Spain F29 [July 28 - Xativa - Clay] Winner: Roberto Bautista-Agut [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F29 [July 28 - Xativa - Clay] Winner: Roberto Bautista-Agut

Zirconek
07-15-2008, 11:50 PM
Spain F29
Location: Xativa, Valencia, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.naturayeducacion.com/castillos/c_valenciana/valencia/costera/xativa/xativa_castell_peq.jpg

Tournament factsheet:
website: www.clubdeteniscampbixquert.com

Entry List
1 RODRIGUEZ, Bruno MEX 392 1
2 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 476 1
3 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 491 1
4 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 558 1
5 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 582 1
6 PEREZ PUIGDOMENECH, Miquel ESP 584 1
7 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 601 1
8 PEREZ-PEREZ, Sergio ESP 626 1
9 SUCH-PEREZ, Juan-Miguel ESP 690 1
10 GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 756 1
11 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 757 1
12 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 789 1
13 ELIZONDO, Juan-Manuel MEX 822 1
14 BOTTI, Kevin FRA 906 1
15 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 937= 1
16 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 964 1
17 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 976 1
18 BLOM, Alexander AHO 993 1


Alternates
19 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1009 1
20 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1011 1
21 JAHN, Jeremy GER 1055= 3
22 ESTRUCH, David ESP 1076 1
23 PEREVOSHCHIKOV, Dmitri RUS 1090 1
24 SUZUKI, Ko JPN 1110 1
25 LEMKE, James AUS 1114= 4
26 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1126= 1
27 FALGHERI, Andrea ITA 1128= 4
28 GOMEZ-DIAZ, Guillermo ESP 1140 1
29 VUKOVIC, Ivan CRO 1157= 4
30 PIROZZI, Giacomo ITA 1189= 3
31 CUENCA-NAVARRO, Carlos ESP 1200= 1
32 MEIJER, Michel NED 1229= 5
33 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1251= 1
34 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1255= 1
35 SATTANINO, Marco ITA 1264= 2
36 DORFLER, Matthias GER 1286= 1
37 NIESTEN, Miliaan NED 1301 2
38 MOKRZYCKI, Marco GER 1305= 1
39 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1336= 2
40 HERNANDEZ-AGUILA, Abel ESP 1342= 1
41 CARRESE, Valerio ITA 1342= 2
42 ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 1349= 1
43 ROVETTA, Luca ITA 1358 4
44 GOVAERTS, Bart BEL 1389= 1
45 FRANTZEN, Romano NED 1427= 1
46 FILALI, Kamil MAR 1427= 3
47 RINCON-VAZQUEZ, Abel ESP 1427= 1
48 PORTALURI, Giorgio ITA 1462= 5
49 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1462= 2
50 INZERILLO, Jerome FRA 1490= 3
51 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1509= 1
52 LOPEZ VICO, Juan ESP 1518= 1
53 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1602= 1
54 HERNANDEZ-PASTOR, Oriol ESP 1602= 1
55 BONAMI, Maxime FRA 1698= 6
56 STABINS, Krisjanis LAT 1698= 4
57 RAFFAELLI, Federico ITA 1767= 2
58 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1767= 1
59 STRUNNIKOV, Artem RUS 1816= 4
60 STOPPINI, Luca ITA 1816= 3
61 JOHNSON, Richard USA 1816= 5
62 FRANSEN, Stephan NED 1866= 1
63 DIEZ, Steven ESP 1877= 1

Zirconek
07-16-2008, 12:31 AM
Qualifying Draw

1st Round

David ESTRUCH (ESP) (1) defeated Ramiro GARCIA (DOM) 6-0 4-0 Retired
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Sergio MORANT (ESP) 6-0 6-4
Israel VIOR-DIAZ (ESP) defeated Kaushik RAJU (IND) 6-2 6-3
Alexander LOBKOV (RUS) (12) defeated Hector HORMIGO (AND) 6-2 6-1
Ko SUZUKI (JPN) (2) defeated Borja ZARCO (ESP) 6-4 6-3
Marc GINER (ESP) defeated Antoni GOMEZ (GBR) 6-2 6-3
Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) defeated Xavier GIMFERRER (ESP) 6-7(1) 7-5 6-4
Artur ROMANOWSKI (POL) (16) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 6-4 6-1
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) (3) defeated Gary CHAMBERLAIN (GBR) 6-0 6-0
David SUTTON (GBR) defeated Javier RODRIGUEZ (MEX) 4-6 6-3 7-5
Ruben ALAPONT-RUBIO (ESP) defeated Alejandro ARGENTE ESCAMILLA (ESP) 7-5 6-0
Romano FRANTZEN (NED) (10) defeated Miguel MUGURUZA (ARU) 6-2 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) defeated Jose Luis HERNANDEZ DAVO (ESP) 6-3 6-0
Thomas DEHAEN (BEL) defeated Sergi SANCHEZ-CARRILLO (ESP) 6-2 6-3
Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) defeated Irfan HUSSAIN (IND) 6-0 6-1
Bart GOVAERTS (BEL) (9) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-2 6-4
Vijayant MALIK (IND) (5) defeated Loic LE PANSE (FRA) 6-4 6-3
Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) defeated Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) 6-3 6-0
Borja GUSTEMS TRILLES (ESP) defeated Sumeet SHINDE (IND) 6-3 6-1
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) (14) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (ESP) 6-4 6-2
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (6) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-4 6-3
Egor KOVALEV (RUS) defeated Simon BLOMBERG (SWE) 6-0 6-1
Steven DIEZ (ESP) defeated Srirambalaji NARAYANASWAMY (IND) 6-3 6-3
Stephan FRANSEN (NED) defeated Jaume SANTO-VALDIVIESO (ESP) (13) 6-2 7-5
Matthias DORFLER (GER) (7) defeated Augusto MEIRELLES (BRA) 6-2 6-1
Saurav SUKUL (IND) defeated Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 6-1 6-2
Javier PERIS-INIGO (ESP) defeated Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 6-2 2-6 7-6(4)
Enric GUAITA-PAIS (ESP) (11) defeated Miguel CARBONELL AZNAR (ESP) 6-3 6-1
David SOUTO (VEN) (8) defeated Joss ESPASANDIN (SUI) 7-6(5) 6-2
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) defeated Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) 6-1 6-4
Jaime SANCHEZ-CANAMARES RIOS (ESP) defeated Diego CONCA-CARBONELL (ESP) 6-2 6-3
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Eduardo MATESANZ-ARAGONES (ESP) (15) 6-3 6-3

2nd Round

David ESTRUCH (ESP) (1) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) 7-6(1) 6-3
Israel VIOR-DIAZ (ESP) defeated Alexander LOBKOV (RUS) (12) 6-4 6-0
Ko SUZUKI (JPN) (2) defeated Marc GINER (ESP) 7-5 6-2
Artur ROMANOWSKI (POL) (16) defeated Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 6-2 6-2
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) (3) defeated David SUTTON (GBR) 6-0 6-0
Romano FRANTZEN (NED) (10) defeated Ruben ALAPONT-RUBIO (ESP) 6-3 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) defeated Thomas DEHAEN (BEL) 6-2 6-2
Bart GOVAERTS (BEL) (9) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 6-3 0-6 6-2
Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) defeated Vijayant MALIK (IND) (5) 6-4 6-1
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) (14) defeated Borja GUSTEMS TRILLES (ESP) 6-1 6-0
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (6) defeated Egor KOVALEV (RUS) 7-5 6-1
Steven DIEZ (ESP) defeated Stephan FRANSEN (NED) 5-7 6-4 6-3
Matthias DORFLER (GER) (7) defeated Saurav SUKUL (IND) 6-7(5) 6-2 6-4
Enric GUAITA-PAIS (ESP) (11) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) 6-4 6-3
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) defeated David SOUTO (VEN) (8) 7-6(4) 7-6(5)
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Jaime SANCHEZ-CANAMARES RIOS (ESP) 6-3 4-1 Retired

3rd Round

Israel VIOR-DIAZ (ESP) defeated David ESTRUCH (ESP) (1) 6-2 6-2
Artur ROMANOWSKI (POL) (16) defeated Ko SUZUKI (JPN) (2) 6-2 6-2
Romano FRANTZEN (NED) (10) defeated Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) (3) 7-5 7-6(1)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (4) defeated Bart GOVAERTS (BEL) (9) 6-0 6-0
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) (14) defeated Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) 6-0 4-6 6-3
Steven DIEZ (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) (6) 6-4 6-2
Matthias DORFLER (GER) (7) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) (11) 6-4 6-4
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) 6-3 2-6 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101716&tournament=1100017930

Zirconek
07-16-2008, 12:34 AM
Singles Main Draw

1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP)
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) Vs Israel VIOR-DIAZ (ESP)
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) Vs Matthias DORFLER (GER)
Vitor REQUIAO (BRA) Vs Romano FRANTZEN (NED)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 Retired
Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-4 6-3
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Steven DIEZ (ESP)
Kevin BOTTI (FRA) Vs Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) defeated Alexander BLOM (AHO) 2-6 6-4 7-5
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) Vs Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) Vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017930&event=1100101714

Zirconek
07-16-2008, 12:35 AM
Doubles Draw

1st Round

BOJE-ORDONEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (1) BYE
GARCIA-VILLANUEVA (ESP) / MONTORO-GIMENEZ (ESP) BYE
FRANSEN (NED) / FRANTZEN (NED) (3) BYE
GOVAERTS (BEL) / HERNANDEZ-PASTOR (ESP) BYE
ALCORTA-OLARRA (ESP) / ELIZONDO (MEX) defeated GALLEGO-BERTRAN (ESP) / OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 4-6 7-5 [10-6]
MARSE-VIDRI (ESP) / PENADES-SANZ (ESP) (4) BYE
CONCA-CARBONELL (ESP) / PERIS-INIGO (ESP) BYE
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (2) BYE

Quarterfinal

BOJE-ORDONEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (1) defeated GARCIA-VILLANUEVA (ESP) / MONTORO-GIMENEZ (ESP) 6-4 6-2
FRANSEN (NED) / FRANTZEN (NED) (3) defeated GOVAERTS (BEL) / HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-1 6-0
ALCORTA-OLARRA (ESP) / ELIZONDO (MEX) Vs MARSE-VIDRI (ESP) / PENADES-SANZ (ESP) (4)
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (2) defeated CONCA-CARBONELL (ESP) / PERIS-INIGO (ESP) 6-1 6-2


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017930&event=1100101715

Zirconek
07-26-2008, 01:33 PM
good luck to Meirelles at qualies

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1708/qs.pdf

Pepitorl
07-28-2008, 11:03 AM
Final matches (Qualification):
Estruch - Vior
Ko Suzuki - Romanowski
Gómez-Díaz - Romano Frantzen
Cuenca-Navarro - Govaerts
March-Ledesma - Hernández-Pastor
Romero-Torres - Díez
Dorfler or Sukul - Guaita
Gallego-Bertrán - García-Villanueva

Zirconek
07-28-2008, 09:34 PM
Main Draw

1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP)
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) Vs Israel VIOR-DIAZ (ESP)
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) Vs Matthias DORFLER (GER)
Vitor REQUIAO (BRA) Vs Romano FRANTZEN (NED)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 Retired
Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-4 6-3
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Steven DIEZ (ESP)
Kevin BOTTI (FRA) Vs Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) defeated Alexander BLOM (AHO) 2-6 6-4 7-5
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) Vs Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) Vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2)

Zirconek
07-29-2008, 08:58 PM
1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP)
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) defeated Israel VIOR-DIAZ (ESP) 6-4 6-1
Matthias DORFLER (GER) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) 6-7(4) 6-2 6-0
Vitor REQUIAO (BRA) Vs Romano FRANTZEN (NED)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 Retired
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) 7-5 6-2
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) 6-0 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-4 6-3
Steven DIEZ (ESP) defeated Santiago PENADES-SANZ (ESP) 6-1 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Kevin BOTTI (FRA) 7-6(4) 6-2
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 2-6 6-4 6-4
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) defeated Alexander BLOM (AHO) 2-6 6-4 7-5
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 3-6 6-0 6-4
David ESTRUCH (ESP) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-3 6-2
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 6-0

Zirconek
07-30-2008, 11:44 PM
1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) 6-4 6-4
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Romano FRANTZEN (NED) 7-5 4-6 6-1


2nd Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP)
Matthias DORFLER (GER) Vs Vitor REQUIAO (BRA)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-3 6-2
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-3 6-2
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) defeated Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 7-6(2) 2-6 6-3
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2) defeated David ESTRUCH (ESP) 7-5 6-1


Vitor :)

Zirconek
08-01-2008, 12:42 AM
2nd Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 7-5 6-3
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Matthias DORFLER (GER) 6-4 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) 6-3 6-4
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 7-6(6) 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-3 6-2
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-3 6-2
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) defeated Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 7-6(2) 2-6 6-3
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2) defeated David ESTRUCH (ESP) 7-5 6-1

Quarterfinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Vitor REQUIAO (BRA)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) Vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2)

Zirconek
08-01-2008, 12:42 AM
Requião :D

Zirconek
08-01-2008, 08:31 PM
Quarterfinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 5-7 6-0 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-1 7-5
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) 7-5 6-4
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (5) 6-2 6-1

Semifinal

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) Vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2)


Requião :hug: good week :yeah:

Zirconek
08-03-2008, 09:05 PM
Semifinal

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) 3-6 6-3 6-2
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (2) 6-3 6-1

Final

Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (4) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-4 6-4