Spain F24 [June 16 - Santa Cruz (Tenerife)- Hard] Winner: Jean-Noel Insausti [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F24 [June 16 - Santa Cruz (Tenerife)- Hard] Winner: Jean-Noel Insausti

Zirconek
06-03-2008, 09:46 PM
Spain F24
Location: Santa Cruz, Tenerife, Spain
Type: $10K
Surface: hard (outdoor)

http://www.webtenerifeuk.co.uk/NR/rdonlyres/8B8CD5CA-140D-455E-88F2-8E9FDCF43BC9/1777/santacruzlalaguna.JPG

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017546
website: www.teniscanarias.com
http://tenispain.com/tenispain/torneos/calendarios.php?id=2756&&tp=ITM&&pa=ESP&&an=2008

Entry List
1 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 476 1
2 YSERN, Pierrick FRA 505 1
3 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 514 1
4 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 518 1
5 VILOCA-PUIG, Juan-Albert ESP 572 1
6 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 586 1
7 DIAZ-VENTURA, David ESP 592 1
8 LEJNIEKS, Karlis LAT 642 1
9 JAKUPOVIC, Alexander GRE 648 1
10 IANNUZZI, Enrico ITA 655 1
11 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 666 1
12 COCO, Rudy FRA 672 1
13 FISCHER, Holger GER 747 1
14 INSAUSTI, Jean-Noel FRA 751 1
15 $ GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 768 1
16 CHECA-CALVO, Jose ESP 840 1
17 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 843 1
18 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 868 1


Alternates
19 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 878 1
20 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 921 1
21 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 957 1
22 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 994 1
23 WARD, Alexander GBR 998= 1
24 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1033 1
25 GONZALEZ-DE CUETO, Carlos ESP 1099 1
26 MARTIN-VELEZ, Antonio ESP 1109= 1
27 HAMARD, Antoine FRA 1126= 4
28 FAVA, Andrea ITA 1132 5
29 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1237= 1
30 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1242 1
31 SILVEIRA, Renato BRA 1249 2
32 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1252= 1
33 DORFLER, Matthias GER 1263= 1
34 BAYET, Baptiste FRA 1280= 3
35 LEMKE, James AUS 1296= 6
36 ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 1327= 1
37 BARLOW, Philip GBR 1327= 3
38 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1431= 4
39 GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1431= 1
40 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1447= 1
41 HERNANDEZ-AGUILA, Abel ESP 1488= 1
42 MORENTE-GEMAS, Ignacio ESP 1494= 1
43 LOPEZ VICO, Juan ESP 1494= 1
44 GOVAERTS, Bart BEL 1494= 1
45 VILLACORTA-ALONSO, Ricardo ESP 1494= 1
46 NDLELA, Mlandeli ZIM 1579= 5
47 BEUQUE, Nicolas FRA 1579= 2
48 PADILLA-JEREZ, Javier ESP 1673= 1
49 DIEZ, Steven ESP 1830= 1

Zirconek
06-03-2008, 09:53 PM
Qualifying Draw

1st Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) BYE
Piotr STEFANIAK (POL) BYE
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Narciso REYES-RYGH (ESP) 6-4 6-1
Arzhang DERAKHSHANI (USA) BYE
Antonio MARTIN-VELEZ (ESP) (2) BYE
Pablo BERNAL LINDE (ESP) defeated Luis ROY (ESP) 6-1 6-2
Alejandro QUINTANA (ESP) BYE
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) BYE
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) BYE
Stefan PEREZ-SENENT (ESP) BYE
Robert GRZYBEK (POL) defeated Carlos ARINO (ESP) 6-0 6-0
David CATALA-VELASCO (ESP) BYE
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) BYE
Juan-Manuel MELIAN-PUIGVENTOS (ESP) BYE
Sergio DE LA FUENTE-RAMOS (ESP) defeated Oleksandr KAZAKOV (UKR) 5-7 6-3 6-2
Guillermo SAHAGUN (MEX) BYE
Matthias DORFLER (GER) (5) BYE
Allen PEREL (AUS) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-4 7-5
Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) defeated Ignacio ARROYO COLOGAN (ESP) 6-0 6-1
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (10) BYE
Santiago PENADES-SANZ (ESP) (6) BYE
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) BYE
Jrek BIENKOWSKI (POL) defeated Micha Jonathan WINKLER (SUI) 4-6 6-4 7-6(6)
Alexey IREMASHVILI (RUS) (9) BYE
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) (7) BYE
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 7-5 6-1
Satoshi SUZUKI (JPN) defeated Adria LOZANO-GALEA (ESP) 6-4 6-2
Javier PADILLA-JEREZ (ESP) (11) BYE
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) (8) BYE
Adam MAJCHROWICZ (POL) BYE
Borja ZARCO (ESP) defeated Balraj SOHAL (GBR) 6-0 6-1
Steven DIEZ (ESP) (12) BYE

2nd Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) defeated Piotr STEFANIAK (POL) 6-3 6-0
Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Arzhang DERAKHSHANI (USA) 6-0 6-1
Antonio MARTIN-VELEZ (ESP) (2) defeated Pablo BERNAL LINDE (ESP) 6-0 6-1
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) defeated Alejandro QUINTANA (ESP) 6-1 6-2
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) defeated Stefan PEREZ-SENENT (ESP) 6-0 1-0 Retired
David CATALA-VELASCO (ESP) defeated Robert GRZYBEK (POL) 6-2 6-2
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated Juan-Manuel MELIAN-PUIGVENTOS (ESP) 6-2 3-6 6-1
Guillermo SAHAGUN (MEX) defeated Sergio DE LA FUENTE-RAMOS (ESP) 6-3 6-7(4) 6-3
Matthias DORFLER (GER) (5) defeated Allen PEREL (AUS) 7-5 1-0 Retired
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (10) defeated Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) 6-4 2-0 Retired
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Santiago PENADES-SANZ (ESP) (6) 1-6 7-5 6-4
Alexey IREMASHVILI (RUS) (9) defeated Jrek BIENKOWSKI (POL) 6-4 7-5
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) (7) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-3 6-0
Javier PADILLA-JEREZ (ESP) (11) defeated Satoshi SUZUKI (JPN) 6-1 6-1
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) (8) defeated Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-0 6-4
Borja ZARCO (ESP) defeated Steven DIEZ (ESP) (12) 6-4 6-2

3rd Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) defeated Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 6-4 6-7(5) 7-6(4)
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) defeated Antonio MARTIN-VELEZ (ESP) (2) 6-3 6-1
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) defeated David CATALA-VELASCO (ESP) 6-2 6-4
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated Guillermo SAHAGUN (MEX) 6-2 6-0
Matthias DORFLER (GER) (5) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (10) 1-6 6-3 6-2
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) (9) 6-3 7-6(5)
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) (7) defeated Javier PADILLA-JEREZ (ESP) (11) 6-2 4-1 Retired
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) (8) defeated Borja ZARCO (ESP) 7-6(4) 4-6 6-3


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099822&tournament=1100017546

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1703/qs.pdf

Zirconek
06-03-2008, 09:55 PM
Singles Main Draw

1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) 6-3 6-2
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) Vs Karlis LEJNIEKS (LAT) (7)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) defeated Holger FISCHER (GER) 6-4 6-2
Alexander WARD (GBR) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (6)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Agustin GONZALEZ-MARTIN (ESP) 6-1 6-4
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) Vs Rudy COCO (FRA)
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) defeated Pablo ROMERO-ALVAREZ (ESP) 6-2 6-3
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) 6-3 6-2
Juan Pablo DE PAIZ FERRER (ESP) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Matthias DORFLER (GER) Vs Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP)
Pierrick YSERN (FRA) (2) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-2

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017546&event=1100099820

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1703/mds.pdf

Zirconek
06-03-2008, 09:56 PM
Doubles Draw

1st Round

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) BYE
BIENKOWSKI (POL) / MAJCHROWICZ (POL) defeated MARTIN-VELEZ (ESP) / REYES-RYGH (ESP) 7-6(1) 7-6(4)
IANNUZZI (ITA) / JAKUPOVIC (GRE) (3) Vs INSAUSTI (FRA) / YSERN (FRA)
ALCORTA-OLARRA (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) Vs CERVANTES-HUEGUN (ESP) / SAMPER-MONTANA (ESP)
OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) 6-1 6-1
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (4) defeated DERAKHSHANI (USA) / KAZAKOV (UKR) 6-0 6-2
MORENTE-GEMAS (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated GRZYBEK (POL) / STEFANIAK (POL) 6-2 6-3
CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) defeated ALONSO-CAMPOS (ESP) / GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-4 6-4

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017546&event=1100099821

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1703/mdd.pdf

Zirconek
06-17-2008, 11:59 AM
1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) 6-3 6-2
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) Vs Karlis LEJNIEKS (LAT) (7)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) defeated Holger FISCHER (GER) 6-4 6-2
Alexander WARD (GBR) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (6)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Agustin GONZALEZ-MARTIN (ESP) 6-1 6-4
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) Vs Rudy COCO (FRA)
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) defeated Pablo ROMERO-ALVAREZ (ESP) 6-2 6-3
Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) 6-3 6-2
Juan Pablo DE PAIZ FERRER (ESP) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Matthias DORFLER (GER) Vs Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP)
Pierrick YSERN (FRA) (2) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-2

Zirconek
06-17-2008, 12:00 PM
Qualifying Draw

1st Round


Arzhang DERAKHSHANI (USA) BYE


2nd Round


Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Arzhang DERAKHSHANI (USA) 6-0 6-1


Derakhshani :worship:
the guy who lost to Dee :p

Zirconek
06-17-2008, 05:50 PM
1st Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) 6-3 7-6(2)
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-3 3-6 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) 6-3 6-2
Karlis LEJNIEKS (LAT) (7) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 6-2 6-1
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) defeated Holger FISCHER (GER) 6-4 6-2
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 7-5 6-1
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-1 7-5
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) 6-4 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) defeated Agustin GONZALEZ-MARTIN (ESP) 6-1 6-4
Rudy COCO (FRA) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 3-6 6-3 6-4
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) defeated Pablo ROMERO-ALVAREZ (ESP) 6-2 6-3
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Guillermo GOMEZ-DIAZ (ESP) 3-2 Retired
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) 6-3 6-2
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Juan Pablo DE PAIZ FERRER (ESP) 6-0 6-0
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) defeated Matthias DORFLER (GER) 5-7 6-3 6-1
Pierrick YSERN (FRA) (2) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-2

2nd Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs Karlis LEJNIEKS (LAT) (7)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Alexander JAKUPOVIC (GRE) Vs Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) Vs Rudy COCO (FRA)
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) Vs Pierrick YSERN (FRA) (2)

Zirconek
06-18-2008, 10:06 PM
2nd Round

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) 4-6 6-3 6-2
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Karlis LEJNIEKS (LAT) (7) 6-3 7-6(7)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) (3) 6-4 6-4
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-4 3-6 7-5
Rudy COCO (FRA) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (8) 4-6 6-2 6-4
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-2 7-6(6)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 7-6(4) 6-4
Pierrick YSERN (FRA) (2) defeated Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) 6-3 6-4

Quarterfinal

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) Vs Alexander JAKUPOVIC (GRE)
Rudy COCO (FRA) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Pierrick YSERN (FRA) (2)

Little Granollers from qualies through to quarterfinals :yeah:
just 2 seeds at QF :o

Zirconek
06-19-2008, 08:39 PM
Quarterfinal

Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-4 6-4
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Alexander JAKUPOVIC (GRE) 3-6 6-4 4-0 Retired
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) defeated Rudy COCO (FRA) 6-2 6-4
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) defeated Pierrick YSERN (FRA) (2) 4-6 6-2 6-2

Semifinal

Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) Vs Jean-Noel INSAUSTI (FRA)

Zirconek
06-20-2008, 04:28 PM
Semifinal

Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) d. David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 5-7 6-3 6-2
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) d. Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) 6-3 3-6 6-2

Zirconek
06-22-2008, 02:43 PM
Final

Insausti d. Boje-Ordonez 6-3 6-4