Great Britain F11 [July 28 - Ilkley - Grass] Winner: Mathieu Rodrigues [Archive] - MensTennisForums.com

Great Britain F11 [July 28 - Ilkley - Grass] Winner: Mathieu Rodrigues

Zirconek
07-15-2008, 11:54 PM
Great Britain F11
Location: Ilkley, England, UK
Type: $10K
Surface: grass (outdoor)

http://www.ilkley-online.co.uk/images/ilkley_brook_street_photo_1.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017933

Entry List
1 BURQUIER, Gregoire FRA 466 1
2 RODRIGUES, Mathieu FRA 484 1
3 JEANCLAUDE, Frederic FRA 511 1
4 LEJNIEKS, Karlis LAT 622 2
5 REIX, Clement FRA 641 1
6 BAMFORD, Neil GBR 691 1
7 ILLINGWORTH, Matthew GBR 864 1
8 KRKOSKA, Jiri CZE 865 1
9 PRAIBIS, Jakub CZE 949 3
10 COX, Daniel GBR 961 1
11 BREWER, David GBR 972 1
12 MILTON, Joshua GBR 1015 1
13 DANIELL, Marcus NZL 1023 3
14 KELLY, Dayne AUS 1038= 1
15 BAINS, Maniel GBR 1074 1
16 FLANAGAN, Ian GBR 1077 1
17 SANCIC, Antonio CRO 1118= 1
18 RICE, David GBR 1128= 1


Alternates
19 GRIGOROV, Alexei RUS 1157= 1
20 ALLINSON, Edward GBR 1185= 1
21 KINSELLA, Jonathan GBR 1185= 1
22 BRASSINGTON, Kyle GBR 1189= 1
23 PIROZZI, Giacomo ITA 1189= 2
24 ARLIDGE, Burnham GBR 1205= 1
25 CORRIE, Edward GBR 1219= 1
26 VAN DER VAART, Leander NED 1235= 2
27 PADILLA-JEREZ, Javier ESP 1281= 1
28 MARSLAND, Clifford AUS 1317 1
29 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1321= 1
30 CONNOLLY, Ross GBR 1342= 1
31 ROVETTA, Luca ITA 1358 2
32 SABOLCKI, Marko SLO 1373= 2
33 RINCON-VAZQUEZ, Abel ESP 1427= 3
34 MIOTTO, Alex GBR 1427= 1
35 FITZPATRICK, Andrew GBR 1427= 1
36 PORTALURI, Giorgio ITA 1462= 3
37 GREGORY, Andrew AUS 1475= 2
38 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1500= 2
39 BIDMEADE, David AUS 1518= 1
40 NDLELA, Mlandeli ZIM 1602= 5
41 HOH, Stephen AUS 1602= 1
42 BONAMI, Maxime FRA 1698= 2
43 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1767= 2
44 BRADSHAW, Timothy GBR 1767= 1
45 STOPPINI, Luca ITA 1816= 5
46 JOHNSON, Richard USA 1816= 1
47 STRUNNIKOV, Artem RUS 1816= 3
48 BARTH, George USA 1850= 5

Zirconek
07-16-2008, 12:32 AM
Qualifying Draw

1st Round

Daniel EVANS (GBR) (1) BYE
Joshua GLEDDEN (GBR) defeated Matthew JACKMAN (GBR) 6-2 6-3
Christopher HARRISON (GBR) defeated Joseph WOOD (GBR) 6-3 6-1
Sebastian JACKSON (GBR) BYE
Clifford MARSLAND (AUS) (2) BYE
Christopher NOTT (GBR) defeated Michael WARD (GBR) 6-4 6-3
Philip WHALLEY (GBR) defeated Jordan MILES (GBR) 6-4 7-6(4)
Joseph GILL (GBR) BYE
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) (3) BYE
Josh GIRLING (GBR) defeated Martin PARKES (GBR) 4-6 6-3 7-5
Rogan EGERTON (GBR) defeated Scott SEARS (GBR) 6-7(4) 6-3 7-6(5)
Attila BALOGH (HUN) BYE
Ross CONNOLLY (GBR) (4) BYE
Ryan HORGAN (GBR) defeated Raahil DHRUVA (IND) 6-2 6-1
Alex PARRY (GBR) defeated Robert LOWE (GBR) 6-4 6-3
Christopher CLARK (GBR) BYE
Alex MIOTTO (GBR) (5) BYE
Lewis BARNES (GBR) defeated Andrew GILLETT (GBR) 6-3 6-4
Luke CAMPBELL (GBR) defeated James THOMAS (GBR) 6-4 6-3
Ben PRITCHARD (GBR) BYE
Andrew FITZPATRICK (GBR) (6) BYE
Marc BECKLES (GBR) defeated Dominic SUTTON (GBR) 6-4 4-6 6-3
Dominic ROSS-HURST (GBR) defeated Daniel REGAN (GBR) 6-3 7-6(5)
Stephen HOH (AUS) (10) BYE
Andrew GREGORY (AUS) (7) BYE
Chris PRIDDLE (GBR) defeated Matthew SHORT (GBR) 6-1 6-3
Matthew LEAHY (GBR) defeated Colin FLEMING (GBR) 6-4 6-2
Timothy BRADSHAW (GBR) (11) BYE
David BIDMEADE (AUS) (8) BYE
Eoin HEAVEY (IRL) defeated Dan COTTIER (GBR) 6-3 6-2
Faris AKHAZZAN (GBR) defeated Oscar PODLEWSKI (GBR) 7-5 3-6 6-2
Scott DICKSON (GBR) (9) BYE

2nd Round

Daniel EVANS (GBR) (1) defeated Joshua GLEDDEN (GBR) 6-2 6-1
Sebastian JACKSON (GBR) defeated Christopher HARRISON (GBR) 7-6(2) 7-5
Clifford MARSLAND (AUS) (2) defeated Christopher NOTT (GBR) 7-6(2) 6-1
Philip WHALLEY (GBR) defeated Joseph GILL (GBR) 6-3 5-7 6-2
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) (3) defeated Josh GIRLING (GBR) 6-4 6-3
Rogan EGERTON (GBR) defeated Attila BALOGH (HUN) 6-4 6-4
Ross CONNOLLY (GBR) (4) defeated Ryan HORGAN (GBR) 7-6(2) 6-1
Christopher CLARK (GBR) defeated Alex PARRY (GBR) 7-6(4) 6-2
Alex MIOTTO (GBR) (5) defeated Lewis BARNES (GBR) 6-1 6-3
Ben PRITCHARD (GBR) defeated Luke CAMPBELL (GBR) 6-3 6-4
Andrew FITZPATRICK (GBR) (6) defeated Marc BECKLES (GBR) 6-2 3-6 6-4
Stephen HOH (AUS) (10) defeated Dominic ROSS-HURST (GBR) 4-6 6-4 6-4
Chris PRIDDLE (GBR) defeated Andrew GREGORY (AUS) (7) 6-3 6-2
Matthew LEAHY (GBR) defeated Timothy BRADSHAW (GBR) (11) 7-5 7-6(2)
Eoin HEAVEY (IRL) defeated David BIDMEADE (AUS) (8) 2-6 6-4 7-6(5)
Scott DICKSON (GBR) (9) defeated Faris AKHAZZAN (GBR) 7-5 7-5

3rd Round

Daniel EVANS (GBR) (1) defeated Sebastian JACKSON (GBR) 6-3 3-6 7-5
Clifford MARSLAND (AUS) (2) defeated Philip WHALLEY (GBR) 6-3 6-4
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) (3) defeated Rogan EGERTON (GBR) 6-4 6-0
Ross CONNOLLY (GBR) (4) defeated Christopher CLARK (GBR) 6-2 Retired
Ben PRITCHARD (GBR) defeated Alex MIOTTO (GBR) (5) 6-2 7-5
Andrew FITZPATRICK (GBR) (6) defeated Stephen HOH (AUS) (10) 6-2 6-4
Chris PRIDDLE (GBR) defeated Matthew LEAHY (GBR) 6-4 6-4
Eoin HEAVEY (IRL) defeated Scott DICKSON (GBR) (9) 6-4 6-4



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101725&tournament=1100017933

Zirconek
07-16-2008, 12:32 AM
Singles Main Draw

1st Round

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) Vs Stephen HOH (AUS)
Edward CORRIE (GBR) Vs David RICE (GBR)
Marcus DANIELL (NZL) Vs Maniel BAINS (GBR)
Ian FLANAGAN (GBR) Vs Matthew ILLINGWORTH (GBR) (7)
Neil BAMFORD (GBR) (4) Vs Clifford MARSLAND (AUS)
Eoin HEAVEY (IRL) Vs Andrew FITZPATRICK (GBR)
Ben PRITCHARD (GBR) Vs Kyle BRASSINGTON (GBR)
Ross CONNOLLY (GBR) Vs Daniel COX (GBR) (6)
David BREWER (GBR) (8) Vs Dayne KELLY (AUS)
Burnham ARLIDGE (GBR) Vs Edward ALLINSON (GBR)
Jonathan KINSELLA (GBR) Vs Joshua MILTON (GBR)
Daniel EVANS (GBR) Vs Karlis LEJNIEKS (LAT) (3)
Clement REIX (FRA) (5) Vs Mathew JAMES (GBR)
Chris PRIDDLE (GBR) Vs Alexei GRIGOROV (RUS)
George COUPLAND (GBR) Vs Callum LLOYD (GBR)
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) Vs Gregoire BURQUIER (FRA) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017933&event=1100101723

Zirconek
07-16-2008, 12:32 AM
Doubles Draw

1st Round

BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (1) BYE
HARRISON (GBR) / WARD (GBR) Vs LEJNIEKS (LAT) / SLETTING-JOHNSEN (NOR)
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) (4) Vs CAMPBELL (GBR) / EVANS (GBR)
CONNOLLY (GBR) / PARKES (GBR) Vs BARNES (GBR) / COUPLAND (GBR)
CORRIE (GBR) / FLEMING (GBR) Vs COX (GBR) / MILTON (GBR)
ARLIDGE (GBR) / DANIELL (NZL) Vs BRASSINGTON (GBR) / REIX (FRA) (3)
FITZPATRICK (GBR) / GRIGOROV (RUS) Vs PRIDDLE (GBR) / ROSS-HURST (GBR)
BIDMEADE (AUS) / HOH (AUS) Vs BAINS (GBR) / RICE (GBR) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017933&event=1100101724

Zirconek
07-25-2008, 02:16 PM
Krkoska and Praibis are not going to play here :sobbing: :sad:

Fizz
07-25-2008, 03:44 PM
Krkoska and Praibis are not going to play here :sobbing: :sad:

:hug:

imo grass is not the best surface for them, so is better to skip this tournament :p

Zirconek
07-25-2008, 03:50 PM
:hug:

imo grass is not the best surface for them, so is better to skip this tournament :p

:hug:

maybe for Praibis, but Krkoska is a S&V monster :p

Fizz
07-25-2008, 04:18 PM
:hug:

maybe for Praibis, but Krkoska is a S&V monster :p

well he is S$V mosnter :worship: but his last results are not very good so maybe he take a rest for a week or so :shrug:

and Praibiš didn´t want to go alone there :p

Fizz
07-25-2008, 04:21 PM
event on grass and Michel Koning is not on entry list... surprise for me :eek:

Zirconek
07-25-2008, 04:39 PM
well he is S$V mosnter :worship: but his last results are not very good so maybe he take a rest for a week or so :shrug:

and Praibiš didn´t want to go alone there :p

Krkoska is supposed to play Iran F3 in the following week. Clay :lol:

Praibis is not signed for any event :sad:

Zirconek
07-25-2008, 04:40 PM
event on grass and Michel Koning is not on entry list... surprise for me :eek:

indeed :eek: maybe he plays the qualies :shrug: or will play a Challenger

Fizz
07-25-2008, 05:07 PM
Krkoska is supposed to play Iran F3 in the following week. Clay :lol:

Praibis is not signed for any event :sad:

Jiří :haha: :haha:

Zirconek
07-27-2008, 03:44 AM
qualifying draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101725&tournament=1100017933

Zirconek
07-28-2008, 09:43 PM
1st Round

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) Vs Stephen HOH (AUS)
Edward CORRIE (GBR) Vs David RICE (GBR)
Marcus DANIELL (NZL) Vs Maniel BAINS (GBR)
Ian FLANAGAN (GBR) Vs Matthew ILLINGWORTH (GBR) (7)
Neil BAMFORD (GBR) (4) Vs Clifford MARSLAND (AUS)
Eoin HEAVEY (IRL) Vs Andrew FITZPATRICK (GBR)
Ben PRITCHARD (GBR) Vs Kyle BRASSINGTON (GBR)
Ross CONNOLLY (GBR) Vs Daniel COX (GBR) (6)
David BREWER (GBR) (8) Vs Dayne KELLY (AUS)
Burnham ARLIDGE (GBR) Vs Edward ALLINSON (GBR)
Jonathan KINSELLA (GBR) Vs Joshua MILTON (GBR)
Daniel EVANS (GBR) Vs Karlis LEJNIEKS (LAT) (3)
Clement REIX (FRA) (5) Vs Mathew JAMES (GBR)
Chris PRIDDLE (GBR) Vs Alexei GRIGOROV (RUS)
George COUPLAND (GBR) Vs Callum LLOYD (GBR)
Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) Vs Gregoire BURQUIER (FRA) (2)

Zirconek
07-29-2008, 10:30 PM
1st Round

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) defeated Stephen HOH (AUS) 6-4 6-4
David RICE (GBR) defeated Edward CORRIE (GBR) 6-3 6-4
Marcus DANIELL (NZL) defeated Maniel BAINS (GBR) 6-4 4-6 6-2
Matthew ILLINGWORTH (GBR) (7) defeated Ian FLANAGAN (GBR) 6-4 7-5
Neil BAMFORD (GBR) (4) defeated Clifford MARSLAND (AUS) 7-6(3) 6-3
Andrew FITZPATRICK (GBR) defeated Eoin HEAVEY (IRL) 6-1 4-6 6-3
Ben PRITCHARD (GBR) defeated Kyle BRASSINGTON (GBR) 6-7(4) 7-5 6-4
Daniel COX (GBR) (6) defeated Ross CONNOLLY (GBR) 6-3 6-4
Dayne KELLY (AUS) defeated David BREWER (GBR) (8) 6-4 6-4
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Edward ALLINSON (GBR) 6-1 3-0 Retired
Joshua MILTON (GBR) defeated Jonathan KINSELLA (GBR) 6-4 6-1
Daniel EVANS (GBR) defeated Karlis LEJNIEKS (LAT) (3) 6-2 6-2
Clement REIX (FRA) (5) defeated Mathew JAMES (GBR) 6-2 6-4
Alexei GRIGOROV (RUS) defeated Chris PRIDDLE (GBR) 6-2 6-3
George COUPLAND (GBR) defeated Callum LLOYD (GBR) 6-0 6-1
Gregoire BURQUIER (FRA) (2) defeated Frederik SLETTING-JOHNSEN (NOR) 7-5 4-6 6-4

2nd Round

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) Vs David RICE (GBR)
Marcus DANIELL (NZL) Vs Matthew ILLINGWORTH (GBR) (7)
Neil BAMFORD (GBR) (4) Vs Andrew FITZPATRICK (GBR)
Ben PRITCHARD (GBR) Vs Daniel COX (GBR) (6)
Dayne KELLY (AUS) Vs Burnham ARLIDGE (GBR)
Joshua MILTON (GBR) Vs Daniel EVANS (GBR)
Clement REIX (FRA) (5) Vs Alexei GRIGOROV (RUS)
George COUPLAND (GBR) Vs Gregoire BURQUIER (FRA) (2)

Zirconek
07-30-2008, 11:41 PM
2nd Round

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) defeated David RICE (GBR) 6-1 6-2
Marcus DANIELL (NZL) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) (7) 7-5 7-5
Neil BAMFORD (GBR) (4) defeated Andrew FITZPATRICK (GBR) 6-3 6-1
Daniel COX (GBR) (6) defeated Ben PRITCHARD (GBR) 4-6 6-3 7-6(4)
Dayne KELLY (AUS) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-4 6-2
Daniel EVANS (GBR) defeated Joshua MILTON (GBR) 4-6 6-1 6-2
Clement REIX (FRA) (5) defeated Alexei GRIGOROV (RUS) 7-5 7-5
Gregoire BURQUIER (FRA) (2) defeated George COUPLAND (GBR) 6-1 6-3

Quarterfinal

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) Vs Marcus DANIELL (NZL)
Neil BAMFORD (GBR) (4) Vs Daniel COX (GBR) (6)
Dayne KELLY (AUS) Vs Daniel EVANS (GBR)
Clement REIX (FRA) (5) Vs Gregoire BURQUIER (FRA) (2)
-----------------------------

1st Round

BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (1) BYE
LEJNIEKS (LAT) / SLETTING-JOHNSEN (NOR) defeated HARRISON (GBR) / WARD (GBR) 7-6(5) 6-4
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) (4) defeated CAMPBELL (GBR) / EVANS (GBR) 7-6(3) 7-5
BARNES (GBR) / COUPLAND (GBR) defeated CONNOLLY (GBR) / PARKES (GBR) 7-6(3) 6-1
CORRIE (GBR) / FLEMING (GBR) defeated COX (GBR) / MILTON (GBR) 6-4 6-2
ARLIDGE (GBR) / DANIELL (NZL) defeated BRASSINGTON (GBR) / REIX (FRA) (3) 6-4 6-2
FITZPATRICK (GBR) / GRIGOROV (RUS) defeated PRIDDLE (GBR) / ROSS-HURST (GBR) 6-1 4-6 [10-5]
BIDMEADE (AUS) / HOH (AUS) defeated BAINS (GBR) / RICE (GBR) (2) 6-1 7-5

Quarterfinal

BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (1) Vs LEJNIEKS (LAT) / SLETTING-JOHNSEN (NOR)
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) (4) Vs BARNES (GBR) / COUPLAND (GBR)
CORRIE (GBR) / FLEMING (GBR) Vs ARLIDGE (GBR) / DANIELL (NZL)
FITZPATRICK (GBR) / GRIGOROV (RUS) Vs BIDMEADE (AUS) / HOH (AUS)

Zirconek
08-01-2008, 01:20 PM
no matches were played on Thursday, so 2 rounds of singles draw on Friday to be played according to OOP

Zirconek
08-02-2008, 12:19 AM
just one round was played on Friday

Quarterfinal

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) d. Marcus DANIELL (NZL) 6-2 6-4
Daniel COX (GBR) (6) d. Neil BAMFORD (GBR) (4) 4-6 7-6(3) 7-6(9)
Daniel EVANS (GBR) d. Dayne KELLY (AUS) 7-6(4) 6-4
Gregoire BURQUIER (FRA) (2) d. Clement REIX (FRA) (5) 6-1 7-5


now they have semis (11:00) and final(after rest, not before 14:00) scheduled for Saturday

Fizz
08-03-2008, 05:12 PM
Semifinal

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) def. Daniel COX (GBR) (6) 7-6(2) 6-2
Gregoire BURQUIER (FRA) (2) def. Daniel EVANS (GBR) 6-2 7-6(7)


DOUBLES

Semifinal

BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (1) def. BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) (4) 6-4 6-4
FITZPATRICK (GBR) / GRIGOROV (RUS) def. CORRIE (GBR) / FLEMING (GBR) 2-6 0-2 Retired

Fizz
08-03-2008, 05:13 PM
Final

Mathieu RODRIGUES (FRA) (1) def. Gregoire BURQUIER (FRA) (2) 6-4 7-6(8)


DOUBLES

Final

BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (1) def. FITZPATRICK (GBR) / GRIGOROV (RUS) 3-6 6-2 [10-6]