Venezuela F2 [June 16 - Caracas - Hard] Winner: Julio Cesar Campozano [Archive] - MensTennisForums.com

Venezuela F2 [June 16 - Caracas - Hard] Winner: Julio Cesar Campozano

Zirconek
06-03-2008, 11:39 PM
Venezuela F2
Location: Caracas, Venezuela
Type: $10K
Surface: hard (outdoor) Plexipave

http://www.mission.net/venezuela/caracas/images/caracas2.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017735

Entry List
1 QUINTERO, Michael COL 259 1
2 MATSUI, Toshihide JPN 399 1
3 CAMPOZANO, Julio-Cesar ECU 401 1
4 ROMERO, Yohny VEN 504 1
5 LEWIS, Haydn BAR 637 1
6 RECARTE, Roman VEN 659 1
7 SILVA, Matias PER 689 1
8 SUGIYAMA, Norikazu JPN 692 2
9 DE BONNEVIE, Philippe FRA 694 1
10 DE ARMAS, Jose VEN 698 1
11 LUISI, Piero VEN 737 1
12 DRACOS, Benjamin FRA 785 1
13 GALAN, Sat COL 795 1
14 MARTINEZ, Luis David VEN 798 1
15 MEDINA-ALVAREZ, Jhonnatan VEN 808 1
16 THOMPSON, Adam NZL 832 1
17 CICENIA, Miguel VEN 836 1
18 MAYTIN, Roberto VEN 853 1


Alternates
19 FRANCO, Francisco COL 859 1
20 MALO-CASADO, Borja CHI 870 1
21 PAIZ, Cristian GUA 927 1
22 ECHAZU, Mauricio PER 989= 1
23 DAS, Jeffrey USA 993 1
24 FERNANDEZ, Dane AUS 1032 1
25 KLINGEMANN, Christopher USA 1116= 1
26 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1183 1
27 DURANGO, Jean-Michel ECU 1186 1
28 NUNEZ, Eric USA 1216 1
29 FULLER, Jeremiah USA 1252= 1
30 DE FAYS, Frederic BEL 1302= 1
31 CHAVEZ, Renato PER 1349= 1
32 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1431= 2
33 PEREZ, Rodrigo CHI 1447= 1
34 OQUENDO, Uriel COL 1447= 1
35 LASRY, Diego VEN 1461= 1
36 ROMANAZZI, Juan-Manuel ARG 1464= 3
37 MARQUEZ, Fernando MEX 1464= 1
38 GARRIGA RIVERO, Andres VEN 1464= 1
39 ROJAS, Sergio PER 1488= 1
40 RUBIN, Michael USA 1579= 4
41 BENDECK, Jose Daniel COL 1579= 1
42 NDLELA, Mlandeli ZIM 1579= 1
43 GIGOUNON, Germain BEL 1737= 6
44 SUPERLANO, Orlando VEN 1737= 1
45 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1737= 1
46 SOUTO, David VEN 1737= 1
47 RIES, Radames VEN 1737= 1
48 VIVAS, Leonel VEN 1778= 1

Zirconek
06-03-2008, 11:44 PM
Qualifying Draw

1st Round

Cristian PAIZ (GUA) (1) defeated Guilherme OCHOA (BRA) 6-1 6-3
Andrew MATELJAN (USA) defeated Sebastian SALAZAR (COL) 7-6(2) 4-6 6-3
Favel-Antonio FREYRE-PERDOMO (CUB) defeated Alexander ROJAS (VEN) 6-0 6-3
Sebastian LOPEZ (COL) defeated Felipe MANTILLA (COL) 6-3 7-6(9)
Andres ARANGO (ECU) defeated Mauricio ECHAZU (PER) (2) 6-4 3-6 6-4
Leonardo LAPENTTI (ECU) defeated Jose GARCIA (VEN) 3-6 7-5 6-0
Sergio OLIVARES (VEN) defeated Leonardo RAMIREZ (PER) 6-7(4) 6-2 7-6(4)
Fernando MARQUEZ (MEX) (10) defeated Yevgeny PEREPELOV (USA) 6-4 6-3
Jeffrey DAS (USA) (3) defeated Antonio ARCE (VEN) 6-4 6-4
Jose-Roberto VELASCO (BOL) defeated Paolo Andres VECCHI (VEN) 6-1 6-1
Gustavo STERIN (ARG) defeated Ricardo MARTIN (COL) 4-6 6-4 7-6(5)
Jose Daniel BENDECK (COL) (12) defeated Daniel SALAS (VEN) 6-0 6-1
Christopher KLINGEMANN (USA) (4) defeated Gustavo HOLZ (BRA) 6-1 6-3
Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) defeated Jorge KOIFMAN (VEN) 6-0 6-0
Alex LLOMPART (PUR) defeated Santiago MAGALDY (VEN) 6-2 6-0
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Leonel VIVAS (VEN) (15) 7-6(4) 7-6(9)
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated Dane FERNANDEZ (AUS) (5) 3-6 6-3 6-4
Anthony MARSHALL (BAR) defeated Viju GEORGE (USA) 6-2 6-7(2) 6-2
Cyprian PISAREK (USA) defeated Federico USELETI (VEN) 6-1 6-3
Radames RIES (VEN) (14) defeated Rafael COUTINHO (VEN) 6-3 6-3
Eric NUNEZ (USA) (6) defeated Dustin KEMICK (USA) 6-0 6-3
Erick BERMUDEZ (VEN) defeated Jose TINEO (VEN) 6-4 6-3
Walter VALAREZO (ECU) defeated Juan Carlos SIERRA (COL) 6-0 6-1
Diego LASRY (VEN) (9) defeated Juan FLORES (COL) 5-7 6-2 6-2
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) defeated Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (7) 6-3 6-0
Luis David SALCEDO GOMEZ (COL) defeated Alexander DIAZ (VEN) 6-0 7-6(4)
Franco NORAMBUENA-COX (CHI) defeated Mauro FRANCESA (VEN) 3-6 6-2 6-2
Jackson BODLE (NZL) defeated Mlandeli NDLELA (ZIM) (13) 7-6(3) 6-3
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (8) defeated Sebastian GOMEZ (COL) 6-2 6-2
Jose PERDOMO (PUR) defeated Martin RONDINA (ARG) 6-3 6-3
Andres QUIJADA (VEN) defeated Cristian DI ALOY (ARG) 6-1 6-1
Sergio ROJAS (PER) (11) defeated Reinaldo HIDALGO (VEN) 6-1 6-1

2nd Round

Cristian PAIZ (GUA) (1) defeated Andrew MATELJAN (USA) 6-1 6-3
Favel-Antonio FREYRE-PERDOMO (CUB) defeated Sebastian LOPEZ (COL) 6-4 7-5
Andres ARANGO (ECU) defeated Leonardo LAPENTTI (ECU) 6-1 6-2
Fernando MARQUEZ (MEX) (10) defeated Sergio OLIVARES (VEN) 6-2 6-4
Jose-Roberto VELASCO (BOL) defeated Jeffrey DAS (USA) (3) 6-3 6-2
Gustavo STERIN (ARG) defeated Jose Daniel BENDECK (COL) (12) 6-2 2-6 6-4
Christopher KLINGEMANN (USA) (4) defeated Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) 6-4 6-7(4) 7-6(7)
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Alex LLOMPART (PUR) 6-3 6-4
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated Anthony MARSHALL (BAR) 6-4 7-6(5)
Cyprian PISAREK (USA) defeated Radames RIES (VEN) (14) 6-4 6-4
Eric NUNEZ (USA) (6) defeated Erick BERMUDEZ (VEN) 6-0 6-0
Walter VALAREZO (ECU) defeated Diego LASRY (VEN) (9) 7-5 6-1
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) defeated Luis David SALCEDO GOMEZ (COL) 6-1 6-2
Jackson BODLE (NZL) defeated Franco NORAMBUENA-COX (CHI) 4-6 7-5 6-1
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (8) defeated Jose PERDOMO (PUR) 6-2 6-4
Sergio ROJAS (PER) (11) defeated Andres QUIJADA (VEN) 6-3 6-1

3rd Round

Cristian PAIZ (GUA) (1) defeated Favel-Antonio FREYRE-PERDOMO (CUB) 6-4 6-7(5) 6-3
Andres ARANGO (ECU) defeated Fernando MARQUEZ (MEX) (10) 6-3 7-5
Gustavo STERIN (ARG) defeated Jose-Roberto VELASCO (BOL) 6-2 6-0
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Christopher KLINGEMANN (USA) (4) 7-6(4) 6-3
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated Cyprian PISAREK (USA) 6-2 7-6(8)
Eric NUNEZ (USA) (6) defeated Walter VALAREZO (ECU) 6-2 6-3
Jackson BODLE (NZL) defeated Alfredo RODRIGUEZ (VEN) 6-2 6-0
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (8) defeated Sergio ROJAS (PER) (11) 6-4 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100758&tournament=1100017735

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1609/qs.pdf

Zirconek
06-03-2008, 11:53 PM
Singles Main Draw

1st Round

Michael QUINTERO (COL) (1) defeated Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) 6-3 3-6 6-3
Piero LUISI (VEN) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 6-4 3-6 6-3
Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) defeated Norikazu SUGIYAMA (JPN) 6-3 6-2
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Adam THOMPSON (NZL) 6-4 6-4
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Francisco FRANCO (COL) 6-4 6-3
Cristian PAIZ (GUA) defeated Borja MALO-CASADO (CHI) 2-6 6-3 6-1
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) 2-6 6-2 6-2
Miguel CICENIA (VEN) defeated Matias SILVA (PER) (8) 4-6 6-4 6-4
Roman RECARTE (VEN) (7) defeated Jackson BODLE (NZL) 6-2 6-3
Andres ARANGO (ECU) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-4 7-6(4)
Eric NUNEZ (USA) defeated Pedro AST (VEN) 6-1 6-0
Yohny ROMERO (VEN) (4) defeated David SOUTO (VEN) 6-3 6-2
Haydn LEWIS (BAR) (5) defeated Gustavo STERIN (ARG) 7-5 6-2
Jose DE ARMAS (VEN) defeated Orlando SUPERLANO (VEN) 6-1 6-4
Sat GALAN (COL) defeated Roberto MAYTIN (VEN) 4-1 Retired
Toshihide MATSUI (JPN) (2) defeated Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) 6-7(5) 6-4 6-2

2nd Round

Michael QUINTERO (COL) (1) Vs Piero LUISI (VEN)
Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) Vs Cristian PAIZ (GUA)
Benjamin DRACOS (FRA) Vs Miguel CICENIA (VEN)
Roman RECARTE (VEN) (7) Vs Andres ARANGO (ECU)
Eric NUNEZ (USA) Vs Yohny ROMERO (VEN) (4)
Haydn LEWIS (BAR) (5) Vs Jose DE ARMAS (VEN)
Sat GALAN (COL) Vs Toshihide MATSUI (JPN) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017735&event=1100100757

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1609/mds.pdf

Zirconek
06-04-2008, 12:00 AM
Doubles Draw

1st Round

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) defeated HERNANDEZ-PEREZ (CUB) / VIVAS (VEN) 6-3 6-3
DRACOS (FRA) / PAIZ (GUA) defeated CAMPOS (VEN) / POSADA (VEN) 6-3 2-6 [10-7]
FRANCO (COL) / GALAN (COL) defeated ECHAZU (PER) / SILVA (PER) (4) 7-5 6-3
CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN) defeated MATSUI (JPN) / ROJAS (PER) 7-6(4) 6-3
KLINGEMANN (USA) / THOMPSON (NZL) defeated GARRIGA RIVERO (VEN) / SUPERLANO (VEN) 6-1 7-6(2)
LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (3) defeated AST (VEN) / VELASCO (BOL) 6-3 6-4
LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR) defeated BENDECK (COL) / NDLELA (ZIM) 7-5 6-1
CAMPOZANO (ECU) / QUINTERO (COL) (2) defeated MARTINEZ-BREIJO (CUB) / RECARTE (VEN) 6-7(7) 6-4 [10-4]

Quarterfinal

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) Vs DRACOS (FRA) / PAIZ (GUA)
FRANCO (COL) / GALAN (COL) Vs CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN)
KLINGEMANN (USA) / THOMPSON (NZL) Vs LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (3)
LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR) Vs CAMPOZANO (ECU) / QUINTERO (COL) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017735&event=1100100759

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1609/mdd.pdf

Zirconek
06-17-2008, 12:54 PM
1st Round

Michael QUINTERO (COL) (1) Vs Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB)
Tyler HOCHWALT (USA) Vs Piero LUISI (VEN)
Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) defeated Norikazu SUGIYAMA (JPN) 6-3 6-2
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Adam THOMPSON (NZL) 6-4 6-4
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) Vs Francisco FRANCO (COL)
Cristian PAIZ (GUA) Vs Borja MALO-CASADO (CHI)
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) 2-6 6-2 6-2
Miguel CICENIA (VEN) Vs Matias SILVA (PER) (8)
Roman RECARTE (VEN) (7) Vs Jackson BODLE (NZL)
Luis David MARTINEZ (VEN) Vs Andres ARANGO (ECU)
Eric NUNEZ (USA) Vs Pedro AST (VEN)
David SOUTO (VEN) Vs Yohny ROMERO (VEN) (4)
Haydn LEWIS (BAR) (5) Vs Gustavo STERIN (ARG)
Jose DE ARMAS (VEN) Vs Orlando SUPERLANO (VEN)
Sat GALAN (COL) Vs Roberto MAYTIN (VEN)
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) Vs Toshihide MATSUI (JPN) (2)

good luck to Latin American players :)

gagm
06-18-2008, 05:05 AM
Borja lost 2-6 6-3 6-1 :sad:

Zirconek
06-18-2008, 11:21 AM
1st Round

Michael QUINTERO (COL) (1) defeated Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) 6-3 3-6 6-3
Piero LUISI (VEN) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 6-4 3-6 6-3
Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) defeated Norikazu SUGIYAMA (JPN) 6-3 6-2
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Adam THOMPSON (NZL) 6-4 6-4
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Francisco FRANCO (COL) 6-4 6-3
Cristian PAIZ (GUA) defeated Borja MALO-CASADO (CHI) 2-6 6-3 6-1
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) 2-6 6-2 6-2
Miguel CICENIA (VEN) defeated Matias SILVA (PER) (8) 4-6 6-4 6-4
Roman RECARTE (VEN) (7) defeated Jackson BODLE (NZL) 6-2 6-3
Andres ARANGO (ECU) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-4 7-6(4)
Eric NUNEZ (USA) defeated Pedro AST (VEN) 6-1 6-0
Yohny ROMERO (VEN) (4) defeated David SOUTO (VEN) 6-3 6-2
Haydn LEWIS (BAR) (5) defeated Gustavo STERIN (ARG) 7-5 6-2
Jose DE ARMAS (VEN) defeated Orlando SUPERLANO (VEN) 6-1 6-4
Sat GALAN (COL) defeated Roberto MAYTIN (VEN) 4-1 Retired
Toshihide MATSUI (JPN) (2) defeated Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) 6-7(5) 6-4 6-2

2nd Round

Michael QUINTERO (COL) (1) Vs Piero LUISI (VEN)
Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) Vs Cristian PAIZ (GUA)
Benjamin DRACOS (FRA) Vs Miguel CICENIA (VEN)
Roman RECARTE (VEN) (7) Vs Andres ARANGO (ECU)
Eric NUNEZ (USA) Vs Yohny ROMERO (VEN) (4)
Haydn LEWIS (BAR) (5) Vs Jose DE ARMAS (VEN)
Sat GALAN (COL) Vs Toshihide MATSUI (JPN) (2)

Zirconek
06-19-2008, 04:05 PM
2nd Round

Piero LUISI (VEN) defeated Michael QUINTERO (COL) (1) 6-4 6-4
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) 7-6(4) 4-6 7-6(1)
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Cristian PAIZ (GUA) 6-1 6-4
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Miguel CICENIA (VEN) 6-2 6-3
Roman RECARTE (VEN) (7) defeated Andres ARANGO (ECU) 4-6 7-6(4) 6-1
Eric NUNEZ (USA) defeated Yohny ROMERO (VEN) (4) 4-6 6-0 6-2
Jose DE ARMAS (VEN) defeated Haydn LEWIS (BAR) (5) 6-4 2-6 6-2
Toshihide MATSUI (JPN) (2) defeated Sat GALAN (COL) 6-4 0-6 7-6(5)

Quarterfinal

Piero LUISI (VEN) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) Vs Benjamin DRACOS (FRA)
Roman RECARTE (VEN) (7) Vs Eric NUNEZ (USA)
Jose DE ARMAS (VEN) Vs Toshihide MATSUI (JPN) (2)


------------------------


Quarterfinal

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) defeated DRACOS (FRA) / PAIZ (GUA) 5-7 6-3 [10-3]
CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN) defeated FRANCO (COL) / GALAN (COL) 6-1 6-1
KLINGEMANN (USA) / THOMPSON (NZL) defeated LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (3) 6-7(4) 6-4 [10-7]
LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR) defeated CAMPOZANO (ECU) / QUINTERO (COL) (2) 7-6(4) 6-1

Semifinal

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) Vs CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN)
KLINGEMANN (USA) / THOMPSON (NZL) Vs LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR)

Zirconek
06-20-2008, 02:01 PM
Quarterfinal

Piero LUISI (VEN) defeated Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) 7-6(3) 1-0 Retired
Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Benjamin DRACOS (FRA) 6-4 6-3
Roman RECARTE (VEN) (7) defeated Eric NUNEZ (USA) 7-5 6-7(8) 7-5
Jose DE ARMAS (VEN) defeated Toshihide MATSUI (JPN) (2) 7-5 6-2

Semifinal

Piero LUISI (VEN) Vs Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3)
Roman RECARTE (VEN) (7) Vs Jose DE ARMAS (VEN)
---------------------------

Semifinal

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) defeated CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN) 6-7(2) 7-6(2) [10-4]
LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR) defeated KLINGEMANN (USA) / THOMPSON (NZL) 6-4 6-2

Final

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) Vs LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR)

good luck to the Caribbeans :cool:

Zirconek
06-21-2008, 12:51 PM
Semifinal

Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Piero LUISI (VEN) 7-6(2) 2-1 Retired
Roman RECARTE (VEN) (7) defeated Jose DE ARMAS (VEN) 7-6(6) 6-4

Final

Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) Vs Roman RECARTE (VEN) (7)

-----------------------


Final

DE BONNEVIE (FRA) / SUGIYAMA (JPN) (1) defeated LEWIS (BAR) / MARSHALL (BAR) 6-2 6-4

Zirconek
06-22-2008, 03:39 PM
Final

Julio-Cesar CAMPOZANO (ECU) (3) defeated Roman RECARTE (VEN) (7) 6-4 6-2

Campozano :yeah: