Slovenia F3 [June 09 - Koper - Clay] Winner: Grega Zemlja [Archive] - MensTennisForums.com

Slovenia F3 [June 09 - Koper - Clay] Winner: Grega Zemlja

Zirconek
05-27-2008, 05:50 PM
Slovenia F3
Location: Koper, Slovenia
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

http://www.slovenia.info/pictures%5Ctown%5C1%5C2006%5CPanorama-Kopra-web_121706.jpg

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017540

Entry List
1 KAVCIC, Blaz SLO 316 1
2 ZEMLJA, Grega SLO 346 1
3 VACEK, Martin CZE 436 1
4 PAUKKU, Juho FIN 444 1
5 MIRNEGG, Marco AUT 464 1
6 MAGG, Christian AUT 486 1
7 BALAZS, Gyorgy HUN 511 1
8 BALAZS, Attila HUN 540 1
9 SIEBER, Marc GER 565 2
10 RADITSCHNIGG, Max AUT 622 2
11 TRISKA, Karel CZE 658 1
12 KNITTEL, Bastian GER 700 1
13 SKOLOUDIK, Jiri CZE 707= 1
14 SCHMOLZER, Patrick AUT 710 1
15 SEMRAJC, Janez SLO 736 1
16 $ LONCARIC, Albert CRO 752 1
17 TAUBERT, Patrick GER 835 1
18 JARC, Rok SLO 883 1


Alternates
19 VISAK, Vilim CRO 892 1
20 KONECNY, Michal CZE 896 2
21 NAKIC-ALFIREVIC, Ante CRO 899 1
22 MILLMAN, John AUS 933 1
23 STEINBERGER, Peter GER 1002= 2
24 PAVIC, Ante CRO 1016 1
25 MAREK, Jan CZE 1048 2
26 KATIC, Dejan SRB 1106= 2
27 LENZI, Christophe FRA 1106= 4
28 KONORTOFF, Patricio ARG 1116= 1
29 LIVRAGHI, Mattia ITA 1128 1
30 SIKORA, Adrian SVK 1129 3
31 VUKOVIC, Ivan CRO 1148 3
32 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1161 2
33 PAZMAN, Marko CRO 1170= 1
34 BEJTULAHI, Denis SRB 1172= 1
35 SANCIC, Antonio CRO 1178= 1
36 RICE, David GBR 1181= 2
37 FALGHERI, Andrea ITA 1190 2
38 KOSLER, Jiri CZE 1245= 1
39 MARQUES, Frederico POR 1247= 3
40 ZOPP, Jurgen EST 1250= 3
41 LEMKE, James AUS 1296= 1
42 STOPPINI, Luca ITA 1311= 2
43 VALENTI, Stefano ITA 1313= 3
44 BONDAZ, Laurent ITA 1344 2
45 ROVETTA, Luca ITA 1347 2
46 ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC, Holger GER 1362= 2
47 KLEIN, Tobias GER 1377= 2
48 MARFIA, Matteo ITA 1431= 3
49 RUBINO, Vittorio ITA 1447= 5
50 JURIC, Josip CRO 1464= 2
51 ALOISI, Andrea ITA 1464= 6
52 STEINHERR, Mike GER 1494= 3
53 HORECNY, Matus SVK 1494= 1
54 TERNAR, Tomislav SLO 1579= 1
55 TURK, Tadej SLO 1579= 1
56 GRIGELIS, Laurynas LTU 1579= 1
57 URSIC, Rok SLO 1673= 1
58 PHILLIPS, Robert AUS 1673= 1
59 JOHANNIGMANN, Navid GER 1673= 3
60 HRABAL, Josef CZE 1737= 2
61 LUSTYK, Jakub CZE 1778= 6
62 VUKOV, Stefano CRO 1810= 3
63 BARTH, George USA 1810= 5
64 FARRON-MAHON, Tristan IRL 1810= 3
65 RIZZO, Claudio ITA 1810= 4

Zirconek
05-27-2008, 05:56 PM
Qualifying Draw

1st Round

Petar JELENIC (CRO) (1) BYE
Marko SKORIC (CRO) BYE
Mitja ZAJSEK (SLO) defeated Thomas WALOCH (AUT) 6-1 6-2
Daniel KOPEINIGG (AUT) BYE
Robert PHILLIPS (AUS) (2) BYE
Miha MLAKAR (SLO) defeated Gregor SINIGOJ (SLO) 6-1 6-2
Enej BONIN (SLO) defeated Janos ZIBRAT (SLO) 6-2 6-2
Mark ZAKOVSEK (SLO) BYE
Rok URSIC (SLO) (3) BYE
Bostjan REPANSEK (SLO) defeated Aleksander KLENAR (SLO) 6-0 6-0
Gregor REPINA (SLO) defeated Klemen KOVACIC (SLO) 7-5 1-6 6-4
Jernej PEGAN (SLO) BYE
Jakub LUSTYK (CZE) (4) BYE
Patrik MILIC (SLO) defeated Vinko OJDANIC (CRO) 6-4 3-6 7-6(4)
Silvio DADIC (CRO) defeated Andraz KRANJC (SLO) 6-1 6-2
Grega TERAZ (SLO) BYE
Deni ZMAK (CRO) (5) BYE
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Gasper LAZNIK (SLO) 6-1 6-0
Andrej KURTIS (SVK) defeated Mario SARIC (CRO) 6-0 6-1
Domagoj VUKUSIC (CRO) BYE
Duje TOMASOVIC (CRO) BYE
Marin FRANJICEVIC (CRO) defeated David VUKASINEC (AUS) 1-6 6-3 6-4
Bjorn PROPST (AUT) defeated Jagos BABOVIC (SLO) 6-0 6-1
Dusan MAJKIC (SLO) BYE
Tim VERLIN (AUS) BYE
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Armin HIRNER (AUT) 6-1 6-0
Stephen DONALD (AUS) defeated Ziga DERZIC (SLO) 6-2 6-0
Cory PHILLIPS (AUS) BYE
Luka STARC (SLO) BYE
Marcus WEIGLHOFER (AUT) defeated Marko LAZIC (SLO) 0-6 6-4 6-2
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Stefan SIMIKIC (USA) 6-1 6-1
Stepan KHOTULEV (RUS) BYE

2nd Round

Petar JELENIC (CRO) (1) defeated Marko SKORIC (CRO) 6-1 6-0
Mitja ZAJSEK (SLO) defeated Daniel KOPEINIGG (AUT) Walkover
Miha MLAKAR (SLO) defeated Robert PHILLIPS (AUS) (2) 6-0 6-2
Enej BONIN (SLO) defeated Mark ZAKOVSEK (SLO) 6-1 6-0
Bostjan REPANSEK (SLO) defeated Rok URSIC (SLO) (3) 1-6 7-5 6-4
Gregor REPINA (SLO) defeated Jernej PEGAN (SLO) 6-0 6-1
Jakub LUSTYK (CZE) (4) defeated Patrik MILIC (SLO) 6-4 2-1 Retired
Silvio DADIC (CRO) defeated Grega TERAZ (SLO) 6-1 6-1
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Deni ZMAK (CRO) (5) 6-3 6-3
Andrej KURTIS (SVK) defeated Domagoj VUKUSIC (CRO) 6-3 6-1
Marin FRANJICEVIC (CRO) defeated Duje TOMASOVIC (CRO) 6-2 6-1
Bjorn PROPST (AUT) defeated Dusan MAJKIC (SLO) 6-2 6-2
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Tim VERLIN (AUS) 6-2 6-4
Stephen DONALD (AUS) defeated Cory PHILLIPS (AUS) 7-6(3) 6-2
Marcus WEIGLHOFER (AUT) defeated Luka STARC (SLO) 7-6(4) 6-3
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Stepan KHOTULEV (RUS) 6-3 6-0

3rd Round

Petar JELENIC (CRO) (1) defeated Mitja ZAJSEK (SLO) 6-0 6-2
Miha MLAKAR (SLO) defeated Enej BONIN (SLO) 6-2 6-2
Gregor REPINA (SLO) defeated Bostjan REPANSEK (SLO) 6-3 6-2
Jakub LUSTYK (CZE) (4) defeated Silvio DADIC (CRO) 6-4 6-2
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Andrej KURTIS (SVK) 6-2 6-1
Bjorn PROPST (AUT) defeated Marin FRANJICEVIC (CRO) 6-4 3-6 6-3
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Stephen DONALD (AUS) 6-4 6-2
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 6-4 7-6(0)

Zirconek
05-27-2008, 06:01 PM
Singles Main Draw

1st Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Blaz ROLA (SLO) 6-0 6-1
Jan TAVCAR (SLO) defeated Rok JARC (SLO) 6-3 6-4
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Andrej KURTIS (SVK) 6-2 6-1
Marc SIEBER (GER) (7) defeated Patrick SCHMOLZER (AUT) 5-7 6-1 6-1
Martin VACEK (CZE) (3) defeated Petar JELENIC (CRO) 6-7(4) 6-3 6-3
Gregor REPINA (SLO) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 6-1 1-6 6-3
Albert LONCARIC (CRO) defeated Borut PUC (SLO) 6-4 6-1
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Mitja ZAJSEK (SLO) 6-1 6-3
Christian MAGG (AUT) (6) defeated Martin RMUS (SLO) 6-4 6-2
Jakub LUSTYK (CZE) defeated Rok BONIN (SLO) 6-2 6-2
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) defeated Bjorn PROPST (AUT) 6-3 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Juho PAUKKU (FIN) (4) 6-3 6-4
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) defeated Miha MLAKAR (SLO) 6-1 6-3
Aljaz BEDENE (SLO) defeated John MILLMAN (AUS) 6-2 6-3
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 0-6 7-6(4) 6-2
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Patrick TAUBERT (GER) 7-5 6-0

2nd Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) Vs Jan TAVCAR (SLO)
Marko SABOLCKI (SLO) Vs Marc SIEBER (GER) (7)
Martin VACEK (CZE) (3) defeated Gregor REPINA (SLO) 7-6(5) 6-4
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Albert LONCARIC (CRO) 6-3 6-2
Christian MAGG (AUT) (6) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 7-6(2) 6-1
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) 6-4 6-2
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) Vs Aljaz BEDENE (SLO)
Patrick TELAWETZ (AUT) Vs Grega ZEMLJA (SLO) (2)

Quarterfinal

Martin VACEK (CZE) (3) Vs Marco MIRNEGG (AUT) (5)
Christian MAGG (AUT) (6) Vs Janez SEMRAJC (SLO)

Zirconek
05-27-2008, 06:02 PM
Doubles Draw

1st Round

PHILLIPS (AUS) / PHILLIPS (AUS) (1) BYE
BABOVIC (SLO) / ZAJSEK (SLO) defeated BENDE (SLO) / SARIC (CRO) 2-6 6-2 [10-7]
BEDENE (SLO) / KOVACIC (SLO) defeated HIRNER (AUT) / PROPST (AUT) 6-3 6-1
POPOVIC (SLO) / SMOLE (SLO) defeated LAZNIK (SLO) / SABOLCKI (SLO) 6-3 2-6 [10-8]
TELAWETZ (AUT) / WEIGLHOFER (AUT) defeated DADIC (CRO) / TAVCAR (SLO) Walkover
BONIN (SLO) / BONIN (SLO) defeated FRANJICEVIC (CRO) / JELENIC (CRO) Walkover
MLAKAR (SLO) / REPANSEK (SLO) defeated STARC (SLO) / ZAKOVSEK (SLO) 6-4 1-6 [10-6]
MILIC (SLO) / REPINA (SLO) defeated LAZIC (SLO) / ZIBRAT (SLO) 6-1 6-1

Quarterfinal

PHILLIPS (AUS) / PHILLIPS (AUS) (1) Vs BABOVIC (SLO) / ZAJSEK (SLO)
BEDENE (SLO) / KOVACIC (SLO) Vs POPOVIC (SLO) / SMOLE (SLO)
TELAWETZ (AUT) / WEIGLHOFER (AUT) Vs BONIN (SLO) / BONIN (SLO)
MLAKAR (SLO) / REPANSEK (SLO) Vs MILIC (SLO) / REPINA (SLO)

Zirconek
06-06-2008, 09:53 PM
good luck to Kurtis and Lustyk at qualies :)

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100099802&tournament=1100017540

Zirconek
06-09-2008, 09:04 PM
1st Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) Vs Blaz ROLA (SLO)
Rok JARC (SLO) Vs Jan TAVCAR (SLO)
Marko SABOLCKI (SLO) Vs Andrej KURTIS (SVK)
Patrick SCHMOLZER (AUT) Vs Marc SIEBER (GER) (7)
Martin VACEK (CZE) (3) Vs Petar JELENIC (CRO)
Gregor REPINA (SLO) Vs Marcus WEIGLHOFER (AUT)
Albert LONCARIC (CRO) Vs Borut PUC (SLO)
Mitja ZAJSEK (SLO) Vs Marco MIRNEGG (AUT) (5)
Christian MAGG (AUT) (6) Vs Martin RMUS (SLO)
Jakub LUSTYK (CZE) Vs Rok BONIN (SLO)
Bjorn PROPST (AUT) Vs Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO)
Janez SEMRAJC (SLO) Vs Juho PAUKKU (FIN) (4)
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) Vs Miha MLAKAR (SLO)
John MILLMAN (AUS) Vs Aljaz BEDENE (SLO)
Patrick TELAWETZ (AUT) Vs Tomislav TERNAR (SLO)
Patrick TAUBERT (GER) Vs Grega ZEMLJA (SLO) (2)

Zirconek
06-10-2008, 08:55 PM
Tuesday results

1st Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Blaz ROLA (SLO) 6-0 6-1
Jan TAVCAR (SLO) defeated Rok JARC (SLO) 6-3 6-4
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Andrej KURTIS (SVK) 6-2 6-1
Patrick SCHMOLZER (AUT) Vs Marc SIEBER (GER) (7)
Martin VACEK (CZE) (3) Vs Petar JELENIC (CRO)
Gregor REPINA (SLO) Vs Marcus WEIGLHOFER (AUT)
Albert LONCARIC (CRO) defeated Borut PUC (SLO) 6-4 6-1
Mitja ZAJSEK (SLO) Vs Marco MIRNEGG (AUT) (5)
Christian MAGG (AUT) (6) Vs Martin RMUS (SLO)
Jakub LUSTYK (CZE) Vs Rok BONIN (SLO)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) defeated Bjorn PROPST (AUT) 6-3 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) Vs Juho PAUKKU (FIN) (4)
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) Vs Miha MLAKAR (SLO)
Aljaz BEDENE (SLO) defeated John MILLMAN (AUS) 6-2 6-3
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 0-6 7-6(4) 6-2
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Patrick TAUBERT (GER) 7-5 6-0

Australian_Matt
06-10-2008, 11:33 PM
Millman :( when shall ye regain ye form?

Zirconek
06-11-2008, 05:51 PM
1st Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Blaz ROLA (SLO) 6-0 6-1
Jan TAVCAR (SLO) defeated Rok JARC (SLO) 6-3 6-4
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Andrej KURTIS (SVK) 6-2 6-1
Marc SIEBER (GER) (7) defeated Patrick SCHMOLZER (AUT) 5-7 6-1 6-1
Martin VACEK (CZE) (3) defeated Petar JELENIC (CRO) 6-7(4) 6-3 6-3
Gregor REPINA (SLO) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 6-1 1-6 6-3
Albert LONCARIC (CRO) defeated Borut PUC (SLO) 6-4 6-1
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Mitja ZAJSEK (SLO) 6-1 6-3
Christian MAGG (AUT) (6) defeated Martin RMUS (SLO) 6-4 6-2
Jakub LUSTYK (CZE) defeated Rok BONIN (SLO) 6-2 6-2
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) defeated Bjorn PROPST (AUT) 6-3 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Juho PAUKKU (FIN) (4) 6-3 6-4
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) defeated Miha MLAKAR (SLO) 6-1 6-3
Aljaz BEDENE (SLO) defeated John MILLMAN (AUS) 6-2 6-3
Patrick TELAWETZ (AUT) defeated Tomislav TERNAR (SLO) 0-6 7-6(4) 6-2
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Patrick TAUBERT (GER) 7-5 6-0

2nd Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) Vs Jan TAVCAR (SLO)
Marko SABOLCKI (SLO) Vs Marc SIEBER (GER) (7)
Martin VACEK (CZE) (3) Vs Gregor REPINA (SLO)
Albert LONCARIC (CRO) Vs Marco MIRNEGG (AUT) (5)
Christian MAGG (AUT) (6) Vs Jakub LUSTYK (CZE)
Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) Vs Janez SEMRAJC (SLO)
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) Vs Aljaz BEDENE (SLO)
Patrick TELAWETZ (AUT) Vs Grega ZEMLJA (SLO) (2)

Zirconek
06-12-2008, 05:34 PM
2nd Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) Vs Jan TAVCAR (SLO)
Marko SABOLCKI (SLO) Vs Marc SIEBER (GER) (7)
Martin VACEK (CZE) (3) defeated Gregor REPINA (SLO) 7-6(5) 6-4
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Albert LONCARIC (CRO) 6-3 6-2
Christian MAGG (AUT) (6) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 7-6(2) 6-1
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) 6-4 6-2
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) Vs Aljaz BEDENE (SLO)
Patrick TELAWETZ (AUT) Vs Grega ZEMLJA (SLO) (2)

Boreas
06-13-2008, 08:44 AM
Well done Semrajc. It`s time for your second
title:D

Zirconek
06-14-2008, 11:35 PM
2nd Round

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Jan TAVCAR (SLO) 6-3 6-1
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Marc SIEBER (GER) (7) 2-6 6-3 6-3
Martin VACEK (CZE) (3) defeated Gregor REPINA (SLO) 7-6(5) 6-4
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Albert LONCARIC (CRO) 6-3 6-2
Christian MAGG (AUT) (6) defeated Jakub LUSTYK (CZE) 7-6(2) 6-1
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) 6-4 6-2
Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) defeated Aljaz BEDENE (SLO) 3-6 7-6(2) 6-4
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Patrick TELAWETZ (AUT) 6-4 6-2

Quarterfinal

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 7-5 6-2
Marco MIRNEGG (AUT) (5) defeated Martin VACEK (CZE) (3) 6-4 4-6 6-2
Janez SEMRAJC (SLO) defeated Christian MAGG (AUT) (6) 6-0 6-2
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Max RADITSCHNIGG (AUT) (8) 2-6 6-3 7-6(6)

Semifinal

Blaz KAVCIC (SLO) (1) defeated Marco MIRNEGG (AUT) (5) 6-3 6-3
Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Janez SEMRAJC (SLO) 7-5 6-4

Final

Blaz KAVCIC (SLO) (1) Vs Grega ZEMLJA (SLO) (2)


not sure if they played a lot of matches at the same day or if just the results were not being updated

Boreas
06-15-2008, 09:42 AM
It was raining in Slovenia the last few days, I think there were more rounds played in one day (most likely yesterday);)

Semrajc:o Kavcic take the title:D

Zirconek
06-16-2008, 04:34 AM
Final

Grega ZEMLJA (SLO) (2) defeated Blaz KAVCIC (SLO) (1) 2-6 6-1 6-2