TATS Open (Nov 1-Nov 5) G4 Tampere, Finland [Archive] - MensTennisForums.com

TATS Open (Nov 1-Nov 5) G4 Tampere, Finland

SuperRevelation
11-04-2005, 12:29 PM
Boys Singles 1st Round

Jurgen ZOPP (EST) defeated Tuomas MARKKULA (FIN) 46 64 61
Pascal BRUNNER (AUT) defeated Jan POPOV (FIN) 62 57 60
Sebastian CARLSSON (SWE) defeated Dusan MILJEVIC (SCG) 62 62
Evgeny DONSKOY (RUS) defeated Antti VALLILA (FIN) 61 64
Danila ARSENOV (RUS) defeated Igor RUD (RUS) 57 64 63
Vladimir ZINYAKOV (RUS) defeated Ricards OPMANIS (LAT) 26 75 75
Andraz BEDENE (SLO) defeated Alexey TIKHONOV (RUS) 62 63
Fredric SANDBERG (SWE) defeated Tommi NISSINEN (FIN) 61 64
Krisjanis STABINS (LAT) defeated Artem KUZNETSOV (RUS) 62 64
Harri HELIOVAARA (FIN) defeated Soren WEDEGE (DEN) 75 21
Patrik ROSENHOLM (SWE) defeated Michael LINZER (AUT) 764 61
Carl SUNDBERG (NOR) defeated Bartosz JOZWIAK (POL) 63 61
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Ivan ANIKANOV (UKR) 62 46 63
Anders Jr. LINDSTROM (SWE) defeated Victor Andrei ION (ROM) 63 46 61
Sven KASPER (EST) defeated Jesse KIURU (FIN) 64 63
Sergey BELOV (RUS) defeated Andy CHIRITA (SWE) 62 61

SuperRevelation
11-04-2005, 12:30 PM
Boys Doubles 1st Round


ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) defeated KAILAHEIMO (FIN) / NISSINEN (FIN) 61 61
OPMANIS (LAT) / VINOGRADOVS (LAT) defeated SILLANPAA (FIN) / TONI (FIN) 62 46 62
ROSENHOLM (SWE) / SANDBERG (SWE) defeated MARKKULA (FIN) / POPOV (FIN) 62 64
BEDENE (SLO) / BEDENE (SLO) defeated BADILA (ROM) / ION (ROM) 61 62
BRUNNER (AUT) / LINZER (AUT) defeated PAAVOLA (FIN) / VIKMAN (FIN) 60 60
CARLSSON (SWE) / LINDSTROM (SWE) defeated FUFYGIN (RUS) / MILJEVIC (SCG) 62 763
HELIOVAARA (FIN) / VALLILA (FIN) defeated KIURU (FIN) / ZINYAKOV (RUS) 60 62
ANIKANOV (UKR) / BELOV (RUS) defeated KASPER (EST) / STABINS (LAT) 61 75

SuperRevelation
11-04-2005, 12:30 PM
Girls Singles 1st Round

Julia BONE (GBR) defeated Katarina TUOHIMAA (FIN) 766 62
Elizaveta TITOVA (RUS) defeated Melinda AKERBRANDT-BENGTSSON (SWE) 75 26 75
Eugeniya PASHKOVA (RUS) defeated Mona MANSOUR (SWE) 61 63
Ekaterina JERITSHEVA (EST) defeated Marta SIROTKINA (RUS) 46 75 63
Maria ZHARKOVA (RUS) defeated Tuule TANI (EST) 61 60
Augusta TSYBYCHEVA (RUS) defeated Cindy CHALA (FRA) 63 673 764
Annie GORANSSON (SWE) defeated Mia LIIMATAINEN (FIN) 64 64
Trina SLAPEKA (LAT) defeated Sofi-Helene WECKMAN (FIN) 62 63
Nelly CIOLKOWSKI (FRA) defeated Maya PITENINA (RUS) 64 60
Jennifer HOLMBERG (FIN) defeated Maria FAGERSTROM (FIN) 61 61
Anett SCHUTTING (EST) defeated Madeline SAARI BYSTROM (SWE) 64 63
Linda AQVIST (SWE) defeated Anja MASKALJUN (EST) 63 46 64
Elizaveta TOCHILOVSKAYA (RUS) defeated Mariya RYZHOVA (UKR) 64 62
Maria SKVORTSOVA (RUS) defeated Sabina GUNNARSSON (SWE) 75 63
Maria CHRISTENSEN (DEN) defeated Ina KAUPPILA (FIN) 64 62
Ieva IRBE (LAT) defeated Carolyn SAAN (EST) 62 62

SuperRevelation
11-04-2005, 12:30 PM
Girls Doubles 1st Round

IRBE (LAT) / SLAPEKA (LAT) defeated FAGERSTROM (FIN) / WECKMAN (FIN) 61 61
ENGSTROM (SWE) / GUNNARSSON (SWE) defeated RAZUMOVA (RUS) / SKVORTSOVA (RUS) 36 64 61
PASHKOVA (RUS) / TOCHILOVSKAYA (RUS) defeated KRUPINA (RUS) / SAARI BYSTROM (SWE) 75 64
TANI (EST) / TANI (EST) defeated JERITSHEVA (EST) / TITOVA (RUS) 26 64 64
AQVIST (SWE) / GORANSSON (SWE) defeated HJERTQUIST (SWE) / PERSSON (SWE) 63 64
TSYBYCHEVA (RUS) / ZHARKOVA (RUS) defeated SIROTKINA (RUS) / ZHILKINA (RUS) 63 63
HOLMBERG (FIN) / KAUPPILA (FIN) defeated AKERBRANDT-BENGTSSON (SWE) / MANSOUR (SWE) 61 61
BONE (GBR) / TUOHIMAA (FIN) defeated PITENINA (RUS) / SCHUTTING (EST) 62 673 64

SuperRevelation
11-05-2005, 08:16 PM
Boys Singles 2nd Round

urgen ZOPP (EST) defeated Pascal BRUNNER (AUT) 63 63
Evgeny DONSKOY (RUS) defeated Sebastian CARLSSON (SWE) 16 75 63
Danila ARSENOV (RUS) defeated Vladimir ZINYAKOV (RUS) 672 62 60
Fredric SANDBERG (SWE) defeated Andraz BEDENE (SLO) 63 46 64
Harri HELIOVAARA (FIN) defeated Krisjanis STABINS (LAT) 62 674 62
Carl SUNDBERG (NOR) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 64 64
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Anders Jr. LINDSTROM (SWE) 62 63
Sven KASPER (EST) defeated Sergey BELOV (RUS) 763 62

SuperRevelation
11-05-2005, 08:19 PM
Quarterfinal

Jurgen ZOPP (EST) defeated Evgeny DONSKOY (RUS) 63 75
Danila ARSENOV (RUS) defeated Fredric SANDBERG (SWE) 61 63
Carl SUNDBERG (NOR) defeated Harri HELIOVAARA (FIN) 60 61
Mikhail FUFYGIN (RUS) defeated Sven KASPER (EST) 764 62

SuperRevelation
11-05-2005, 08:19 PM
Semifinal

Jurgen ZOPP (EST) defeated Danila ARSENOV (RUS) 64 61
Carl SUNDBERG (NOR) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) 62 763

SuperRevelation
11-05-2005, 08:29 PM
Final

Jurgen ZOPP (EST) defeated Carl SUNDBERG (NOR) 762 62

SuperRevelation
11-05-2005, 08:29 PM
Boys Doubles Quarterfinal

ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) defeated OPMANIS (LAT) / VINOGRADOVS (LAT) 671 62 63
BEDENE (SLO) / BEDENE (SLO) defeated ROSENHOLM (SWE) / SANDBERG (SWE)
CARLSSON (SWE) / LINDSTROM (SWE) defeated BRUNNER (AUT) / LINZER (AUT) 75 64
ANIKANOV (UKR) / BELOV (RUS) defeated HELIOVAARA (FIN) / VALLILA (FIN) 764 61

SuperRevelation
11-05-2005, 08:31 PM
Semifinal

ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) defeated BEDENE (SLO) / BEDENE (SLO) 75 63
ANIKANOV (UKR) / BELOV (RUS) defeated CARLSSON (SWE) / LINDSTROM (SWE) 62 63

SuperRevelation
11-05-2005, 08:31 PM
Final

ANIKANOV (UKR) / BELOV (RUS) defeated ARSENOV (RUS) / DONSKOY (RUS) 63 62

SuperRevelation
11-05-2005, 08:32 PM
Girls Singles 2nd Round

Julia BONE (GBR) defeated Elizaveta TITOVA (RUS) 60 64
Eugeniya PASHKOVA (RUS) defeated Ekaterina JERITSHEVA (EST) 64 46 62
Maria ZHARKOVA (RUS) defeated Augusta TSYBYCHEVA (RUS) 64 75
Trina SLAPEKA (LAT) defeated Annie GORANSSON (SWE) 61 60
Nelly CIOLKOWSKI (FRA) defeated Jennifer HOLMBERG (FIN) 63 46 75
Linda AQVIST (SWE) defeated Anett SCHUTTING (EST) 61 62
Elizaveta TOCHILOVSKAYA (RUS) defeated Maria SKVORTSOVA (RUS) 46 61 765
Ieva IRBE (LAT) defeated Maria CHRISTENSEN (DEN) 61 60

SuperRevelation
11-05-2005, 08:33 PM
Quarterfinal

Eugeniya PASHKOVA (RUS) defeated Julia BONE (GBR) 64 64
Maria ZHARKOVA (RUS) defeated Trina SLAPEKA (LAT) 60 75
Linda AQVIST (SWE) defeated Nelly CIOLKOWSKI (FRA) 763 60
Ieva IRBE (LAT) defeated Elizaveta TOCHILOVSKAYA (RUS) 62 64

SuperRevelation
11-05-2005, 08:33 PM
Semifinal

Eugeniya PASHKOVA (RUS) defeated Maria ZHARKOVA (RUS) 61 64
Ieva IRBE (LAT) defeated Linda AQVIST (SWE) 63 61

SuperRevelation
11-05-2005, 08:33 PM
Final

Eugeniya PASHKOVA (RUS) defeated Ieva IRBE (LAT) 63 26 62

SuperRevelation
11-05-2005, 08:34 PM
Girls Doubles Quarterfinal


IRBE (LAT) / SLAPEKA (LAT) defeated ENGSTROM (SWE) / GUNNARSSON (SWE) 63 75
PASHKOVA (RUS) / TOCHILOVSKAYA (RUS) defeated TANI (EST) / TANI (EST) 62 61
TSYBYCHEVA (RUS) / ZHARKOVA (RUS) defeated AQVIST (SWE) / GORANSSON (SWE) 62 62
BONE (GBR) / TUOHIMAA (FIN) defeated HOLMBERG (FIN) / KAUPPILA (FIN) 63 763

SuperRevelation
11-05-2005, 08:34 PM
Semifinal

PASHKOVA (RUS) / TOCHILOVSKAYA (RUS) defeated IRBE (LAT) / SLAPEKA (LAT) 64 57 64
TSYBYCHEVA (RUS) / ZHARKOVA (RUS) defeated BONE (GBR) / TUOHIMAA (FIN) 762 63

SuperRevelation
11-05-2005, 08:36 PM
Final

TSYBYCHEVA (RUS) / ZHARKOVA (RUS) defeated PASHKOVA (RUS) / TOCHILOVSKAYA (RUS) 62 64