First Friday Schedule [Archive] - MensTennisForums.com

First Friday Schedule

TennisHack
08-30-2002, 02:09 AM
SUBJECT TO CHANGE ;)

Day 5: Friday, 30 August

Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Bea Bielek (USA) vs. Justine Henin (BEL)[8]

followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gustavo Kuerten (BRA) vs. Marat Safin (RUS)[2]
3. Women's Singles - 3rd Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[4] vs. Marion Bartoli (FRA)


Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Serena Williams (USA)[1] vs. Nathalie Dechy (FRA)[26]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Kristian Pless (DEN) vs. Pete Sampras (USA)[17]


Armstrong - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Stephanie Foretz (FRA) vs. Elena Bovina (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Karol Kucera (SVK) vs. Tommy Haas (GER)[3]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Raemon Sluiter (NED) vs. Andy Roddick (USA)[11]
4. Women's Singles - 3rd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[11] vs. Iva Majoli (CRO)[24]
5. Men's Singles - 2nd Rnd.
Greg Rusedski (GBR)[33] vs. Paradorn Srichaphan (THA)


Grandstand - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] vs. Dick Norman (BEL)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA) vs. Sebastien Grosjean (FRA)[10]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Alex Corretja (ESP)[18] vs. Ivo Heuberger (SUI)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Rennae Stubbs (AUS)[1]
Todd Woodbridge (AUS)[1]
vs. Martina Navratilova (USA)
Leander Paes (IND)



Court 10 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Francesca Schiavone (ITA) vs. Tatiana Panova (RUS)[22]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jean-Rene Lisnard (FRA) vs. Guillermo Coria (ARG)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Massu (CHI) vs. Jurgen Melzer (AUT)
4. Women's Singles - 3rd Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Silvia Farina Elia (ITA)[13]
5. Women's Singles - 3rd Rnd.
Daja Bedanova (CZE)[20] vs. Anastasia Myskina (RUS)[15]


Court 11 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Michael Llodra (FRA) vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[26]
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mark Knowles (BAH)[1]
Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Juan Ignacio Carrasco (ESP)
Alex Lopez Moron (ESP)
T/F 6/7(3) 6/2 1/0
followed by:
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[7] vs. Gaston Etlis (ARG) Pffft they would stick him out on Court 11 :rolleyes:
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Kenneth Carlsen (DEN) vs. Fernando Gonzalez (CHI)[28]


Court 4 - 4:00 PM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Marius Barnard (RSA)
Jim Thomas (USA)
vs. Donald Johnson (USA)[2]
Jared Palmer (USA)[2]
T/F 6/7(4) 2/0
followed by:
2. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Catherine Barclay (AUS)
Thomas Shimada (JPN)
vs. Corina Morariu (USA)
Justin Gimelstob (USA)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Katie Schlukebir (USA)
David Macpherson (AUS)
vs. Kimberly Po-Messerli (USA)[6]
Donald Johnson (USA)[6]



Court 6 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Nicolas Kiefer (GER)
Andrei Pavel (ROM)
vs. Scott Humphries (USA)
Petr Luxa (CZE)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
vs. Brian MacPhie (USA)[14]
Nenad Zimonjic (YUG)[14]

3. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Levar Harper-Griffith (USA)
Eric Taino (USA)
vs. Jiri Novak (CZE)[11]
Radek Stepanek (CZE)[11]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Asa Svensson (SWE)
Martin Garcia (ARG)
vs. Elena Bovina (RUS)[8]
Mark Knowles (BAH)[8]

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nicole Arendt (USA)
Gaston Etlis (ARG)
vs. Janet Lee (TPE)
David Adams (RSA)



Court 7 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Aleksandar Kitinov (MKD)
Lovro Zovko (CRO)
vs. Bob Bryan (USA)[6]
Mike Bryan (USA)[6]

followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Thomas Enqvist (SWE)[29] vs. Alberto Martin (ESP)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Robbie Koenig (RSA)[15]
David Prinosil (GER)[15]
vs. James Blake (USA)
Thomas Blake (USA)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS)
Andrew Kratzmann (AUS)
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Els Callens (BEL)
Robbie Koenig (RSA)
vs. Patricia Tarabini (ARG)
Michael Hill (AUS)



Court 8 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Daniel Melo (BRA)
Alexandre Simoni (BRA)
vs. Jaroslav Levinsky (CZE)
David Skoch (CZE)

followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Alexander Popp (GER)
3. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Mardy Fish (USA)
Jeff Morrison (USA)
vs. Devin Bowen (USA)
Brandon Coupe (USA)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Panova (RUS)
Maria Vento-Kabchi (VEN)
vs. Justine Henin (BEL)
Conchita Martinez Granados (ESP)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jessica Lehnhoff (USA)
Jeff Morrison (USA)
vs. Alexandra Stevenson (USA)
Jeff Tarango (USA)



Court 9 - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Els Callens (BEL)[7]
Roberta Vinci (ITA)[7]
vs. Caroline Dhenin (FRA)
Maja Matevzic (SLO)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kim Grant (RSA)
Abigail Spears (USA)
vs. Petra Mandula (HUN)
Patricia Wartusch (AUT)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Amanda Coetzer (RSA)[12]
Lori McNeil (USA)[12]
vs. Eleni Daniilidou (GRE)
Jelena Dokic (YUG)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA)
Angelique Widjaja (INA)
vs. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Henrieta Nagyova (SVK)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[5]
Wayne Black (ZIM)[5]
vs. Amanda Coetzer (RSA)
Brian MacPhie (USA)



Court 13 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Tim Crichton (AUS)
Todd Perry (AUS)
vs. Wayne Black (ZIM)[5]
Kevin Ullyett (ZIM)[5]

followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Ivan Ljubicic (CRO) vs. Sjeng Schalken (NED)[24]
3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Meghann Shaughnessy (USA)
Robert Kendrick (USA)
vs. Katarina Srebotnik (SLO)
Bob Bryan (USA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA)
Fabrice Santoro (FRA)
vs. Karsten Braasch (GER)
Rainer Schuettler (GER)



Court 15 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Johan Landsberg (SWE)
Tom Vanhoudt (BEL)
vs. Ellis Ferreira (RSA)[10]
David Rikl (CZE)[10]

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Andrew Florent (AUS)
Dusan Vemic (YUG)
vs. Peter Luczak (AUS)
David Macpherson (AUS)

3. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Wayne Ferreira (RSA)
Rick Leach (USA)
vs. Ben Ellwood (AUS)
Paul Hanley (AUS)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Albert Portas (ESP)
Andres Schneiter (ARG)
vs. Petr Pala (CZE)
Pavel Vizner (CZE)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Caroline Dhenin (FRA)
Paul Hanley (AUS)
vs. Tina Krizan (SLO)
Rick Leach (USA)



Court 17 - 1:00 PM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]
vs. Tanner Cochran (USA)
Kristen Schlukebir (USA)

followed by:
2. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Janette Husarova (SVK)[7]
David Rikl (CZE)[7]
vs. Barbara Schett (AUT)
Joshua Eagle (AUS)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Iroda Tulyaganova (UZB)
Cyril Suk (CZE)
vs. Elena Likhovtseva (RUS)[3]
Mahesh Bhupathi (IND)[3]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Paola Suarez (ARG)
Martin Rodriguez (ARG)
vs. Abigail Spears (USA)
Nathan Healey (AUS)



Court 18 - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kristie Boogert (NED)
Miriam Oremans (NED)
vs. Tina Krizan (SLO)[9]
Katarina Srebotnik (SLO)[9]

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Nannie De Villiers (RSA)
Irina Selyutina (KAZ)
vs. Nicole Arendt (USA)[8]
Liezel Huber (RSA)[8]

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Michael Hill (AUS)[13]
Leander Paes (IND)[13]
vs. Massimo Bertolini (ITA)
Cristian Brandi (ITA)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nannie De Villiers (RSA)
Ellis Ferreira (RSA)
vs. Irina Selyutina (KAZ)
Sandon Stolle (AUS)



TBA - 5:00 PM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Julien Boutter (FRA)[12]
Sjeng Schalken (NED)[12]
vs. George Bastl (SUI)
Roger Federer (SUI)

Scotso
08-30-2002, 03:02 AM
good luck:

Bea Bielek
Marat Safin
Marion Bartoli :D
Nathalie Dechy :D
Kristian Pless
Stephanie Foretz :D
Karol Kucera
Iva Majoli :D
Paradorn Srichaphan
Arnaud Clement
Sebastien Grosjean
Ivo Heuberger
Martina Navratilova/Leander Paes
Tatiana Panova
Jean-Rene Lisnard
Silvia Farina Elia
Anastasia Myskina
Michael Llodra :D
Juan Ignacio Chela
Mark Knowles/Daniel Nestor
Juan Carlos Ferrero :D
Corina Morariu/Justin Gimelstob
Nicolas Kiefer/Andrei Pavel
Asa Svensson/Martin Garcia
Mardy Fish/Jeff Morrison
Tatiana Panova/Maria Vento-Kabchi
Jessica Lehnhoff/Jeff Morrison
Els Callens/Roberta Vinci :D
Emmanuelle Gagliardi/Henrieta Nagyova :D
Cara Black/Wayne Black
Michael Llodra/Fabrice Santoro
Cara Black/Elena Likhovtseva :D
Janette Husarova/David Rikl
Tina Krizan/Katarina Srebotnik
Julien Boutter/Sjeng Schalken

lurker
08-30-2002, 04:22 AM
Wow, Armstrong is looking like a good place to park all day!!! Except the first two matches on Arthur Ashe look good too.

Good luck to Bea, Guga, Serena, Tommy, Iva, Paradorn, Alex, and Juan Carlos!!:bounce:

King Aaron
08-30-2002, 09:43 AM
Good luck Thomas and Marat!!

kazblah
08-30-2002, 10:07 AM
Good Luck Marat!!!!!!!!

esther
08-30-2002, 10:15 AM
neone that may be lucky enough to see the arnaud/seb match pm me!

Doris Loeffel
08-30-2002, 10:49 AM
Good luck, viel Glück, bonne chance, tanti auguri

Ivo Heuberger

Emmanuella/Henrietta

Roger/George

Nina
08-30-2002, 11:28 AM
is it supposed to rain today?

Ingridy
08-30-2002, 11:28 AM
Good Luck!! Guga!!

Balaenopteramusculus
08-30-2002, 03:58 PM
Pffffffff @ Eurosport !!They are going to show Haas vs Kucera match instead of Safin vs Kuerten

TennisHack
08-30-2002, 05:17 PM
Originally posted by Balaenopteramusculus
Pffffffff @ Eurosport !!They are going to show Haas vs Kucera match instead of Safin vs Kuerten

You have GOT to be kidding me! :eek:

Oh, well, at least they stuck you with Tommy and not mixed doubes or something ;)

TennisHack
08-30-2002, 05:19 PM
Nina, I don't see any rain the forecast.

Of course, I had to tap LaGuardia to get anywhere near Flushing Meadows ;)

http://www.weather.com/weather/local/USNY1000?x=0&GO=GO&whatprefs=&y=0

mmm!marat
08-30-2002, 05:26 PM
british eurosport is gonna show guga/safin :)

Balaenopteramusculus
08-30-2002, 07:10 PM
Polish commentator said that continental Eurosport is showing Hass's match coz in Germany Eurosport has got the bigest auditory