Germany F9 [June 30 - Kassel - Clay] Winner: Martin Verkerk [Archive] - MensTennisForums.com

Germany F9 [June 30 - Kassel - Clay] Winner: Martin Verkerk

Zirconek
06-17-2008, 09:54 PM
Germany F9
Locaion: Kassel, Hessen, Germany
Type: $15K+H
Surface: clay (outdoor) red clay

http://arac.com/images/locations/germany_kassel.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017564
website: www.wilhelmshoehe-open.de

Entry List
1 GARD, Catalin-Ionut ROU 243 1
2 ARNABOLDI, Andrea ITA 342 1
3 MATSUKEVITCH, Denis RUS 365 1
4 CAPKOVIC, Kamil SVK 377 1
5 BARDOCZKY, Kornel HUN 399 1
6 RODRIGUEZ, Bruno MEX 405 1
7 VACEK, Martin CZE 413 1
8 SEMJAN, Marek SVK 424 1
9 AREVALO, Rafael ESA 443 1
10 $ CHRAMOSTA, Ladislav CZE 444 1
11 AGUILAR, Jorge CHI 446 1
12 BROWN, Dustin JAM 455 1
13 ENEV, Todor BUL 498 1
14 SEATOR, Edward GBR 508 1
15 ZIMMERMANN, Marcel GER 512 1
16 SEIFERT, Stefan GER 523 1
17 NIEMINEN, Timo FIN 525 1
18 $ BERANKIS, Ricardas LTU 551 1 Junior Exempt


Alternates
19 ZAY, Marius GER 531 1
20 WAUTERS, Stefan BEL 552 1
21 KALLIAS, Photos CYP 558 1
22 CLEMENS, Tobias GER 562 1
23 GRIMOLIZZI, Gaston-Arturo ARG 567 2
24 RADITSCHNIGG, Max AUT 589 1
25 PARADA, Felipe CHI 661 1
26 JOACHIM, Mark GER 782 1
27 GALLI, Matteo ITA 803 2
28 SCHOECK, Thomas GER 828 1
29 NAKIC-ALFIREVIC, Ante CRO 879 1
30 WINTERMANTEL, Frank GER 893 2
31 TOREBKO, Peter GER 907 1
32 $ CAPONE, Massimo ITA 925 3
33 STEINBERGER, Peter GER 964 1
34 VIRALI-MURUGESAN, Ranjeet IND 980 2
35 PAVIC, Ante CRO 1017 5
36 DEDEN, Kevin GER 1019 1
37 PIROZZI, Giacomo ITA 1025 2
38 VAN DER VALK, Bas NED 1027 1
39 MENIANE, Trystan FRA 1028 2
40 LIVRAGHI, Mattia ITA 1032 4
41 JAHN, Jeremy GER 1082= 1
42 POPP, Torsten GER 1094 2
43 PENAUD, Alexandre FRA 1103= 2
44 MARX, Philipp GER 1111 1
45 FROST, Isaac AUS 1121 3
46 POERSCHKE, Lars GER 1133= 1
47 RMUS, Martin SLO 1136= 3
48 VUKOVIC, Ivan CRO 1140 1
49 KLOER, Sascha GER 1152= 1
50 SANCIC, Antonio CRO 1169 3
51 DE RIJKE, Remko NED 1170 1
52 SIKORA, Adrian SVK 1177 3
53 FALGHERI, Andrea ITA 1187 3
54 FORD-DA SILVA, Destiny NGR 1193= 1
55 SILJEGOVIC, Vedran CRO 1238= 1
56 VAN DER VAART, Leander NED 1238= 1
57 SATTANINO, Marco ITA 1256 5
58 MIJIC, Ivo GER 1285= 1
59 MOKRZYCKI, Marco GER 1288= 1
60 KOWALCZYK, Mateusz POL 1336= 3
61 KOSLER, Jiri CZE 1338= 1
62 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1347= 3
63 ROVETTA, Luca ITA 1352 3
64 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 1363= 1
65 KLEIN, Tobias GER 1380= 1
66 BLECHA, Jan CZE 1394= 1
67 HRABAL, Josef CZE 1394= 2
68 WAITE, Richard GER 1394= 1
69 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1416= 1
70 DANIELL, Marcus NZL 1416= 4
71 PORTALURI, Giorgio ITA 1441= 3
72 BRAMANTI, Davide ITA 1506= 3
73 STEINHERR, Mike GER 1506= 2
74 POKRYWKA, Marek POL 1591= 1
75 URRUTIA FUENTES, Laslo GER 1591= 2
76 NDLELA, Mlandeli ZIM 1591= 4
77 MADEN, Yannick GER 1591= 1
78 NOVAK, Balazs HUN 1591= 3
79 LUSTYK, Jakub CZE 1816= 4
80 BOTHE, Alex AUS 1838= 1
81 GORITZKA, Soren GER 1845= 1

Zirconek
06-17-2008, 10:39 PM
Qualifying Draw

1st Round

Felipe PARADA (CHI) (1) BYE
Janosch APELT (GER) defeated Jean-Marc WERNER (GER) 6-3 6-3
Petr-Hendrik WILK (GER) defeated Julien LORENZ (GER) 3-6 6-2 6-1
Steven MONEKE (GER) (16) defeated Robert JANUCH (SVK) 6-4 7-6(1)
Patrick EICHENBERGER (SUI) (2) BYE
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Pavel VERETENNIKOV (RUS) 6-1 6-0
Eduardo MATESANZ-ARAGONES (ESP) defeated Martin BOULNOIS (GER) 6-7(4) 6-2 6-2
Sascha HEINEMANN (GER) (14) defeated Sebastian KRAUSS (GER) 6-2 6-4
Martin EMMRICH (GER) (3) BYE
Tomislav BRKIC (BIH) defeated Kujtim BAJRAMI (SUI) 6-3 7-5
Victor SCHMID (GER) defeated Benedikt EGER (GER) 6-1 6-1
Dean JACKSON (GER) (13) defeated Nils BRINKMAN (GER) 6-1 6-3
Peter TOREBKO (GER) (4) BYE
Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) defeated Satoshi SUZUKI (JPN) 6-0 6-2
Jonas LUETJEN (GER) defeated Patrick HIEBER (GER) 6-2 4-6 6-1
Marc LEIMBACH (GER) defeated Jiri KOSLER (CZE) (11) 6-4 6-2
Andre BEGEMANN (GER) (5) BYE
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Sebastian DIETZ (GER) 6-4 6-2
Patrick KNOBLOCH (GER) defeated Pierre CLAD (GBR) 6-2 6-2
Tobias KLEIN (GER) (12) defeated Troy SMITH (AUS) 6-1 6-2
Kevin DEDEN (GER) (6) BYE
Sami REINWEIN (GER) defeated Catalin BUDU (MDA) 6-3 7-5
Patrick PRADELLA (GER) defeated Trent AARON (USA) 6-2 6-1
Michel MEIJER (NED) (9) defeated Antoine FERET (FRA) 6-2 6-1
Adrian SIKORA (SVK) (7) BYE
Alex BOTHE (AUS) defeated Chris BURNS (AUS) 6-3 6-2
Laslo URRUTIA FUENTES (GER) defeated Steffen ZORNOSA (COL) 6-4 6-1
Jan BLECHA (CZE) (15) defeated Leif BERGER (GER) 6-1 6-1
Sascha KLOER (GER) (8) defeated Tom SCHONENBERG (GER) 6-0 7-6(3)
Jean ZIETSMAN (GER) defeated Alexander HILLBRICHT (GER) 6-0 6-0
Christoph RADECKE (GER) defeated Julian ONKEN (GER) 6-1 6-2
Sebastian LINDA (GER) defeated Damian HUME (RSA) (10) 4-6 6-0 6-3

2nd Round

Felipe PARADA (CHI) (1) defeated Janosch APELT (GER) 6-2 6-4
Steven MONEKE (GER) (16) defeated Petr-Hendrik WILK (GER) 6-4 6-1
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Patrick EICHENBERGER (SUI) (2) 6-3 6-3
Sascha HEINEMANN (GER) (14) defeated Eduardo MATESANZ-ARAGONES (ESP) 6-3 6-3
Tomislav BRKIC (BIH) defeated Martin EMMRICH (GER) (3) 7-5 6-4
Dean JACKSON (GER) (13) defeated Victor SCHMID (GER) 6-3 6-4
Peter TOREBKO (GER) (4) defeated Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) 1-6 7-5 7-6(3)
Marc LEIMBACH (GER) defeated Jonas LUETJEN (GER) 6-4 4-6 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Andre BEGEMANN (GER) (5) 5-7 7-5 6-4
Patrick KNOBLOCH (GER) defeated Tobias KLEIN (GER) (12) 6-3 4-6 7-6(8)
Kevin DEDEN (GER) (6) defeated Sami REINWEIN (GER) 6-3 6-1
Michel MEIJER (NED) (9) defeated Patrick PRADELLA (GER) 6-2 7-6(3)
Adrian SIKORA (SVK) (7) defeated Alex BOTHE (AUS) 7-5 7-6(5)
Laslo URRUTIA FUENTES (GER) defeated Jan BLECHA (CZE) (15) 6-2 6-4
Sascha KLOER (GER) (8) defeated Jean ZIETSMAN (GER) 7-5 7-5
Christoph RADECKE (GER) defeated Sebastian LINDA (GER) 7-6(5) 7-6(5)

3rd Round

Felipe PARADA (CHI) (1) defeated Steven MONEKE (GER) (16) 6-3 6-1
Sascha HEINEMANN (GER) (14) defeated Jan-Lennard STRUFF (GER) 6-7(3) 6-1 6-3
Dean JACKSON (GER) (13) defeated Tomislav BRKIC (BIH) 6-3 1-6 7-6(5)
Peter TOREBKO (GER) (4) defeated Marc LEIMBACH (GER) 4-6 6-1 6-2
Patrick KNOBLOCH (GER) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) 6-3 6-4
Kevin DEDEN (GER) (6) defeated Michel MEIJER (NED) (9) 6-2 7-5
Adrian SIKORA (SVK) (7) defeated Laslo URRUTIA FUENTES (GER) 6-2 6-4
Sascha KLOER (GER) (8) defeated Christoph RADECKE (GER) 4-1 Retired



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099874&tournament=1100017564

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/488/qs.pdf

Zirconek
06-17-2008, 10:42 PM
Singles Main Draw

1st Round

Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) Vs Todor ENEV (BUL)
Stefan SEIFERT (GER) Vs Andreas WEBER (GER)
Felipe PARADA (CHI) Vs Ladislav CHRAMOSTA (CZE)
Timo NIEMINEN (FIN) Vs Bruno RODRIGUEZ (MEX) (7)
Denis MATSUKEVITCH (RUS) (4) Vs Dean JACKSON (GER)
Jorge AGUILAR (CHI) Vs Frank WINTERMANTEL (GER)
Ricardas BERANKIS (LTU) Vs Marek SEMJAN (SVK)
Adrian SIKORA (SVK) Vs Kornel BARDOCZKY (HUN) (8)
Kamil CAPKOVIC (SVK) (5) Vs Patrick KNOBLOCH (GER)
Sascha HEINEMANN (GER) Vs Dustin BROWN (JAM)
Stefan WAUTERS (BEL) Vs Kevin DEDEN (GER)
Sascha KLOER (GER) Vs Andrea ARNABOLDI (ITA) (3)
Martin VACEK (CZE) (6) Vs Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG)
Marcel ZIMMERMANN (GER) Vs Tobias CLEMENS (GER)
Lars POERSCHKE (GER) Vs Rafael AREVALO (ESA)
Peter TOREBKO (GER) Vs Martin VERKERK (NED) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017564

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/488/mds.pdf

Zirconek
06-17-2008, 10:48 PM
Doubles Draw

1st Round

ENEV (BUL) / MATSUKEVITCH (RUS) (1) BYE
REINWEIN (GER) / WERNER (GER) Vs NIEMINEN (FIN) / SIKORA (SVK)
BARDOCZKY (HUN) / VACEK (CZE) (4) BYE
EGER (GER) / LORENZ (GER) Vs DEDEN (GER) / KLOER (GER)
CAPKOVIC (SVK) / SEMJAN (SVK) Vs BRKIC (BIH) / EICHENBERGER (SUI)
BROWN (JAM) / SEIFERT (GER) (3) BYE
AARON (USA) / GARD (ROU) Vs PFEIFFER (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER)
AGUILAR (CHI) / AREVALO (ESA) (2) BYE



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099876&tournament=1100017564

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/488/mdd.pdf

Zirconek
06-26-2008, 03:43 PM
WC's for Andreas Weber and Lars Poerschke

http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Link-Dateien/WONews230608.pdf

Manimal
06-28-2008, 11:40 AM
GL Jorge Aguilar
Master,Idol....

Zirconek
06-28-2008, 06:59 PM
Qualifying Draw

PARADA, Felipe (CHI) 1 BYE
APELT, Janosch (GER) vs WERNER, Jean-Marc (GER)
WILK, Petr-Hendrik (GER) vs LORENZ, Julien (GER)
MONEKE, Steven (GER) 16 vs JANUCH, Robert (SVK)

EICHENBERGER, Patrick (SUI) 2 BYE
STRUFF, Jan-Lennard (GER) vs VERETENNIKOV, Pavel (RUS)
MATESANZ-ARAGONES, Eduardo (ESP) vs BOULNOIS, Martin (GER)
HEINEMANN, Sascha (GER) 14 vs KRAUSS, Sebastian (GER)

EMMRICH, Martin (GER) 3 BYE
BAJRAMI, Kujtim (SUI) vs BRKIC, Tomislav (BIH)
SCHMID, Victor (GER) vs EGER, Benedikt (GER)
JACKSON, Dean (GER) 13 vs WC BRINKMAN, Nils (GER)

TOREBKO, Peter (GER) 4 BYE
COLLADO-CASTELLS, Guillem (ESP) vs SUZUKI, Satoshi (JPN)
LUETJEN, Jonas (GER) vs HIEBER, Patrick (GER)
KOSLER, Jiri (CZE) 11 vs LEIMBACH, Marc (GER)

BEGEMANN, Andre (GER) 5 BYE
DIETZ, Sebastian (GER) vs FIDIRKO, Nikolai (BLR)
CLAD, Pierre (GBR) vs KNOBLOCH, Patrick (GER)
KLEIN, Tobias (GER) 12 vs SMITH, Troy (AUS)

DEDEN, Kevin (GER) 6 BYE
REINWEIN, Sami (GER) vs BUDU, Catalin (MDA)
PRADELLA, Patrick (GER) vs AARON, Trent (USA)
MEIJER, Michel (NED) 9 vs FERET, Antoine (FRA)

SIKORA, Adrian (SVK) 7 BYE
BURNS, Chris (AUS) vs BOTHE, Alex (AUS)
URRUTIA FUENTES, Laslo (GER) vs ZORNOSA, Steffen (COL)
BLECHA, Jan (CZE) 15 vs BERGER, Leif (GER)

KLOER, Sascha (GER) 8 vs SCHONENBERG, Tom (GER)
HILLBRICHT, Alexander (GER) vs ZIETSMAN, Jean (GER)
ONKEN, Julian (GER) vs RADECKE, Christoph (GER)
HUME, Damian (RSA) 10 vs LINDA, Sebastian (GER)

Alonsofz
06-28-2008, 08:43 PM
Felipe :rocker2:

Zirconek
06-29-2008, 02:47 PM
first round finished, they updated at the website :worship:

http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Link-Dateien/ErgebnisseQali290608-16.pdf

it's a picture of the draw :lol:
great work anyway by the staff ;)

Jelena
06-29-2008, 02:56 PM
first round finished, they updated at the website :worship:

http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Link-Dateien/ErgebnisseQali290608-16.pdf

it's a picture of the draw :lol:
great work anyway by the staff ;)
doesn't matter, you can read the results. :lol:

JMG
06-29-2008, 03:48 PM
Go Begemann :worship:

CooCooCachoo
06-29-2008, 04:02 PM
Good luck to Eichenberger :p

Zirconek
06-29-2008, 05:21 PM
Qualifying Round

Parada vs Moneke
Struff vs Heinemann
Brkic vs Jackson
Torebko vs Leimbach
Fidirko vs Knobloch
Deden vs Meijer
Sikora s Urrutia-Fuentes
Kloer vs Radecke

http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Link-Dateien/ErgebnisseQali290608.pdf


Monday OOP
http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Link-Dateien/OP.pdf

JMG
06-30-2008, 04:53 PM
Verkerk :spit:

Davidcuervacho
06-30-2008, 07:02 PM
Good luck Gaston Grimolizzi :yeah:

Zirconek
07-01-2008, 12:45 PM
Aguilar d. Wintermantel 6-1 6-4
Bardoczky d. Sikora 6-2 6-4
Matsukevitch d. Jackson 6-4 5-7 6-2

Pfeiffer/Zuehlsdorf-Pavlovic d. Gard/Aaron 6-3 7-5

results updated through the day
http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Ergebnisse.htm


official report
http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Aktuell.htm

Zirconek
07-01-2008, 02:24 PM
Semjan d. Berankis 6-4 6-4
Capkovic vs. Knobloch 6-7 6-3 in progress

Klaas_nalbandian
07-01-2008, 03:18 PM
guess verkerk wants some match practise before Scheveningen CH and Amersfoort ATP

Zirconek
07-01-2008, 03:59 PM
Kamil Capkovic d. Knobloch 6-7 6-3 6-4

Zirconek
07-01-2008, 04:13 PM
Wauters d. Deden 6-2 7-6
Brown vs Heinemann 7-5 3-0 in progress

Zirconek
07-01-2008, 04:40 PM
Dustin Brown d. Heinemann 7-5 6-2

Zirconek
07-01-2008, 06:03 PM
Kloer vs Arnaboldi 6-4 1-0 in progress

Sikora/Nieminen d. Reinwein/Werner 6-7 6-0 [10-4]

Zirconek
07-01-2008, 06:20 PM
Kloer d. Arnaboldi 6-4 6-1

JMG
07-02-2008, 09:40 AM
:worship:
http://img355.imageshack.us/img355/2203/brownseifertmh1.jpg

Zirconek
07-02-2008, 11:45 AM
Wednesday - First Round

Felipe Parada d. Ladislav Chramosta 6-1 6-1 :o :o
Brkic/Eichenberger d. K. Capkovic/Semjan 2-6 7-5 [10-6]

Stefan Seifert vs. Andreas Weber 2-2 still playing

Zirconek
07-02-2008, 12:47 PM
(WC)Andreas Weber d. Stefan Seifert (the guy with Brown in the picture above) 4-6 6-0 6-3

Bruno Rodrigues (MEX) d. Timo Nieminen (FIN) 6-2 6-4

Eger/Lorenz d. Deden/Kloer 6-3 6-2

Zirconek
07-02-2008, 02:31 PM
(WC)Lars Poerschke (GER) d. Rafael Arevalo (ESA) 6-3 3-6 6-3

Zirconek
07-02-2008, 03:43 PM
Todor Enev (BUL) d. (1)Catalin Gard (ROU) 6-2 7-6(9)

(2)(WC) Martin Verkerk (NED) vs (Q) Peter Torebko (GER) 6-1 in progress
Tobias Clemens (GER) vs Marcel Zimmermann (GER) 6-3 0-1 in progress

Zirconek
07-02-2008, 03:44 PM
Enev :yeah:

Zirconek
07-02-2008, 03:56 PM
Verkerk d. Torebko 6-1 6-1
Clemens d. Zimmermann 6-3 6-1

Zirconek
07-02-2008, 08:33 PM
1st Round

Todor ENEV (BUL) defeated Catalin-Ionut GARD (ROU) (1) 6-2 7-6(9)
Andreas WEBER (GER) defeated Stefan SEIFERT (GER) 4-6 6-0 6-3
Felipe PARADA (CHI) defeated Ladislav CHRAMOSTA (CZE) 6-1 6-1
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (7) defeated Timo NIEMINEN (FIN) 6-2 6-4
Denis MATSUKEVITCH (RUS) (4) defeated Dean JACKSON (GER) 6-4 5-7 6-2
Jorge AGUILAR (CHI) defeated Frank WINTERMANTEL (GER) 6-1 6-4
Marek SEMJAN (SVK) defeated Ricardas BERANKIS (LTU) 6-4 6-4
Kornel BARDOCZKY (HUN) (8) defeated Adrian SIKORA (SVK) 6-2 6-4
Kamil CAPKOVIC (SVK) (5) defeated Patrick KNOBLOCH (GER) 6-7(3) 6-3 6-4
Dustin BROWN (JAM) defeated Sascha HEINEMANN (GER) 7-5 6-2
Stefan WAUTERS (BEL) defeated Kevin DEDEN (GER) 6-2 7-6(3)
Sascha KLOER (GER) defeated Andrea ARNABOLDI (ITA) (3) 6-4 6-1
Martin VACEK (CZE) (6) defeated Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) 6-3 6-3
Tobias CLEMENS (GER) defeated Marcel ZIMMERMANN (GER) 6-3 6-1
Lars POERSCHKE (GER) defeated Rafael AREVALO (ESA) 6-3 3-6 6-3
Martin VERKERK (NED) (2) defeated Peter TOREBKO (GER) 6-1 6-1

2nd Round

Todor ENEV (BUL) Vs Andreas WEBER (GER)
Felipe PARADA (CHI) Vs Bruno RODRIGUEZ (MEX) (7)
Denis MATSUKEVITCH (RUS) (4) Vs Jorge AGUILAR (CHI)
Marek SEMJAN (SVK) Vs Kornel BARDOCZKY (HUN) (8)
Kamil CAPKOVIC (SVK) (5) Vs Dustin BROWN (JAM)
Stefan WAUTERS (BEL) Vs Sascha KLOER (GER)
Martin VACEK (CZE) (6) Vs Tobias CLEMENS (GER)
Lars POERSCHKE (GER) Vs Martin VERKERK (NED) (2)

Zirconek
07-03-2008, 12:12 PM
Thursday - Second Round

Todor Enev d. Andreas Weber 6-4 6-2
Jorge Aguilar d. Denis Matsukevitch 7-6 3-6 6-2
Felipe Parada d. Bruno Rodriguez 6-3 3-6 7-6(4)


in progress
Dustin Brown vs Kamil Capkovic 6-1 4-5
Kornel Bardoczyk vs Marek Semjan 5-1

Zirconek
07-03-2008, 12:35 PM
in progress
Dustin Brown vs Kamil Capkovic 6-1 4-6 2-2
Kornel Bardoczyk vs Marek Semjan 6-1 4-1

Zirconek
07-03-2008, 01:31 PM
Dustin Brown d. Kamil Capkovic 6-1 4-6 6-4
Kornel Bardoczyk d. Marek Semjan 6-1 6-4

Zirconek
07-03-2008, 02:40 PM
Tobias Clemens d. Martin Vacek 6-2 6-3
Sascha Kloer d. Stefan Wauters 6-4 6-2

doubles
Sikora/T. Nieminen d. Enev/Matsukevitch 6-2 6-1

Zirconek
07-03-2008, 03:51 PM
Martin Verkerk vs Lars Poerschke 5-5 in progress

Brown/Seifert d. Brkic/Eichenberger 6-4 0-6 [10-4]

Zirconek
07-03-2008, 05:54 PM
Martin Verkerk d. Lars Poerschke 7-6 4-6 6-2

Eger/Lorenz d. Bardoczyk/M. Vacek 6-1 6-2 :eek:

Zirconek
07-03-2008, 05:58 PM
2nd Round

Todor ENEV (BUL) d. Andreas WEBER (GER) 6-4 6-2
Felipe PARADA (CHI) d. Bruno RODRIGUEZ (MEX) (7) 6-3 3-6 7-6(4)
Jorge AGUILAR (CHI) d. Denis MATSUKEVITCH (RUS) (4) 7-6 3-6 6-2
Kornel BARDOCZKY (HUN) (8) d. Marek SEMJAN (SVK) 6-1 6-4
Dustin BROWN (JAM) d. Kamil CAPKOVIC (SVK) (5) 6-1 4-6 6-4
Sascha KLOER (GER) d. Stefan WAUTERS (BEL) 6-4 6-2
Tobias CLEMENS (GER) d. Martin VACEK (CZE) (6) 6-2 6-3
Martin VERKERK (NED) (2) d. Lars POERSCHKE (GER) 7-6 4-6 6-2

Quarterfinals

Enev vs Parada
Aguilar vs Bardoczyk
Brown vs Kloer
Verkerk vs Clemens

Jelena
07-03-2008, 06:23 PM
:bounce: Dustin!

JMG
07-03-2008, 08:09 PM
Martin Verkerk d. Lars Poerschke 7-6 4-6 6-2

Eger/Lorenz d. Bardoczyk/M. Vacek 6-1 6-2 :eek:

Surely Vacek wanted to leave Kassel as soon as possible after his singles. ;)

JMG
07-03-2008, 08:17 PM
I remember Dustin and Kloer were playing in the Kassel semifinal two years ago.

Zirconek
07-03-2008, 08:47 PM
Surely Vacek wanted to leave Kassel as soon as possible after his singles. ;)
it seems so :tape: :o

I remember Dustin and Kloer were playing in the Kassel semifinal two years ago.
their website is really good, you can check the last years :)

gagm
07-03-2008, 10:10 PM
Aguilar y Parada :D:worship:

Manimal
07-03-2008, 10:17 PM
Jorge IDOL :worship::worship::worship::worship::worship:

JMG
07-04-2008, 08:33 AM
Bardoczky should win this today.

Zirconek
07-04-2008, 11:40 AM
Quarterfinal

Felipe Parada d. Todor Enev 6-4 6-1


Jorge Aguilar vs. Kornel Bardoczyk 7-6 in progress

Zirconek
07-04-2008, 12:14 PM
Aguilar d. Bardoczky 7-6 6-2

Zirconek
07-04-2008, 01:10 PM
Singles Quarterfinal

Felipe PARADA (CHI) defeated Todor ENEV (BUL) 6-4 6-1
Jorge AGUILAR (CHI) defeated Kornel BARDOCZKY (HUN) (8) 7-6 6-2
Dustin BROWN (JAM) Vs Sascha KLOER (GER) 5-7 in progress
Tobias CLEMENS (GER) Vs Martin VERKERK (NED) (2)



Doubles - Semifinal

T. NIEMINEN (FIN) / SIKORA (SVK) defeated EGER (GER) / LORENZ (GER) 7-6 6-4
BROWN (JAM) / SEIFERT (GER) (3) Vs AGUILAR (CHI) / AREVALO (ESA) (2)

Zirconek
07-04-2008, 02:52 PM
Kloer d. Brown 7-5 6-4

Dustin :hug:

gagm
07-04-2008, 02:53 PM
Yesssss! :woohoo::woohoo::woohoo:

Felipe vs Jorge :hug:

Jelena
07-04-2008, 02:57 PM
Kloer d. Brown 7-5 6-4

Dustin :hug:
Dustin :awww:

But doesn't matter, he won again some points. :)

Meesbob
07-04-2008, 04:05 PM
any scores of clemens - verkerk?

Zirconek
07-04-2008, 04:11 PM
any scores of clemens - verkerk?

still not, his match started 16:30h, you can check later at
http://www.wilhelmshoehe-open.de/Open08-Dateien/Ergebnisse.htm

they update through the day

Meesbob
07-04-2008, 04:22 PM
I am checking there, i thougt maybe someone had connections or something... well we have to wait then..

Smoke944
07-04-2008, 04:59 PM
Verkerk d Clemens 6-3 6-4 :worship:

Meesbob
07-04-2008, 05:17 PM
Great, Verkerk has a good chance of winning this tournament. It's to small for him but a good practice before going to scheveningen. Whem he will win this tournament i will be around 275 i think, end of this year he will be top 200 i think.

Jelena
07-04-2008, 05:24 PM
Great, Verkerk has a good chance of winning this tournament. It's to small for him but a good practice before going to scheveningen. Whem he will win this tournament i will be around 275 i think, end of this year he will be top 200 i think.
It may sound small for him, but on the other hand Verkerk played something like 5 tournaments in the last 3 years or so. (At least it seems to me like that.) That's why it is good for him to start again at this level and then start playing better levels again. :)

Mincheff
07-04-2008, 06:11 PM
Quarterfinal

Felipe Parada d. Todor Enev 6-4 6-1


Jorge Aguilar vs. Kornel Bardoczyk 7-6 in progress

Poor Enev :(

Zirconek
07-05-2008, 12:52 PM
Doubles - Semifinal

T. NIEMINEN (FIN) / SIKORA (SVK) defeated EGER (GER) / LORENZ (GER) 7-6 6-4
BROWN (JAM) / SEIFERT (GER) (3) defeated AGUILAR (CHI) / AREVALO (ESA) (2) 6-4 7-5

Zirconek
07-05-2008, 12:53 PM
Singles Semifinal

Felipe Parada (CHI) d. Jorge Aguilar (CHI) 6-1 6-4

Alonsofz
07-05-2008, 01:13 PM
Jorge :o
Hopefully Parada takes this tournament as a return...

Jelena
07-05-2008, 04:36 PM
Verkerk def Kloer 6-3, 3-6, 7-5

Final Parada-Verkerk

Zirconek
07-06-2008, 01:19 PM
Doubles Final

Brown/Seifert d. T. Nieminen/Sikora 5-7 6-1 [10-5]

Jelena
07-06-2008, 01:25 PM
:cool: Dustin!

Zirconek
07-06-2008, 04:26 PM
Martin Verkerk d. Felipe Parada 6-4 7-6(10)

it might have been a good match :yeah:
Martin :yeah:
Felipe, great week :yeah: