Germany F12 [July 21 - Erftstadt Lechenich - Clay] Winner: Michal Navratil [Archive] - MensTennisForums.com

Germany F12 [July 21 - Erftstadt Lechenich - Clay] Winner: Michal Navratil

Zirconek
07-10-2008, 01:23 PM
Germany F12
Location: Erftstadt Lechenich, Nordrhein-Westfalen, Germany
Type:$10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.thilo-tillmann.de/Koelsch/Bild078.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017916
website: www.sommercup-lechenich.de

Entry List
1 DUTRA DA SILVA, Rogerio BRA 365 1
2 RODRIGUEZ, Bruno MEX 404 1
3 SIEBER, Marc GER 542 1
4 SEIFERT, Stefan GER 544 1
5 GRIMOLIZZI, Gaston-Arturo ARG 560 1
6 ROSHARDT, Robin SUI 588 1
7 MECIR, Miloslav SVK 612 1
8 PEREZ-PEREZ, Sergio ESP 616 1
9 KRETSCHMER, Gero GER 640 1
10 $ ZAY, Marius GER 645 1
11 BEKS, Bart NED 682 1
12 PALMANSHOFER, Christoph AUT 686 2
13 KNITTEL, Bastian GER 694 1
14 BOSSEL, Adrien SUI 767 1
15 KADIR, Sadik AUS 773 1
16 EICHENBERGER, Patrick SUI 808 1
17 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 843 1


Alternates
18 EMMRICH, Martin GER 858 1
19 GUENAT, Mathieu SUI 887 1
20 CIRIC, Nikola SRB 893 1
21 NAVRATIL, Michal CZE 904 1
22 TOREBKO, Peter GER 919 1
23 JAHN, Jeremy GER 1044= 1
24 SZUMANSKI, Bojan POL 1078 1
25 PENAUD, Alexandre FRA 1101= 3
26 KONORTOFF, Patricio ARG 1104= 2
27 DE RIJKE, Remko NED 1107 2
28 SIKORA, Adrian SVK 1115 2
29 VAN DER VALK, Bas NED 1116 1
30 FALGHERI, Andrea ITA 1122= 3
31 $ RMUS, Martin SLO 1138= 3
32 VUKOVIC, Ivan CRO 1147= 1
33 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1151 2
34 FAFL, Martin CZE 1153= 1
35 PIROZZI, Giacomo ITA 1169= 4
36 SILVEIRA, Renato BRA 1173= 2
37 MEIJER, Michel NED 1217= 1
38 MICHALICKA, Marek CZE 1222= 1
39 LEMKE, James AUS 1227= 1
40 SANCIC, Antonio CRO 1238= 2
41 THURNER, David GER 1241= 1
42 SATTANINO, Marco ITA 1252 2
43 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 1274= 1
44 DORFLER, Matthias GER 1274= 2
45 NIESTEN, Miliaan NED 1285 1
46 MOKRZYCKI, Marco GER 1290= 2
47 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1339= 1
48 KOSLER, Jiri CZE 1344= 1
49 ROVETTA, Luca ITA 1348 2
50 FITZ, Sebastian GER 1349= 1
51 JACKSON, Dean GER 1394= 1
52 HRABAL, Josef CZE 1394= 1
53 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1420= 1
54 FILALI, Kamil MAR 1420= 2
55 RINCON-VAZQUEZ, Abel ESP 1420= 4
56 WAITE, Richard GER 1454= 1
57 PORTALURI, Giorgio ITA 1454= 3
58 VUKOV, Stefano CRO 1466= 2
59 INZERILLO, Jerome FRA 1481= 6
60 LUSTYK, Jakub CZE 1493= 2
61 SATRAL, Jan CZE 1512= 1
62 SPERONELLO, Marco ITA 1512= 2
63 RADECKE, Christoph GER 1512= 1
64 NDLELA, Mlandeli ZIM 1597= 3
65 $ URRUTIA FUENTES, Laslo GER 1597= 1
66 STEINHERR, Mike GER 1597= 1
67 STABINS, Krisjanis LAT 1689= 2
68 BONAMI, Maxime FRA 1689= 2
69 SIMIC, Tibor CRO 1689= 1
70 RIZZO, Claudio ITA 1756= 4
71 RAFFAELLI, Federico ITA 1756= 5
72 KROCSKO, Krisztian HUN 1756= 2
73 STOPPINI, Luca ITA 1806= 2
74 STRUNNIKOV, Artem RUS 1806= 4
75 GORITZKA, Soren GER 1835= 1
76 ALOISI, Andrea ITA 1854= 4

Zirconek
07-10-2008, 01:53 PM
Qualifying Draw

1st Round

Mark JOACHIM (GER) (1) defeated Johannes PULSFORT (GER) 6-4 6-3
Patrick PRADELLA (GER) defeated Tyler KELLY (USA) 6-4 6-2
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Christopher HAHN (GER) 6-0 6-0
Wolfgang WENUS (GER) defeated Igor LAKHNO (UKR) 6-2 6-1
Sascha KLOER (GER) (2) defeated Enzo BROX (GER) 6-1 6-0
Michael GAERTHOEFFNER (GER) defeated Sergei PERSHIN (RUS) 6-3 3-6 6-4
Philipp DITTMER (GER) defeated Manuel HAFEMANN (GER) 6-2 6-3
Philippe OUDSHOORN (NED) defeated Konstantin LAZAROV (USA) 6-3 6-3
Alexandre PENAUD (FRA) (3) defeated Thomas GILNER (GER) Walkover
Stephan SCHWARZ (GER) defeated Fabian DINESCU (GER) 2-6 6-1 6-2
Leo ROSENBERG (USA) defeated Sebastian DIETZ (GER) 7-6(5) 6-7(3) 6-1
Leif BERGER (GER) defeated Johannes MARKEL (GER) 6-4 2-6 7-6(2)
Miliaan NIESTEN (NED) (4) defeated Manuel HAGEN (GER) 6-0 6-0
Maximilian DINSLAKEN (GER) defeated Ilja ARADSKI (SRB) 6-4 6-4
Jordy LOOMAN (NED) defeated Anthony LESUR (FRA) 6-4 6-2
Nils LANGER (GER) (13) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-1 6-3
Mislav HIZAK (CRO) (5) defeated Kevin MULLER (GER) 6-0 6-1
Duje KEKEZ (CRO) defeated Fabian NICKEL (GER) 6-3 7-5
Alexander CASPARI (GER) defeated Leonard IVIC (CRO) 6-3 6-2
Nadin Teofil INDRE (ROU) defeated Tim VERLIN (AUS) (9) 6-4 7-6(1)
Josef HRABAL (CZE) (6) defeated Fabio BIASION (GER) 6-4 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Michal TYML (CZE) 7-5 6-1
Yann DUPUY (FRA) defeated Christian PLATTES (GER) 6-1 6-3
Matt FOX (AUS) (10) defeated Francois ERRARD (FRA) 6-3 6-1
Dean JACKSON (GER) (7) defeated Hannes ABT (GER) 7-5 6-1
Malte ROESSING (GER) defeated Dejan TOMIC (CRO) 1-6 7-6(5) 4-0 Retired
Maik BURLAGE (GER) defeated Maximillian STRATMANN (GER) 6-2 6-2
Pavel SCHALOMOV (GER) (11) defeated Morgan LESUR (BEL) 6-1 Retired
Richard WAITE (GER) (8) defeated Rene RUEGAMER (GER) 6-2 4-6 7-6(8)
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Franjo RASPUDIC (BIH) 7-6(5) 6-3
Artjom AGAMOV (GER) defeated Sebastian BAETTGER (GER) 7-6(5) 6-0
Andreas MIES (GER) defeated Deni ZMAK (CRO) (12) 5-7 6-3 6-4

2nd Round

Patrick PRADELLA (GER) defeated Mark JOACHIM (GER) (1) 6-0 6-3
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Wolfgang WENUS (GER) 6-3 6-2
Sascha KLOER (GER) (2) defeated Michael GAERTHOEFFNER (GER) 6-2 7-5
Philippe OUDSHOORN (NED) defeated Philipp DITTMER (GER) 6-2 6-0
Alexandre PENAUD (FRA) (3) defeated Stephan SCHWARZ (GER) 6-2 6-1
Leo ROSENBERG (USA) defeated Leif BERGER (GER) 6-0 6-0
Miliaan NIESTEN (NED) (4) defeated Maximilian DINSLAKEN (GER) 6-4 6-2
Nils LANGER (GER) (13) defeated Jordy LOOMAN (NED) 6-4 6-1
Mislav HIZAK (CRO) (5) defeated Duje KEKEZ (CRO) 6-0 6-0
Alexander CASPARI (GER) defeated Nadin Teofil INDRE (ROU) 7-5 4-6 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Josef HRABAL (CZE) (6) 6-3 6-4
Yann DUPUY (FRA) defeated Matt FOX (AUS) (10) 6-3 2-6 6-3
Dean JACKSON (GER) (7) defeated Malte ROESSING (GER) 6-1 6-1
Maik BURLAGE (GER) defeated Pavel SCHALOMOV (GER) (11) 6-2 7-5
Richard WAITE (GER) (8) defeated Jan-Lennard STRUFF (GER) 6-2 7-5
Andreas MIES (GER) defeated Artjom AGAMOV (GER) 6-3 7-6(3)

3rd Round

Patrick PRADELLA (GER) Vs Evthimios KARALIOLIOS (NED)
Sascha KLOER (GER) (2) Vs Philippe OUDSHOORN (NED)
Alexandre PENAUD (FRA) (3) Vs Leo ROSENBERG (USA)
Miliaan NIESTEN (NED) (4) Vs Nils LANGER (GER) (13)
Mislav HIZAK (CRO) (5) Vs Alexander CASPARI (GER)
Nikolai FIDIRKO (BLR) Vs Yann DUPUY (FRA)
Dean JACKSON (GER) (7) Vs Maik BURLAGE (GER)
Richard WAITE (GER) (8) Vs Andreas MIES (GER)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017916&event=1100101672

Zirconek
07-10-2008, 01:53 PM
Singles Main Draw


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101670&tournament=1100017916

Zirconek
07-10-2008, 01:53 PM
Doubles Draw


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101671&tournament=1100017916

Zirconek
07-20-2008, 02:21 PM
good luck to Cavaco, Hrabal and Tyml at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101672&tournament=1100017916

Zirconek
07-20-2008, 02:21 PM
and obviously I'll be cheering for Rogerinho to take the title :D

Jelena
07-21-2008, 07:30 PM
Main Draw:

DUTRA DA SILVA, Rogerio (BRA) 1 - Q JACKSON, Dean (GER)
NAVRATIL, Michal (CZE) - EMMRICH, Martin (GER)
PALMANSHOFER, Christoph (AUT) - Q WAITE, Richard (GER)
Q LANGER, Nils (GER) - ROSHARDT, Robin (SUI) 6
SIEBER, Marc (GER) 3 - KADIR, Sadik (AUS)
Q ROSENBERG, Leo (USA) - GUENAT, Mathieu (SUI)
Q FIDIRKO, Nikolai (BLR - TOREBKO, Peter (GER)
WC HANSEN, Christian (GER) - KRETSCHMER, Gero (GER) 8
GRIMOLIZZI, Gaston-Arturo (ARG) 5 - ZAY, Marius (GER)
Q HIZAK, Mislav (CRO) - WC LUPIS, Krunoslav Sven (CRO)
KNITTEL, Bastian (GER) - WC REGUS, Ralph (GER)
EICHENBERGER, Patrick (SUI) - SEIFERT, Stefan (GER) 4
PEREZ-PEREZ, Sergio (ESP) 7 - Q KLOER, Sascha (GER)
BOSSEL, Adrien (SUI) - Q KARALIOLIOS, Evthimios (NED)
BEKS, Bart (NED) - SABATE-BRETOS, Oscar (ESP)
WC MIJIC, Ivo (GER) - RODRIGUEZ, Bruno (MEX) 2

Davidcuervacho
07-21-2008, 11:26 PM
Good luck Gaston Grimolizzi :D

Jelena
07-22-2008, 07:49 PM
Results so far:

WAITE def PALMANSHOFER 5-7 7-5 6-3
LANGER def ROSHARDT 6-7(3) 6-1 6-2
TOREBKO def FIDIRKO 6-3 6-4
KRETSCHMER def HANSEN 6-3 6-3
ZAY def GRIMOLIZZI 2-6 6-1 6-1
HIZAK def LUPIS 6-1 6-2
KLOER def NIESTEN 7-5 1-0 Ret.
KARALIOLIOS def BOSSEL 2-6 7-5 6-2

Australian_Matt
07-23-2008, 01:23 AM
Good luck Kadir in a tough opening match ;)

Jelena
07-23-2008, 08:26 AM
Order of play for Wednesday here (http://www.sommercup-lechenich.de/pdf/OPWED.pdf).

Zirconek
07-23-2008, 05:42 PM
Júlio Silva playing doubles with Rogério :yeah:

Zirconek
07-23-2008, 09:24 PM
1st Round

Dean JACKSON (GER) defeated Rogerio DUTRA DA SILVA (BRA) (1) 6-3 6-1
Michal NAVRATIL (CZE) defeated Martin EMMRICH (GER) 6-4 6-2
Richard WAITE (GER) defeated Christoph PALMANSHOFER (AUT) 5-7 7-5 6-3
Nils LANGER (GER) defeated Robin ROSHARDT (SUI) (6) 6-7(3) 6-1 6-2
Sadik KADIR (AUS) defeated Marc SIEBER (GER) (3) 6-3 6-4
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Leo ROSENBERG (USA) 6-4 6-0
Peter TOREBKO (GER) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) 6-3 6-4
Gero KRETSCHMER (GER) (8) defeated Christian HANSEN (GER) 6-3 6-3
Marius ZAY (GER) defeated Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (5) 2-6 6-1 6-1
Mislav HIZAK (CRO) defeated Krunoslav Sven LUPIS (CRO) 6-1 6-2
Bastian KNITTEL (GER) defeated Ralph REGUS (GER) 6-3 6-3
Patrick EICHENBERGER (SUI) defeated Stefan SEIFERT (GER) (4) 2-6 6-3 6-1
Sascha KLOER (GER) defeated Miliaan NIESTEN (NED) 7-5 1-0 Retired
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Adrien BOSSEL (SUI) 2-6 7-5 6-2
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) defeated Bart BEKS (NED) 7-6(4) 6-4
Alexandre PENAUD (FRA) defeated Ivo MIJIC (GER) 4-6 6-1 7-5


Rogério :sad:

2nd Round

Dean JACKSON (GER) Vs Michal NAVRATIL (CZE)
Richard WAITE (GER) Vs Nils LANGER (GER)
Sadik KADIR (AUS) Vs Mathieu GUENAT (SUI)
Peter TOREBKO (GER) Vs Gero KRETSCHMER (GER) (8)
Marius ZAY (GER) Vs Mislav HIZAK (CRO)
Bastian KNITTEL (GER) Vs Patrick EICHENBERGER (SUI)
Sascha KLOER (GER) Vs Evthimios KARALIOLIOS (NED)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) Vs Alexandre PENAUD (FRA)

Zirconek
07-23-2008, 09:25 PM
1st Round

DUTRA DA SILVA (BRA) / SILVA (BRA) (1) BYE
LANGER (GER) / WAITE (GER) defeated DUPUY (FRA) / PENAUD (FRA) Walkover
EICHENBERGER (SUI) / ZMAK (CRO) (3) BYE
PRADELLA (GER) / STRUFF (GER) defeated HIZAK (CRO) / LAZAROV (USA) 4-6 6-3 [10-7]
HOEKZEMA (GER) / JACKSON (GER) defeated GUENAT (SUI) / PALAZ (SUI) 6-2 6-4
BURLAGE (GER) / SEIFERT (GER) BYE
FIDIRKO (BLR) / ROSENBERG (USA) defeated MIES (GER) / OVERKEMPING (GER) 6-2 6-3
EMMRICH (GER) / KNITTEL (GER) (2) BYE

Quarterfinal

LANGER (GER) / WAITE (GER) defeated DUTRA DA SILVA (BRA) / SILVA (BRA) (1) Walkover
PRADELLA (GER) / STRUFF (GER) defeated EICHENBERGER (SUI) / ZMAK (CRO) (3) 6-4 6-4
HOEKZEMA (GER) / JACKSON (GER) Vs BURLAGE (GER) / SEIFERT (GER)
EMMRICH (GER) / KNITTEL (GER) (2) defeated FIDIRKO (BLR) / ROSENBERG (USA) 6-3 4-6 [10-7]

Zirconek
07-24-2008, 06:35 PM
2nd Round

Michal NAVRATIL (CZE) defeated Dean JACKSON (GER) 6-4 6-1
Nils LANGER (GER) defeated Richard WAITE (GER) 6-3 6-1
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Sadik KADIR (AUS) 6-2 6-0
Gero KRETSCHMER (GER) (8) defeated Peter TOREBKO (GER) 6-4 6-3
Marius ZAY (GER) defeated Mislav HIZAK (CRO) 6-2 6-4
Bastian KNITTEL (GER) defeated Patrick EICHENBERGER (SUI) 6-3 6-3
Sascha KLOER (GER) defeated Evthimios KARALIOLIOS (NED) 6-7(4) 6-1 6-3
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) defeated Alexandre PENAUD (FRA) 6-3 6-0

Quarterfinal

Michal NAVRATIL (CZE) Vs Nils LANGER (GER)
Mathieu GUENAT (SUI) Vs Gero KRETSCHMER (GER) (8)
Marius ZAY (GER) Vs Bastian KNITTEL (GER)
Sascha KLOER (GER) Vs Oscar SABATE-BRETOS (ESP)

Nathaliia
07-24-2008, 10:25 PM
Navratil :D

Australian_Matt
07-25-2008, 04:01 AM
Gah -- Kadir gets past the seed only to be rolled by the Swiss...

Zirconek
07-25-2008, 06:11 PM
Quarterfinal

Michal NAVRATIL (CZE) defeated Nils LANGER (GER) 6-4 6-1
Gero KRETSCHMER (GER) (8) defeated Mathieu GUENAT (SUI) 6-1 6-4
Bastian KNITTEL (GER) defeated Marius ZAY (GER) 6-4 7-6(4)
Sascha KLOER (GER) defeated Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-1 1-6 6-1

Semifinal

Michal NAVRATIL (CZE) Vs Gero KRETSCHMER (GER) (8)
Bastian KNITTEL (GER) Vs Sascha KLOER (GER)


Navratil :yeah:

Zirconek
07-27-2008, 02:37 AM
Semifinal

Michal NAVRATIL (CZE) defeated Gero KRETSCHMER (GER) (8) 6-3 7-5
Sascha KLOER (GER) defeated Bastian KNITTEL (GER) 6-4 6-4

Final

Michal NAVRATIL (CZE) Vs Sascha KLOER (GER)

Zirconek
07-27-2008, 02:37 AM
Doubles Final

EMMRICH (GER) / KNITTEL (GER) (2) defeated PRADELLA (GER) / STRUFF (GER) 6-3 6-2

CooCooCachoo
07-27-2008, 08:08 PM
Gero :(

CooCooCachoo
07-27-2008, 08:08 PM
Final

Michal NAVRATIL (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=30017729) (CZE) defeated Sascha KLOER (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015439) (GER) 7-6(5) 6-7(1) 6-3

Fizz
07-28-2008, 07:53 AM
Michal! :worship: