Romania F7 [June 09 - Focsani (TBC) - Clay] Winner: Teodor-Dacian Craciun [Archive] - MensTennisForums.com

Romania F7 [June 09 - Focsani (TBC) - Clay] Winner: Teodor-Dacian Craciun

Zirconek
05-27-2008, 04:54 PM
Romania F7
Location: Focsani, Romania
Type: $10K
Surface: clay (outdoor) red clay

http://www.raspandaku.ro/images/focsani/focsani01.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017541
website: www.frt.ro

Entry List
1 IONITA, Victor ROU 456 1
2 SABRY, Sherif EGY 478 1
3 MLENDEA, Andrei ROU 512 1
4 $ MAAMOUN, Karim EGY 588 1
5 KUNNAP, Mait EST 733 1
6 PLOTNIY, Andrei RUS 757 3
7 MIRON, Marcel-Ioan ROU 796 1
8 NORFELDT, Henrik SWE 829 1
9 ANAGNASTOPOL, Victor-Mugurel ROU 852 1
10 LINDNER, Joel AUS 866 3
11 ALBERTI, Leonel ARG 875 4
12 VARGA, Robert HUN 894 1
13 SIMPSON, Matt NZL 928 2
14 GIURGIU, Ilie-Aurelian ROU 954 1
15 PAVAL, Costin ROU 984 1
16 CIUMAC, Andrei MDA 987 1
17 BERGMAN, Carl SWE 988 1
18 ERLIC, Laurentiu-Antoniu ROU 991 1


Alternates
19 ALBOT, Radu MDA 1008 1
20 PUSCASU, Paul-Mihai ROU 1023 1
21 ALAYLY, Karim LIB 1074= 1
22 ALEKSEENKO, Vadim UKR 1098 2
23 CARPEN, Alexandru-Daniel ROU 1121 1
24 SIKORA, Adrian SVK 1129 2
25 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 1130 1
26 SIMON, Adrian-Daniel ROU 1144 1
27 VUKOVIC, Ivan CRO 1148 6
28 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1161 1
29 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1183 2
30 KOSLER, Jiri CZE 1245= 2
31 MARQUES, Frederico POR 1247= 6
32 ZOPP, Jurgen EST 1250= 2
33 LEMKE, James AUS 1296= 3
34 DE FAYS, Frederic BEL 1302= 6
35 ALEKSEENKO, Gleb UKR 1313= 2
36 FANUCCI, Pietro ITA 1343 4
37 SAVELLI, Leandro ARG 1346 2
38 ROVETTA, Luca ITA 1347 3
39 BONAMI, Maxime FRA 1407= 5
40 DANIELL, Marcus NZL 1407= 1
41 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1447= 2
42 RUBINO, Vittorio ITA 1447= 4
43 ALOISI, Andrea ITA 1464= 5
44 INZERILLO, Jerome FRA 1464= 2
45 MOORE, Ciaran RSA 1476= 3
46 HODEL, Thomas-Cristian ROU 1482= 1
47 CIRLA, Vlad ROU 1494= 1
48 STEINHERR, Mike GER 1494= 4
49 BUNECI, Bogdan ROU 1579= 1
50 DANI, Hafid MAR 1737= 2
51 GIGOUNON, Germain BEL 1737= 2
52 LUSTYK, Jakub CZE 1778= 2
53 RIZZO, Claudio ITA 1810= 3
54 HODOROV, Tomer ISR 1830= 1

Zirconek
05-27-2008, 05:00 PM
Qualifying Draw

1st Round

Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) (1) BYE
Constantin Cosmin MICA (ROU) defeated Joseph SQUILLACIOTI (AUS) 6-0 6-1
Eduard-Stefan PITIAN (ROU) BYE
Antoni GOMEZ (GBR) defeated Mircea DIMOFTE (ROU) 7-6(4) 6-3
Andrei George DARABAN (ROU) (2) BYE
Marco DIERCKX (BEL) defeated Alexandru OICHEA (ROU) 5-7 6-1 6-3
Mario DIERCKX (BEL) BYE
Eldar-Sebastian ROSIANU (ROU) defeated Nicolas SANCHEZ (ESP) 4-6 7-6(3) 7-6(3)
Ciaran MOORE (RSA) (3) BYE
Razvan FRIPTU (ROU) defeated Phillip COMPEAU (USA) 6-3 6-2
Alexander TAVKHELIDZE (GEO) BYE
Andrei-Gratian ONCIU (ROU) defeated Tudorel SANDU (ROU) 7-6(7) 3-6 6-3
Thomas-Cristian HODEL (ROU) (4) BYE
Marius DRAGOI RUNCEANU (ROU) defeated Alexandru GASCA-SILVA (ROU) 4-6 6-2 6-4
Teodor Nicolae MARIN (ROU) BYE
Cristian GHERGU (ROU) BYE
Vlad CIRLA (ROU) (5) BYE
Sebastian IONESCU (ROU) defeated Flaviu SIMIHAIAN (ROU) 6-4 6-4
Stanislav GLUKHOV (RUS) BYE
Roman TUDOREANU (MDA) BYE
Bogdan BUNECI (ROU) (6) BYE
Eduardo Javier AUTRAN NIEDBALSKI (CHI) defeated Alexandru-Cristian DEDU (ROU) 0-6 6-1 6-1
Victor-Tiberiu BENEA (ROU) BYE
Razvan LAZARENCO (ITA) BYE
Anil YUKSEL (NED) (7) BYE
Mehdi BDIRI (TUN) defeated Stefan UNGUREANU (ROU) 6-0 6-2
Dragos-Ioan GHIOC (ROU) BYE
Dan VASILESCU (ROU) BYE
Vitor REQUIAO (BRA) (8) BYE
Zachary VAN MIN (AUS) BYE
Mircea Alexandru DROZAN (ROU) BYE
Robert COMAN (ROU) (9) BYE

2nd Round

Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) (1) defeated Constantin Cosmin MICA (ROU) 6-2 6-4
Antoni GOMEZ (GBR) defeated Eduard-Stefan PITIAN (ROU) 6-2 7-5
Marco DIERCKX (BEL) defeated Andrei George DARABAN (ROU) (2) 6-0 6-2
Eldar-Sebastian ROSIANU (ROU) defeated Mario DIERCKX (BEL) 2-6 6-3 6-2
Ciaran MOORE (RSA) (3) defeated Razvan FRIPTU (ROU) 6-0 6-2
Andrei-Gratian ONCIU (ROU) defeated Alexander TAVKHELIDZE (GEO) 6-0 6-3
Thomas-Cristian HODEL (ROU) (4) defeated Marius DRAGOI RUNCEANU (ROU) 7-5 6-0
Teodor Nicolae MARIN (ROU) defeated Cristian GHERGU (ROU) 6-2 6-1
Vlad CIRLA (ROU) (5) defeated Sebastian IONESCU (ROU) 7-6(2) 6-2
Roman TUDOREANU (MDA) defeated Stanislav GLUKHOV (RUS) 4-6 6-1 6-1
Bogdan BUNECI (ROU) (6) defeated Eduardo Javier AUTRAN NIEDBALSKI (CHI) 6-2 6-2
Razvan LAZARENCO (ITA) defeated Victor-Tiberiu BENEA (ROU) 6-4 6-7(8) 6-3
Anil YUKSEL (NED) (7) defeated Mehdi BDIRI (TUN) 6-3 6-2
Dan VASILESCU (ROU) defeated Dragos-Ioan GHIOC (ROU) 6-2 6-2
Vitor REQUIAO (BRA) (8) defeated Zachary VAN MIN (AUS) 7-5 6-2
Robert COMAN (ROU) (9) defeated Mircea Alexandru DROZAN (ROU) 6-1 6-0

3rd Round

Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) (1) defeated Antoni GOMEZ (GBR) 6-3 6-3
Marco DIERCKX (BEL) defeated Eldar-Sebastian ROSIANU (ROU) 6-1 6-3
Andrei-Gratian ONCIU (ROU) defeated Ciaran MOORE (RSA) (3) 7-5 7-6(3)
Thomas-Cristian HODEL (ROU) (4) defeated Teodor Nicolae MARIN (ROU) 6-2 6-3
Vlad CIRLA (ROU) (5) defeated Roman TUDOREANU (MDA) 6-1 4-6 6-3
Razvan LAZARENCO (ITA) defeated Bogdan BUNECI (ROU) (6) 6-7(7) 6-1 6-0
Anil YUKSEL (NED) (7) defeated Dan VASILESCU (ROU) 6-2 6-3
Vitor REQUIAO (BRA) (8) defeated Robert COMAN (ROU) (9) 4-6 7-5 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099805&tournament=1100017541

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1754/qs.pdf

Zirconek
05-27-2008, 05:04 PM
Singles Main Draw

1st Round

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) Vs Vlad CIRLA (ROU)
Alexandru-Raul LAZAR (ROU) defeated Carl BERGMAN (SWE) 6-2 6-4
Costin PAVAL (ROU) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-4 6-2
Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) Vs Marcel-Ioan MIRON (ROU) (8)
Razvan SABAU (ROU) (3) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-0 6-2
Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) Vs Thomas-Cristian HODEL (ROU)
Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) Vs Radu ALBOT (MDA)
Mait KUNNAP (EST) (6) defeated Andrei-Gratian ONCIU (ROU) 6-1 6-2
Andrei PLOTNIY (RUS) (7) Vs Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU)
Robert COMAN (ROU) defeated Razvan LAZARENCO (ITA) 6-1 6-1
Mihai PARVAN (ROU) Vs Rares GEORGESCU (ROU)
Bogdan BUNECI (ROU) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (4)
Karim MAAMOUN (EGY) (5) Vs Matt SIMPSON (NZL)
Robert VARGA (HUN) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-1 6-2
Valentin MIHAI (ROU) Vs Andrei CIUMAC (MDA)
Henrik NORFELDT (SWE) Vs Victor IONITA (ROU) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017541&event=1100099806

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1754/mds.pdf

Zirconek
05-27-2008, 05:04 PM
Doubles Draw

1st Round

MIRON (ROU) / MLENDEA (ROU) (1) Vs DIERCKX (BEL) / DIERCKX (BEL)
ALBOT (MDA) / CIUMAC (MDA) Vs DIMOFTE (ROU) / YUKSEL (NED)
BERGMAN (SWE) / NORFELDT (SWE) (4) Vs CARPEN (ROU) / PAVAL (ROU)
ANAGNASTOPOL (ROU) / ERLIC (ROU) Vs HODEL (ROU) / PARVAN (ROU)
SQUILLACIOTI (AUS) / VAN MIN (AUS) Vs BDIRI (TUN) / SANCHEZ (ESP)
CIRLA (ROU) / COMAN (ROU) Vs CRACIUN (ROU) / IONITA (ROU) (3)
LAZARENCO (ITA) / TUDOREANU (MDA) Vs GLUKHOV (RUS) / PLOTNIY (RUS)
GASCA-SILVA (ROU) / IONESCU (ROU) Vs KUNNAP (EST) / MAAMOUN (EGY) (2)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017541&event=1100099807

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1754/mdd.pdf

Davidcuervacho
06-03-2008, 01:28 AM
Good luck Leonel Alberti !!! :D

Zirconek
06-06-2008, 04:50 PM
good luck to Requião in his attempt to qualify :)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099805&tournament=1100017541

Zirconek
06-10-2008, 01:12 PM
Monday results

1st Round

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) Vs Vlad CIRLA (ROU)
Alexandru-Raul LAZAR (ROU) defeated Carl BERGMAN (SWE) 6-2 6-4
Costin PAVAL (ROU) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-4 6-2
Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) Vs Marcel-Ioan MIRON (ROU) (8)
Razvan SABAU (ROU) (3) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-0 6-2
Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) Vs Thomas-Cristian HODEL (ROU)
Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) Vs Radu ALBOT (MDA)
Mait KUNNAP (EST) (6) defeated Andrei-Gratian ONCIU (ROU) 6-1 6-2
Andrei PLOTNIY (RUS) (7) Vs Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU)
Robert COMAN (ROU) defeated Razvan LAZARENCO (ITA) 6-1 6-1
Rares GEORGESCU (ROU) defeated Mihai PARVAN (ROU) 4-6 6-3 6-1
Bogdan BUNECI (ROU) Vs Andrei MLENDEA (ROU) (4)
Karim MAAMOUN (EGY) (5) Vs Matt SIMPSON (NZL)
Robert VARGA (HUN) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-1 6-2
Valentin MIHAI (ROU) Vs Andrei CIUMAC (MDA)
Henrik NORFELDT (SWE) Vs Victor IONITA (ROU) (2)


Requião, Bergman :hug:
Lazar, Varga :yeah:

Zirconek
06-12-2008, 02:50 PM
1st Round

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Vlad CIRLA (ROU) 6-1 4-6 6-1
Alexandru-Raul LAZAR (ROU) defeated Carl BERGMAN (SWE) 6-2 6-4
Costin PAVAL (ROU) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-4 6-2
Marcel-Ioan MIRON (ROU) (8) defeated Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) 6-4 3-6 6-3
Razvan SABAU (ROU) (3) defeated Marco DIERCKX (BEL) 6-0 6-2
Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) defeated Thomas-Cristian HODEL (ROU) 6-1 7-5
Radu ALBOT (MDA) defeated Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) 6-4 6-7(3) 7-5
Mait KUNNAP (EST) (6) defeated Andrei-Gratian ONCIU (ROU) 6-1 6-2
Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) (7) 1-6 6-4 7-6(5)
Robert COMAN (ROU) defeated Razvan LAZARENCO (ITA) 6-1 6-1
Mihai PARVAN (ROU) defeated Rares GEORGESCU (ROU) 6-4 3-6 6-1
Andrei MLENDEA (ROU) (4) defeated Bogdan BUNECI (ROU) 6-1 6-1
Karim MAAMOUN (EGY) (5) defeated Matt SIMPSON (NZL) 6-2 6-2
Robert VARGA (HUN) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-1 6-2
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Valentin MIHAI (ROU) 6-4 6-2
Victor IONITA (ROU) (2) defeated Henrik NORFELDT (SWE) 6-4 7-5

2nd Round

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Alexandru-Raul LAZAR (ROU) 6-4 6-0
Costin PAVAL (ROU) defeated Marcel-Ioan MIRON (ROU) (8) 6-2 5-7 6-3
Razvan SABAU (ROU) (3) defeated Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) 7-6(5) 1-0 Retired
Radu ALBOT (MDA) defeated Mait KUNNAP (EST) (6) 3-6 6-4 6-3
Robert COMAN (ROU) defeated Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU) 6-1 6-0
Mihai PARVAN (ROU) defeated Andrei MLENDEA (ROU) (4) 6-3 6-2
Karim MAAMOUN (EGY) (5) defeated Robert VARGA (HUN) 6-4 6-1
Victor IONITA (ROU) (2) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 6-4 6-2

Zirconek
06-13-2008, 03:05 PM
Quarterfinal

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Costin PAVAL (ROU) 2-6 6-3 6-3
Radu ALBOT (MDA) defeated Razvan SABAU (ROU) (3) 6-4 6-4
Robert COMAN (ROU) defeated Mihai PARVAN (ROU) 6-1 6-4
Karim MAAMOUN (EGY) (5) defeated Victor IONITA (ROU) (2) 6-4 6-0

Semifinal

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) Vs Radu ALBOT (MDA)
Robert COMAN (ROU) Vs Karim MAAMOUN (EGY) (5)

Zirconek
06-14-2008, 10:39 PM
Semifinal

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Radu ALBOT (MDA) 6-2 7-5
Robert COMAN (ROU) Vs Karim MAAMOUN (EGY) (5)

Zirconek
06-16-2008, 03:32 AM
Semifinal

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Radu ALBOT (MDA) 6-2 7-5
Karim MAAMOUN (EGY) (5) defeated Robert COMAN (ROU) 7-6(2) 7-5

Final

Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) (1) defeated Karim MAAMOUN (EGY) (5) 6-1 6-2