Brazil F11 [June 30 - Ribeirão Preto - Clay] Winner: André Miele [Archive] - MensTennisForums.com

Brazil F11 [June 30 - Ribeirão Preto - Clay] Winner: André Miele

Zirconek
06-17-2008, 10:19 PM
Brazil F11
Location: Ribeirão preto, São Paulo, Brasil
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://i70.photobucket.com/albums/i85/viajanteRP/CENTROVISTODOVIADUTOAYRTONSENNA.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017580

Entry List:
1 MIELE, Andre BRA 340 1
2 GRILLI, Rodrigo-Antonio BRA 456 1
3 BONATTO, Alexandre BRA 463 1
4 GOMES, Eric BRA 487 1
5 KIRCHE, Leonardo BRA 655 1
6 GUIDOLIN, Rodrigo BRA 704 1
7 CAMILO, Rafael BRA 792 1
8 LOPES, Tiago BRA 858 1
9 YUNIS, Juan-Pablo ARG 947 1
10 PINHEIRO, Andre BRA 957 1
11 $ GARCIA, Rafael BRA 1057= 1
12 BURJAILI, Caio BRA 1071 1
13 SAENZ, Matias ARG 1072 1
14 CARVALHO, Cledson BRA 1164= 1
15 NASCIMENTO, Jose BRA 1309= 1
16 COSTA, Joao Victor BRA 1317= 1
17 MATOS, Diego BRA 1341= 1
18 $ RUBINO, Vittorio ITA 1456= 6


Alternates
19 VIVANCO, Juan-Sebastian ECU 1456= 1
20 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1490= 3
21 GOMES DE ALMEIDA PFRIMER, Thiago BRA 1506= 1
22 WIESINGER, Joao BRA 1748= 1
23 BARTH, George USA 1816= 2
24 SIGGIA, Ricardo BRA 1816= 1
25 PFISTER, Raphael Shiikuma BRA 1816= 1

Zirconek
06-17-2008, 10:34 PM
Qualifying Draw

1st Round

Victor MAYNARD (BRA) defeated Joao WIESINGER (BRA) (1) 7-5 6-4
Matheus PEREIRA (BRA) defeated Bruno SANT'ANNA (BRA) 6-4 6-0
Pedro FEITOSA (BRA) (2) defeated Lucas VICTOLO-PEREIRA (BRA) 6-7(5) 6-2 7-6(1)
gabriel HILDEBRAND (BRA) defeated Rafael FERLA (BRA) 6-0 6-4
Leandro RIBEIRO (BRA) (3) defeated Joao Pedro SORGI (BRA) 6-1 6-7(3) 6-3
Felipe CUSTODIO (BRA) defeated HUGO CESAR DOJAS (BRA) 6-2 6-4
Vitor MANZINI (BRA) defeated Gustavo KLEINE (BRA) (4) 6-1 6-2
Fabio TSUCHIYA (BRA) defeated Carlos Antonio DO VAL (BRA) 3-6 6-2 6-4
Raphael Shiikuma PFISTER (BRA) (5) defeated Augusto LARANJA (BRA) 6-1 4-6 6-3
Lucas GOBBI (BRA) defeated Claudio ANDRADE (BRA) 6-3 6-0
Gabriel WANDERLEY (BRA) defeated Fábio PATERNO (BRA) 6-1 6-0
Andrew LAURET (BRA) defeated Tomas TANCREDI (BRA) 6-1 6-1
Thales LEVY (BRA) defeated Rafael RONDINO (BRA) 6-2 6-7(5) 6-4
Pedro SCOCUGLIA (BRA) defeated Aquino Matias DA SILVA CHANG (BRA) 6-1 6-0
Idio ESCOBAR (BRA) defeated Roberto LAU (CHI) 6-1 6-2
Diego OLIVEIRA (BRA) defeated Victor SIMOES (BRA) 6-3 6-1

2nd Round

Victor MAYNARD (BRA) defeated Matheus PEREIRA (BRA) 6-3 7-5
Pedro FEITOSA (BRA) (2) defeated gabriel HILDEBRAND (BRA) 6-0 6-0
Leandro RIBEIRO (BRA) (3) defeated Felipe CUSTODIO (BRA) 6-1 6-0
Vitor MANZINI (BRA) defeated Fabio TSUCHIYA (BRA) 6-0 6-1
Raphael Shiikuma PFISTER (BRA) (5) defeated Lucas GOBBI (BRA) 6-4 7-6(4)
Gabriel WANDERLEY (BRA) defeated Andrew LAURET (BRA) 6-2 6-2
Pedro SCOCUGLIA (BRA) defeated Thales LEVY (BRA) 6-1 6-1
Idio ESCOBAR (BRA) defeated Diego OLIVEIRA (BRA) 7-6(4) 6-3


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099923&tournament=1100017580

Zirconek
06-17-2008, 10:40 PM
Singles Main Draw

1st Round

Andre MIELE (BRA) (1) defeated Rafael GARCIA (BRA) 4-6 6-2 6-4
Andre CURY (BRA) defeated Diego OLIVEIRA (BRA) 6-4 6-2
Joao Victor COSTA (BRA) defeated Leandro RIBEIRO (BRA) 6-3 1-6 6-4
Matias SAENZ (ARG) (8) defeated Gabriel WANDERLEY (BRA) 2-6 7-6(2) 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Caio BURJAILI (BRA) 6-2 6-4
Idio ESCOBAR (BRA) defeated Fabio TSUCHIYA (BRA) 6-2 6-2
Diego MATOS (BRA) defeated Jose NASCIMENTO (BRA) 6-7(4) 6-4 6-2
Tiago LOPES (BRA) (5) defeated Vittorio RUBINO (ITA) 6-3 6-2
Andre PINHEIRO (BRA) (7) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 3-6 6-3 7-5
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 7-6(3) 6-4
Lucas LOPASSO (BRA) defeated Pedro SCOCUGLIA (BRA) 6-2 6-4
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Cledson CARVALHO (BRA) 6-2 2-1 Retired
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) defeated Raphael Shiikuma PFISTER (BRA) 6-2 6-2
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) defeated Victor MAYNARD (BRA) 6-0 7-6(2)
Charles COSTA (BRA) defeated Vitor MANZINI (BRA) 6-3 7-6(5)
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2) defeated Thiago GOMES DE ALMEIDA PFRIMER (BRA) 6-4 6-0

2nd Round

Andre MIELE (BRA) (1) Vs Andre CURY (BRA)
Joao Victor COSTA (BRA) Vs Matias SAENZ (ARG) (8)
Alexandre BONATTO (BRA) (3) Vs Idio ESCOBAR (BRA)
Diego MATOS (BRA) Vs Tiago LOPES (BRA) (5)
Andre PINHEIRO (BRA) (7) Vs Pedro FEITOSA (BRA)
Lucas LOPASSO (BRA) Vs Leonardo KIRCHE (BRA) (4)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) Vs Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG)
Charles COSTA (BRA) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2)




http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017580

Zirconek
06-17-2008, 10:48 PM
Doubles Draw

1st Round

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) defeated FERLA (BRA) / GOMES DE ALMEIDA PFRIMER (BRA) 7-5 6-2
BURJAILI (BRA) / MIELE (BRA) defeated VIVANCO (ECU) / WANDERLEY (BRA) 6-0 6-3
CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) defeated CUSTODIO (BRA) / PATERNO (BRA) 6-1 6-3
ESCOBAR (BRA) / GOBBI (BRA) defeated PFISTER (BRA) / TSUCHIYA (BRA) 5-7 6-2 [10-8]
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) defeated NASCIMENTO (BRA) / OLIVEIRA (BRA) 6-3 3-6 [10-8]
FEITOSA (BRA) / RIBEIRO (BRA) defeated HILDEBRAND (BRA) / LAU (CHI) 6-1 6-1
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) defeated PEREIRA (BRA) / TABOSA (BRA) 6-4 6-2
COSTA (BRA) / PINHEIRO (BRA) defeated LOPASSO (BRA) / MANZINI (BRA) 7-6(3) 6-2

Quarterfinal

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) Vs BURJAILI (BRA) / MIELE (BRA)
CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) Vs ESCOBAR (BRA) / GOBBI (BRA)
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) Vs FEITOSA (BRA) / RIBEIRO (BRA)
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) Vs COSTA (BRA) / PINHEIRO (BRA)




http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099924&tournament=1100017580

Caio_Brasil
06-28-2008, 03:49 AM
Qualifying Draw

(1)João Wiesinger (BRA) vs Victor Maynard (BRA)
Matheus Pereira (BRA) vs Bruno Sant'anna (BRA)
(2)Pedro Feitosa (BRA) vs Lucas-Victolo Pereira (BRA)
Gabriel Hildebrand (BRA) vs Rafael Ferla (BRA)
(3)Leandro Ribeiro (BRA) vs (WC)João Pedro Sorgi (BRA)
(WC)Felipe Custódio (BRA) vs (WC)Hugo Cesar Dojas (BRA)
(4)Gustavo Kleine (BRA) vs Vitor Manzini (BRA)
Fabio Tsuchiya (BRA) vs (WC)Carlos Antonio Do Val (BRA)
(5)Raphael Pfister (BRA) vs Augusto Laranja (BRA)
Claudio Andrade (BRA) vs Lucas Gobbi (BRA)
(WC)Fábio Paterno (BRA) vs Gabriel Wanderley (BRA)
Andrew Lauret (BRA) vs Tomas Tancredi (BRA)
Rafael Rondino (BRA) vs Thales Levy (BRA)
(WC)Pedro Scocuglia (BRA) vs Aquino Matias da Silva Chang (BRA)
Roberto Lau (CHI) vs Ídio Escobar (BRA)
Victor Simões (BRA) vs Diego Oliveira (BRA)

Jelena
06-28-2008, 07:04 AM
Isn't it the second Future in Riberão Preto this year? :scratch:

Caio_Brasil
06-28-2008, 10:39 AM
Yes, and there will be more :D

Jelena
06-28-2008, 11:49 AM
So shouldn't it be RP 2 or something like that, or is that only used when there are Futures at the same place in back to back weeks?

Caio_Brasil
06-28-2008, 11:54 AM
Well, at least for challengers they use "2" when there two events in the same city. Not only the New Delhi case when they were back-to-back weeks. Bogota usually has more than 1 challenger in the year and they use 2. Not that this makes much difference tough :p

Caio_Brasil
06-28-2008, 12:14 PM
Mielinho and Rafa Garcia were born at Ribeirão Preto so it would be nice if they can achieve a good result there :)

WC's to Rodolfo Bustamante, Charles Costa, André Cury and Lucas Lopasso, winners of the 4 CNIP's (tournaments to help juniors getting into futures).

Results of the 4 CNIP's finals

CNIP 12 - Rodolfo Bustamante d. Pedro Scocuglia 6-3 6-2
CNIP 13 - Charles Costa d. Matheus Pereira 6-3 6-1
CNIP 14 - André Cury d. Bruno Volkmann 7-6(4) 6-0
CNIP 15 - Lucas Lopasso d. Ídio Escobar 7-6(5) 6-4

Last week Escobar had beaten Lopasso in the final of the Juniors Tournament played together with the Grand Champions Tour. This time Lopasso took the revenge in the right time :) I hope he goes well in the tournament, he is also a big supporter of Corinthians, like Kirche and me :worship:

Caio_Brasil
06-29-2008, 01:24 PM
Qualifying First Round

Victor Maynard (BRA) d. (1)João Wiesinger (BRA) 7-5 6-4
Matheus Pereira (BRA) d. Bruno Sant'anna (BRA) 6-4 6-0
(2)Pedro Feitosa (BRA) d. Lucas-Victolo Pereira (BRA) 6-7(5) 6-2 7-6(1)
Gabriel Hildebrand (BRA) d. Rafael Ferla (BRA) 6-0 6-4
(3)Leandro Ribeiro (BRA) d. (WC)João Pedro Sorgi (BRA) 6-1 6-7(3) 6-3
(WC)Felipe Custódio (BRA) d. (WC)Hugo Cesar Dojas (BRA) 6-2 6-4
Vitor Manzini (BRA) d. (4)Gustavo Kleine (BRA) 6-1 6-2
Fabio Tsuchiya (BRA) d. (WC)Carlos Antonio Do Val (BRA) 3-6 6-2 6-4
(5)Raphael Pfister (BRA) d. Augusto Laranja (BRA) 6-1 4-6 6-3
Lucas Gobbi (BRA) d. Claudio Andrade (BRA) 6-3 6-0
Gabriel Wanderley (BRA) d. (WC)Fábio Paterno (BRA) 6-1 6-0
Andrew Lauret (BRA) d. Tomas Tancredi (BRA) 6-1 6-1
Thales Levy (BRA) d. Rafael Rondino (BRA) 6-2 6-7(5) 6-4
(WC)Pedro Scocuglia (BRA) d. Aquino Matias da Silva Chang (BRA) 6-1 6-0
Ídio Escobar (BRA) d. Roberto Lau (CHI) 6-1 6-2
Diego Oliveira (BRA) d. Victor Simões (BRA) 6-3 6-1

Final Round

Victor Maynard (BRA) vs Matheus Pereira (BRA)
(2)Pedro Feitosa (BRA) vs Gabriel Hildebrand (BRA)
(3)Leandro Ribeiro (BRA) vs (WC)Felipe Custódio (BRA)
Vitor Manzini (BRA) vs Fabio Tsuchiya (BRA)
(5)Raphael Pfister (BRA) vs Lucas Gobbi (BRA)
Gabriel Wanderley (BRA) vs Andrew Lauret (BRA)
Thales Levy (BRA) vs (WC)Pedro Scocuglia (BRA)
Ídio Escobar (BRA) vs Diego Oliveira (BRA)

Zirconek
06-29-2008, 01:30 PM
Wiesinger :awww:

Corínthians :ras:

Caio_Brasil
06-29-2008, 01:32 PM
:boxing:

Zirconek
06-29-2008, 08:20 PM
Main Draw

MIELE, Andre (BRA) 1 vs GARCIA, Rafael (BRA)
WC CURY, Andre (BRA) vs LL OLIVEIRA, Diego (BRA)
Q RIBEIRO, Leandro (BRA) vs COSTA, Joao Victor (BRA)
SAENZ, Matias (ARG) 8 vs Q WANDERLEY, Gabriel (BRA)

BONATTO, Alexandre (BRA) 3 vs BURJAILI, Caio (BRA)
LL TSUCHIYA, Fabio (BRA) vs Q ESCOBAR, Idio (BRA)
NASCIMENTO, Jose (BRA) vs MATOS, Diego (BRA)
LOPES, Tiago (BRA) 5 vs RUBINO, Vittorio (ITA)

PINHEIRO, Andre (BRA) 7 vs WC BUSTAMANTE, Rodolfo (BRA)
Q FEITOSA, Pedro (BRA) vs VIVANCO, Juan-Sebastian (ECU)
WC LOPASSO, Lucas (BRA) vs Q SCOCUGLIA, Pedro (BRA)
KIRCHE, Leonardo (BRA) 4 vs CARVALHO, Cledson (BRA)

YUNIS, Juan-Pablo (ARG) 6 vs Q PFISTER, Raphael Shiikuma (BRA)
Q MAYNARD, Victor (BRA) vs ROMANAZZI, Juan-Manuel (ARG)
WC COSTA, Charles (BRA) vs Q MANZINI, Vitor (BRA)
GRILLI, Rodrigo-Antonio (BRA) 2 vs GOMES DE ALMEIDA PFRIMER, Thiago (BRA)

Caio_Brasil
06-29-2008, 09:04 PM
What a shame the 2 sons of the city having to meet in the first round :(

FERNET
06-29-2008, 10:00 PM
good luck juan pablo junis and matias saenz

Caio_Brasil
06-29-2008, 11:39 PM
Final Round

Victor Maynard (BRA) d. Matheus Pereira (BRA) 6-3 7-5
(2)Pedro Feitosa (BRA) d. Gabriel Hildebrand (BRA) 6-0 6-0
(3)Leandro Ribeiro (BRA) d. (WC)Felipe Custódio (BRA) 6-1 6-0
Vitor Manzini (BRA) d. Fabio Tsuchiya (BRA) 6-0 6-1
(5)Raphael Pfister (BRA) d. Lucas Gobbi (BRA) 6-4 7-6(4)
Gabriel Wanderley (BRA) d. Andrew Lauret (BRA) 6-2 6-2
(WC)Pedro Scocuglia (BRA) d. Thales Levy (BRA) 6-1 6-1
Ídio Escobar (BRA) d. Diego Oliveira (BRA) 7-6(4) 6-3

Caio_Brasil
06-29-2008, 11:44 PM
Doubles Draw

(1)Alexandre Bonatto/Diego Matos (BRA) vs Rafael Ferla/Thiago Pfrimer (BRA)
Juan-Sebastian Vivanco (ECU)/Gabriel Wnaderley (BRA) vs Caio Burjaili/André Miele (BRA)
(WC)Felipe Paterno/Fábio Custódio (BRA) vs Cledson Carvalho/Tiago Lopes (BRA)
Raphael Pfister/Fabio Tsuchiya (BRA) vs (WC)Ídio Escobar/Lucas Gobbi (BRA)
José Nascimento/Diego Oliveira (BRA) vs Rafael Garcia/Leonardo Kirche (BRA)
Pedro Feitosa/Leandro Ribeiro (BRA) vs Gabriel Hildebrand (BRA)/Roberto Lau (CHI)
Diogo Cruz/Rodrigo Grilli (BRA) vs (WC)Matheus Pereira/Thiago Tabosa (BRA)
Lucas Lopasso/Vitor Manzini (BRA) vs João Victor Costa/André Pinheiro (BRA)

Jelena
06-30-2008, 05:53 AM
Vamos Pfister!

Zirconek
06-30-2008, 10:21 PM
1st Round

Andre MIELE (BRA) (1) Vs Rafael GARCIA (BRA)
Andre CURY (BRA) Vs Diego OLIVEIRA (BRA)
Leandro RIBEIRO (BRA) Vs Joao Victor COSTA (BRA)
Gabriel WANDERLEY (BRA) Vs Matias SAENZ (ARG) (8)
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Caio BURJAILI (BRA) 6-2 6-4
Idio ESCOBAR (BRA) defeated Fabio TSUCHIYA (BRA) 6-2 6-2
Diego MATOS (BRA) defeated Jose NASCIMENTO (BRA) 6-7(4) 6-4 6-2
Tiago LOPES (BRA) (5) defeated Vittorio RUBINO (ITA) 6-3 6-2
Andre PINHEIRO (BRA) (7) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 3-6 6-3 7-5
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 7-6(3) 6-4
Lucas LOPASSO (BRA) Vs Pedro SCOCUGLIA (BRA)
Cledson CARVALHO (BRA) Vs Leonardo KIRCHE (BRA) (4)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) Vs Raphael Shiikuma PFISTER (BRA)
Victor MAYNARD (BRA) Vs Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG)
Charles COSTA (BRA) Vs Vitor MANZINI (BRA)
Thiago GOMES DE ALMEIDA PFRIMER (BRA) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2)

Caio_Brasil
06-30-2008, 11:05 PM
Tiagoooooooooo :woohoo:

Big day today for Brazilians :)

Jandres
07-01-2008, 03:13 AM
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 7-6(3) 6-4 :sad:

Zirconek
07-02-2008, 12:10 AM
André Miele d. Rafael Garcia 4-6 6-2 6-4
Alexandre Bonatto d. Caio Burjalli 6-2 6-4
Ídio Escobar d. Fábio Tsuchiya 6-2 6-2
Leonardo Kirche d. Clédson Carvalho 6-2 2-1 ret.
João Victor Costa d. Leandro Ribeiro 6-3 1-6 6-4
André Pinheiro d. Rodolfo Bustamante 3-6 6-3 7-5
Pedro Feitosa d.Juan-Sebastian Vivanco 7-6(3) 6-4


http://www2.uol.com.br/tenisbrasil/diaadia/ult138u36578.htm

Caio_Brasil
07-02-2008, 12:12 AM
Rafa is getting better and better :)

Zirconek
07-02-2008, 12:17 AM
Rafa is getting better and better :)

or Mielin spent too much time with friends at Pingüiim :drink: :p

Caio_Brasil
07-02-2008, 12:18 AM
:ras: noooo

Zirconek
07-02-2008, 08:40 PM
1st Round

Andre MIELE (BRA) (1) defeated Rafael GARCIA (BRA) 4-6 6-2 6-4
Andre CURY (BRA) defeated Diego OLIVEIRA (BRA) 6-4 6-2
Joao Victor COSTA (BRA) defeated Leandro RIBEIRO (BRA) 6-3 1-6 6-4
Matias SAENZ (ARG) (8) defeated Gabriel WANDERLEY (BRA) 2-6 7-6(2) 6-2
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Caio BURJAILI (BRA) 6-2 6-4
Idio ESCOBAR (BRA) defeated Fabio TSUCHIYA (BRA) 6-2 6-2
Diego MATOS (BRA) defeated Jose NASCIMENTO (BRA) 6-7(4) 6-4 6-2
Tiago LOPES (BRA) (5) defeated Vittorio RUBINO (ITA) 6-3 6-2
Andre PINHEIRO (BRA) (7) defeated Rodolfo BUSTAMANTE (BRA) 3-6 6-3 7-5
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Juan-Sebastian VIVANCO (ECU) 7-6(3) 6-4
Lucas LOPASSO (BRA) defeated Pedro SCOCUGLIA (BRA) 6-2 6-4
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Cledson CARVALHO (BRA) 6-2 2-1 Retired
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) defeated Raphael Shiikuma PFISTER (BRA) 6-2 6-2
Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) defeated Victor MAYNARD (BRA) 6-0 7-6(2)
Charles COSTA (BRA) defeated Vitor MANZINI (BRA) 6-3 7-6(5)
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2) defeated Thiago GOMES DE ALMEIDA PFRIMER (BRA) 6-4 6-0

2nd Round

Andre MIELE (BRA) (1) Vs Andre CURY (BRA)
Joao Victor COSTA (BRA) Vs Matias SAENZ (ARG) (8)
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Idio ESCOBAR (BRA) 6-0 6-1
Tiago LOPES (BRA) (5) defeated Diego MATOS (BRA) 6-2 6-3
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Andre PINHEIRO (BRA) (7) 6-1 6-3
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Lucas LOPASSO (BRA) 6-2 6-2
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) Vs Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG)
Charles COSTA (BRA) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2)

Zirconek
07-02-2008, 08:41 PM
1st Round

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) defeated FERLA (BRA) / GOMES DE ALMEIDA PFRIMER (BRA) 7-5 6-2
BURJAILI (BRA) / MIELE (BRA) defeated VIVANCO (ECU) / WANDERLEY (BRA) 6-0 6-3
CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) defeated CUSTODIO (BRA) / PATERNO (BRA) 6-1 6-3
ESCOBAR (BRA) / GOBBI (BRA) defeated PFISTER (BRA) / TSUCHIYA (BRA) 5-7 6-2 [10-8]
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) defeated NASCIMENTO (BRA) / OLIVEIRA (BRA) 6-3 3-6 [10-8]
FEITOSA (BRA) / RIBEIRO (BRA) defeated HILDEBRAND (BRA) / LAU (CHI) 6-1 6-1
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) defeated PEREIRA (BRA) / TABOSA (BRA) 6-4 6-2
COSTA (BRA) / PINHEIRO (BRA) defeated LOPASSO (BRA) / MANZINI (BRA) 7-6(3) 6-2

Quarterfinal

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) defeated BURJAILI (BRA) / MIELE (BRA) 7-6(4) 6-3
CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) Vs ESCOBAR (BRA) / GOBBI (BRA)
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) Vs FEITOSA (BRA) / RIBEIRO (BRA)
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) defeated COSTA (BRA) / PINHEIRO (BRA) 6-3 6-4

Caio_Brasil
07-02-2008, 08:51 PM
Vamo Tiagoooooooooooo

Zirconek
07-02-2008, 09:34 PM
Vamo Tiagoooooooooooo

Vamos Bonatto :)

:secret: PTF - vamos Cury too :lol:

Caio_Brasil
07-02-2008, 10:31 PM
:rocker2:

Zirconek
07-04-2008, 10:23 AM
Quarterfinal

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) defeated BURJAILI (BRA) / MIELE (BRA) 7-6(4) 6-3
CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) defeated ESCOBAR (BRA) / GOBBI (BRA) 6-2 6-2
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) defeated FEITOSA (BRA) / RIBEIRO (BRA) 6-3 4-6 [10-8]
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) defeated COSTA (BRA) / PINHEIRO (BRA) 6-3 6-4

Semifinal

BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) Vs CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA)
GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) Vs CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA)

Zirconek
07-04-2008, 10:23 AM
2nd Round

Andre MIELE (BRA) (1) defeated Andre CURY (BRA) 6-1 6-2
Matias SAENZ (ARG) (8) defeated Joao Victor COSTA (BRA) 4-6 7-6(2) 6-4
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Idio ESCOBAR (BRA) 6-0 6-1
Tiago LOPES (BRA) (5) defeated Diego MATOS (BRA) 6-2 6-3
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Andre PINHEIRO (BRA) (7) 6-1 6-3
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Lucas LOPASSO (BRA) 6-2 6-2
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) defeated Juan-Manuel ROMANAZZI (ARG) 6-2 7-6(6)
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2) defeated Charles COSTA (BRA) 6-2 6-1

Quarterfinal

Andre MIELE (BRA) (1) Vs Matias SAENZ (ARG) (8)
Alexandre BONATTO (BRA) (3) Vs Tiago LOPES (BRA) (5)
Pedro FEITOSA (BRA) Vs Leonardo KIRCHE (BRA) (4)
Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2)

Zirconek
07-05-2008, 09:49 AM
Quarterfinal

Andre MIELE (BRA) (1) defeated Matias SAENZ (ARG) (8) 6-3 6-3
Alexandre BONATTO (BRA) (3) defeated Tiago LOPES (BRA) (5) 6-3 6-1
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Pedro FEITOSA (BRA) 6-1 6-1
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) (6) 2-6 7-5 6-4

Semifinal

Andre MIELE (BRA) (1) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (3)
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2)

Zirconek
07-05-2008, 09:50 AM
Semifinal

CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) defeated BONATTO (BRA) / MATOS (BRA) (1) 6-3 3-6 [10-8]
CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) defeated GARCIA (BRA) / KIRCHE (BRA) 6-3 6-1

Final

CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) Vs CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA)

Zirconek
07-06-2008, 01:02 PM
Semifinal

André MIELE (BRA) (1) defeated Alexandre BONATTO (BRA) (3) 6-7(4) 6-1 6-2
Leonardo KIRCHE (BRA) (4) defeated Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (2) 6-1 6-4

Final

André MIELE (BRA) (1) Vs Leonardo KIRCHE (BRA) (4)

Zirconek
07-06-2008, 01:03 PM
Final

CARVALHO (BRA) / LOPES (BRA) defeated CRUZ (BRA) / GRILLI (BRA) 6-4 2-6 [13-11]

Caio_Brasil
07-06-2008, 04:02 PM
Whoever wins it I'll be happy, but vamos Kirche for the first title :)

Cledson/Tiago :woohoo:

Zirconek
07-07-2008, 01:40 AM
Final

Miele d. Kirche 7-6(6) 3-6 6-1


congrats Miele for winning at home :yeah:

Jelena
07-07-2008, 05:35 AM
Parabéns André!

He is from RP?

Zirconek
07-07-2008, 02:23 PM
Parabéns André!

He is from RP?

yes, he is :)

Caio_Brasil
07-07-2008, 02:30 PM
Mielinho :)

Kirche :sad:

Zirconek
07-07-2008, 02:38 PM
Parabéns André!

He is from RP?

Mielinho :)

Kirche :sad:

and the match lasted 3:30h :eek:

http://www2.uol.com.br/tenisbrasil/diaadia/ult138u36598.htm