Spain F19 - Valldoreix (May 21) [Archive] - MensTennisForums.com

Spain F19 - Valldoreix (May 21)

Zirconek
05-26-2007, 03:44 PM
Spain F19 qualifying
May 21-27, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Matias Silva
2. Brydan Klein
3. Javier Ramos-Martinez
4. Mauricio Echazu
5. Antonio Ruiz-Rosales
6. Angel Alonso-Campos
7. Takahiro Ittogi
8. David Diaz-Ventura
9. Agustin Boje
10. Carlos Gonzalez de Cueto
11. Krisjanis Stabins
12. Gerard Granollers
13. Alfonso Fernandez-Guimera
14. Pablo Martin-Adalia
15. David Prats
16. Jordi Samper

First Round
(1)Matias Silva (PER) bye
Marcelo Palacios (ESP) d. Carlos Calderon (ESP) 7-5 ret.
Ilia Ogarkov (RUS) d. Xavier Jurado (ESP) 6-0 7-6(1)
Inigo Cervantes (ESP) d. (15)David Prats (ESP) 6-3 5-7 6-3
(2)Brydan Klein (AUS) bye
Francesco Montanes (ESP) d. Satoshi Suzuki (JPN) 6-3 6-3
David Catala (ESP) d. Albert Valls (ESP) 7-6(5) 6-2
(11)Krisjanis Stabins (LAT) d. Gregory Chambaz (SUI) 6-3 6-1
(3)Javier Ramos-Martinez (ESP) bye
Johannes Pulsfort (GER) d. Heng-Yuan Lou (CHN) 6-3 6-4
Benjamin Levi (GBR) d. Michal Winkler (SUI) 6-3 6-0
(16)Jordi Samper (ESP) d. Alexander Ward (GBR) 6-1 7-5
(4)Mauricio Echazu (PER) bye
Antonio Martin-Velez (ESP) d. Enric Guaita (ESP) 6-4 6-4
Stanislav Buykov (KAZ) d. Dimitri Kovalyov (UKR) 7-5 6-4
(12)Gerard Granollers (ESP) d. Olivier Osterwind (BEL) 6-2 6-0
(5)Antonio Ruiz-Rosales (MEX) bye
Andres Garriga (ESP) d. Xavier Morera-Balcells (ESP) 7-5 7-5
Emilio Rodriguez-Navarro (ESP) d. Zander Woodford-Smith (GBR) 6-0 6-1
Eduardo Matesanz (ESP) d. (9)Agustin Boje (ESP) 5-7 6-3 6-1
(6)Angel Alonso-Campos (ESP) d. Guillem Collado (ESP) 6-3 7-6(4)
Jorge Tupayachi (ESP) d. Christian Serrano (ESP) 6-2 6-4
Eudaldo Bonet (ESP) d. Oriol Hernandez (ESP) 5-7 6-4 6-4
(10)Carlos Gonzalez de Cueto (ESP) d. Oscar Podlewski (GBR) 6-3 6-3
(7)Takahiro Ittogi (JPN) d. Xiao-Xi Song (CHN) 6-0 6-1
Nicolas Pinones (CHI) d. Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(4) 6-0
Javier Dejuan (ESP) d. Miguel Muguruza (ARU) 6-1 6-2
(13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) d. Mathias Dorfler (GER) 6-4 7-5
(8)David Diaz-Ventura (ESP) d. Akash Gujarati (IND) 6-0 6-1
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Rodrigo Gomez-Saigos (ESP) 6-4 6-4
Sergio de la Fuente (ESP) d. Roberto Ovalles (MEX) 6-0 6-4
(14)Pablo Martin-Adalia (ESP) d. Alexei Iremashvili (RUS) 6-4 6-4

Second Round
Marcelo Palacios (ESP) d. (1)Matias Silva (PER) 1-6 7-6(3) 7-6(4)
Inigo Cervantes (ESP) d. Ilia Ogarkov (RUS) 6-2 2-6 6-4
(2)Brydan Klein (AUS) d. Francesco Montanes (ESP) 3-6 6-4 6-3
(11)Krisjanis Stabins (LAT) d. David Catala (ESP) 7-5 7-6(5)
(3)Javier Ramos-Martinez (ESP) d. Johannes Pulsfort (GER) 7-5 6-3
(16)Jordi Samper (ESP) d. Benjamin Levi (GBR) 6-2 6-4
(4)Mauricio Echazu (PER) d. Antonio Martin-Velez (ESP) 6-3 7-5
(12)Gerard Granollers (ESP) d. Stanislav Buykov (KAZ) 7-5 7-6(7)
Andres Garriga (ESP) d. (5)Antonio Ruiz-Rosales (MEX) 6-3 6-4
Emilio Rodriguez-Navarro (ESP) d. Eduardo Matesanz (ESP) 3-6 6-2 6-2
(6)Angel Alonso-Campos (ESP) d. Jorge Tupayachi (ESP) 6-2 6-0
(10)Carlos Gonzalez de Cueto (ESP) d. Eudaldo Bonet (ESP) 6-3 6-0
(7)Takahiro Ittogi (JPN) d. Nicolas Pinones (CHI) 6-4 6-1
Javier Dejuan (ESP) d. (13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) 6-7(3) 6-3 6-2
(8)David Diaz-Ventura (ESP) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-2 4-6 6-1
(14)Pablo Martin-Adalia (ESP) d. Sergio de la Fuente (ESP) 6-0 6-1

Qualifying Round
Inigo Cervantes (ESP) d. Marcelo Palacios (ESP) 6-3 6-4
(2)Brydan Klein (AUS) d. (11)Krisjanis Stabins (LAT) 6-7(4) 7-6(3) 6-1
(3)Javier Ramos-Martinez (ESP) d. (16)Jordi Samper (ESP) 6-3 7-5
(12)Gerard Granollers (ESP) d. (4)Mauricio Echazu (PER) 6-3 6-1
Emilio Rodriguez-Navarro (ESP) d. Andres Garriga (ESP) 6-2 6-4
(10)Carlos Gonzalez de Cueto (ESP) d. (6)Angel Alonso-Campos (ESP) 6-0 6-2
Javier Dejuan (ESP) d. (7)Takahiro Ittogi (JPN) 7-6(4) 6-2
(14)Pablo Martin-Adalia (ESP) d. (8)David Diaz-Ventura (ESP) 6-4 ret.

Zirconek
05-26-2007, 03:46 PM
Spain F19 - Open LIFE PROMOMED
Valldoreix, Spain
May 21-27, 2007
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Miquel Perez - 718)
1. Hector Ruiz
2. Marc Fornell
3. Javier Genaro-Martinez
4. Jose Checa
5. Adrian Menendez
6. Pablo Santos-Gonzalez
7. Miguel-Angel Lopez-Jaen
8. Guillem Burniol

First Round
(1)Hector Ruiz (ESP) d. (q)Emilio Rodriguez-Navarro (ESP) 6-2 6-2
(q)Brydan Klein (AUS) d. Ignacio "Nacho" Coll (ESP) 6-0 6-3
Jordi Marse (ESP) d. (q)Javier Ramos-Martinez (ESP) 6-1 6-2
(8)Guillem Burniol (ESP) d. Laurent Rochette (FRA) 6-2 7-5
(3)Javier Genaro-Martinez (ESP) d. (q)Javier Dejuan (ESP) 7-6(3) 6-0
David Canudas (ESP) d. (WC)Frederico Marques (POR) 6-2 7-6(2)
(WC)Georgi Roumenov (BUL) d. (LL)David Diaz-Ventura (ESP) 6-4 6-4 [Diaz-Ventura replaces Pere Riba]
(5)Adrian Menendez (ESP) d. (q)Pablo Martin-Adalia (ESP) 6-2 6-2
(7)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) d. (q)Gerard Granollers (ESP) 6-2 7-5
Miquel Perez (ESP) d. Juan Albert Viloca (ESP) 4-6 7-6(2) 6-4
Carles Poch (ESP) d. (WC)Albert Ramos (ESP) 6-3 6-4
(4)Jose Checa (ESP) d. (q)Inigo Cervantes (ESP) 7-6(3) 6-4
Tony Holzinger (GER) d. (6)Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 6-4 6-4
Nick van der Meer (NED) d. Valentin Sanon (CIV) 6-3 6-4
(q)Carlos Gonzalez de Cueto (ESP) d. (WC)Joao Sousa (POR) 6-3 7-6(5)
(2)(SE)Marc Fornell (ESP) d. Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 6-4 7-6(3)

Second Round
(1)Hector Ruiz (ESP) d. (q)Brydan Klein (AUS) 6-2 7-5
(8)Guillem Burniol (ESP) d. Jordi Marse (ESP) 3-6 6-1 6-0
(3)Javier Genaro-Martinez (ESP) d. David Canudas (ESP) 6-4 6-2
(5)Adrian Menendez (ESP) d. (WC)Georgi Roumenov (BUL) 6-3 6-2
(7)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) d. Miquel Perez (ESP) 6-2 6-3
Carles Poch (ESP) d. (4)Jose Checa (ESP) 3-6 6-0 6-2
Tony Holzinger (GER) d. Nick van der Meer (NED) 6-3 7-5
(2)(SE)Marc Fornell (ESP) d. (q)Carlos Gonzalez de Cueto (ESP) 6-0 6-2

Quarterfinals
(1)Hector Ruiz (ESP) d. (8)Guillem Burniol (ESP) 6-1 6-4
(5)Adrian Menendez (ESP) d. (3)Javier Genaro-Martinez (ESP) 6-3 6-4
(7)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) d. Carles Poch (ESP) 7-6(4) 6-2
(2)(SE)Marc Fornell (ESP) d. Tony Holzinger (GER) 6-7(17) 6-4 6-2

Semifinals
(1)Hector Ruiz (ESP) vs (5)Adrian Menendez (ESP)
(7)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) vs (2)(SE)Marc Fornell (ESP)


Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Marc Fornell/Jordi Marse
2. Miguel Angel Lopez-Jaen/Pablo Santos-Gonzalez
3. David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz
4. Jose Checa/Hector Ruiz

First Round
(1)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) bye
Laurent Rochette/Georgi Roumenov (FRA/BUL) d. Bogdan Djurdjevic/Mauricio Echazu (GER/PER) 6-3 6-4
(3)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Ignacio "Nacho" Coll/Pablo Martin-Adalia (ESP) 4-6 6-2 7-6(5)
(WC)Angel Alonso-Campos/Tony Holzinger (ESP/GER) d. Alexei Iremashvili/Dmitri Kovalyov (RUS/UKR) 6-4 6-2
Frederico Marques/Adrian Menendez (POR/ESP) d. Guillem Burniol/Albert Ramos (ESP) 6-2 3-6 6-4
(4)Jose Checa/Hector Ruiz (ESP) d. (WC)Eudaldo Bonet/Olivier Osterwind (ESP/BEL) 6-1 6-1
Dino Callone/Jaume Santo (ARG/ESP) d. Agustin Boje/Antonio Martin-Velez (ESP) 7-6(4) 6-0
(2)Miguel Angel Lopez-Jaen/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Nicolas Pinones/Joao Sousa (CHI/POR) 6-1 7-6(2)

Quarterfinals
(1)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) d. Laurent Rochette/Georgi Roumenov (FRA/BUL) 6-2 3-6 6-3
(3)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (WC)Angel Alonso-Campos/Tony Holzinger (ESP/GER) 6-2 6-0
Frederico Marques/Adrian Menendez (POR/ESP) d. (4)Jose Checa/Hector Ruiz (ESP) 7-6(5) 7-5
Dino Callone/Jaume Santo (ARG/ESP) d. (2)Miguel Angel Lopez-Jaen/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 7-6(7) 6-4

Semifinals
(3)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (1)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) 6-3 6-2
Frederico Marques/Adrian Menendez (POR/ESP) d. Dino Callone/Jaume Santo (ARG/ESP) 6-2 6-2

Finals
(3)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Frederico Marques/Adrian Menendez (POR/ESP) 6-4 6-4