France F11 [July 07 - Bourg-en-Bresse - Clay] Winner: Jonathan Eysseric [Archive] - MensTennisForums.com

France F11 [July 07 - Bourg-en-Bresse - Clay] Winner: Jonathan Eysseric

Zirconek
06-25-2008, 06:26 PM
France F11
Location: Bourg-en-Bresse, France
Type: $15K+H
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2007/600/A/us/_TDF_2007_ARR0600.jpg


Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017900
website: http://tcbb.a3w.fr/Main.aspx?numStructure=38099&numRubrique=22409
http://www.ti.fft.fr/EvMenu.asp?CodeEvent=0711280004


Entry List
1 KRAVCHUK, Konstantin RUS 329 1
2 JUSKA, Andis LAT 341 1
3 FLOCK, Alexander GER 365 1
4 EYSSERIC, Jonathan FRA 381 1
5 DASNIERES DE VEIGY, Jonathan FRA 401 1
6 MERTENS, Yannick BEL 436 1
7 RODRIGUES, Mathieu FRA 494 1
8 $ THOMSON, Clinton AUS 495 1
9 BURQUIER, Gregoire FRA 500 1
10 PAIRE, Benoit FRA 526 1
11 METENIER, Pierre FRA 541 1
12 JOUAN, Romain FRA 551 1
13 AUDOUY, Xavier FRA 601 1
14 DUPUY, Baptiste FRA 616 1
15 RENARD, Alexandre FRA 644 1
16 $ ROCHE, Charles FRA 646 1
17 CAZES-CARRERE, Thomas FRA 721 1
18 RENAVAND, Nicolas FRA 761 1

Alternates
19 HARDY, Romain FRA 831 1
20 BOSSEL, Adrien SUI 849 1
21 ROBERT, Stephane FRA 884 1
22 KUTAC, Roman CZE 916 2
23 $ CAPONE, Massimo ITA 931 2
24 TORRONI, Giulio ITA 947 2
25 BOTTI, Kevin FRA 950 2
26 PIRO, Stephane FRA 958 1
27 PELLERIN, Ludwig FRA 980 1
28 VAN DER VALK, Bas NED 997 3
29 LIVRAGHI, Mattia ITA 1003 3
30 MENIANE, Trystan FRA 1032 1
31 NAVRATIL, Michal CZE 1035 4
32 JAHN, Jeremy GER 1044 4
33 LENZI, Christophe FRA 1061= 1
34 PIROZZI, Giacomo ITA 1066 2
35 NTAMAG, Alain FRA 1073= 2
36 PENAUD, Alexandre FRA 1108= 1
37 CHALA, Eddy ALG 1115 1
38 GRAMMARE, Nicolas FRA 1118= 1
39 SIKORA, Adrian SVK 1122 4
40 VUKOVIC, Ivan CRO 1148= 3
41 FALGHERI, Andrea ITA 1183 4
42 COUILLARD, Guillaume MON 1188 1
43 HOLZLER, Hubert AUT 1200= 4
44 GIGOUNON, Germain BEL 1213= 3
45 LEMKE, James AUS 1217= 4
46 DE FAYS, Frederic BEL 1227= 3
47 SILVEIRA, Renato BRA 1248 2
48 HAMARD, Antoine FRA 1249= 1
49 GILBERT, Rodolphe FRA 1259= 1
50 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1344 2
51 BONDAZ, Laurent ITA 1345= 3
52 ROVETTA, Luca ITA 1348 4
53 GELY, Julien FRA 1381= 1
54 BONAMI, Maxime FRA 1417= 1
55 DANIELL, Marcus NZL 1417= 5
56 VUKOV, Stefano CRO 1484= 4
57 LUSTYK, Jakub CZE 1484= 5
58 BENNETEAU, Antoine FRA 1513= 1
59 DOUMBIA, Sadio FRA 1598= 1
60 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1687= 2
61 BEUQUE, Nicolas FRA 1687= 1
62 DANI, Hafid MAR 1757= 1
63 NELORD, Yannick IND 1757= 1

Zirconek
06-25-2008, 07:34 PM
Qualifying Draw


1st Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) BYE
Luca SCHENA (SUI) defeated Vincent BOGINOFF (FRA) 6-0 6-3
Mikael SICCO (FRA) defeated Flaviu SIMIHAIAN (ROU) 6-2 6-3
Thibaut CHARRON (FRA) BYE
Mathieu GUENAT (SUI) (2) BYE
Sliman TAGHZOUIT (FRA) defeated David TAVERNIER (FRA) Walkover
Nicolas VINEL (FRA) BYE
Thomas ZAMORA-FUENTES (CHI) BYE
Stephane ROBERT (FRA) (3) BYE
David EMERY (SUI) defeated Jean-Baptiste AUJEAN (FRA) 6-4 3-6 6-3
Elie ROUSSET (FRA) BYE
Florent WALTER (FRA) BYE
Kevin BOTTI (FRA) (4) BYE
Tony RAJAOBELINA (MAD) defeated Jonathan MILSZTAJN (FRA) 6-4 1-6 6-1
Dorian DESCLOIX (FRA) BYE
Baptiste MAITRE (FRA) BYE
Alain NTAMAG (FRA) (5) BYE
Justin LOPES (FRA) defeated Hugo VOUILLAT (FRA) 6-2 7-6(12)
Aurelien FEBVAY (FRA) BYE
Maxime BONAMI (FRA) (10) BYE
Alexandre PENAUD (FRA) (6) BYE
Gregory RATEL (FRA) defeated Amaury DEROGNAT (FRA) 6-2 7-6(4)
Julian RODRIGUEZ (ARG) BYE
Nicolas BEUQUE (FRA) (12) BYE
Eddy CHALA (ALG) (7) BYE
Alexis CRESPO (FRA) defeated Benjamin BOUHANA (FRA) 6-4 6-1
Mehdi BOURAS (ALG) BYE
Sadio DOUMBIA (FRA) (11) BYE
Nicolas GRAMMARE (FRA) (8) BYE
Laurent SILVY (FRA) defeated Paul GAYRAUD (FRA) 6-2 6-1
Juan MILLANAO (CHI) BYE
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) BYE

2nd Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Luca SCHENA (SUI) 6-0 6-4
Mikael SICCO (FRA) defeated Thibaut CHARRON (FRA) 6-3 3-6 6-1
Mathieu GUENAT (SUI) (2) defeated Sliman TAGHZOUIT (FRA) 6-3 4-6 6-0
Nicolas VINEL (FRA) defeated Thomas ZAMORA-FUENTES (CHI) 6-3 7-6(3)
Stephane ROBERT (FRA) (3) defeated David EMERY (SUI) 6-4 6-1
Florent WALTER (FRA) defeated Elie ROUSSET (FRA) 6-1 6-1
Kevin BOTTI (FRA) (4) defeated Tony RAJAOBELINA (MAD) 5-7 6-4 6-0
Dorian DESCLOIX (FRA) defeated Baptiste MAITRE (FRA) 6-3 6-4
Alain NTAMAG (FRA) (5) defeated Justin LOPES (FRA) 6-0 3-6 6-2
Maxime BONAMI (FRA) (10) defeated Aurelien FEBVAY (FRA) 6-2 6-1
Alexandre PENAUD (FRA) (6) defeated Gregory RATEL (FRA) 6-2 6-2
Nicolas BEUQUE (FRA) (12) defeated Julian RODRIGUEZ (ARG) 6-1 6-2
Eddy CHALA (ALG) (7) defeated Alexis CRESPO (FRA) 7-6(4) 6-2
Mehdi BOURAS (ALG) defeated Sadio DOUMBIA (FRA) (11) 7-5 5-3 Default
Nicolas GRAMMARE (FRA) (8) defeated Laurent SILVY (FRA) 6-3 7-5
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) defeated Juan MILLANAO (CHI) 6-1 6-1

3rd Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Mikael SICCO (FRA) 6-0 Retired
Mathieu GUENAT (SUI) (2) defeated Nicolas VINEL (FRA) 6-2 6-1
Stephane ROBERT (FRA) (3) defeated Florent WALTER (FRA) 7-6(5) 6-1
Dorian DESCLOIX (FRA) defeated Kevin BOTTI (FRA) (4) 3-6 6-3 6-2
Maxime BONAMI (FRA) (10) defeated Alain NTAMAG (FRA) (5) 3-6 6-2 6-4
Nicolas BEUQUE (FRA) (12) defeated Alexandre PENAUD (FRA) (6) 7-5 6-0
Mehdi BOURAS (ALG) defeated Eddy CHALA (ALG) (7) 6-1 7-5
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) defeated Nicolas GRAMMARE (FRA) (8) 6-2 6-0




http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101622&tournament=1100017900

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/373/qs.pdf

Zirconek
06-25-2008, 07:34 PM
Singles Main Draw

1st Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Maxime BONAMI (FRA) 6-4 6-4
Antoine BENNETEAU (FRA) defeated Mehdi BOURAS (ALG) 6-3 4-6 6-1
Francois-Arthur VIBERT (FRA) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) 6-3 6-4
Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) defeated Stephane PIRO (FRA) 6-4 6-4
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 7-6(7) 6-4
Charles ROCHE (FRA) defeated Adrien GOMBOCZ (FRA) 6-3 6-4
Stephane ROBERT (FRA) defeated Xavier AUDOUY (FRA) 6-2 6-4
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) defeated Alexandre PENAUD (FRA) 6-3 6-3
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) defeated Gregoire BURQUIER (FRA) 7-5 6-4
Baptiste DUPUY (FRA) defeated Nicolas BEUQUE (FRA) 6-3 6-3
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Benoit PAIRE (FRA) 6-4 6-2
Alexander FLOCK (GER) (3) defeated Trystan MENIANE (FRA) 6-3 6-3
Yannick MERTENS (BEL) (6) defeated Romain JOUAN (FRA) 6-1 7-6(4)
Dorian DESCLOIX (FRA) defeated Nicolas RENAVAND (FRA) 6-2 6-2
Alexandre RENARD (FRA) defeated Romain HARDY (FRA) 6-1 6-0
Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2) defeated Pierre METENIER (FRA) 7-6(6) 6-3

2nd Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) Vs Antoine BENNETEAU (FRA)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (8)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-1 1-0 Retired
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) defeated Stephane ROBERT (FRA) 2-6 7-6(4) 6-3
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) Vs Baptiste DUPUY (FRA)
Mathieu GUENAT (SUI) Vs Alexander FLOCK (GER) (3)
Yannick MERTENS (BEL) (6) Vs Dorian DESCLOIX (FRA)
Alexandre RENARD (FRA) Vs Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017900&event=1100101623

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/373/mds.pdf

Zirconek
06-25-2008, 07:34 PM
Doubles Draw

1st Round

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) BYE
GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) defeated MENIANE (FRA) / METENIER (FRA) 6-4 6-4
PAIRE (FRA) / PIRO (FRA) defeated GRAMMARE (FRA) / PENAUD (FRA) (4) 1-6 6-0 [10-6]
MERTENS (BEL) / WALTER (FRA) defeated GOMBOCZ (FRA) / LOPES (FRA) 6-3 6-4
BENNETEAU (FRA) / BEUQUE (FRA) defeated BOTTI (FRA) / NTAMAG (FRA) 6-4 6-2
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) BYE
RENARD (FRA) / ROBERT (FRA) defeated COMPEAU (USA) / SIMIHAIAN (ROU) 6-1 6-2
BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) BYE

Quarterfinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) defeated GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) 6-2 6-4
PAIRE (FRA) / PIRO (FRA) defeated MERTENS (BEL) / WALTER (FRA) 3-6 6-4 [10-3]
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) defeated BENNETEAU (FRA) / BEUQUE (FRA) 7-5 6-2
RENARD (FRA) / ROBERT (FRA) defeated BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) 6-3 6-3

Semifinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) Vs PAIRE (FRA) / PIRO (FRA)
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) Vs RENARD (FRA) / ROBERT (FRA)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017900&event=1100101624

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/373/mdd.pdf

Zirconek
07-04-2008, 07:28 PM
good luck to Rajaobelina at qualies :cool:

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101622&tournament=1100017900

Zirconek
07-07-2008, 08:05 PM
1st Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) Vs Maxime BONAMI (FRA)
Mehdi BOURAS (ALG) Vs Antoine BENNETEAU (FRA)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) Vs Dylan SESSAGESIMI (SUI)
Stephane PIRO (FRA) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (8)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) Vs Thomas CAZES-CARRERE (FRA)
Charles ROCHE (FRA) Vs Adrien GOMBOCZ (FRA)
Stephane ROBERT (FRA) Vs Xavier AUDOUY (FRA)
Eddy CHALA (ALG) Vs Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5)
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) Vs Gregoire BURQUIER (FRA)
Nicolas BEUQUE (FRA) Vs Baptiste DUPUY (FRA)
Mathieu GUENAT (SUI) Vs Benoit PAIRE (FRA)
Trystan MENIANE (FRA) Vs Alexander FLOCK (GER) (3)
Yannick MERTENS (BEL) (6) Vs Romain JOUAN (FRA)
Dorian DESCLOIX (FRA) Vs Nicolas RENAVAND (FRA)
Alexandre RENARD (FRA) Vs Romain HARDY (FRA)
Pierre METENIER (FRA) Vs Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2)

CooCooCachoo
07-08-2008, 11:41 AM
Allez Jean-Christophe :rocker:

Zirconek
07-09-2008, 05:47 PM
1st Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Maxime BONAMI (FRA) 6-4 6-4
Antoine BENNETEAU (FRA) defeated Mehdi BOURAS (ALG) 6-3 4-6 6-1
Francois-Arthur VIBERT (FRA) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) 6-3 6-4
Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) defeated Stephane PIRO (FRA) 6-4 6-4
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 7-6(7) 6-4
Charles ROCHE (FRA) defeated Adrien GOMBOCZ (FRA) 6-3 6-4
Stephane ROBERT (FRA) defeated Xavier AUDOUY (FRA) 6-2 6-4
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) defeated Alexandre PENAUD (FRA) 6-3 6-3
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) defeated Gregoire BURQUIER (FRA) 7-5 6-4
Baptiste DUPUY (FRA) defeated Nicolas BEUQUE (FRA) 6-3 6-3
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Benoit PAIRE (FRA) 6-4 6-2
Alexander FLOCK (GER) (3) defeated Trystan MENIANE (FRA) 6-3 6-3
Yannick MERTENS (BEL) (6) defeated Romain JOUAN (FRA) 6-1 7-6(4)
Dorian DESCLOIX (FRA) defeated Nicolas RENAVAND (FRA) 6-2 6-2
Alexandre RENARD (FRA) defeated Romain HARDY (FRA) 6-1 6-0
Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2) defeated Pierre METENIER (FRA) 7-6(6) 6-3

2nd Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) Vs Antoine BENNETEAU (FRA)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (8)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-1 1-0 Retired
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) defeated Stephane ROBERT (FRA) 2-6 7-6(4) 6-3
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) Vs Baptiste DUPUY (FRA)
Mathieu GUENAT (SUI) Vs Alexander FLOCK (GER) (3)
Yannick MERTENS (BEL) (6) Vs Dorian DESCLOIX (FRA)
Alexandre RENARD (FRA) Vs Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2)

Zirconek
07-09-2008, 05:50 PM
Quarterfinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) defeated GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) 6-2 6-4
PAIRE (FRA) / PIRO (FRA) defeated MERTENS (BEL) / WALTER (FRA) 3-6 6-4 [10-3]
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) defeated BENNETEAU (FRA) / BEUQUE (FRA) 7-5 6-2
RENARD (FRA) / ROBERT (FRA) defeated BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) 6-3 6-3

Semifinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) Vs PAIRE (FRA) / PIRO (FRA)
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) Vs RENARD (FRA) / ROBERT (FRA)

Zirconek
07-10-2008, 10:25 PM
2nd Round

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Antoine BENNETEAU (FRA) 6-4 6-3
Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) defeated Francois-Arthur VIBERT (FRA) 6-3 6-7(6) 6-1
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-1 1-0 Retired
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) defeated Stephane ROBERT (FRA) 2-6 7-6(4) 6-3
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) defeated Baptiste DUPUY (FRA) 6-3 6-0
Alexander FLOCK (GER) (3) defeated Mathieu GUENAT (SUI) 6-1 6-1
Yannick MERTENS (BEL) (6) defeated Dorian DESCLOIX (FRA) 6-1 6-4
Alexandre RENARD (FRA) defeated Konstantin KRAVCHUK (RUS) (2) 6-3 7-6(6)

Quarterfinal

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (8)
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) Vs Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5)
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) Vs Alexander FLOCK (GER) (3)
Yannick MERTENS (BEL) (6) Vs Alexandre RENARD (FRA)


Flock :)

----------------

Doubles

Quarterfinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) defeated GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) 6-2 6-4
PAIRE (FRA) / PIRO (FRA) defeated MERTENS (BEL) / WALTER (FRA) 3-6 6-4 [10-3]
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) defeated BENNETEAU (FRA) / BEUQUE (FRA) 7-5 6-2
RENARD (FRA) / ROBERT (FRA) defeated BURQUIER (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) 6-3 6-3

Semifinal

CAZES-CARRERE (FRA) / DUPUY (FRA) (1) defeated PAIRE (FRA) / PIRO (FRA) 6-3 6-3
JOUAN (FRA) / PERLANT (FRA) (3) Vs RENARD (FRA) / ROBERT (FRA)

CooCooCachoo
07-11-2008, 05:03 PM
Allez Jean-Christophe :rocker:

Zirconek
07-11-2008, 09:07 PM
Quarterfinal

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) 3-6 2-1 to finish
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) Vs Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) 6-5 to finish
Julien JEANPIERRE (FRA) (7) Vs Alexander FLOCK (GER) (3) 3-6 3-1 to finish
Alexandre RENARD (FRA) defeated Yannick MERTENS (BEL) (6) 6-3 3-6 7-6(1)

Zirconek
07-12-2008, 02:26 PM
Quarterfinal

Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) defeated Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) 3-6 6-3 6-4
Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (5) 7-5 6-1
Alexander FLOCK (GER) (3) defeated Julien JEANPIERRE (FRA) (7) 6-3 7-5
Alexandre RENARD (FRA) defeated Yannick MERTENS (BEL) (6) 6-3 3-6 7-6(1)

Semifinal

Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Jean-Christophe FAUREL (FRA) (1) 6-3 6-1
Alexandre RENARD (FRA) defeated Alexander FLOCK (GER) (3) 6-3 4-6 6-2

Final

Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) Vs Alexandre RENARD (FRA)

Homo_Esperanto
07-12-2008, 05:49 PM
Tactical loss by Flock:(,who already has been on the edge of winning against Robin Haase last week in Tennis Bundesliga, in order to be ready to play tomorrow Tennis Bundesliga with his team Solingen against Erfurt.

Really wasted 8 oder even 16 points ( he now earns 8, that will lift him to about Nr. 300, his career-high), he would get additionally for entering the final or even win.

Always a difficult question for a player to decide whether to win a tournament or to lose in order to fulfil team league obligations.

I hope, Flock will continue in climbing up the ladder to the top100. Unfortunately his cut of 317 won`t be enough for US Open Qualy though there are often many withdrawals, so that the cut-off especially for US Open Qualy only has been around 300 the last years.

Tournament Organizers should think about playing final at Saturday as some of them already do.

Zirconek
07-12-2008, 05:57 PM
that's right, this week's Austrian Futures had a final on Friday, and many players are at Kitzbühel andOberstaufen CH qualies. I guess Flock will be nominated for the poll "Futures player of the year" at the end of this year and at that time will be playing mostly Challengers.

Homo_Esperanto
07-12-2008, 06:13 PM
Yes, that was a wise move of the tournament organizers at Austria Future this week. In fact the Final was supposed to be played on saturday, but because of the circumstances that guys like Roman Jebaby were still in but already have signed in for Oberstaufen qualies, it has been already played on Friday

Tournament organizers really have to find some kind of solution as this problem is well-known for the last years. I mean it is more dramatically, wenn e.g. Tennis Bundesliga even is played on Friday.

Flock Team Solingen at the moment need any help of players, as they already have 2 defeats in the league. The match tomorrow against Erfurt, also Dudi Sela will join the team, so that there is a chance of winning.

Will see what will happen next week as Flock seems to be in for Oberstaufen Main Draw ( it isn`t made yet).

Hopefully he has a good run there too and won`t stop till Friday, the day of the next Tennis Bundesliga match:))

But no...though i think Flock has a quite impressive run and though the fact i am german:) there is somebody who really is "Mr.Future": "Oldie" and "Mister wasted Talent" Nicolas Coutelot

He has won all the last 3 French Futures in a row!! and 6 already this year.

Nice to see him back on challenger track. He is kinda "Genius" that wasted his talent a long time, not only because of injuries but because he "loved" life.

CooCooCachoo
07-12-2008, 07:03 PM
WTF Jean-Christophe :smash: :sad:

Zirconek
07-13-2008, 06:56 PM
Final

Jonathan EYSSERIC (FRA) (4) defeated Alexandre RENARD (FRA) 6-3 6-2


Jonathan :yeah: