Student games [Archive] - MensTennisForums.com

Student games

nitsansh
08-12-2005, 08:33 AM
Well... it's not a challenger but I find no proper place for it...

Singles draw:

WANG Yeu-Tzuoo (1) TPE Bye
Bye HEYL Heinrich RSA
Bye JIKUMARU Masashi JPN
MELLO Henrique BRA ALBOLOLUSHI Mahmoud UAE
METENIER Pierre FRA SUK Hyun-Joon KOR
AKKOYUN Haluk TUR ZIKAS Michalis GRE
DALTON Shane ISV Bye
Bye HUNG Lap Hei Brian (16) HKG

NIJAKI Radoslav (9) POL Bye
Bye RIHA Jan CZE
Bye FERNANDES GOMES Naidi GBS
SAAD Baloch PAK MIKLUSICAK Peter SVK
HANIBALL William NAM Bye
PEVC Peter SLO CHANG Horacio MAC
SARUNGULYAN Harutyun ARM Bye
Bye SITAK Artem (7) RUS

URBAN Filip (4) POL Bye
Bye VICTORIA Julio COL
Bye GRAMBOW Ralph GER
GAUTHAMA Ferza INA IVCHENKO Vadim KAZ
DIAZ BARRIGA Luis MEX SEARLE Robert GBR
Bye ELGABSI Mustafa LBA
ALLEN Joel HAI Bye
Bye AN Jae-Sung (13) KOR

DYACHOK Nickolai (11) UKR CHRISTOU Lefteris CYP
Bye RAZAFIMAHATI Dina MAD
Bye GYELTSHEN Yonten BHU
SCHARER Marc SUI BRIDI Nicolas Karim LIB
BAHAA EL DIN Mahmoud EGY HUI Cheuk Wai Jack HKG
Bye SOFYAN Harutyun ARM
OTHUSITSE Nonofo BOT Bye
Bye MADJAROVSKI Darko (5) SCG

YAROSHENKO Serhiy (6) UKR Bye
Bye BAHROUZYAM Omar UAE
Bye MARTINEZ Dimitrio MEX
Bye CHAN Ka Lok MAC
TRUSENDI Walter ITA SHERAB Jigme BHU
TANIK Esat TUR SPENCE Warwic RSA
BERTHE Philippe BEL Bye
Bye KIRILLOV Evgeny (12) RUS

SCHULHAUSER Martin (15) CZE Bye
Bye HMAYEN Abdulmonem LBA
Bye KUNTH Florian GER
SWINNEN Sven SUI
DOWIE Dwayne NAM GAETJENS Gael HAI
Bye MORSY Ahmed EGY
GEORGE Thomas AUS Bye
FOY Warwick NZL CHEN Ti (3) TPE

CRUGNOLA Marco (8) ITA Bye
Bye DANG Hong Anh VIE
Bye OSTAPENKO Artym KAZ
Bye MCFARLANE Whitney ISV
Bye RIYANTO Enrico Satria INA
MATHHONSI Allen SWZ MLAKAR Miha SLO
FORCELLINI William SMR Bye
Bye CIRIC Nikola (10) SCG

MIYAZAKI Yasuo (14) JPN Bye
Bye NICO DJU Jose GBS
Bye PEIRIS Roshan SRI
EVANS Jaime GBR NOMAN Yahya PAK
ROSA NETO Orlando BRA NTALIAS Aristotelis GRE
Bye CAKCIRI Genci ALB
DHARMASIRI Lahiru SRI Bye
Bye BRUTHANS Viktor (2) SVK

Matches start Friday Aug 12th

Tenisci
08-16-2005, 12:09 PM
it is not student games, university olympics held in Izmir Turkey

the draws in www.universiadeizmir.org :)

nitsansh
08-17-2005, 01:42 AM
First Round
(1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) bye
Mashashi Jikumaru (JPN) bye
Hyun-Joon Suk (KOR) d. Peter Miklusicak (SVK) 6-3 6-2
Luis Diaz-Barriga (MEX) bye
Naidi Fernandes-Gomes (GBS) bye
Robert Searle (GBR) bye
Joel Allen (HAI) d. Dwayne Dowie (NAM) 6-2 6-3
(15)Martin Schulhauser (CZE) bye
(10)Nikola Ciric (SCG) bye
Vadim Ivchenko (KAZ) bye
Miha Mlakar (SLO) d. Michalis Zikas (GRE) w/o
Yahya Noman (PAK) bye
Haluk Akkoyun (TUR) d. Roshan Peiris (SRI) 6-1 6-3
Harutyun Sarungulyan (ARM) bye
Mahmoud Bahaa El Din (EGY) d. Enrico Riyanto (INA) 6-4 6-1
(8)Marco Crugnola (ITA) bye
(4)Filip Urban (POL) bye
Horacio Chang (MAC) bye
Marc Scharer (SUI) d. Orlando Rosa-Neto (BRA) 6-1 6-4
Mustafa El Gabsi (LBA) bye
Omar Bahrouzyan (UAE) bye
Yonten Gyeltshen (BHU) bye
Pierre Metenier (FRA) d. Whitney McFarlane (ISV) 6-1 6-1
(16)Brian Hung (HKG) bye
(12)Evgeni Kirillov (RUS) bye
Heinrich Heyl (RSA) bye
Florian Kunth (GER) d. Anuwat Dalodom (THA) 6-4 2-6 6-3
William Forcellini (SMR) bye
Julio Victoria (COL) d. Hong-Anh Dang (VIE) w/o
Warwick Foy (NZL) bye
Thomas George (AUS) d. Philippe Berthe (BEL) 7-5 6-1
(6)Sergei Yaroshenko (UKR) bye
(7)Dmitri Sitak (RUS) bye
Walter Trusendi (ITA) bye
Jan Riha (CZE) d. Cheuk-Wai Hui (HKG) 6-7 6-3 6-3
Dimitrio Martinez (MEX) bye
Esat Tanik (TUR) d. Jose Nico-Dju (GBS) w/o
Jamie Evans (GBR) bye
Gael Gaetjens (HAI) d. William Haniball (NAM) 6-1 6-1
(9)Radoslaw Nijaki (POL) bye
(14)Yasuo Miyazaki (JPN) bye
Artem Ostapenko (KAZ) bye
Peter Pevc (SLO) d. Aristotelis Ntalias (GRE) w/o
Baloch Saad (PAK) bye
Harutyun Sofyan (ARM) d. Lahiru Dharmasiri (SRI) 6-0 6-0
Ferza Gauthama (INA) bye
Ahmed Shebl Morsy (EGY) d. Ka-Lok Chan (MAC) 6-0 6-0
(3)Ti Chen (TPE) bye
(5)Darko Madjarovski (SCG) bye
Henrique Mello (BRA) bye
Swen Swinnen (SUI) d. Abdulmonem Hmayen (LBA) w/o
Mahmoud-Nader Al Balushi (UAE) bye
Jigme Sherab (BHU) bye
Sebastien Kosak (FRA) bye
Warwic Spence (RSA) d. Shane Dalton (ISR) 6-0 6-1
(11)Nick Dyachok (UKR) bye
(13)Jae-Sung An (KOR) bye
Ralph Grambow (GER) bye
Kirati Siributwong (THA) d. Allen Mathhonski (SWZ) 6-1 4-6 6-0
Lefteris Christou (CYP) bye
Nonofo Othusitse (BOT) bye
Dina Razafaimahatitratra (MAD) d. Genci Cakciri (ALB) 6-2 6-3
Nicolas Karim Bridi (LIB) bye
(2)Victor Bruthans (SVK) bye

Second Round
(1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. Mashashi Jikumaru (JPN) 7-6(6) 1-6 6-1
Hyun-Joon Suk (KOR) d. Luis Diaz-Barriga (MEX) 6-1 3-6 6-4
Robert Searle (GBR) d. Naidi Fernandes-Gomes (GBS) w/o
(15)Martin Schulhauser (CZE) d. Joel Allen (HAI) 6-3 6-2
(10)Nikola Ciric (SCG) d. Vadim Ivchenko (KAZ) 6-0 6-0
Miha Mlakar (SLO) d. Yahya Noman (PAK) 6-1 6-1
Haluk Akkoyun (TUR) d. Harutyun Sarungulyan (ARM)6-3 6-4
(8)Marco Crugnola (ITA) d. Mahmoud Bahaa El Din (EGY) 6-3 6-3
(4)Filip Urban (POL) d. Horacio Chang (MAC) 6-0 6-2
Marc Scharer (SUI) d. Mustafa El Gabsi (LBA) w/o
Omar Bahrouzyan (UAE) d. Yonten Gyeltshen (BHU) 6-1 6-0
Pierre Metenier (FRA) d. (16)Brian Hung (HKG) 6-1 6-4
(12)Evgeni Kirillov (RUS) d. Heinrich Heyl (RSA) 6-4 7-6(13)
Florian Kunth (GER) d. William Forcellini (SMR) 6-2 6-2
Julio Victoria (COL) d. Warwick Foy (NZL) 6-2 6-3
(6)Sergei Yaroshenko (UKR) d. Thomas George (AUS) 1-6 6-1 6-3
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. Walter Trusendi (ITA) w/o
Jan Riha (CZE) d. Dimitrio Martinez (MEX) 6-4 6-2
Esat Tanik (TUR) d. Jamie Evans (GBR) 6-3 6-4
(9)Radoslaw Nijaki (POL) d. Gael Gaetjens (HAI) 6-4 6-2
(14)Yasuo Miyazaki (JPN) d. Artem Ostapenko (KAZ) 6-1 6-0
Peter Pevc (SLO) d. Baloch Saad (PAK) 6-2 6-1
Ferza Gauthama (INA) d. Harutyun Sofyan (ARM) 7-5 6-3
(3)Ti Chen (TPE) d. Ahmed Shebl Morsy (EGY) 6-1 6-4
(5)Darko Madjarovski (SCG) d. Henrique Mello (BRA) 7-6(3) 6-3
Swen Swinnen (SUI) d. Mahmoud-Nader Al Balushi (UAE) 6-0 6-3
Sebastien Kosak (FRA) d. Jigme Sherab (BHU) 6-0 6-0
(11)Nick Dyachok (UKR) d. Warwic Spence (RSA) 6-4 6-2
(13)Jae-Sung An (KOR) d. Ralph Grambow (GER) 6-1 5-7 6-4
Kirati Siributwong (THA) d. Lefteris Christou (CYP) 6-2 7-6(10)
Dina Razafaimahatitratra (MAD) d. Nonofo Othusitse (BOT) 6-0 6-0
(2)Victor Bruthans (SVK) d. Nicolas Karim Bridi (LIB) w/o

Doubles

First Round
Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) bye
Joel Allen/Gael Gaetjens (HAI) d. Shane Dalton/Whitney McFarlane (ISR) 6-0 6-2
Cheuk-Wai Hui/Brian Hung (HKG) bye
Weerapat Doakmaiklee/Kirati Siributwong (THA) bye
Henrique Mello/Orlando Rosa-Neto (BRA) bye
Bora Gerceker/Esat Tanik (TUR) bye
Gregoire Burquier/Sebastien Kosak (FRA) bye
Ralph Grambow/Florian Kunth (GER) bye
Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) bye
Harutyun Sarungulyan/Harutyun Sofyan (ARM) bye
Ka-Lok Chan/Horacio Chang (MAC) bye
Yahya Noman/Baloch Saad (PAK) bye
Keng-I Lin/Tai-Wei Liu (TPE) bye
Dwayne Dowie/William Haniball (NAM) bye
Jamie Evans/Robert Searle (GBR) bye
Joji Miyao/Yasuo Miyazaki (JPN) bye
Nick Dyachok/Sergei Yaroshenko (UKR) bye
Heinrich Heyl/Siyabulela Nkachela (RSA) bye
Aristotelis Ntalias/Michalis Zikas (GRE) bye
Marc Scharer/Swen Swinnen (SUI) bye
Petr Olsak/Martin Schulhauser (CZE) bye
Yonten Gyeltshen/Jigme Sherab (BHU) bye
Yong-Bum Seo/Hyun-Joon Suk (KOR) bye
Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) bye
Luis Diaz-Barriga/Victor Romero (MEX) bye
Miha Mlakar/Peter Pevc (SLO) bye
Vadim Ivchenko/Artem Ostapenko (KAZ) bye
Dilanka Jayasundera/Roshan Peiris (SRI) bye
Mahmoud Bahaa El Din/Ahmed Shebl Morsy (EGY) bye
Ghanem Al Hassani/Omar Bahrouzyan (UAE) bye
Ferza Gauthama/Enrico Riyanto (INA) bye
Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) bye

Second Round
Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) vs Joel Allen/Gael Gaetjens (HAI)
Cheuk-Wai Hui/Brian Hung (HKG) vs Weerapat Doakmaiklee/Kirati Siributwong (THA)
Bora Gerceker/Esat Tanik (TUR) vs Henrique Mello/Orlando Rosa-Neto (BRA)
Ralph Grambow/Florian Kunth (GER) vs Gregoire Burquier/Sebastien Kosak (FRA)
Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) vs Harutyun Sarungulyan/Harutyun Sofyan (ARM)
Yahya Noman/Baloch Saad (PAK) d. Ka-Lok Chan/Horacio Chang (MAC) 6-2 6-1
Keng-I Lin/Tai-Wei Liu (TPE) d. Dwayne Dowie/William Haniball (NAM) 6-4 6-2
Joji Miyao/Yasuo Miyazaki (JPN) d. Jamie Evans/Robert Searle (GBR) 6-3 6-3
Nick Dyachok/Sergei Yaroshenko (UKR) vs Heinrich Heyl/Siyabulela Nkachela (RSA)
Marc Scharer/Swen Swinnen (SUI) vs Aristotelis Ntalias/Michalis Zikas (GRE)
Petr Olsak/Martin Schulhauser (CZE) vs Yonten Gyeltshen/Jigme Sherab (BHU)
Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) vs Yong-Bum Seo/Hyun-Joon Suk (KOR)
Luis Diaz-Barriga/Victor Romero (MEX) vs Miha Mlakar/Peter Pevc (SLO)
Vadim Ivchenko/Artem Ostapenko (KAZ) d. Dilanka Jayasundera/Roshan Peiris (SRI) 7-6(2) 6-1
Mahmoud Bahaa El Din/Ahmed Shebl Morsy (EGY) vs Ghanem Al Hassani/Omar Bahrouzyan (UAE)
Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) vs Ferza Gauthama/Enrico Riyanto (INA)

nitsansh
08-23-2005, 12:13 AM
Third Round
(1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. Hyun-Joon Suk (KOR) 7-5 6-1
(15)Martin Schulhauser (CZE) d. Robert Searle (GBR) 7-6(2) 6-3
(10)Nikola Ciric (SCG) d. Miha Mlakar (SLO) 6-3 6-3
Haluk Akkoyun (TUR) d. (8)Marco Crugnola (ITA) 6-7(3) 6-4 6-4
(4)Filip Urban (POL) d. Marc Scharer (SUI) 6-4 6-7(6) 6-2
Pierre Metenier (FRA) d. Omar Bahrouzyan (UAE) 6-2 6-4
(12)Evgeni Kirillov (RUS) d. Florian Kunth (GER) 6-1 7-6(0)
(6)Sergei Yaroshenko (UKR) d. Julio Victoria (COL) 6-3 6-0
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. Jan Riha (CZE) 2-6 6-2 6-4
(9)Radoslaw Nijaki (POL) d. Esat Tanik (TUR) 6-2 6-2
(14)Yasuo Miyazaki (JPN) d. Peter Pevc (SLO) 7-6(3) 6-0
(3)Ti Chen (TPE) d. Ferza Gauthama (INA) 6-1 6-1
(5)Darko Madjarovski (SCG) d. Swen Swinnen (SUI) 7-6(6) 6-2
Sebastien Kosak (FRA) d. (11)Nick Dyachok (UKR) 6-4 6-4
(13)Jae-Sung An (KOR) d. Kirati Siributwong (THA) 6-1 6-2
(2)Victor Bruthans (SVK) d. Dina Razafaimahatitratra (MAD) 6-0 6-2

Fourth Round
(1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. (15)Martin Schulhauser (CZE) 7-6(2) 6-4
(10)Nikola Ciric (SCG) d. Haluk Akkoyun (TUR) 6-3 7-5
Pierre Metenier (FRA) d. (4)Filip Urban (POL) 6-4 6-4
(12)Evgeni Kirillov (RUS) d. (6)Sergei Yaroshenko (UKR) 6-2 6-4
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. (9)Radoslaw Nijaki (POL) 3-6 6-4 8-6
(3)Ti Chen (TPE) d. (14)Yasuo Miyazaki (JPN) 3-6 7-6(3) 6-0
Sebastien Kosak (FRA) d. (5)Darko Madjarovski (SCG) 6-2 1-6 6-3
(2)Victor Bruthans (SVK) d. (13)Jae-Sung An (KOR) 7-5 6-4

Quarterfinals
(1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. (10)Nikola Ciric (SCG) 6-3 6-4
(12)Evgeni Kirillov (RUS) d. Pierre Metenier (FRA) 6-3 6-2
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. (3)Ti Chen (TPE) 1-6 6-4 6-1
Sebastien Kosak (FRA) d. (2)Victor Bruthans (SVK) 6-7(5) 7-6(5) 6-2

Semifinals
(12)Evgeni Kirillov (RUS) d. (1)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) 7-5 6-4
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. Sebastien Kosak (FRA) 6-3 7-5

Finals
(7)Dmitri Sitak (RUS) d. (12)Evgeni Kirillov (RUS) 6-4 7-6(4)

nitsansh
08-23-2005, 12:14 AM
Doubles

Second Round
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Joel Allen/Gael Gaetjens (HAI) 3-6 6-2 6-2
Cheuk-Wai Hui/Brian Hung (HKG) d. Weerapat Doakmaiklee/Kirati Siributwong (THA) 7-5 7-5
Bora Gerceker/Esat Tanik (TUR) d. Henrique Mello/Orlando Rosa-Neto (BRA) 6-2 6-2
(8)Ralph Grambow/Florian Kunth (GER) d. Gregoire Burquier/Sebastien Kosak (FRA) 6-4 6-2
(3)Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) d. Harutyun Sarungulyan/Harutyun Sofyan (ARM) 6-3 6-1
Yahya Noman/Baloch Saad (PAK) d. Ka-Lok Chan/Horacio Chang (MAC) 6-2 6-1
Keng-I Lin/Tai-Wei Liu (TPE) d. Dwayne Dowie/William Haniball (NAM) 6-4 6-2
(5)Joji Miyao/Yasuo Miyazaki (JPN) d. Jamie Evans/Robert Searle (GBR) 6-3 6-3
Heinrich Heyl/Siyabulela Nkachela (RSA) d. (6)Nick Dyachok/Sergei Yaroshenko (UKR) w/o
Marc Scharer/Swen Swinnen (SUI) d. Aristotelis Ntalias/Michalis Zikas (GRE) w/o
Petr Olsak/Martin Schulhauser (CZE) d. Yonten Gyeltshen/Jigme Sherab (BHU) 6-0 6-1
(4)Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) d. Yong-Bum Seo/Hyun-Joon Suk (KOR) 6-2 6-2
(7)Luis Diaz-Barriga/Victor Romero (MEX) d. Miha Mlakar/Peter Pevc (SLO) 6-0 6-2
Vadim Ivchenko/Artem Ostapenko (KAZ) d. Dilanka Jayasundera/Roshan Peiris (SRI) 7-6(2) 6-1
Mahmoud Bahaa El Din/Ahmed Shebl Morsy (EGY) d. Ghanem Al Hassani/Omar Bahrouzyan (UAE) 6-2 6-1
(2)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) d. Ferza Gauthama/Enrico Riyanto (INA) 6-1 6-4

Third Round
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Cheuk-Wai Hui/Brian Hung (HKG) 6-7(3) 6-3 6-3
Bora Gerceker/Esat Tanik (TUR) d. (8)Ralph Grambow/Florian Kunth (GER) 7-5 4-6 6-4
(3)Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) d. Yahya Noman/Baloch Saad (PAK) 6-1 6-3
(5)Joji Miyao/Yasuo Miyazaki (JPN) d. Keng-I Lin/Tai-Wei Liu (TPE) 6-4 6-4
Marc Scharer/Swen Swinnen (SUI) d. Heinrich Heyl/Siyabulela Nkachela (RSA) 6-1 7-6(5)
(4)Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) d. Petr Olsak/Martin Schulhauser (CZE) 7-6(7) 6-2
(7)Luis Diaz-Barriga/Victor Romero (MEX) d. Vadim Ivchenko/Artem Ostapenko (KAZ) 6-1 6-0
(2)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) d. Mahmoud Bahaa El Din/Ahmed Shebl Morsy (EGY) 6-4 6-3

Quarterfinals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Bora Gerceker/Esat Tanik (TUR) 6-3 6-7(6) 9-7
(3)Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) d. (5)Joji Miyao/Yasuo Miyazaki (JPN) 6-4 7-6(6)
(4)Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) d. Marc Scharer/Swen Swinnen (SUI) 6-3 6-4
(2)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) d. (7)Luis Diaz-Barriga/Victor Romero (MEX) 6-3 3-6 6-2

Semifinals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. (3)Radoslaw Nijaki/Filip Urban (POL) 6-3 6-4
(2)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) d. (4)Victor Bruthans/Peter Miklusicak (SVK) 6-3 7-6(9)

Finals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. (2)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) 3-6 6-2 9-7