Spain F26 [July 07 - Elche -Clay] Winner: Sergio Gutierrez-Ferrol [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F26 [July 07 - Elche -Clay] Winner: Sergio Gutierrez-Ferrol

Zirconek
06-25-2008, 07:39 PM
Spain F26
Location: Elche, Alicante, Spain
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://sobreespana.com/wp-content/uploads/2008/04/elche.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017903
website: www.clubteniselche.com

Emtry List
1 FERRER-VICTORIA, Cesar ESP 462 1
2 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 490 1
3 DIAZ-VENTURA, David ESP 506 1
4 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 521 1
5 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 545 1
6 PEREZ PUIGDOMENECH, Miquel ESP 547 1
7 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 569 1
8 CHECA-CALVO, Jose ESP 603 1
9 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 632 1
10 RUIZ-CADENAS, Hector ESP 633 1
11 ROCHETTE, Laurent FRA 672 P 1
12 SUCH-PEREZ, Juan-Miguel ESP 679 1
13 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 743 1
14 DIMITROV, Grigor BUL 747 1
15 $ GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 756 1
16 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 852 1
17 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 873 1
18 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 883 2


Alternates
19 MCGAHON, John IRL 925= 1
20 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 961 1
21 WARD, Alexander GBR 969 1
22 BLOM, Alexander AHO 976 1
23 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 988 1
24 LIVRAGHI, Mattia ITA 1003 5
25 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1029 1
26 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 1030= 1
27 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1039 1
28 PIROZZI, Giacomo ITA 1066 3
29 ESTRUCH, David ESP 1076= 1
30 CHALA, Eddy ALG 1115 2
31 DE RIJKE, Remko NED 1169 1
32 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1180= 1
33 FALGHERI, Andrea ITA 1183 6
34 LEMKE, James AUS 1217= 5
35 SANCIC, Antonio CRO 1231= 3
36 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1245= 2
37 SILVEIRA, Renato BRA 1248 6
38 DORFLER, Matthias GER 1261= 1
39 PADILLA-JEREZ, Javier ESP 1266= 2
40 MOKRZYCKI, Marco GER 1296= 1
41 SOUSA, Pedro POR 1307= 1
42 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1336= 1
43 BONDAZ, Laurent ITA 1345= 6
44 ROVETTA, Luca ITA 1348 5
45 GOMEZ-DIAZ, Guillermo ESP 1349= 1
46 GOVAERTS, Bart BEL 1381= 1
47 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1447= 1
48 $ INZERILLO, Jerome FRA 1484= 5
49 BARLOW, Philip GBR 1494= 1
50 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1502= 1
51 LOPEZ VICO, Juan ESP 1513= 1
52 HERNANDEZ-PASTOR, Oriol ESP 1598= 1
53 STABINS, Krisjanis LAT 1687= 4
54 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1687= 1
55 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1757= 3
56 STRUNNIKOV, Artem RUS 1792= 6
57 DIEZ, Steven ESP 1851= 1

Zirconek
06-25-2008, 08:27 PM
Qualifying Draw

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1705/qs.pdf

Zirconek
06-25-2008, 08:27 PM
Singles Main Draw

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1705/mds.pdf

Zirconek
06-25-2008, 08:27 PM
Doubles Draw


http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1705/mdd.pdf

Zirconek
07-04-2008, 08:30 PM
good luck to Stabile, Coronado and Portuguese players at qualies :)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101633&tournament=1100017903

Dee is not playing qualies :awww:

Zirconek
07-06-2008, 06:45 PM
Main Draw

FERRER-VICTORIA, Cesar (ESP) 1 vs Q VALENZUELA-GONZALEZ, Javier (ESP)
WC VIVANCO-GUZMAN, Andoni (ESP) vs SAMPER-MONTANA, Jordi (ESP)
Q PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo (ESP) vs Q ROMERO-TORRES, Amador (ESP)
MARSE-VIDRI, Jordi (ESP) 7 vs RAMOS-VINOLAS, Albert (ESP)

DIAZ-VENTURA, David (ESP) 3 vs WARD, Alexander (GBR)
BOJE-ORDONEZ, Agustin (ESP) vs SUCH-PEREZ, Juan-Miguel (ESP)
MCGAHON, John (IRL) vs CERVANTES-HUEGUN, Inigo (ESP)
SE EL AAREJ, Mounir (MAR) 5 vs RUIZ-CADENAS, Hector (ESP)

CHECA-CALVO, Jose (ESP) 8 vs WC CUENCA-NAVARRO, Carlos (ESP)
GUTIERREZ-FERROL, Sergio (ESP) vs OLLIVIER-BAQUERO, David (ESP)
Q GRANOLLERS-PUJOL, Gerard (ESP) vs Q ESTRUCH, David (ESP)
CLAR-ROSSELLO, Pedro (ESP) 4 vs ALONSO-CAMPOS, Angel (ESP)

REXACH-ITOIZ, Carlos (ESP) 6 vs Q GINER, Marc (ESP)
Q CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos (ESP) vs PR ROCHETTE, Laurent (FRA)
WC PALLARES-GARCIA, Edgar (ESP) vs WC SANCHEZ-PATINO, Santos (ESP)
BAUTISTA-AGUT, Roberto (ESP) 2 vs Q LOBKOV, Alexander (RUS)

Zirconek
07-08-2008, 02:16 PM
1st Round

Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) Vs Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP)
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 7-5 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 6-3
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) Vs Alexander WARD (GBR)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) 6-3 6-3
John MCGAHON (IRL) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Hector RUIZ-CADENAS (ESP) Vs Mounir EL AAREJ (MAR) (5)
Jose CHECA-CALVO (ESP) (8) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-4 6-4
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated David ESTRUCH (ESP) 6-3 7-6(7)
Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (6) Vs Marc GINER (ESP)
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 6-4
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (ESP) 4-6 6-1 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-4 6-2

Zirconek
07-10-2008, 03:24 PM
1st Round

Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-0 6-2
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 7-5 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 6-3
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) 6-0 7-5
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) defeated Alexander WARD (GBR) 6-3 6-4
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) 6-3 6-3
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated John MCGAHON (IRL) 7-6(3) 2-0 Retired
Mounir EL AAREJ (MAR) (5) defeated Hector RUIZ-CADENAS (ESP) 6-2 6-3
Jose CHECA-CALVO (ESP) (8) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-4 6-4
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-2 6-4
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated David ESTRUCH (ESP) 6-3 7-6(7)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 6-0
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (6) defeated Marc GINER (ESP) 6-4 6-2
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 6-4
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (ESP) 4-6 6-1 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-4 6-2

2nd Round

Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (1) 6-4 6-0
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 6-0 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-3 6-7(2) 6-4
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Mounir EL AAREJ (MAR) (5) 6-1 6-3
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) (8) 1-6 6-3 7-6(2)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-0 3-6 7-6(4)
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (6) 1-6 6-4 6-4
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) 6-2 6-4

Quarterfinal

Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) Vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Laurent ROCHETTE (FRA) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2)

Zirconek
07-10-2008, 03:25 PM
1st Round

BOJE-ORDONEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (1) defeated CUENCA-NAVARRO (ESP) / GUTIERREZ-FERROL (ESP) 4-6 6-2 [10-8]
FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) defeated JORQUERA (ESP) / MARIL BELTRAN (ESP) 6-2 6-1
BIROUK (MAR) / GARCIA FERRANDEZ (ESP) defeated CHECA-CALVO (ESP) / SUCH-PEREZ (ESP) (4) Walkover
LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA) defeated ALONSO-CAMPOS (ESP) / ROMERO-TORRES (ESP) 6-1 6-1
DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated DORFLER (GER) / WARD (GBR) 7-5 6-4
CERVANTES-HUEGUN (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) (3) 3-6 6-3 [10-8]
CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP) defeated MORERA-BALCELLS (ESP) / MUGURUZA (ARU) 6-4 2-6 [10-7]
EL AAREJ (MAR) / RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (2) 5-7 7-5 [10-5]

Quarterfinal

FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (1) 6-3 6-4
LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA) defeated BIROUK (MAR) / GARCIA FERRANDEZ (ESP) 6-1 6-1
DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated CERVANTES-HUEGUN (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 7-5 7-5
CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP) defeated EL AAREJ (MAR) / RAMOS-VINOLAS (ESP) 6-1 6-2

Semifinal

FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) Vs LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA)
DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) Vs CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP)

Zirconek
07-10-2008, 11:28 PM
Quarterfinal

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-4 7-5
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) 6-4 6-4
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) 6-2 3-6 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Laurent ROCHETTE (FRA) 6-1 6-2

Semifinal

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2)

-----------------------------

Doubles

Semifinal

FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) defeated LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA) 6-2 6-1
CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP) defeated DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 7-6(2) 5-7 [10-5]

Final

FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) Vs CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP)

Zirconek
07-11-2008, 10:11 PM
Semifinal

Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) 4-6 6-3 6-2
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) 4-6 7-6(2) 6-1

Final

Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)

Zirconek
07-11-2008, 10:12 PM
Doubles Final

FERRER-VICTORIA (ESP) / RUIZ-CADENAS (ESP) defeated CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP) 6-2 6-2

Zirconek
07-12-2008, 09:07 PM
Final

Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 6-4 7-5