patricio KONORTOFF (ARG) Vs Dmytro PETROV (UKR)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) Vs Marco BELLA (ITA)
Giacomo PIROZZI (ITA) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR) (3)
Alexei BESSONOV (BLR) Vs Stepan KHOTULEV (RUS)
Pavel FILIN (BLR) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)
------------------------------------------------

1st Round

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) defeated KATLIAROV (BLR) / SITAK (RUS) (1) 6-2 6-3
KONORTOFF (ARG) / RESHETNIKOV (RUS) defeated KARPOVICH (BLR) / VASILEVSKI (BLR) 7-6(5) 4-6 [10-7]
FASS (USA) / GOMEZ-PINTER (ESP) (4) defeated MARUTIAN (RUS) / TAKTAKISHVILI (GEO) 6-3 6-4
BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR) defeated KARANASHEV (RUS) / KISLYANSKIY (RUS) 6-2 6-2
ANIKANOV (UKR) / TUDOREANU (MDA) defeated RAHACHOU (BLR) / ZUBKO (BLR) 7-6(3) 6-4
BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3) defeated BARADACH (BLR) / TRUKSHANIN (BLR) 6-2 6-2
BESSONOV (BLR) / RUD (RUS) defeated FIDIRKO (BLR) / KHOTULEV (RUS) 6-3 6-2
KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2) defeated BOKOV (RUS) / MAKSIMCHYK (BLR) 6-1 6-3

Quarterfinal

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) Vs KONORTOFF (ARG) / RESHETNIKOV (RUS)
FASS (USA) / GOMEZ-PINTER (ESP) (4) Vs BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR)
ANIKANOV (UKR) / TUDOREANU (MDA) Vs BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3)
BESSONOV (BLR) / RUD (RUS) Vs KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2)

Zirconek
08-06-2008, 05:49 PM
Singles

2nd Round

Jan MERTL (CZE) (1) defeated Andemir KARANASHEV (RUS) 6-1 6-1
Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) defeated Ivan ANIKANOV (UKR) 6-4 2-6 6-3
Siarhei BETAU (BLR) (4) defeated Pavel KATLIAROV (BLR) 6-4 6-3
Dmytro PETROV (UKR) defeated Patricio KONORTOFF (ARG) 6-2 6-0
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) defeated Marco BELLA (ITA) 6-0 6-1
Andrei KARATCHENIA (BLR) (3) defeated Giacomo PIROZZI (ITA) 6-2 7-6(3)
Stepan KHOTULEV (RUS) defeated Alexei BESSONOV (BLR) 6-2 6-2
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Pavel FILIN (BLR) 6-3 6-7(4) 7-6(1)

Quarterfinal

Jan MERTL (CZE) (1) Vs Vladislav BONDARENKO (UKR) (5)
Siarhei BETAU (BLR) (4) Vs Dmytro PETROV (UKR)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR) (3)
Stepan KHOTULEV (RUS) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)
---------------------------


Doubles
Quarterfinal

AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) Vs KONORTOFF (ARG) / RESHETNIKOV (RUS)
FASS (USA) / GOMEZ-PINTER (ESP) (4) Vs BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR)
BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3) defeated ANIKANOV (UKR) / TUDOREANU (MDA) 3-6 6-1 [10-8]
BESSONOV (BLR) / RUD (RUS) Vs KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2)

CooCooCachoo
08-07-2008, 07:36 PM
Good luck Mertl :unsure: Almost out of the Top 400 :unsure:

Alien
08-07-2008, 08:42 PM
Davai, Deniss! :rocker2:

Zirconek
08-07-2008, 08:52 PM
Quarterfinal

Jan MERTL (CZE) (1) defeated Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) 5-7 6-4 6-2
Siarhei BETAU (BLR) (4) defeated Dmytro PETROV (UKR) 6-2 6-4
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) defeated Andrei KARATCHENIA (BLR) (3) 2-6 7-5 6-3
Deniss PAVLOVS (LAT) (2) defeated Stepan KHOTULEV (RUS) 6-0 6-1

Semifinal

Jan MERTL (CZE) (1) Vs Siarhei BETAU (BLR) (4)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (2)

Zirconek
08-07-2008, 08:53 PM
Semifinal

BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR) defeated AGAFONOV (UKR) / PETROV (UKR) 7-6(5) 6-2
KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2) defeated BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) (3) 6-4 7-6(5)

Final

BETAU (BLR) / ZHYRMONT (BLR) Vs KLYMENKO (UKR) / PAVLOVS (LAT) (2)

Nadie
08-07-2008, 08:58 PM
Jan :bounce: :bounce:
Deniss :rocker2:

Nadie
08-07-2008, 09:45 PM
I was in Pinsk on Sunday, it was a day of the official opening of the tournament :cool: the stands were overcrowded because almost everyone came to see the ceremony (and not qualies unfortunately :p :p

In all Belarussian media Mirnyi is named as the tournament sponsor. He and lot of officials, celebrities and journalists arrived from Minsk to take part in the opening. There was also a concert of Belarussian singers held on-court :tape: and then Mirnyi and Andrei Karatchenia took part in master-class for kids

Pinsk is a pretty small town BUT it is situated far from Minsk, and transport communication isn't the best (to say it nicely :help: )
so I hope next year Belarussian Tennis Association :devil: will choose some other town as a tournament venue :bowdown: :p

Courts and some other pics ;)
http://i89.photobucket.com/albums/k201/tennis_nadia/blrf3.jpg

Alien
08-07-2008, 10:03 PM
I was in Pinsk on Sunday, it was a day of the official opening of the tournament :cool: the stands were overcrowded because almost everyone came to see the ceremony (and not qualies unfortunately :p :p

Everybody seemed to be pretty disappointed when they announced that there won't be opening ceremony until all the matches are played. And photographers walked right on court during the game... :tape:

Pinsk is a pretty small town BUT it is situated far from Minsk, and transport communication isn't the best (to say it nicely :help: )
so I hope next year Belarussian Tennis Association :devil: will choose some other town as a tournament venue :bowdown: :p

It could have been worse... :angel:

Nadie
08-07-2008, 10:09 PM
It could have been worse... :angel:
Bobrujsk? :rolls:

Nadie
08-08-2008, 07:22 PM
SF
Mertl def Betau 6:3, 6:3
Zhyrmont def Pavlovs 0:6, 6:1, 6:2

Doubles final
Zhyrmont/Betau def Klymenko/Pavlovs 6:3, 5:7, 10:6

source - tenniscenter.by

CooCooCachoo
08-08-2008, 07:39 PM
:rocker: Mertl :lol:

Alien
08-08-2008, 08:02 PM
Jan, avenge for Deniss tomorrow! :rocker2: :lol:

Nadie
08-08-2008, 08:43 PM
Do toho Jan, do toho! :rocker2: :p

Fizz
08-09-2008, 10:23 AM
Final

Jan MERTL (CZE) (1) def. Dzmitry ZHYRMONT (BLR) (6) 6-4 6-2

:yeah:

Zirconek
08-09-2008, 12:43 PM
Jan :yeah: :)

Alien
08-09-2008, 01:49 PM
Well done, Jan! :rocker2: :yeah:

Nadie
08-09-2008, 06:49 PM
Jan :aparty: :yeah: