2004 Zonal Groups I and II Draw [Archive] - MensTennisForums.com

2004 Zonal Groups I and II Draw

lin
09-25-2003, 11:09 AM
Draw for Europe/Africa Zone Group I 2004
2004 Europe/Africa Zone Group I

Nations: FINLAND, BELGIUM, ISRAEL, GERMANY, GBR, LUXEMBOURG, ZIMBABWE, SLOVAK REPUBLIC, SOUTH AFRICA, GREECE

Dates:
First Round: 6-8 February
Second Round: 9-11 April
Second Round Play-offs: 16-18 July
Third Round Play-offs: 24-26 September

First Round

GERMANY (s)
v
Bye

Israel
v
Bye

(GER v ISR Round 2; choice of Ground to GER)

GREAT BRITAIN (s)
v
Bye

FINLAND
v
LUXEMBOURG (c)

GREECE
v
ZIMBABWE (c)

Bye
v
BELGIUM (s)

Bye
v
SOUTH AFRICA

Bye
v
SLOVAK REP. (s)

RSA v SVK round 2 (choice og Ground to RSA)



Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *

Draw for Americas Zone Group I
2004 Americas Zone Group I

Nations: PERU, CHILE, VENEZUELA, BRAZIL, ECUADOR, PARAGUAY

Dates:
First Round: 6-8 February
Second Round: 9-11 April
Second Round Play-offs: 16-18 July
Third Round Play-offs: 24-26 September

First Round

BRAZIL (s)
v
Bye

VENEZUELA (c)
v
PARAGUAY

CHILE
v
PERU (c)

Bye
v
ECUADOR (s)

Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *

Draw for Asia/Oceania Zone Group I
2004 Asia/Oceania Zone Group I

Nations: NEW ZEALAND, UZBEKISTAN, JAPAN, INDONESIA, PAKISTAN, CHINESE TAIPEI, THAILAND, INDIA

Dates:
First Round: 6-8 February
Second Round: 9-11 April
Second Round Play-offs: 9-11 April
Third Round Play-offs: 24-26 September

First Round

THAILAND (s) (c)
v
PAKISTAN

UZBEKISTAN (S)
v
CHINESE TAIPEI(C)

INDONESIA (C)
v
JAPAN (S)

NEW ZEALAND (C)
v
INDIA (S)

Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *

lin
09-25-2003, 11:14 AM
Draw for Europe/Africa Zone Group II
2004 Europe/Africa Zone Group II

Nations: NORWAY, ITALY, DENMARK, YUGOSLAVIA, PORTUGAL, SLOVENIA, BULGARIA, IRELAND, POLAND, TUNISIA, UKRAINE, EGYPT, HUNGARY, ALGERIA, LATVIA, GEORGIA

Dates:
First Round: 9-11 April
Second Round: 16-18 July
Third Round: 24-26 September
Play-offs: 16-18 July

First Round

ITALY (S)(C)
v
GEORGIA

BULGARIA (S)(C)
v
EGYPT

DENMARK (S)
v
ALGERIA(C)

SLOVENIA (S)(C)
v
POLAND

TUNISIA (C)
v
PORTUGAL (S)

LATVIA
v
SERBIA/MONTENEGRO (S)(C)

HUNGARY
v
IRELAND (S)(C)

UKRAINE
v
NORWAY (S)(C)



Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *

Draw for Americas Zone Group II
2004 Americas Zone Group II

Nations: BAHAMAS, DOMINICAN REPUBLIC, MEXICO, CUBA, HAITI, URUGUAY, PUERTO RICO, JAMAICA

Dates:
First Round: 6-8 February
Second Round: 9-11 April
Final: 24-26 September
Play-offs: 9-11 April

First Round

BAHAMAS (S)
v
PUERTO RICO (C)(*)

MEXICO (S)
v
JAMAICA (C)(*)

HAITI(C)(*)
v
URUGUAY (S)

CUBA (C)
v
DOMINICAN REP.(S)

Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *

Draw for Asia/Oceania Zone Group II
2004 Asia/Oceania Zone Group II

Nations: KOREA, CHINA HONG KONG, LEBANON, CHINA, IRAN, PHILIPPINES, KUWAIT, MALAYSIA

Dates:
First Round: 6-8 February
Second Round: 9-11 April
Final: 24-26 September
Play-offs: 9-11 April

First Round

KOREA REP. (S)
v
MALAYSIA(C)(*)

LEBANON (S)(C)
v
IRAN

PHILIPPINES (C)
v
CHINA (S)

KUWAIT(C)
v
CHINA HONG KONG(S)

Key:

Seeded: (s)
Choice of Ground: (c)
Choice of ground decided by lot: *