Paraguay F2 [July 14 - Lambaré - Clay] Winner: Juan-Pablo Amado [Archive] - MensTennisForums.com

Paraguay F2 [July 14 - Lambaré - Clay] Winner: Juan-Pablo Amado

Zirconek
07-02-2008, 11:15 AM
Paraguay F2
Location: Lambaré, Great Assunción, Paraguay
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.aikidoparaguay.org/pics/clambr0.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100018071
website: federation: www.apt.com.py; venue: www.hotelyacht.com.py


Entry List
1 ALUND, Martin ARG 410 1
2 BONATTO, Alexandre BRA 465 1
3 GALDON, Pablo ARG 501 1
4 AMADO, Juan-Pablo ARG 505 1
5 NOVISKI, Lionel ARG 607 1
6 GUIDOLIN, Rodrigo BRA 696 1
7 JARA-LOZANO, Nicolas ARG 737 1
8 CAMILO, Rafael BRA 742 1
9 SANSONETTI, Federico URU 795 1
10 LOPEZ, Daniel-Alejandro ITA 807 1
11 BAGNIS, Facundo ARG 840 1
12 PASKVAN, Federico ARG 855 1
13 ALBERTI, Leonel ARG 880 2
14 BUJNIEWICZ, Guillermo ARG 901= 1
15 MONTEFERRARIO, Joaquin-Jesus ARG 915 1
16 YUNIS, Juan-Pablo ARG 953 1
17 LIVRAGHI, Mattia ITA 1003 1
18 GIUSSANI, Gaston ARG 1028 1


Alternates
19 SAENZ, Matias ARG 1034 1
20 URIARTE, Sebastian ARG 1065 1
21 GUICHONET, Damian ARG 1067= 1
22 PICCO, Agustin ARG 1182 1
23 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1203 1
24 BENEDICTI, Mariano ARG 1208= 1
25 DEL BONIS, Federico ARG 1222= 1
26 SATTANINO, Marco ITA 1252 6
27 ZIVKOVIC, Dennis USA 1277= 1
28 PEREZ, Rodrigo CHI 1318= 2
29 MATOS, Diego BRA 1336= 1
30 BONDAZ, Laurent ITA 1345= 1
31 VIVANCO, Juan-Sebastian ECU 1459= 1
32 RUBINO, Vittorio ITA 1459= 1
33 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1494= 1
34 FERNANDES, Joao BRA 1513= 1
35 ARGUELLO, Facundo ARG 1513= 1
36 PIZZI, Nicolas ARG 1598= 1
37 BRIANO, Gaston ARG 1598= 2
38 NDLELA, Mlandeli ZIM 1598= 6
39 MINA, Emiliano ARG 1687= 1
40 BRACHO, Cesar PAR 1687= 1
41 RAMIREZ, Juan-Carlos PAR 1687= 1
42 TIBERTI, Bruno ARG 1757= 2
43 KRIVULIN, Ezequiel ARG 1792= 2
44 ROJAS, Marco-Antonio BOL 1792= 1
45 BARTH, George USA 1825= 1
46 PASTOR, Nicolas ARG 1825= 1
47 AST, Pedro VEN 1851= 2

Zirconek
07-02-2008, 11:41 AM
Qualifying Draw

1st Round

Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) (1) defeated Alfonso GALLO (URU) 6-2 6-4
Alex THEILER (CHI) defeated Guillermo HARRISON (PAR) 6-3 6-7(5) 7-6(3)
Jan GATTIKER (SUI) defeated Joaquin TEMPESTA (ARG) 7-6(7) 7-5
Federico CASABONE (ARG) defeated Juan-Manuel CAMILLONI (URU) 3-6 6-3 6-4
Federico DEL BONIS (ARG) (2) defeated Facundo GARADE (ARG) 4-0 Retired
Juan-Enrique CROSA (PAR) defeated Daniel WELSH (PAR) 6-2 6-1
Fabricio VARAS (ARG) defeated Matias SBOROWITZ (CHI) 6-1 6-4
Dario ACOSTA (URU) defeated Gustavo KLEINE (BRA) (13) 4-1 Retired
Rodrigo PEREZ (CHI) (3) defeated Aaron DUJOVNE (CHI) 6-4 6-3
Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) defeated Ariel CAGGIANO (ARG) 6-3 6-4
Rodrigo SCHAEFER (BRA) defeated Henrique ZYNGIER-SILVA (BRA) 6-0 6-1
Claudio CORONEL (PAR) defeated Mlandeli NDLELA (ZIM) (11) 7-6(3) 6-2
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (4) defeated Ruben ALVARENGA (PAR) 6-4 6-4
Oliver SNAIDER (PAR) defeated Martin MIEDZOWICZ (URU) 6-4 3-6 6-2
Caio CLAUDINO (BRA) defeated Matias DI PASQUALE (ARG) 6-1 6-3
Luciano DAHER (ARG) defeated Joao FERNANDES (BRA) (10) 6-1 4-6 7-5
Diego MATOS (BRA) (5) defeated Roberto LAU (CHI) 6-3 6-4
Patricio HERAS (ARG) defeated Jose BENITEZ (PAR) 7-5 7-6(6)
Enzo PIGOLA (PAR) defeated Diego GALEANO (PAR) 6-2 7-6(4)
Gustavo RAMIREZ (PAR) (9) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 6-3
Laurent BONDAZ (ITA) (6) defeated Franco NORAMBUENA-COX (CHI) 6-3 6-4
Juan Manuel MARUCCO (ARG) defeated Leonardo VIEIRA (BRA) 6-4 6-2
Matias CASTRO (ARG) defeated Luciano CARLUCCIO (ARG) 5-0 Retired
Emiliano MINA (ARG) (12) defeated Guilherme BARBATO (BRA) 6-2 6-1
Stanislav ICHKOV (ARG) (7) defeated Angel TORRES (CHI) 6-4 4-6 7-5
Andres CEPPO (ARG) defeated Francisco APARICIO (ARG) 2-6 6-3 6-3
Guillermo NICOL (CHI) defeated Gonzalo SEGOVIA (ARG) 6-1 6-3
Bruno TIBERTI (ARG) (14) defeated Leandro TORRES (ARG) 4-6 6-4 6-1
Vittorio RUBINO (ITA) (8) defeated Alejandro MARTINEZ (ARG) 6-0 6-1
Nicolas SALAMA (PAR) defeated Eduardo MUNOZ (PAR) 6-4 6-0
Juan-Pablo BARBOZA (PAR) defeated Nicolas SCARZOLO (URU) 6-1 6-0
Marco-Antonio ROJAS (BOL) (15) defeated Andres CEPEDE (PAR) 6-1 6-2

2nd Round

Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) (1) defeated Alex THEILER (CHI) 6-2 6-1
Federico CASABONE (ARG) defeated Jan GATTIKER (SUI) 6-3 0-6 6-3
Federico DEL BONIS (ARG) (2) defeated Juan-Enrique CROSA (PAR) 6-2 6-1
Dario ACOSTA (URU) defeated Fabricio VARAS (ARG) 6-2 6-1
Rodrigo PEREZ (CHI) (3) defeated Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) 7-6(3) 6-2
Rodrigo SCHAEFER (BRA) defeated Claudio CORONEL (PAR) 6-4 6-2
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (4) defeated Oliver SNAIDER (PAR) 6-2 6-3
Caio CLAUDINO (BRA) defeated Luciano DAHER (ARG) 7-6(3) 6-2
Diego MATOS (BRA) (5) defeated Patricio HERAS (ARG) 6-4 6-2
Gustavo RAMIREZ (PAR) (9) defeated Enzo PIGOLA (PAR) 6-1 6-1
Laurent BONDAZ (ITA) (6) defeated Juan Manuel MARUCCO (ARG) 6-1 6-1
Matias CASTRO (ARG) defeated Emiliano MINA (ARG) (12) 6-3 6-1
Stanislav ICHKOV (ARG) (7) defeated Andres CEPPO (ARG) 6-2 6-2
Bruno TIBERTI (ARG) (14) defeated Guillermo NICOL (CHI) 4-6 6-3 6-2
Nicolas SALAMA (PAR) defeated Vittorio RUBINO (ITA) (8) 6-4 7-6(4)
Marco-Antonio ROJAS (BOL) (15) defeated Juan-Pablo BARBOZA (PAR) 6-2 7-5

3rd Round

Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) (1) defeated Federico CASABONE (ARG) 6-4 6-1
Federico DEL BONIS (ARG) (2) defeated Dario ACOSTA (URU) 6-1 7-6(4)
Rodrigo PEREZ (CHI) (3) defeated Rodrigo SCHAEFER (BRA) 6-4 6-1
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) (4) defeated Caio CLAUDINO (BRA) 6-3 1-0 Retired
Gustavo RAMIREZ (PAR) (9) defeated Diego MATOS (BRA) (5) 6-0 6-2
Laurent BONDAZ (ITA) (6) defeated Matias CASTRO (ARG) 6-4 4-6 6-0
Bruno TIBERTI (ARG) (14) defeated Stanislav ICHKOV (ARG) (7) 6-3 6-2
Marco-Antonio ROJAS (BOL) (15) defeated Nicolas SALAMA (PAR) 6-3 6-4

Zirconek
07-02-2008, 11:42 AM
Singles Main Draw

1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) Vs Juan-Pablo YUNIS (ARG)
Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) Vs Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Matias SAENZ (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Cesar BRACHO (PAR)
Diego MATOS (BRA) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Marco-Antonio ROJAS (BOL)
Ricardo MENA (PAR) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Agustin PICCO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
Laurent BONDAZ (ITA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Rafael CAMILO (BRA) (6) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Damian GUICHONET (ARG) Vs Leonel ALBERTI (ARG)
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Sebastian URIARTE (ARG) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

Zirconek
07-02-2008, 11:42 AM
Doubles Draw


1st Round

ALUND (ARG) / BAGNIS (ARG) (1) Vs CROSA (PAR) / RAMIREZ (PAR)
GUICHONET (ARG) / TORRES (ARG) Vs ROMANAZZI (ARG) / TIBERTI (ARG)
AMADO (ARG) / GALDON (ARG) (4) Vs RAMIREZ (PAR) / SANSONETTI (URU)
DEL BONIS (ARG) / PICCO (ARG) Vs BURKHOLDER (PAR) / MENA (PAR)
ICHKOV (ARG) / MATOS (BRA) Vs PEREZ (CHI) / URIARTE (ARG)
NDLELA (ZIM) / ROJAS (BOL) Vs BONATTO (BRA) / CAMILO (BRA) (3)
GIUSSANI (ARG) / MONTEFERRARIO (ARG) Vs BONDAZ (ITA) / LIVRAGHI (ITA)
SAENZ (ARG) / YUNIS (ARG) Vs BUJNIEWICZ (ARG) / JARA-LOZANO (ARG) (2)

Davidcuervacho
07-11-2008, 11:06 PM
Good luck for all the argies :)

DiEgO
07-12-2008, 04:17 PM
nadie sabes el cuadro de la qualy ?¿

FERNET
07-13-2008, 04:04 PM
Good luck to the argies

Zirconek
07-13-2008, 04:19 PM
qualifying draw

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100102230&tournament=1100018071

DiEgO
07-13-2008, 04:32 PM
good luck gallo , camilloni , acosta , miedzowicz y scarzolo

yaguaron63
07-13-2008, 05:04 PM
ROUND 1
Alex THEILER (CHI)vs Guillermo HARRISON (PAR)
Jan GATTIKER (SUI)vs.Joaquin TEMPESTA (ARG)
Juan-Manuel CAMILLONI (URU)vs.Federico CASABONE (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG)vs.Facundo GARADE (ARG)
Juan-Sebastian VIVANCO (ECU)vs.Alfonso GALLO (URU)
Fabricio VARAS (ARG)vs Matias SBOROWITZ (CHI)
Dario ACOSTA (URU)vs.Gustavo KLEINE (BRA)
Oliver SNAIDER (PAR)vs.Martin MIEDZOWICZ (URU)
Claudio CORONEL (PAR)vs. Mlandeli NDLELA (ZIM)
Henrique ZYNGIER-SILVA (BRA)vs.Rodrigo SCHAEFER (BRA)
Ariel CAGGIANO (ARG)vs.Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG)
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG)vs.Ruben ALVARENGA (PAR)
Rodrigo PEREZ (CHI)vs. Aaron DUJOVNE (CHI)
Enzo PIGOLA (PAR)vs.Diego GALEANO (PAR)
Jose BENITEZ (PAR)vs.Patricio HERAS (ARG)
Diego MATOS (BRA)vs.Roberto LAU (CHI)
Luciano DAHER (ARG)vs.Joao FERNANDES (BRA)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)vs.Gustavo RAMIREZ (PAR)
Matias DI PASQUALE (ARG)vs.Caio CLAUDINO (BRA)3
Laurent BONDAZ (ITA)vs.Franco NORAMBUENA-COX (CHI)
Juan Manuel MARUCCO (ARG)vs.Leonardo VIEIRA (BRA)
Matias CASTRO (ARG)vs.Luciano CARLUCCIO (ARG)
Guilherme BARBATO (BRA)vs.Emiliano MINA (ARG)
Stanislav ICHKOV (ARG)vs.Angel TORRES (CHI)
Francisco APARICIO (ARG)vs.Andres CEPPO (ARG)4
Juan-Pablo BARBOZA (PAR)vs.Nicolas SCARZOLO (URU)
Nicolas SALAMA (PAR)vs.Eduardo MUNOZ (PAR)
Vittorio RUBINO (ITA)vs.Alejandro MARTINEZ (ARG)
Leandro TORRES (ARG)vs.Bruno TIBERTI (ARG)
Andres CEPEDE (PAR)vs.Marco-Antonio ROJAS (BOL)
Gonzalo SEGOVIA (ARG)vs.Guillermo NICOL (CHI)

http://blog.iespana.es/elmundouruguayo

DiEgO
07-13-2008, 06:43 PM
se solos dos resultados
casabone a camilloni 6/3 3/6 6/4
vivanco a gallo 6/2 6/4
y tmb se que gano el uruguayo acosta pero no se cuanto

Zirconek
07-15-2008, 01:12 PM
Main Draw

1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) Vs Juan-Pablo YUNIS (ARG)
Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) Vs Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Matias SAENZ (ARG) Vs Facundo BAGNIS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Cesar BRACHO (PAR)
Diego MATOS (BRA) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Marco-Antonio ROJAS (BOL)
Ricardo MENA (PAR) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Agustin PICCO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
Laurent BONDAZ (ITA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Rafael CAMILO (BRA) (6) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Damian GUICHONET (ARG) Vs Leonel ALBERTI (ARG)
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Sebastian URIARTE (ARG) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

Zirconek
07-15-2008, 11:30 PM
1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) 6-2 6-2
Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-4 6-0
Facundo BAGNIS (ARG) defeated Matias SAENZ (ARG) 6-3 7-5
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Cesar BRACHO (PAR)
Diego MATOS (BRA) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Marco-Antonio ROJAS (BOL)
Ricardo MENA (PAR) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Agustin PICCO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
Laurent BONDAZ (ITA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Rafael CAMILO (BRA) (6) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Damian GUICHONET (ARG) defeated Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-0
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Sebastian URIARTE (ARG) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

roberthenman
07-16-2008, 04:16 AM
go rodrigo perez :devil:

JeffCandoi
07-16-2008, 02:20 PM
some results:

1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Rodrigo PEREZ (CHI)
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) d. Juan-Pablo YUNIS (ARG) 6-2 6-2
Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) d. Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-4 6-0
Facundo BAGNIS (ARG) d. Matias SAENZ (ARG) 6-3 7-5
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Cesar BRACHO (PAR)
Diego MATOS (BRA) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Marco-Antonio ROJAS (BOL)
Ricardo MENA (PAR) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Agustin PICCO (ARG) Vs Bruno TIBERTI (ARG)
Laurent BONDAZ (ITA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Rafael CAMILO (BRA) (6) Vs Frank BURKHOLDER (PAR)
Damian GUICHONET (ARG) d. Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-0
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Gaston GIUSSANI (ARG)
Sebastian URIARTE (ARG) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

Zirconek
07-17-2008, 12:02 PM
1st Round

Martin ALUND (ARG) (1) defeated Rodrigo PEREZ (CHI) 6-3 5-7 6-2
Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) defeated Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) 7-6(6) 6-2
Mattia LIVRAGHI (ITA) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) 6-2 6-2
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5) defeated Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 4-6 6-3 2-0 Retired
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) defeated Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-4 6-0
Facundo BAGNIS (ARG) defeated Matias SAENZ (ARG) 6-3 7-5
Federico DEL BONIS (ARG) defeated Cesar BRACHO (PAR) 6-1 6-1
Federico SANSONETTI (URU) (8) defeated Diego MATOS (BRA) 6-1 6-0
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) defeated Marco-Antonio ROJAS (BOL) 3-6 6-4 6-3
Juan-Carlos RAMIREZ (PAR) defeated Ricardo MENA (PAR) 6-4 6-3
Agustin PICCO (ARG) defeated Bruno TIBERTI (ARG) 6-1 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Laurent BONDAZ (ITA) 6-3 6-1
Rafael CAMILO (BRA) (6) defeated Frank BURKHOLDER (PAR) 6-2 6-0
Damian GUICHONET (ARG) defeated Leonel ALBERTI (ARG) 6-2 6-0
Gustavo RAMIREZ (PAR) defeated Gaston GIUSSANI (ARG) 6-1 1-6 6-1
Pablo GALDON (ARG) (2) defeated Sebastian URIARTE (ARG) 0-6 6-1 6-4

2nd Round

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Guillermo BUJNIEWICZ (ARG)
Mattia LIVRAGHI (ITA) Vs Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) Vs Facundo BAGNIS (ARG)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Juan-Carlos RAMIREZ (PAR)
Agustin PICCO (ARG) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Rafael CAMILO (BRA) (6) Vs Damian GUICHONET (ARG)
Gustavo RAMIREZ (PAR) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

JeffCandoi
07-18-2008, 01:40 PM
2nd Round

Martin ALUND (ARG) (1) d. Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) 6-0 6-1
Mattia LIVRAGHI (ITA) d. Nicolas JARA-LOZANO (ARG) (5) 6-7(6) 6-3 6-4
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) d. Facundo BAGNIS (ARG) 7-6(5) 6-3
Federico SANSONETTI (URU) (8) d. Federico DEL BONIS (ARG) 7-5 6-4
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) d. Juan-Carlos RAMIREZ (PAR) 7-5 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (3) d. Agustin PICCO (ARG) 7-5 6-2
Damian GUICHONET (ARG) d. Rafael CAMILO (BRA) (6) 2-1 ret
Pablo GALDON (ARG) (2) d. Gustavo RAMIREZ (PAR) 6-0 6-1

QF

Martin ALUND (ARG) (1) Vs Mattia LIVRAGHI (ITA)
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) Vs Federico SANSONETTI (URU) (8)
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Damian GUICHONET (ARG) Vs Pablo GALDON (ARG) (2)

Zirconek
07-19-2008, 03:30 AM
QF

Martin ALUND (ARG) (1) d. Mattia LIVRAGHI (ITA) 6-1 7-5
Juan-Pablo AMADO (ARG) (4) d. Federico SANSONETTI (URU) (8) 6-2 3-6 6-2
Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA) (7) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3) 5-7 7-6(5) 6-1
Pablo GALDON (ARG) (2) d. Damian GUICHONET (ARG) 6-3 1-6 6-2


Bonatto :sad:

GustavoM_Fan
07-20-2008, 12:59 AM
another Galdon vs Alund final?

CooCooCachoo
07-20-2008, 07:42 AM
another Galdon vs Alund final?

No :lol: In fact, the opposite:

Semifinal

Juan-Pablo AMADO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100038023) (ARG) (4) defeated Martin ALUND (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100013227) (ARG) (1) 6-4 7-6(4)
Daniel-Alejandro LOPEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015680) (ITA) (7) defeated Pablo GALDON (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100041347) (ARG) (2) 4-6 6-1 7-5

Final

Juan-Pablo AMADO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100038023) (ARG) (4) Vs Daniel-Alejandro LOPEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015680) (ITA) (7)

CooCooCachoo
07-20-2008, 07:42 AM
Final

ALUND (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100013227) (ARG) / BAGNIS (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100087110) (ARG) (1) defeated PEREZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100056314) (CHI) / URIARTE (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=10024160) (ARG) 6-3 6-1

Mr Brightside
07-20-2008, 02:24 PM
Daniel:yeah:

Zirconek
07-21-2008, 12:21 AM
Final

Juan-Pablo AMADO (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100038023) (ARG) (4) d. Daniel-Alejandro LOPEZ (http://www.itftennis.com/mens/players/player.asp?player=100015680) (ITA) (7) 1-6 6-1 6-1


funny score

Albop
07-21-2008, 01:10 PM
Amado :yeah: