USA F15 [June 23 - Rochester, NY - Clay] Winner: Somdev Dev Varman [Archive] - MensTennisForums.com

USA F15 [June 23 - Rochester, NY - Clay] Winner: Somdev Dev Varman

Zirconek
06-10-2008, 09:39 PM
USA F15
Location: Rochester, New York, USA
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) Har-Tru

http://gogladiator.com/blog/wp-content/uploads/2008/04/rochester.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017596
website: www.tennisclubofrochester.com


Entry List
1 POKRAJAC, Milan CAN 462 1
2 SHULTS, Peter USA 617 1
3 GARZA, Daniel MEX 625 1
4 FUGATE, Marcus USA 634 1
5 MARTIROSYAN, Tigran ARM 786 1
6 DEV VARMAN, Somdev IND 795 1
7 WILLIAMS, Rhyne USA 812 1
8 KONIECKO, Bryan USA 823= 1
9 OUELLETTE, Gregory USA 889 1
10 MIRZADEH, Vahid USA 920 1
11 $ GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 929 1
12 ROBERTS, Andrew AUS 930 2
13 DOMIJAN, Alexander USA 1043 1
14 FULLER, Jeremiah USA 1253 3
15 BOBUSIC, Strahinja AUS 1341= 2
16 SALIFU, Mohammed GHA 1352= 1
17 ABOUGZIR, Ytai USA 1395= 1
18 BARTLETT, Alex USA 1443= 1


Alternates
19 ICHKOV, Stanislav ARG 1443= 2
20 BANGOURA, Sekou USA 1505= 1
21 RUBIN, Michael USA 1586= 1
22 SINITSYN, Kirill CAN 1586= 1
23 INBAR, Amit ISR 1586= 1
24 NORTEY, Michael GHA 1678= 1
25 DANI, Hafid MAR 1742= 3
26 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1784= 2
27 BARTH, George USA 1811= 5

Zirconek
06-10-2008, 09:41 PM
Qualifying Draw

1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Nathan PASHA (USA) 6-2 7-5
Mark OLJACA (USA) defeated Joel KINCAID (USA) 6-7(4) 6-4 6-2
Raymond SARMIENTO (USA) defeated Theodoros ANGELINOS (GRE) 6-1 6-4
Ruben GONZALES (USA) defeated Mousheg HOVHANNISYAN (USA) 7-5 6-1
Clint BOWLES (USA) (2) defeated Matthew KANDATH (USA) 5-7 6-3 7-5
Bradley COX (USA) defeated Gordon QUINTON (USA) 6-2 6-4
Scott THYROFF (USA) defeated Terry ZIATYK (CAN) 6-3 4-0 Retired
Treat HUEY (USA) defeated Alton ELLZY (USA) 6-0 6-0
William BOE-WIEGAARD (USA) defeated Vlademyros MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) (3) 6-1 6-0
Jordan COX (USA) defeated Andrew EDBORG (USA) 6-2 6-0
Derek DIFAZIO (USA) defeated Brandon ANANDAN (USA) 3-6 6-1 3-0 Retired
Bernhard WALLNER (AUT) defeated Alexandre LORD-ANDRADE (CAN) 7-6(5) 6-3
Denis KUDLA (USA) defeated Alexander RUBENSTEIN (USA) 6-0 6-1
Shane TEMPLEMAN (USA) defeated Warren FRAME (USA) 6-0 6-1
Martin MACINTYRE (USA) defeated Alex CHRIST (USA) 6-3 6-3
Joe BATES (USA) defeated Santiago-Javier RUSSO (ARG) 6-1 6-2
Johnny HAMUI (USA) defeated Eric CHUNG (CAN) 6-2 6-1
Adam TAYLOR (CAN) defeated Anthony B TUNNERO (USA) 6-3 6-1
Tennys SANDGREN (USA) defeated Keith GONZALEZ (USA) 6-0 6-1
Amar VORA (GBR) defeated Andre MERG (USA) 6-3 6-0
Mitchell FRANK (USA) defeated Antoine LEDUC (CAN) 6-1 6-0
Jean Oliver HEBERT (CAN) defeated Ricardo David MAYAGOITIA (MEX) 6-2 6-1
Jonathan PEARLMAN (USA) defeated Luciano MUSELLA (ITA) 6-1 3-6 6-6 Retired
Benjamin RAYNAULD (CAN) defeated Alain HUMBLET (CAN) 7-6(3) 6-4
Maksim TIKHOMIROV (USA) defeated Kevin ARIAS (USA) 6-2 6-3
Gera BORYACHINSKIY (USA) defeated Richard ROBERTS (USA) 6-0 6-0
David JEFLEA (AUS) defeated John VALENTI (USA) 6-1 6-4
Alexandru PASAREANU (CAN) defeated Jason TAHIR (USA) 6-0 7-5
Jordan DELASS (USA) defeated Casey JEDLINSKI (USA) 6-1 6-0
Junior A. ORE (USA) defeated Eric SCHARF (USA) 4-6 6-1 6-2
Davey SANDGREN (USA) defeated Bryon WEINBERG (CAN) 6-1 6-2
Jason ZAFIROS (USA) defeated Zachary WHITE (CAN) 6-4 6-7(10) 6-1

2nd Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Mark OLJACA (USA) 6-2 6-0
Raymond SARMIENTO (USA) defeated Ruben GONZALES (USA) 6-4 7-6(5)
Clint BOWLES (USA) (2) defeated Bradley COX (USA) 6-3 6-2
Treat HUEY (USA) defeated Scott THYROFF (USA) 6-1 6-2
William BOE-WIEGAARD (USA) defeated Jordan COX (USA) 6-4 6-4
Derek DIFAZIO (USA) defeated Bernhard WALLNER (AUT) 6-3 6-4
Denis KUDLA (USA) defeated Shane TEMPLEMAN (USA) 7-5 6-2
Joe BATES (USA) defeated Martin MACINTYRE (USA) 6-2 6-1
Johnny HAMUI (USA) defeated Adam TAYLOR (CAN) 6-0 6-0
Tennys SANDGREN (USA) defeated Amar VORA (GBR) 6-3 6-0
Mitchell FRANK (USA) defeated Jean Oliver HEBERT (CAN) 6-1 6-1
Benjamin RAYNAULD (CAN) defeated Jonathan PEARLMAN (USA) 7-6(7) 2-6 6-4
Maksim TIKHOMIROV (USA) defeated Gera BORYACHINSKIY (USA) 6-2 6-2
David JEFLEA (AUS) defeated Alexandru PASAREANU (CAN) 6-1 7-6(2)
Junior A. ORE (USA) defeated Jordan DELASS (USA) 6-3 6-2
Davey SANDGREN (USA) defeated Jason ZAFIROS (USA) 6-3 6-0

3rd Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Raymond SARMIENTO (USA) 6-3 6-3
Treat HUEY (USA) defeated Clint BOWLES (USA) (2) 1-6 6-4 6-1
William BOE-WIEGAARD (USA) defeated Derek DIFAZIO (USA) 2-6 6-1 6-3
Denis KUDLA (USA) defeated Joe BATES (USA) 7-6(6) 6-2
Tennys SANDGREN (USA) defeated Johnny HAMUI (USA) 7-6(1) 6-1
Mitchell FRANK (USA) defeated Benjamin RAYNAULD (CAN) 6-1 6-3
Maksim TIKHOMIROV (USA) defeated David JEFLEA (AUS) 6-2 7-5
Junior A. ORE (USA) defeated Davey SANDGREN (USA) 6-3 7-6(8)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099971&tournament=1100017596

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/731/qs.pdf

Zirconek
06-10-2008, 09:43 PM
Singles Main Draw

1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Sekou BANGOURA (USA) 7-5 6-2
Strahinja BOBUSIC (AUS) defeated Junior A. ORE (USA) 2-6 6-4 6-4
Justin KRONAUGE (USA) defeated Treat HUEY (USA) 7-5 2-6 6-3
Somdev DEV VARMAN (IND) (8) defeated Adolfo GOMEZ-PINTER (ESP) 6-0 6-0
Milan POKRAJAC (CAN) (3) defeated Andrew ROBERTS (AUS) 6-3 5-7 7-5
Bryan KONIECKO (USA) defeated Maksim TIKHOMIROV (USA) 7-6(4) 6-2
Tennys SANDGREN (USA) defeated Alex BARTLETT (USA) 6-1 3-0 Retired
Gregory OUELLETTE (USA) defeated Marcus FUGATE (USA) (6) 7-6(5) 6-7(4) 6-3
Ytai ABOUGZIR (USA) defeated Tigran MARTIROSYAN (ARM) (7) 6-3 7-5
Vahid MIRZADEH (USA) defeated Mohammed SALIFU (GHA) 6-1 6-1
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Mitchell FRANK (USA) 6-0 6-3
Peter SHULTS (USA) (4) defeated Jeff DADAMO (USA) 3-6 7-6(4) 7-5
Daniel GARZA (MEX) (5) defeated William BOE-WIEGAARD (USA) 7-6(9) 6-4
Rhyne WILLIAMS (USA) defeated Jeremiah FULLER (USA) 6-2 7-5
Denis KUDLA (USA) defeated Kirill SINITSYN (CAN) 6-1 6-0
Jean-Yves AUBONE (USA) defeated Nathan HEALEY (AUS) (2) 7-6(5) 6-7(6) 6-2

2nd Round

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Strahinja BOBUSIC (AUS)
Justin KRONAUGE (USA) Vs Somdev DEV VARMAN (IND) (8)
Milan POKRAJAC (CAN) (3) Vs Bryan KONIECKO (USA)
Tennys SANDGREN (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Ytai ABOUGZIR (USA) Vs Vahid MIRZADEH (USA)
Alexander DOMIJAN (USA) Vs Peter SHULTS (USA) (4)
Daniel GARZA (MEX) (5) Vs Rhyne WILLIAMS (USA)
Denis KUDLA (USA) Vs Jean-Yves AUBONE (USA)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017596&event=1100099972

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/731/mds.pdf

Zirconek
06-10-2008, 09:44 PM
Doubles Draw

1st Round

DEV VARMAN (IND) / HUEY (USA) defeated FUGATE (USA) / HEALEY (AUS) (1) 6-4 6-2
OUELLETTE (USA) / WILLIAMS (USA) defeated BARTLETT (USA) / JEFLEA (AUS) 6-3 4-6 [10-2]
AUBONE (USA) / BOWLES (USA) defeated MIRZADEH (USA) / POKRAJAC (CAN) (3) 5-2 Retired
AYALA (USA) / COLOMBO (USA) defeated GOMEZ-PINTER (ESP) / SINITSYN (CAN) 7-5 6-7(5) [10-7]
GARZA (MEX) / MAYAGOITIA (MEX) defeated KANDATH (USA) / SARMIENTO (USA) 6-4 3-6 [10-6]
KONIECKO (USA) / KRONAUGE (USA) (4) defeated BATES (USA) / MAVROPOULOS-STOLIARENKO (GRE) 6-1 6-2
ABOUGZIR (USA) / BANGOURA (USA) defeated BOE-WIEGAARD (USA) / FULLER (USA) 6-3 4-6 [10-6]
GONZALES (USA) / HAMUI (USA) defeated PASHA (USA) / SANDGREN (USA) 6-3 6-2

Quarterfinal

DEV VARMAN (IND) / HUEY (USA) defeated OUELLETTE (USA) / WILLIAMS (USA) 6-1 6-4
AUBONE (USA) / BOWLES (USA) defeated AYALA (USA) / COLOMBO (USA) 7-6(4) 7-5
KONIECKO (USA) / KRONAUGE (USA) (4) defeated GARZA (MEX) / MAYAGOITIA (MEX) 6-4 6-1
GONZALES (USA) / HAMUI (USA) defeated ABOUGZIR (USA) / BANGOURA (USA) 6-1 7-5

Semifinal

DEV VARMAN (IND) / HUEY (USA) Vs AUBONE (USA) / BOWLES (USA)
KONIECKO (USA) / KRONAUGE (USA) (4) Vs GONZALES (USA) / HAMUI (USA)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017596&event=1100099973

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/731/mdd.pdf

Zirconek
06-21-2008, 11:59 AM
Qualifying Draw

First Round
(1)Artem Sitak (RUS) vs (WC)Nathan Pasha (USA)
Mark Oljaca (USA) vs Joel Kincaid (USA)
(WC)Raymond Sarmiento (USA) vs Theodoros Angelinos (GRE)
Mousheg Hovhannisyan (USA) vs Ruben Gonzales (USA)
(2)Clint Bowles (USA) vs (WC)Matthew Kandath (USA)
Bradley Cox (USA) vs (WC)Gordon Quinton (USA)
Terry Ziatyk (CAN) vs Scott Thyroff (USA)
Alton Ellzy (USA) vs Treat Huey (USA)
(3)Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) vs William Boe-Wiegaard (USA)
Andrew Edborg (USA) vs Jordan Cox (USA)
Brandon Anandan (USA) vs Derek Difazio (USA)
Alexandre Lord-Andrade (CAN) vs Bernhard Wallner (AUT)
Denis Kudla (USA) vs Alexander Rubenstein (USA)
Shane Templeman (USA) vs Warren Frame (USA)
Alex Christ (USA) vs Martin Macintyre (USA)
Joe Bates (USA) vs Santiago-Javier Russo (ARG)
Eric Chung (CAN) vs Johnny Hamui (USA)
Anthony Tunnero (USA) vs Adam Taylor (CAN)
Tennys Sandgren (USA) vs Keith Gonzalez (USA)
Amar Vora (GBR) vs Andre Merg (USA)
(WC)Mitchell Frank (USA) vs Antoine Leduc (CAN)
Jean Oliver Hebert (CAN) vs Ricardo David Mayagoitia (MEX)
(WC)Luciano Musella (ITA) vs Jonathan Pearlman (USA)
Alain Humblet (CAN) vs Benjamin Raynauld (CAN)
Maksim Tikhomirov (USA) vs (WC)Kevin Arias (USA)
Richard Roberts (USA) vs Gera Boryachinskiy (USA)
John Valenti (USA) vs David Jeflea (AUS)
Alexandru Pasareanu (CAN) vs Jason Tahir (USA)
Jordan Delass(USA) vs Casey Jedlinksi (USA)
(WC)Junior Ore (USA) vs Eric Scharf (USA)
Bryon Weinberg (CAN) vs Davey Sandgren (USA)
Jason Zafiros (USA) vs Zachary White (CAN)

Smoke944
06-21-2008, 07:11 PM
Qualifying draw is funny for many reasons :cool:
Kinda funny field, I hope Fugate takes it.

Zirconek
06-26-2008, 12:21 PM
1st Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Sekou BANGOURA (USA) 7-5 6-2
Strahinja BOBUSIC (AUS) defeated Junior A. ORE (USA) 2-6 6-4 6-4
Justin KRONAUGE (USA) defeated Treat HUEY (USA) 7-5 2-6 6-3
Somdev DEV VARMAN (IND) (8) defeated Adolfo GOMEZ-PINTER (ESP) 6-0 6-0
Milan POKRAJAC (CAN) (3) defeated Andrew ROBERTS (AUS) 6-3 5-7 7-5
Bryan KONIECKO (USA) defeated Maksim TIKHOMIROV (USA) 7-6(4) 6-2
Tennys SANDGREN (USA) defeated Alex BARTLETT (USA) 6-1 3-0 Retired
Gregory OUELLETTE (USA) defeated Marcus FUGATE (USA) (6) 7-6(5) 6-7(4) 6-3
Ytai ABOUGZIR (USA) defeated Tigran MARTIROSYAN (ARM) (7) 6-3 7-5
Vahid MIRZADEH (USA) defeated Mohammed SALIFU (GHA) 6-1 6-1
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Mitchell FRANK (USA) 6-0 6-3
Peter SHULTS (USA) (4) defeated Jeff DADAMO (USA) 3-6 7-6(4) 7-5
Daniel GARZA (MEX) (5) defeated William BOE-WIEGAARD (USA) 7-6(9) 6-4
Rhyne WILLIAMS (USA) defeated Jeremiah FULLER (USA) 6-2 7-5
Denis KUDLA (USA) defeated Kirill SINITSYN (CAN) 6-1 6-0
Jean-Yves AUBONE (USA) defeated Nathan HEALEY (AUS) (2) 7-6(5) 6-7(6) 6-2

2nd Round

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Strahinja BOBUSIC (AUS)
Justin KRONAUGE (USA) Vs Somdev DEV VARMAN (IND) (8)
Milan POKRAJAC (CAN) (3) Vs Bryan KONIECKO (USA)
Tennys SANDGREN (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Ytai ABOUGZIR (USA) Vs Vahid MIRZADEH (USA)
Alexander DOMIJAN (USA) Vs Peter SHULTS (USA) (4)
Daniel GARZA (MEX) (5) Vs Rhyne WILLIAMS (USA)
Denis KUDLA (USA) Vs Jean-Yves AUBONE (USA)

Zirconek
06-26-2008, 12:22 PM
Healey :eek:

gvhvhg
06-26-2008, 06:00 PM
Somdev should take this title easily.

gvhvhg
06-26-2008, 09:53 PM
...and he won 6-0 6-0 AGAIN

Through to the quarters without dropping a game...WOW. Go Buji!

Zirconek
06-27-2008, 01:23 PM
2nd Round

Artem SITAK (RUS) (1) defeated Strahinja BOBUSIC (AUS) 6-2 6-1
Somdev DEV VARMAN (IND) (8) defeated Justin KRONAUGE (USA) 6-0 6-0
Bryan KONIECKO (USA) defeated Milan POKRAJAC (CAN) (3) 6-4 6-4
Gregory OUELLETTE (USA) defeated Tennys SANDGREN (USA) 3-6 6-3 6-4
Vahid MIRZADEH (USA) defeated Ytai ABOUGZIR (USA) 6-2 6-3
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Peter SHULTS (USA) (4) 6-4 6-2
Rhyne WILLIAMS (USA) defeated Daniel GARZA (MEX) (5) 7-5 6-4
Denis KUDLA (USA) defeated Jean-Yves AUBONE (USA) 6-2 6-1

Quarterfinal

Artem SITAK (RUS) (1) Vs Somdev DEV VARMAN (IND) (8)
Bryan KONIECKO (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Vahid MIRZADEH (USA) Vs Alexander DOMIJAN (USA)
Rhyne WILLIAMS (USA) Vs Denis KUDLA (USA)

-----------------------

Semifinal

DEV VARMAN (IND) / HUEY (USA) defeated AUBONE (USA) / BOWLES (USA) 6-1 6-1
KONIECKO (USA) / KRONAUGE (USA) (4) defeated GONZALES (USA) / HAMUI (USA) 6-2 7-6(1)

Final

DEV VARMAN (IND) / HUEY (USA) Vs KONIECKO (USA) / KRONAUGE (USA) (4)

sameerph
06-28-2008, 04:43 AM
Somdev thrashed the top seed 6-2 6-2 in QF. He is too good for this level.

Royston63
06-28-2008, 07:22 AM
KUDLA in semi!! gr8 job 15yo boy !!

Zirconek
06-29-2008, 10:08 AM
Semifinal

Somdev DEV VARMAN (IND) (8) defeated Bryan KONIECKO (USA) 7-5 6-3
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Denis KUDLA (USA) 7-5 5-7 6-1

Final

Somdev DEV VARMAN (IND) (8) Vs Alexander DOMIJAN (USA)

Zirconek
06-29-2008, 07:59 PM
Final

Somdev DEV VARMAN (IND) (8) defeated Alexander DOMIJAN (USA) 6-2 6-2


Somdev :yeah:

krinix
06-30-2008, 02:27 AM
good one somi

Alonsofz
06-30-2008, 04:20 AM
Easy one, congrats Somdev :D I remember him playing some ATP qualies last year :)