Qualifying Draw [Archive] - MensTennisForums.com

Qualifying Draw

keqtqiadv
10-21-2005, 06:44 PM
Quallifying Draw released: here (http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=/en/common/TrackIt.asp?file=/posting/2005/568/QS.pdf)

keqtqiadv
10-21-2005, 06:53 PM
(1)BJORKMAN, Jonas SWE vs bye
TSVINARIA,Temur RUS vs LEDOVSKIKH, Mikhail RUS
THOMAS, Jim USA vs ELGIN, Michail RUS
bye vs (7)IVANOV-SMOLENSKY, Kirill RUS

(2)VANEK, Jiri CZE vs bye
(WC)MUZIL, Gregory RUS vs FYRSTENGERG, Mariusz POL
KNOWLE, Julian AUT vs LIFSHITS, Mikhail RUS
bye vs (5)BORETTI, Stian NOR

(3)GABASHVILLI, Teimuraz RUS vs bye
(WC)SYROV, Ivan RUS vs bye
bye vs (WC)CHUKHLEB, Greorgy RUS
bye vs (6)ANDERSEN, Jan Frode NOR

(4)STAKHOVSKY, Sergiy UKR vs bye
OUVAROV, Michael GBR vs RUDINEV, Valery RUS
SMIRNOV, Evgueni RUS vs FRIEDL, Leos CZE
bye vs (8)IVANOV, Pavel RUS

keqtqiadv
10-21-2005, 06:54 PM
Go Jonas!

ae wowww
10-21-2005, 06:54 PM
Vamos!
Jim Thomas :D

Nathaliia
10-21-2005, 09:42 PM
Frytka :wavey: :yeah: :D :D :D :D :D
Gaba :rocker2:

+alonso
10-21-2005, 10:23 PM
Why 2 unseeded players who got a WC has bye in the first round.. That's funny :lol:

Scotso
10-21-2005, 11:32 PM
Good luck Sergiy Stakhovsky :D

and Jim Thomas ;)

Mara_M
10-22-2005, 09:15 AM
davai all russians players...especially gabashvilli;)

Björki
10-22-2005, 12:04 PM
KOm igen Jonas :bounce:

Mara_M
10-22-2005, 12:20 PM
:bounce:

Chris Seahorse
10-22-2005, 02:53 PM
Good luck to Stakhovsky and Fyrstenberg

Mara_M
10-22-2005, 02:58 PM
results:bounce:?

smucav
10-24-2005, 12:58 AM
First Round
(1)Jonas Bjorkman (SWE) bye
Mikhail Ledovskikh (RUS) d. Temur Tsvinaria (RUS) 6-1 6-2
Michail Elgin (RUS) d. Jim Thomas (USA) 6-2 7-5
(7)Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) bye
(2)Jiri Vanek (CZE) bye
Marisuz Fyrstenberg (POL) d. (WC)Gregory Muzil (RUS) 6-2 6-2
Julian Knowle (AUT) d. Mikhail Lifshits (RUS) 6-2 6-1
(5)Stian Boretti (NOR) bye
(3)Teimuraz Gabashvili (RUS) bye
(WC)Ivan Syrov (RUS) bye
(WC)Georgy Tchoukhleb (RUS) bye
(6)Jan Frode Andersen (NOR) bye
(4)Sergey Stakhovsky (UKR) bye
Valery Rudnev (RUS) d. Michael Ouvarov (GBR) 7-5 2-6 7-5
Leos Friedl (CZE) d. Evgueni Smirnov (RUS) 6-3 6-0
(8)Pavel Ivanov (RUS) bye

Second Round
(1)Jonas Bjorkman (SWE) d. Mikhail Ledovskikh (RUS) 6-1 6-3
(7)Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) d. Michail Elgin (RUS) 1-6 6-4 7-6(3)
(2)Jiri Vanek (CZE) d. Marisuz Fyrstenberg (POL) 6-3 6-4
(5)Stian Boretti (NOR) d. Julian Knowle (AUT) 7-5 6-4
(3)Teimuraz Gabashvili (RUS) d. (WC)Ivan Syrov (RUS) 6-2 6-0
(6)Jan Frode Andersen (NOR) d. (WC)Georgy Tchoukhleb (RUS) 6-1 6-2
(4)Sergey Stakhovsky (UKR) d. Valery Rudnev (RUS) 6-3 6-2
Leos Friedl (CZE) d. (8)Pavel Ivanov (RUS) 6-4 6-4

Qualifying Round
(1)Jonas Bjorkman (SWE) d. (7)Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) 6-0 6-1
(2)Jiri Vanek (CZE) d. (5)Stian Boretti (NOR) 6-7(4) 6-1 6-3
(3)Teimuraz Gabashvili (RUS) d. (6)Jan Frode Andersen (NOR) 7-6(5) 6-4
(4)Sergey Stakhovsky (UKR) d. Leos Friedl (CZE) 6-1 6-3