Iran F2 [June 23 - Tehran - Clay] Winner: Jan Stancik [Archive] - MensTennisForums.com

Iran F2 [June 23 - Tehran - Clay] Winner: Jan Stancik

Zirconek
06-10-2008, 11:05 PM
Iran F2
Location: Tehran, Iran
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://www.iranlink.addr.com/tehran.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017885

Entry List
1 VEJMELKA, Adam CZE 323 1
2 MAAMOUN, Mohammed EGY 418 1
3 STANCIK, Jan SVK 453 1
4 RASTOGI, Karan IND 481 1
5 KEDRYUK, Alexey KAZ 493 1
6 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 577 1
7 NAM, Hyun-Woo KOR 588 1
8 SOMOGYI, Alexander SVK 598 1
9 INOYATOV, Murad UZB 755 1
10 GAJJAR, Rohan IND 836 1
11 FILENKOV, Alexei RUS 861 1
12 AKKOYUN, Haluk TUR 869 1
13 MITSUHASHI, Junn JPN 982 2
14 IDOKO, Candy NGR 1064 2
15 ZORLU, Ergun TUR 1068= 1
16 ALAYLY, Karim LIB 1085 1
17 KEYSER, Harrison AUS 1233= 1
18 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1249= 1


Alternates
19 MOORE, Ciaran RSA 1338= 1
20 BIKTYAKOV, Rifat UZB 1456= 1
21 VUKOV, Stefano CRO 1474= 1
22 INZERILLO, Jerome FRA 1474= 2
23 RUBINO, Vittorio ITA 1474= 4
24 MAAROUF, Hayan SYR 1505= 1
25 SOFYAN, Harutyun ARM 1586= 1
26 NDLELA, Mlandeli ZIM 1586= 5
27 KAMRAN, Rouzbeh IRI 1678= 1
28 AL TAWEEL, Issam SYR 1678= 1
29 SHAHGHOLI, Anoosha IRI 1742= 1
30 LUSTYK, Jakub CZE 1811= 5
31 RIZZO, Claudio ITA 1811= 4
32 BARTH, George USA 1811= 3

Zirconek
06-10-2008, 11:06 PM
Qualifying Draw

1st Round

Ashkan DABIRI (IRI) (1) BYE
Ehsan NOURZADE (IRI) BYE
Reza ZAINALZADEH (IRI) defeated Sameam SHAHRESTANI (IRI) 6-7(6) 6-4 6-4
Farsad SHAHI (IRI) defeated Farhang NEMATI SORKHEH (IRI) 6-0 6-0
Harutyun SOFYAN (ARM) (2) BYE
Ali SEYYEDI (IRI) defeated Khashayar DABIRI (IRI) 6-4 7-6(5)
Mohammed NIAKI (CAN) BYE
Shahin KHALEDAN (IRI) defeated Manochehr KAMALI (IRI) 6-1 6-0
Issam AL TAWEEL (SYR) (3) BYE
Hesam YAZDI (IRI) defeated Hamed YAZDI (IRI) 6-4 4-6 7-5
Dmitri MARFINSKY (RUS) BYE
Sina ADABI (IRI) defeated Payam USEFI (IRI) 6-0 6-2
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (4) BYE
Matus HORECNY (SVK) defeated Ahmed ABDRABUH (SYR) 6-1 6-1
Alireza ETMINAN BASERI (IRI) BYE
Rahil MAKHARIA (IND) defeated Jamshid ARVAND (IRI) 6-0 6-0
Anoosha SHAHGHOLI (IRI) (5) BYE
Mehrdad SHAHIDIPOUR (IRI) defeated Darioush FAKHARZADEH (IRI) 6-4 1-6 6-2
Morteza JAMSHIDI (IRI) BYE
Saeed AHMADVAND (IRI) defeated Seyedali MOEZI (IRI) 6-2 6-0
Nima HEIDARIAN (IRI) defeated Rustam HAJIYEV (AZE) 6-2 7-6(2)
Iman GOLMOHAMMDI (IRI) defeated Daryoush SABER (IRI) 6-0 6-2
Farzad KOUHESTANI (IRI) BYE
Farshad TALAVAR (IRI) defeated Amir VAZIRI (IRI) 4-6 6-3 6-2
Kazem HOSSEINZADEH (IRI) defeated Moosa AGHAYI (IRI) 6-3 7-6(2)
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Amir SEDGHI NASSAB (IRI) 6-0 6-2
Shahriar BEHZADIAN (IRI) defeated Arsalan MOHAMMADI (IRI) 6-1 4-6 6-4
Joseph SQUILLACIOTI (AUS) defeated Rouzbeh SADEDDIN (IRI) 6-4 6-3
Akbar TAHERI (IRI) defeated Adem OZMERAL (TUR) 1-6 6-2 6-4
Jakhongir KHAYDAROV (UZB) defeated Nader ZAHEDI (IRI) 6-4 7-6(3)
Reza KOHASTANI (IRI) defeated Sam KAZEMI (IRI) 6-4 6-3
Michael LEONG (SOL) defeated Abdollah MOINI (IRI) 7-5 6-3

2nd Round

Ashkan DABIRI (IRI) (1) defeated Ehsan NOURZADE (IRI) 6-1 6-3
Farsad SHAHI (IRI) defeated Reza ZAINALZADEH (IRI) 5-7 7-5 6-1
Harutyun SOFYAN (ARM) (2) defeated Ali SEYYEDI (IRI) 6-0 6-1
Mohammed NIAKI (CAN) defeated Shahin KHALEDAN (IRI) 6-4 4-6 6-4
Issam AL TAWEEL (SYR) (3) defeated Hesam YAZDI (IRI) 6-1 6-3
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Sina ADABI (IRI) 6-3 6-3
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (4) defeated Matus HORECNY (SVK) 6-2 6-4
Rahil MAKHARIA (IND) defeated Alireza ETMINAN BASERI (IRI) 6-0 6-0
Anoosha SHAHGHOLI (IRI) (5) defeated Mehrdad SHAHIDIPOUR (IRI) 6-2 6-3
Saeed AHMADVAND (IRI) defeated Morteza JAMSHIDI (IRI) 6-1 6-1
Iman GOLMOHAMMDI (IRI) defeated Nima HEIDARIAN (IRI) 7-6(5) 6-2
Farshad TALAVAR (IRI) defeated Farzad KOUHESTANI (IRI) 6-1 6-0
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Kazem HOSSEINZADEH (IRI) 6-0 6-3
Shahriar BEHZADIAN (IRI) defeated Joseph SQUILLACIOTI (AUS) 6-3 6-3
Akbar TAHERI (IRI) defeated Jakhongir KHAYDAROV (UZB) 7-6(2) 6-4
Michael LEONG (SOL) defeated Reza KOHASTANI (IRI) 6-2 6-1

3rd Round

Ashkan DABIRI (IRI) (1) defeated Farsad SHAHI (IRI) 6-3 6-2
Harutyun SOFYAN (ARM) (2) defeated Mohammed NIAKI (CAN) 6-0 6-0
Issam AL TAWEEL (SYR) (3) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) 6-2 6-3
Rouzbeh KAMRAN (IRI) (4) defeated Rahil MAKHARIA (IND) 6-4 6-4
Anoosha SHAHGHOLI (IRI) (5) defeated Saeed AHMADVAND (IRI) 6-3 3-6 6-2
Farshad TALAVAR (IRI) defeated Iman GOLMOHAMMDI (IRI) 6-0 6-3
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Shahriar BEHZADIAN (IRI) 4-6 6-2 6-4
Michael LEONG (SOL) defeated Akbar TAHERI (IRI) 6-0 6-7(2) 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101555&tournament=1100017885

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1759/qs.pdf

Zirconek
06-10-2008, 11:07 PM
Singles Main Draw

1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-4 6-2
Karim ALAYLY (LIB) defeated Harrison KEYSER (AUS) 6-2 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Hayan MAAROUF (SYR) 6-2 6-4
Alexander SOMOGYI (SVK) (6) defeated Omid SOURI (IRI) 6-1 6-2
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Rouzbeh KAMRAN (IRI) 6-0 6-1
Rohan GAJJAR (IND) defeated Kiarash SOURI (IRI) 6-0 6-2
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Morteza MOAAZAM (IRI) 6-3 6-1
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Ciaran MOORE (RSA) 7-6(6) 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Ergun ZORLU (TUR) 5-3 Retired
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) defeated Anoosha SHAHGHOLI (IRI) 6-7(5) 6-4 6-4
Issam AL TAWEEL (SYR) defeated Farshad TALAVAR (IRI) 6-0 2-6 6-2
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-0 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-2 7-5
Michael LEONG (SOL) defeated Candy IDOKO (NGR) 7-6(5) 6-4
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) defeated Ashkan DABIRI (IRI) 6-3 7-6(5)
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 6-0 6-1

2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Karim ALAYLY (LIB) 6-4 6-4
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) (6) 6-4 2-0 Retired
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Rohan GAJJAR (IND) 6-4 6-2
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-4 6-0
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Amir-Soheil MOHSENI (IRI) 6-0 6-3
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Issam AL TAWEEL (SYR) 6-4 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Michael LEONG (SOL) 6-0 6-0
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) 6-3 6-0

Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) 6-3 6-1
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) 6-1 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) 6-7(5) 7-6(5) 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) 6-0 7-6(4)

Semifinal

Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (1) 7-5 6-0
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) (7) 6-4 7-5


Final

Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Murad INOYATOV (UZB) (8) 6-1 2-6 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017885

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1759/mds.pdf

Zirconek
06-10-2008, 11:07 PM
Doubles Draw

1st Round

GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) defeated MAKHARIA (IND) / MOORE (RSA) 6-3 6-1
IDOKO (NGR) / MARFINSKY (RUS) defeated AHMADVAND (IRI) / SHAHGHOLI (IRI) Walkover
KEYSER (AUS) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) defeated KAMRAN (IRI) / TALAVAR (IRI) 7-6(5) 4-6 [10-6]
KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) defeated MOAAZAM (IRI) / MOAZZAM (IRI) 6-2 6-1
AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) defeated MOHSENI (IRI) / SOURI (IRI) 6-7(4) 6-3 [10-3]
FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (3) defeated TAHERI (IRI) / VAZIRI (IRI) 6-3 6-4
MOHAZEBNIA (IRI) / VEJMELKA (CZE) defeated BEHZADIAN (IRI) / KHALEDAN (IRI) 7-5 6-2
KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated BIKTYAKOV (UZB) / KHAYDAROV (UZB) 6-4 7-6(3)

Quarterfinal

GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) defeated IDOKO (NGR) / MARFINSKY (RUS) 6-1 6-1
KEYSER (AUS) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) defeated KHACHATRYAN (ARM) / SOFYAN (ARM) 6-4 6-3
FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (3) defeated AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) 7-5 6-2
KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated MOHAZEBNIA (IRI) / VEJMELKA (CZE) 6-3 2-1 Retired

Semifinal

GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) defeated KEYSER (AUS) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) 6-3 6-4
KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (3) 7-5 6-2

Final

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) 6-0 7-6(3)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101556&tournament=1100017885

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1759/mdd.pdf

Zirconek
06-20-2008, 07:51 PM
good luck to Horecny and Leong at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101555&tournament=1100017885

Zirconek
06-22-2008, 05:57 PM
Main Draw

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1759/mds.pdf

Zirconek
06-25-2008, 05:55 PM
Singles Main Draw

1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-4 6-2
Karim ALAYLY (LIB) defeated Harrison KEYSER (AUS) 6-2 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Hayan MAAROUF (SYR) 6-2 6-4
Alexander SOMOGYI (SVK) (6) defeated Omid SOURI (IRI) 6-1 6-2
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Rouzbeh KAMRAN (IRI) 6-0 6-1
Rohan GAJJAR (IND) defeated Kiarash SOURI (IRI) 6-0 6-2
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Morteza MOAAZAM (IRI) 6-3 6-1
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Ciaran MOORE (RSA) 7-6(6) 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Ergun ZORLU (TUR) 5-3 Retired
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) defeated Anoosha SHAHGHOLI (IRI) 6-7(5) 6-4 6-4
Issam AL TAWEEL (SYR) defeated Farshad TALAVAR (IRI) 6-0 2-6 6-2
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-0 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-2 7-5
Michael LEONG (SOL) defeated Candy IDOKO (NGR) 7-6(5) 6-4
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) defeated Ashkan DABIRI (IRI) 6-3 7-6(5)
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 6-0 6-1

2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Karim ALAYLY (LIB) 6-4 6-4
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) (6) 6-4 2-0 Retired
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Rohan GAJJAR (IND) 6-4 6-2
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-4 6-0
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Amir-Soheil MOHSENI (IRI) 6-0 6-3
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Issam AL TAWEEL (SYR) 6-4 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Michael LEONG (SOL) 6-0 6-0
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) 6-3 6-0

Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) 6-3 6-1
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) 6-1 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) 6-7(5) 7-6(5) 6-3
Hyun-Woo NAM (KOR) (7) defeated Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) 6-0 7-6(4)

Semifinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Jan STANCIK (SVK) (3)
Murad INOYATOV (UZB) (8) Vs Hyun-Woo NAM (KOR) (7)


they will play the final on Friday, I guess :lol:

Zirconek
06-25-2008, 05:56 PM
Doubles

Semifinal

GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) defeated KEYSER (AUS) / RUCKELSHAUSEN (AUT) (4) 6-3 6-4
KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (3) 7-5 6-2

Final

GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) Vs KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2)

Zirconek
06-26-2008, 01:24 PM
Singles

Semifinal

Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Adam VEJMELKA (CZE) (1) 7-5 6-0
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) (7) 6-4 7-5

Final

Jan STANCIK (SVK) (3) Vs Murad INOYATOV (UZB) (8)

Jan, Murad :yeah:
Adam :hug:
-------------------------

Doubles

Final

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (2) defeated GAJJAR (IND) / INOYATOV (UZB) (1) 6-0 7-6(3)

Zirconek
06-27-2008, 03:28 PM
Final

Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Murad INOYATOV (UZB) (8) 6-1 2-6 6-3


Jan :yeah: