Wednesday´s schedule of play [Archive] - MensTennisForums.com

Wednesday´s schedule of play

Dissident
08-28-2002, 01:05 AM
Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Bovina (RUS) vs. Jelena Dokic (YUG)[5]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Albert Portas (ESP) vs. Pete Sampras (USA)[17]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Serena Williams (USA)[1] vs. Dinara Safina (RUS)

Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[4] vs. Petra Mandula (HUN)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS) vs. James Blake (USA)[25]


Armstrong - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Greg Rusedski (GBR)[33] vs. Alex Kim (USA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
David Sanchez (ESP) vs. Tommy Haas (GER)[3]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Cara Black (ZIM) vs. Justine Henin (BEL)[8]
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[11] vs. Virginie Razzano (FRA)
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Marius Barnard (RSA)
Jim Thomas (USA)
vs. Donald Johnson (USA)[2]
Jared Palmer (USA)[2]


Grandstand - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
David Nalbandian (ARG)[16] vs. Sargis Sargsian (ARM)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Tim Henman (GBR)[5] vs. Tuomas Ketola (FIN)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[12] vs. Francesca Schiavone (ITA)
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Martina Hingis (SUI)[5]
Anna Kournikova (RUS)[5]
vs. Tatiana Perebiynis (UKR)
Tatiana Poutchek (BLR)

5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Amir Hadad (ISR)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
vs. Mariano Hood (ARG)
Sebastian Prieto (ARG)


Court 10 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Kenneth Carlsen (DEN) vs. Flavio Saretta (BRA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Marc Rosset (SUI) vs. Sebastien Grosjean (FRA)[10]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Fabiola Zuluaga (COL) vs. Tatiana Panova (RUS)[22]
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Rossana Neffa-De Los Rios (PAR) vs. Marion Bartoli (FRA)
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Michael Hill (AUS)[13]
Leander Paes (IND)[13]
vs. Massimo Bertolini (ITA)
Cristian Brandi (ITA)


Court 11 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA) vs. Prakash Amritraj (USA)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Daja Bedanova (CZE)[20] vs. Elena Likhovtseva (RUS)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tamarine Tanasugarn (THA)[27] vs. Bea Bielek (USA)
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO) vs. Iva Majoli (CRO)[24]
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mark Knowles (BAH)[1]
Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Juan Ignacio Carrasco (ESP)
Alex Lopez Moron (ESP)


Court 4 - 4:00 PM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA)
Graydon Oliver (USA)
vs. Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ally Baker (USA)
Bethanie Mattek (USA)
vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)[2]
Paola Suarez (ARG)[2]


Court 6 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Denisa Chladkova (CZE) vs. Anastasia Myskina (RUS)[15]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Felix Mantilla (ESP) vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[26]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Iroda Tulyaganova (UZB) vs. Nathalie Dechy (FRA)[26]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Miho Saeki (JPN)
Ai Sugiyama (JPN)
vs. Chanda Rubin (USA)
Natasha Zvereva (BLR)


Court 7 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs. Fernando Gonzalez (CHI)[28]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA) vs. Jose Acasuso (ARG)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Ben Ellwood (AUS)
Paul Hanley (AUS)
vs. David Adams (RSA)[16]
Gaston Etlis (ARG)[16]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Matias Boeker (USA)
Robby Ginepri (USA)
vs. Wayne Arthurs (AUS)
Andrew Kratzmann (AUS)


Court 8 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Els Callens (BEL) vs. Silvia Farina Elia (ITA)[13]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Stefan Koubek (AUT) vs. Arnaud Clement (FRA)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Damm (CZE)[7]
Cyril Suk (CZE)[7]
vs. Mardy Fish (USA)
Jeff Morrison (USA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Boutter (FRA)[12]
Sjeng Schalken (NED)[12]
vs. Denis Golovanov (RUS)
Grant Silcock (AUS)


Court 9 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Alexander Popp (GER) vs. Andreas Vinciguerra (SWE)
followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]
vs. Julian Knowle (AUT)
Michael Kohlmann (GER)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Samantha Reeves (USA)
Barbara Schwartz (AUT)
vs. Marissa Irvin (USA)
Alexandra Stevenson (USA)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Lubomira Bacheva (BUL)
Eva Bes (ESP)
vs. Evgenia Koulikovskaya (RUS)
Ekaterina Sysoeva (RUS)


Court 13 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Janette Husarova (SVK)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Eric Taino (USA) vs. Kristian Pless (DEN)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Lisa Raymond (USA)[1]
Rennae Stubbs (AUS)[1]
vs. Brie Rippner (USA)
Katie Schlukebir (USA)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alina Jidkova (RUS)
Trudi Musgrave (AUS)
vs. Corina Morariu (USA)
Kimberly Po-Messerli (USA)


Court 14 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Lucas Arnold (ARG)
Luis Lobo (ARG)
vs. Ellis Ferreira (RSA)[10]
David Rikl (CZE)[10]

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA)
Jennifer Hopkins (USA)
vs. Evie Dominikovic (AUS)
Jessica Steck (RSA)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Lauren Kalvaria (USA)
Gabriela Lastra (USA)
vs. Kim Clijsters (BEL)[15]
Meghann Shaughnessy (USA)[15]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Catherine Barclay (AUS)
Emilie Loit (FRA)
vs. Ma. Emilia Salerni (ARG)[16]
Asa Svensson (SWE)[16]

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN)
Nana Miyagi (JPN)
vs. Natalie Grandin (RSA)
Jasmin Woehr (GER)


Court 15 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Stephanie Foretz (FRA) vs. Angelique Widjaja (INA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Karol Kucera (SVK) vs. Radek Stepanek (CZE)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Barbara Rittner (GER)[13]
Magui Serna (ESP)[13]
vs. Ansley Cargill (USA)
Ashley Harkleroad (USA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Simon Aspelin (SWE)
Andrei Olhovskiy (RUS)
vs. Neville Godwin (RSA)
Thomas Shimada (JPN)


Court 17 - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Galina Fokina (RUS)
Christina Wheeler (AUS)
vs. Clarisa Fernandez (ARG)
Patricia Tarabini (ARG)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Joshua Eagle (AUS)[8]
Sandon Stolle (AUS)[8]
vs. Nathan Healey (AUS)
Jordan Kerr (AUS)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Janet Lee (TPE)[11]
Wynne Prakusya (INA)[11]
vs. Rachel McQuillan (AUS)
Lisa McShea (AUS)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Rita Grande (ITA)
Patty Schnyder (SUI)
vs. Anastassia Rodionova (RUS)
Marlene Weingartner (GER)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alexandra Fusai (FRA)
Caroline Vis (NED)
vs. Rika Hiraki (JPN)
Jelena Kostanic (CRO)


Court 18 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Johan Landsberg (SWE)
Tom Vanhoudt (BEL)
vs. Stephen Huss (AUS)
Lee Pearson (AUS)

followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Dick Norman (BEL) vs. Bohdan Ulihrach (CZE)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jack Brasington (USA)
Vincent Spadea (USA)
vs. George Bastl (SUI)
Roger Federer (SUI)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Teryn Ashley (USA)
Sarah Taylor (USA)
vs. Laura Montalvo (ARG)
Elena Tatarkova (UKR)

Scotso
08-28-2002, 02:55 AM
good luck:

David Sanchez
Cara Black
Virginie Razzano
David Nalbandian
Elena Dementieva
Amir Hadad/Aisam-Ul-Haq Qureshi
Sebastien Grosjean
Marion Bartoli :D
Elena Likhovtseva :D
Bea Bielek
Iva Majoli
Mark Knowles/Daniel Nestor
Anastasia Myskina
Juan Ignacio Chela
Nathalie Dechy :D
Paul-Henri Mathieu :D
Michael Llodra
Silvia Farina Elia
Arnaud Clement
Mardy Fish/Jeff Morrison
Julien Boutter/Sjeng Schalken
Andreas Vinciguerra
Marissa Irvin/Alexandra Stevenson
Janette Husarova :D
Kristian Pless
Brie Rippner/Katie Schlukebir
Corina Morariu/Kimberly Po-Messerli :D
Laura Granville/Jennifer Hopkins
Kim Clijsters/Meghann Shaughnessy
Catherine Barclay/Emilie Loit
Ma. Emilia Salerni/Asa Svensson
Stephanie Foretz :D
Barbara Rittner/Magui Serna :D
Rachel McQuillan/Lisa McShea :D
Rita Grande/Patty Schnyder
Jack Brasington/Vincent Spadea
Laura Montalvo/Elena Tatarkova :D

Doris Loeffel
08-28-2002, 07:16 AM
Good luck Marc Rosset!!

(hmmm I'm actually surprised that there are no men 2 round matches..... guess I must have missed something)

Hyde'
08-28-2002, 01:21 PM
Good luck! Paradorn and Tammy!!!!!!!!!!!!!!

Bianca
08-28-2002, 01:53 PM
go Portas! go Flavio! go Chela! go Nalbandian! go Rosset! :bounce:

and go Chanda!

Doris Loeffel
08-28-2002, 02:01 PM
Good luck Roger and George in Doubles

TheBoiledEgg
08-28-2002, 02:55 PM
good luck Nikolay tonight

Tommy Haas :)


2 "Armenians" in draw and they drew each other LOL

Nalbandian (ARG) vs Sargis Sargsian