USA F13 [June 16 - Sacramento, CA - Hard] Winner: Ricardo Hocevar [Archive] - MensTennisForums.com

USA F13 [June 16 - Sacramento, CA - Hard] Winner: Ricardo Hocevar

Zirconek
06-03-2008, 10:15 PM
USA F13
Location: Sacramento, California, USA
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)

http://www.runryder.com/helicopter/gallery/16954/riverboatcopy.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017594
website: www.natomasfutures.com

Entry List
1 BALL, Carsten AUS 263 1
2 ESTRELLA, Victor DOM 320 1
3 HOCEVAR, Ricardo BRA 322 1
4 KING-TURNER, Daniel NZL 330 1
5 COOK, Lester USA 350 1
6 PEDERSEN, Martin DEN 355 1
7 YANI, Michael USA 358 1
8 RETTENMAIER, Travis USA 364 1
9 WEINTRAUB, Amir ISR 369 1
10 OUDSEMA, Scott USA 393 1
11 SIPAEYA, Sunil-Kumar IND 450 1
12 STATHAM, Jose NZL 463 1
13 MAMIIT, Cecil PHI 472 1
14 JONES, Greg AUS 479 1
15 $ SUN, Peng CHN 485 1
16 BIASELLA, Adriano ITA 495 1
17 D'AGORD, Luigi ITA 517 1
18 FUGATE, Marcus USA 632 1


Alternates
19 SIMMONDS, Phillip USA 647 1
20 NORBY, Rasmus DEN 650 1
21 $ WETTENGEL, Chris USA 706 1
22 O'NEAL, Justin USA 720 1
23 JONES, G.D. NZL 739 1
24 LAM, Chris USA 742 1
25 LAJOLA, Dennis USA 760 1
26 EL MIHDAWY, Adam USA 762 1
27 RUIZ-ROSALES, Antonio MEX 792 1
28 BESTER, Philip CAN 833 1
29 RIZZA, Rylan USA 918 1
30 MIRZADEH, Vahid USA 922 1
31 OUELLETTE, Gregory USA 934 1
32 DANILOVIC, Daniel MNE 952 1
33 ROBERTS, Andrew AUS 958 1
34 DOMIJAN, Alexander USA 1038 1
35 KIM, Hyung-Kwon KOR 1125 1
36 PAJKOWSKI, Kamil CAN 1138= 1
37 RIOUX, Michel-Alexandre CAN 1138= 1
38 FULLER, Jeremiah USA 1252= 2
39 WOOTEN, Bryan USA 1266= 1
40 CLAYTON, Alex USA 1270= 1
41 LINGMAN, Dave USA 1313= 1
42 BOBUSIC, Strahinja AUS 1333= 1
43 SAJOUS, Olivier HAI 1362= 1
44 ICHKOV, Stanislav ARG 1431= 3
45 LIVINGSTON, Whit USA 1579= 1
46 RUBIN, Michael USA 1579= 1
47 EDLEFSEN, Nicholas USA 1673= 1
48 MAVROPOULOS-STOLIARENKO, Vlademyros GRE 1778= 2

Zirconek
06-03-2008, 10:55 PM
Qualifying Draw

1st Round

Marinko MATOSEVIC (AUS) (1) defeated Richard ANDREWS (USA) 6-0 6-1
Damon GILLETTE (USA) defeated Andrew KELLS (USA) 7-6(7) 6-2
Marvin BARKER (AUS) defeated Whit LIVINGSTON (USA) 7-6(3) 6-2
Joel KIELBOWICZ (USA) (11) defeated Jamil AL AGBA (USA) 2-6 6-3 7-5
Justin DIAO NATALE (USA) (2) defeated Daniel CHU (CAN) 6-3 6-4
Alexander SARKISSIAN (USA) defeated Aram ABGARYAN (USA) 6-2 6-1
Aba OMODELE-LUCIEN (USA) defeated Michael SROCZYNSKI (USA) 6-1 6-4
Nicholas EDLEFSEN (USA) defeated Michel-Alexandre RIOUX (CAN) (13) 6-0 6-1
G.D. JONES (NZL) (3) defeated Jonathan RIBASTE (USA) 6-2 6-2
Luke RASSOW-KANTOR (USA) defeated Michael HUI (USA) 6-3 6-4
Sascha HEINEMANN (GER) defeated Christopher MADDEN (USA) 6-3 6-1
Dave LINGMAN (USA) (14) defeated Robert GALLMAN (USA) 6-2 6-4
Chris LAM (USA) (4) defeated Ryan Yong KIM (USA) 6-1 6-1
Jason SMITH (USA) defeated Tin DONG (USA) 6-1 6-4
Alex LANE (USA) defeated Zachary GILBERT (USA) 6-4 2-6 6-4
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) defeated Tinotenda CHANAKIRA (ZIM) 6-0 6-1
Dennis LAJOLA (USA) (5) defeated Christian CARERE (CAN) 6-2 6-1
Stefan BORG (SWE) defeated Artun KLIMENKA (BLR) 6-2 6-4
Brock NEWTON (USA) defeated Benjamin LANKENAU (USA) 7-6(8) 6-3
Rylan RIZZA (USA) (9) defeated David NGUYEN (USA) 6-1 6-2
Antonio RUIZ-ROSALES (MEX) (6) defeated John HOYES (USA) 6-1 6-1
Xavier SMITH (USA) defeated Nicholas John ANDREWS (USA) 6-3 6-3
Holden CHING (USA) defeated Lance JOHNSON (USA) 6-2 7-6(1)
Nathaniel SCHNUGG (USA) defeated Olivier SAJOUS (HAI) (16) 6-4 3-6 6-4
Philip BESTER (CAN) (7) defeated Andrew GREGORY (AUS) 7-6(4) 4-6 6-2
Dennis NEVOLO (USA) defeated Daniel GLINER (USA) 6-2 6-2
Kabelo MALEKA (RSA) defeated Peter AARTS (USA) 6-4 6-3
Strahinja BOBUSIC (AUS) (15) defeated Drew DANIEL (USA) 6-3 6-2
Gregory OUELLETTE (USA) (8) defeated Shane TEMPLEMAN (USA) 6-2 6-0
Ricky FLACH (USA) defeated Eric RAMOS (USA) 6-2 6-2
Jonathan DAVID (CAN) defeated Michael REISER (USA) 6-1 6-4
Hyung-Kwon KIM (KOR) (12) defeated Eric ROBERSON (USA) 6-1 6-1

2nd Round

Marinko MATOSEVIC (AUS) (1) defeated Damon GILLETTE (USA) 6-2 6-1
Joel KIELBOWICZ (USA) (11) defeated Marvin BARKER (AUS) 5-7 6-0 6-2
Justin DIAO NATALE (USA) (2) defeated Alexander SARKISSIAN (USA) 6-3 6-4
Nicholas EDLEFSEN (USA) defeated Aba OMODELE-LUCIEN (USA) 6-3 6-4
G.D. JONES (NZL) (3) defeated Luke RASSOW-KANTOR (USA) 4-6 6-0 6-0
Sascha HEINEMANN (GER) defeated Dave LINGMAN (USA) (14) 2-6 6-4 6-2
Chris LAM (USA) (4) defeated Jason SMITH (USA) 3-6 6-3 7-6(5)
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) defeated Alex LANE (USA) 6-1 6-0
Dennis LAJOLA (USA) (5) defeated Stefan BORG (SWE) 6-2 4-6 6-2
Rylan RIZZA (USA) (9) defeated Brock NEWTON (USA) 6-3 6-1
Antonio RUIZ-ROSALES (MEX) (6) defeated Xavier SMITH (USA) 6-4 6-2
Nathaniel SCHNUGG (USA) defeated Holden CHING (USA) 6-2 6-2
Philip BESTER (CAN) (7) defeated Dennis NEVOLO (USA) 6-1 6-3
Strahinja BOBUSIC (AUS) (15) defeated Kabelo MALEKA (RSA) 6-1 6-4
Gregory OUELLETTE (USA) (8) defeated Ricky FLACH (USA) 6-2 6-0
Hyung-Kwon KIM (KOR) (12) defeated Jonathan DAVID (CAN) 6-3 6-7(3) 6-1

3rd Round

Marinko MATOSEVIC (AUS) (1) defeated Joel KIELBOWICZ (USA) (11) 6-4 6-1
Justin DIAO NATALE (USA) (2) defeated Nicholas EDLEFSEN (USA) 7-6(5) 6-3
G.D. JONES (NZL) (3) defeated Sascha HEINEMANN (GER) 7-5 2-6 6-3
Daniel DANILOVIC (MNE) (10) defeated Chris LAM (USA) (4) 6-3 7-6(7)
Rylan RIZZA (USA) (9) defeated Dennis LAJOLA (USA) (5) 6-4 6-2
Nathaniel SCHNUGG (USA) defeated Antonio RUIZ-ROSALES (MEX) (6) 7-5 6-4
Philip BESTER (CAN) (7) defeated Strahinja BOBUSIC (AUS) (15) 6-2 6-1
Gregory OUELLETTE (USA) (8) defeated Hyung-Kwon KIM (KOR) (12) 7-5 6-3



http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/710/qs.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099965&tournament=1100017594

Zirconek
06-03-2008, 10:57 PM
Singles Main Draw

1st Round

Carsten BALL (AUS) (1) Vs Adam EL MIHDAWY (USA)
Adriano BIASELLA (ITA) Vs Rylan RIZZA (USA)
Marinko MATOSEVIC (AUS) Vs Justin DIAO NATALE (USA)
Philip BESTER (CAN) Vs Ricardo HOCEVAR (BRA) (7)
Ryler DE HEART (USA) (3) Vs Greg JONES (AUS)
Kaes VAN'T HOF (USA) Vs Ryan THACHER (USA)
Peng SUN (CHN) Vs Travis RETTENMAIER (USA)
Jose STATHAM (NZL) Vs Victor ESTRELLA (DOM) (5)
Amir WEINTRAUB (ISR) (8) Vs G.D. JONES (NZL)
Pablo PIRES DE ALMEIDA (USA) Vs Scott OUDSEMA (USA)
Marcus FUGATE (USA) Vs Daniel DANILOVIC (MNE)
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) Vs Lester COOK (USA) (4)
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) Vs Martin PEDERSEN (DEN)
Nathaniel SCHNUGG (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Phillip SIMMONDS (USA) Vs Luigi D'AGORD (ITA)
Rasmus NORBY (DEN) Vs Michael YANI (USA) (2)



http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/710/mds.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017594

Zirconek
06-03-2008, 11:02 PM
Doubles Draw

1st Round

NORBY (DEN) / PEDERSEN (DEN) (1) Vs FITZPATRICK (USA) / MARTINEZ (USA)
D'AGORD (ITA) / DE HEART (USA) Vs OUDSEMA (USA) / OUELLETTE (USA)
COOK (USA) / RIZZA (USA) (3) Vs SCHNUGG (USA) / VAN'T HOF (USA)
EL MIHDAWY (USA) / SIPAEYA (IND) Vs FUGATE (USA) / KIELBOWICZ (USA)
DIAO NATALE (USA) / LINGMAN (USA) Vs SUN (CHN) / WEINTRAUB (ISR)
BIASELLA (ITA) / MATOSEVIC (AUS) Vs JONES (NZL) / KING-TURNER (NZL) (4)
FULLER (USA) / PIRES DE ALMEIDA (USA) Vs BOBUSIC (AUS) / JONES (AUS)
FLACH (USA) / KIM (KOR) Vs RETTENMAIER (USA) / SIMMONDS (USA) (2)




http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/710/mdd.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099967&tournament=1100017594

Zirconek
06-14-2008, 10:37 AM
qualifying draw:

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099965&tournament=1100017594

good luck to Danilovic

d_s
06-14-2008, 12:41 PM
Bester :rocker2:
and also good luck Daniel Chu, Jonathan David, and Michel-Alexandre Rioux :D

Zirconek
06-17-2008, 11:43 AM
1st Round

Carsten BALL (AUS) (1) Vs Adam EL MIHDAWY (USA)
Adriano BIASELLA (ITA) Vs Rylan RIZZA (USA)
Marinko MATOSEVIC (AUS) Vs Justin DIAO NATALE (USA)
Philip BESTER (CAN) Vs Ricardo HOCEVAR (BRA) (7)
Ryler DE HEART (USA) (3) Vs Greg JONES (AUS)
Kaes VAN'T HOF (USA) Vs Ryan THACHER (USA)
Peng SUN (CHN) Vs Travis RETTENMAIER (USA)
Jose STATHAM (NZL) Vs Victor ESTRELLA (DOM) (5)
Amir WEINTRAUB (ISR) (8) Vs G.D. JONES (NZL)
Pablo PIRES DE ALMEIDA (USA) Vs Scott OUDSEMA (USA)
Marcus FUGATE (USA) Vs Daniel DANILOVIC (MNE)
Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) Vs Lester COOK (USA) (4)
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) Vs Martin PEDERSEN (DEN)
Nathaniel SCHNUGG (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Phillip SIMMONDS (USA) Vs Luigi D'AGORD (ITA)
Rasmus NORBY (DEN) Vs Michael YANI (USA) (2)


good luck to Hocevar, Norby, Matosevi, Danilovic, Jones and Rettenmayer

Zirconek
06-18-2008, 10:25 AM
1st Round

Carsten BALL (AUS) (1) Vs Adam EL MIHDAWY (USA)
Adriano BIASELLA (ITA) Vs Rylan RIZZA (USA)
Marinko MATOSEVIC (AUS) Vs Justin DIAO NATALE (USA)
Philip BESTER (CAN) Vs Ricardo HOCEVAR (BRA) (7)
Ryler DE HEART (USA) (3) defeated Greg JONES (AUS) 6-4 7-5
Kaes VAN'T HOF (USA) defeated Ryan THACHER (USA) 6-3 6-4
Peng SUN (CHN) Vs Travis RETTENMAIER (USA)
Jose STATHAM (NZL) Vs Victor ESTRELLA (DOM) (5)
Amir WEINTRAUB (ISR) (8) Vs G.D. JONES (NZL)
Pablo PIRES DE ALMEIDA (USA) Vs Scott OUDSEMA (USA)
Marcus FUGATE (USA) Vs Daniel DANILOVIC (MNE)
Lester COOK (USA) (4) defeated Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) 6-4 6-4
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) defeated Martin PEDERSEN (DEN) 6-4 6-4
Nathaniel SCHNUGG (USA) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Phillip SIMMONDS (USA) Vs Luigi D'AGORD (ITA)
Rasmus NORBY (DEN) Vs Michael YANI (USA) (2)

Smoke944
06-18-2008, 03:22 PM
Good luck:
De Heart
Oudsema
Fugate
Cook
Ouellette
Simmonds
Yani
Rettenmaier

Zirconek
06-19-2008, 03:05 PM
1st Round

Carsten BALL (AUS) (1) defeated Adam EL MIHDAWY (USA) 7-5 6-1
Adriano BIASELLA (ITA) defeated Rylan RIZZA (USA) 6-3 6-1
Marinko MATOSEVIC (AUS) defeated Justin DIAO NATALE (USA) 6-3 5-7 7-6(5)
Ricardo HOCEVAR (BRA) (7) defeated Philip BESTER (CAN) 6-7(9) 7-5 7-6(4)
Ryler DE HEART (USA) (3) defeated Greg JONES (AUS) 6-4 7-5
Kaes VAN'T HOF (USA) defeated Ryan THACHER (USA) 6-3 6-4
Peng SUN (CHN) defeated Travis RETTENMAIER (USA) 6-3 6-1
Jose STATHAM (NZL) defeated Victor ESTRELLA (DOM) (5) 6-2 7-5
G.D. JONES (NZL) defeated Amir WEINTRAUB (ISR) (8) 4-6 6-3 6-2
Scott OUDSEMA (USA) defeated Pablo PIRES DE ALMEIDA (USA) 6-2 6-4
Marcus FUGATE (USA) defeated Daniel DANILOVIC (MNE) 6-3 6-2
Lester COOK (USA) (4) defeated Sunil-Kumar SIPAEYA (IND) 6-4 6-4
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) defeated Martin PEDERSEN (DEN) 6-4 6-4
Gregory OUELLETTE (USA) defeated Nathaniel SCHNUGG (USA) 6-1 6-1
Phillip SIMMONDS (USA) defeated Luigi D'AGORD (ITA) 6-3 6-2
Michael YANI (USA) (2) defeated Rasmus NORBY (DEN) 7-6(2) 6-4

2nd Round

Carsten BALL (AUS) (1) Vs Adriano BIASELLA (ITA)
Marinko MATOSEVIC (AUS) Vs Ricardo HOCEVAR (BRA) (7)
Ryler DE HEART (USA) (3) Vs Kaes VAN'T HOF (USA)
Peng SUN (CHN) Vs Jose STATHAM (NZL)
G.D. JONES (NZL) Vs Scott OUDSEMA (USA)
Marcus FUGATE (USA) Vs Lester COOK (USA) (4)
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) Vs Gregory OUELLETTE (USA)
Phillip SIMMONDS (USA) Vs Michael YANI (USA) (2)

Zirconek
06-20-2008, 12:59 PM
2nd Round

Carsten BALL (AUS) (1) defeated Adriano BIASELLA (ITA) 6-4 6-2
Ricardo HOCEVAR (BRA) (7) defeated Marinko MATOSEVIC (AUS) 7-6(8) 6-3
Ryler DE HEART (USA) (3) defeated Kaes VAN'T HOF (USA) 3-6 7-6(5) 6-4
Peng SUN (CHN) defeated Jose STATHAM (NZL) 7-6(5) 4-6 6-3
G.D. JONES (NZL) defeated Scott OUDSEMA (USA) 6-4 6-4
Marcus FUGATE (USA) defeated Lester COOK (USA) (4) 6-2 6-3
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) defeated Gregory OUELLETTE (USA) 6-1 6-2
Michael YANI (USA) (2) defeated Phillip SIMMONDS (USA) 7-6(1) 7-6(1)

Quarterfinal

Carsten BALL (AUS) (1) Vs Ricardo HOCEVAR (BRA) (7)
Ryler DE HEART (USA) (3) Vs Peng SUN (CHN)
G.D. JONES (NZL) Vs Marcus FUGATE (USA)
Daniel KING-TURNER (NZL) (6) Vs Michael YANI (USA) (2)


Hocevar :yeah: :)

Zirconek
06-20-2008, 12:59 PM
Quarterfinal

OUDSEMA (USA) / OUELLETTE (USA) defeated NORBY (DEN) / PEDERSEN (DEN) (1) 7-6(6) 3-6 [10-8]
SCHNUGG (USA) / VAN'T HOF (USA) defeated FUGATE (USA) / KIELBOWICZ (USA) 7-6(3) 6-2
JONES (NZL) / KING-TURNER (NZL) (4) defeated DIAO NATALE (USA) / LINGMAN (USA) 6-2 6-1
BOBUSIC (AUS) / JONES (AUS) defeated RETTENMAIER (USA) / SIMMONDS (USA) (2) 6-3 7-6(5)

Semifinal

OUDSEMA (USA) / OUELLETTE (USA) Vs SCHNUGG (USA) / VAN'T HOF (USA)
JONES (NZL) / KING-TURNER (NZL) (4) Vs BOBUSIC (AUS) / JONES (AUS)

Australian_Matt
06-21-2008, 08:44 AM
Go Ball :)

Zirconek
06-21-2008, 11:48 AM
Quarterfinal

Ricardo HOCEVAR (BRA) (7) d. Carsten BALL (AUS) (1) 6-4 6-4
Ryler DE HEART (USA) (3) d. Peng SUN (CHN) 6-1 6-7(5) 7-6(5)
G.D. JONES (NZL) d. Marcus FUGATE (USA) 6-2 6-0
Michael YANI (USA) (2) d. Daniel KING-TURNER (NZL) (6) 6-4 1-6 6-3


Ricardo :yeah:

Zirconek
06-21-2008, 11:49 AM
pictures of the event at their website
http://www.natomasfutures.com/Photo+Gallery/

Zirconek
06-22-2008, 03:05 PM
Semifinal

Ricardo HOCEVAR (BRA) (7) defeated Ryler DE HEART (USA) (3) 6-4 7-6(5)
Michael YANI (USA) (2) defeated G.D. JONES (NZL) 6-4 6-4

Final

Ricardo HOCEVAR (BRA) (7) Vs Michael YANI (USA) (2)

Zirconek
06-22-2008, 03:07 PM
Doubles - semis
Scott Oudsema/Greg Ouellette (USA) d. (WC)Nathaniel Schnugg/Kaes Van't Hof (USA) 2-6 6-3 (10-8)
(4)G.D. Jones/Daniel King-Turner (NZL) d. Strahinja Bobusic/Greg Jones (AUS) 6-2 6-2

Zirconek
06-22-2008, 03:08 PM
Ricardo :D

Caio_Brasil
06-22-2008, 10:30 PM
Hocevar d. Yani 6-4 6-0 :woohoo: