Netherlands F3 [June 23 - Breda - Clay] Winner: Alexander Flock [Archive] - MensTennisForums.com

Netherlands F3 [June 23 - Breda - Clay] Winner: Alexander Flock

Zirconek
06-10-2008, 10:07 PM
Netherlands F3
Location: Breda, Netherlands
Type: $15K+H
Surface: clay (outdoor)

http://www.tilburguniversity.nl/netherlands/images/breda.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017558
website: www.bredafuture.nl

Entry List
1 HUTA-GALUNG, Jesse NED 174 1
2 MIDDELKOOP, Matwe NED 212 1
3 HAIDER-MAURER, Andreas AUT 221 1
4 SIDORENKO, Alexandre FRA 258 1
5 TODERO, Nicolas ARG 272 1
6 BEMELMANS, Ruben BEL 302 1
7 KRAVCHUK, Konstantin RUS 320 1
8 VERONELLI, Diego ARG 341 1
9 MARCACCIO, Gustavo ARG 346 1
10 AZZARO, Leonardo ITA 348 1
11 GOJOWCZYK, Peter GER 355 1
12 FLOCK, Alexander GER 373 1
13 MASSON, Jeroen BEL 376 1
14 DESEIN, Niels BEL 381 1
15 MARRAI, Matteo ITA 384 1
16 DE BAKKER, Thiemo NED 390 1
17 BARDOCZKY, Kornel HUN 398 1
18 WESTERHOF, Boy NED 399 1


Alternates
19 SIJSLING, Igor NED 401 1
20 RODRIGUEZ, Bruno MEX 405 1
21 BURZI, Enrico ITA 406 1
22 CERVENAK, Pavol SVK 413 1
23 SEMJAN, Marek SVK 417 1
24 LOGLO, Komlavi TOG 438 1
25 $ THOMSON, Clinton AUS 478 1
26 MEIGEL, Marc GER 491 2
27 TRUSENDI, Walter ITA 505 1
28 WAUTERS, Stefan BEL 550 1
29 PAIRE, Benoit FRA 578 1
30 DUPUY, Baptiste FRA 623 1
31 PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 635 1
32 SCHOOREL, Thomas NED 651 1
33 IVANOV, Simeon BUL 688 1
34 DIMITROV, Grigor BUL 744 1
35 UZAKOV, Vaja UZB 763 1
36 BEKS, Bart NED 767 1
37 LUCASSEN, Peter NED 845 1
38 EMMRICH, Martin GER 874 2
39 TOREBKO, Peter GER 910= 2
40 GRAMBOW, Ralph GER 922 1
41 STEINBERGER, Peter GER 971 1
42 VIRALI-MURUGESAN, Ranjeet IND 984 3
43 VAN DER VALK, Bas NED 995 1
44 SMIT, Jasper NED 1004= 1
45 DEDEN, Kevin GER 1023 1
46 POPP, Torsten GER 1095 2
47 BLOM, Alexander AHO 1098= 1
48 DE RIJKE, Remko NED 1119 1
49 NTAMAG, Alain FRA 1120 1
50 RICE, David GBR 1123 1
51 HAMARD, Antoine FRA 1124= 3
52 MILTON, Joshua GBR 1126 1
53 POERSCHKE, Lars GER 1138= 1
54 VUKOVIC, Ivan CRO 1145 6
55 KOWALCZYK, Mateusz POL 1172= 5
56 SANCIC, Antonio CRO 1175 3
57 ZOPP, Jurgen EST 1182= 6
58 SIKORA, Adrian SVK 1182= 5
59 MEIJER, Michel NED 1211= 1
60 VAN DER VAART, Leander NED 1233= 1
61 SILVEIRA, Renato BRA 1246= 2
62 NIESTEN, Miliaan NED 1280= 1
63 MIJIC, Ivo GER 1284= 2
64 MOKRZYCKI, Marco GER 1287= 1
65 OOSTDAM, Roel NED 1290= 1
66 DE FAYS, Frederic BEL 1318= 1
67 KOSLER, Jiri CZE 1340 4
68 ROVETTA, Luca ITA 1350 6
69 SATTANINO, Marco ITA 1351 4
70 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 1363= 1
71 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1395= 2
72 BLECHA, Jan CZE 1395= 1
73 FRANTZEN, Romano NED 1395= 1
74 BONAMI, Maxime FRA 1417= 2
75 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1443= 2
76 PORTALURI, Giorgio ITA 1443= 6
77 GIGOUNON, Germain BEL 1456= 6
78 FRANSEN, Stephan NED 1471= 1
79 NDLELA, Mlandeli ZIM 1586= 6
80 CLOSA-PUNCERNAU, Guillem ESP 1586= 1
81 JOHANNIGMANN, Navid GER 1742= 4
82 ZOUTENDIJK, Arko NED 1784= 1

Zirconek
06-10-2008, 10:15 PM
Qualifying Draw

1st Round

Grigor DIMITROV (BUL) (1) BYE
Jonas MERCKX (BEL) defeated Menno VAN DER ZWEEP (NED) Walkover
Bart BEKS (NED) (2) BYE
Roy BRUGGELING (NED) BYE
Kevin DEDEN (GER) (3) BYE
Zar LASAHIDO (INA) defeated Mark FYNN (ZIM) 3-6 6-0 7-6(2)
Joshua MILTON (GBR) (4) BYE
Jose-Manuel GARCIA-VIGARA (ESP) defeated Jose-Antonio QUIROZ-VALDEZ (CHI) 6-1 6-4
David RICE (GBR) (5) BYE
Evthimios KARALIOLIOS (NED) BYE
Michel MEIJER (NED) (6) BYE
Jean ZIETSMAN (GER) defeated Joel GIGER (SUI) 6-0 6-0
Damian HUME (RSA) (7) BYE
Stephan FRANSEN (NED) (10) BYE
Miliaan NIESTEN (NED) (8) BYE
Romano FRANTZEN (NED) (9) BYE

2nd Round

Grigor DIMITROV (BUL) (1) defeated Jonas MERCKX (BEL) 6-0 6-0
Roy BRUGGELING (NED) defeated Bart BEKS (NED) (2) 7-6(2) 6-2
Kevin DEDEN (GER) (3) defeated Zar LASAHIDO (INA) 6-1 6-0
Joshua MILTON (GBR) (4) defeated Jose-Manuel GARCIA-VIGARA (ESP) 6-1 6-2
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated David RICE (GBR) (5) 6-3 6-0
Michel MEIJER (NED) (6) defeated Jean ZIETSMAN (GER) 6-7(3) 6-0 7-6(3)
Stephan FRANSEN (NED) (10) defeated Damian HUME (RSA) (7) 6-3 6-3
Romano FRANTZEN (NED) (9) defeated Miliaan NIESTEN (NED) (8) 6-3 6-0


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099856&tournament=1100017558

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/838/qs.pdf

Zirconek
06-10-2008, 10:16 PM
Singles Main Draw

1st Round

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) defeated David RICE (GBR) 7-5 6-3
Benoit PAIRE (FRA) defeated Grigor DIMITROV (BUL) 6-3 6-4
Joshua MILTON (GBR) defeated Bart BEKS (NED) 6-2 7-5
Igor SIJSLING (NED) defeated Peter GOJOWCZYK (GER) (7) 4-6 7-5 1-0 Retired
Andreas HAIDER-MAURER (AUT) (3) Vs Thiemo DE BAKKER (NED)
Bas VAN DER VALK (NED) Vs Clinton THOMSON (AUS)
Michel MEIJER (NED) Vs Melle VAN GEMERDEN (NED)
Alexander FLOCK (GER) Vs Leonardo AZZARO (ITA) (8)
Ruben BEMELMANS (BEL) (5) defeated Damian HUME (RSA) 6-1 6-0
Kevin DEDEN (GER) defeated Remko DE RIJKE (NED) 6-1 6-3
Stephan FRANSEN (NED) defeated Roy BRUGGELING (NED) 4-6 6-4 7-6(5)
Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 6-4 6-3
Diego VERONELLI (ARG) (6) defeated Stefan WAUTERS (BEL) 7-6(9) 6-1
Niels DESEIN (BEL) defeated Romano FRANTZEN (NED) 6-2 3-6 6-2
Jeroen MASSON (BEL) defeated Boy WESTERHOF (NED) 7-5 6-1
Evthimios KARALIOLIOS (NED) Vs Matwe MIDDELKOOP (NED) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017558

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/838/mds.pdf

Zirconek
06-10-2008, 10:17 PM
Doubles Draw

1st Round

SIJSLING (NED) / WESTERHOF (NED) (1) BYE
FRANSEN (NED) / FRANTZEN (NED) defeated MILTON (GBR) / RICE (GBR) 6-0 6-1
HUTA-GALUNG (NED) / MIDDELKOOP (NED) (3) BYE
DIMITROV (BUL) / VAN TERHEIJDEN (NED) defeated HUME (RSA) / ZIETSMAN (GER) 6-4 6-3
BRUGGELING (NED) / VAN DER VALK (NED) defeated BEKS (NED) / VAN GEMERDEN (NED) 6-4 6-2
BEMELMANS (BEL) / DE BAKKER (NED) (4) BYE
DESEIN (BEL) / MASSON (BEL) Vs THOMSON (AUS) / VERONELLI (ARG)
AZZARO (ITA) / MARRAI (ITA) (2) BYE



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099858&tournament=1100017558

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/838/mdd.pdf

Zirconek
06-20-2008, 04:15 PM
Great entry list :yeah:

Wild Cards main draw
Melle van Gemerden (NED)
Igor Sijsling (NED)
Tim van Terheijden (NED)
Clinton Thomson (AUS)

Zirconek
06-20-2008, 09:23 PM
good luck to Grigor Dimitrov and Bart Beks at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099856&tournament=1100017558

Davidcuervacho
06-20-2008, 10:41 PM
Good luck Nicolas Todero, Diego Veronelli and Gustavo Marcaccio :yeah:

Meesbob
06-21-2008, 09:14 AM
Nicolas Todero isn't playing here...

He is a Lucky Loser at Wimbledon, so he won't play here.
I can't find him in the draw of wimbledon, but the site of Breda future tells me he is in.

The_Beast
06-21-2008, 07:40 PM
Good luck Grisha :)

Smoke944
06-21-2008, 08:12 PM
Amazing field and a website, heh

TankingTheSet
06-22-2008, 04:20 PM
Looks like some money from the Haarhuis/Eltingh bureau is being applied to this tournament. Haarhuis/Eltingh organize things like Seniors tour events for a crowd consisting of very rich businesspeople with corporate money. I'm not a fan of these kinds of crowds (not real tennis fans) but I guess it can't hurt if it helps the facilities at a futures tournament.

The entry list is indeed amazing for a futures.

TankingTheSet
06-22-2008, 04:36 PM
Nicolas Todero isn't playing here...

He is a Lucky Loser at Wimbledon, so he won't play here.
I can't find him in the draw of wimbledon, but the site of Breda future tells me he is in.

I think it is possible that the website of the futures tournament isn't really accurate and that Todero is simply hoping for a LL spot. Because of the new rules that a LL is drawn randomly from the 16 losers of the final qualifying round, the potential LLs cannot commit to a tournament in the next week without giving up the chances for a late LL spot. There could still be a late withdrawal on Tuesday for example and Todero has no way of knowing whether he will get it.

Zirconek
06-22-2008, 05:46 PM
Main Draw

(1)Jesse Huta-Galung (NED) vs Matteo Marrai (ITA)
(Q)Grigor Dimitrov (BUL) vs Benoit Paire (FRA)
(LL)Bart Beks (NED) vs (Q)Joshua Milton (GBR)
(7)Peter Gojowczyk (GER) vs Igor Sijsling (NED)

(3)Andreas Haider-Maurer (AUT) vs Thiemo de Bakker (NED)
(WC)Bas van der Valk (NED) vs (WC)Clinton Thomson (AUS)
(Q)Michel Meijer (NED) vs (SE)Melle van Gemerden (NED)
(8)Leonardo Azzaro (ITA) vs Alexander Flock (GER)

(5)Ruben Bemelmans (BEL) vs (LL)Damian Hume (USA)
(Q)Kevin Deden (GER) vs (WC)Remko de Rijke (NED)
(Q)Stephan Fransen (NED) vs (Q)Roy Bruggeling (NED)
(4)Alexandre Sidorenko (FRA) vs (WC)Tim van Terheijden (NED)

(6)Diego Veronelli (ARG) vs Stefan Wauters (BEL)
(Q)Romano Frantzen (NED) vs Niels Desein (BEL)
Jeroen Masson (BEL) vs Boy Westerhof (BEL)
(2)Matwé Middelkoop (NED) vs (Q)Evthimios Karaliolios (GRE)

Klaas_nalbandian
06-23-2008, 10:22 PM
sijsling d. gojowyczk 46 75 10 ret
milton d. beks 7-5 6-2
deden d. de rijke 6-1 6-3
fransen d. bruggeling 46 64 76

maconick
06-24-2008, 04:03 PM
B Paire def. G. Dimitrov 6-3 6-4

Unlucky Grisha

The_Beast
06-24-2008, 09:34 PM
B Paire def. G. Dimitrov 6-3 6-4

Unlucky Grisha
hm, hope soon Grisha is able to make some good matches in a row :confused:

Nathaliia
06-24-2008, 10:01 PM
Aww, still he had some good scores this season.

Zirconek
06-25-2008, 06:48 PM
Latest Results

1st Round

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) defeated David RICE (GBR) 7-5 6-3
Benoit PAIRE (FRA) defeated Grigor DIMITROV (BUL) 6-3 6-4
Joshua MILTON (GBR) defeated Bart BEKS (NED) 6-2 7-5
Igor SIJSLING (NED) defeated Peter GOJOWCZYK (GER) (7) 4-6 7-5 1-0 Retired
Thiemo DE BAKKER (NED) defeated Andreas HAIDER-MAURER (AUT) (3) 6-3 6-3
Clinton THOMSON (AUS) defeated Bas VAN DER VALK (NED) 6-0 6-4
Michel MEIJER (NED) defeated Melle VAN GEMERDEN (NED) 7-5 4-1 ret.
Alexander FLOCK (GER) defeated Leonardo AZZARO (ITA) (8) 6-4 6-3
Ruben BEMELMANS (BEL) (5) defeated Damian HUME (RSA) 6-1 6-0
Kevin DEDEN (GER) defeated Remko DE RIJKE (NED) 6-1 6-3
Stephan FRANSEN (NED) defeated Roy BRUGGELING (NED) 4-6 6-4 7-6(5)
Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) 6-4 6-3
Diego VERONELLI (ARG) (6) defeated Stefan WAUTERS (BEL) 7-6(9) 6-1
Niels DESEIN (BEL) defeated Romano FRANTZEN (NED) 6-2 3-6 6-2
Jeroen MASSON (BEL) defeated Boy WESTERHOF (NED) 7-5 6-1
Matwe MIDDELKOOP (NED) (2) defeated Evthimios KARALIOLIOS (NED) 6-3 6-3

2nd Round

(Q)Kevin Deden (GER) d. Ruben Bemelmans (BEL) 6-2 1-6 6-2

Klaas_nalbandian
06-25-2008, 10:19 PM
good win for thiemo, 11 consecutive win now, hopefully thiemo jesse and igor will win again and one of them will reach the final

Klaas_nalbandian
06-25-2008, 10:20 PM
2nd round

sidorenko d. fransen 6-0 6-1

Zirconek
06-26-2008, 01:46 PM
2nd Round

Sijsling d. Milton 6-3 6-4

Zirconek
06-26-2008, 03:29 PM
2nd Round

(WC)Clinton Thomson (AUS) d. Thiemo De Bakker (NED) 6-4 7-6(5)

Zirconek
06-26-2008, 04:15 PM
2nd Round

(1)Jesse Huta-Galung (NED) d. Benoit Paire (FRA) 6-4 7-5

Zirconek
06-26-2008, 05:24 PM
2nd Round

Niels Desein (BEL) d. (6)Diego Veronelli (ARG) 6-3 1-6 7-6(5)

Zirconek
06-26-2008, 06:40 PM
2nd Round

Jeroen Masson (BEL) d. (2)Matwé Middelkoop (NED) 7-6(3) 6-3

Zirconek
06-27-2008, 12:17 AM
2nd Round

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) defeated Benoit PAIRE (FRA) 6-4 7-5
Igor SIJSLING (NED) defeated Joshua MILTON (GBR) 6-3 6-4
Clinton THOMSON (AUS) defeated Thiemo DE BAKKER (NED) 6-4 7-6(5)
Alexander FLOCK (GER) defeated Michel MEIJER (NED) 6-4 6-1
Kevin DEDEN (GER) defeated Ruben BEMELMANS (BEL) (5) 6-2 1-6 6-2
Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) defeated Stephan FRANSEN (NED) 6-1 6-0
Niels DESEIN (BEL) defeated Diego VERONELLI (ARG) (6) 6-3 1-6 7-6(5)
Jeroen MASSON (BEL) defeated Matwe MIDDELKOOP (NED) (2) 7-6(3) 6-3

Quarterfinal

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) Vs Igor SIJSLING (NED)
Clinton THOMSON (AUS) Vs Alexander FLOCK (GER)
Kevin DEDEN (GER) Vs Alexandre SIDORENKO (FRA) (4)
Niels DESEIN (BEL) Vs Jeroen MASSON (BEL)

Zirconek
06-27-2008, 02:54 PM
Quarterfinal

(4)Alexandre Sidorenko (FRA) d. (Q)Kevin Deden (GER) 6-2 6-2

Zirconek
06-27-2008, 03:39 PM
Quarterfinal

Alexander Flock (GER) d. (WC)Clinton Thomson (AUS) 7-6(4) 6-2

JMG
06-27-2008, 04:53 PM
Flocki :clap2:

Zirconek
06-27-2008, 07:18 PM
Quarterfinal

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) d. Igor SIJSLING (NED) 6-4 4-6 6-2
Alexander FLOCK (GER) d. Clinton THOMSON (AUS) 7-6(4) 6-2
Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) d. Kevin DEDEN (GER) 6-2 6-2
Jeroen MASSON (BEL) d. Niels DESEIN (BEL) 6-2 6-1

Semifinal

Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) vs Alexander FLOCK (GER)
Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) vs Jeroen MASSON (BEL)

Zirconek
06-28-2008, 03:52 PM
Semifinal

Alexander FLOCK (GER) defeated Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) 2-6 7-5 6-3

Flock :yeah: :)

Zirconek
06-28-2008, 05:26 PM
Semifinal

Alexandre SIDORENKO (FRA) (4) defeated Jeroen MASSON (BEL) 7-6(0) 6-3

Yves.
06-28-2008, 10:22 PM
Semifinal

Alexander FLOCK (GER) defeated Jesse HUTA-GALUNG (NED) (1) 2-6 7-5 6-3

Flock :yeah: :)

What's wrong with you, Huta Galung? Lose in a future before winning it as No. 173 in the world? What a shame!

JMG
06-28-2008, 10:59 PM
I hope you are kidding?

Great final here!

Zirconek
06-29-2008, 01:19 PM
they have a nice photo gallery at the website
http://www.bredafuture.nl/

Zirconek
06-29-2008, 03:06 PM
Flock vs. Sidorenko 6-2 in progress

Zirconek
06-29-2008, 03:18 PM
Flock d. Sidorenko 6-2 6-3

:yeah:

Zirconek
06-29-2008, 05:40 PM
Doubles Final

Huta-Galung/Middelkoop d. Desein/Masson 3-6 6-3 [10-8]

JMG
06-29-2008, 10:17 PM
Flock is practicing at the Tomas Behrend academy. Looks like Ugo could help him. :yeah: