Kazakhstan F3 [July 14 - Shymkent - Clay] Winner: Byung-Kook Kang [Archive] - MensTennisForums.com

Kazakhstan F3 [July 14 - Shymkent - Clay] Winner: Byung-Kook Kang

Zirconek
07-02-2008, 10:44 AM
Kazakhstan F3
Location: Shymkent, Kazakhstan
Type:$10K
Surafce: clay (outdoor) red clay

http://farm1.static.flickr.com/214/480887223_0a2004bae0.jpg?v=0

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017336
info (website): www.ktf.kz


Entry List
1 VEJMELKA, Adam CZE 332 1
2 LEE, Hsin-Han TPE 719 1
3 INOYATOV, Murad UZB 760 1
4 VASILIEV, Mikhail RUS 769 1
5 FUFYGIN, Mikhail RUS 859= 1
6 $ NEDELKO, Ivan RUS 924 1
7 IKRAMOV, Sarvar UZB 946 1
8 KANG, Byung-Kook KOR 974 1
9 MITSUHASHI, Junn JPN 978 1
10 FROST, Leon AUS 1036 1
11 BAINS, Maniel GBR 1059 2
12 $ ITTOGI, Takahiro JPN 1064 1
13 GASPARYAN, Ervand RUS 1075 1
14 $ FROST, Isaac AUS 1127 1
15 RMUS, Martin SLO 1141= 1
16 CHO, Soong-Jae KOR 1381= 1
17 BYKOV, Stanislav KAZ 1396= 1
18 BIKTYAKOV, Rifat UZB 1459= 1


Alternates
19 LEVINE, Andrei RUS 1484= 1
20 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1484= 3
21 URRUTIA FUENTES, Laslo GER 1598= 3
22 NDLELA, Mlandeli ZIM 1598= 4
23 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1687= 1
24 SIMIC, Tibor CRO 1687= 2
25 KANAKOV, Maxim RUS 1757= 1
26 STRUNNIKOV, Artem RUS 1792= 1
27 BARTH, George USA 1825= 3
28 ZHURAVSKI, Stanislav RUS 1825= 1
29 ISAEV, Artem RUS 1856= 1

Zirconek
07-02-2008, 11:35 AM
Qualifying Draw

1st Round

Pulat BABADJANOV (UZB) BYE
Anders LINDSTROM (SWE) defeated Anton SEVASTYANOV (UZB) 6-4 6-2
Sergey BROTGAL (KAZ) BYE
Alexander VASIN (RUS) defeated Aziz YULDASHEV (UZB) 6-1 6-1
Mikhail ANOSHIN (KAZ) BYE
Alexey GOLOVACHEV (RUS) defeated Jakhongir KHAYDAROV (UZB) 6-4 6-2
Gleb TARASOV (KAZ) BYE
Igor SHELYAKIN (UZB) defeated Talgat BAIGULOV (UZB) 7-6(3) 6-1
Kojoke MAMBETKULOV (KGZ) BYE
Shogafur SHOFAYZIEV (UZB) defeated Nikolay KIM (UZB) 6-2 6-4
Kaysar BEKIMOV (KAZ) BYE
Yuriy MASLOV (UZB) defeated Roman PIFTOR (UZB) 6-3 6-4
Sardor PULATOV (UZB) BYE
Jacob AVELLAN (SWE) defeated Maxim FILIPPOV (KAZ) 6-2 6-2
Laziz MIRZALIMOV (UZB) BYE
Matheson KLEIN (AUS) defeated Sathi REDDY (IND) 6-0 6-0

2nd Round

Anders LINDSTROM (SWE) defeated Pulat BABADJANOV (UZB) 6-2 6-4
Alexander VASIN (RUS) defeated Sergey BROTGAL (KAZ) 6-2 6-0
Alexey GOLOVACHEV (RUS) defeated Mikhail ANOSHIN (KAZ) 6-2 6-1
Igor SHELYAKIN (UZB) defeated Gleb TARASOV (KAZ) 6-1 6-3
Shogafur SHOFAYZIEV (UZB) defeated Kojoke MAMBETKULOV (KGZ) 6-0 6-0
Yuriy MASLOV (UZB) defeated Kaysar BEKIMOV (KAZ) 6-2 6-4
Sardor PULATOV (UZB) defeated Jacob AVELLAN (SWE) 6-1 6-4
Matheson KLEIN (AUS) defeated Laziz MIRZALIMOV (UZB) 6-0 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099033&tournament=1100017336

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/3862/qs.pdf

Zirconek
07-02-2008, 11:35 AM
Singles Main Draw

1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Shogafur SHOFAYZIEV (UZB) 6-2 6-0
Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Alexander VASIN (RUS) 7-6(6) 3-6 6-4
Rifat BIKTYAKOV (UZB) defeated Ervand GASPARYAN (RUS) 2-6 7-5 7-6(2)
Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) defeated Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) 6-2 6-2
Maxim KANAKOV (RUS) defeated Jacob AVELLAN (SWE) 6-2 6-4
Soong-Jae CHO (KOR) defeated Igor SHELYAKIN (UZB) 3-6 6-0 6-2
Andrei LEVINE (RUS) defeated Stanislav BYKOV (KAZ) 4-6 7-6(4) 6-4
Sarvar IKRAMOV (UZB) (8) defeated Yuriy MASLOV (UZB) 6-1 6-1
Alexey GOLOVACHEV (RUS) defeated Ivan NEDELKO (RUS) (7) 2-6 6-4 6-4
Maniel BAINS (GBR) defeated Sardor PULATOV (UZB) 6-3 7-5
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Danjil BRAUN (KAZ) 6-2 6-4
Mikhail VASILIEV (RUS) (4) defeated Kaysar BEKIMOV (KAZ) 6-0 6-0
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) defeated Anders LINDSTROM (SWE) 2-6 6-3 6-4
Vitali RESHETNIKOV (RUS) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 6-1 Retired
Leon FROST (AUS) defeated Rynat KHUSAINOV (KAZ) 6-2 6-4
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Matheson KLEIN (AUS) 3-6 6-3 6-1

2nd Round

Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (1) 7-5 6-1
Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-2 6-2
Soong-Jae CHO (KOR) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 6-0 6-4
Andrei LEVINE (RUS) defeated Sarvar IKRAMOV (UZB) (8) 6-3 6-2
Maniel BAINS (GBR) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) 7-5 3-6 7-5
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Mikhail VASILIEV (RUS) (4) 5-7 6-4 6-1
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 6-2 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Leon FROST (AUS) 6-2 6-2

Quarterfinal

Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) 7-5 6-7(5) 6-1
Andrei LEVINE (RUS) defeated Soong-Jae CHO (KOR) 3-6 6-4 6-2
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Maniel BAINS (GBR) 6-1 6-2
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) 6-1 6-3

Semifinal

Andrei LEVINE (RUS) defeated Dmitriy MAKEYEV (KAZ) Walkover
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Murad INOYATOV (UZB) (2) 6-3 6-4

Final

Byung-Kook KANG (KOR) defeated Andrei LEVINE (RUS) 6-4 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017336&event=1100099032

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/3862/mds.pdf

Zirconek
07-02-2008, 11:36 AM
Doubles Draw

1st Round

INOYATOV (UZB) / VEJMELKA (CZE) (1) defeated BRAUN (KAZ) / RESNYANSKIY (KAZ) 6-3 6-3
BAINS (GBR) / KLEIN (AUS) defeated KHAYDAROV (UZB) / SHOFAYZIEV (UZB) 3-6 6-2 [10-2]
GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) (4) defeated ANOSHIN (KAZ) / MASLOV (UZB) 6-1 6-4
GASPARYAN (RUS) / LEVINE (RUS) defeated AVELLAN (SWE) / LINDSTROM (SWE) 6-1 6-3
FILIPPOV (KAZ) / KHUSAINOV (KAZ) defeated BEKIMOV (KAZ) / TARASOV (KAZ) 6-1 6-3
BYKOV (KAZ) / MAKEYEV (KAZ) defeated BIKTYAKOV (UZB) / IKRAMOV (UZB) (3) 3-6 6-3 [10-5]
CHO (KOR) / KANG (KOR) defeated FUFYGIN (RUS) / RESHETNIKOV (RUS) 6-2 6-3
FARRON-MAHON (IRL) / FROST (AUS) (2) defeated SHELYAKIN (UZB) / VASIN (RUS) 6-2 6-2

Quarterfinal

BAINS (GBR) / KLEIN (AUS) defeated INOYATOV (UZB) / VEJMELKA (CZE) (1) 6-0 6-0
GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) (4) defeated GASPARYAN (RUS) / LEVINE (RUS) 6-4 2-6 [10-8]
BYKOV (KAZ) / MAKEYEV (KAZ) defeated FILIPPOV (KAZ) / KHUSAINOV (KAZ) 6-4 6-2
CHO (KOR) / KANG (KOR) defeated FARRON-MAHON (IRL) / FROST (AUS) (2) 7-5 7-6(2)

Semifinal

BAINS (GBR) / KLEIN (AUS) defeated GOLOVACHEV (RUS) / KANAKOV (RUS) (4) 6-3 6-4
BYKOV (KAZ) / MAKEYEV (KAZ) defeated CHO (KOR) / KANG (KOR) 6-2 6-1

Final

BAINS (GBR) / KLEIN (AUS) defeated BYKOV (KAZ) / MAKEYEV (KAZ) 6-1 6-1


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017336&event=1100099034

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/3862/mdd.pdf

Zirconek
07-12-2008, 02:46 PM
good luck to local players at qualies
http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099033&tournament=1100017336

Zirconek
07-13-2008, 03:01 PM
Main Draw

VEJMELKA, Adam (CZE) 1 vs Qualifier
WC MAKEYEV, Dmitriy (KAZ) vs Qualifier
GASPARYAN, Ervand (RUS) vs BIKTYAKOV, Rifat (UZB)
FUFYGIN, Mikhail (RUS) 6 vs WC RESNYANSKIY, Dmitry (KAZ)

MITSUHASHI, Junn (JPN) 3 vs KANAKOV, Maxim (RUS)
CHO, Soong-Jae (KOR) vs Qualifier
BYKOV, Stanislav (KAZ) vs LEVINE, Andrei (RUS)
IKRAMOV, Sarvar (UZB) 8 vs Qualifier

NEDELKO, Ivan (RUS) 7 vs Qualifier
BAINS, Maniel (GBR) vs Qualifier
WC BRAUN, Danjil (KAZ) vs KANG, Byung-Kook (KOR)
VASILIEV, Mikhail (RUS) 4 vs ITTOGI, Takahiro (JPN)

ABDUKHALIKOV, Syrym (KAZ) 5 vs Qualifier
FARRON-MAHON, Tristan (IRL) vs RESHETNIKOV, Vitali (RUS)
WC KHUSAINOV, Rynat (KAZ) vs FROST, Leon (AUS)
INOYATOV, Murad (UZB) 2 vs Qualifier

Zirconek
07-13-2008, 03:01 PM
Good luck to Adam, Syrym and Murad

Nathaliia
07-13-2008, 03:03 PM
bad luck Gulzhan is in NYC

Zirconek
07-14-2008, 03:54 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Shogafur SHOFAYZIEV (UZB)
Alexander VASIN (RUS) Vs Dmitriy MAKEYEV (KAZ)
Rifat BIKTYAKOV (UZB) defeated Ervand GASPARYAN (RUS) 2-6 7-5 7-6(2)
Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) defeated Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) 6-2 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) (3) Vs Maxim KANAKOV (RUS)
Igor SHELYAKIN (UZB) Vs Soong-Jae CHO (KOR)
Andrei LEVINE (RUS) defeated Stanislav BYKOV (KAZ) 4-6 7-6(4) 6-4
Yuriy MASLOV (UZB) Vs Sarvar IKRAMOV (UZB) (8)
Ivan NEDELKO (RUS) (7) Vs Alexey GOLOVACHEV (RUS)
Maniel BAINS (GBR) Vs Sardor PULATOV (UZB)
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Danjil BRAUN (KAZ) 6-2 6-4
Takahiro ITTOGI (JPN) Vs Mikhail VASILIEV (RUS) (4)
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) Vs Anders LINDSTROM (SWE)
Vitali RESHETNIKOV (RUS) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 6-1 Retired
Leon FROST (AUS) defeated Rynat KHUSAINOV (KAZ) 6-2 6-4
Matheson KLEIN (AUS) Vs Murad INOYATOV (UZB) (2)

Zirconek
07-15-2008, 02:56 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Shogafur SHOFAYZIEV (UZB) 6-2 6-0
Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Alexander VASIN (RUS) 7-6(6) 3-6 6-4
Rifat BIKTYAKOV (UZB) defeated Ervand GASPARYAN (RUS) 2-6 7-5 7-6(2)
Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) defeated Dmitry RESNYANSKIY (KAZ) 6-2 6-2
Maxim KANAKOV (RUS) defeated Jacob AVELLAN (SWE) 6-2 6-4
Soong-Jae CHO (KOR) defeated Igor SHELYAKIN (UZB) 3-6 6-0 6-2
Andrei LEVINE (RUS) defeated Stanislav BYKOV (KAZ) 4-6 7-6(4) 6-4
Sarvar IKRAMOV (UZB) (8) defeated Yuriy MASLOV (UZB) 6-1 6-1
Alexey GOLOVACHEV (RUS) defeated Ivan NEDELKO (RUS) (7) 2-6 6-4 6-4
Maniel BAINS (GBR) defeated Sardor PULATOV (UZB) 6-3 7-5
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Danjil BRAUN (KAZ) 6-2 6-4
Mikhail VASILIEV (RUS) (4) defeated Kaysar BEKIMOV (KAZ) 6-0 6-0
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) defeated Anders LINDSTROM (SWE) 2-6 6-3 6-4
Vitali RESHETNIKOV (RUS) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 6-1 Retired
Leon FROST (AUS) defeated Rynat KHUSAINOV (KAZ) 6-2 6-4
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Matheson KLEIN (AUS) 3-6 6-3 6-1

2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Dmitriy MAKEYEV (KAZ)
Rifat BIKTYAKOV (UZB) Vs Mikhail FUFYGIN (RUS) (6)
Maxim KANAKOV (RUS) Vs Soong-Jae CHO (KOR)
Andrei LEVINE (RUS) Vs Sarvar IKRAMOV (UZB) (8)
Alexey GOLOVACHEV (RUS) Vs Maniel BAINS (GBR)
Byung-Kook KANG (KOR) Vs Mikhail VASILIEV (RUS) (4)
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) Vs Vitali RESHETNIKOV (RUS)
Leon FROST (AUS) Vs Murad INOYATOV (UZB) (2)



Adam, Syrym, Murad :)

Zirconek
07-16-2008, 05:30 PM
2nd Round

Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (1) 7-5 6-1
Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-2 6-2
Soong-Jae CHO (KOR) defeated Maxim KANAKOV (RUS) 6-0 6-4
Andrei LEVINE (RUS) defeated Sarvar IKRAMOV (UZB) (8) 6-3 6-2
Maniel BAINS (GBR) defeated Alexey GOLOVACHEV (RUS) 7-5 3-6 7-5
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Mikhail VASILIEV (RUS) (4) 5-7 6-4 6-1
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) 6-2 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Leon FROST (AUS) 6-2 6-2

Quarterfinal

Dmitriy MAKEYEV (KAZ) Vs Mikhail FUFYGIN (RUS) (6)
Soong-Jae CHO (KOR) Vs Andrei LEVINE (RUS)
Maniel BAINS (GBR) Vs Byung-Kook KANG (KOR)
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) Vs Murad INOYATOV (UZB) (2)

Syrym and Murad :)
Makeyev :yeah: but Adam :sad:

Zirconek
07-17-2008, 12:36 PM
Quarterfinal

Dmitriy MAKEYEV (KAZ) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) (6) 7-5 6-7(5) 6-1
Andrei LEVINE (RUS) defeated Soong-Jae CHO (KOR) 3-6 6-4 6-2
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Maniel BAINS (GBR) 6-1 6-2
Murad INOYATOV (UZB) (2) defeated Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (5) 6-1 6-3

Semifinal

Andrei LEVINE (RUS) defeated Dmitriy MAKEYEV (KAZ) Walkover
Byung-Kook KANG (KOR) Vs Murad INOYATOV (UZB) (2)

Makeyev :sad: :scratch:

Zirconek
07-17-2008, 12:39 PM
Doubles Final

BAINS (GBR) / KLEIN (AUS) defeated BYKOV (KAZ) / MAKEYEV (KAZ) 6-1 6-1


Bains/Matheson Klein trashed first seeds Inoyatov/Vejmelka 6-0 6-0 in second round :eek:

Fizz
07-17-2008, 01:56 PM
Adam is injured or what??? :eek:

very poor result in singles and also in doubles... :sad:

Nathaliia
07-17-2008, 07:53 PM
Andrei Levine related to Jesse, lol? ;)

Zirconek
07-18-2008, 06:07 PM
Semifinal

Andrei LEVINE (RUS) defeated Dmitriy MAKEYEV (KAZ) Walkover
Byung-Kook KANG (KOR) defeated Murad INOYATOV (UZB) (2) 6-3 6-4

Final

Andrei LEVINE (RUS) Vs Byung-Kook KANG (KOR)

Zirconek
07-19-2008, 02:13 PM
Final

Byung-Kook KANG (KOR) defeated Andrei LEVINE (RUS) 6-4 6-3