China F3 - Beijing (21 May) [Archive] - MensTennisForums.com

China F3 - Beijing (21 May)

Zirconek
05-26-2007, 02:48 PM
China F3 qualifying
May 21-27, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Kirati Siributwong
2. Masatoshi Miyazaki
3. Chu-Huan Yi
4. Yuichi Ito
5. Hiu-Tung Yu
6. Bonit Wiryawan
7. Huai-En Chang
8. Dave Lingman
9. Marvin Rolle
10. John Warner
11. Jun-Chao Xu
12. Steven Goh
13. Anthony Tuong

First Round
(1)Kirati Siributwong (THA) d. Arata Onozawa (JPN) 7-6(3) 6-0
(WC)Di Wu (CHN) d. Putporn Chantawannop (THA) 6-3 6-2
Yi-Fan Yang (CHN) d. Yi-Fei Cao (CHN) 6-4 6-3
(WC)Ye Du (CHN) d. De-Long Zhu (CHN) 6-3 6-2
(2)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. Masaki Harada (JPN) 6-1 6-0
Yang Yang (CHN) d. Ziyu Zhang (CHN) 6-3 6-1
Meng-Hua Lee (TPE) d. Anthony Law (GBR) 6-1 6-1
Yu Chang (CHN) d. Dong-Lu Shao (CHN) 6-1 6-0
(3)Chu-Huan Yi (TPE) d. Bin jiang (CHN) 6-1 6-2
Hao Lu (CHN) d. Hai-Yun Tan (CHN) 6-2 6-4
Jia Li (CHN) d. Ming-Jong Hai (CHN) 6-2 6-2
Nian Feng (CHN) d. Asaf Honig (ISR) 6-3 7-6(4)
(4)Yuichi Ito (JPN) d. Zhuo-Qing Zhou (CHN) 6-2 6-1
Xiao-Long Yin (CHN) d. Ting Zhai (CHN) 6-2 6-1
(WC)Zheng Li (CHN) d. Ying Shi (CHN) 6-2 6-1
(11)Jun-Chao Xu (CHN) d. David Currer (AUS) 6-2 6-2
(5)Hiu-Tung Yu (HKG) d. Jin Chai (CHN) 6-0 6-2
(WC)Chen-Yu Wu (CHN) d. Yun-Peng Fu (CHN) 6-0 6-3
Shuang-Qiang Liang (CHN) d. Ming Li (CHN) 6-0 6-2
(10)John Warner (AUS) d. Shotaro Suzuki (JPN) 6-1 6-0
(6)Bonit Wiryawan (INA) d. (WC)Yilun Wang (CHN) 6-4 6-4
Sunu Trijati (INA) d. Ji Shi (CHN) 7-5 7-6(2)
Michael Lai (HKG) d. Liang Zhang (CHN) 6-4 6-4
(12)Steven Goh (AUS) d. (WC)Xiao Qi (CHN) 6-1 6-1
(7)Huai-En Chang (TPE) d. Ron Halabi (ISR) 6-2 6-1
(WC)Hui Zhang (CHN) d. Meng Wang (CHN) 6-3 6-2
Ying-Zheng Wang (CHN) d. Wen-Bo Qu (CHN) 6-3 6-4
(13)Anthony Tuong (AUS) d. Ash Misquith (CAN) 4-6 6-3 6-2
(8)Dave Lingman (USA) d. Norman Tam (USA) 6-4 6-3
(WC)Chuan Jiang (CHN) d. Ming-Hao He (CHN) 6-2 6-2
Guo-Bin Cen (CHN) d. Pongsatorn Benjamas (THA) 6-2 5-7 6-1
(9)Marvin Rolle (BAH) d. Zong-Yuan Yang (CHN) 6-0 6-1

Second Round
(1)Kirati Siributwong (THA) d. (WC)Di Wu (CHN) 6-3 6-3
(WC)Ye Du (CHN) d. Yi-Fan Yang (CHN) 6-4 6-3
(2)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. Yang Yang (CHN) 6-0 6-1
Yu Chang (CHN) d. Meng-Hua Lee (TPE) 3-6 6-2 6-4
Hao Lu (CHN) d. (3)Chu-Huan Yi (TPE) 7-5 6-3
Nian Feng (CHN) d. Jia Li (CHN) 6-2 6-2
(4)Yuichi Ito (JPN) d. Xiao-Long Yin (CHN) 6-0 6-3
(11)Jun-Chao Xu (CHN) d. (WC)Zheng Li (CHN) 6-2 7-6(3)
(5)Hiu-Tung Yu (HKG) d. (WC)Chen-Yu Wu (CHN) 4-6 6-1 6-3
Shuang-Qiang Liang (CHN) d. (10)John Warner (AUS) 4-6 6-1 6-4
Sunu Trijati (INA) d. (6)Bonit Wiryawan (INA) 7-6(4) 7-6(3)
(12)Steven Goh (AUS) d. Michael Lai (HKG) 6-1 6-4
(WC)Hui Zhang (CHN) d. (7)Huai-En Chang (TPE) 5-7 6-0 6-3
Ying-Zheng Wang (CHN) d. (13)Anthony Tuong (AUS) 6-0 6-4
(8)Dave Lingman (USA) d. (WC)Chuan Jiang (CHN) 4-6 6-2 6-1
Guo-Bin Cen (CHN) d. (9)Marvin Rolle (BAH) 6-4 6-2

Qualifying Round
(1)Kirati Siributwong (THA) d. (WC)Ye Du (CHN) 6-4 6-4
(2)Masatoshi Miyazaki (JPN) d. Yu Chang (CHN) 7-5 6-3
Hao Lu (CHN) d. Nian Feng (CHN) 3-6 6-1 6-3
(11)Jun-Chao Xu (CHN) d. (4)Yuichi Ito (JPN) 6-2 6-0
Shuang-Qiang Liang (CHN) d. (5)Hiu-Tung Yu (HKG) 6-3 6-4
(12)Steven Goh (AUS) d. Sunu Trijati (INA) 6-3 6-2
(WC)Hui Zhang (CHN) d. Ying-Zheng Wang (CHN) 6-3 6-0
(8)Dave Lingman (USA) d. Guo-Bin Cen (CHN) 3-6 6-1 6-2

Zirconek
05-26-2007, 02:49 PM
China F3 - TCL Tour Beijing
Beijing, China
May 21-27, 2007
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Nima Roshan - 937)
1. Lesley Joseph
2. Daniel Yoo
3. Rubin Statham
4. Sunil Kumar Sipaeya
5. Yaoki Ishii
6. Yu Wang, Jr.
7. Hsin-Han Lee
8. Matt Ebden

First Round
(1)Lesley Joseph (USA) d. David To (AUS) 4-6 6-1 7-6(5)
(WC)Wan Gao (CHN) d. (q)Masatoshi Miyazaki (JPN) 7-6(5) 6-2
(q)Steven Goh (AUS) d. Elbert Sie (INA) 7-6(2) 6-7(3) 6-0
Peng Sun (CHN) d. (5)Yaoki Ishii (JPN) 6-3 6-3
(4)Sunil Kumar Sipaeya (IND) d. Weerapat Doakmaiklee (THA) 6-3 7-5
(q)Kirati Siributwong (THA) d. (q)Hui Zhang (CHN) 7-5 2-6 7-6(3)
Kento Takeuchi (JPN) d. (q)Dave Lingman (USA) 6-2 6-3
(8)Matt Ebden (AUS) d. (q)Shuang-Qiang Liang (CHN) 6-0 7-6(3)
(6)Yu Wang, Jr. (CHN) d. (q)Hao Lu (CHN) 6-3 6-4
(WC)Zhe Li (CHN) d. (WC)Peng Gao (CHN) 4-6 6-3 6-4
(WC)Mao-Xin Gong (CHN) d. (PR)Tasuku Iwami (JPN) 7-6(4) ret.
Cheong-Eui Kim (KOR) d. (3)Rubin Statham (NZL) 6-4 6-4
(7)Hsin-Han Lee (TPE) d. Haydn Lewis (BAR) 6-7(5) 6-1 6-0
Hiroki Kondo (JPN) d. Prima Simpatiaji (INA) 6-3 6-1
Nima Roshan (USA) d. Sun-Yong Kim (1987) (KOR) 6-1 6-1
(q)Jun-Chao Xu (CHN) d. (2)Daniel Yoo (KOR) 6-1 6-2

Second Round
(1)Lesley Joseph (USA) d. (WC)Wan Gao (CHN) 7-5 6-2
Peng Sun (CHN) d. (q)Steven Goh (AUS) 6-1 6-3
(4)Sunil Kumar Sipaeya (IND) d. (q)Kirati Siributwong (THA) 7-5 6-2
Kento Takeuchi (JPN) d. (8)Matt Ebden (AUS) 7-6(3) 6-4
(6)Yu Wang, Jr. (CHN) d. (WC)Zhe Li (CHN) 6-4 6-2
Cheong-Eui Kim (KOR) d. (WC)Mao-Xin Gong (CHN) 6-4 6-4
Hiroki Kondo (JPN) d. (7)Hsin-Han Lee (TPE) 6-4 7-5
Nima Roshan (USA) d. (q)Jun-Chao Xu (CHN) 7-6(5) 7-6(5)

Quarterfinals
(1)Lesley Joseph (USA) d. Peng Sun (CHN) 3-6 6-3 6-4
Kento Takeuchi (JPN) d. (4)Sunil Kumar Sipaeya (IND) 5-7 7-6(6) 7-6(5)
(6)Yu Wang, Jr. (CHN) d. Cheong-Eui Kim (KOR) 6-4 6-2
Nima Roshan (USA) d. Hiroki Kondo (JPN) 6-3 6-1

Semifinals
(1)Lesley Joseph (USA) d. Kento Takeuchi (JPN) 2-6 6-4 6-3
(6)Yu Wang, Jr. (CHN) d. Nima Roshan (USA) 6-4 1-6 6-3

Finals
Sunday...


Doubles
Seeds: (cut: Arata Onozawa/Shotaro Suzuki - NR)
1. Lesley Joseph/Yu Wang, Jr.
2. Sun-Yong Kim (1987)/Daniel Yoo
3. Matt Ebden/Rubin Statham
4. Mao-Xin Gong/Zhe Li

First Round
(1)Lesley Joseph/Yu Wang, Jr. (USA/CHN) d. Peng Gao/Wan Gao (CHN) 5-7 6-2 6-2
Weerapat Doakmaiklee/Kirati Siributwong (THA) d. Sunu Trijati/Anthony Tuong (INA/AUS) 6-1 7-5
(3)Matt Ebden/Rubin Statham (AUS/NZL) d. Nima Roshan/Sunil Kumar Sipaeya (USA/IND) 6-3 6-0
Prima Simpatiaji/Bonit Wiryawan (INA) d. Arata Onozawa/Shotaro Suzuki (JPN) 6-3 6-2
Steven Goh/Elbert Sie (AUS/INA) d. Jun-Chao Xu/Hiu-Tung Yu (CHN/HGK) 6-3 6-3
(4)Mao-Xin Gong/Zhe Li (CHN) d. Hiroki Kondo/Kento Takeuchi (JPN) 6-3 7-6(5)
Haydn Lewis/David To (BRA/AUS) d. Huai-En Chang/Hsin-Han Lee (TPE) 6-4 6-4
Shuang-Qiang Liang/Peng Sun (CHN) d. (2)Sun-Yong Kim (1987)/Daniel Yoo (KOR) 4-2 ret.

Quarterfinals
(1)Lesley Joseph/Yu Wang, Jr. (USA/CHN) d. Weerapat Doakmaiklee/Kirati Siributwong (THA) w/o
(3)Matt Ebden/Rubin Statham (AUS/NZL) d. Prima Simpatiaji/Bonit Wiryawan (INA) 7-5 6-2
(4)Mao-Xin Gong/Zhe Li (CHN) d. Steven Goh/Elbert Sie (AUS/INA) w/o
Shuang-Qiang Liang/Peng Sun (CHN) d. Haydn Lewis/David To (BRA/AUS) 6-4 7-6(5)

Semifinals
(3)Matt Ebden/Rubin Statham (AUS/NZL) d. (1)Lesley Joseph/Yu Wang, Jr. (USA/CHN) 6-4 6-2
(4)Mao-Xin Gong/Zhe Li (CHN) d. Shuang-Qiang Liang/Peng Sun (CHN) 6-2 6-3

Finals
(4)Mao-Xin Gong/Zhe Li (CHN) d. (3)Matt Ebden/Rubin Statham (AUS/NZL) 1-6 6-3 7-5

Super-Fabio
05-27-2007, 07:38 AM
Finals
(1)Lesley Joseph (USA) d. (6)Yu Wang, Jr. (CHN) 6-4 1-0 ret.