$25K Okal Cup 2003,Eckental, Germany (3-9 Nov) [Archive] - MensTennisForums.com

$25K Okal Cup 2003,Eckental, Germany (3-9 Nov)

jirobkk
10-26-2003, 03:02 AM
Sorry if this has been posting before.

Entry list:

1 Mutis Olivier FRA 76
2 Burgsmüller Lars GER 80
3 Mahut Nicolas FRA 107
4 Miranda Ivan PER 112
5 Pescosolido Stefano ITA 122
6 Waske Alexander GER 123
7 van Scheppingen Dennis NED 128
8 Galimberti Giorgio ITA 133
9 Baccanello Paul AUS 135
10 Phau Björn GER 136
11 Elseneer Gilles BEL 139
12 Vacek Jan CZE 141
13 Santopadre Vincenzo ITA 145
14 Norman Dick BEL 150
15 Udomchoke Danai THA 153 :D
16 Benneteau Julien FRA 154
17 Elsner Daniel GER 155
18 Zib Tomas CZE 158
19 Ketola Tuomas FIN 159
20 Johansson Joachim SWE 160
21 Parmar Arvind GBR 164
22 Heuberger Ivo SUI 165
23 Kohlschreiber Philipp GER WC
24 Petzschner Philipp GER WC
25 Kindlmann Dieter GER WC
26 Matschke Jochen GER WC
27 noch offen ? Qualifier
28 noch offen ? Qualifier
29 noch offen ? Qualifier
30 noch offen ? Qualifier
31 noch offen ? Special Exempt
32 noch offen ? Special Exempt

azza
10-26-2003, 03:34 AM
Paul Baccanello

Vut
10-27-2003, 10:15 AM
:hearts: Danai :D

usawildcat929
11-02-2003, 09:06 PM
Eckental challenger qualifying
November 3-9, 2003

Singles
Seeds: (cut: Shao-Xuan Zeng - 640)
1. Markus Hantschk
2. Guillermo Garcia-Lopez
3. Marcello Craca
4. Stephane Bohli
5. Jean-Claude Scherrer
6. Maximilian Abel
7. Emin Agaev
8. Zbynek Mlynarik

First Round
(1)Markus Hantschk (GER) d. Torsten Popp (GER) 7-5 6-4
Radim Zitko (CZE) d. Lazar Magdincev (MKD) 6-1 6-1
Robert Lindstedt (SWE) d. Philipp Petzschner (GER) 7-5 6-2
Lars Uebel (GER) d. (7)Emin Agaev (AZE) 6-4 7-6(1)
(2)Guillermo Garcia-Lopez (ESP) d. Florin Mergea (ROM) 6-4 6-2
Tobias Summerer (GER) d. (WC)Andreas Tattermusch (GER) 6-3 6-3
Denis Gremelmayr (GER) d. Ben-Qiang Zhu (CHN) 1-6 6-1 6-1
(5)Jean-Claude Scherrer (SUI) d. Matwe Middelkoop (NED) 6-4 6-2
(3)Marcello Craca (GER) d. Paul Capdeville (CHI) 6-4 6-2
Tomislav Peric (CRO) d. Jakub Herm-Zahlava (GER) 6-3 7-6(4)
Janne Ojala (FIN) d. (WC)Daniel Dolbea (GER) 7-6(1) 6-2
(6)Maximilian Abel (GER) d. (WC)Andreas Bosdorff (GER) 6-1 6-3
(4)Stephane Bohli (SUI) d. (WC)Marcel Zimmermann (GER) 6-3 6-3
Jens Knippschild (GER) d. Shao-Xuan Zeng (CHN) 6-4 6-1
(WC)Matthias Bachinger (GER) d. (WC)Benedikt Labreka (GER) 6-0 6-2
(8)Zbynek Mlynarik (AUT) d. Ota Fukarek (CZE) 7-6(5) 7-6(0)

Wojtek
11-03-2003, 07:55 AM
Second Round
(1)Markus Hantschk (GER) d. Radim Zitko (CZE) w/o
Robert Lindstedt (SWE) d. Lars Uebel (GER) 6-3 6-2
(2)Guillermo Garcia-Lopez (ESP) d. Tobias Summerer (GER) 6-4 7-5
Denis Gremelmayr (GER) d. (5)Jean-Claude Scherrer (SUI) w/o
(3)Marcello Craca (GER) d. Tomislav Peric (CRO) 7-6(4) 6-3
(6)Maximilian Abel (GER) d. Janne Ojala (FIN) 6-3 6-4
(4)Stephane Bohli (SUI) d. Jens Knippschild (GER) 4-6 7-6(?) 7-6(?)
(8)Zbynek Mlynarik (AUT) d. (WC)Matthias Bachinger (GER) 4-6 7-6(?) 6-1

Qualifying Round
Robert Lindstedt (SWE) d. (1)Markus Hantschk (GER) w/o
Denis Gremelmayr (GER) d. (2)Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3 6-3
(6)Maximilian Abel (GER) d. (3)Marcello Craca (GER) 6-7(?) 6-2 7-6(?)
(4)Stephane Bohli (SUI) d. (8)Zbynek Mlynarik (AUT) 6-3 3-6 6-3

Wojtek
11-03-2003, 07:56 AM
First Round
(1)Lars Burgsmuller (GER) vs Andrei Stoliarov (RUS)
Arvind Parmar (GBR) vs Tomas Zib (CZE)
(WC)Florian Mayer (GER) vs (WC)Philipp Kohlschreiber (GER)
(6)Paul Baccanello (AUS) vs Bjorn Phau (GER)
(4)Gilles Elseneer (BEL) vs Daniel Elsner (GER)
(SE)Marco Chiudinelli (SUI) vs (q)Stephane Bohli (SUI)
Joachim Johansson (SWE) vs Julian Knowle (AUT)
(7)Jan Vacek (CZE) vs Dick Norman (BEL)
(5)Dennis van Scheppingen (NED) vs Ivo Heuberger (SUI)
Giorgoi Galimberti (ITA) vs (WC)Dieter Kindlmann (GER)
Roko Karanusic (CRO) vs (q)Robert Lindstedt (SWE)
(3)Stefano Pescosolido (ITA) vs (SE)Frederic Niemeyer (CAN)
(8)Alexander Waske (GER) vs Vincenzo Santopadre (ITA)
(q)Maximilian Abel (GER) vs (q)Denis Gremelmayr (GER)
Danai Udomchoke (THA) vs Tuomas Ketola (FIN)
(2)Olivier Mutis (FRA) vs (WC)Johannes Matschke (GER)

Wojtek
11-03-2003, 07:56 AM
First Round
(1)Karsten Braasch/Ota Fukarek (GER/CZE) vs Robert Lindstedt/Stephen Huss (SWE/AUS)
Paul Capdeville/Marcello Craca (CHI/GER) vs Tuomas Ketola/Janne Ojala (FIN)
(3)Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) vs (WC)Patrick Sommer/Markus Wislsperger (GER)
Shao-Xuan Zeng/Ben-Qiang Zhu (CHN) vs Jens Knippschild/Philipp Petzschner (GER)
Gilles Elseneer/Regis Lavergne (BEL/FRA) vs (WC)Dieter Kindlmann/Tobias Summerer (GER)
(4)Gergely Kisgyorgy/Rogier Wassen (HUN/NED) vs Bjorn Phau/Lars Uebel (GER)
Anthony Ross/Danai Udomchoke (AUS/THA) vs (WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER)
(2)Diego Ayala/Todd Perry (USA/AUS) vs Jan Vacek/Tomas Zib (CZE)

Wojtek
11-03-2003, 07:58 AM
Good luck Michał and Marcin :D

Doris Loeffel
11-03-2003, 12:16 PM
Too bad Jean Claude Scherrer had to retire due to stomach problems...

...better luck next time JCS and thanks again for playing sooo good in Basel

Well done Stephene Bohli for reacheing the MD - to bad you have to face Marco Chiudinelli in the first round. (Well good luck to both of you)

And also to Ivo Heuberger

jirobkk
11-03-2003, 05:04 PM
Good luck Pik in single.

Best of luck Pik/Anthony Ross in double.

Scotso
11-03-2003, 05:38 PM
good luck Philipp, Joachim, Frederic, and my other faves :D

Nicolas :rolleyes:

jumi
11-03-2003, 09:46 PM
Marcin/Mariusz- make it 2 in a row:)

Wojtek
11-04-2003, 06:38 AM
Dick Norman (BEL) d. (7)Jan Vacek (CZE) 7-6(6) 7-6(4)

(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. Ivo Heuberger (SUI) 6-3 4-6 7-6(5)

Tuomas Ketola (FIN) d. Danai Udomchoke (THA) 7-6(5) 6-4

(2)Olivier Mutis (FRA) d. (WC)Johannes Matschke (GER) 6-2 1-0 ret.

jirobkk
11-04-2003, 05:06 PM
Danai :sad: :sad: :sad:

Doris Loeffel
11-04-2003, 08:38 PM
to bad Ivo - once again you lost a thight match

Scotso
11-04-2003, 11:48 PM
Niemeyer won 6-3 6-4 or something like that :D He's on a roll :D

Johansson won something like 6-2 6-3 :D

Wojtek
11-05-2003, 05:47 AM
2)Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Jan Vacek/Tomas Zib (CZE) 6-3 6-4 :banana:

MarkoVG
11-05-2003, 01:13 PM
What's the score Elseneer - Elsner ?

usawildcat929
11-05-2003, 10:01 PM
First Round
(1)Lars Burgsmuller (GER) vs Andrei Stoliarov (RUS)
Arvind Parmar (GBR) d. Tomas Zib (CZE) 6-2 6-4
(WC)Florian Mayer (GER) vs (WC)Philipp Kohlschreiber (GER)
Bjorn Phau (GER) d. (6)Paul Baccanello (AUS) 6-4 7-5
(4)Gilles Elseneer (BEL) d. Daniel Elsner (GER) 4-6 6-4 6-0
(q)Stephane Bohli (SUI) d. (SE)Marco Chiudinelli (SUI) 7-5 6-4
Joachim Johansson (SWE) d. Julian Knowle (AUT) 6-2 6-3
Dick Norman (BEL) d. (7)Jan Vacek (CZE) 7-6(6) 7-6(4)
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. Ivo Heuberger (SUI) 6-3 4-6 7-6(5)
(WC)Dieter Kindlmann (GER) d. Giorgoi Galimberti (ITA) 6-4 6-2
(q)Robert Lindstedt (SWE) d. Roko Karanusic (CRO) 6-4 6-4
(SE)Frederic Niemeyer (CAN) d. (3)Stefano Pescosolido (ITA) 6-3 6-4
Vincenzo Santopadre (ITA) d. (8)Alexander Waske (GER) 7-6(4) 3-6 7-6(6)
(q)Maximilian Abel (GER) d. (q)Denis Gremelmayr (GER) 2-6 6-4 6-2
Tuomas Ketola (FIN) d. Danai Udomchoke (THA) 7-6(5) 6-4
(2)Olivier Mutis (FRA) d. (WC)Johannes Matschke (GER) 6-2 1-0 ret.

usawildcat929
11-05-2003, 10:01 PM
First Round
(1)Karsten Braasch/Ota Fukarek (GER/CZE) vs Robert Lindstedt/Stephen Huss (SWE/AUS)
Paul Capdeville/Marcello Craca (CHI/GER) d. Tuomas Ketola/Janne Ojala (FIN) 7-6(5) 6-2
(3)Diego Ayala/Travis Parrott (USA) d. (WC)Patrick Sommer/Markus Wislsperger (GER) 6-4 7-6(4)
Jens Knippschild/Philipp Petzschner (GER) d. Shao-Xuan Zeng/Ben-Qiang Zhu (CHN) 7-6(2) 6-7(9) 6-4
Gilles Elseneer/Regis Lavergne (BEL/FRA) d. (WC)Dieter Kindlmann/Tobias Summerer (GER) 6-4 6-2
(4)Gergely Kisgyorgy/Rogier Wassen (HUN/NED) vs Bjorn Phau/Lars Uebel (GER)
(WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER) d. Anthony Ross/Danai Udomchoke (AUS/THA) 6-2 6-2
(2)Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Jan Vacek/Tomas Zib (CZE) 6-3 6-4

Advantage
11-06-2003, 03:43 PM
Any word on todays Niemeyer match?

wimanna
11-06-2003, 03:53 PM
Round 2 (from Wednesday)

Santopadre def. Abel 7-6 3-6 7-6
Ketola def. Mutis 7-6 6-2

wimanna
11-06-2003, 06:18 PM
Any word on todays Niemeyer match?

Niemeyer 7-6 6-4
Elseneer 6-4 6-2 :)
Johansson def. Norman 7-5 6-3 :sad:

korben
11-08-2003, 09:32 AM
Quarterfinals
(1)Lars Burgsmuller (GER) d. Bjorn Phau (GER) 1-6 7-5 6-1
Joachim Johansson (SWE) d. (4)Gilles Elseneer (BEL) 6-4 6-7(5) 6-3
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. (SE)Frederic Niemeyer (CAN) 6-7(1) 7-6(2) 6-2
Tuomas Ketola (FIN) d. Vincenzo Santopadre (ITA) 7-6(1) 6-4 :D

usawildcat929
11-10-2003, 02:20 AM
First Round
(1)Lars Burgsmuller (GER) d. Andrei Stoliarov (RUS) 6-1 6-3
Arvind Parmar (GBR) d. Tomas Zib (CZE) 6-2 6-4
(WC)Florian Mayer (GER) d. (WC)Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6 6-4 6-2
Bjorn Phau (GER) d. (6)Paul Baccanello (AUS) 6-4 7-5
(4)Gilles Elseneer (BEL) d. Daniel Elsner (GER) 4-6 6-4 6-0
(q)Stephane Bohli (SUI) d. (SE)Marco Chiudinelli (SUI) 7-5 6-4
Joachim Johansson (SWE) d. Julian Knowle (AUT) 6-2 6-3
Dick Norman (BEL) d. (7)Jan Vacek (CZE) 7-6(6) 7-6(4)
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. Ivo Heuberger (SUI) 6-3 4-6 7-6(5)
(WC)Dieter Kindlmann (GER) d. Giorgio Galimberti (ITA) 6-4 6-2
(q)Robert Lindstedt (SWE) d. Roko Karanusic (CRO) 6-4 6-4
(SE)Frederic Niemeyer (CAN) d. (3)Stefano Pescosolido (ITA) 6-3 6-4
Vincenzo Santopadre (ITA) d. (8)Alexander Waske (GER) 7-6(4) 3-6 7-6(6)
(q)Maximilian Abel (GER) d. (q)Denis Gremelmayr (GER) 2-6 6-4 6-2
Tuomas Ketola (FIN) d. Danai Udomchoke (THA) 7-6(5) 6-4
(2)Olivier Mutis (FRA) d. (WC)Johannes Matschke (GER) 6-2 1-0 ret.

Second Round
(1)Lars Burgsmuller (GER) d. Arvind Parmar (GBR) 7-6(2) 5-7 6-2
Bjorn Phau (GER) d. (WC)Florian Mayer (GER) 6-2 6-2
(4)Gilles Elseneer (BEL) d. (q)Stephane Bohli (SUI) 6-4 6-2
Joachim Johansson (SWE) d. Dick Norman (BEL) 7-5 6-3
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. (WC)Dieter Kindlmann (GER) 3-6 6-3 6-4
(SE)Frederic Niemeyer (CAN) d. (q)Robert Lindstedt (SWE) 6-4 7-6(5)
Vincenzo Santopadre (ITA) d. (q)Maximilian Abel (GER) 7-6(6) 3-6 7-6(5)
Tuomas Ketola (FIN) d. (2)Olivier Mutis (FRA) 7-6(2) 6-2

Quarterfinals
(1)Lars Burgsmuller (GER) d. Bjorn Phau (GER) 1-6 7-5 6-1
Joachim Johansson (SWE) d. (4)Gilles Elseneer (BEL) 6-4 6-7(5) 6-3
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. (SE)Frederic Niemeyer (CAN) 6-7(1) 7-6(2) 6-2
Tuomas Ketola (FIN) d. Vincenzo Santopadre (ITA) 7-6(1) 6-4

Semifinals
Joachim Johansson (SWE) d. (1)Lars Burgsmuller (GER) 6-1 6-2
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. Tuomas Ketola (FIN) 6-0 4-6 7-6(5)

Finals
(5)Dennis van Scheppingen (NED) d. Joachim Johansson (SWE) 5-7 6-3 7-6(3)

usawildcat929
11-10-2003, 02:20 AM
First Round
Stephen Huss/Robert Lindstedt (AUS/SWE) d. (1)Karsten Braasch/Ota Fukarek (GER/CZE) 6-3 6-3
Paul Capdeville/Marcello Craca (CHI/GER) d. Tuomas Ketola/Janne Ojala (FIN) 7-6(5) 6-2
(3)Diego Ayala/Travis Parrott (USA) d. (WC)Patrick Sommer/Markus Wislsperger (GER) 6-4 7-6(4)
Jens Knippschild/Philipp Petzschner (GER) d. Shao-Xuan Zeng/Ben-Qiang Zhu (CHN) 7-6(2) 6-7(9) 6-4
Gilles Elseneer/Regis Lavergne (BEL/FRA) d. (WC)Dieter Kindlmann/Tobias Summerer (GER) 6-4 6-2
Bjorn Phau/Lars Uebel (GER) d. (4)Gergely Kisgyorgy/Rogier Wassen (HUN/NED) 6-4 6-2
(WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER) d. Anthony Ross/Danai Udomchoke (AUS/THA) 6-2 6-2
(2)Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) d. Jan Vacek/Tomas Zib (CZE) 6-3 6-4

Quarterfinals
Stephen Huss/Robert Lindstedt (AUS/SWE) d. Paul Capdeville/Marcello Craca (CHI/GER) 6-2 6-4
Jens Knippschild/Philipp Petzschner (GER) d. (3)Diego Ayala/Travis Parrott (USA) 6-4 7-6(5)
Gilles Elseneer/Regis Lavergne (BEL/FRA) d. Bjorn Phau/Lars Uebel (GER) 7-6(4) 6-2
(WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER) d. (2)Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) 6-4 3-6 6-3

Semifinals
Stephen Huss/Robert Lindstedt (AUS/SWE) d. Jens Knippschild/Philipp Petzschner (GER) 6-3 7-6(2)
(WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER) d. Gilles Elseneer/Regis Lavergne (BEL/FRA) w/o

Finals
Stephen Huss/Robert Lindstedt (AUS/SWE) d. (WC)Lars Burgsmuller/Andreas Tattermusch (GER) w/o