Belarus F2 [June 16 - Minsk - Hard] Winner: Brydan Klein [Archive] - MensTennisForums.com

Belarus F2 [June 16 - Minsk - Hard] Winner: Brydan Klein

Zirconek
06-03-2008, 10:37 PM
Belarus F2
Location: Minsk, Belarus
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)

http://galen-frysinger.com/european_train/minsk06.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017544

Entry List
1 VOLTCHKOV, Vladimir BLR 391 1
2 EBDEN, Matthew AUS 395 1
3 VALTZER, Dekel ISR 398 1
4 GORBAN, Andrei MDA 428 1
5 KLEIN, Brydan AUS 429 1
6 PAVLOVS, Deniss LAT 441 1
7 DUCLOS, Pierre-Ludovic CAN 457 1
8 ARMSTRONG, Miles AUS 460 1
9 IGNATIK, Uladzimir BLR 525 1
10 SABECKIS, Gvidas LTU 560 1
11 KUMANTSOV, Andrey RUS 685 1
12 $ DEMEKHINE, Sergei RUS 697 1
13 SITAK, Dmitri RUS 701 1
14 $ ARSENOV, Danila RUS 740 1
15 KLYMENKO, Vladyslav UKR 797 1
16 KARATCHENIA, Andrei BLR 816 1
17 KRASNORUTSKIY, Alexander RUS 839 1
18 KATLIAROU, Pavel BLR 846 1


Alternates
19 FUFYGIN, Mikhail RUS 850 1
20 BETAU, Siarhei BLR 895 1
21 KARUSEVICH, Vladimir RUS 908 1
22 KELLY, Dayne AUS 1047 1
23 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 1112= 1
24 IVANOV, Vladimir EST 1243= 1
25 KOSLER, Jiri CZE 1245= 6
26 DE FAYS, Frederic BEL 1302= 4
27 TARASEVITCH, Serguei BLR 1313= 1
28 BESSONOV, Alexei BLR 1323= 1
29 FANUCCI, Pietro ITA 1343 3
30 GIGITASHVILI, Alexander RUS 1349= 1
31 RESHETNIKOV, Vitali RUS 1407= 1
32 BURY, Alexander BLR 1407= 1
33 DANIELL, Marcus NZL 1407= 4
34 AGAFONOV, Aleksandr UKR 1431= 2
35 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1431= 4
36 ZHURAVSKI, Stanislav RUS 1464= 1
37 INZERILLO, Jerome FRA 1464= 2
38 BARADACH, Artem BLR 1494= 1
39 FRUMKIN, Dmitry RUS 1778= 1
40 KANAKOV, Maxim RUS 1778= 2
41 ISAEV, Artem RUS 1845 2

Zirconek
06-03-2008, 10:52 PM
Qualifying Draw

1st Round

Vladimir IVANOV (EST) (1) BYE
Ruslan KUKRESH (BLR) defeated Kiril GARKUSHA (BLR) 6-0 6-2
Mikhail TRUKSHANIN (BLR) defeated Beka KOMAKHIDZE (RUS) 6-3 6-1
Filip PIKUN (BLR) BYE
Artem BARADACH (BLR) (2) BYE
Alexander BOKOV (RUS) defeated Yury SHYCHKO (BLR) 6-0 6-4
Alexander VASIN (RUS) defeated Nikita KARPOVICH (BLR) 6-1 6-2
Valentin BAZUNOV (RUS) BYE
Dmitry FRUMKIN (RUS) (3) BYE
Aleksandr VASILEVSKI (BLR) defeated Oleg POTAPOV (BLR) 6-3 6-3
Spartak RAHACHOU (BLR) defeated Nikolay GROMOV (RUS) 6-0 6-1
Aleksandr BULITSKI (BLR) BYE
Alexandre LISHENKO (RUS) BYE
Maxim LEVANOVICH (BLR) defeated Dmitry GRIGOROV (BLR) 6-2 6-2
Aliaksandr SIAMIONAU (BLR) defeated Artsiom MAKSIMCHYK (BLR) 6-2 6-3
Vadim SELYUNIN (RUS) BYE
Gennady USHAKOV (RUS) BYE
Yaraslau SHYLA (BLR) defeated Yaroslav ZUBKO (BLR) 6-3 5-7 6-4
Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Victor KOMLEV (RUS) 6-3 6-0
Anton KHADASEVICH (BLR) BYE
Serguey ZAYKA (UKR) BYE
Dzmitry YELISEYENKA (BLR) BYE
Ilya ZEMTSOV (BLR) defeated Maksim SMALIARCHUK (BLR) 6-1 6-1
Anton STRYHAS (BLR) BYE
Sergio SIKHARULIDZE (GEO) BYE
Nikolai FIDIRKO (BLR) BYE
Vadzim DEMBOUSKI (BLR) defeated Vladimir SKARMAKHOVIC (BLR) 3-6 6-4 6-2
Maxim FIL (BLR) BYE
Igor RUD (RUS) BYE
Ivan TSIGANOV (RUS) defeated Egor GERASIMOV (BLR) 6-3 6-0
Vladzimir KRUK (BLR) defeated Alexander MALKO (BLR) 6-4 6-2
Pavel BAZUNOV (RUS) BYE

2nd Round

Vladimir IVANOV (EST) (1) defeated Ruslan KUKRESH (BLR) 6-2 6-2
Mikhail TRUKSHANIN (BLR) defeated Filip PIKUN (BLR) 6-0 6-0
Artem BARADACH (BLR) (2) defeated Alexander BOKOV (RUS) 6-4 7-5
Alexander VASIN (RUS) defeated Valentin BAZUNOV (RUS) 6-2 6-4
Aleksandr VASILEVSKI (BLR) defeated Dmitry FRUMKIN (RUS) (3) 4-0 Retired
Aleksandr BULITSKI (BLR) defeated Spartak RAHACHOU (BLR) 1-6 6-3 6-4
Maxim LEVANOVICH (BLR) defeated Alexandre LISHENKO (RUS) 6-4 6-3
Aliaksandr SIAMIONAU (BLR) defeated Vadim SELYUNIN (RUS) 6-1 6-1
Yaraslau SHYLA (BLR) defeated Gennady USHAKOV (RUS) 6-1 6-1
Alexander STAKHEEV (RUS) defeated Anton KHADASEVICH (BLR) 6-4 7-6(2)
Dzmitry YELISEYENKA (BLR) defeated Serguey ZAYKA (UKR) 6-0 6-0
Anton STRYHAS (BLR) defeated Ilya ZEMTSOV (BLR) 6-3 6-2
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Sergio SIKHARULIDZE (GEO) 6-2 6-4
Maxim FIL (BLR) defeated Vadzim DEMBOUSKI (BLR) 7-6(7) 6-2
Igor RUD (RUS) defeated Ivan TSIGANOV (RUS) 6-2 6-1
Vladzimir KRUK (BLR) defeated Pavel BAZUNOV (RUS) 6-0 6-1

3rd Round

Vladimir IVANOV (EST) (1) defeated Mikhail TRUKSHANIN (BLR) 7-5 6-0
Artem BARADACH (BLR) (2) defeated Alexander VASIN (RUS) 5-7 6-4 6-4
Aleksandr BULITSKI (BLR) defeated Aleksandr VASILEVSKI (BLR) 6-4 6-4
Maxim LEVANOVICH (BLR) defeated Aliaksandr SIAMIONAU (BLR) 6-3 6-3
Yaraslau SHYLA (BLR) defeated Alexander STAKHEEV (RUS) 6-3 6-2
Anton STRYHAS (BLR) defeated Dzmitry YELISEYENKA (BLR) 6-1 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Maxim FIL (BLR) 6-4 6-4
Vladzimir KRUK (BLR) defeated Igor RUD (RUS) 7-5 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099815&tournament=1100017544

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2244/qs.pdf

Zirconek
06-03-2008, 10:54 PM
Singles Main Draw

1st Round

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) Vs Serguei TARASEVITCH (BLR)
Anton STRYHAS (BLR) Vs Andrei VASILEVSKI (BLR)
Alexander BURY (BLR) Vs Dmitri SITAK (RUS)
Alexander KRASNORUTSKIY (RUS) Vs Dekel VALTZER (ISR) (5)
Matthew EBDEN (AUS) (3) Vs Pavel KATLIAROU (BLR)
Siarhei BETAU (BLR) Vs Artem BARADACH (BLR)
Yaraslau SHYLA (BLR) Vs Mikhail FUFYGIN (RUS)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) Vs Andrei GORBAN (MDA) (7)
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) Vs Vladimir IVANOV (EST)
Danila ARSENOV (RUS) Vs Vladzimir KRUK (BLR)
Aleksandr BULITSKI (BLR) Vs Maxim LEVANOVICH (BLR)
Alexei BESSONOV (BLR) Vs Brydan KLEIN (AUS) (4)
Deniss PAVLOVS (LAT) (6) Vs Nikolai FIDIRKO (BLR)
Andrey KUMANTSOV (RUS) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR)
Sergei DEMEKHINE (RUS) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR)
Dayne KELLY (AUS) Vs Vladimir VOLTCHKOV (BLR) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099814&tournament=1100017544

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2244/mds.pdf

Zirconek
06-03-2008, 10:56 PM
Doubles Draw

1st Round

IGNATIK (BLR) / VOLTCHKOV (BLR) defeated BETAU (BLR) / VALTZER (ISR) (1) 6-3 6-2
PUNTUS (BLR) / TARASEVITCH (BLR) defeated IVANOV (EST) / VASIN (RUS) 6-1 6-1
DEMEKHINE (RUS) / KATLIAROU (BLR) (4) defeated FIDIRKO (BLR) / STRYHAS (BLR) 6-3 6-3
VASILEVSKI (BLR) / ZHYRMONT (BLR) defeated KOMAKHIDZE (RUS) / STAKHEEV (RUS) 6-0 6-1
BESSONOV (BLR) / KRUK (BLR) defeated GRIGOROV (BLR) / YELISEYENKA (BLR) 6-1 6-0
KRASNORUTSKIY (RUS) / KUMANTSOV (RUS) (3) defeated BURY (BLR) / KARATCHENIA (BLR) 7-5 3-6 [10-6]
KHADASEVICH (BLR) / LEVANOVICH (BLR) defeated BARADACH (BLR) / FUFYGIN (RUS) 3-6 6-3 [10-7]
DUCLOS (CAN) / SITAK (RUS) (2) defeated RAHACHOU (BLR) / ZUBKO (BLR) 6-1 6-4

Quarterfinal

IGNATIK (BLR) / VOLTCHKOV (BLR) Vs PUNTUS (BLR) / TARASEVITCH (BLR)
DEMEKHINE (RUS) / KATLIAROU (BLR) (4) Vs VASILEVSKI (BLR) / ZHYRMONT (BLR)
BESSONOV (BLR) / KRUK (BLR) Vs KRASNORUTSKIY (RUS) / KUMANTSOV (RUS) (3)
KHADASEVICH (BLR) / LEVANOVICH (BLR) Vs DUCLOS (CAN) / SITAK (RUS) (2)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099816&tournament=1100017544

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/2244/mdd.pdf

Zirconek
06-13-2008, 05:07 PM
Good luck to Ivanov ad Rud at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099815&tournament=1100017544

Zirconek
06-17-2008, 12:10 PM
Main Draw

1st Round

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) Vs Serguei TARASEVITCH (BLR)
Anton STRYHAS (BLR) Vs Andrei VASILEVSKI (BLR)
Alexander BURY (BLR) Vs Dmitri SITAK (RUS)
Alexander KRASNORUTSKIY (RUS) Vs Dekel VALTZER (ISR) (5)
Matthew EBDEN (AUS) (3) Vs Pavel KATLIAROU (BLR)
Siarhei BETAU (BLR) Vs Artem BARADACH (BLR)
Yaraslau SHYLA (BLR) Vs Mikhail FUFYGIN (RUS)
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) Vs Andrei GORBAN (MDA) (7)
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) Vs Vladimir IVANOV (EST)
Danila ARSENOV (RUS) Vs Vladzimir KRUK (BLR)
Aleksandr BULITSKI (BLR) Vs Maxim LEVANOVICH (BLR)
Alexei BESSONOV (BLR) Vs Brydan KLEIN (AUS) (4)
Deniss PAVLOVS (LAT) (6) Vs Nikolai FIDIRKO (BLR)
Andrey KUMANTSOV (RUS) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR)
Sergei DEMEKHINE (RUS) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR)
Dayne KELLY (AUS) Vs Vladimir VOLTCHKOV (BLR) (2)


:cool: draw

Zirconek
06-17-2008, 03:49 PM
1st Round

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) defeated Serguei TARASEVITCH (BLR) 6-7(1) 7-6(7) 6-4
Anton STRYHAS (BLR) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 2-6 6-4 6-1
Alexander BURY (BLR) Vs Dmitri SITAK (RUS)
Dekel VALTZER (ISR) (5) defeated Alexander KRASNORUTSKIY (RUS) 7-5 6-1
Matthew EBDEN (AUS) (3) defeated Pavel KATLIAROU (BLR) 7-5 6-2
Siarhei BETAU (BLR) defeated Artem BARADACH (BLR) 6-3 3-1 Retired
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Yaraslau SHYLA (BLR) 6-4 6-4
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) defeated Andrei GORBAN (MDA) (7) 4-6 7-6(2) 6-2
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) defeated Vladimir IVANOV (EST) 4-6 6-1 6-2
Danila ARSENOV (RUS) Vs Vladzimir KRUK (BLR)
Maxim LEVANOVICH (BLR) defeated Aleksandr BULITSKI (BLR) 6-3 6-0
Alexei BESSONOV (BLR) Vs Brydan KLEIN (AUS) (4)
Deniss PAVLOVS (LAT) (6) Vs Nikolai FIDIRKO (BLR)
Andrey KUMANTSOV (RUS) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) 1-6 7-6(3) 6-3
Sergei DEMEKHINE (RUS) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR)
Dayne KELLY (AUS) Vs Vladimir VOLTCHKOV (BLR) (2)

Zirconek
06-18-2008, 05:42 PM
1st Round

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) defeated Serguei TARASEVITCH (BLR) 6-7(1) 7-6(7) 6-4
Anton STRYHAS (BLR) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 2-6 6-4 6-1
Dmitri SITAK (RUS) defeated Alexander BURY (BLR) 6-4 6-4
Dekel VALTZER (ISR) (5) defeated Alexander KRASNORUTSKIY (RUS) 7-5 6-1
Matthew EBDEN (AUS) (3) defeated Pavel KATLIAROU (BLR) 7-5 6-2
Siarhei BETAU (BLR) defeated Artem BARADACH (BLR) 6-3 3-1 Retired
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Yaraslau SHYLA (BLR) 6-4 6-4
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) defeated Andrei GORBAN (MDA) (7) 4-6 7-6(2) 6-2
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) defeated Vladimir IVANOV (EST) 4-6 6-1 6-2
Danila ARSENOV (RUS) defeated Vladzimir KRUK (BLR) 6-1 6-3
Maxim LEVANOVICH (BLR) defeated Aleksandr BULITSKI (BLR) 6-3 6-0
Brydan KLEIN (AUS) (4) defeated Alexei BESSONOV (BLR) 6-1 6-2
Deniss PAVLOVS (LAT) (6) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) 6-3 3-6 6-4
Andrey KUMANTSOV (RUS) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) 1-6 7-6(3) 6-3
Andrei KARATCHENIA (BLR) defeated Sergei DEMEKHINE (RUS) 7-6(5) 6-3
Dayne KELLY (AUS) defeated Vladimir VOLTCHKOV (BLR) (2) 3-6 7-6(2) Retired

2nd Round

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) defeated Anton STRYHAS (BLR) 6-1 3-6 6-3
Dmitri SITAK (RUS) defeated Dekel VALTZER (ISR) (5) 7-6(2) 7-6(2)
Siarhei BETAU (BLR) defeated Matthew EBDEN (AUS) (3) 6-0 6-7(3) 6-4
Dzmitry ZHYRMONT (BLR) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) 5-7 6-2 6-2
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) defeated Danila ARSENOV (RUS) 1-6 6-3 7-6(4)
Brydan KLEIN (AUS) (4) defeated Maxim LEVANOVICH (BLR) 6-0 6-1
Andrey KUMANTSOV (RUS) defeated Deniss PAVLOVS (LAT) (6) 6-2 6-0
Andrei KARATCHENIA (BLR) defeated Dayne KELLY (AUS) 7-5 5-7 6-3

Quarterfinal

Miles ARMSTRONG (AUS) (1) Vs Dmitri SITAK (RUS)
Siarhei BETAU (BLR) Vs Dzmitry ZHYRMONT (BLR)
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) Vs Brydan KLEIN (AUS) (4)
Andrey KUMANTSOV (RUS) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR)

Zirconek
06-19-2008, 04:04 PM
Quarterfinal

Dmitri SITAK (RUS) defeated Miles ARMSTRONG (AUS) (1) 6-2 6-4
Siarhei BETAU (BLR) defeated Dzmitry ZHYRMONT (BLR) 4-6 6-1 7-5
Brydan KLEIN (AUS) (4) defeated Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) (8) 7-6(6) 6-7(5) 6-2
Andrei KARATCHENIA (BLR) defeated Andrey KUMANTSOV (RUS) 6-4 6-4

Semifinal

Dmitri SITAK (RUS) Vs Siarhei BETAU (BLR)
Brydan KLEIN (AUS) (4) Vs Andrei KARATCHENIA (BLR)

--------------------

Semifinal

DEMEKHINE (RUS) / KATLIAROU (BLR) (4) defeated PUNTUS (BLR) / TARASEVITCH (BLR) 0-6 7-6(3) [10-8]
DUCLOS (CAN) / SITAK (RUS) (2) defeated KRASNORUTSKIY (RUS) / KUMANTSOV (RUS) (3) 6-2 6-3

Final

DEMEKHINE (RUS) / KATLIAROU (BLR) (4) Vs DUCLOS (CAN) / SITAK (RUS) (2)

Australian_Matt
06-20-2008, 03:20 AM
Klein ;) keep on rollin'

Zirconek
06-20-2008, 02:52 PM
Semifinal

Siarhei BETAU (BLR) defeated Dmitri SITAK (RUS) 6-4 7-6(7)
Brydan KLEIN (AUS) (4) defeated Andrei KARATCHENIA (BLR) 6-1 6-1

Final

Siarhei BETAU (BLR) Vs Brydan KLEIN (AUS) (4)

Zirconek
06-20-2008, 02:53 PM
Final

DUCLOS (CAN) / SITAK (RUS) (2) defeated DEMEKHINE (RUS) / KATLIAROU (BLR) (4) 7-5 6-4

Australian_Matt
06-21-2008, 09:47 AM
Finally Klein is hitting his straps -- good luck in the final!

eureka
06-22-2008, 12:14 AM
Finally Klein is hitting his straps -- good luck in the final!

Great win in Final. Should puy him to about 350. Well done.
:worship::worship::worship::worship::worship::wors hip::worship:

Australian_Matt
06-22-2008, 09:50 AM
(4)Brydan Klein (AUS) d. Sergei Betov (BLR) 7-6(5) 6-1
Nice stuff