Austria F6 [July 07 - Kramsach - Clay] Winner: Johannes Ager [Archive] - MensTennisForums.com

Austria F6 [July 07 - Kramsach - Clay] Winner: Johannes Ager

Zirconek
06-25-2008, 06:30 PM
Austria F6
Location: Kramsach, Tyrol, Austria
Type:$10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.prachensky.com/michael/bilderlager/talpino_light/kramsach--400-luftbild.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017901
website: www.tennisclub-kramsach.com

Entry List
1 PAUKKU, Juho FIN 442 1
2 MEIGEL, Marc GER 487 1
3 SEATOR, Edward GBR 508 1
4 ZIMMERMANN, Marcel GER 518 1
5 MAGG, Christian AUT 528 1
6 SIEBER, Marc GER 546 1
7 $ STRATLING, Marc-Andre GER 588 1
8 JEBAVY, Roman CZE 597 1
9 SANDBICHLER, Armin AUT 608 1
10 $ MECIR, Miloslav SVK 618 1
11 ROBERTS, Matthew S USA 638 1
12 TRISKA, Karel CZE 690 1
13 ZEMAN, Filip CZE 697 1
14 MARTIN, Andrej SVK 715 1
15 STEINBERGER, Bertram AUT 722 2
16 KOZIN, Victor RUS 730 2
17 $ MASIK, Jan CZE 773 1
18 ELIZONDO, Juan-Manuel MEX 796 2


Alternates
19 DONSKOY, Evgeny RUS 826 1
20 PAZICKY, Michal SVK 838 2
21 $ KONECNY, Michal CZE 874 1
22 JALLALI, Walid TUN 875 1
23 KUTAC, Roman CZE 916 4
24 ABID, Haithem TUN 927 P 1
25 PRAIBIS, Jakub CZE 935 2
26 GUALDI, Marco ITA 948 P 1
27 TUPY, Mario AUT 984 2
28 VAN DER VALK, Bas NED 997 2
29 SIMONI, Marco ITA 999 3
30 LIVRAGHI, Mattia ITA 1003 1
31 DEDEN, Kevin GER 1025= 3
32 NAVRATIL, Michal CZE 1035 1
33 JAHN, Jeremy GER 1044 1
34 LESSIAK, Christoph AUT 1057= 2
35 LENZI, Christophe FRA 1061= 3
36 PIROZZI, Giacomo ITA 1066 6
37 GOLUBOVIC, Zoran SLO 1067= 1
38 SIKORA, Adrian SVK 1122 1
39 FAVA, Andrea ITA 1125 2
40 RMUS, Martin SLO 1141= 1
41 VUKOVIC, Ivan CRO 1148= 2
42 REGNAT, Phillip GER 1162= 1
43 FALGHERI, Andrea ITA 1183 2
44 AGER, Johannes AUT 1184= 1
45 CUCUZ, Aleksandar SUI 1200= 1
46 HOLZLER, Hubert AUT 1200= 2
47 RITZ, Kresimir CRO 1208= 1
48 GIGOUNON, Germain BEL 1213= 2
49 LEMKE, James AUS 1217= 1
50 MICHALICKA, Marek CZE 1225= 1
51 DE FAYS, Frederic BEL 1227= 2
52 SANCIC, Antonio CRO 1231= 2
53 SILJEGOVIC, Vedran CRO 1234= 1
54 SILVEIRA, Renato BRA 1248 1
55 REISSIG, Nicolas AUT 1251 1
56 SATTANINO, Marco ITA 1252 3
57 LEONARDI, Filippo ITA 1318= 2
58 PAZMAN, Marko CRO 1325= 2
59 KOSLER, Jiri CZE 1333= 1
60 BONDAZ, Laurent ITA 1345= 1
61 ROVETTA, Luca ITA 1348 3
62 WAITE, Richard GER 1396= 2
63 HRABAL, Josef CZE 1396= 1
64 JACKSON, Dean GER 1396= 2
65 DANIELL, Marcus NZL 1417= 2
66 MAREK, Jan CZE 1447= 1
67 JAZIRI, Malek TUN 1447= 1
68 TIMME, Andre GER 1459= 1
69 $ INZERILLO, Jerome FRA 1484= 2
70 LUSTYK, Jakub CZE 1484= 1
71 KLEFTAKOS, Dimitris GER 1494= 1
72 LINZER, Michael AUT 1598= 1
73 STEINHERR, Mike GER 1598= 1
74 STABINS, Krisjanis LAT 1687= 2
75 RATH, Marc AUT 1687= 1
76 TURK, Tadej SLO 1687= 1
77 SIMIC, Tibor CRO 1687= 2
78 TELAWETZ, Patrick AUT 1757= 1
79 BRUNNER, Pascal AUT 1757= 1
80 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1757= 1
81 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1792= 2
82 TERNAR, Tomislav SLO 1792= 2
83 VAN TERHEIJDEN, Tim NED 1792= 1

Zirconek
06-25-2008, 07:31 PM
Qualifying Draw

1st Round

Andrea ARNABOLDI (ITA) (1) defeated Lukas WEINHANDL (AUT) 6-0 6-3
Diego CONCA-CARBONELL (ESP) defeated Marco JUTZ (AUT) 6-0 6-0
Andreas FASCHING (AUT) defeated Armin HIRNER (AUT) 6-0 6-0
Luca BIANCHINI (ITA) defeated Johannes PULSFORT (GER) 6-3 6-1
Mario TUPY (AUT) (2) defeated Tomas VYROSTKO (SVK) 6-3 6-0
Florian FARNLEITNER (AUT) defeated David JOHANSSON (AUT) 6-0 6-0
Tomas HRABEC (CZE) defeated David VUKASINEC (AUS) 6-4 6-7(6) 6-4
Manuel FERDIK (AUT) defeated Piotr STEFANIAK (POL) 7-6(4) 6-0
Martin RMUS (SLO) (3) defeated Matej KLOBUSOVSKY (SVK) 6-0 6-1
Jiri VENCL (CZE) defeated Michal TYML (CZE) 6-4 6-7(5) 6-3
Xander SPONG (NED) defeated Gibril DIARRA (AUT) 6-4 6-4
Dimitris KLEFTAKOS (GER) (9) defeated Stefan PAMLER (GER) 6-4 6-0
Marek MICHALICKA (CZE) (4) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) 6-3 6-1
Tomas TOMAN (CZE) defeated Filip LEWICKI (POL) 6-4 6-1
Tomas LASAK (CZE) defeated Sergei PERSHIN (RUS) 6-4 6-4
Bastian TRINKER (AUT) (13) defeated Tomas ROHAN (CZE) 6-4 3-6 6-2
Filippo LEONARDI (ITA) (5) defeated Mitja ZAJSEK (SLO) 6-2 6-4
Luca ROSHARDT (SUI) defeated Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-0 6-2
Patrick LINKE (AUT) defeated Lukas KONCILIA (AUT) 4-6 7-5 6-2
Luka KUKULIC (CRO) (10) defeated Adrian GRUBER (AUT) 6-0 6-0
Navid JOHANNIGMANN (GER) defeated Jiri KOSLER (CZE) (6) 4-6 6-3 6-4
Marcus WEIGLHOFER (AUT) defeated Lukas JASTRAUNIG (AUT) 7-6(4) 6-3
Marco GUALDI (ITA) defeated Jan BEZDECKA (CZE) 6-4 6-2
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) (14) defeated Dominic SCHREIBER (AUT) 6-0 6-1
Malek JAZIRI (TUN) (7) defeated Ivan GALIC (AUT) 6-3 6-1
Daniel GEIB (AUT) defeated Michael REHRL (AUT) 6-2 6-1
Saso BENDE (SLO) defeated Fabian SCHMID (GER) 6-2 6-2
Michael LINZER (AUT) (11) defeated Peter GRISSMANN (AUT) 6-3 7-5
Andre TIMME (GER) (8) defeated Jrek BIENKOWSKI (POL) 6-2 6-0
Soma KESTHELY (NOR) defeated Artem GORBACHEVSKIY (RUS) 6-1 6-1
Gerald MELZER (AUT) defeated Jerome BENOIT (SUI) 6-4 6-3
Mike STEINHERR (GER) (12) defeated Luca BARLOCCHI (SUI) 6-3 6-0

2nd Round

Andrea ARNABOLDI (ITA) (1) defeated Diego CONCA-CARBONELL (ESP) 6-1 6-1
Andreas FASCHING (AUT) defeated Luca BIANCHINI (ITA) 7-6(2) 2-6 6-1
Mario TUPY (AUT) (2) defeated Florian FARNLEITNER (AUT) 6-2 6-2
Tomas HRABEC (CZE) defeated Manuel FERDIK (AUT) 6-1 7-5
Jiri VENCL (CZE) defeated Martin RMUS (SLO) (3) 7-6(0) 6-2
Dimitris KLEFTAKOS (GER) (9) defeated Xander SPONG (NED) 6-3 6-2
Marek MICHALICKA (CZE) (4) defeated Tomas TOMAN (CZE) 6-4 6-4
Bastian TRINKER (AUT) (13) defeated Tomas LASAK (CZE) 6-3 1-6 6-2
Filippo LEONARDI (ITA) (5) defeated Luca ROSHARDT (SUI) 6-4 6-4
Luka KUKULIC (CRO) (10) defeated Patrick LINKE (AUT) 6-2 6-0
Marcus WEIGLHOFER (AUT) defeated Navid JOHANNIGMANN (GER) 5-7 6-4 6-1
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) (14) defeated Marco GUALDI (ITA) 6-4 6-1
Malek JAZIRI (TUN) (7) defeated Daniel GEIB (AUT) 6-0 6-3
Saso BENDE (SLO) defeated Michael LINZER (AUT) (11) 4-6 7-6(5) 7-6(5)
Andre TIMME (GER) (8) defeated Soma KESTHELY (NOR) 6-3 6-3
Mike STEINHERR (GER) (12) defeated Gerald MELZER (AUT) 6-3 3-6 7-5

3rd Round

Andrea ARNABOLDI (ITA) (1) defeated Andreas FASCHING (AUT) 6-1 6-3
Mario TUPY (AUT) (2) defeated Tomas HRABEC (CZE) 6-1 6-4
Dimitris KLEFTAKOS (GER) (9) defeated Jiri VENCL (CZE) 6-2 6-2
Marek MICHALICKA (CZE) (4) defeated Bastian TRINKER (AUT) (13) 6-4 6-3
Filippo LEONARDI (ITA) (5) defeated Luka KUKULIC (CRO) (10) 6-1 3-6 6-3
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) (14) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 1-6 6-3 6-1
Malek JAZIRI (TUN) (7) defeated Saso BENDE (SLO) 6-0 7-6(3)
Mike STEINHERR (GER) (12) defeated Andre TIMME (GER) (8) 6-2 7-5

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentresults.asp?event=1100101626&tournament=1100017901


http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/258/qs.pdf

Zirconek
06-25-2008, 07:31 PM
Singles Main Draw

1st Round

Andrea ARNABOLDI (ITA) (1) Vs Malek JAZIRI (TUN)
Dimitris KLEFTAKOS (GER) Vs Haithem ABID (TUN)
Mike STEINHERR (GER) Vs Miloslav MECIR (SVK)
Evgeny DONSKOY (RUS) Vs Marc-Andre STRATLING (GER) (7)
Edward SEATOR (GBR) (4) Vs Tim VAN TERHEIJDEN (NED)
Philipp LANG (AUT) Vs Michal PAZICKY (SVK)
Filip ZEMAN (CZE) Vs Matthew S ROBERTS (USA)
Patrick TELAWETZ (AUT) Vs Roman JEBAVY (CZE) (8)
Marc SIEBER (GER) (6) Vs Juan-Manuel ELIZONDO (MEX)
Karel TRISKA (CZE) Vs Marek MICHALICKA (CZE)
Mario TUPY (AUT) Vs Filippo LEONARDI (ITA)
Bertram STEINBERGER (AUT) Vs Marc MEIGEL (GER) (3)
Luka KUKULIC (CRO) Vs Nicolas REISSIG (AUT)
Victor KOZIN (RUS) Vs Johannes AGER (AUT)
Andrej MARTIN (SVK) Vs Walid JALLALI (TUN)
Armin SANDBICHLER (AUT) Vs Juho PAUKKU (FIN) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017901&event=1100101626

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/258/mds.pdf

Zirconek
06-25-2008, 07:32 PM
Doubles Draw

1st Round

JEBAVY (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) BYE
SPONG (NED) / VAN TERHEIJDEN (NED) Vs GRISSMANN (AUT) / HIRNER (AUT)
DONSKOY (RUS) / KOZIN (RUS) (3) Vs CONCA-CARBONELL (ESP) / PERIS-INIGO (ESP)
ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX) Vs BEZDECKA (CZE) / MICHALICKA (CZE)
LANG (AUT) / TIMME (GER) Vs ROBERTS (USA) / TUPY (AUT)
JALLALI (TUN) / JAZIRI (TUN) Vs REISSIG (AUT) / STEINBERGER (AUT) (4)
MARTIN (SVK) / MECIR (SVK) defeated BENDE (SLO) / ZAJSEK (SLO) Walkover
MEIGEL (GER) / SIEBER (GER) (2) BYE


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101627&tournament=1100017901

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/258/mdd.pdf

Zirconek
07-04-2008, 07:22 PM
qualifying draw is available

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101625&tournament=1100017901

Zirconek
07-06-2008, 01:25 PM
Main Draw

Q ARNABOLDI, Andrea (ITA) 1 vs Q JAZIRI, Malek (TUN)
Q KLEFTAKOS, Dimitris (GER) vs PR ABID, Haithem (TUN)
Q STEINHERR, Mike (GER) vs MECIR, Miloslav (SVK)
STRATLING, Marc-Andre (GER) 7 vs DONSKOY, Evgeny (RUS)

SEATOR, Edward (GBR) 4 vs Q VAN TERHEIJDEN, Tim (NED)
WC LANG, Philipp (AUT) vs PAZICKY, Michal (SVK)
ZEMAN, Filip (CZE) vs ROBERTS, Matthew S (USA)
JEBAVY, Roman (CZE) 8 vs WC TELAWETZ, Patrick (AUT)

SIEBER, Marc (GER) 6 vs ELIZONDO, Juan-Manuel (MEX)
TRISKA, Karel (CZE) vs Q MICHALICKA, Marek (CZE)
Q TUPY, Mario (AUT) vs Q LEONARDI, Filippo (ITA)
MEIGEL, Marc (GER) 3 vs STEINBERGER, Bertram (AUT)

ZIMMERMANN, Marcel (GER) 5 vs WC REISSIG, Nicolas (AUT)
KOZIN, Victor (RUS) vs WC AGER, Johannes (AUT)
MARTIN, Andrej (SVK) vs JALLALI, Walid (TUN)
PAUKKU, Juho (FIN) 2 vs SANDBICHLER, Armin (AUT)

CooCooCachoo
07-08-2008, 11:38 AM
Good luck to Tim van Terheijden & Juho Paukku :)

Zirconek
07-08-2008, 06:10 PM
1st Round

Malek JAZIRI (TUN) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) (1) 4-6 7-5 6-3
Dimitris KLEFTAKOS (GER) d. Haithem ABID (TUN) 6-3 6-0
Miloslav MECIR (SVK) d. Mike STEINHERR (GER) 6-2 7-5
Marc-Andre STRATLING (GER) (7) d. Evgeny DONSKOY (RUS) 6-3 6-7(5) 6-1
Edward SEATOR (GBR) (4) d. Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 3-6 6-1 7-5
Michal PAZICKY (SVK) d. Philipp LANG (AUT) 6-0 7-5
Filip ZEMAN (CZE) d. Matthew S ROBERTS (USA) 6-3 7-6(3)
Roman JEBAVY (CZE) (8) d. Patrick TELAWETZ (AUT) 7-6(5) 6-2
Marc SIEBER (GER) (6) d. Juan-Manuel ELIZONDO (MEX) 6-4 6-1
Marek MICHALICKA (CZE) d. Karel TRISKA (CZE) 7-6(5) 1-6 6-3
Filippo LEONARDI (ITA) d. Mario TUPY (AUT) 6-4 6-3
Marc MEIGEL (GER) (3) d. Bertram STEINBERGER (AUT) 6-2 6-4
Nicolas REISSIG (AUT) d. Luka KUKULIC (CRO) 5-7 6-4 6-4
Johannes AGER (AUT) d. Victor KOZIN (RUS) 6-1 6-2
Andrej MARTIN (SVK) d. Walid JALLALI (TUN) 6-2 7-6(6)
Armin SANDBICHLER (AUT) d. Juho PAUKKU (FIN) (2) 6-3 6-4

Zirconek
07-09-2008, 05:54 PM
2nd Round

Malek JAZIRI (TUN) defeated Dimitris KLEFTAKOS (GER) 6-2 6-3
Miloslav MECIR (SVK) defeated Marc-Andre STRATLING (GER) (7) 6-4 3-6 7-6(4)
Edward SEATOR (GBR) (4) Vs Michal PAZICKY (SVK)
Roman JEBAVY (CZE) (8) defeated Filip ZEMAN (CZE) 6-2 6-2
Marc SIEBER (GER) (6) defeated Marek MICHALICKA (CZE) 6-3 6-4
Filippo LEONARDI (ITA) defeated Marc MEIGEL (GER) (3) 4-6 6-4 7-5
Johannes AGER (AUT) defeated Nicolas REISSIG (AUT) 6-4 6-1
Armin SANDBICHLER (AUT) defeated Andrej MARTIN (SVK) 6-4 4-6 6-2


Mecir, Jebavy :yeah:
Michalika, Martin :hug:

Zirconek
07-09-2008, 05:55 PM
Quarterfinal

JEBAVY (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) defeated SPONG (NED) / VAN TERHEIJDEN (NED) 6-2 6-2
ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX) defeated DONSKOY (RUS) / KOZIN (RUS) (3) 6-2 7-6(2)
ROBERTS (USA) / TUPY (AUT) defeated JALLALI (TUN) / JAZIRI (TUN) 7-6(5) 6-3
MARTIN (SVK) / MECIR (SVK) defeated MEIGEL (GER) / SIEBER (GER) (2) 7-5 6-2

Semifinal

JEBAVY (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) Vs ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX)
ROBERTS (USA) / TUPY (AUT) Vs MARTIN (SVK) / MECIR (SVK)

Zirconek
07-09-2008, 05:57 PM
they have a photo gallery at the website

http://www.tennisclub-kramsach.com/tennis/futureframeset.htm

Zirconek
07-10-2008, 02:04 PM
2nd Round

Michal Pazicky (SVK) d. (4)Edward Seator(GBR) 6-7(3) 7-6(7) 6-4

Zirconek
07-10-2008, 05:30 PM
Quarterfinal

Malek JAZIRI (TUN) defeated Miloslav MECIR (SVK) 6-3 6-1
Roman JEBAVY (CZE) (8) defeated Michal PAZICKY (SVK) 6-2 6-7(0) 6-0
Marc SIEBER (GER) (6) defeated Filippo LEONARDI (ITA) 6-0 6-1
Johannes AGER (AUT) defeated Armin SANDBICHLER (AUT) 3-6 2-1 Retired


Jaziri, Jebavy :yeah: / Miloslav, Michal :hug;

Semifinal

Malek JAZIRI (TUN) Vs Roman JEBAVY (CZE) (8)
Marc SIEBER (GER) (6) Vs Johannes AGER (AUT)

Zirconek
07-10-2008, 05:31 PM
Semifinal

ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX) defeated JEBAVY (CZE) / ZEMAN (CZE) (1) 6-3 4-6 [11-9]
ROBERTS (USA) / TUPY (AUT) defeated MARTIN (SVK) / MECIR (SVK) 6-1 6-2

Final

ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX) Vs ROBERTS (USA) / TUPY (AUT)

Zirconek
07-11-2008, 02:34 PM
according to OOP, semifinal and final to be played today, they had a rain delay on Monday, but a Friday finalis so unusual

Zirconek
07-11-2008, 02:34 PM
Doubles Final

ARNABOLDI (ITA) / ELIZONDO (MEX) defeated ROBERTS (USA) / TUPY (AUT) 6-4 5-7 [10-6]

Zirconek
07-11-2008, 03:22 PM
Semifinal

(8)Roman Jebavy (CZE) d. Malik Jaziri (TUN) 6-4 7-6(5)
(WC)Johannes Ager (AUT) d. (6)Marc Sieber (GER) 7-6(2) 3-6 6-1

Final

(WC)Johannes Ager (AUT) d. (8)Roman Jebavy (CZE) 4-6 6-3 6-1


Roman :awww:

Ager :worship: lucky guy, not just had a WC to play here as also was losing his match on QF and his opponent, Sandbichler- who won last week's Austria futures- retired

Royston63
07-12-2008, 09:03 AM
Good job Roman!! UR in top 400!