Venezuela F1 [June 09 -Maracay - Hard] Winner: Jose de Armas [Archive] - MensTennisForums.com

Venezuela F1 [June 09 -Maracay - Hard] Winner: Jose de Armas

Zirconek
05-27-2008, 05:20 PM
Venezuela F1
Location: Maracay, Venezuela
Type: $10K
Surface: hard (outdoor) Plexipave

http://images.world66.com/ma/ra/ca/maracay_galleryfull

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017733

Entry List
1 MATSUI, Toshihide JPN 399 1
2 ENDARA, Ivan ECU 493 1
3 ROMERO, Yohny VEN 504 1
4 RECARTE, Roman VEN 659 1
5 SILVA, Matias PER 689 1
6 DE BONNEVIE, Philippe FRA 694 1
7 DE ARMAS, Jose VEN 698 1
8 LUISI, Piero VEN 737 1
9 DRACOS, Benjamin FRA 785 1
10 MARTINEZ, Luis David VEN 798 1
11 MEDINA-ALVAREZ, Jhonnatan VEN 808 1
12 THOMPSON, Adam NZL 832 1
13 CICENIA, Miguel VEN 836 1
14 MAYTIN, Roberto VEN 853 1
15 MALO-CASADO, Borja CHI 870 1
16 PAIZ, Cristian GUA 927 1
17 ECHAZU, Mauricio PER 989= 1
18 DAS, Jeffrey USA 993 1

Alternates
19 FERNANDEZ, Dane AUS 1032 1
20 KLINGEMANN, Christopher USA 1116= 2
21 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1183 1
22 DURANGO, Jean-Michel ECU 1186 1
23 NUNEZ, Eric USA 1216 1
24 RAPOSO DE OLIVEIRA, Alvaro PER 1231= 1
25 FULLER, Jeremiah USA 1252= 1
26 MAKIGUCHI, Ryusei BOL 1287= 2
27 DE FAYS, Frederic BEL 1302= 2
28 CHAVEZ, Renato PER 1349= 1
29 BARTLETT, Alex USA 1407= 1
30 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1431= 2
31 ICHKOV, Stanislav ARG 1431= 1
32 OQUENDO, Uriel COL 1447= 1
33 PEREZ, Rodrigo CHI 1447= 1
34 GARRIGA RIVERO, Andres VEN 1464= 1
35 MARQUEZ, Fernando MEX 1464= 1
36 ROJAS, Sergio PER 1488= 1
37 NDLELA, Mlandeli ZIM 1579= 1
38 BENDECK, Jose Daniel COL 1579= 1
39 RUBIN, Michael USA 1579= 3
40 BRADSHAW, Timothy GBR 1579= 1
41 SOUTO, David VEN 1737= 1
42 RIES, Radames VEN 1737= 1
43 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1737= 1
44 SUPERLANO, Orlando VEN 1737= 1
45 VIVAS, Leonel VEN 1778= 1

Zirconek
05-27-2008, 05:22 PM
Qualifying Draw

1st Round

Norikazu SUGIYAMA (JPN) (1) BYE
Leonardo LAPENTTI (ECU) defeated Reinaldo REGARDIZ (VEN) 6-1 6-1
Andrew MATELJAN (USA) defeated Oscar POSADA (VEN) 7-6(4) 2-6 6-4
Franco NORAMBUENA-COX (CHI) BYE
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) BYE
Anthony MARSHALL (BAR) defeated Ricardo MARTIN (COL) 6-3 6-1
Carlos GALVEZ (ECU) defeated Francisco MORON (VEN) 6-1 6-0
Carlos PEREZ (USA) BYE
Jimy SZYMANSKI (VEN) (3) BYE
Alexander ROJAS (VEN) defeated Leonardo RAMIREZ (PER) 6-2 6-4
Jackson BODLE (NZL) defeated Juan Carlos SIERRA (COL) 6-1 6-0
Rogelio TROCONIS (VEN) BYE
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (4) BYE
Jorge OSUNA-GALVEZ (VEN) defeated Martin RONDINA (ARG) 7-5 7-6(9)
Jose-Roberto VELASCO (BOL) defeated Luis Fernando RAMIREZ (VEN) 6-0 6-2
Viju GEORGE (USA) BYE
Diego LASRY (VEN) (5) BYE
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Gustavo STERIN (ARG) 6-4 6-3
Alfredo RODRIGUEZ (VEN) defeated Claudio ROMANO (VEN) 4-6 Retired
Mlandeli NDLELA (ZIM) (9) BYE
Fernando MARQUEZ (MEX) (6) BYE
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated Luis Alejandro TORRES BARRIOS (VEN) 6-1 6-1
Fernando ARCHILA (VEN) defeated Sebastian LOPEZ (COL) 6-1 6-3
Orlando SUPERLANO (VEN) (11) BYE
Sergio ROJAS (PER) (7) BYE
Sergio OLIVARES (VEN) defeated Santiago MAGALDY (VEN) 6-1 7-6(1)
Jesus BANDRES (VEN) defeated Omar QUESADA (VEN) 6-0 6-0
Radames RIES (VEN) (10) BYE
Jose Daniel BENDECK (COL) (8) BYE
Cyprian PISAREK (USA) defeated Nicola RUBINO (VEN) 6-1 6-3
Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) defeated Andres QUIJADA (VEN) 6-1 6-1
Leonel VIVAS (VEN) (12) BYE

2nd Round

Norikazu SUGIYAMA (JPN) (1) defeated Leonardo LAPENTTI (ECU) 6-1 6-1
Andrew MATELJAN (USA) defeated Franco NORAMBUENA-COX (CHI) 6-4 4-6 6-3
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) defeated Anthony MARSHALL (BAR) 6-4 6-4
Carlos GALVEZ (ECU) defeated Carlos PEREZ (USA) 6-0 6-0
Jimy SZYMANSKI (VEN) (3) defeated Alexander ROJAS (VEN) 6-1 6-4
Jackson BODLE (NZL) defeated Rogelio TROCONIS (VEN) 6-0 6-0
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (4) defeated Jorge OSUNA-GALVEZ (VEN) 6-2 6-3
Jose-Roberto VELASCO (BOL) defeated Viju GEORGE (USA) 5-7 6-3 6-2
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Diego LASRY (VEN) (5) 6-1 6-2
Mlandeli NDLELA (ZIM) (9) defeated Alfredo RODRIGUEZ (VEN) 4-6 6-3 6-0
Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated Fernando MARQUEZ (MEX) (6) 6-4 6-7(1) 6-3
Orlando SUPERLANO (VEN) (11) defeated Fernando ARCHILA (VEN) 6-7(4) 6-2 6-4
Sergio ROJAS (PER) (7) defeated Sergio OLIVARES (VEN) 6-2 6-2
Jesus BANDRES (VEN) defeated Radames RIES (VEN) (10) 6-4 6-2
Cyprian PISAREK (USA) defeated Jose Daniel BENDECK (COL) (8) 7-5 6-4
Leonel VIVAS (VEN) (12) defeated Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) 6-1 6-2

3rd Round

Norikazu SUGIYAMA (JPN) (1) defeated Andrew MATELJAN (USA) 6-0 6-4
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) (2) defeated Carlos GALVEZ (ECU) 6-4 6-2
Jackson BODLE (NZL) defeated Jimy SZYMANSKI (VEN) (3) 6-3 1-6 6-0
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) (4) defeated Jose-Roberto VELASCO (BOL) 4-6 6-3 7-6(5)
Tyler HOCHWALT (USA) defeated Mlandeli NDLELA (ZIM) (9) 6-4 6-1
Orlando SUPERLANO (VEN) (11) defeated Sandor MARTINEZ-BREIJO (CUB) 2-6 6-4 6-3
Sergio ROJAS (PER) (7) defeated Jesus BANDRES (VEN) 6-3 6-1
Cyprian PISAREK (USA) defeated Leonel VIVAS (VEN) (12) 7-5 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100749&tournament=1100017733

Zirconek
05-27-2008, 05:29 PM
Singles Main Draw

1st Round

Miguel CICENIA (VEN) defeated Leonel VIVAS (VEN) 6-1 6-1
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Cristian PAIZ (GUA) 4-6 7-5 6-0
Luis David MARTINEZ (VEN) defeated Cyprian PISAREK (USA) 6-0 6-4
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Jackson BODLE (NZL) 6-4 6-2
Jeffrey DAS (USA) defeated Matias SILVA (PER) (4) 6-0 6-3
Borja MALO-CASADO (CHI) defeated Sergio ROJAS (PER) 7-6(6) 7-5
Christopher KLINGEMANN (USA) defeated David SOUTO (VEN) 7-6(1) 1-0 Retired
Jose DE ARMAS (VEN) (7) defeated Dane FERNANDEZ (AUS) 6-2 6-2
Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 6-7(6) 6-2 6-1
Mauricio ECHAZU (PER) defeated Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) 6-4 6-3
Adam THOMPSON (NZL) defeated Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) 4-6 6-4 6-2
Roman RECARTE (VEN) (3) defeated Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) 6-4 6-3
Piero LUISI (VEN) (8) defeated Mario CUELLAR-GONZALEZ (ESP) 6-3 6-2
Orlando SUPERLANO (VEN) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) 6-3 6-2
Pedro AST (VEN) defeated Domenico SANO (VEN) 6-3 7-5
Yohny ROMERO (VEN) (2) defeated Roberto MAYTIN (VEN) 6-2 6-0

2nd Round

Miguel CICENIA (VEN) Vs Benjamin DRACOS (FRA)
Luis David MARTINEZ (VEN) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Jeffrey DAS (USA) Vs Borja MALO-CASADO (CHI)
Christopher KLINGEMANN (USA) Vs Jose DE ARMAS (VEN) (7)
Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) Vs Mauricio ECHAZU (PER)
Adam THOMPSON (NZL) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Piero LUISI (VEN) (8) Vs Orlando SUPERLANO (VEN)
Pedro AST (VEN) Vs Yohny ROMERO (VEN) (2)


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017733

Zirconek
05-27-2008, 05:30 PM
Doubles Draw

1st Round

LUISI (VEN) / MAYTIN (VEN) (1) defeated AST (VEN) / VELASCO (BOL) 6-1 6-3
PAIZ (GUA) / SUGIYAMA (JPN) defeated BENDECK (COL) / RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) 7-6(3) 6-1
GARRIGA RIVERO (VEN) / SUPERLANO (VEN) defeated ECHAZU (PER) / SILVA (PER) (3) 6-4 6-4
ROJAS (PER) / THOMPSON (NZL) defeated DAS (USA) / KLINGEMANN (USA) 3-6 7-5 [10-2]
DRACOS (FRA) / RECARTE (VEN) defeated CUELLAR-GONZALEZ (ESP) / HERNANDEZ-PEREZ (CUB) 6-3 6-4
CICENIA (VEN) / MARTINEZ (VEN) Vs FERNANDEZ (AUS) / MEDINA-ALVAREZ (VEN) (4)
BIANCHI (VEN) / ZAATINI (LIB) defeated KEMICK (USA) / NDLELA (ZIM) 6-4 6-2
CAMPOS (VEN) / SZYMANSKI (VEN) defeated DE BONNEVIE (FRA) / MALO-CASADO (CHI) (2) 6-2 3-6 [10-3]


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100750&tournament=1100017733

Zirconek
06-07-2008, 12:26 PM
Good luck to:
Leo Lapentti
Raposo de Oliveira
Szymanski
Hernandez-Perez
Velasco
Ndela
Rojas

at qualies

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100100749&tournament=1100017733

Zirconek
06-08-2008, 10:19 PM
Main Draw

ENDARA, Ivan (ECU) 1 vs CICENIA, Miguel (VEN)
DRACOS, Benjamin (FRA) vs PAIZ, Cristian (GUA)
MARTINEZ, Luis David (VEN) vs Qualifier
DE BONNEVIE, Philippe (FRA) 6 vs Qualifier

SILVA, Matias (PER) 4 vs DAS, Jeffrey (USA)
MALO-CASADO, Borja (CHI) vs Qualifier
KLINGEMANN, Christopher (USA) vs WC SOUTO, David (VEN)
DE ARMAS, Jose (VEN) 7 vs FERNANDEZ, Dane (AUS)

Q SUGIYAMA, Norikazu (JPN) 5 vs Qualifier
ECHAZU, Mauricio (PER) vs Qualifier
MEDINA-ALVAREZ, Jhonnatan (VEN) vs THOMPSON, Adam (NZL)
RECARTE, Roman (VEN) 3 vs Qualifier

LUISI, Piero (VEN) 8 vs CUELLAR-GONZALEZ, Mario (ESP)
WC GARRIGA RIVERO, Andres (VEN) vs Qualifier
WC SANO, Domenico (VEN) vs WC AST, Pedro (VEN)
ROMERO, Yohny (VEN) 2 vs MAYTIN, Roberto (VEN)

Jandres
06-08-2008, 11:09 PM
vamos endara!!!!!!

gagm
06-09-2008, 12:24 AM
Good Luck Borja.. :bounce:

Eduardo7
06-09-2008, 03:17 PM
GL Raposo de Oliveira, Silva and Echazu

Zirconek
06-10-2008, 12:57 PM
Monday results

1st Round

Ivan ENDARA (ECU) (1) Vs Miguel CICENIA (VEN)
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Cristian PAIZ (GUA) 4-6 7-5 6-0
Luis David MARTINEZ (VEN) Vs Cyprian PISAREK (USA)
Jackson BODLE (NZL) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Jeffrey DAS (USA) defeated Matias SILVA (PER) (4) 6-0 6-3
Borja MALO-CASADO (CHI) Vs Sergio ROJAS (PER)
Christopher KLINGEMANN (USA) defeated David SOUTO (VEN) 7-6(1) 1-0 Retired
Dane FERNANDEZ (AUS) Vs Jose DE ARMAS (VEN) (7)
Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) Vs Tyler HOCHWALT (USA)
Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) Vs Mauricio ECHAZU (PER)
Adam THOMPSON (NZL) defeated Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) 4-6 6-4 6-2
Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Piero LUISI (VEN) (8) Vs Mario CUELLAR-GONZALEZ (ESP)
Orlando SUPERLANO (VEN) Vs Andres GARRIGA RIVERO (VEN)
Pedro AST (VEN) defeated Domenico SANO (VEN) 6-3 7-5
Roberto MAYTIN (VEN) Vs Yohny ROMERO (VEN) (2)


Mateus, Paiz :hug:

Australian_Matt
06-10-2008, 10:43 PM
Good luck Fernandez -- a tough ask first up...

gagm
06-11-2008, 03:56 AM
Borja won 7-6(6) 7-5 :D

Zirconek
06-11-2008, 01:12 PM
1st Round

Miguel CICENIA (VEN) defeated Leonel VIVAS (VEN) 6-1 6-1
Benjamin DRACOS (FRA) defeated Cristian PAIZ (GUA) 4-6 7-5 6-0
Luis David MARTINEZ (VEN) defeated Cyprian PISAREK (USA) 6-0 6-4
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Jackson BODLE (NZL) 6-4 6-2
Jeffrey DAS (USA) defeated Matias SILVA (PER) (4) 6-0 6-3
Borja MALO-CASADO (CHI) defeated Sergio ROJAS (PER) 7-6(6) 7-5
Christopher KLINGEMANN (USA) defeated David SOUTO (VEN) 7-6(1) 1-0 Retired
Jose DE ARMAS (VEN) (7) defeated Dane FERNANDEZ (AUS) 6-2 6-2
Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 6-7(6) 6-2 6-1
Mauricio ECHAZU (PER) defeated Alvaro RAPOSO DE OLIVEIRA (PER) 6-4 6-3
Adam THOMPSON (NZL) defeated Jhonnatan MEDINA-ALVAREZ (VEN) 4-6 6-4 6-2
Roman RECARTE (VEN) (3) defeated Edgar HERNANDEZ-PEREZ (CUB) 6-4 6-3
Piero LUISI (VEN) (8) defeated Mario CUELLAR-GONZALEZ (ESP) 6-3 6-2
Orlando SUPERLANO (VEN) defeated Andres GARRIGA RIVERO (VEN) 6-3 6-2
Pedro AST (VEN) defeated Domenico SANO (VEN) 6-3 7-5
Yohny ROMERO (VEN) (2) defeated Roberto MAYTIN (VEN) 6-2 6-0

2nd Round

Miguel CICENIA (VEN) Vs Benjamin DRACOS (FRA)
Luis David MARTINEZ (VEN) Vs Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6)
Jeffrey DAS (USA) Vs Borja MALO-CASADO (CHI)
Christopher KLINGEMANN (USA) Vs Jose DE ARMAS (VEN) (7)
Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) Vs Mauricio ECHAZU (PER)
Adam THOMPSON (NZL) Vs Roman RECARTE (VEN) (3)
Piero LUISI (VEN) (8) Vs Orlando SUPERLANO (VEN)
Pedro AST (VEN) Vs Yohny ROMERO (VEN) (2)

gagm
06-11-2008, 11:34 PM
Results today, not confirment.. :angel:

Benjamin Dracos (FRA) a Miguel Cicenia (VEN) por 6-0 y 6-1.
Philippe De Bonnevie (FRA, 6) a Luis David Martínez (VEN) por 6-2 y 6-3.
Román Recarte (VEN, 3) a Adam Thompson (NZL) por 6-4 y 7-5.
Borja Malo (CHI) a Jeffrey Das (USA) por 6-4, 3-6 y 6-2. :D
Piero Luisi (VEN, 8) a Orlando Superlano (VEN) por 6-1 y 6-0.
Norikazu Sugiyama (JPN, 5) a Mauricio Echazú (PER) por 6-4 y 6-3.
Yonhy Romero (VEN, 2) a Pedro Ast (VEN) por 6-2 y 6-2

Fuente: http://latercera.cl/contenido/83_20681_9.shtml

Eva Kas-Jacobson
06-11-2008, 11:40 PM
Norikazu Sugiyama :worship::worship::worship:

Zirconek
06-13-2008, 03:03 PM
Quarterfinal

Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) defeated Benjamin DRACOS (FRA) 7-5 6-4
Jose DE ARMAS (VEN) (7) defeated Borja MALO-CASADO (CHI) 6-1 6-2
Roman RECARTE (VEN) (3) defeated Norikazu SUGIYAMA (JPN) (5) 7-6(4) 6-4
Piero LUISI (VEN) (8) defeated Yohny ROMERO (VEN) (2) 6-3 4-6 6-3

Semifinal

Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) Vs Jose DE ARMAS (VEN) (7)
Roman RECARTE (VEN) (3) Vs Piero LUISI (VEN) (8)

gagm
06-13-2008, 05:24 PM
Borja :sad::sad:

Very Good week and luck in the next :yeah:

Zirconek
06-16-2008, 03:44 AM
Semifinal

Jose DE ARMAS (VEN) (7) d. Philippe DE BONNEVIE (FRA) (6) 6-0 6-3
Roman RECARTE (VEN) (3) d. Piero LUISI (VEN) (8) 4-6 7-6(5) 6-1

Final
Jose DE ARMAS (VEN) (7) d. Roman RECARTE (VEN) (3) 3-6 6-4 7-5