Spain F28 [July 21 - Denia - Clay] Winner: James Ward [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F28 [July 21 - Denia - Clay] Winner: James Ward

Zirconek
07-10-2008, 02:32 PM
Spain F28
Location: Denia, Alicante, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.eyeonspain.com/spain-magazine/Images/denia.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017925
website: www.clubdetenisdenia.com

Entry List
1 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 470 1
2 WARD, James GBR 474 1
3 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 551 1
4 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 574 1
5 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 598 1
6 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 600 1
7 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 609 1
8 ROCHETTE, Laurent FRA 672 P 1
9 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 732 1
10 $ GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 753 1
11 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 754 1
12 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 807 1
13 ELIZONDO, Juan-Manuel MEX 824 2
14 O'BRIEN, Colin IRL 854 2
15 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 957 1
16 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 972 1
17 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 975 1
18 WARD, Alexander GBR 983 1


Alternates
19 BLOM, Alexander AHO 986 1
20 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1005= 1
21 TORRONI, Giulio ITA 1024 1
22 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1035 1
23 SUZUKI, Ko JPN 1096 1
24 PENAUD, Alexandre FRA 1101= 2
25 KONORTOFF, Patricio ARG 1104= 4
26 ESTRUCH, David ESP 1114 1
27 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1119= 1
28 FALGHERI, Andrea ITA 1122= 4
29 VUKOVIC, Ivan CRO 1147= 4
30 PIROZZI, Giacomo ITA 1169= 3
31 SILVEIRA, Renato BRA 1173= 4
32 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1217= 4
33 MEIJER, Michel NED 1217= 3
34 LEMKE, James AUS 1227= 3
35 SANCIC, Antonio CRO 1238= 1
36 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1241= 1
37 DORFLER, Matthias GER 1274= 1
38 NIESTEN, Miliaan NED 1285 3
39 MOKRZYCKI, Marco GER 1290= 1
40 MARQUES, Frederico POR 1324= 1
41 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1324= 2
42 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1335= 1
43 ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 1339= 1
44 KOSLER, Jiri CZE 1344= 6
45 ROVETTA, Luca ITA 1348 3
46 GOVAERTS, Bart BEL 1379= 1
47 JACKSON, Dean GER 1394= 3
48 RINCON-VAZQUEZ, Abel ESP 1420= 1
49 FRANTZEN, Romano NED 1420= 1
50 FILALI, Kamil MAR 1420= 3
51 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1454= 1
52 PORTALURI, Giorgio ITA 1454= 2
53 VUKOV, Stefano CRO 1466= 3
54 INZERILLO, Jerome FRA 1481= 5
55 BARLOW, Philip GBR 1481= 1
56 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1501= 1
57 LOPEZ VICO, Juan ESP 1512= 1
58 CLOSA-PUNCERNAU, Guillem ESP 1597= 1
59 HERNANDEZ-PASTOR, Oriol ESP 1597= 1
60 CUENCA-NAVARRO, Carlos ESP 1597= 1
61 STABINS, Krisjanis LAT 1689= 4
62 BONAMI, Maxime FRA 1689= 5
63 RIZZO, Claudio ITA 1756= 3
64 RAFFAELLI, Federico ITA 1756= 2
65 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1756= 1
66 JOHNSON, Richard USA 1756= 5
67 STRUNNIKOV, Artem RUS 1806= 1
68 FRANSEN, Stephan NED 1854= 1
69 ALOISI, Andrea ITA 1854= 6
70 DIEZ, Steven ESP 1862= 1

Zirconek
07-10-2008, 02:55 PM
Qualifying Draw

1st Round

Stephan FRANSEN (NED) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (1) 7-6(3) 6-4
Christopher DEKKER (NED) defeated Xiao-Xi SONG (CHN) 6-2 6-0
Javier PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) 6-3 6-1
Frederico MARQUES (POR) (13) defeated Philip BARLOW (GBR) 2-6 7-5 6-2
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (2) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 1-6 7-5 6-0
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) defeated David SUTTON (GBR) 6-2 6-3
Javier PERIS-INIGO (ESP) defeated Sergio MORANT (ESP) 6-1 7-6(6)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (14) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 3-6 6-3 6-0
David ESTRUCH (ESP) (3) defeated Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) 6-0 6-2
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) defeated Antoni GOMEZ (GBR) 6-2 6-1
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Joan BENAIGES BLASCO (ESP) 7-6(6) 6-1
Mario CUELLAR-GONZALEZ (ESP) (9) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 7-5 5-7 6-0
Ko SUZUKI (JPN) (4) defeated Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 6-0 6-2
David CATALA-VELASCO (ESP) defeated Divyanshu SINGH (IND) 7-5 6-4
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 5-0 Retired
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) (16) defeated Saurav SUKUL (IND) 6-0 6-1
Artem PUDOVKIN (RUS) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (5) 4-6 5-1 Retired
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 7-5 6-3
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-3 6-2
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) defeated Matthias DORFLER (GER) (11) 3-6 6-4 6-3
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) (6) defeated Matthew BARTON (AUS) 6-2 6-1
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Bart GOVAERTS (BEL) 2-6 6-4 6-4
Augusto MEIRELLES (BRA) defeated Kaushik RAJU (IND) 6-3 4-6 6-3
Marco MOKRZYCKI (GER) (12) defeated Ramon GONZALEZ (ESP) 6-1 7-5
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (7) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) 4-6 6-0 6-4
Alexey IREMASHVILI (RUS) defeated Loic LE PANSE (FRA) 6-2 6-3
Eduardo MATESANZ-ARAGONES (ESP) defeated Daan BLOM (NED) 6-1 6-0
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (10) defeated Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 4-6 7-6(5) 6-2
Romano FRANTZEN (NED) defeated Vijayant MALIK (IND) (8) 6-7(6) 6-3 6-2
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Simon BLOMBERG (SWE) 6-3 7-6(3)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) defeated Xavier GIMFERRER (ESP) 6-3 6-1
Srirambalaji NARAYANASWAMY (IND) defeated Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) (15) 6-2 6-2

2nd Round

Stephan FRANSEN (NED) defeated Christopher DEKKER (NED) 6-2 7-6(4)
Javier PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Frederico MARQUES (POR) (13) 6-4 4-6 6-4
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (2) defeated Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 6-3 6-1
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (14) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) 6-2 7-5
David ESTRUCH (ESP) (3) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-4 6-0
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Mario CUELLAR-GONZALEZ (ESP) (9) 6-2 6-3
Ko SUZUKI (JPN) (4) defeated David CATALA-VELASCO (ESP) 6-3 6-1
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) (16) 3-6 7-5 6-3
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-1 6-1
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) defeated Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) 6-4 6-3
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) (6) 6-7(5) 5-2 Retired
Marco MOKRZYCKI (GER) (12) defeated Augusto MEIRELLES (BRA) 6-2 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (7) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) 7-6(3) 4-6 6-0
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (10) defeated Eduardo MATESANZ-ARAGONES (ESP) 6-2 6-3
Romano FRANTZEN (NED) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-4 6-2
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) defeated Srirambalaji NARAYANASWAMY (IND) 6-2 6-2

3rd Round

Stephan FRANSEN (NED) Vs Javier PULGAR-GARCIA (ESP)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (2) Vs Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (14)
David ESTRUCH (ESP) (3) Vs Jaime PULGAR-GARCIA (ESP)
Ko SUZUKI (JPN) (4) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP)
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) Vs Marco MOKRZYCKI (GER) (12)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (7) Vs Amador ROMERO-TORRES (ESP) (10)
Romano FRANTZEN (NED) Vs Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI)




http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101701&tournament=1100017925

Zirconek
07-10-2008, 02:55 PM
Singles Main Draw

1st round


WARD, James (GBR) 1 vs VIVANCO-GUZMAN, Andoni (ESP)
BOJE-ORDONEZ, Agustin (ESP) vs Qualifier
PR ROCHETTE, Laurent (FRA) vs Qualifier
MARSE-VIDRI, Jordi (ESP) 6 vs TORRONI, Giulio (ITA)

RAMOS-VINOLAS, Albert (ESP) 3 vs Qualifier
WC REQUIAO, Vitor (BRA) vs CERVANTES-HUEGUN, Inigo (ESP)
BLOM, Alexander (AHO) vs Qualifier
BAUTISTA-AGUT, Roberto (ESP) 7 vs Qualifier

MARTIN-ADALIA, Pablo (ESP) 8 vs ELIZONDO, Juan-Manuel (MEX)
GRANOLLERS-PUJOL, Gerard (ESP) vs WARD, Alexander (GBR)
CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos (ESP) vs Qualifier
WC LOGLO, Komlavi (TOG) 4 vs GUTIERREZ-FERROL, Sergio (ESP)

CLAR-ROSSELLO, Pedro (ESP) 5 vs Qualifier
OLLIVIER-BAQUERO, David (ESP) vs SAMPER-MONTANA, Jordi (ESP)
WC GINER, Marc (ESP) vs Qualifier
COLL-RIUDAVETS, Ignacio (ESP) 2 vs WC MAZON-HERNANDEZ, Rafael (ESP)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017925&event=

Zirconek
07-10-2008, 02:55 PM
Doubles Draw

1st Round

BOJE-ORDONEZ (ESP) / COLL-RIUDAVETS (ESP) 1 Vs Qualifier
BLOM (AHO) / ESTRUCH (ESP) Vs BOSCH-LA FUENTE (ESP) / LOPEZ-MONTOYA (ESP)
GRANOLLERS-PUJOL (ESP) / WARD (GBR) (4) Vs DORFLER (GER) / WARD (GBR)
GALLEGO-BERTRAN (ESP) / VIOR-DIAZ (ESP) Vs BARBERAN-MIQUEL (ESP) / MARSE-VIDRI (ESP)
MATESANZ-ARAGONES (ESP) / PENADES-SANZ (ESP) Vs MORERA-BALCELLS (ESP) / SONG (CHN)
ALCORTA-OLARRA (ESP) / PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs FRANSEN (NED) / FRANTZEN (NED) (3)
GOVAERTS (BEL) / OLLIVIER-BAQUERO (ESP) Vs SANCHEZ-CARRILLO (ESP) / WINKLER (SUI)
MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / MORANT (ESP) Vs CLAR-ROSSELLO (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017925&event=1100101700

Zirconek
07-20-2008, 03:25 PM
qualifying draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101701&tournament=1100017925

Zirconek
07-21-2008, 01:31 AM
Main Draw


WARD, James (GBR) 1 vs VIVANCO-GUZMAN, Andoni (ESP)
BOJE-ORDONEZ, Agustin (ESP) vs Qualifier
PR ROCHETTE, Laurent (FRA) vs Qualifier
MARSE-VIDRI, Jordi (ESP) 6 vs TORRONI, Giulio (ITA)

RAMOS-VINOLAS, Albert (ESP) 3 vs Qualifier
WC REQUIAO, Vitor (BRA) vs CERVANTES-HUEGUN, Inigo (ESP)
BLOM, Alexander (AHO) vs Qualifier
BAUTISTA-AGUT, Roberto (ESP) 7 vs Qualifier

MARTIN-ADALIA, Pablo (ESP) 8 vs ELIZONDO, Juan-Manuel (MEX)
GRANOLLERS-PUJOL, Gerard (ESP) vs WARD, Alexander (GBR)
CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos (ESP) vs Qualifier
WC LOGLO, Komlavi (TOG) 4 vs GUTIERREZ-FERROL, Sergio (ESP)

CLAR-ROSSELLO, Pedro (ESP) 5 vs Qualifier
OLLIVIER-BAQUERO, David (ESP) vs SAMPER-MONTANA, Jordi (ESP)
WC GINER, Marc (ESP) vs Qualifier
COLL-RIUDAVETS, Ignacio (ESP) 2 vs WC MAZON-HERNANDEZ, Rafael (ESP)

Zirconek
07-22-2008, 12:49 PM
1st Round

James WARD (GBR) (1) Vs Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs Stephan FRANSEN (NED)
Laurent ROCHETTE (FRA) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
Giulio TORRONI (ITA) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (6) 6-4 6-2
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (3) Vs Romano FRANTZEN (NED)
Vitor REQUIAO (BRA) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) Vs Alexander BLOM (AHO)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (7)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) Vs Juan-Manuel ELIZONDO (MEX)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs Alexander WARD (GBR)
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) Vs Komlavi LOGLO (TOG) (4)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (5) Vs Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) Vs Jordi SAMPER-MONTANA (ESP)
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Marc GINER (ESP)
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (2)

Zirconek
07-23-2008, 11:54 AM
1st Round

James WARD (GBR) (1) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-2 6-7(5) 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs Stephan FRANSEN (NED)
Laurent ROCHETTE (FRA) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
Giulio TORRONI (ITA) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (6) 6-4 6-2
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (3) Vs Romano FRANTZEN (NED)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-3 7-6(4)
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) Vs Alexander BLOM (AHO)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (7)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) 6-1 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 3-6 6-3 6-3
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (4) 7-6(4) 6-4
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (5) Vs Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 7-5
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Marc GINER (ESP)
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (2) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 6-1

Zirconek
07-23-2008, 10:26 PM
1st Round

James WARD (GBR) (1) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-2 6-7(5) 6-3
Stephan FRANSEN (NED) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-4 6-3
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Laurent ROCHETTE (FRA) 7-5 6-1
Giulio TORRONI (ITA) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (6) 6-4 6-2
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (3) defeated Romano FRANTZEN (NED) 6-1 6-1
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-3 7-6(4)
Alexander BLOM (AHO) defeated Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 6-3 6-4
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (7) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-3 5-7 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) 6-1 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 3-6 6-3 6-3
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 7-5 6-2
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (4) 7-6(4) 6-4
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (5) defeated Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 6-3 3-6 6-3
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 7-5
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Marc GINER (ESP) 7-6(1) 5-7 6-1
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (2) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 6-1

2nd Round

James WARD (GBR) (1) Vs Stephan FRANSEN (NED)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs Giulio TORRONI (ITA)
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (3) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Alexander BLOM (AHO) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (7)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Artur ROMANOWSKI (POL) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (5) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Santiago PENADES-SANZ (ESP) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (2)

johnnylad
07-24-2008, 10:36 PM
James Ward won 4 & 2 :rocker2:

Fizz
07-25-2008, 08:04 PM
2nd round

James WARD (GBR)(1) def. Stephan FRANSEN (NED) 6-2 6-4
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) def. Giulio TORRONI (ITA) 6-2 7-6(4)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) def. Albert RAMOS-VINOLAS (ESP)(3) 3-6 6-4 6-4
Alexander BLOM (AHO) def. Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP)(7) 5-7 6-1 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)(8) def. Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 4-6 6-4 6-0
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) def. Artur ROMANOWSKI (POL) 6-4 7-5
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) def. Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP)(5) 6-2 6-4
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP)(2) def. Santiago PENADES-SANZ (ESP) 6-3 6-2


Quarterfinals

James WARD (GBR)(1) vs. Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) vs. Alexander BLOM (AHO)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)(8) vs. Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) vs. Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP)

Caio_Brasil
07-26-2008, 01:38 PM
I picked Blom last week at PTF and he lost at first round. Now he is the QF :smash: :lol:

I remember enjoying his game when he played the Davis Cup against Brazil, it was in 2005 I guess.

Pepitorl
07-26-2008, 03:29 PM
Ward - Palacios 3-6, 6-3, 6-4
Cervantes - Blom 7-6(4), 2-6, 6-3
Martin - Gutierrez 6-4, 7-6(6)
Coll - Ollivier 6-2, 6-4

wales1994
07-26-2008, 05:57 PM
:) Ward is in another SF take ther title and get out of these futures ;)

Fizz
07-26-2008, 07:58 PM
Semifinals

James WARD (GBR)(1) vs. Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)(8) vs. Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP)

Zirconek
07-27-2008, 03:39 AM
Semifinal

James WARD (GBR) (1) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 6-4 0-6 6-3
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (2) 7-5 6-3

Final

James WARD (GBR) (1) Vs Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8)

CooCooCachoo
07-28-2008, 02:22 PM
Final

James WARD (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100033707) (GBR) (1) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100046798) (ESP) (8) 7-6(1) 7-6(4)