Torrance challenger qualifying [Archive] - MensTennisForums.com

Torrance challenger qualifying

nave
10-18-2003, 07:09 PM
Torrance challenger qualifying
October 20-26, 2003

Singles
Seeds: (cut: Alex Witt - 761)
1. Hermes Gamonal
2. Satoshi Iwabuchi
3. Matias Boeker
4. Emin Agaev
5. Glenn Weiner
6. Adrian Garcia
7. Alexandre Simoni
8. K.J. Hippensteel

First Round
(1)Hermes Gamonal (CHI) vs Gregg Hill (USA)
Ryan Haviland (USA) vs (WC)Cameron Ball (USA)
Lesley Joseph (USA) vs (WC)Clancy Shields (USA)
(6)Adrian Garcia (CHI) vs David Martin (USA)
(2)Satoshi Iwabuchi (JPN) vs Jimy Szymanski (VEN)
Mashiska Washington (USA) vs (WC)Luke Shields (USA)
Michihisa Onoda (JPN) vs Phillip King (USA)
(5)Glenn Weiner (USA) vs (WC)Jamil Al Agba (USA)
(3)Matias Boeker (USA) vs Brian Wilson (USA)
Mirko Pehar (USA) vs Robert Yim (USA)
Nenad Toroman (RSA) vs (WC)Matt Sabo (USA)
(7)Alexandre Simoni (BRA) vs Alex Witt (USA)
(4)Emin Agaev (AZE) vs Tripp Phillips (USA)
Todd Widom (USA) vs Kean Feeder (USA)
Richard Bloomfield (GBR) vs (WC)Jonas Andersson (SWE)
(8)K.J. Hippensteel (USA) vs Josh Goffi (BRA)

Darran
10-18-2003, 08:58 PM
Good luck Richard

Scotso
10-20-2003, 01:51 PM
First Round
(1)Hermes Gamonal (CHI) d. Gregg Hill (USA) 6-4 6-1
Ryan Haviland (USA) d. (WC)Cameron Ball (USA) 7-5 7-5
Lesley Joseph (USA) d. (WC)Clancy Shields (USA) 6-4 6-1
(6)Adrian Garcia (CHI) d. David Martin (USA) 6-2 6-2
Jimy Szymanski (VEN) d. (2)Satoshi Iwabuchi (JPN) 6-2 6-4
Mashiska Washington (USA) d. (WC)Luke Shields (USA) 6-3 6-2
Michihisa Onoda (JPN) d. Phillip King (USA) 7-5 6-3
(5)Glenn Weiner (USA) d. (WC)Jamil Al Agba (USA) 2-6 6-3 6-0
(3)Matias Boeker (USA) d. Brian Wilson (USA) 6-7(4) 6-1 7-5
Robert Yim (USA) d. Mirko Pehar (USA) 6-4 6-2
Nenad Toroman (RSA) d. (WC)Matt Sabo (USA) 6-2 6-3
(7)Alexandre Simoni (BRA) d. Alex Witt (USA) 6-4 7-6(1)
Tripp Phillips (USA) d. (4)Emin Agaev (AZE) 6-3 7-6(4)
Todd Widom (USA) d. Kean Feeder (USA) 6-3 6-1
Richard Bloomfield (GBR) d. (WC)Jonas Andersson (SWE) 6-4 6-3
(8)K.J. Hippensteel (USA) d. Josh Goffi (BRA) 6-4 6-1

Second Round
Ryan Haviland (USA) d. (1)Hermes Gamonal (CHI) 4-6 6-3 6-2
Lesley Joseph (USA) d. (6)Adrian Garcia (CHI) 6-3 6-2
Jimy Szymanski (VEN) d. Mashiska Washington (USA) 7-5 7-6(0)
(5)Glenn Weiner (USA) d. Michihisa Onoda (JPN) 6-4 6-3
(3)Matias Boeker (USA) d. Robert Yim (USA) 6-4 6-2
Nenad Toroman (RSA) d. (7)Alexandre Simoni (BRA) 6-3 6-2
Tripp Phillips (USA) d. Todd Widom (USA) 6-2 6-0
(8)K.J. Hippensteel (USA) d. Richard Bloomfield (GBR) 6-1 6-4