Tuesday Order of Play [Archive] - MensTennisForums.com

Tuesday Order of Play

cheliste
08-26-2003, 07:09 AM
Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Aniko Kapros (HUN) vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Chang (USA) vs. Fernando Gonzalez (CHI)[15]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Andre Agassi (USA)[1] vs. Alex Corretja (ESP)

Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[6] vs. Cristina Torrens Valero (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Tim Henman (GBR) vs. Andy Roddick (USA)[4]

Armstrong - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[11] vs. Cyril Saulnier (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Vincent Spadea (USA)[32] vs. Flavio Saretta (BRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Maria Sharapova (RUS) vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Gustavo Kuerten (BRA)[14] vs. Dmitry Tursunov (RUS)

Grandstand - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Dokic (YUG)[22] vs. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Kristof Vliegen (BEL) vs. Yevgeny Kafelnikov (RUS)[28]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Emilie Loit (FRA) vs. Alexandra Stevenson (USA)[31]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL) vs. Olivier Rochus (BEL)
5. Men's Singles - 1st Rnd.
Jeff Salzenstein (USA) vs. Hicham Arazi (MAR)

Court 10 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[15] vs. Conchita Martinez Granados (ESP)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN) vs. Magdalena Maleeva (BUL)[10]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Nicolas Kiefer (GER) vs. Franco Squillari (ARG)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Raemon Sluiter (NED) vs. Albert Costa (ESP)[25]

Court 11 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Rainer Schuettler (GER)[8] vs. Wayne Arthurs (AUS)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Tina Pisnik (SLO) vs. Angela Haynes (USA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Boutter (FRA) vs. Sjeng Schalken (NED)[12]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Alena Vaskova (CZE) vs. Elena Dementieva (RUS)[11]
5. Women's Singles - 1st Rnd.
Ma. Emilia Salerni (ARG) vs. Silvia Farina Elia (ITA)[20]

Court 4 - 4:00 PM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Marissa Irvin (USA) vs. Martina Sucha (SVK)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Felix Mantilla (ESP)[21] vs. Ivo Karlovic (CRO)

Court 6 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Yulia Beygelzimer (UKR) vs. Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)[29] vs. Radek Stepanek (CZE)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Claudine Schaul (LUX) vs. Anna Pistolesi (ISR)[21]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Elena Bovina (RUS)[16] vs. Ludmila Cervanova (SVK)
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Chris Haggard (RSA)[13]
Donald Johnson (USA)[13]
vs. Scott Humphries (USA)
Mark Merklein (BAH)

Court 7 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Justin Gimelstob (USA) vs. Dominik Hrbaty (SVK)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[7] vs. Henrieta Nagyova (SVK)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS) vs. Carly Gullickson (USA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Ivan Ljubicic (CRO) vs. Paul-Henri Mathieu (FRA)

Court 8 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Mary Pierce (FRA) vs. Stephanie Gehrlein (GER)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA) vs. Fabrice Santoro (FRA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Werner Eschauer (AUT) vs. Agustin Calleri (ARG)[19]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Samantha Reeves (USA) vs. Iveta Benesova (CZE)

Court 9 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Marie-Gaianeh Mikaelian (SUI)[32] vs. Marlene Weingartner (GER)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA) vs. Mara Santangelo (ITA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Shenay Perry (USA) vs. Amy Frazier (USA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Olivier Mutis (FRA) vs. Alberto Martin (ESP)

Court 13 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Yoon Jeong Cho (KOR) vs. Magui Serna (ESP)[30]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Karol Beck (SVK) vs. Nicolas Lapentti (ECU)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[23] vs. Bethanie Mattek (USA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Jill Craybas (USA) vs. Nicole Pratt (AUS)
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jurgen Melzer (AUT)
Filippo Volandri (ITA)
vs. Simon Aspelin (SWE)
Massimo Bertolini (ITA)

Court 14 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Tian Tian Sun (CHN) vs. Saori Obata (JPN)
followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Tomas Behrend (GER)
Mikhail Youzhny (RUS)
vs. Joshua Eagle (AUS)[10]
Jared Palmer (USA)[10]

3. Men's Singles - 1st Rnd.
Christophe Rochus (BEL) vs. John van Lottum (NED)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]
vs. Albert Portas (ESP)
Tommy Robredo (ESP)

Court 15 - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jose Acasuso (ARG)
Gaston Gaudio (ARG)
vs. Lucas Arnold (ARG)[15]
Mariano Hood (ARG)[15]

followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Gala Leon Garcia (ESP) vs. Virginie Razzano (FRA)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Andrei Olhovskiy (RUS)
Sargis Sargsian (ARM)
vs. Anthony Dupuis (FRA)
Hyung-Taik Lee (KOR)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Luis Horna (PER) vs. Lars Burgsmuller (GER)

Court 17 - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Dally Randriantefy (MAD) vs. Silvija Talaja (CRO)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Stephanie Foretz (FRA) vs. Antonella Serra Zanetti (ITA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Arantxa Parra (ESP) vs. Klara Koukalova (CZE)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Tatiana Perebiynis (UKR) vs. Marta Marrero (ESP)
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)
Graydon Oliver (USA)
vs. David Adams (RSA)
Andrew Kratzmann (AUS)

Court 18 - 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Roko Karanusic (CRO) vs. Juan Ignacio Chela (ARG)[33]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Maureen Drake (CAN) vs. Katarina Srebotnik (SLO)[33]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[29] vs. Eva Fislova (SVK)
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Black (ZIM)[9]
Kevin Ullyett (ZIM)[9]
vs. David Ferrer (ESP)
Fernando Vicente (ESP)

Doris Loeffel
08-26-2003, 09:04 AM
hmmm somehow I knew it that I have to wait an other day for my

good luck Roger ;)

Mrs. B
08-26-2003, 09:51 AM
Good luck then to Manu & MGM!!! ;)

TheBoiledEgg
08-26-2003, 11:19 AM
good luck

Zhenya :D :D
Gonzo :)
Alex C :)
Dmitry :) vs Guga :eek:
Kiefer :)
Felix :)
Wayne :devil:

Shadow
08-26-2003, 11:21 AM
Good Luck

Gonzo
Tim :devil: :devil:
Yevgeny
Rainer
Boutter
Lopez

dagmar7
08-26-2003, 01:00 PM
Good luck to:

Hicham Arazi :)
Gustavo Kuerten :)
Paul-Henri Mathieu :)
Olivier Rochus :)

:bounce:

RaVeR
08-26-2003, 01:17 PM
Good luck to:

Ivan Ljubicic
Ivo Karlovic
Roko Karanusic
and...Silvija Talaja;)

Feliciano López
08-26-2003, 02:26 PM
Good luck, Feli !!!

maratski
08-26-2003, 02:39 PM
Go Tim ;)