Japan F4 [June 09 - Karuizawa - Clay] Winner: Stephen Bass [Archive] - MensTennisForums.com

Japan F4 [June 09 - Karuizawa - Clay] Winner: Stephen Bass

Zirconek
05-27-2008, 05:35 PM
Japan F4
Location: Karuizawa, Japan
Type: $15K
Surface: clay (outdoor)

http://www.netcampos.com/netportal/conteudo/netgallery/media/cidades/sao%20paulo/camposdojordao/noticias/cultura/karuizawa.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017610
website: http://www.karuizawa-procircut.com

Entry List
1 AN, Jae-Sung KOR 342 1
2 ITO, Tatsuma JPN 357 1
3 IM, Kyu-Tae KOR 426 1
4 TERACHI, Takahiro JPN 448 1
5 KWON, Oh-Hee KOR 473 1
6 ITO, Yuichi JPN 553 1
7 LI, Zhe CHN 556 1
8 GONG, Mao-Xin CHN 589 1
9 NAM, Hyun-Woo KOR 590 1
10 KONDO, Hiroki JPN 599 1
11 ISHII, Yaoki JPN 607 1
12 TAKEUCHI, Kento JPN 627 1
13 CHAEN, Tetsuya JPN 629 1
14 LEE, Hsin-Han TPE 651 1
15 XU, Jun-Chao CHN 652 1
16 HATANAKA, Masato JPN 705 1
17 KWON, Hyung-Tae KOR 726 1
18 BASS, Stephen USA 749 1
19 IWAMI, Tasuku JPN 774 1
20 KIM, Young-Jun KOR 788 1


Alternates
21 ONOZAWA, Arata JPN 800 1
22 $ YI, Chu-Huan TPE 888 1
23 LIM, Yong-Kyu KOR 911 1
24 KIM, Dylan Seong-Kwan KOR 965 1
25 JOBE, Ikaika USA 992 1
26 CHOI, Dong-Whee KOR 1004 1
27 $ ITTOGI, Takahiro JPN 1061 1
28 SUZUKI, Ko JPN 1092 1
29 LIM, Hyun-Soo KOR 1146= 1
30 HISAMATSU, Ryota JPN 1151= 1
31 STATHAM, Mikal NZL 1162= 1
32 LIN, Tzu-Yang TPE 1177 1
33 CHANG, Yao-Lun TPE 1199 1
34 KATO, Toshiharu JPN 1220 1
35 MIYAZAKI, Masatoshi JPN 1302= 1
36 SATO, Hiroyasu JPN 1313= 1
37 MITSUHASHI, Junn JPN 1333= 1
38 GAO, Wan CHN 1333= 1
39 YOSHINO, Satoshi JPN 1431= 1
40 CHO, Soong-Jae KOR 1494= 1
41 HUBBLE, Adam AUS 1579= 1
42 INOUE, Takahiro JPN 1579= 1
43 NDLELA, Mlandeli ZIM 1579= 3
44 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1810= 6

Zirconek
05-27-2008, 05:44 PM
Qualifying Draw

1st Round

Chu-Huan YI (TPE) (1) BYE
Takuto NIKI (JPN) defeated Kiril TCHERVENIACHKI (NZL) 7-6(1) 2-6 4-2 Retired
Yong-Kyu LIM (KOR) (2) BYE
Christopher RACZ (USA) defeated Ryoken MATSUI (JPN) 6-1 2-6 6-2
Ikaika JOBE (USA) (3) defeated Brad LUM-TUCKER (USA) 6-3 6-3
Yuki MATSUO (JPN) defeated Tatsuya ARIMATSU (JPN) 5-7 6-4 7-6(5)
Ko SUZUKI (JPN) (4) defeated Masaharu TSUCHIYA (JPN) 6-0 6-0
Shu SAITO (JPN) defeated Sean CORRIGAN (USA) 7-5 6-4
Ryota HISAMATSU (JPN) (5) defeated Masato YUHARA (JPN) 6-0 6-1
Akito HIGA (JPN) defeated Jyunpei HOSHIMURA (JPN) 7-6(6) 4-6 6-3
Mikal STATHAM (NZL) (6) defeated Shinta FUJII (JPN) 6-2 6-3
Satoshi YOSHINO (JPN) (10) defeated Shotaro SUZUKI (JPN) 4-6 6-3 7-5
Yao-Lun CHANG (TPE) (7) defeated Takeshi FURUTA (JPN) 6-1 6-3
Hirokazu YAGI (JPN) defeated Wan GAO (CHN) (9) 4-4 Retired
Junn MITSUHASHI (JPN) (8) defeated Masanori KOBAYASHI (JPN) 6-1 6-2
Mark NIELSEN (NZL) defeated Adam HUBBLE (AUS) (11) 6-3 6-4

2nd Round

Chu-Huan YI (TPE) (1) defeated Takuto NIKI (JPN) 6-1 6-1
Yong-Kyu LIM (KOR) (2) defeated Christopher RACZ (USA) 6-3 6-0
Ikaika JOBE (USA) (3) defeated Yuki MATSUO (JPN) 6-4 6-4
Ko SUZUKI (JPN) (4) defeated Shu SAITO (JPN) 6-2 6-2
Akito HIGA (JPN) defeated Ryota HISAMATSU (JPN) (5) 7-6(3) 6-7(5) 6-1
Mikal STATHAM (NZL) (6) defeated Satoshi YOSHINO (JPN) (10) 6-4 7-5
Yao-Lun CHANG (TPE) (7) defeated Hirokazu YAGI (JPN) 6-1 6-1
Mark NIELSEN (NZL) defeated Junn MITSUHASHI (JPN) (8) 6-0 6-2


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100013&tournament=1100017610

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/364/qs.pdf

Zirconek
05-27-2008, 05:45 PM
Singles Main Draw

1st Round

Jae-Sung AN (KOR) (1) defeated Akito HIGA (JPN) 6-1 7-5
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Kento TAKEUCHI (JPN) 6-1 7-5
Young-Jun KIM (KOR) defeated Hiroyasu EHARA (JPN) 6-3 6-2
Yuichi ITO (JPN) (6) defeated Ko SUZUKI (JPN) 6-3 6-1
Tetsuya CHAEN (JPN) defeated Takahiro TERACHI (JPN) (4) 6-2 7-5
Ikaika JOBE (USA) defeated Yao-Lun CHANG (TPE) 6-2 6-2
Chu-Huan YI (TPE) defeated Mikal STATHAM (NZL) 7-5 6-4
Masato HATANAKA (JPN) defeated Oh-Hee KWON (KOR) (5) 6-2 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) (8) defeated Hiroki MATSUNAGA (JPN) 6-4 6-2
Jun-Chao XU (CHN) defeated Arata ONOZAWA (JPN) 6-1 6-2
Stephen BASS (USA) defeated Takashi YOSHII (JPN) 6-2 6-0
Kyu-Tae IM (KOR) (3) defeated Hsin-Han LEE (TPE) 4-6 6-4 6-2
Yong-Kyu LIM (KOR) defeated Zhe LI (CHN) (7) 7-6(4) 6-2
Mark NIELSEN (NZL) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-4
Satoshi YOSHINO (JPN) defeated Kosuke NARUSE (JPN) 6-7(6) 7-6(7) 6-3
Tatsuma ITO (JPN) (2) defeated Yaoki ISHII (JPN) 6-7(2) 6-4 6-2

2nd Round

Jae-Sung AN (KOR) (1) Vs Tasuku IWAMI (JPN)
Young-Jun KIM (KOR) Vs Yuichi ITO (JPN) (6)
Tetsuya CHAEN (JPN) Vs Ikaika JOBE (USA)
Chu-Huan YI (TPE) Vs Masato HATANAKA (JPN)
Mao-Xin GONG (CHN) (8) Vs Jun-Chao XU (CHN)
Stephen BASS (USA) Vs Kyu-Tae IM (KOR) (3)
Yong-Kyu LIM (KOR) Vs Mark NIELSEN (NZL)
Satoshi YOSHINO (JPN) Vs Tatsuma ITO (JPN) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017610

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/364/mds.pdf

Zirconek
05-27-2008, 05:46 PM
Doubles Draw

1st Round

GONG (CHN) / LI (CHN) (1) Vs AN (KOR) / KWON (KOR)
IWAMI (JPN) / SATO (JPN) defeated CORRIGAN (USA) / YOSHII (JPN) 6-3 6-2
KIM (KOR) / KWON (KOR) (4) Vs SUZUKI (JPN) / XU (CHN)
HATANAKA (JPN) / HISAMATSU (JPN) defeated ISHII (JPN) / ITO (JPN) 6-4 6-2
ONOZAWA (JPN) / TAKEUCHI (JPN) Vs HUBBLE (AUS) / STATHAM (NZL)
JOBE (USA) / LUM-TUCKER (USA) defeated IM (KOR) / ITO (JPN) (3) 7-5 7-6(5)
BASS (USA) / CHANG (TPE) defeated LIM (KOR) / MITSUHASHI (JPN) 6-4 6-2
NARUSE (JPN) / SATO (JPN) Vs LEE (TPE) / YI (TPE) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100015&tournament=1100017610

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/364/mdd.pdf

Zirconek
06-07-2008, 12:28 PM
Mark Nielsen playing qualies here, won his first round match :)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100013&tournament=1100017610

Zirconek
06-08-2008, 10:10 PM
Main Draw

AN, Jae-Sung (KOR) 1 vs Q HIGA, Akito (JPN)
TAKEUCHI, Kento (JPN) vs IWAMI, Tasuku (JPN)
KIM, Young-Jun (KOR) vs WC EHARA, Hiroyasu (JPN)
ITO, Yuichi (JPN) 6 vs Q SUZUKI, Ko (JPN)

TERACHI, Takahiro (JPN) 4 vs CHAEN, Tetsuya (JPN)
Q JOBE, Ikaika (USA) vs Q CHANG, Yao-Lun (TPE)
Q STATHAM, Mikal (NZL) vs Q YI, Chu-Huan (TPE)
KWON, Oh-Hee (KOR) 5 vs HATANAKA, Masato (JPN)

GONG, Mao-Xin (CHN) 8 vs WC MATSUNAGA, Hiroki (JPN)
ONOZAWA, Arata (JPN) vs XU, Jun-Chao (CHN)
WC YOSHII, Takashi (JPN) vs BASS, Stephen (USA)
IM, Kyu-Tae (KOR) 3 vs LEE, Hsin-Han (TPE)

LI, Zhe (CHN) 7 vs Q LIM, Yong-Kyu (KOR)
Q NIELSEN, Mark (NZL) vs KWON, Hyung-Tae (KOR)
NAM, Hyun-Woo (KOR) vs WC NARUSE, Kosuke (JPN)
ITO, Tatsuma (JPN) 2 vs ISHII, Yaoki (JPN)

Zirconek
06-10-2008, 12:26 PM
1st Round

Jae-Sung AN (KOR) (1) defeated Akito HIGA (JPN) 6-1 7-5
Tasuku IWAMI (JPN) defeated Kento TAKEUCHI (JPN) 6-1 7-5
Young-Jun KIM (KOR) defeated Hiroyasu EHARA (JPN) 6-3 6-2
Yuichi ITO (JPN) (6) defeated Ko SUZUKI (JPN) 6-3 6-1
Tetsuya CHAEN (JPN) defeated Takahiro TERACHI (JPN) (4) 6-2 7-5
Ikaika JOBE (USA) defeated Yao-Lun CHANG (TPE) 6-2 6-2
Chu-Huan YI (TPE) defeated Mikal STATHAM (NZL) 7-5 6-4
Masato HATANAKA (JPN) defeated Oh-Hee KWON (KOR) (5) 6-2 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) (8) defeated Hiroki MATSUNAGA (JPN) 6-4 6-2
Jun-Chao XU (CHN) defeated Arata ONOZAWA (JPN) 6-1 6-2
Stephen BASS (USA) defeated Takashi YOSHII (JPN) 6-2 6-0
Kyu-Tae IM (KOR) (3) defeated Hsin-Han LEE (TPE) 4-6 6-4 6-2
Yong-Kyu LIM (KOR) defeated Zhe LI (CHN) (7) 7-6(4) 6-2
Mark NIELSEN (NZL) defeated Hyung-Tae KWON (KOR) 6-3 6-4
Satoshi YOSHINO (JPN) defeated Kosuke NARUSE (JPN) 6-7(6) 7-6(7) 6-3
Tatsuma ITO (JPN) (2) defeated Yaoki ISHII (JPN) 6-7(2) 6-4 6-2

2nd Round

Jae-Sung AN (KOR) (1) Vs Tasuku IWAMI (JPN)
Young-Jun KIM (KOR) Vs Yuichi ITO (JPN) (6)
Tetsuya CHAEN (JPN) Vs Ikaika JOBE (USA)
Chu-Huan YI (TPE) Vs Masato HATANAKA (JPN)
Mao-Xin GONG (CHN) (8) Vs Jun-Chao XU (CHN)
Stephen BASS (USA) Vs Kyu-Tae IM (KOR) (3)
Yong-Kyu LIM (KOR) Vs Mark NIELSEN (NZL)
Satoshi YOSHINO (JPN) Vs Tatsuma ITO (JPN) (2)


Nielsen :yeah:

Zirconek
06-11-2008, 01:00 PM
2nd Round

Tasuku IWAMI (JPN) defeated Jae-Sung AN (KOR) (1) 4-6 6-4 6-4
Young-Jun KIM (KOR) defeated Yuichi ITO (JPN) (6) 6-3 6-1
Ikaika JOBE (USA) defeated Tetsuya CHAEN (JPN) 6-4 6-1
Chu-Huan YI (TPE) defeated Masato HATANAKA (JPN) 6-4 7-5
Jun-Chao XU (CHN) defeated Mao-Xin GONG (CHN) (8) 6-4 6-4
Stephen BASS (USA) defeated Kyu-Tae IM (KOR) (3) 6-4 6-3
Mark NIELSEN (NZL) defeated Yong-Kyu LIM (KOR) 6-3 6-4
Tatsuma ITO (JPN) (2) defeated Satoshi YOSHINO (JPN) 7-5 6-4

Quarterfinal

Tasuku IWAMI (JPN) Vs Young-Jun KIM (KOR)
Ikaika JOBE (USA) Vs Chu-Huan YI (TPE)
Jun-Chao XU (CHN) Vs Stephen BASS (USA)
Mark NIELSEN (NZL) Vs Tatsuma ITO (JPN) (2)


Nielsen :yeah:

Zirconek
06-13-2008, 03:09 PM
Quarterfinal

Young-Jun KIM (KOR) defeated Tasuku IWAMI (JPN) 4-6 6-2 7-5
Chu-Huan YI (TPE) defeated Ikaika JOBE (USA) 6-3 6-7(4) 6-3
Stephen BASS (USA) defeated Jun-Chao XU (CHN) 6-2 6-4
Mark NIELSEN (NZL) defeated Tatsuma ITO (JPN) (2) 6-1 6-4

Semifinal

Young-Jun KIM (KOR) Vs Chu-Huan YI (TPE)
Stephen BASS (USA) Vs Mark NIELSEN (NZL)


Nielsen :eek: :worship:

Zirconek
06-14-2008, 10:32 AM
Semifinal

Chu-Huan YI (TPE) defeated Young-Jun KIM (KOR) 7-6(5) 6-1
Stephen BASS (USA) defeated Mark NIELSEN (NZL) 6-4 6-7(4) 6-2

Final

Chu-Huan YI (TPE) Vs Stephen BASS (USA)

Zirconek
06-14-2008, 10:32 AM
Semifinal

IWAMI (JPN) / SATO (JPN) defeated KIM (KOR) / KWON (KOR) (4) 7-6(4) 7-6(7)
JOBE (USA) / LUM-TUCKER (USA) defeated LEE (TPE) / YI (TPE) (2) 7-6(9) 7-5

Final

IWAMI (JPN) / SATO (JPN) Vs JOBE (USA) / LUM-TUCKER (USA)

Zirconek
06-16-2008, 03:40 AM
Final

Stephen BASS (USA) defeated Chu-Huan YI (TPE) 7-5 4-6 6-3