France F8 [June 16 - Blois - Clay] Winner: Nicolas Coutelot [Archive] - MensTennisForums.com

France F8 [June 16 - Blois - Clay] Winner: Nicolas Coutelot

Zirconek
06-03-2008, 10:31 PM
France F8
Location: Blois, France
Type: $15K+H
Surface: clay (outdoor) red clay

http://zigwen.free.fr/tof/france/blois/blois_grand.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017543
website: www.aajbtennis.com
http://www.ti.fft.fr/EvMenu.asp?CodeEvent=0711270365

Entry List
1 OUAHAB, Lamine ALG 328 1
2 COUTELOT, Nicolas FRA 353 1
3 BALLERET, Benjamin MON 382 1
4 DASNIERES DE VEIGY, Jonathan FRA 403 1
5 MORARU, Gabriel ROU 449 1
6 CHAKI, Rabie MAR 451 1
7 MOREL, Clement MON 494 1
8 BURQUIER, Gregoire FRA 500 1
9 MILLOT, Vincent FRA 501 1
10 RODRIGUES, Mathieu FRA 534 1
11 METENIER, Pierre FRA 568 1
12 $ ROCHE, Charles FRA 570 1
13 AUDOUY, Xavier FRA 573 2
14 $ POPOVIC, Petar FRA 593 1
15 CAZES-CARRERE, Thomas FRA 722 1
16 HARDY, Romain FRA 725 P 1
17 PUJO, Xavier FRA 777 1
18 FATTAR, Anas MAR 813= 1


Alternates
19 PIRO, Stephane FRA 951 1
20 STEINBERGER, Peter GER 1002= 3
21 TUPY, Mario AUT 1015 3
22 LESSIAK, Christoph AUT 1100 3
23 PENAUD, Alexandre FRA 1103= 1
24 CHALA, Eddy ALG 1105 2
25 GRAMMARE, Nicolas FRA 1109= 4
26 HAMARD, Antoine FRA 1126= 1
27 TORRONI, Giulio ITA 1157= 3
28 FALGHERI, Andrea ITA 1190 6
29 RENAVAND, Nicolas FRA 1209= 1
30 NYLEN, David SWE 1217= 6
31 SILVEIRA, Renato BRA 1249 3
32 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1254 5
33 BAYET, Baptiste FRA 1280= 4
34 DU, Ye CHN 1323= 1
35 CARRESE, Valerio ITA 1338= 5
36 GELY, Julien FRA 1377= 1
37 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1390= 1
38 BONAMI, Maxime FRA 1407= 6
39 DANIELL, Marcus NZL 1407= 3
40 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1431= 3
41 DOUMBIA, Sadio FRA 1579= 1
42 DANI, Hafid MAR 1737= 2

Zirconek
06-03-2008, 10:31 PM
Qualifying Draw

1st Round

Clement REIX (FRA) (1) BYE
Enricko DUBERNARD (FRA) BYE
Thomas OLLIVIER (FRA) BYE
Charly VILLENEUVE (FRA) (2) BYE
Laurent SILVY (FRA) BYE
William URSULE (FRA) BYE
Maxime TEIXEIRA (FRA) (3) BYE
Yann DUPUY (FRA) BYE
Morgan MANNARINO (FRA) BYE
Rodolphe GILBERT (FRA) (4) BYE
Stefano GERVASONI (ITA) BYE
Mehdi BOURAS (ALG) BYE
Riccardo STIGLICH (ITA) BYE
Julien GELY (FRA) (5) BYE
Paolo VIRGILIO (ITA) BYE
Sebastien ROCHER (FRA) BYE
Jonathan MILSZTAJN (FRA) BYE
Fabien ROBERT (FRA) (6) BYE
Thibaut CHARRON (FRA) BYE
Guillaume LACOUR (FRA) BYE
Andrei JOUROVSKI (RUS) BYE
Antoine BENNETEAU (FRA) (7) BYE
Gael PARTICELLI (FRA) BYE
Thomas VAN CAUTER (FRA) BYE
Luca Andrea MAGNI (ITA) BYE
Sadio DOUMBIA (FRA) (8) BYE
Marious ZELBA (AUS) BYE
Vincent BOGINOFF (FRA) BYE
Mickael BOYER (FRA) BYE

2nd Round

Clement REIX (FRA) (1) defeated ()
Thomas OLLIVIER (FRA) defeated Enricko DUBERNARD (FRA) 6-0 6-0
Charly VILLENEUVE (FRA) (2) defeated ()
Laurent SILVY (FRA) defeated William URSULE (FRA) 6-3 6-3
Maxime TEIXEIRA (FRA) (3) defeated ()
Yann DUPUY (FRA) defeated Morgan MANNARINO (FRA) 6-2 6-3
Rodolphe GILBERT (FRA) (4) defeated Stefano GERVASONI (ITA) 6-2 6-0
Mehdi BOURAS (ALG) defeated Riccardo STIGLICH (ITA) 6-2 6-2
Julien GELY (FRA) (5) defeated Paolo VIRGILIO (ITA) 6-2 6-1
Jonathan MILSZTAJN (FRA) defeated Sebastien ROCHER (FRA) 4-6 6-3 6-1
Fabien ROBERT (FRA) (6) defeated Thibaut CHARRON (FRA) 6-1 6-4
Andrei JOUROVSKI (RUS) defeated Guillaume LACOUR (FRA) 6-2 6-2
Antoine BENNETEAU (FRA) (7) defeated Gael PARTICELLI (FRA) 6-1 6-0
Thomas VAN CAUTER (FRA) defeated Luca Andrea MAGNI (ITA) 6-1 6-2
Sadio DOUMBIA (FRA) (8) defeated Marious ZELBA (AUS) 6-3 6-2
Vincent BOGINOFF (FRA) defeated Mickael BOYER (FRA) 6-3 6-4

3rd Round

Clement REIX (FRA) (1) defeated Thomas OLLIVIER (FRA) 6-3 6-2
Charly VILLENEUVE (FRA) (2) defeated Laurent SILVY (FRA) 2-6 6-4 6-1
Maxime TEIXEIRA (FRA) (3) defeated Yann DUPUY (FRA) 6-3 6-1
Rodolphe GILBERT (FRA) (4) defeated Mehdi BOURAS (ALG) 7-5 6-3
Julien GELY (FRA) (5) defeated Jonathan MILSZTAJN (FRA) 5-7 7-6(4) 6-1
Fabien ROBERT (FRA) (6) defeated Andrei JOUROVSKI (RUS) 6-1 6-1
Antoine BENNETEAU (FRA) (7) defeated Thomas VAN CAUTER (FRA) 6-4 6-4
Sadio DOUMBIA (FRA) (8) defeated Vincent BOGINOFF (FRA) 5-7 6-2 6-3


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099811&tournament=1100017543

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/347/qs.pdf

Zirconek
06-03-2008, 10:34 PM
Singles Main Draw

1st Round

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) Vs Xavier AUDOUY (FRA)
Maxime TEIXEIRA (FRA) Vs Julien GELY (FRA)
Clement REIX (FRA) Vs Mario TUPY (AUT)
Charles ROCHE (FRA) defeated Clement MOREL (MON) (6) 6-2 2-6 7-6(5)
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) Vs Stephane PIRO (FRA)
Sadio DOUMBIA (FRA) Vs Pierre METENIER (FRA)
Rodolphe GILBERT (FRA) Vs Alexandre PENAUD (FRA)
Stephane ROBERT (FRA) Vs Julien JEANPIERRE (FRA) (5)
Gregoire BURQUIER (FRA) (7) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA)
Charly VILLENEUVE (FRA) Vs Nicolas RENAVAND (FRA)
Maxime QUINQUENEAU (FRA) defeated Anas FATTAR (MAR) 6-3 1-6 6-3
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Antoine HAMARD (FRA) 6-3 6-2
Vincent MILLOT (FRA) (8) Vs Rabie CHAKI (MAR)
Xavier PUJO (FRA) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 1-6 6-4 6-3
Fabien ROBERT (FRA) Vs Antoine BENNETEAU (FRA)
Romain HARDY (FRA) Vs Jeremy BLANDIN (FRA) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017543

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/347/mds.pdf

Zirconek
06-03-2008, 10:34 PM
Doubles Draw

1st Round

JEANPIERRE (FRA) / PUJO (FRA) (1) BYE
GERVASONI (ITA) / MAGNI (ITA) defeated STIGLICH (ITA) / VIRGILIO (ITA) 7-6(5) 6-3
CHAKI (MAR) / FATTAR (MAR) (4) Vs DUPUY (FRA) / VAN CAUTER (FRA)
ROBERT (FRA) / ROBERT (FRA) Vs PENAUD (FRA) / VILLENEUVE (FRA)
CAZES-CARRERE (FRA) / GELY (FRA) defeated DASNIERES DE VEIGY (FRA) / PIRO (FRA) 6-4 6-2
HAMARD (FRA) / REIX (FRA) (3) defeated ROCHER (FRA) / TEIXEIRA (FRA) 6-4 4-6 [14-12]
DOUMBIA (FRA) / ZELBA (AUS) defeated BOGINOFF (FRA) / JOUROVSKI (RUS) 6-3 7-6(3)
CHARROIN (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) BYE


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099813&tournament=1100017543

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/347/mdd.pdf

Zirconek
06-13-2008, 08:15 PM
WC to Clement Reix to play qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099811&tournament=1100017543

good luck to him :)

Zirconek
06-17-2008, 12:19 PM
Nicolas COUTELOT (FRA) (1) Vs Xavier AUDOUY (FRA)
Maxime TEIXEIRA (FRA) Vs Julien GELY (FRA)
Clement REIX (FRA) Vs Mario TUPY (AUT)
Charles ROCHE (FRA) defeated Clement MOREL (MON) (6) 6-2 2-6 7-6(5)
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) Vs Stephane PIRO (FRA)
Sadio DOUMBIA (FRA) Vs Pierre METENIER (FRA)
Rodolphe GILBERT (FRA) Vs Alexandre PENAUD (FRA)
Stephane ROBERT (FRA) Vs Julien JEANPIERRE (FRA) (5)
Gregoire BURQUIER (FRA) (7) Vs Mathieu RODRIGUES (FRA)
Charly VILLENEUVE (FRA) Vs Nicolas RENAVAND (FRA)
Maxime QUINQUENEAU (FRA) defeated Anas FATTAR (MAR) 6-3 1-6 6-3
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Antoine HAMARD (FRA) 6-3 6-2
Vincent MILLOT (FRA) (8) Vs Rabie CHAKI (MAR)
Xavier PUJO (FRA) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 1-6 6-4 6-3
Fabien ROBERT (FRA) Vs Antoine BENNETEAU (FRA)
Romain HARDY (FRA) Vs Jeremy BLANDIN (FRA) (2)


good luck to Blandin and Reix among others :p

Zirconek
06-17-2008, 03:06 PM
(2)(WC) Jeremy Blandin (FRA) d. Romain Hardy (FRA) 7-6 2-6 7-6(4)
(Q)Fabien Robert (FRA) d. (Q)Antoine Benneteau 2-6 7-5 6-0
(8)Vincent Millot (FRA) d. Rabie Chaki (MAR) 2-6 6-4 6-4

results updated through the day
http://www.ti.fft.fr/EvMenu.asp?CodeEvent=0711270365

Zirconek
06-17-2008, 03:55 PM
(Q)Maxime Teixeira (FRA) d. (Q)Julien Gely (FRA) 6-2 6-4
(4)Jonathan Dasnieres de Vegy (FRA) d. Stephane Piro (FRA) 6-4 6-1
Nicolas Renavand (FRA) d. (Q)Charly Villeneuve (FRA) 6-2 6-3
Xavier Pujo (FRA) d. Thomas Cazes-Carrere (FRA) 1-6 6-4 6-3

Zirconek
06-17-2008, 04:32 PM
Mario Tupy (AUT) d. (Q)Clement Reix (FRA) 6-4 5-7 7-6(6) :sad:
(Q)Rodolphe Gilbert (FRA) d. Alexandre Penaud (FRA) 6-46-4

Zirconek
06-17-2008, 06:49 PM
1st Round

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) defeated Xavier AUDOUY (FRA) 6-0 3-6 6-4
Maxime TEIXEIRA (FRA) defeated Julien GELY (FRA) 6-2 6-4
Mario TUPY (AUT) defeated Clement REIX (FRA) 6-4 5-7 7-6(6)
Charles ROCHE (FRA) defeated Clement MOREL (MON) (6) 6-2 2-6 7-6(5)
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) defeated Stephane PIRO (FRA) 6-4 6-1
Pierre METENIER (FRA) defeated Sadio DOUMBIA (FRA) 6-1 6-2
Rodolphe GILBERT (FRA) defeated Alexandre PENAUD (FRA) 6-4 6-4
Stephane ROBERT (FRA) Vs Julien JEANPIERRE (FRA) (5)
Gregoire BURQUIER (FRA) (7) defeated Mathieu RODRIGUES (FRA) 6-3 6-4
Nicolas RENAVAND (FRA) defeated Charly VILLENEUVE (FRA) 6-2 6-3
Maxime QUINQUENEAU (FRA) defeated Anas FATTAR (MAR) 6-3 1-6 6-3
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Antoine HAMARD (FRA) 6-3 6-2
Vincent MILLOT (FRA) (8) defeated Rabie CHAKI (MAR) 2-6 6-4 6-4
Xavier PUJO (FRA) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 1-6 6-4 6-3
Fabien ROBERT (FRA) defeated Antoine BENNETEAU (FRA) 2-6 7-5 6-0
Jeremy BLANDIN (FRA) (2) defeated Romain HARDY (FRA) 7-5 2-6 7-6(4)

2nd Round

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) Vs Maxime TEIXEIRA (FRA)
Mario TUPY (AUT) Vs Charles ROCHE (FRA)
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) Vs Pierre METENIER (FRA)
Gregoire BURQUIER (FRA) (7) Vs Nicolas RENAVAND (FRA)
Maxime QUINQUENEAU (FRA) Vs Gabriel MORARU (ROU) (3)
Vincent MILLOT (FRA) (8) Vs Xavier PUJO (FRA)
Fabien ROBERT (FRA) Vs Jeremy BLANDIN (FRA) (2)

Zirconek
06-18-2008, 02:40 PM
2nd Round

Jeremy Blandin d. Fabien Robert 6-2 6-2

Zirconek
06-18-2008, 11:08 PM
2nd Round

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) Vs Maxime TEIXEIRA (FRA)
Charles ROCHE (FRA) defeated Mario TUPY (AUT) 6-4 6-3
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) Vs Pierre METENIER (FRA)
Rodolphe GILBERT (FRA) Vs Stephane ROBERT (FRA)
Gregoire BURQUIER (FRA) (7) Vs Nicolas RENAVAND (FRA)
Gabriel MORARU (ROU) (3) defeated Maxime QUINQUENEAU (FRA) 7-6(2) 6-2
Vincent MILLOT (FRA) (8) defeated Xavier PUJO (FRA) 6-3 6-0
Jeremy BLANDIN (FRA) (2) defeated Fabien ROBERT (FRA) 6-2 6-2

Zirconek
06-19-2008, 04:12 PM
2nd Round

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) d. Maxime TEIXEIRA (FRA) 4-6 6-4 6-1

Zirconek
06-19-2008, 05:54 PM
2nd Round

Pierre METENIER (FRA) d. Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) (4) 3-6 6-4 6-4
Rodolphe GILBERT (FRA) d. Stephane ROBERT (FRA) 6-2 6-1

Zirconek
06-20-2008, 02:16 PM
Quarterfinal

Millot d. Blandin 6-1 6-4

Jeremy :hug:

Zirconek
06-20-2008, 03:54 PM
Quarterfinal

Renavand d. Moraru 6-4 4-6 7-5

Zirconek
06-20-2008, 07:08 PM
Quarterfinal

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) defeated Charles ROCHE (FRA) 6-4 4-6 6-1
Stephane ROBERT (FRA) defeated Pierre METENIER (FRA) 6-2 6-0
Nicolas RENAVAND (FRA) defeated Gabriel MORARU (ROU) (3) 6-4 4-6 7-5
Vincent MILLOT (FRA) (8) defeated Jeremy BLANDIN (FRA) (2) 6-1 6-4

Semifinal

Nicolas COUTELOT (FRA) (1) Vs Stephane ROBERT (FRA)
Nicolas RENAVAND (FRA) Vs Vincent MILLOT (FRA) (8)
-----------------------

Semifinal

JEANPIERRE (FRA) / PUJO (FRA) (1) defeated CHAKI (MAR) / FATTAR (MAR) (4) 1-6 6-4 [11-9]
CHARROIN (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2) defeated HAMARD (FRA) / REIX (FRA) (3) 6-4 6-4

Final

JEANPIERRE (FRA) / PUJO (FRA) (1) Vs CHARROIN (FRA) / RODRIGUES (FRA) (2)

Zirconek
06-21-2008, 03:36 PM
Semifinal

Renavand d. Millot 6-1 3-6 6-3

Zirconek
06-22-2008, 05:54 PM
Final

Coutelot d. Renavand 7-6(5) 6-3

Zirconek
06-22-2008, 05:55 PM
both Nicolas :yeah: