Paraguay F3 [July 21 - Lambaré - Clay] Winner: Martin Alund [Archive] - MensTennisForums.com

Paraguay F3 [July 21 - Lambaré - Clay] Winner: Martin Alund

Zirconek
07-10-2008, 02:36 PM
Paraguay F3
Location: Lambaré, Grand Assunción, Paraguay
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.meucat.com/images/hotel/hotel-yachtpy.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018072
website: www.yachtygolfclub.com.py and www.apt.com.py


Entry list
1 ALUND, Martin ARG 377 1
2 GALDON, Pablo ARG 442 1
3 BONATTO, Alexandre BRA 460 1
4 AMADO, Juan-Pablo ARG 475 1
5 JARA-LOZANO, Nicolas ARG 716 1
6 LOPEZ, Daniel-Alejandro ITA 748 1
7 SANSONETTI, Federico URU 789 1
8 BAGNIS, Facundo ARG 862 1
9 ALBERTI, Leonel ARG 886 1
10 YUNIS, Juan-Pablo ARG 902 1
11 BUJNIEWICZ, Guillermo ARG 910 1
12 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 926= 1
13 LIVRAGHI, Mattia ITA 931 1
14 SAENZ, Matias ARG 963 1
15 GIUSSANI, Gaston ARG 996 1
16 GUICHONET, Damian ARG 1067= 1
17 URIARTE, Sebastian ARG 1110 1
18 TUR, Gonzalo ARG 1111= 1


Alternates
19 PICCO, Agustin ARG 1177 1
20 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1203 1
21 $ SAAVEDRA-CORVALAN, Cristobal CHI 1205= 1
22 BENEDICTI, Mariano ARG 1208= 1
23 VIVANCO, Juan-Sebastian ECU 1227= 1
24 GAICH, German ARG 1227= 1
25 DEL BONIS, Federico ARG 1234 1
26 PEREZ, Rodrigo CHI 1238= 1
27 ZIVKOVIC, Dennis USA 1280= 1
28 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1329= 1
29 BONDAZ, Laurent ITA 1344= 1
30 RUBINO, Vittorio ITA 1481= 2
31 LUDLOW, James USA 1481= 2
32 NDLELA, Mlandeli ZIM 1597= 4
33 PIZZI, Nicolas ARG 1597= 1
34 BRIANO, Gaston ARG 1689= 1
35 MINA, Emiliano ARG 1689= 1
36 BRACHO, Cesar PAR 1689= 1
37 DIERCKX, Marco BEL 1689= 1
38 RAMIREZ, Juan-Carlos PAR 1689= 1
39 GOMEZ SAIGOS, Rodrigo ESP 1689= 1
40 ARGUELLO, Facundo ARG 1689= 1
41 TIBERTI, Bruno ARG 1806= 1
42 ROJAS, Marco-Antonio BOL 1806= 1
43 KRIVULIN, Ezequiel ARG 1835= 1
44 BARTH, George USA 1835= 3

Zirconek
07-10-2008, 02:55 PM
Qualifying Draw

1st Round

Rodrigo PEREZ (CHI) (1) BYE
Caio CLAUDINO (BRA) defeated Guillermo HARRISON (PAR) 3-6 7-5 Default
Jan GATTIKER (SUI) defeated Alejandro MARTINEZ (ARG) 6-0 6-2
Andres CEPPO (ARG) defeated Henrique ZYNGIER-SILVA (BRA) 6-2 6-3
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (3) BYE
Dario ACOSTA (URU) defeated Roberto LAU (CHI) 6-3 6-2
Matias CASTRO (ARG) defeated Martin MIEDZOWICZ (URU) 6-0 6-1
Victor NUNEZ (CHI) defeated Diego GALEANO (PAR) 6-4 6-3
Facundo ARGUELLO (ARG) (10) defeated Daniel WELSH (PAR) 6-4 6-3
Angel TORRES (CHI) defeated Cristobal RABBA (CHI) 6-2 6-1
Juan-Enrique CROSA (PAR) defeated Luciano DAHER (ARG) 6-3 6-4
Juan-Manuel CAMILLONI (URU) defeated Javier Sebastiain MUNOZ CANESSA (CHI) 7-5 1-6 6-3
Laurent BONDAZ (ITA) (4) defeated Luis MORENO (GBR) 6-0 6-0
Bruno HAMANN (ARG) defeated Fabricio VARAS (ARG) 6-2 6-0
Victor MORALES (CHI) defeated Oscar LOPEZ (CHI) 6-0 6-0
Christopher PRICE (CHI) defeated Eduardo MUNOZ (PAR) 6-1 6-3
Kevin KONFEDERAK (ARG) (5) defeated Santiago ROMERO (ARG) 6-4 7-5
Alex THEILER (CHI) defeated Claudio CORONEL (PAR) 6-2 6-4
Oliver SNAIDER (PAR) defeated Guilherme BARBATO (BRA) 6-2 6-1
Alfonso GALLO (URU) BYE
Dennis ZIVKOVIC (USA) (6) defeated Manuel LASTRA (CHI) 6-0 6-2
Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) defeated Marcus YU (USA) 6-0 6-0
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Ruben ALVARENGA (PAR) 6-2 6-1
Bruno TIBERTI (ARG) (11) defeated Ariel CAGGIANO (ARG) 6-4 4-6 6-3
Gustavo RAMIREZ (PAR) (7) defeated Enzo PIGOLA (PAR) 6-1 6-2
Ricardo MENA (PAR) defeated Aaron DUJOVNE (CHI) 1-6 6-4 6-4
Franco NORAMBUENA-COX (CHI) defeated Nicolas SCARZOLO (URU) 6-0 6-1
Rodrigo SCHAEFER (BRA) defeated Marco-Antonio ROJAS (BOL) (12) 6-2 6-2
Mlandeli NDLELA (ZIM) (8) defeated Gonzalo GARZON (CHI) 6-4 6-2
Emiliano CASTELLUCCI (ARG) defeated Andrez PEREIRA (BRA) 6-1 6-1
Jose BENITEZ (PAR) defeated Andres CEPEDE (PAR) 5-7 6-1 6-0
Patricio HERAS (ARG) defeated Emiliano MINA (ARG) (9) 6-3 6-2

2nd Round

Rodrigo PEREZ (CHI) (1) defeated Caio CLAUDINO (BRA) 6-2 6-3
Jan GATTIKER (SUI) defeated Andres CEPPO (ARG) 3-6 6-4 7-6(4)
Dario ACOSTA (URU) defeated Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (3) 6-3 6-7(1) 6-2
Victor NUNEZ (CHI) defeated Matias CASTRO (ARG) 6-4 7-6(9)
Facundo ARGUELLO (ARG) (10) defeated Angel TORRES (CHI) 6-0 6-1
Juan-Enrique CROSA (PAR) defeated Juan-Manuel CAMILLONI (URU) 7-6(3) 6-4
Laurent BONDAZ (ITA) (4) defeated Bruno HAMANN (ARG) 7-6(3) 6-7(4) 6-0
Victor MORALES (CHI) defeated Christopher PRICE (CHI) 6-1 6-4
Kevin KONFEDERAK (ARG) (5) defeated Alex THEILER (CHI) 6-2 6-2
Alfonso GALLO (URU) defeated Oliver SNAIDER (PAR) 6-2 6-3
Dennis ZIVKOVIC (USA) (6) defeated Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) 6-1 6-7(4) 6-1
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Bruno TIBERTI (ARG) (11) 6-3 4-6 6-1
Gustavo RAMIREZ (PAR) (7) defeated Ricardo MENA (PAR) 6-3 6-1
Rodrigo SCHAEFER (BRA) defeated Franco NORAMBUENA-COX (CHI) 6-2 6-1
Emiliano CASTELLUCCI (ARG) defeated Mlandeli NDLELA (ZIM) (8) 7-6(4) 6-3
Patricio HERAS (ARG) defeated Jose BENITEZ (PAR) 6-2 6-4

3rd Round

Rodrigo PEREZ (CHI) (1) defeated Jan GATTIKER (SUI) 6-2 7-5
Dario ACOSTA (URU) defeated Victor NUNEZ (CHI) 6-3 6-3
Facundo ARGUELLO (ARG) (10) defeated Juan-Enrique CROSA (PAR) 6-7(2) 6-2 6-2
Laurent BONDAZ (ITA) (4) defeated Victor MORALES (CHI) 7-6(0) 7-6(2)
Kevin KONFEDERAK (ARG) (5) defeated Alfonso GALLO (URU) 6-2 1-6 6-3
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) defeated Dennis ZIVKOVIC (USA) (6) 6-4 6-4
Gustavo RAMIREZ (PAR) (7) defeated Rodrigo SCHAEFER (BRA) 6-1 6-0
Patricio HERAS (ARG) defeated Emiliano CASTELLUCCI (ARG) 7-5 6-2



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102232&tournament=1100018072

Zirconek
07-10-2008, 02:56 PM
Singles Main Draw

1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Dario ACOSTA (URU) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Matias SAENZ (ARG) Vs Gustavo RAMIREZ (PAR)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) Vs Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Gonzalo TUR (ARG) Vs Sebastian URIARTE (ARG)
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Facundo ARGUELLO (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG) (7)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) Vs Laurent BONDAZ (ITA)
Kevin KONFEDERAK (ARG) Vs Agustin PICCO (ARG)
Dennis ZIVKOVIC (USA) Vs Damian GUICHONET (ARG)
Nicolas SALAMA (PAR) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4)
Federico SANSONETTI (URU) (6) Vs Patricio HERAS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Leonel ALBERTI (ARG) Vs Mattia LIVRAGHI (ITA)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018072&event=

Zirconek
07-10-2008, 02:56 PM
Doubles Draw

1st Round

ALUND (ARG) / BAGNIS (ARG) (1) BYE
HERAS (ARG) / LAU (CHI) Vs BONDAZ (ITA) / LIVRAGHI (ITA)
DEL BONIS (ARG) / PICCO (ARG) (4) Vs GIUSSANI (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG)
ALBERTI (ARG) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs GUICHONET (ARG) / TUR (ARG)
PEREZ (CHI) / URIARTE (ARG) Vs BURKHOLDER (PAR) / CROSA (PAR)
BONATTO (BRA) / YUNIS (ARG) (3) BYE
LOPEZ (ITA) / RAMIREZ (PAR) Vs RAMIREZ (PAR) / SANSONETTI (URU)
BUJNIEWICZ (ARG) / JARA-LOZANO (ARG) (2) BYE



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100103066&tournament=1100018072

FERNET
07-11-2008, 04:53 AM
Good luck to the argies

karo_em9
07-19-2008, 06:57 PM
any news to the qualy?

DiEgO
07-20-2008, 12:10 AM
good lucj all yoruguas

gagm
07-20-2008, 03:39 AM
Qualy: http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/413/qs.pdf

Chileans :rocker2::rocker2:

Victor Nuñez :rocker::rocker:

karo_em9
07-20-2008, 04:21 AM
Qualy: http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/413/qs.pdf

Thanks!!!! :worship:

NoFroz
07-20-2008, 10:48 AM
Good luck to Sanso, hope this time he can get paste the QF :o

btw Billions whats that name of yours? since i'm a MTF member you've always had ethnic variations of Zircon... :shrug:

gagm
07-21-2008, 03:44 AM
Qualy Results: http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/413/qs.pdf

Victor Nuñez ;)

GL Chileans!!!! :wavey:

Davidcuervacho
07-22-2008, 12:29 AM
Good luck for all the argies :)

Zirconek
07-22-2008, 12:46 PM
Main Draw

1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Dario ACOSTA (URU) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Matias SAENZ (ARG) Vs Gustavo RAMIREZ (PAR)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) Vs Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Gonzalo TUR (ARG) Vs Sebastian URIARTE (ARG)
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Facundo ARGUELLO (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG) (7)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) Vs Laurent BONDAZ (ITA)
Kevin KONFEDERAK (ARG) Vs Agustin PICCO (ARG)
Dennis ZIVKOVIC (USA) Vs Damian GUICHONET (ARG)
Nicolas SALAMA (PAR) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4)
Federico SANSONETTI (URU) (6) Vs Patricio HERAS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Leonel ALBERTI (ARG) Vs Mattia LIVRAGHI (ITA)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)

JeffCandoi
07-22-2008, 04:17 PM
easy draw for Bonatto :D

Zirconek
07-23-2008, 11:43 AM
1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Dario ACOSTA (URU) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Matias SAENZ (ARG) Vs Gustavo RAMIREZ (PAR)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) Vs Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Gonzalo TUR (ARG) defeated Sebastian URIARTE (ARG) 7-6(1) 6-4
Gaston GIUSSANI (ARG) defeated Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 6-2 6-3
Facundo ARGUELLO (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG) (7)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) Vs Laurent BONDAZ (ITA)
Kevin KONFEDERAK (ARG) Vs Agustin PICCO (ARG)
Dennis ZIVKOVIC (USA) Vs Damian GUICHONET (ARG)
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) defeated Nicolas SALAMA (PAR) 6-1 6-1
Federico SANSONETTI (URU) (6) Vs Patricio HERAS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) defeated Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) 6-1 6-3
Mattia LIVRAGHI (ITA) defeated Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-2
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)

Zirconek
07-23-2008, 11:52 AM
Good luck to Sanso, hope this time he can get paste the QF :o

btw Billions whats that name of yours? since i'm a MTF member you've always had ethnic variations of Zircon... :shrug:

I was tired of the ethnic variations of Zircon, decided for a real name change :p from now I'll be Giga Nano, Mega Micro, etc :p

Zirconek
07-24-2008, 12:02 AM
1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) defeated Rodrigo PEREZ (CHI) 6-2 6-1
Dario ACOSTA (URU) defeated Juan-Carlos RAMIREZ (PAR) 7-5 5-7 6-3
Gustavo RAMIREZ (PAR) defeated Matias SAENZ (ARG) 7-6(4) 6-0
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) defeated Juan-Enrique CROSA (PAR) 4-6 6-3 6-4
Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) defeated Frank BURKHOLDER (PAR) 6-0 6-0
Gonzalo TUR (ARG) defeated Sebastian URIARTE (ARG) 7-6(1) 6-4
Gaston GIUSSANI (ARG) defeated Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 6-2 6-3
Facundo BAGNIS (ARG) (7) defeated Facundo ARGUELLO (ARG) 4-6 6-1 7-5
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) defeated Laurent BONDAZ (ITA) 6-4 6-1
Agustin PICCO (ARG) defeated Kevin KONFEDERAK (ARG) 6-3 6-1
Dennis ZIVKOVIC (USA) defeated Damian GUICHONET (ARG) 7-6(6) 7-6(4)
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) defeated Nicolas SALAMA (PAR) 6-1 6-1
Federico SANSONETTI (URU) (6) defeated Patricio HERAS (ARG) 6-2 7-6(3)
Federico DEL BONIS (ARG) defeated Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) 6-1 6-3
Mattia LIVRAGHI (ITA) defeated Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (2) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 6-1

2nd Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Dario ACOSTA (URU)
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) Vs Gonzalo TUR (ARG)
Gaston GIUSSANI (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG) (7)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) Vs Agustin PICCO (ARG)
Dennis ZIVKOVIC (USA) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4)
Federico SANSONETTI (URU) (6) Vs Federico DEL BONIS (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)

gagm
07-24-2008, 12:20 AM
Choro, Cristobal y Rodrigo :sad::sad:

NoFroz
07-24-2008, 03:13 AM
Vamos Sanso! and Diego Acosta :confused:

JuaniTa2
07-24-2008, 04:32 AM
vamos chicos Argentinos..pilass...

NoFroz
07-25-2008, 01:49 PM
Sansonetti d. Del Bonis 6/1 6/2
Alund d. Acosta 6/2 6/4

Sansonetti/Ramirez d. Jara-Lozano/Bujniewicz 6/0 6/4

Vamos Sanso!!

Zirconek
07-25-2008, 02:23 PM
full results

2nd Round

Martin ALUND (ARG) (1) defeated Dario ACOSTA (URU) 6-2 6-4
Gustavo RAMIREZ (PAR) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-2 6-2
Gonzalo TUR (ARG) defeated Juan-Pablo AMADO (ARG) (3) 5-7 5-3 Retired
Facundo BAGNIS (ARG) (7) defeated Gaston GIUSSANI (ARG) 4-6 6-1 6-0
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) defeated Agustin PICCO (ARG) 6-3 6-3
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) defeated Dennis ZIVKOVIC (USA) 6-4 6-4
Federico SANSONETTI (URU) (6) defeated Federico DEL BONIS (ARG) 6-1 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (2) defeated Mattia LIVRAGHI (ITA) 7-6(2) 6-1

Quarterfinal

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Gustavo RAMIREZ (PAR)
Gonzalo TUR (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG) (7)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4)
Federico SANSONETTI (URU) (6) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)

---------------------------

Doubles

Quarterfinal

ALUND (ARG) / BAGNIS (ARG) (1) defeated BONDAZ (ITA) / LIVRAGHI (ITA) 6-3 6-0
ALBERTI (ARG) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) defeated GIUSSANI (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) 3-6 6-3 [10-7]
BONATTO (BRA) / YUNIS (ARG) (3) defeated PEREZ (CHI) / URIARTE (ARG) 6-0 6-2
RAMIREZ (PAR) / SANSONETTI (URU) defeated BUJNIEWICZ (ARG) / JARA-LOZANO (ARG) (2) 6-0 6-4

Semifinal

ALUND (ARG) / BAGNIS (ARG) (1) defeated ALBERTI (ARG) / SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 6-3 6-1
BONATTO (BRA) / YUNIS (ARG) (3) Vs RAMIREZ (PAR) / SANSONETTI (URU)

Zirconek
07-26-2008, 06:44 PM
Quarterfinal

Martin ALUND (ARG) (1) d. Gustavo RAMIREZ (PAR) 6-1 7-6(4)
Gonzalo TUR (ARG) d. Facundo BAGNIS (ARG) (7) 7-6(4) 6-0
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) d. Juan-Pablo YUNIS (ARG) (8) 6-4 6-3
Alexandre BONATTO (BRA) (2) d. Federico SANSONETTI (URU) (6) 6-2 6-1



Alexandre :yeah:/ Federico :hug:
Nicolas :D

NoFroz
07-26-2008, 07:22 PM
Sanso :hug: you´re still raising in the ranks anyway :)

Fizz
07-26-2008, 08:18 PM
Semifinal

Martin ALUND (ARG)(1) defeated Gonzalo TUR (ARG) 6-0 6-2
Alexandre BONATTO (BRA)(2) defeated Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (4) 7-5 6-1


Final

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)



top seeded players in final!!! :yeah:

Alexandre take a second title this week for Brasil!!! :worship:

Fizz
07-28-2008, 06:55 PM
Final

Martin ALUND (ARG) (1) def. Alexandre BONATTO (BRA) (2) 3-6 6-1 6-4