Venezuela F5 [July 28 - Valencia - Hard] Winner: Jose De Armas [Archive] - MensTennisForums.com

Venezuela F5 [July 28 - Valencia - Hard] Winner: Jose De Armas

Zirconek
07-15-2008, 11:11 PM
Venezuela F5
Location: Valencia, Venezuela
Type: $10K
Surface: hard (outdoor) Plexipave

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/ValenciaVenezuela.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018146

Entry List
1 ENDARA, Ivan ECU 473 1
2 RECARTE, Roman VEN 522 1
3 ROMERO, Yohny VEN 541 1
4 GONZALEZ, Alejandro COL 544 1
5 LUISI, Piero VEN 631 1
6 DRACOS, Benjamin FRA 692 1
7 CICENIA, Miguel VEN 697 1
8 $ MITSUHASHI, Junn JPN 725 1
9 MARTINEZ, Luis David VEN 774 1
10 DEMEKHINE, Sergei RUS 780 1
11 MARTIN, Fabrice FRA 857 1
12 MAYTIN, Roberto VEN 881 1
13 STRUVAY, Eduardo COL 882 1
14 ALBERTI, Leonel ARG 893 1
15 PAIZ, Cristian GUA 910 1
16 MALO-CASADO, Borja CHI 912 1
17 SAENZ, Matias ARG 937= 1
18 DURAN, Guillermo ARG 1082= 1


Alternates
19 SPIR, Juan-Carlos COL 1099 1
20 $ SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 1219= 1
21 GAICH, German ARG 1242= 1
22 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1251= 1
23 RAPOSO DE OLIVEIRA, Alvaro PER 1253= 1
24 FULLER, Jeremiah USA 1259 1
25 SOUTO, David VEN 1318= 1
26 ROJAS, Sergio PER 1349= 1
27 ICHKOV, Stanislav ARG 1462= 1
28 OQUENDO, Uriel COL 1475= 1
29 RUBINO, Vittorio ITA 1500= 2
30 GRAY, Will USA 1518= 2
31 FRANDJI, Patrick USA 1602= 1
32 NDLELA, Mlandeli ZIM 1602= 1
33 HOYES, John USA 1602= 1
34 RIES, Radames VEN 1767= 1
35 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1816= 1
36 AREVALO, Marcelo ESA 1816= 1
37 TIBERTI, Bruno ARG 1816= 2
38 BARTH, George USA 1850= 6
39 MCGEE, James IRL 1850= 1
40 GALDOS, Sergio PER 1850= 1
41 VIVAS, Leonel VEN 1850= 1
42 KRIVULIN, Ezequiel ARG 1866= 2
43 AST, Pedro VEN 1885= 1

Zirconek
07-15-2008, 11:38 PM
Qualifying Draw

1st Round

Brett ROSS (USA) (1) BYE
Mason FULLER (USA) defeated Johan VILA (VEN) 6-0 6-0
Christopher PRICE (CHI) defeated Cristian DI ALOY (ARG) 6-2 6-1
Giann Franco MELETTO (VEN) BYE
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) BYE
Victor MORALES (CHI) defeated Victor NUNEZ (CHI) 6-4 6-4
Guillermo NICOL (CHI) defeated Luis VIVAS (VEN) 6-1 6-3
Anthony MARSHALL (BAR) BYE
Stanislav ICHKOV (ARG) (3) BYE
Erick BERMUDEZ (VEN) defeated Carlos Armando QUIROGA SAER (VEN) 6-1 6-0
Witold CUDNY (POL) defeated Jose Manuel FIGUEIRA (VEN) 6-7(5) 6-2 6-4
Niki MOSER (AUT) BYE
Uriel OQUENDO (COL) (4) BYE
Sebastien VIDAL (GUA) defeated Aaron DUJOVNE (CHI) 6-3 6-4
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Shane TEMPLEMAN (USA) 6-4 6-1
Mauro FRANCESA (VEN) BYE
Diego LASRY (VEN) (5) BYE
Antonio ARCE (VEN) defeated Miguel Angel CUCINELLA (VEN) 6-2 6-0
Alexander ROJAS (VEN) defeated Alejandro VARGAS (VEN) 6-4 5-0 Retired
Michael CRESSEVICH (VEN) BYE
Andres GARRIGA RIVERO (VEN) (6) BYE
Stefano LICATA (ARG) defeated Paolo Andres VECCHI (VEN) 6-1 6-2
Yevgeny PEREPELOV (USA) defeated Ali PONTE (VEN) 6-1 6-1
Pedro AST (VEN) (11) BYE
Radames RIES (VEN) (7) BYE
Viju GEORGE (USA) defeated Alexander DIAZ (VEN) 6-2 6-1
Juan Manuel QUIROZ (VEN) defeated Adrian BELLINA (VEN) 6-2 6-4
Ariel BEHAR (URU) (10) BYE
James MCGEE (IRL) (8) BYE
Gustavo STERIN (ARG) defeated Sydney JIM (USA) 6-0 6-2
Rafael COUTINHO (VEN) defeated Ignacio Alejandro ALVARADO CEGARRA (VEN) 6-1 6-2
Leonel VIVAS (VEN) (9) BYE

2nd Round

Brett ROSS (USA) (1) defeated Mason FULLER (USA) 6-3 6-4
Christopher PRICE (CHI) defeated Giann Franco MELETTO (VEN) 6-0 6-0
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) defeated Victor MORALES (CHI) 6-3 6-4
Anthony MARSHALL (BAR) defeated Guillermo NICOL (CHI) 6-3 6-2
Stanislav ICHKOV (ARG) (3) defeated Erick BERMUDEZ (VEN) 3-6 6-2 7-5
Niki MOSER (AUT) defeated Witold CUDNY (POL) 6-4 6-4
Sebastien VIDAL (GUA) defeated Uriel OQUENDO (COL) (4) 6-1 1-0 Retired
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Mauro FRANCESA (VEN) 6-0 6-2
Diego LASRY (VEN) (5) defeated Antonio ARCE (VEN) 6-4 6-1
Alexander ROJAS (VEN) defeated Michael CRESSEVICH (VEN) 6-3 6-2
Andres GARRIGA RIVERO (VEN) (6) defeated Stefano LICATA (ARG) 6-3 6-2
Yevgeny PEREPELOV (USA) defeated Pedro AST (VEN) (11) 6-3 5-7 6-4
Radames RIES (VEN) (7) defeated Viju GEORGE (USA) 6-3 6-2
Ariel BEHAR (URU) (10) defeated Juan Manuel QUIROZ (VEN) 6-2 6-4
James MCGEE (IRL) (8) defeated Gustavo STERIN (ARG) 6-2 6-3
Leonel VIVAS (VEN) (9) defeated Rafael COUTINHO (VEN) 6-4 4-2 Retired

3rd Round

Brett ROSS (USA) (1) defeated Christopher PRICE (CHI) 6-2 6-4
Anthony MARSHALL (BAR) defeated Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) 6-2 6-2
Niki MOSER (AUT) defeated Stanislav ICHKOV (ARG) (3) 6-3 6-4
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Sebastien VIDAL (GUA) 6-4 6-2
Diego LASRY (VEN) (5) defeated Alexander ROJAS (VEN) 7-5 6-2
Yevgeny PEREPELOV (USA) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) (6) 6-4 6-3
Ariel BEHAR (URU) (10) defeated Radames RIES (VEN) (7) 7-6(7) 6-3
James MCGEE (IRL) (8) defeated Leonel VIVAS (VEN) (9) 6-4 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102462&tournament=1100018146

Zirconek
07-15-2008, 11:39 PM
Singles Main Draw

1st Round

Jose DE ARMAS (VEN) (1) Vs Juan Carlos CEBALLOS (VEN)
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs Eduardo STRUVAY (COL)
James MCGEE (IRL) Vs Fabrice MARTIN (FRA)
Luis David MARTINEZ (VEN) Vs Piero LUISI (VEN) (7)
Yohny ROMERO (VEN) (4) Vs Matias SAENZ (ARG)
Yevgeny PEREPELOV (USA) Vs Leonel ALBERTI (ARG)
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Cristian PAIZ (GUA) 6-3 2-6 7-6(1)
Diego LASRY (VEN) Vs Alejandro GONZALEZ (COL) (5)
Benjamin DRACOS (FRA) (6) Vs Ariel BEHAR (URU)
Jorge VARON (VEN) Vs Brett ROSS (USA)
Guillermo DURAN (ARG) Vs Niki MOSER (AUT)
Borja MALO-CASADO (CHI) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Miguel CICENIA (VEN) (8) defeated Jesus BANDRES (VEN) 7-6(2) 6-4
Claudio ROMANO (VEN) Vs Roberto MAYTIN (VEN)
Sergei DEMEKHINE (RUS) Vs Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Anthony MARSHALL (BAR) Vs Ivan ENDARA (ECU) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018146&event=1100102461

Zirconek
07-15-2008, 11:39 PM
Doubles Draw

1st Round

GONZALEZ (COL) / STRUVAY (COL) (1) defeated BANDRES (VEN) / VARON (VEN) 6-2 6-1
AST (VEN) / MARTIN (FRA) defeated MALO-CASADO (CHI) / SAENZ (ARG) 2-6 6-4 [10-6]
ENDARA (ECU) / ROSS (USA) (3) defeated ROMANO (VEN) / ROMERO (VEN) 6-3 6-1
RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs ENCINAS-YANEZ (CHI) / MITSUHASHI (JPN)
MARSHALL (BAR) / VIVAS (VEN) defeated DRACOS (FRA) / FULLER (USA) 6-3 6-3
COUTINHO (VEN) / ROJAS (VEN) Vs CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN) (4)
DURAN (ARG) / GARRIGA RIVERO (VEN) defeated ALBERTI (ARG) / ICHKOV (ARG) 6-7(4) 7-6(6) [10-8]
LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (2) defeated CEBALLOS (VEN) / RIES (VEN) 6-4 6-1

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018146&event=1100102463

Zirconek
07-26-2008, 12:30 PM
good luck to Ross, Raposo, Behar, Ries, McGee and Ast at qualies

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/3380/qs.pdf

FERNET
07-28-2008, 12:02 AM
good luck to all argies

fast_clay
07-28-2008, 03:14 AM
mcgoo qualifies...

expected...

NoFroz
07-28-2008, 03:49 AM
vamos Ariel!

vmbf
07-28-2008, 04:50 AM
Good luck Gonzalez!

Fizz
07-28-2008, 07:34 AM
Urzua-Rivera :bigclap:

Zirconek
07-30-2008, 05:39 PM
1st Round

Jose DE ARMAS (VEN) (1) defeated Juan Carlos CEBALLOS (VEN) 6-4 6-2
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) defeated Eduardo STRUVAY (COL) 6-7(3) 6-4 6-1
Fabrice MARTIN (FRA) defeated James MCGEE (IRL) 6-4 6-4
Piero LUISI (VEN) (7) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-3 6-4
Yohny ROMERO (VEN) (4) defeated Matias SAENZ (ARG) 6-1 6-2
Leonel ALBERTI (ARG) defeated Yevgeny PEREPELOV (USA) 6-4 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Cristian PAIZ (GUA) 6-3 2-6 7-6(1)
Alejandro GONZALEZ (COL) (5) defeated Diego LASRY (VEN) 6-3 7-5
Ariel BEHAR (URU) defeated Benjamin DRACOS (FRA) (6) 2-6 6-4 6-4
Brett ROSS (USA) defeated Jorge VARON (VEN) 6-2 6-1
Niki MOSER (AUT) defeated Guillermo DURAN (ARG) 6-3 4-0 Retired
Roman RECARTE (VEN) (3) defeated Borja MALO-CASADO (CHI) 3-6 6-1 6-4
Miguel CICENIA (VEN) (8) defeated Jesus BANDRES (VEN) 7-6(2) 6-4
Roberto MAYTIN (VEN) defeated Claudio ROMANO (VEN) 6-2 6-3
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Sergei DEMEKHINE (RUS) 6-4 1-6 6-2
Ivan ENDARA (ECU) (2) defeated Anthony MARSHALL (BAR) 6-4 6-2

2nd Round

Jose DE ARMAS (VEN) (1) Vs Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI)
Fabrice MARTIN (FRA) Vs Piero LUISI (VEN) (7)
Yohny ROMERO (VEN) (4) Vs Leonel ALBERTI (ARG)
Junn MITSUHASHI (JPN) Vs Alejandro GONZALEZ (COL) (5)
Ariel BEHAR (URU) Vs Brett ROSS (USA)
Niki MOSER (AUT) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Miguel CICENIA (VEN) (8) Vs Roberto MAYTIN (VEN)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Ivan ENDARA (ECU) (2)

Fizz
07-31-2008, 10:45 AM
2nd Round

Jose DE ARMAS (VEN) (1) def. Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 6-3 6-1
Piero LUISI (VEN) (7) def. Fabrice MARTIN (FRA) 6-7(4) 6-4 6-2
Yohny ROMERO (VEN) (4) def. Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-3
Junn MITSUHASHI (JPN) def. Alejandro GONZALEZ (COL) (5) 6-4 3-6 6-2
Brett ROSS (USA) def. Ariel BEHAR (URU) 6-2 6-2
Roman RECARTE (VEN) (3) def. Niki MOSER (AUT) 6-4 3-6 6-1
Roberto MAYTIN (VEN) def. Miguel CICENIA (VEN) (8) 6-3 6-0
Ivan ENDARA (ECU) (2) def. Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-1 7-6(0)


Quarterfinal

Jose DE ARMAS (VEN) (1) Vs Piero LUISI (VEN) (7)
Yohny ROMERO (VEN) (4) Vs Junn MITSUHASHI (JPN)
Brett ROSS (USA) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Roberto MAYTIN (VEN) Vs Ivan ENDARA (ECU) (2)

Fizz
07-31-2008, 10:49 AM
Gonzalez what a bad result and another early loss :(

Urzua-Rivera :hug:

Zirconek
07-31-2008, 11:41 PM
Quarterfinal

Jose DE ARMAS (VEN) (1) d. Piero LUISI (VEN) (7) 5-0 ret.
Yohny ROMERO (VEN) (4) d. Junn MITSUHASHI (JPN) 6-3 6-1
Brett ROSS (USA) d. Roman RECARTE (VEN) (3) 6-2 0-6 6-3
Roberto MAYTIN (VEN) d. Ivan ENDARA (ECU) (2) 4-6 6-4 7-6(5)

Semifinals

(1)Jose De Armas (VEN) vs. (4)Yohny Romero (VEN)
(Q)Bret Ross (USA) vs. Roberto Maytin (VEN)

Zirconek
08-01-2008, 11:12 PM
Semifinals

(1)Jose De Armas (VEN) d. (4)Yohny Romero (VEN) 6-7(4) 6-4 7-5
(Q)Bret Ross (USA) d. Roberto Maytin (VEN) W.O.

Maytin :hug:
De Armas :yeah:
Ross :yeah: great results in South America

Fizz
08-02-2008, 11:43 AM
Roberto :awww:

Fizz
08-03-2008, 04:05 PM
Final

Jose DE ARMAS (VEN) (1) def. Brett ROSS (USA) 6-4 6-3


DOUBLES

Final

GONZALEZ (COL) / STRUVAY (COL) (1) def. LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (2) Walkover