Ireland F2 [June 23 - Limerick - Carpet] Winner: Conor Niland [Archive] - MensTennisForums.com

Ireland F2 [June 23 - Limerick - Carpet] Winner: Conor Niland

Zirconek
06-10-2008, 10:53 PM
Ireland F2
Location: Limerick, Ireland
Type: $15K
Surface: carpet (outdoor) artificial grass

http://www.geograph.org.uk/photos/00/38/003801_d99b9304.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017911
website: www.tennisireland.ie/futures.php


Entry List
1 SMEETS, Robert AUS 169 1
2 KUDRYAVTSEV, Alexander RUS 192 1
3 LUGASSY, Gary FRA 220 1
4 FEENEY, Adam AUS 275 1
5 CHEKHOV, Pavel RUS 277 1
6 OGER, Thomas FRA 283 1
7 NIELSEN, Frederik DEN 290 1
8 NILAND, Conor IRL 301 1
9 FRANCIS, Alberto USA 334 1
10 DUREK, Raphael AUS 430 1
11 BLANDIN, Jeremy FRA 441 1
12 WALTER, Ludovic FRA 483 1
13 SEATOR, Edward GBR 512 1
14 KONING, Michel NED 523 1
15 SINGH, Ashutosh IND 540 1
16 SANON, Valentin CIV 549 1
17 ROSHAN, Nima USA 582 1
18 $ LA PORTE, Shane USA 643 1


Alternates
19 MANKAD, Harsh IND 669 1
20 SINGH, Navdeep IND 776 1
21 KADIR, Sadik AUS 782 1
22 CLUSKEY, James IRL 825 1
23 RAJA, Purav IND 964 1
24 KRKOSKA, Jiri CZE 1036 1
25 BAINS, Maniel GBR 1057 1
26 ALLINSON, Edward GBR 1070= 1
27 KROMANN, Thomas DEN 1104 2
28 BRASSINGTON, Kyle GBR 1179 1
29 FALGHERI, Andrea ITA 1187 5
30 POMEROY, Brad USA 1233= 1
31 KINSELLA, Jonathan GBR 1246= 1
32 CORRIE, Edward GBR 1280= 1
33 BAYET, Baptiste FRA 1280= 1
34 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1302= 2
35 BARLOW, Philip GBR 1329= 3
36 LEVI, Benjamin George GBR 1395= 1
37 IRDOJA, Mikk EST 1417= 1
38 BONAMI, Maxime FRA 1417= 4
39 MIOTTO, Alex GBR 1443= 1
40 O'BRIEN, Colin IRL 1456= 1
41 INZERILLO, Jerome FRA 1474= 4
42 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1474= 1
43 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1491= 2
44 HEAVEY, Eoin IRL 1586= 1
45 BRADSHAW, Timothy GBR 1586= 1
46 NDLELA, Mlandeli ZIM 1586= 3
47 COJANU, Ioan-Alexandru ROU 1678= 1
48 STRUNNIKOV, Artem RUS 1742= 2
49 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1784= 1
50 BARTH, George USA 1811= 2

Zirconek
06-10-2008, 10:54 PM
Qualifying Draw

1st Round

Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) (1) BYE
Jordan MILES (GBR) BYE
Edward CORRIE (GBR) (2) BYE
Ashley DAVIES (GBR) BYE
Baptiste BAYET (FRA) (3) BYE
Michael HAYES (IRL) BYE
Ioan-Alexandru COJANU (ROU) (6) BYE
Alex WATT (GBR) BYE
Timothy BRADSHAW (GBR) (5) BYE
Mark BOWTELL (IRL) BYE
Daniel GLANCY (IRL) BYE
Burnham ARLIDGE (GBR) BYE
Alistair FELTON (GBR) defeated Simon WRAFTER (IRL) 6-4 7-6(6)
Ryan HORGAN (GBR) defeated Alex O'DONOHUE (AUS) 6-3 6-2
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated Gregory CHAMBAZ (SUI) 7-5 6-0
David O'HARE (IRL) defeated Lorcan KELLEHER (IRL) 6-1 6-1

2nd Round

Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) (1) defeated Jordan MILES (GBR) 4-6 6-4 7-6(8)
Edward CORRIE (GBR) (2) defeated Ashley DAVIES (GBR) 6-2 6-0
Baptiste BAYET (FRA) (3) defeated Michael HAYES (IRL) 6-2 6-3
Ioan-Alexandru COJANU (ROU) (6) defeated Alex WATT (GBR) 3-6 6-3 7-5
Timothy BRADSHAW (GBR) (5) defeated Mark BOWTELL (IRL) 6-3 3-6 6-3
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Daniel GLANCY (IRL) 6-0 7-5
Ryan HORGAN (GBR) defeated Alistair FELTON (GBR) 6-4 7-6(7)
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated David O'HARE (IRL) 3-6 6-1 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101655&tournament=1100017911

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/948/qs.pdf

Zirconek
06-10-2008, 10:55 PM
Singles Main Draw

1st Round

Thomas OGER (FRA) (1) defeated Shane LA PORTE (USA) 7-6(5) 4-6 7-6(4)
Harsh MANKAD (IND) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 6-4 6-4
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated James CLUSKEY (IRL) 6-2 6-4
Edward SEATOR (GBR) (7) defeated Eoin HEAVEY (IRL) 6-0 3-6 6-4
Frederik NIELSEN (DEN) (3) defeated Sadik KADIR (AUS) 6-3 6-2
Purav RAJA (IND) defeated Ryan HORGAN (GBR) 6-3 6-2
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Colin O'BRIEN (IRL) 6-3 6-4
Raphael DUREK (AUS) (5) defeated Sam BARRY (IRL) 6-3 6-2
Ludovic WALTER (FRA) (6) defeated Navdeep SINGH (IND) 7-6(1) 6-3
Valentin SANON (CIV) defeated Baptiste BAYET (FRA) 6-4 6-3
Jonathan KINSELLA (GBR) defeated Ashutosh SINGH (IND) 6-3 6-3
Alberto FRANCIS (USA) (4) defeated Kyle BRASSINGTON (GBR) 6-4 6-4
Michel KONING (NED) (8) defeated Niall FITZGERALD (IRL) 6-3 6-2
Ioan-Alexandru COJANU (ROU) defeated Nima ROSHAN (USA) 4-6 6-3 7-6(0)
Edward CORRIE (GBR) defeated Timothy BRADSHAW (GBR) 6-3 6-7(5) 6-3
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-3 2-0 Retired

2nd Round

Harsh MANKAD (IND) defeated Thomas OGER (FRA) (1) 3-6 6-1 6-2
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated Edward SEATOR (GBR) (7) 6-4 6-3
Frederik NIELSEN (DEN) (3) defeated Purav RAJA (IND) 6-1 6-1
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Raphael DUREK (AUS) (5) 7-6(5) 6-4
Ludovic WALTER (FRA) (6) defeated Valentin SANON (CIV) 6-4 6-3
Alberto FRANCIS (USA) (4) defeated Jonathan KINSELLA (GBR) 6-2 7-6(14)
Michel KONING (NED) (8) defeated Ioan-Alexandru COJANU (ROU) 6-4 7-6(5)
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Edward CORRIE (GBR) 5-7 6-4 6-2

Quarterfinal

Harsh MANKAD (IND) Vs Lazare KUKHALASHVILI (GEO)
Frederik NIELSEN (DEN) (3) Vs Burnham ARLIDGE (GBR)
Ludovic WALTER (FRA) (6) Vs Alberto FRANCIS (USA) (4)
Michel KONING (NED) (8) Vs Conor NILAND (IRL) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099856&tournament=1100017558

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/948/mds.pdf

Zirconek
06-10-2008, 10:56 PM
Doubles Draw

1st Round

KONING (NED) / NIELSEN (DEN) (1) defeated CLUSKEY (IRL) / O'BRIEN (IRL) 6-4 6-7(5) [11-9]
BAYET (FRA) / SANON (CIV) defeated GLANCY (IRL) / HAYES (IRL) 6-7(9) 6-4 [10-1]
MANKAD (IND) / SINGH (IND) (3) defeated SEATOR (GBR) / WRAFTER (IRL) 6-0 6-2
DUREK (AUS) / KADIR (AUS) defeated O'HARE (IRL) / PEREVOSHCHIKOV (RUS) Walkover
COJANU (ROU) / LA PORTE (USA) defeated RAJA (IND) / SINGH (IND) 6-7(3) 7-5 [14-12]
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) defeated OGER (FRA) / WALTER (FRA) (4) 7-6(4) 6-3
FARRON-MAHON (IRL) / HEAVEY (IRL) defeated BOWTELL (IRL) / FITZGERALD (IRL) 7-5 6-4
FRANCIS (USA) / ROSHAN (USA) (2) defeated ARLIDGE (GBR) / CORRIE (GBR) 6-4 7-6(4)

Quarterfinal

KONING (NED) / NIELSEN (DEN) (1) defeated BAYET (FRA) / SANON (CIV) 6-3 6-4
MANKAD (IND) / SINGH (IND) (3) defeated DUREK (AUS) / KADIR (AUS) 6-4 3-6 [10-5]
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) defeated COJANU (ROU) / LA PORTE (USA) 6-2 6-3
FRANCIS (USA) / ROSHAN (USA) (2) defeated FARRON-MAHON (IRL) / HEAVEY (IRL) 6-1 6-3

Semifinal

KONING (NED) / NIELSEN (DEN) (1) Vs MANKAD (IND) / SINGH (IND) (3)
BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) Vs FRANCIS (USA) / ROSHAN (USA) (2)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101657&tournament=1100017911

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/948/mdd.pdf

paulbache
06-15-2008, 02:23 PM
Good luck Gary :bounce:

Zirconek
06-20-2008, 09:26 PM
qualifying draw:


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101655&tournament=1100017911


good luck to local players

Zirconek
06-22-2008, 05:34 PM
Main Draw

(1)Tomas Oger (FRA) vs Shane La Porte (USA)
Harsh Mankad (IND) vs (WC)Tristan Farron-Mahon (IRL)
(Q)Lazare Kukhalashvili (GEO) vs James Cluskey (IRL)
(7)Edward Seator (GBR) vs (WC)Eoin Heavey (IRL)

(3)Frederik Nielsen (DEN) vs Sadik Kadir (AUS)
Purav Raja (IND) vs (Q)Ryan Horgan (GBR)
(SE)Colin O'Brien (IRL) vs (Q)Burnham Arlidge (GBR)
(5)Raphael Durek (AUS) vs (WC)Sam Barry (IRL)

(6)Ludovic Walter (FRA) vs Navdeep Singh (IND)
Valentin Sanon (CIV) vs (Q)Baptiste Bayet (FRA)
Ashutosh Singh (IND) vs Jonathan Kinsella (GBR)
(4)Alberto Francis (USA) vs Kyle Brasssington (GBR)

(8)Michel Koning (NED) vs (WC)Niall Fitzgerald (IRL)
(Q)Ioan-Alexandru Cojanu (ROU) vs Nima Roshan (USA)
(Q)Timothy Bradshaw (GBR) vs (Q)Edward Corrie (GBR)
(2)Conor Niland (IRL) vs (Q)Dimitry Perevoshchikov (RUS)

Zirconek
06-25-2008, 06:07 PM
1st Round

Thomas OGER (FRA) (1) defeated Shane LA PORTE (USA) 7-6(5) 4-6 7-6(4)
Harsh MANKAD (IND) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 6-4 6-4
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated James CLUSKEY (IRL) 6-2 6-4
Edward SEATOR (GBR) (7) defeated Eoin HEAVEY (IRL) 6-0 3-6 6-4
Frederik NIELSEN (DEN) (3) defeated Sadik KADIR (AUS) 6-3 6-2
Purav RAJA (IND) defeated Ryan HORGAN (GBR) 6-3 6-2
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Colin O'BRIEN (IRL) 6-3 6-4
Raphael DUREK (AUS) (5) defeated Sam BARRY (IRL) 6-3 6-2
Ludovic WALTER (FRA) (6) defeated Navdeep SINGH (IND) 7-6(1) 6-3
Valentin SANON (CIV) defeated Baptiste BAYET (FRA) 6-4 6-3
Jonathan KINSELLA (GBR) defeated Ashutosh SINGH (IND) 6-3 6-3
Alberto FRANCIS (USA) (4) defeated Kyle BRASSINGTON (GBR) 6-4 6-4
Michel KONING (NED) (8) defeated Niall FITZGERALD (IRL) 6-3 6-2
Ioan-Alexandru COJANU (ROU) defeated Nima ROSHAN (USA) 4-6 6-3 7-6(0)
Edward CORRIE (GBR) defeated Timothy BRADSHAW (GBR) 6-3 6-7(5) 6-3
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-3 2-0 Retired

2nd Round

Harsh MANKAD (IND) defeated Thomas OGER (FRA) (1) 3-6 6-1 6-2
Lazare KUKHALASHVILI (GEO) defeated Edward SEATOR (GBR) (7) 6-4 6-3
Frederik NIELSEN (DEN) (3) defeated Purav RAJA (IND) 6-1 6-1
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated Raphael DUREK (AUS) (5) 7-6(5) 6-4
Ludovic WALTER (FRA) (6) defeated Valentin SANON (CIV) 6-4 6-3
Alberto FRANCIS (USA) (4) defeated Jonathan KINSELLA (GBR) 6-2 7-6(14)
Michel KONING (NED) (8) defeated Ioan-Alexandru COJANU (ROU) 6-4 7-6(5)
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Edward CORRIE (GBR) 5-7 6-4 6-2

Quarterfinal

Harsh MANKAD (IND) Vs Lazare KUKHALASHVILI (GEO)
Frederik NIELSEN (DEN) (3) Vs Burnham ARLIDGE (GBR)
Ludovic WALTER (FRA) (6) Vs Alberto FRANCIS (USA) (4)
Michel KONING (NED) (8) Vs Conor NILAND (IRL) (2)

Zirconek
06-27-2008, 12:18 AM
Quarterfinal

Harsh MANKAD (IND) defeated Lazare KUKHALASHVILI (GEO) 6-2 6-4
Frederik NIELSEN (DEN) (3) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-2 6-2
Alberto FRANCIS (USA) (4) defeated Ludovic WALTER (FRA) (6) 4-6 6-3 7-6(12)
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Michel KONING (NED) (8) 3-6 6-3 7-6(4)

Semifinal

Harsh MANKAD (IND) Vs Frederik NIELSEN (DEN) (3)
Alberto FRANCIS (USA) (4) Vs Conor NILAND (IRL) (2)


Nielsen, Niland :yeah:

Zirconek
06-27-2008, 07:01 PM
Semifinal

KONING (NED) / NIELSEN (DEN) (1) defeated MANKAD (IND) / SINGH (IND) (3) 7-6(3) 6-7(3) [10-8]
FRANCIS (USA) / ROSHAN (USA) (2) defeated BRADSHAW (GBR) / KINSELLA (GBR) 7-5 7-6(5)

Final

KONING (NED) / NIELSEN (DEN) (1) defeated FRANCIS (USA) / ROSHAN (USA) (2) 6-1 7-6(7)

Zirconek
06-27-2008, 07:02 PM
Semifinal

Harsh MANKAD (IND) defeated Frederik NIELSEN (DEN) (3) 6-4 3-6 7-6(3)
Conor NILAND (IRL) (2) defeated Alberto FRANCIS (USA) (4) 6-0 6-3

Final

Harsh MANKAD (IND) Vs Conor NILAND (IRL) (2)

Zirconek
06-28-2008, 02:03 PM
Final

Conor NILAND (IRL) (2) defeated Harsh MANKAD (IND) 6-3 6-4


Conor:yeah:
Harsh :hug:

Leah
06-28-2008, 03:59 PM
Well done :)