Italy F20 [June 30 - Bologna - Clay] Winner: Tomas Tenconi [Archive] - MensTennisForums.com

Italy F20 [June 30 - Bologna - Clay] Winner: Tomas Tenconi

Zirconek
06-17-2008, 09:46 PM
Italy F20
Location: Bologna, Italy
Type: $15K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.locandabelfiore.com/images/bologna.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017562

Entry List
1 VEIC, Antonio CRO 313 1
2 PETRAZZUOLO, Giancarlo ITA 324 1
3 VILLAR, Juan-Pablo ARG 414 1
4 HORMAZABAL, Guillermo CHI 454 1
5 BRADARIC, Marin CRO 522 1
6 TENCONI, Tomas ITA 563 1
7 VANNI, Luca ITA 581 1
8 TORRESI, Federico ITA 598 1
9 VIOLA, Matteo ITA 608 1
10 PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 648 1
11 SEMRAJC, Janez SLO 651 1
12 IANNUZZI, Enrico ITA 657 1
13 STOEHR, Daniel GER 660 1
14 BELIC, Luka CRO 662 1
15 DI MEO, Giulio ITA 682 1
16 LOJDA, Dusan CZE 689 2
17 STEINBERGER, Bertram AUT 719 2
18 COLANGELO, Fabio ITA 856 2


Alternates
19 MARTI, Yann SUI 869 1
20 FEITSCH, Mathias AUT 891 1
21 $ SIMPSON, Matt NZL 902 2
22 PICCARI, Alessandro ITA 911 1
23 $ CAPONE, Massimo ITA 925 2
24 VIOLA, Marco ITA 953 1
25 STEINBERGER, Peter GER 964 3
26 COMPORTO, Antonio ITA 990 1
27 SIMONI, Marco ITA 991 1
28 TUPY, Mario AUT 1016 2
29 PAVIC, Ante CRO 1017 3
30 PIROZZI, Giacomo ITA 1025 5
31 LIVRAGHI, Mattia ITA 1032 2
32 LESSIAK, Christoph AUT 1054 1
33 GOLUBOVIC, Zoran SLO 1060 2
34 MARCON, Riccardo ITA 1063= 1
35 ESTRUCH, David ESP 1069= 2
36 JAHN, Jeremy GER 1082= 4
37 TORRONI, Giulio ITA 1101 1
38 PENAUD, Alexandre FRA 1103= 3
39 CHALA, Eddy ALG 1113 4
40 NTAMAG, Alain FRA 1117 1
41 FROST, Isaac AUS 1121 2
42 $ FAVA, Andrea ITA 1122 1
43 RMUS, Martin SLO 1136= 2
44 VUKOVIC, Ivan CRO 1140 3
45 SHEHU, Lawal NGR 1145= 1
46 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1155 2
47 SANCIC, Antonio CRO 1169 2
48 DE RIJKE, Remko NED 1170 3
49 HAMARD, Antoine FRA 1181= 2
50 FALGHERI, Andrea ITA 1187 1
51 MEIJER, Michel NED 1215= 1
52 ROSCIOLI, Andrea ITA 1246 1
53 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1247= 2
54 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1247= 3
55 SATTANINO, Marco ITA 1256 2
56 STOPPINI, Luca ITA 1305= 1
57 $ POLJANCIC, Boran CRO 1309= 1
58 SOUSA, Pedro POR 1309= 2
59 LEMKE, James AUS 1309= 4
60 DE FAYS, Frederic BEL 1320= 6
61 LEONARDI, Filippo ITA 1320= 1
62 PAZMAN, Marko CRO 1331= 3
63 FATTEBERT, Yannick SUI 1331= 1
64 KOSLER, Jiri CZE 1338= 4
65 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1347= 1
66 FANUCCI, Pietro ITA 1350 2
67 BONDAZ, Laurent ITA 1351 2
68 ROVETTA, Luca ITA 1352 1
69 HRABAL, Josef CZE 1394= 4
70 DANIELL, Marcus NZL 1416= 6
71 MARFIA, Matteo ITA 1416= 1
72 PORTALURI, Giorgio ITA 1441= 1
73 GIGOUNON, Germain BEL 1456= 6
74 VUKOV, Stefano CRO 1474= 2
75 INZERILLO, Jerome FRA 1474= 4
76 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1474= 1
77 BRAMANTI, Davide ITA 1506= 1
78 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1686= 2
79 NELORD, Yannick IND 1748= 2
80 TERNAR, Tomislav SLO 1748= 2
81 RIZZO, Claudio ITA 1786= 1
82 GRIGELIS, Laurynas LTU 1786= 1
83 LUSTYK, Jakub CZE 1816= 6
84 ALOISI, Andrea ITA 1816= 1
85 RODRIGUEZ-SANCHEZ, Oscar COL 1838= 1

Zirconek
06-17-2008, 10:37 PM
Qualifying Draw

1st Round

Massimo CAPONE (ITA) (1) BYE
Alessandro PETRONE (ITA) BYE
Diego ZONZINI (SMR) BYE
Alessandro FUZIO (ITA) BYE
Marco VIOLA (ITA) (2) BYE
Paolo BENINCA (ITA) BYE
Pier-Francesco PRUDENTINI (ITA) defeated Lorenzo CREMONINI (ITA) 6-1 3-0 Retired
Riccardo ARMELLINI (ITA) BYE
Marco SIMONI (ITA) (3) BYE
Riccardo SINICROPI (ITA) BYE
Lorenzo CANNELLA (ITA) defeated Lorenzo DI GIOVANNI (ITA) 6-4 1-6 6-2
Matteo FAGO (ITA) (12) BYE
Riccardo MARCON (ITA) (5) BYE
Filippo BETTINI (ITA) BYE
Guido CALCIOLARI (ITA) BYE
Laurynas GRIGELIS (LTU) (14) BYE
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (4) BYE
Lorenzo GIUSTINO (ITA) BYE
Federico RAFFAELLI (ITA) defeated Phillip COMPEAU (USA) 6-2 6-0
Boris PREMOVIC (SRB) (11) BYE
Andrea FAVA (ITA) (6) BYE
Aldo DE FLORIO (ITA) BYE
Andrea TURCO (ITA) BYE
Giorgio PORTALURI (ITA) (10) BYE
Andrea FALGHERI (ITA) (7) BYE
Tommaso LAGO (ITA) BYE
Stefano RODIGHIERO (ITA) defeated Luca PANCALDI (ITA) 6-3 7-5
Matteo MARFIA (ITA) (13) BYE
Luca STOPPINI (ITA) (8) BYE
Marco ROSSI (ITA) BYE
Flaviu SIMIHAIAN (ROU) defeated Alessandro SARRA (ITA) 7-6(5) 6-4
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) BYE

2nd Round

Massimo CAPONE (ITA) (1) defeated Alessandro PETRONE (ITA) 6-1 6-3
Alessandro FUZIO (ITA) defeated Diego ZONZINI (SMR) 7-6(5) 6-4
Marco VIOLA (ITA) (2) defeated Paolo BENINCA (ITA) 6-3 6-2
Pier-Francesco PRUDENTINI (ITA) defeated Riccardo ARMELLINI (ITA) 6-2 6-0
Marco SIMONI (ITA) (3) defeated Riccardo SINICROPI (ITA) 6-2 6-1
Lorenzo CANNELLA (ITA) defeated Matteo FAGO (ITA) (12) Walkover
Riccardo MARCON (ITA) (5) defeated Filippo BETTINI (ITA) 7-5 7-5
Laurynas GRIGELIS (LTU) (14) defeated Guido CALCIOLARI (ITA) 6-2 6-1
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (4) defeated Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-0 4-6 6-3
Federico RAFFAELLI (ITA) defeated Boris PREMOVIC (SRB) (11) 6-4 6-4
Andrea FAVA (ITA) (6) defeated Aldo DE FLORIO (ITA) 6-1 6-3
Giorgio PORTALURI (ITA) (10) defeated Andrea TURCO (ITA) 6-3 6-4
Andrea FALGHERI (ITA) (7) defeated Tommaso LAGO (ITA) 6-3 6-2
Stefano RODIGHIERO (ITA) defeated Matteo MARFIA (ITA) (13) 4-6 6-4 6-1
Luca STOPPINI (ITA) (8) defeated Marco ROSSI (ITA) 7-5 6-0
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) defeated Flaviu SIMIHAIAN (ROU) 6-3 6-4

3rd Round

Massimo CAPONE (ITA) (1) defeated Alessandro FUZIO (ITA) 6-3 6-4
Marco VIOLA (ITA) (2) defeated Pier-Francesco PRUDENTINI (ITA) 6-2 6-1
Marco SIMONI (ITA) (3) defeated Lorenzo CANNELLA (ITA) 4-6 6-1 6-4
Riccardo MARCON (ITA) (5) defeated Laurynas GRIGELIS (LTU) (14) 7-5 6-3
Zoran GOLUBOVIC (SLO) (4) defeated Federico RAFFAELLI (ITA) 4-6 7-6(5) 6-4
Andrea FAVA (ITA) (6) defeated Giorgio PORTALURI (ITA) (10) 6-4 7-5
Andrea FALGHERI (ITA) (7) defeated Stefano RODIGHIERO (ITA) 6-2 6-0
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (9) defeated Luca STOPPINI (ITA) (8) 6-1 7-6(2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099868&tournament=1100017562

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2129/qs.pdf

Zirconek
06-17-2008, 10:42 PM
Singles Main Draw

1st Round

Giancarlo PETRAZZUOLO (ITA) (1) Vs Luka BELIC (CRO)
Riccardo MARCON (ITA) Vs Andrea FALGHERI (ITA)
Giulio DI MEO (ITA) defeated Fabio COLANGELO (ITA) 6-1 6-3
Matteo VIOLA (ITA) (8) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) 6-3 2-6 6-3
Luca VANNI (ITA) (4) Vs Bertram STEINBERGER (AUT)
Davide DELLA TOMMASINA (ITA) defeated Giacomo ORADINI (ITA) 6-2 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Mathias FEITSCH (AUT) 6-3 3-6 6-2
Enrico IANNUZZI (ITA) Vs Marin BRADARIC (CRO) (7)
Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(2) 6-3
Dusan LOJDA (CZE) Vs Paolo CANE (ITA)
Marco VIOLA (ITA) Vs Marco SIMONI (ITA)
Massimo CAPONE (ITA) defeated Guillermo HORMAZABAL (CHI) (3) 2-0 Retired
Federico TORRESI (ITA) (6) Vs Andrea FAVA (ITA)
Antonio COMPORTO (ITA) Vs Matt SIMPSON (NZL)
Daniel STOEHR (GER) Vs Zoran GOLUBOVIC (SLO)
Alessandro PICCARI (ITA) Vs Juan-Pablo VILLAR (ARG) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017562&event=1100099869

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2129/mds.pdf

Zirconek
06-17-2008, 10:45 PM
Doubles Draw

Quarterfinal

LOJDA (CZE) / TORRESI (ITA) (1) Vs BETTINI (ITA) / DI GIOVANNI (ITA)
DELLA TOMMASINA (ITA) / ORADINI (ITA) defeated COMPORTO (ITA) / PORTALURI (ITA) 6-4 7-5
COMPEAU (USA) / SIMIHAIAN (ROU) defeated CAPONE (ITA) / SARRA (ITA) 7-6(5) 6-2
CAMPORESE (ITA) / CANE (ITA) Vs FAVA (ITA) / VIOLA (ITA) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017562&event=1100099870

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2129/mdd.pdf

Zirconek
06-28-2008, 03:04 PM
good qualifying draw here :yeah:

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2129/qs.pdf

Zirconek
06-29-2008, 04:35 PM
Main Draw

PETRAZZUOLO, Giancarlo (ITA) 1 vs BELIC, Luka (CRO)
Q MARCON, Riccardo (ITA) vs Q FALGHERI, Andrea (ITA)
COLANGELO, Fabio (ITA) vs DI MEO, Giulio (ITA)
VIOLA, Matteo (ITA) 8 vs Q SESSAGESIMI, Dylan (SUI)

VANNI, Luca (ITA) 4 vs STEINBERGER, Bertram (AUT)
WC ORADINI, Giacomo (ITA) vs WC DELLA TOMMASINA, Davide (ITA)
FEITSCH, Mathias (AUT) vs SEMRAJC, Janez (SLO)
BRADARIC, Marin (CRO) 7 vs IANNUZZI, Enrico (ITA)

TENCONI, Tomas (ITA) 5 vs PODLIPNIK-CASTILLO, Hans (CHI)
LOJDA, Dusan (CZE) vs WC CANE, Paolo (ITA)
Q VIOLA, Marco (ITA) vs Q SIMONI, Marco (ITA)
HORMAZABAL, Guillermo (CHI) 3 vs Q CAPONE, Massimo (ITA)

TORRESI, Federico (ITA) 6 vs Q FAVA, Andrea (ITA)
SIMPSON, Matt (NZL) vs WC COMPORTO, Antonio (ITA)
STOEHR, Daniel (GER) vs Q GOLUBOVIC, Zoran (SLO)
VILLAR, Juan-Pablo (ARG) 2 vs PICCARI, Alessandro (ITA)

Zirconek
06-29-2008, 04:35 PM
good luck to South-Americans :)

Super-Fabio
06-29-2008, 04:54 PM
Paolo Canè!!

And Canè/Camporese in doubles draw...WOW!!!! :D

Zirconek
06-29-2008, 04:59 PM
Paolo Canè!!

And Canè/Camporese in doubles draw...WOW!!!! :D

I thought it was Canè's son :eek:
but it's really him. Good luck to the 43 years old, hope he teaches something to the kids :p

scarecrows
06-29-2008, 06:05 PM
haha, why wasting a WC and not giving it to a young player

gagm
06-29-2008, 08:06 PM
GL Hans and Guille... :D

Hans vs Guille on QF :angel:

Davidcuervacho
06-30-2008, 07:03 PM
Good luck Juampi Villar :yeah:

Zirconek
06-30-2008, 10:12 PM
1st Round

Giancarlo PETRAZZUOLO (ITA) (1) Vs Luka BELIC (CRO)
Riccardo MARCON (ITA) Vs Andrea FALGHERI (ITA)
Giulio DI MEO (ITA) defeated Fabio COLANGELO (ITA) 6-1 6-3
Matteo VIOLA (ITA) (8) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) 6-3 2-6 6-3
Luca VANNI (ITA) (4) Vs Bertram STEINBERGER (AUT)
Davide DELLA TOMMASINA (ITA) defeated Giacomo ORADINI (ITA) 6-2 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Mathias FEITSCH (AUT) 6-3 3-6 6-2
Enrico IANNUZZI (ITA) Vs Marin BRADARIC (CRO) (7)
Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(2) 6-3
Dusan LOJDA (CZE) Vs Paolo CANE (ITA)
Marco VIOLA (ITA) Vs Marco SIMONI (ITA)
Massimo CAPONE (ITA) defeated Guillermo HORMAZABAL (CHI) (3) 2-0 Retired
Federico TORRESI (ITA) (6) Vs Andrea FAVA (ITA)
Antonio COMPORTO (ITA) Vs Matt SIMPSON (NZL)
Daniel STOEHR (GER) Vs Zoran GOLUBOVIC (SLO)
Alessandro PICCARI (ITA) Vs Juan-Pablo VILLAR (ARG) (2)


bad day for the Chileans :hug:

Zirconek
07-01-2008, 11:59 PM
First Round
(1)Giancarlo Petrazzuolo (ITA) d. Luka Belic (CRO) 6-3 6-0
(q)Riccardo Marcon (ITA) d. (q)Andrea Falgheri (ITA) 6-4 6-2
Giulio di Meo (ITA) d. Fabio Colangelo (ITA) 6-1 6-3
(8)Matteo Viola (ITA) d. (q)Dylan Sessagesimi (SUI) 6-3 2-6 6-3
(4)Luca Vanni (ITA) d. Bertram Steinberger (AUT) 7-6(8) 6-2
(WC)Davide Della Tommasina (ITA) d. (WC)Giacomo Oradini (ITA) 6-2 6-2
Janez Semrajc (SLO) d. Mathias Feitsch (AUT) 6-3 3-6 6-2
(7)Marin Bradaric (CRO) d. Enrico Iannuzzi (ITA) 4-6 6-2 6-2
(5)Tomas Tenconi (ITA) d. Hans Podlipnik (CHI) 7-6(2) 6-3
Dusan Lojda (CZE) d. (WC)Paolo Cane (ITA) 6-2 6-1
(q)Marco Viola (ITA) d. (q)Marco Simoni (ITA) 6-2 6-1
(q)Massimo Capone (ITA) d. (3)Guillermo Hormazabal (CHI) 2-0 ret.
(6)Federico Torresi (ITA) d. (q)Andrea Fava (ITA) 6-1 6-1
(WC)Antonio Comporto (ITA) d. Matthew Simpson (NZL) 6-2 6-0
(q)Zoran Golubovic (SLO) d. Daniel Stoehr (GER) 6-3 7-6(4)
(2)Juan Pablo Villar (ARG) d. Alessandro Piccari (ITA) 6-4 7-6(5)

Zirconek
07-02-2008, 08:31 PM
2nd Round

Giancarlo PETRAZZUOLO (ITA) (1) defeated Riccardo MARCON (ITA) 6-4 6-0
Giulio DI MEO (ITA) defeated Matteo VIOLA (ITA) (8) 6-2 6-4
Luca VANNI (ITA) (4) defeated Davide DELLA TOMMASINA (ITA) 6-4 6-1
Marin BRADARIC (CRO) (7) defeated Janez SEMRAJC (SLO) 1-6 6-4 6-3
Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Dusan LOJDA (CZE) 6-4 6-2
Marco VIOLA (ITA) defeated Massimo CAPONE (ITA) 6-3 6-3
Antonio COMPORTO (ITA) defeated Federico TORRESI (ITA) (6) 6-3 1-6 6-4
Juan-Pablo VILLAR (ARG) (2) defeated Zoran GOLUBOVIC (SLO) 6-3 6-7(4) 7-6(5)

Quarterfinal

Giancarlo PETRAZZUOLO (ITA) (1) Vs Giulio DI MEO (ITA)
Luca VANNI (ITA) (4) Vs Marin BRADARIC (CRO) (7)
Tomas TENCONI (ITA) (5) Vs Marco VIOLA (ITA)
Antonio COMPORTO (ITA) Vs Juan-Pablo VILLAR (ARG) (2)

Zirconek
07-04-2008, 10:28 AM
Quarterfinal

Giulio DI MEO (ITA) defeated Giancarlo PETRAZZUOLO (ITA) (1) 7-6(5) 3-6 6-3
Luca VANNI (ITA) (4) defeated Marin BRADARIC (CRO) (7) 5-7 6-4 7-6(5)
Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Marco VIOLA (ITA) 6-2 6-3
Antonio COMPORTO (ITA) defeated Juan-Pablo VILLAR (ARG) (2) 6-0 6-0


Villar :help:

Semifinal

Giulio DI MEO (ITA) Vs Luca VANNI (ITA) (4)
Tomas TENCONI (ITA) (5) Vs Antonio COMPORTO (ITA)

Zirconek
07-04-2008, 10:29 AM
Semifinal

LOJDA (CZE) / TORRESI (ITA) (1) defeated DELLA TOMMASINA (ITA) / ORADINI (ITA) 6-1 6-3
FAVA (ITA) / VIOLA (ITA) (2) defeated COMPEAU (USA) / SIMIHAIAN (ROU) 6-1 6-2

Final

LOJDA (CZE) / TORRESI (ITA) (1) Vs FAVA (ITA) / VIOLA (ITA) (2)


it seems Lojda is following Skoch steps :p

Zirconek
07-04-2008, 11:42 PM
Semifinal

Luca VANNI (ITA) (4) defeated Giulio DI MEO (ITA) 4-6 7-6(8) 7-6(6)
Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Antonio COMPORTO (ITA) 6-3 6-3

Final

Luca VANNI (ITA) (4) Vs Tomas TENCONI (ITA) (5)


Giulio :hug:
Tomas, Luca :yeah:

Zirconek
07-04-2008, 11:43 PM
Doubles

Final

LOJDA (CZE) / TORRESI (ITA) (1) defeated FAVA (ITA) / VIOLA (ITA) (2) 6-0 6-4

Zirconek
07-05-2008, 10:58 PM
Final

Tomas TENCONI (ITA) (5) defeated Luca VANNI (ITA) (4) 6-7(5) 6-4 6-3


Tenconi :worship: it's time to be back to challengers