Iran F1 [June 16 - Tehran - Clay] Winner: Adam Vejmelka [Archive] - MensTennisForums.com

Iran F1 [June 16 - Tehran - Clay] Winner: Adam Vejmelka

Zirconek
06-03-2008, 11:31 PM
Iran F1
Location: Tehran, Iran
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://www.travel-earth.com/iran/tehran.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017884

Entry List
1 VEJMELKA, Adam CZE 327 1
2 MAAMOUN, Mohammed EGY 418 1
3 STANCIK, Jan SVK 458 1
4 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 577 1
5 NAM, Hyun-Woo KOR 590 1
6 SOMOGYI, Alexander SVK 618 1
7 INOYATOV, Murad UZB 750 1
8 GAJJAR, Rohan IND 830 1
9 FILENKOV, Alexei RUS 876 1
10 AKKOYUN, Haluk TUR 1055= 1
11 IDOKO, Candy NGR 1062 2
12 ZORLU, Ergun TUR 1064= 1
13 ALAYLY, Karim LIB 1074= 2
14 KEYSER, Harrison AUS 1240= 4
15 MARQUES, Frederico POR 1247= 2
16 HROMEC, Martin SVK 1277= 1
17 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1333= 1
18 MITSUHASHI, Junn JPN 1333= 2


Alternates
19 CARRESE, Valerio ITA 1338= 1
20 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1431= 3
21 BIKTYAKOV, Rifat UZB 1447= 1
22 RUBINO, Vittorio ITA 1447= 5
23 INZERILLO, Jerome FRA 1464= 4
24 JURIC, Josip CRO 1464= 2
25 MOORE, Ciaran RSA 1476= 1
26 GILLHAM, Troy AUS 1490= 1
27 HORECNY, Matus SVK 1494= 1
28 NDLELA, Mlandeli ZIM 1579= 4
29 SOFYAN, Harutyun ARM 1579= 1
30 AL TAWEEL, Issam SYR 1579= 1
31 SOURI, Omid IRI 1737= 1
32 KAMRAN, Rouzbeh IRI 1737= 1
33 SHAHGHOLI, Anoosha IRI 1737= 1
34 LUSTYK, Jakub CZE 1778= 6
35 BARTH, George USA 1810= 1
36 VUKOV, Stefano CRO 1810= 1
37 ISAEV, Artem RUS 1845 3

Zirconek
06-03-2008, 11:45 PM
Qualifying Draw

1st Round

Alexey KEDRYUK (KAZ) (1) BYE
Payam USEFI (IRI) BYE
Daryoush SABER (IRI) defeated Ehsan NOURZADE (IRI) 6-4 6-2
Rahil MAKHARIA (IND) BYE
Hayan MAAROUF (SYR) (2) BYE
Manochehr KAMALI (IRI) BYE
Mohammed NIAKI (CAN) defeated Ahmed ABDRABUH (SYR) Walkover
Omid SOURI (IRI) BYE
Ashkan DABIRI (IRI) (3) BYE
Amir SEDGHI NASSAB (IRI) defeated Rouzbeh SADEDDIN (IRI) 4-6 6-2 6-4
Rustam HAJIYEV (AZE) defeated Alireza ETMINAN BASERI (IRI) 6-1 6-2
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) BYE
Harutyun SOFYAN (ARM) (4) BYE
Iman GOLMOHAMMDI (IRI) defeated Reza ZAINALZADEH (IRI) 6-0 6-0
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Jakhongir KHAYDAROV (UZB) 6-4 7-6(5)
Arsalan MOHAMMADI (IRI) BYE
Issam AL TAWEEL (SYR) (5) BYE
Sam KAZEMI (IRI) defeated Farhang NEMATI SORKHEH (IRI) 6-0 6-1
Amir VAZIRI (IRI) defeated Michael LEONG (SOL) 6-1 2-6 6-1
Arash TAJROBEKAR (IRI) BYE
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) BYE
Farsad SHAHI (IRI) defeated Darioush FAKHARZADEH (IRI) 6-3 6-2
Morteza JAMSHIDI (IRI) defeated Farshid KHODAEI VARPOSHTI (IRI) 4-6 6-1 6-0
Mehrdad SHAHIDIPOUR (IRI) BYE
Nader ZAHEDI (IRI) BYE
Adem OZMERAL (TUR) defeated Jamshid ARVAND (IRI) 6-0 6-0
Akbar TAHERI (IRI) defeated Abdollah MOINI (IRI) 6-2 6-3
Shahin HAKEMI (IRI) BYE
Reza KOHASTANI (IRI) BYE
Seyedali MOEZI (IRI) defeated Ashkan SHAHGHOLI (IRI) 6-2 4-6 2-3 Retired
Mohsen DEHGHANI (IRI) defeated Moosa AGHAYI (IRI) 6-0 6-1
Talat RAHIMOV (AZE) BYE

2nd Round

Alexey KEDRYUK (KAZ) (1) defeated Payam USEFI (IRI) 6-0 6-1
Rahil MAKHARIA (IND) defeated Daryoush SABER (IRI) 6-2 6-3
Hayan MAAROUF (SYR) (2) defeated Manochehr KAMALI (IRI) 6-2 6-0
Mohammed NIAKI (CAN) defeated Omid SOURI (IRI) 1-6 6-1 6-3
Ashkan DABIRI (IRI) (3) defeated Amir SEDGHI NASSAB (IRI) 6-2 6-0
Amir-Soheil MOHSENI (IRI) defeated Rustam HAJIYEV (AZE) 6-2 6-3
Harutyun SOFYAN (ARM) (4) defeated Iman GOLMOHAMMDI (IRI) 6-1 6-2
Dmitri MARFINSKY (RUS) defeated Arsalan MOHAMMADI (IRI) 6-2 6-3
Issam AL TAWEEL (SYR) (5) defeated Sam KAZEMI (IRI) 6-1 6-4
Amir VAZIRI (IRI) defeated Arash TAJROBEKAR (IRI) 6-0 6-0
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Farsad SHAHI (IRI) 6-1 4-2 Retired
Morteza JAMSHIDI (IRI) defeated Mehrdad SHAHIDIPOUR (IRI) 7-5 7-5
Adem OZMERAL (TUR) defeated Nader ZAHEDI (IRI) 6-2 6-2
Akbar TAHERI (IRI) defeated Shahin HAKEMI (IRI) 6-0 6-0
Reza KOHASTANI (IRI) defeated Seyedali MOEZI (IRI) 6-1 7-5
Mohsen DEHGHANI (IRI) defeated Talat RAHIMOV (AZE) 6-3 6-2

3rd Round

Alexey KEDRYUK (KAZ) (1) defeated Rahil MAKHARIA (IND) 6-1 6-2
Hayan MAAROUF (SYR) (2) defeated Mohammed NIAKI (CAN) 6-7(4) 6-1 6-3
Ashkan DABIRI (IRI) (3) defeated Amir-Soheil MOHSENI (IRI) 7-5 6-1
Harutyun SOFYAN (ARM) (4) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) 6-4 6-1
Issam AL TAWEEL (SYR) (5) defeated Amir VAZIRI (IRI) 6-4 1-6 6-3
Khachatur KHACHATRYAN (ARM) defeated Morteza JAMSHIDI (IRI) 6-1 6-0
Akbar TAHERI (IRI) defeated Adem OZMERAL (TUR) 6-4 6-1
Reza KOHASTANI (IRI) defeated Mohsen DEHGHANI (IRI) 7-5 4-6 4-1 Retired


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101552&tournament=1100017884

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1758/qs.pdf

Zirconek
06-03-2008, 11:57 PM
Singles Main Draw

1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Shahin KHALEDAN (IRI)
Alexei FILENKOV (RUS) Vs Rifat BIKTYAKOV (UZB)
Mohsen HOSSEIN ZADE (IRI) Vs Ergun ZORLU (TUR)
Issam AL TAWEEL (SYR) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) Vs Harrison KEYSER (AUS)
Rohan GAJJAR (IND) Vs Khachatur KHACHATRYAN (ARM)
Haluk AKKOYUN (TUR) Vs Candy IDOKO (NGR)
Akbar TAHERI (IRI) Vs Hyun-Woo NAM (KOR) (6)
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) Vs Anoosha SHAHGHOLI (IRI)
Karim ALAYLY (LIB) Vs Matus HORECNY (SVK)
Hayan MAAROUF (SYR) Vs Junn MITSUHASHI (JPN)
Ciaran MOORE (RSA) Vs Jan STANCIK (SVK) (3)
Murad INOYATOV (UZB) (8) Vs Jerome INZERILLO (FRA)
Reza KOHASTANI (IRI) Vs Harutyun SOFYAN (ARM)
Saeed AHMADVAND (IRI) Vs Ashkan DABIRI (IRI)
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) Vs Mohammed MAAMOUN (EGY) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101551&tournament=1100017884

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1758/mds.pdf

Zirconek
06-04-2008, 12:04 AM
Doubles Draw

1st Round

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) defeated MAKHARIA (IND) / MOORE (RSA) 6-4 6-3
MOHAZEBNIA (IRI) / VEJMELKA (CZE) defeated SABER (IRI) / SHAHGHOLI (IRI) Walkover
AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) defeated RUCKELSHAUSEN (AUT) / SOMOGYI (SVK) (3) 3-6 6-4 [10-6]
TAHERI (IRI) / VAZIRI (IRI) defeated IDOKO (NGR) / MARFINSKY (RUS) 4-6 6-3 [10-6]
MOHSENI (IRI) / SOURI (IRI) defeated KEYSER (AUS) / NIAKI (CAN) 6-4 6-2
AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) defeated MITSUHASHI (JPN) / NAM (KOR) (4) 7-5 6-2
ALAYLY (LIB) / GAJJAR (IND) defeated BIKTYAKOV (UZB) / INOYATOV (UZB) 6-3 6-4
FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (2) defeated AHMADVAND (IRI) / OZMERAL (TUR) 6-1 6-0

Quarterfinal

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) Vs MOHAZEBNIA (IRI) / VEJMELKA (CZE)
AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) Vs TAHERI (IRI) / VAZIRI (IRI)
MOHSENI (IRI) / SOURI (IRI) Vs AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR)
ALAYLY (LIB) / GAJJAR (IND) Vs FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101553&tournament=1100017884

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1758/mdd.pdf

Zirconek
06-13-2008, 05:03 PM
good luck to Kedriouk at qualies :)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100101552&tournament=1100017884

edit:to Leong as well :cool:

Zirconek
06-17-2008, 12:01 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Shahin KHALEDAN (IRI)
Alexei FILENKOV (RUS) Vs Rifat BIKTYAKOV (UZB)
Mohsen HOSSEIN ZADE (IRI) Vs Ergun ZORLU (TUR)
Issam AL TAWEEL (SYR) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) Vs Harrison KEYSER (AUS)
Rohan GAJJAR (IND) Vs Khachatur KHACHATRYAN (ARM)
Haluk AKKOYUN (TUR) Vs Candy IDOKO (NGR)
Akbar TAHERI (IRI) Vs Hyun-Woo NAM (KOR) (6)
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) Vs Anoosha SHAHGHOLI (IRI)
Karim ALAYLY (LIB) Vs Matus HORECNY (SVK)
Hayan MAAROUF (SYR) Vs Junn MITSUHASHI (JPN)
Ciaran MOORE (RSA) Vs Jan STANCIK (SVK) (3)
Murad INOYATOV (UZB) (8) Vs Jerome INZERILLO (FRA)
Reza KOHASTANI (IRI) Vs Harutyun SOFYAN (ARM)
Saeed AHMADVAND (IRI) Vs Ashkan DABIRI (IRI)
Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) Vs Mohammed MAAMOUN (EGY) (2)



Horecny :rocker2:

good luck to Vejmelka, Stancik, Somogyi, Inoyatov, Idoko, Kedriouk :)

Zirconek
06-17-2008, 03:48 PM
1st Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Shahin KHALEDAN (IRI) 6-1 6-1
Rifat BIKTYAKOV (UZB) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-3 6-4
Ergun ZORLU (TUR) defeated Mohsen HOSSEIN ZADE (IRI) 6-2 6-2
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Issam AL TAWEEL (SYR) 6-4 6-2
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Harrison KEYSER (AUS) 6-2 6-1
Rohan GAJJAR (IND) defeated Khachatur KHACHATRYAN (ARM) 6-2 6-1
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Candy IDOKO (NGR) 6-2 7-5
Hyun-Woo NAM (KOR) (6) defeated Akbar TAHERI (IRI) 6-1 6-1
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) defeated Anoosha SHAHGHOLI (IRI) 7-5 6-2
Karim ALAYLY (LIB) defeated Matus HORECNY (SVK) 6-4 7-5
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Hayan MAAROUF (SYR) 6-4 6-0
Jan STANCIK (SVK) (3) defeated Ciaran MOORE (RSA) 6-1 6-2
Murad INOYATOV (UZB) (8) defeated Morteza JAMSHIDI (IRI) 6-0 6-1
Harutyun SOFYAN (ARM) defeated Reza KOHASTANI (IRI) 6-1 6-0
Saeed AHMADVAND (IRI) defeated Ashkan DABIRI (IRI) 7-5 6-0
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Mohammed MOHAZEBNIA (IRI) 6-4 6-1

2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Rifat BIKTYAKOV (UZB)
Ergun ZORLU (TUR) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) Vs Rohan GAJJAR (IND)
Haluk AKKOYUN (TUR) Vs Hyun-Woo NAM (KOR) (6)
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) Vs Karim ALAYLY (LIB)
Junn MITSUHASHI (JPN) Vs Jan STANCIK (SVK) (3)
Murad INOYATOV (UZB) (8) Vs Harutyun SOFYAN (ARM)
Saeed AHMADVAND (IRI) Vs Mohammed MAAMOUN (EGY) (2)

Zirconek
06-18-2008, 01:55 PM
2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-2 6-0
Ergun ZORLU (TUR) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Rohan GAJJAR (IND) 7-6(7) 6-2
Haluk AKKOYUN (TUR) Vs Hyun-Woo NAM (KOR) (6)
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) defeated Karim ALAYLY (LIB) 6-2 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Jan STANCIK (SVK) (3) 6-2 6-3
Murad INOYATOV (UZB) (8) Vs Harutyun SOFYAN (ARM)
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Saeed AHMADVAND (IRI) 6-0 6-3


Vejmelka, Somogyi, Kedryuk, M. Maamoun :yeah:
Stancik :o

Zirconek
06-19-2008, 04:01 PM
2nd Round

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Rifat BIKTYAKOV (UZB) 6-2 6-0
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) defeated Ergun ZORLU (TUR) 2-6 7-6(3) 6-3
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Rohan GAJJAR (IND) 7-6(7) 6-2
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Hyun-Woo NAM (KOR) (6) 6-4 6-4
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) defeated Karim ALAYLY (LIB) 6-2 6-2
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Jan STANCIK (SVK) (3) 6-2 6-3
Harutyun SOFYAN (ARM) defeated Murad INOYATOV (UZB) (8) 1-6 6-2 6-4
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Saeed AHMADVAND (IRI) 6-0 6-3

Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) Vs Haluk AKKOYUN (TUR)
Alexander SOMOGYI (SVK) (7) Vs Junn MITSUHASHI (JPN)
Harutyun SOFYAN (ARM) Vs Mohammed MAAMOUN (EGY) (2)

---------------------------

Quarterfinal

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) defeated MOHAZEBNIA (IRI) / VEJMELKA (CZE) 7-6(3) 6-4
AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) defeated TAHERI (IRI) / VAZIRI (IRI) 6-3 7-5
AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) defeated MOHSENI (IRI) / SOURI (IRI) 7-5 6-2
FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (2) defeated ALAYLY (LIB) / GAJJAR (IND) 5-7 6-3 [10-5]

Semifinal

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) Vs AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR)
AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) Vs FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (2)

Zirconek
06-20-2008, 05:24 PM
Quarterfinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) (5) 6-4 7-6(1)
Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-4 6-4
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Alexander SOMOGYI (SVK) (7) 7-5 6-0
Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) defeated Harutyun SOFYAN (ARM) 6-2 6-2

Semifinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) Vs Alexey KEDRYUK (KAZ) (4)
Junn MITSUHASHI (JPN) Vs Mohammed MAAMOUN (EGY) (2)

Zirconek
06-22-2008, 03:27 PM
Semifinal

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Alexey KEDRYUK (KAZ) (4) 7-6(8) 6-1
Junn MITSUHASHI (JPN) defeated Mohammed MAAMOUN (EGY) (2) 6-4 6-0

Final

Adam VEJMELKA (CZE) (1) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) 6-4 6-2

Vejmelka :yeah:
----------------------

Semifinal

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) defeated AL TAWEEL (SYR) / MAAROUF (SYR) 7-5 6-2
AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) defeated FILENKOV (RUS) / STANCIK (SVK) (2) 7-6(4) 6-3

Final

KEDRYUK (KAZ) / MAAMOUN (EGY) (1) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-4 7-6(2)