Georgia F2 [July 21 - Tbilisi - Clay] Winner: Matteo Marrai [Archive] - MensTennisForums.com

Georgia F2 [July 21 - Tbilisi - Clay] Winner: Matteo Marrai

Zirconek
07-10-2008, 02:18 PM
Georgia F2
Location: Tbilisi, Georgia
Type: $15K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://forums.biggerpockets.com/files/tbilisi_450_148.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017919
website: : www.tennisgeorgia.ge


Entry List
1 MARRAI, Matteo ITA 341 1
2 SAVIC, David SRB 451 1
3 CHIKHLADZE, Lado GEO 452 1
4 PAVLOVS, Deniss LAT 502 1
5 MOLCHANOV, Denys UKR 514 1
6 NAM, Hyun-Woo KOR 554 1
7 POPOVIC, Petar FRA 614 1
8 ROCHE, Charles FRA 627 1
9 YARMOLA, Aleksandr UKR 703 1
10 $ BETAU, Siarhei BLR 706 1
11 KOZIN, Victor RUS 725 1
12 PLOTNIY, Andrei RUS 751 1
13 UZAKOV, Vaja UZB 806 1
14 PAZICKY, Michal SVK 852 1
15 FILENKOV, Alexei RUS 888 1
16 ALEKSEENKO, Vadim UKR 992 1
17 VARDHAN, Vishnu IND 1008 1
18 ANIKANOV, Ivan UKR 1119= 2


Alternates
19 KARANASHEV, Andemir RUS 1146 1
20 ITONISHVILI, Nodar GEO 1153= 1
21 STEELE, Saar ISR 1167 1
22 PIROZZI, Giacomo ITA 1169= 1
23 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1172 1
24 SOFYAN, Harutyun ARM 1188= 1
25 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1217= 2
26 OOSTDAM, Roel NED 1222= 2
27 FANUCCI, Pietro ITA 1251 1
28 KUKHALASHVILI, Lazare GEO 1261= 1
29 KOSLER, Jiri CZE 1344= 4
30 ROVETTA, Luca ITA 1348 5
31 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1349= 1
32 BESSONOV, Alexei BLR 1466= 1
33 INZERILLO, Jerome FRA 1481= 3
34 LUSTYK, Jakub CZE 1493= 5
35 RADECKE, Christoph GER 1512= 3
36 GEVORGYAN, Ashot ARM 1597= 1
37 BONAMI, Maxime FRA 1689= 6
38 STABINS, Krisjanis LAT 1689= 5
39 JOHNSON, Richard USA 1756= 4
40 RIZZO, Claudio ITA 1756= 5
41 LEONG, Michael SOL 1756= 2
42 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1756= 1
43 KANAKOV, Maxim RUS 1806= 1
44 BARTH, George USA 1835= 2
45 LEVINE, Andrei RUS 1835= 1
46 ALOISI, Andrea ITA 1854= 5
47 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1854= 1

Zirconek
07-10-2008, 02:52 PM
Qualifying Draw

1st Round

Ashot GEVORGYAN (ARM) (1) BYE
Nodari KARCHAIDZE (GEO) defeated Temuri DZAGNIDZE (GEO) 7-6(4) 6-3
Michael LEONG (SOL) (2) BYE
Henadzi URBANOVICH (BLR) defeated Alexander TAVKHELIDZE (GEO) 6-1 6-1
Gleb ALEKSEENKO (UKR) (3) BYE
Lasha GULIASHVILI (GEO) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-3 6-2
Evgeny PROKHORENKO (RUS) BYE
Beka BUCHUKURI (GEO) defeated Gevorg SARGSYAN (ARM) 5-7 6-4 6-3
Georgi REVAZISHVILI (GEO) BYE
Hovhannes DAVTYAN (ARM) defeated Nika KAKULIA (GEO) 6-4 6-4
Levan FEROYAN (RUS) BYE
Mikhail BRIL (RUS) defeated Darcho INDUASHVILI (RUS) 6-2 6-1
Sergio SIKHARULIDZE (GEO) BYE
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 7-5 4-6 6-2
Berkcan SANCAR (TUR) BYE
Roman KISLYANSKIY (RUS) defeated Demetre TAKTAKISHVILI (GEO) 6-4 6-3

2nd Round

Ashot GEVORGYAN (ARM) (1) defeated Nodari KARCHAIDZE (GEO) 6-3 6-3
Michael LEONG (SOL) (2) defeated Henadzi URBANOVICH (BLR) 6-2 6-1
Gleb ALEKSEENKO (UKR) (3) defeated Lasha GULIASHVILI (GEO) Walkover
Beka BUCHUKURI (GEO) defeated Evgeny PROKHORENKO (RUS) 6-4 6-2
Hovhannes DAVTYAN (ARM) defeated Georgi REVAZISHVILI (GEO) 7-5 6-7(7) 6-3
Mikhail BRIL (RUS) defeated Levan FEROYAN (RUS) 6-1 6-0
Artur KHACHATRYAN (ARM) defeated Sergio SIKHARULIDZE (GEO) 6-1 4-1 Retired
Roman KISLYANSKIY (RUS) defeated Berkcan SANCAR (TUR) 6-1 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101679&tournament=1100017919

Zirconek
07-10-2008, 02:52 PM
Singles Main Draw

1st Round

Matteo MARRAI (ITA) (1) Vs Aleksandr YARMOLA (UKR)
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Alexander GIGITASHVILI (RUS) 6-0 6-1
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) Vs Ivan ANIKANOV (UKR)
Harutyun SOFYAN (ARM) Vs Petar POPOVIC (FRA) (6)
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) Vs Andrei PLOTNIY (RUS)
Nodar ITONISHVILI (GEO) Vs Ashot GEVORGYAN (ARM)
Vishnu VARDHAN (IND) defeated Gleb ALEKSEENKO (UKR) 6-3 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (5) defeated George KHRIKADZE (GEO) 6-3 6-1
Siarhei BETAU (BLR) (8) defeated Mikhail BRIL (RUS) 6-3 6-3
Nikoloz KURDADZE (GEO) Vs Andemir KARANASHEV (RUS)
Roman KISLYANSKIY (RUS) Vs Vaja UZAKOV (UZB)
Deniss PAVLOVS (LAT) (3) defeated Victor KOZIN (RUS) 6-1 6-1
Charles ROCHE (FRA) (7) Vs Alexei FILENKOV (RUS)
Beka BUCHUKURI (GEO) defeated Emil ALIKHANBEKOV (AZE) 6-1 6-4
Hovhannes DAVTYAN (ARM) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 7-5 6-1
Michael LEONG (SOL) Vs David SAVIC (SRB) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017919&event=1100101680

Zirconek
07-10-2008, 02:53 PM
Doubles Draw

1st Round

BETAU (BLR) / MOLCHANOV (UKR) (1) Vs ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR)
KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) defeated DZAGNIDZE (GEO) / MANUKYAN (RUS) 6-2 6-4
KOZIN (RUS) / UZAKOV (UZB) (4) defeated KAKULIA (GEO) / KARCHAIDZE (GEO) 6-3 7-5
KUKHALASHVILI (GEO) / KURDADZE (GEO) defeated REVAZISHVILI (GEO) / TAKTAKISHVILI (GEO) 6-4 6-4
BRIL (RUS) / GEVORGYAN (ARM) defeated ALIKHANBEKOV (AZE) / URBANOVICH (BLR) Walkover
MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) defeated BUCHUKURI (GEO) / FEROYAN (RUS) 6-1 6-1
ANIKANOV (UKR) / YARMOLA (UKR) Vs POPOVIC (FRA) / ROCHE (FRA)
ITONISHVILI (GEO) / KHRIKADZE (GEO) Vs FILENKOV (RUS) / SAVIC (SRB) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017919&event=1100101681

Zirconek
07-18-2008, 07:29 PM
qualifying

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101679&tournament=1100017919

Zirconek
07-20-2008, 04:29 PM
Main Draw

MARRAI, Matteo (ITA) 1 vs YARMOLA, Aleksandr (UKR)
GIGITASHVILI, Alexander (RUS) vs ALEKSEENKO, Vadim (UKR)
WC KUKHALASHVILI, Lazare (GEO) vs ANIKANOV, Ivan (UKR)
POPOVIC, Petar (FRA) 6 vs SOFYAN, Harutyun (ARM)

MOLCHANOV, Denys (UKR) 4 vs PLOTNIY, Andrei (RUS)
ITONISHVILI, Nodar (GEO) vs Q GEVORGYAN, Ashot (ARM)
VARDHAN, Vishnu (IND) vs Q ALEKSEENKO, Gleb (UKR)
NAM, Hyun-Woo (KOR) 5 vs WC KHRIKADZE, George (GEO)

BETAU, Siarhei (BLR) 8 vs Q BRIL, Mikhail (RUS)
WC KURDADZE, Nikoloz (GEO) vs KARANASHEV, Andemir (RUS)
Q KISLYANSKIY, Roman (RUS) vs UZAKOV, Vaja (UZB)
PAVLOVS, Deniss (LAT) 3 vs KOZIN, Victor (RUS)

ROCHE, Charles (FRA) 7 vs FILENKOV, Alexei (RUS)
Q BUCHUKURI, Beka (GEO) vs WC ALIKHANBEKOV, Emil (AZE)
Q DAVTYAN, Hovhannes (ARM) vs Q KHACHATRYAN, Artur (ARM)
SAVIC, David (SRB) 2 vs Q LEONG, Michael (SOL)

Morgan Z
07-20-2008, 05:58 PM
Lazare Kukhalashvili! :D

Zirconek
07-21-2008, 02:08 PM
Monday

Singles 1st Round

Matteo MARRAI (ITA) (1) Vs Aleksandr YARMOLA (UKR)
Vadim ALEKSEENKO (UKR) defeated Alexander GIGITASHVILI (RUS) 6-0 6-1
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) Vs Ivan ANIKANOV (UKR)
Harutyun SOFYAN (ARM) Vs Petar POPOVIC (FRA) (6)
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) Vs Andrei PLOTNIY (RUS)
Nodar ITONISHVILI (GEO) Vs Ashot GEVORGYAN (ARM)
Vishnu VARDHAN (IND) defeated Gleb ALEKSEENKO (UKR) 6-3 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (5) defeated George KHRIKADZE (GEO) 6-3 6-1
Siarhei BETAU (BLR) (8) defeated Mikhail BRIL (RUS) 6-3 6-3
Nikoloz KURDADZE (GEO) Vs Andemir KARANASHEV (RUS)
Roman KISLYANSKIY (RUS) Vs Vaja UZAKOV (UZB)
Deniss PAVLOVS (LAT) (3) defeated Victor KOZIN (RUS) 6-1 6-1
Charles ROCHE (FRA) (7) Vs Alexei FILENKOV (RUS)
Beka BUCHUKURI (GEO) defeated Emil ALIKHANBEKOV (AZE) 6-1 6-4
Hovhannes DAVTYAN (ARM) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 7-5 6-1
Michael LEONG (SOL) Vs David SAVIC (SRB) (2)


---------------

Doubles 1st round

BETAU (BLR) / MOLCHANOV (UKR) (1) Vs ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR)
KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) defeated DZAGNIDZE (GEO) / MANUKYAN (RUS) 6-2 6-4
KOZIN (RUS) / UZAKOV (UZB) (4) defeated KAKULIA (GEO) / KARCHAIDZE (GEO) 6-3 7-5
KUKHALASHVILI (GEO) / KURDADZE (GEO) defeated REVAZISHVILI (GEO) / TAKTAKISHVILI (GEO) 6-4 6-4
BRIL (RUS) / GEVORGYAN (ARM) defeated ALIKHANBEKOV (AZE) / URBANOVICH (BLR) Walkover
MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) defeated BUCHUKURI (GEO) / FEROYAN (RUS) 6-1 6-1
ANIKANOV (UKR) / YARMOLA (UKR) Vs POPOVIC (FRA) / ROCHE (FRA)
ITONISHVILI (GEO) / KHRIKADZE (GEO) Vs FILENKOV (RUS) / SAVIC (SRB) (2)

Nathaliia
07-21-2008, 08:51 PM
Gigi should be playing these events.

Super-Fabio
07-22-2008, 05:36 PM
First Round

(1)Matteo Marrai (ITA) d. Alexander Yarmola (UKR) 3-0 ret.
Vadim Alekseenko (UKR) d. Alexander Gigitashvili (RUS) 6-0 6-1
(WC)Lazare Kukhalashvili (GEO) d. Ivan Anikanov (UKR) 6-2 5-7 6-4
Harutyun Sofyan (ARM) d. (6)Petar Popovic (FRA) 7-5 6-3

(4)Denis Molcianov (UKR) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-4 3-6 6-4
Nodar Itonishvili (GEO) d. (q)Ashot Gevorgyan (ARM) 6-1 6-2
J. Vishnu Vardhan (IND) d. (q)Gleb Alekseenko (UKR) 6-3 6-3
(5)Hyun-Woo Nam (KOR) d. (WC)George Khrikadze (GEO) 6-3 6-1

(8)Sergei Betov (BLR) d. (q)Mikhail Bril (RUS) 6-3 6-3
Andemirkhan Karanashev (RUS) d. (WC)Nikoloz Kurdadze (GEO) 6-1 6-1
Vaja Uzakov (UZB) d. (q)Roman Kisliansky (RUS) 6-4 7-6(6)
(3)Deniss Pavlovs (LAT) d. Victor Kozin (RUS) 6-1 6-1

(7)Charles Roche (FRA) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-1 6-2
(q)Beka Buchukuri (GEO) d. (WC)Emil Alikhanbekov (AZE) 6-1 6-4
(q)Hovhannes Davtyan (ARM) d. (q)Artur Khachatryan (ARM) 7-5 6-1
(2)David Savic (SRB) d. (q)Michael Leong (SOL) 6-2 6-4

Super-Fabio
07-22-2008, 05:36 PM
First Round

Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR) d. (1)Sergei Betov/Denis Molcianov (BLR/UKR) 6-3 4-6 (10-0)
Artur Khachatryan/Harutyun Sofyan (ARM) d. Temuri Dzagnidze/Vigen Manukyan (GEO/RUS) 6-2 6-4
(4)Victor Kozin/Vaja Uzakov (RUS/UZB) d. Nika Kakulia/Nodari Karchaidze (GEO) 6-3 7-5
Lazare Kukhalashvili/Nikoloz Kurdadze (GEO) d. Georgi Revazishvili/Dmitri Taktakishvili (GEO) 6-4 6-4

Mikhail Bril/Ashot Gevorgyan (RUS/ARM) d. Emil Alikhanbekov/Henadzi Urbanovich (AZE/BLR) w/o
(3)Matteo Marrai/Deniss Pavlovs (ITA/LAT) d. Beka Buchukuri/Levan Feroyan (GEO/RUS) 6-1 6-1
Petar Popovic/Charles Roche (FRA) d. Ivan Anikanov/Alexander Yarmola (UKR) w/o
(2)Alexei Filenkov/David Savic (RUS/SRB) d. Nodar Itonishvili/George Khrikadze (GEO) 6-4 6-1

CooCooCachoo
07-22-2008, 07:31 PM
Popovic :speakles: :help:

Fizz
07-23-2008, 04:34 PM
Nodar :D

Zirconek
07-23-2008, 06:43 PM
2nd Round

Matteo MARRAI (ITA) (1) defeated Vadim ALEKSEENKO (UKR) 6-1 6-3
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-4 6-1
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) defeated Nodar ITONISHVILI (GEO) 2-0 Retired
Vishnu VARDHAN (IND) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) (5) 6-3 6-3
Siarhei BETAU (BLR) (8) defeated Andemir KARANASHEV (RUS) 4-6 6-4 7-6(3)
Deniss PAVLOVS (LAT) (3) defeated Vaja UZAKOV (UZB) 7-5 6-2
Charles ROCHE (FRA) (7) defeated Beka BUCHUKURI (GEO) 6-0 6-0
David SAVIC (SRB) (2) defeated Hovhannes DAVTYAN (ARM) 6-2 6-1

Quarterfinal

Matteo MARRAI (ITA) (1) Vs Lazare KUKHALASHVILI (GEO)
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) Vs Vishnu VARDHAN (IND)
Siarhei BETAU (BLR) (8) Vs Deniss PAVLOVS (LAT) (3)
Charles ROCHE (FRA) (7) Vs David SAVIC (SRB) (2)

Zirconek
07-23-2008, 06:43 PM
Quarterfinal

ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) defeated KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) 6-3 6-2
KOZIN (RUS) / UZAKOV (UZB) (4) defeated KUKHALASHVILI (GEO) / KURDADZE (GEO) 7-6(4) 6-2
MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) defeated BRIL (RUS) / GEVORGYAN (ARM) 6-1 6-3
FILENKOV (RUS) / SAVIC (SRB) (2) defeated POPOVIC (FRA) / ROCHE (FRA) 6-3 6-4

Semifinal

ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) Vs KOZIN (RUS) / UZAKOV (UZB) (4)
MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) Vs FILENKOV (RUS) / SAVIC (SRB) (2)

Fizz
07-23-2008, 06:54 PM
2nd Round
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) defeated Nodar ITONISHVILI (GEO) 2-0 Retired

Nodar :(

what a score :rolleyes:

Morgan Z
07-23-2008, 08:30 PM
Lazare! Take out the top seed now, please.

Zirconek
07-24-2008, 04:36 PM
Quarterfinal

Matteo MARRAI (ITA) (1) defeated Lazare KUKHALASHVILI (GEO) 6-2 6-3
Denys MOLCHANOV (UKR) (4) defeated Vishnu VARDHAN (IND) 6-1 6-3
Deniss PAVLOVS (LAT) (3) defeated Siarhei BETAU (BLR) (8) 6-4 6-2
Charles ROCHE (FRA) (7) defeated David SAVIC (SRB) (2) 6-2 6-3

Semifinal

Matteo MARRAI (ITA) (1) Vs Denys MOLCHANOV (UKR) (4)
Deniss PAVLOVS (LAT) (3) Vs Charles ROCHE (FRA) (7)

---------------------

Semifinal

ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) defeated KOZIN (RUS) / UZAKOV (UZB) (4) 6-2 6-4
MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) defeated FILENKOV (RUS) / SAVIC (SRB) (2) 6-3 6-0

Final

ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) Vs MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3)

Zirconek
07-25-2008, 03:33 PM
Semifinal

Matteo MARRAI (ITA) (1) defeated Denys MOLCHANOV (UKR) (4) 6-4 6-7(4) 6-4
Charles ROCHE (FRA) (7) defeated Deniss PAVLOVS (LAT) (3) 6-0 6-1

Final

Matteo MARRAI (ITA) (1) Vs Charles ROCHE (FRA) (7)

Zirconek
07-25-2008, 03:33 PM
Doubles Final

MARRAI (ITA) / PAVLOVS (LAT) (3) defeated ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) 6-7(7) 6-4 [10-8]

Fired Up!
07-26-2008, 11:26 AM
Gigi should be playing these events.

:rolls: Maybe in a couple of years. ;)

Final - Marrai d. Roche 63 64 :)

Super-Fabio
07-26-2008, 11:47 AM
Matteo :woohoo: