USA F19 [July 21 - Godfrey, IL- Hard] Winner: Arnau Brugues-Davi [Archive] - MensTennisForums.com

USA F19 [July 21 - Godfrey, IL- Hard] Winner: Arnau Brugues-Davi

Zirconek
07-10-2008, 01:14 PM
USA F19
Location: Godfrey, Illinois, USA
Type: $10K
Surface: hard (outdoor)

http://images.virtualtownhall.net/GodfreyIL/images/header.jpg

Tournament facsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018166
venuewebsite: www.lc.edu

Entry List
1 SITAK, Artem RUS 313 1
2 SIPAEYA, Sunil-Kumar IND 515 1
3 ROSHAN, Nima USA 573 1
4 SHULTS, Peter USA 617 1
5 JONES, G.D. NZL 637 1
6 GARZA, Daniel MEX 648 1
7 VODICKA, Lance USA 771 1
8 $ LAJOLA, Dennis USA 772 1
9 FASS, Adam USA 784 1
10 TVEIT, Erling NOR 797 1
11 SANTOS, Nicolas BRA 809 1
12 ROWE, Ryan USA 812 1
13 THOMPSON, Adam NZL 825 1
14 DOMIJAN, Alexander USA 844 1
15 $ DOAKMAIKLEE, Weerapat THA 871 1
16 MARTIROSYAN, Tigran ARM 875 1
17 KRAJICEK, Austin USA 947 1
18 RIZZA, Rylan USA 958 1


Alternates
19 KLINGEMANN, Christopher USA 959 1
20 TROMBETTA, Ty D USA 981 1
21 MIRZADEH, Vahid USA 1007 1
22 DAS, Jeffrey USA 1013 1
23 PARBHU, Sheeva USA 1014= 1
24 KIM, Hyung-Kwon KOR 1034 1
25 FERNANDEZ, Dane AUS 1037= 1
26 SIRIBUTWONG, Kirati THA 1059 1
27 POOLE, Robbye USA 1082= 1
28 KIELBOWICZ, Joel USA 1108 1
29 POLLOCK, Conor USA 1286= 1
30 STOTLAND, Ryan USA 1349= 1
31 DANIELL, Marcus NZL 1420= 1
32 VENUS, Michael USA 1451= 1
33 CZERWINSKI, Marek USA 1454= 1
34 BARTLETT, Alex USA 1466= 1
35 LUDLOW, James USA 1481= 1
36 GRAY, Will USA 1512= 1
37 BREWER, Matt USA 1512= 1
38 KUTROVSKY, Dimitar BUL 1512= 1
39 MEISTER, Nicolas USA 1597= 1
40 NDLELA, Mlandeli ZIM 1597= 2
41 FRANDJI, Patrick USA 1597= 1
42 RUBIN, Michael USA 1597= 1
43 HOYES, John USA 1597= 2
44 DANI, Hafid MAR 1689= 1
45 GARRISON, Tommy USA 1689= 1
46 SINITSYN, Kirill CAN 1689= 1
47 OH, Seung-Hoon KOR 1756= 1
48 BARTH, George USA 1835= 5

Zirconek
07-10-2008, 01:52 PM
Qualifying Draw

1st Round

Jeffrey DAS (USA) (1) BYE
Billy HEISER (USA) defeated Mitchell LVOVSKY (USA) 6-2 6-2
Benjamin ROGERS (USA) defeated Alexander BLODGETT (USA) 6-0 6-2
Lucas MARIN (USA) defeated Darren BREGMAN (USA) 6-4 6-1
Jason DERIJK (USA) defeated Marcellus Alan MATTHEWS (USA) 7-5 7-5
Abraham SOUZA (USA) defeated German ROVATI (VEN) 6-1 6-2
Eric GLOBERMAN (USA) defeated Mikaiah VEA (USA) 6-2 6-0
Roy KALMANOVICH (USA) (10) defeated James CLAYWELL (USA) 6-0 6-0
Sheeva PARBHU (USA) (2) BYE
Tim O'BRIEN (USA) defeated Joel KINCAID (USA) Walkover
Zeke HINDLE (USA) defeated Jordan KNUE (USA) 2-6 7-6(2) 6-2
Dean O'BRIEN (RSA) defeated Shane TEMPLEMAN (USA) 6-4 6-1
Christopher RACZ (USA) defeated Robert GATES (USA) 7-6(4) 4-6 6-4
Thomas LIVERSAGE (RSA) defeated Peter RISPOLI (USA) 6-3 6-4
Rodrigo TRALDI (BRA) defeated Blake STRODE (USA) Walkover
Dimitar KUTROVSKY (BUL) (14) defeated Luciano MUSELLA (ITA) 6-4 6-0
Hyung-Kwon KIM (KOR) (3) BYE
Tyler HOCHWALT (USA) defeated John LACKEY (USA) 6-0 6-0
Eric R SPECTOR (USA) defeated Steven FORMAN (USA) Walkover
Dennis NEVOLO (USA) defeated Kallim STEWART (USA) 6-2 6-2
Adam MORGAN (USA) defeated Ryan PRESTON (USA) 4-5 Retired
Tommy GARRISON (USA) defeated Damon GOOCH (RSA) 1-6 7-5 6-3
Seth ROSELT (RSA) defeated Christopher LEEPER (USA) 6-2 3-6 6-3
Jonathan DAVID (CAN) (15) defeated Brock NEWTON (USA) 6-4 6-3
Dane FERNANDEZ (AUS) (4) BYE
Raphael STRUMLAUF (USA) defeated Erik HALAJ (SVK) 6-1 6-2
John VALENTI (USA) defeated Ricky FLACH (USA) 6-0 6-1
Kiril TCHERVENIACHKI (NZL) defeated Joshua GRAVES (USA) 4-6 6-2 3-1 Retired
Joseph NICOLAZZI (USA) defeated Tinotenda CHANAKIRA (ZIM) 3-6 5-3 Retired
Taylor FOGLEMAN (USA) defeated Damon GILLETTE (USA) 6-7(5) 6-1 6-0
Nicolas MEISTER (USA) defeated Brian GIBSON (USA) 6-0 6-0
Jamie HUNT (USA) defeated Matt BREWER (USA) (13) 6-3 6-1
Kirati SIRIBUTWONG (THA) (5) BYE
Vlademyros MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) defeated Jacob MEYER (USA) 6-2 6-3
Nicholas EDLEFSEN (USA) defeated Edward Louies OUEILHE (USA) 6-3 6-4
Michael RUBIN (USA) defeated Mark OLJACA (USA) 7-5 6-1
Maciek SYKUT (USA) defeated Kurt ZASKE (USA) 6-0 6-1
Andrew CRONE (USA) defeated Philip NEMEC (CAN) 6-3 7-6(3)
Waylon CHIN (USA) defeated Stefan HARDY (USA) 6-4 3-6 6-1
Joshua ZAVALA (USA) defeated Will GRAY (USA) (12) 6-4 6-7(8) 6-3
Robbye POOLE (USA) (6) BYE
Chris KEARNEY (USA) defeated Brandon DONALDSON (USA) 6-1 6-2
David JEFLEA (AUS) defeated Jason ZAFIROS (USA) 4-6 6-4 6-4
Jason COGAN (USA) defeated Brian BATTISTONE (USA) Walkover
Bart VAN MONSJOU (NED) defeated Roman BICEK (CZE) 6-0 6-3
Sahr Timothy KPULUN (SLE) defeated Austin KLORES (USA) 6-1 6-1
Abhaya PRAKASH (IND) defeated Maksim TIKHOMIROV (USA) 2-6 6-3 2-1 Retired
John HOYES (USA) (16) defeated Ruben GONZALES (USA) 2-1 Retired
Daniel YOO (KOR) (7) BYE
Kyle BAKER (USA) defeated Vijay KARIA (USA) 6-0 6-0
Paulo Daniel GONZALEZ (USA) defeated Ben GONZALEZ (USA) 6-3 6-0
Carlos LLANES (ARG) defeated David NGUYEN (USA) 6-1 6-3
Peter AARTS (USA) defeated Amar VORA (GBR) 6-2 6-1
William BOE-WIEGAARD (USA) defeated Drew DANIEL (USA) 6-2 6-0
Nathaniel SCHNUGG (USA) defeated Jeff ZENISEK (USA) Walkover
Jonathan WOLFF (USA) (11) defeated Bernhard WALLNER (AUT) 6-0 6-1
Marek CZERWINSKI (USA) (8) BYE
Eduardo CAMPOS (MEX) defeated Jordan Drew FAULKENBERG (USA) 6-4 6-1
J.P. RITCHIE (USA) defeated Carlton FIORENTINO (USA) 6-4 2-1 Retired
Brian COMPTON (USA) defeated Mikhail CHADUNELI (GEO) 6-4 6-3
Charles WEBER (USA) defeated Kirill SINITSYN (CAN) 6-1 7-6(4)
Alex SANBORN (USA) defeated Alexander RUBENSTEIN (USA) 6-1 6-1
Michael GILLILAND (USA) defeated Arsen GALUSTYAN (RUS) 6-1 6-0
Alex BARTLETT (USA) (9) BYE

2nd Round

Billy HEISER (USA) defeated Jeffrey DAS (USA) (1) 6-2 2-6 6-3
Benjamin ROGERS (USA) defeated Lucas MARIN (USA) 6-4 6-2
Abraham SOUZA (USA) defeated Jason DERIJK (USA) 6-0 6-1
Roy KALMANOVICH (USA) (10) defeated Eric GLOBERMAN (USA) 6-2 6-1
Sheeva PARBHU (USA) (2) defeated Tim O'BRIEN (USA) 6-1 6-1
Dean O'BRIEN (RSA) defeated Zeke HINDLE (USA) 6-4 6-2
Thomas LIVERSAGE (RSA) defeated Christopher RACZ (USA) 6-3 6-4
Dimitar KUTROVSKY (BUL) (14) defeated Rodrigo TRALDI (BRA) 6-2 6-4
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Hyung-Kwon KIM (KOR) (3) 4-6 6-0 6-0
Eric R SPECTOR (USA) defeated Dennis NEVOLO (USA) 6-3 6-1
Adam MORGAN (USA) defeated Tommy GARRISON (USA) 6-7(5) 6-4 6-1
Jonathan DAVID (CAN) (15) defeated Seth ROSELT (RSA) 6-0 6-0
Dane FERNANDEZ (AUS) (4) defeated Raphael STRUMLAUF (USA) 6-0 6-2
Kiril TCHERVENIACHKI (NZL) defeated John VALENTI (USA) 6-1 6-2
Taylor FOGLEMAN (USA) defeated Joseph NICOLAZZI (USA) 7-6(4) 4-6 6-3
Nicolas MEISTER (USA) defeated Jamie HUNT (USA) 7-6(3) 6-2
Kirati SIRIBUTWONG (THA) (5) defeated Vlademyros MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) 6-3 6-4
Michael RUBIN (USA) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 6-0 4-6 6-4
Maciek SYKUT (USA) defeated Andrew CRONE (USA) 6-3 7-6(4)
Joshua ZAVALA (USA) defeated Waylon CHIN (USA) 7-5 6-2
Robbye POOLE (USA) (6) defeated Chris KEARNEY (USA) 6-7(8) 7-6(7) 6-1
David JEFLEA (AUS) defeated Jason COGAN (USA) 6-1 6-1
Bart VAN MONSJOU (NED) defeated Sahr Timothy KPULUN (SLE) 7-5 6-2
Abhaya PRAKASH (IND) defeated John HOYES (USA) (16) 5-7 6-2 6-3
Daniel YOO (KOR) (7) defeated Kyle BAKER (USA) 6-1 6-1
Carlos LLANES (ARG) defeated Paulo Daniel GONZALEZ (USA) Walkover
William BOE-WIEGAARD (USA) defeated Peter AARTS (USA) 6-3 7-6(7)
Jonathan WOLFF (USA) (11) defeated Nathaniel SCHNUGG (USA) Walkover
Marek CZERWINSKI (USA) (8) defeated Eduardo CAMPOS (MEX) 7-5 6-2
J.P. RITCHIE (USA) defeated Brian COMPTON (USA) 6-7(4) 6-3 6-3
Charles WEBER (USA) defeated Alex SANBORN (USA) 6-4 6-4
Alex BARTLETT (USA) (9) defeated Michael GILLILAND (USA) 6-3 6-2

3rd Round

Benjamin ROGERS (USA) defeated Billy HEISER (USA) 2-6 6-3 6-3
Roy KALMANOVICH (USA) (10) defeated Abraham SOUZA (USA) 6-0 6-3
Sheeva PARBHU (USA) (2) defeated Dean O'BRIEN (RSA) 5-7 7-5 6-2
Thomas LIVERSAGE (RSA) defeated Dimitar KUTROVSKY (BUL) (14) 6-4 6-1
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Eric R SPECTOR (USA) 6-0 6-4
Jonathan DAVID (CAN) (15) defeated Adam MORGAN (USA) 6-4 6-3
Dane FERNANDEZ (AUS) (4) defeated Kiril TCHERVENIACHKI (NZL) 7-5 6-3
Nicolas MEISTER (USA) defeated Taylor FOGLEMAN (USA) 6-2 6-1
Michael RUBIN (USA) defeated Kirati SIRIBUTWONG (THA) (5) 6-4 6-2
Joshua ZAVALA (USA) defeated Maciek SYKUT (USA) 6-4 6-2
Robbye POOLE (USA) (6) defeated David JEFLEA (AUS) 6-4 6-2
Bart VAN MONSJOU (NED) defeated Abhaya PRAKASH (IND) 6-3 7-5
Daniel YOO (KOR) (7) defeated Carlos LLANES (ARG) 6-0 6-1
Jonathan WOLFF (USA) (11) defeated William BOE-WIEGAARD (USA) 5-7 6-3 Retired
Marek CZERWINSKI (USA) (8) Vs J.P. RITCHIE (USA)
Charles WEBER (USA) defeated Alex BARTLETT (USA) (9) 6-4 6-2

4th Round

Roy KALMANOVICH (USA) (10) defeated Benjamin ROGERS (USA) 6-3 6-3
Thomas LIVERSAGE (RSA) defeated Sheeva PARBHU (USA) (2) 6-2 6-1
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Jonathan DAVID (CAN) (15) 6-1 6-3
Nicolas MEISTER (USA) defeated Dane FERNANDEZ (AUS) (4) 6-4 7-6(2)
Joshua ZAVALA (USA) defeated Michael RUBIN (USA) 6-4 6-2
Robbye POOLE (USA) (6) defeated Bart VAN MONSJOU (NED) 4-6 6-2 6-4
Daniel YOO (KOR) (7) defeated Jonathan WOLFF (USA) (11) 6-1 6-3
Charles WEBER (USA) defeated J.P. RITCHIE (USA) 2-6 6-2 2-2 Retired


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018166&event=1100102534

Zirconek
07-10-2008, 01:52 PM
Singles Main Draw

1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Tyler HOCHWALT (USA)
Robbye POOLE (USA) Vs Cory PARR (USA)
Adam THOMPSON (NZL) Vs Christopher KLINGEMANN (USA)
Conor POLLOCK (USA) Vs Daniel GARZA (MEX) (5)
Nima ROSHAN (USA) (3) Vs Nicolas SANTOS (BRA)
Ryan ROWE (USA) Vs Erling TVEIT (NOR)
Vahid MIRZADEH (USA) Vs Charles WEBER (USA)
Nicolas MEISTER (USA) Vs Dennis LAJOLA (USA) (8)
Lance VODICKA (USA) (7) Vs Alejandro CABRERA-JARA (MEX)
Ty D TROMBETTA (USA) Vs Tigran MARTIROSYAN (ARM)
Weerapat DOAKMAIKLEE (THA) Vs Joshua ZAVALA (USA)
Roy KALMANOVICH (USA) Vs Peter SHULTS (USA) (4)
G.D. JONES (NZL) (6) Vs Arnau BRUGUES-DAVI (ESP)
Ytai ABOUGZIR (USA) Vs Daniel YOO (KOR)
Justin KRONAUGE (USA) Vs Thomas LIVERSAGE (RSA)
Austin KRAJICEK (USA) Vs Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (2)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102535&tournament=1100018166

Zirconek
07-10-2008, 01:52 PM
Doubles Draw

1st Round

THOMPSON (NZL) / YOO (KOR) (1) Vs MARTIROSYAN (ARM) / ROSHAN (USA)
KRAJICEK (USA) / POLLOCK (USA) Vs RUBIN (USA) / SIPAEYA (IND)
KLINGEMANN (USA) / SHULTS (USA) (4) Vs ABOUGZIR (USA) / SYKUT (USA)
PARBHU (USA) / PRESTON (USA) Vs POOLE (USA) / TVEIT (NOR)
COMPTON (USA) / KRONAUGE (USA) Vs RISPOLI (USA) / SPECTOR (USA)
DOAKMAIKLEE (THA) / SIRIBUTWONG (THA) Vs MIRZADEH (USA) / ROGERS (USA) (3)
FORMAN (USA) / PARR (USA) Vs FLACH (USA) / KIM (KOR)
HOYES (USA) / KLORES (USA) Vs GARZA (MEX) / SANTOS (BRA) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102536&tournament=1100018166

Zirconek
07-20-2008, 02:27 PM
good luck to Kpulun at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102534&tournament=1100018166

Zirconek
07-22-2008, 11:41 AM
Main Draw

1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Tyler HOCHWALT (USA)
Robbye POOLE (USA) Vs Cory PARR (USA)
Adam THOMPSON (NZL) Vs Christopher KLINGEMANN (USA)
Conor POLLOCK (USA) Vs Daniel GARZA (MEX) (5)
Nima ROSHAN (USA) (3) Vs Nicolas SANTOS (BRA)
Ryan ROWE (USA) Vs Erling TVEIT (NOR)
Vahid MIRZADEH (USA) Vs Charles WEBER (USA)
Nicolas MEISTER (USA) Vs Dennis LAJOLA (USA) (8)
Lance VODICKA (USA) (7) Vs Alejandro CABRERA-JARA (MEX)
Ty D TROMBETTA (USA) Vs Tigran MARTIROSYAN (ARM)
Weerapat DOAKMAIKLEE (THA) Vs Joshua ZAVALA (USA)
Roy KALMANOVICH (USA) Vs Peter SHULTS (USA) (4)
G.D. JONES (NZL) (6) Vs Arnau BRUGUES-DAVI (ESP)
Ytai ABOUGZIR (USA) Vs Daniel YOO (KOR)
Justin KRONAUGE (USA) Vs Thomas LIVERSAGE (RSA)
Austin KRAJICEK (USA) Vs Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (2)

Zirconek
07-23-2008, 10:53 AM
1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Tyler HOCHWALT (USA)
Robbye POOLE (USA) Vs Cory PARR (USA)
Christopher KLINGEMANN (USA) defeated Adam THOMPSON (NZL) 6-2 6-3
Daniel GARZA (MEX) (5) defeated Conor POLLOCK (USA) 1-6 7-6(1) 6-4
Nima ROSHAN (USA) (3) defeated Nicolas SANTOS (BRA) 6-1 3-6 6-2
Ryan ROWE (USA) Vs Erling TVEIT (NOR)
Vahid MIRZADEH (USA) Vs Charles WEBER (USA)
Nicolas MEISTER (USA) Vs Dennis LAJOLA (USA) (8)
Lance VODICKA (USA) (7) defeated Alejandro CABRERA-JARA (MEX) 6-2 6-3
Ty D TROMBETTA (USA) Vs Tigran MARTIROSYAN (ARM)
Weerapat DOAKMAIKLEE (THA) Vs Joshua ZAVALA (USA)
Roy KALMANOVICH (USA) Vs Peter SHULTS (USA) (4)
Arnau BRUGUES-DAVI (ESP) defeated G.D. JONES (NZL) (6) 6-2 6-1
Ytai ABOUGZIR (USA) Vs Daniel YOO (KOR)
Justin KRONAUGE (USA) Vs Thomas LIVERSAGE (RSA)
Austin KRAJICEK (USA) defeated Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) (2) 7-6(3) 7-5


Nicolas :awww:

Zirconek
07-24-2008, 10:54 AM
First Round
(q)Tyler Hochwalt (USA) d. (1)Artem Sitak (RUS) 6-7(6) 6-2 2-1
(WC)Cory Parr (USA) d. (q)Robbye Poole (USA) 6-1 7-5
Chris Klingemann (USA) d. Adam Thompson (NZL) 6-2 6-3
(5)Daniel Garza (MEX) d. (WC)Conor Pollock (USA) 1-6 7-6(1) 6-4
(3)Nima Roshan (USA) d. Nicolas Santos (BRA) 6-1 3-6 6-2
Erling Tveit (NOR) d. Ryan Rowe (USA) 4-6 6-3 6-2
Vahid Mirzadeh (USA) d. (q)Charles Weber (USA) 6-3 3-6 6-3
(q)Nicolas Meister (USA) d. (8)Dennis Lajola (USA) 6-4 6-4
(7)Lance Vodicka (USA) d. (WC)Alejandro Cabrera (MEX) 6-2 6-3
Tigran Martirosyan (ARM) d.Ty Trombetta (USA) 6-3 6-4
Weeraoat Doakmaiklee (THA) d. (q)Joshua Zavala (USA) 7-6(9) 6-2
(q)Roy Kalmanovich (USA) d. (4)Peter Shults (USA) 6-4 6-2
(SE)Arnau Brugues (ESP) d. (6)G.D. Jones (NZL) 6-2 6-1
(q)Daniel Yoo (KOR) d. (SE)Ytai Abougzir (USA) 6-3 6-1
(q)Thomas Liversage (RSA) d. (WC)Justin Kronauge (USA) 6-3 6-1
Austin Krajicek (USA) d. (2)Sunil Kumar Sipaeya (IND) 7-6(3) 7-5


:help: :smash: :help:

Zirconek
07-25-2008, 06:43 PM
2nd round and quarterfinals to be played on Friday, no matches happened on Thursday

CooCooCachoo
07-25-2008, 06:54 PM
Artem :rolls: :eek:

Good win for Krajicek.

Zirconek
07-26-2008, 11:57 AM
2nd Round

Cory PARR (USA) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 7-6(8) 3-6 6-3
Christopher KLINGEMANN (USA) defeated Daniel GARZA (MEX) (5) 7-6(4) 6-4
Erling TVEIT (NOR) defeated Nima ROSHAN (USA) (3) 6-4 6-4
Nicolas MEISTER (USA) defeated Vahid MIRZADEH (USA) 2-6 6-3 6-2
Lance VODICKA (USA) (7) defeated Tigran MARTIROSYAN (ARM) 6-2 1-6 7-5
Roy KALMANOVICH (USA) defeated Weerapat DOAKMAIKLEE (THA) 6-0 2-6 6-1
Arnau BRUGUES-DAVI (ESP) defeated Daniel YOO (KOR) 6-4 7-5
Austin KRAJICEK (USA) defeated Thomas LIVERSAGE (RSA) 7-6(7) 6-4

Quarterfinal

Cory PARR (USA) Vs Christopher KLINGEMANN (USA)
Erling TVEIT (NOR) Vs Nicolas MEISTER (USA)
Lance VODICKA (USA) (7) Vs Roy KALMANOVICH (USA)
Arnau BRUGUES-DAVI (ESP) Vs Austin KRAJICEK (USA)

Zirconek
07-27-2008, 02:48 AM
Quarterfinal

Cory PARR (USA) d. Christopher KLINGEMANN (USA) 6-3 3-6 6-3
Erling TVEIT (NOR) d. Nicolas MEISTER (USA) 6-3 6-1
Roy KALMANOVICH (USA) d. Lance VODICKA (USA) (7) 6-4 6-3
Arnau BRUGUES-DAVI (ESP) d. Austin KRAJICEK (USA) 6-3 6-2


Semifinal

Erling TVEIT (NOR) d. Cory PARR (USA) 3-6 6-1 6-1
Arnau BRUGUES-DAVI (ESP) d. Roy KALMANOVICH (USA) 6-1 6-1


:lol:
Tveit :rocker2:

CooCooCachoo
07-27-2008, 08:09 PM
Final

Arnau BRUGUES-DAVI (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100002007) (ESP) defeated Erling TVEIT (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100000653) (NOR) 6-1 Retired

CooCooCachoo
07-27-2008, 08:09 PM
Never heard of this Brugues-Davi guy before this week :unsure: Congrats to him.

Morgan Z
07-27-2008, 08:39 PM
I checked and found that he plays as number 1 for the University of Tulsa, which explains why he's not ranked.

http://www.collegetennisonline.com/view/player.asp?plId=52304

He got a wild card into the Tulsa Challenger last year and did okay (took seven games off Levine). It's quite possible that he will get a wild card this time also.


Erling. :sad: Hope he is all right.