Results for Group II Zonal Ties [Archive] - MensTennisForums.com

Results for Group II Zonal Ties

nitsansh
03-03-2005, 03:43 PM
Listed below are the latest results for Group II Zonal ties taking place on 4-6 March in Europe/Africa, Americas and Asia/Oceania Zone:

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II 1ST ROUND

FINLAND leads GHANA 2-0
Accra, Ghana (hard – outdoors)
Jarkko Nieminen (FIN) d. Salifu Mohamed (GHA) 61 62 61
Tuomas Ketola (FIN) d.Henry Adjei-Darko (GHA) 76(4) 57 61 40 ret.
Henry Adjei-Darko/Daniel Omaboe(GHA) v Lauri Kiiski/Tommi Lenho (FIN)
Henry Adjei-Darko (GHA) v Jarkko Nieminen (FIN)
Salifu Mohamed (GHA) v Tuomas Ketola (FIN)

GEORGIA level with BULGARIA 1-1
Sofia, Georgia (carpet – indoors)
Lado Chikhladze (GEO) d. Ivaylo Traykov (BUL) 76(5) 36 76(3) 63
Todor Enev (BUL) d. Irakli Ushangishvili (GEO) 62 63 62
Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) v Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO)
Todor Enev (BUL) v Lado Chikhladze (GEO)
Ivaylo Traykov (BUL) v Irakli Ushangishvili (GEO)

HUNGARY leads MONACO 2-0
Hodmezovasarhely, Hungary (hard – indoors)
Gergely Kisgyorgy (HUN) d. Benjamin Balleret (MON) 64 26 64 46 61
Sebo Kiss (HUN) d. Emmanuel Huessner (MON) 76(8) 57 62 76(2)
Adam Kellner/Denes Lukacs (HUN) v Guillaume Couillard/Emmanuel Heussner (MON)
Sebo Kiss (HUN) v Benjamin Balleret (MON)
Gergely Kisgyorgy (HUN) v Emmanuel Heussner (MON)

UKRAINE level with NORWAY 1-1
Kiev, Ukraine (carpet – indoors)
Jan-Frode Andersen (NOR) d. Sergei Bubka (UKR) 76(5) 63 75
Orest Tereshchuk (UKR) d. Stian Boretti (NOR) 75 67(5) 64 67(4) 62
Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen/Stian Boretti (NOR)
Orest Tereschchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen (NOR)
Sergei Bubka (UKR) v Stian Boretti (NOR)

PORTUGAL leads ESTONIA 1-0
Tallinn, Estonia (carpet – indoors)
Frederico Gil (POR) d. Mait Kunnap (EST) 76(7) 64 62
Alti Vahkal (EST) v Leonardo Tavares (POR)
Mait Kunnap/Alti Vahkal (EST) v Rui Machado/Diogo Rocha (POR)
Mait Kunnap (EST) v Leonardo Tavares (POR)
Alti Vahkal (EST) v Frederico Gil (POR)

ALGERIA v POLAND
Algiers, Algeria (clay – outdoors)
No play Friday (rain) - play resumes 10:00 Saturday
Lamine Ouahab (ALG) v Lukasz Kubot (POL)
Slimane Saoudi (ALG) v Mariusz Fyrstenberg (POL)
Lamine Ouahab/Slimane Saoudi (ALG) v Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL)
Slimane Saoudi (ALG) v Lukasz Kubot (POL)
Lamine Ouahab (ALG) v Mariusz Fyrstenberg (POL)

SLOVENIA leads COTE D’IVOIRE 2-0
Kranj, Slovenia (hard – indoors)
Grega Zemlja (SLO) d. Valentin Sanon (CIV) 64 64 75
Bostjan Osabnik (SLO) v Claude N’Goran (CIV) 61 60 26 67(5) 62
Rok Jarc/Bostjan Osabnik (SLO) v Claude N’Goran/Valentin Sanon (CIV)
Bostjan Osabnik (SLO) v Valentin Sanon (CIV)
Grega Zemlja (SLO) v Claude N’Goran (CIV)

LATVIA level with GREECE 1-1
Jurmala, Latvia (carpet - indoors)
Andis Juska (LAT) d. Konstantinos Economidis (GRE) 76(3) 76(2) 26 62
Vasilis Mazarakis (GRE) d. Ernests Gulbis (LAT) 63 64 63
Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) v Elefterios Alexiou/Alexander Jakupovic (GRE)
Andis Juska (LAT) v Vasilis Mazarakis (GRE)
Ernests Gulbis (LAT) v Konstantinos Economidis (GRE)


AMERICAS ZONE GROUP II 1ST ROUND

BRAZIL leads COLOMBIA 1-0
Bogota, Colombia (clay – outdoors)
Flavio Saretta (BRA) d. Pablo Gonzalez (COL) 62 46 64 61
Michael Quintero (COL) v Ricardo Mello (BRA)
Pablo Gonzalez/ Michael Quintero (COL) v Andre Sa/ Bruno Soares (BRA)
Pablo Gonzalez (COL) v Ricardo Mello (BRA)
Michael Quintero (COL) v Flavio Saretta (BRA)

NETHERLANDS ANTILLES level with BAHAMAS 1-1
Curacao, Netherlands Antilles (hard – outdoors)
Devon Mullings (BAH) d. Rasid Winklaar (AHO) 61 63 62
Jean-Julien Rojer (AHO) d. Marvin Rolle (BAH) 62 62 75
Raoul Behr/Jean-Julien Rojer (AHO) v Marvin Rolle/Ryan Sweeting (BAH)
Jean-Julien Rojer (AHO) v Devon Mullings (BAH)
Rasid Winklaar (AHO) v Marvin Rolle (BAH)

CUBA v URUGUAY
Havana, Cuba (hard - outdoors)
Edgar Hernandez-Perez (CUB) v Marcel Felder (URU)
Ricardo Chile-Fonte (CUB) v Pablo Cuevas (URU)
Ricardo Chile-Fonte/Sandor Martinez-Breijo (CUB) v Marcel Felder/Martin Vilarrubi (URU)
Ricardo Chile-Fonte (CUB) v Marcel Felder (URU)
Edgar Hernandez-Perez (CUB) v Pablo Cuevas (URU)

JAMAICA leads DOMINICAN REPUBLIC 1-0
Kingston, Jamaica (hard – outdoors)
Ryan Russell (JAM) d. Victor Estrella (DOM) 67(4) 62 62 61
Scott Willinsky (JAM) v Johnson Garcia (DOM)
Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM) v Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM)
Ryan Russell (JAM) v Johnson Garcia (DOM)
Scott Willinsky (JAM) v Victor Estrella (DOM)


ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND leads KAZAKHSTAN 2-0
Auckland, New Zealand (hard – indoors)
Mark Nielsen (NZL) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 60 62 63
GD Jones (NZL) d. Alexey Kedriouk (KAZ) 63 64 64
Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) v Alexey Kedriouk/Dmitri Makeyev (KAZ)
Mark Nielsen (NZL) v Alexey Kedriouk (KAZ)
GD Jones (NZL) v Dmitri Makeyev (KAZ)

KUWAIT leads IRAN 2-0
Tehran, Iran (clay – outdoors)
Abdullah Magdas (KUW) d. Ashkan Shokoofi (IRI) 76(7) 75 63
Mohammed Al Ghareeb (KUW) d. Anoosha Shahgholi (IRI) 75 76(5) 63
Ashkan Shokoofi/Akbar Taheri (IRI) v Mohammed Al Ghareeb/Mohamed-Khaliq Siddiq (KUW)
Ashkan Shokoofi (IRI) v Mohammed Al Ghareeb (KUW)
Anoosha Shahgholi (IRI) v Abdullah Magdas (KUW)

PACIFIC OCEANIA leads LEBANON 2-0
Lautoka, Fiji Islands (hard – outdoors)
Michael Leong (POC) d. Patrick Chucri (LIB) 63 26 63 57 30 ret.
Juan Langton (POC) d. Karim Alayli (LIB) 67(6) 63 61 75
Brett Baudinet/Cyril Jacobe (POC) v Patrick Chucri/Jicham Zaatini (LIB)
Michael Leong (POC) v Karim Alayli (LIB)
Juan Langton (POC) v Patrick Chucri (LIB)

PHILIPPINES level with KOREA, REP. 1-1
Manila, Philippines (clay – indoors)
Patrick Tierro (PHI) d. Hyun-Joon Suk (KOR) 75 75 64
Woong-Sun Jun (KOR) d. Johnny Arcilla (PHI) 64 36 76(7) 46 64
Rolando Ruel/Joseph Victorino (PHI) v Hee-Seok Chung/Dong-Hyun Kim (KOR)
Patrick Tierro (PHI) v Woong-Sun Jun (KOR)
Johnny Arcilla (PHI) v Hyun-Joon Suk (KOR)

User id 7816
03-03-2005, 04:22 PM
Sofia, Georgia (carpet – indoors)
the possibility of Sofia being in Georgia is
almost as small as the possibility of Bulgaria
ever making the World group.
;)

nitsansh
03-03-2005, 04:29 PM
So where is it??? :confused:

User id 7816
03-03-2005, 04:39 PM
in Bulgaria ;)

eka
03-04-2005, 01:46 PM
in Bulgaria ;)
do you know where is live scores of GEORGIA vs. BULGARIA?? :confused:

nitsansh
03-04-2005, 03:03 PM
updated Friday 3PM GMT

nitsansh
03-04-2005, 04:54 PM
updated 5PM GMT

User id 7816
03-04-2005, 06:38 PM
do you know where is live scores of GEORGIA vs. BULGARIA?? :confused:

I dont think there's such thing existing :rolleyes: but I got some pix if anyones interested :lol:

nitsansh
03-04-2005, 07:27 PM
updated 7.20PM GMT

nitsansh
03-04-2005, 09:20 PM
updated 9PM GMT

Human Washington
03-05-2005, 08:54 AM
With regard to this tie
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND defeats KAZAKHSTAN 3-0
Auckland, New Zealand (hard – indoors)
Mark Nielsen (NZL) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 60 62 63
GD Jones (NZL) d. Alexey Kedriouk (KAZ) 63 64 64
Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) v Alexey Kedriouk/Dmitri Makeyev (KAZ)

Nielsen and Prentice won the doubles today. 3-0 to NZ. Bring on Kuwait or Iran....
Tomorrow
Jose Statham (NZL) v Alexey Kedriouk (KAZ)
GD Jones (NZL) v Dmitri Makeyev (KAZ)

Swider
03-05-2005, 03:37 PM
Finally play in Algeria.

POLAND leads ALGERIA 1-0

Lukasz Kubot def. Lamine Ouahab 6/2 7/6 6/1

:D

nitsansh
03-05-2005, 04:09 PM
I don't have access to DC website today...

So here are the latest scores I gathered...

AMERICAS ZONE

Group 2

1st rd

At Bogota

Colombia 0 Brazil 1

Flavio Saretta (BRA) bt Pablo Gonzalez (COL) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1


At Curacao

Netherlands Antilles 1 Bahamas 1

Davin Mullings (BAH) bt Rasid Winklaar (AHO) 6-1, 6-3, 6-2

Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle (BAH) 6-2, 6-2, 7-5


At Havana

Cuba 0 Uruguay 1

Marcel Felder (URU) bt Edgar Hernandez (CUB) 3-6, 7-5, 2-6, 6-4, 6-1

Ricardo Chile (CUB) v Pablo Cuevas (URU) 2-6, 6-3, 6-4 2-2 (darkness stopped play)


At Kingston

Jamaica 1 Dominican Republic 1

Ryan Russell (JAM) bt Victor Estrella (DOM) 6-7 (4/7), 6-2, 6-2, 6-1

Johnson Garcia (DOM) bt Scott Willinsky (JAM) 6-3, 6-3, 6-4


ASIA/OCEANIA ZONE

Group 2

1st rd

At Auckland

New Zealand 3 Kazahkstan 0

Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) bt Alexey Kedriouk/Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-3, 6-2, 6-2.

Mark Nielsen (NZL) bt Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-0, 6-2, 6-3

G.D. Jones (NZL) bt Alexey Kedriouk (KAZ) 6-3, 6-4, 6-4


At Tehran

Iran 0 Kuwait 2

Abdullah Magdas (KUW) bt Askkan Shokoofi (IRI) 7-6 (9/7), 7-5, 6-3

Mohammed Al-Ghareeb (KUW) bt Anoosha Shahgholi (IRI) 7-5, 7-6 (7/5), 6-3


At Lautoka, Fiji

Pacific Oceania 2 Lebanon 0

Michael LEONG (POC) bt Patrick Chucri (LIB) 6-3, 2-6, 6-3, 5-7, 3-0 - ret

Juan Sebastien Langton (POC) bt Karim Alayli (LIB) 6-7 (6/8), 6-3, 6-1, 7-5


At Manila

Philippines 1 South Korea 2

Chung Hyun Seok/Dong Yun Kim (KOR) bt Rolando Roel/Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 6-0, 6-0

Patrick John Tierro (PHI) bt Hyun Joon Suk (KOR) 7-5, 7-5, 6-4

Woong Sun Jun (KOR) bt Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 3-6, 7-6 (9/7), 4-6, 6-4

Euro/Africa zone:

Bulgaria 2 Georgia 1

Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) bt Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO) 6-4, 3-6, 6-4, 6-4


Friday:

Lado Chikhladze (GEO) bt Ivaylo Traykov (BUL) 7-6 (7/5), 3-6, 7-6 (7/3), 6-3

Todor Enev (BUL) bt Irakli Ushangishvili (GEO) 6-2, 6-3, 6-2


Sunday (11:00 GMT):

Todor Enev (BUL) v Lado Chikhladze (GEO)

Ivaylo Traykov (BUL) v Irakli Ushangishvili (GEO)

nitsansh
03-05-2005, 07:34 PM
Some more results:

Slovenia 3 Ivory Coast 0

Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon/Claude N'Goran (CIV) 6-2, 6-2 retired


Friday

Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon (CIV) 6-4, 6-4, 7-5

Bostian Osabnik (SLO) bt Claude N'Goran (CIV) 6-1, 6-0, 2-6, 6-7 (5/7), 6-2


Slovenia take unbeatable 3-0 lead

Ukraine 2 Norway 1

Orest Tereshchuk/Mikhail Filima (UKR) bt Jan-Frode Andersen/Stian Boretti (NOR) 6-1, 6-3, 6-7 (4/7), 4-6, 10-8


Friday

Orest Tereshchuk (UKR) bt Stian Boretti (NOR) 7-5, 6-7 (5/7), 6-4, 6-7 (4/7), 6-2

Jan-Frode Andersen (NOR) bt Sergei Bubka (UKR) 7-6 (7/5), 6-3, 7-5


Sunday (1100 GMT)

Sergei Bubka (UKR) v Stian Boretti (NOR)

Orest Tereshchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen (NOR)

nitsansh
03-05-2005, 08:55 PM
EUROPE/AFRICA ZONE

Group 2

1st rd

At Accra

Ghana 0 Finland 2

Jarrko Niemien (FIN) bt Salifu Mohammed (GHA) 6-1, 6-2, 6-1

Tuamos Ketola (FIN) bt Henry Adjei-Darko (GHA) 7-6, 5-7, 6-1, 4-0 - retired


At Sofia

Bulgaria 2 Georgia 1

Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) bt Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO) 6-4, 3-6, 6-4, 6-4

Friday

Lado Chikhladze (GEO) bt Ivaylo Traykov (BUL) 7-6 (7/5), 3-6, 7-6 (7/3), 6-3

Todor Enev (BUL) bt Irakli Ushangishvili (GEO) 6-2, 6-3, 6-2


At Hodmezovasarhely, Hungary

Hungary 3 Monaco 0

Gergely Kisgyorgy/Sebo Kiss (HUN) bt Guillaume Couillard/Emmanuel Heussner (MON) 6-1, 6-4, 6-0

Friday

Gergely Kisgyorgy (HUN) bt Benjamin Balleret (MON) 6-4, 2-6, 6-4, 4-6, 6-1

Sebo Kiss (HUN) bt Emmanuel Heussner (MON) 7-6 (10/8), 5-7, 6-2, 7-6 (7/2)


At Tallinn

Estonia 0 Portugal 3

Frederico Gil/Leonardo Tavares (POR) bt Mait Kunnap/Alti Vahkal (EST) 6-3, 6-4, 6-4

Friday

Frederico Gil (POR) bt Mait Kunnap (EST) 7-6 (9/7), 6-4, 6-2

Leonardo Tavares (POR) bt Alti Vahkal (EST) 3-6, 2-6, 6-2, 7-6 (7/5), 6-4


At Algiers

Algeria 1 Poland 1

Lukasz Kubot (POL) bt Lamine Ouahab (ALG) 6-2, 7-6 (7/4), 6-1

Slimane Saoudi (ALG) bt Mariusz Fyrstenberg (POL) 3-6, 6-3, 7-6 (7/2), 6-4


At Kranj, Slovenia

Slovenia 3 Ivory Coast 0

Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon/Claude N'Goran (CIV) 6-2, 6-2 retired

Friday

Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon (CIV) 6-4, 6-4, 7-5

Bostian Osabnik (SLO) bt Claude N'Goran (CIV) 6-1, 6-0, 2-6, 6-7 (5/7), 6-2


At Jurmala, Latvia

Latvia 2 Greece 1

Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) bt Konstantinos Economidis/Vasilis Mazarakis (GRE) 5-7, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4

Friday

Andis Juska (LAT) bt Konstantinos Economidis (GRE) 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), 2-6, 6-2

Vasilis Mazarakis (GRE) bt Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-4, 6-3


AMERICAS ZONE

Group 2

1st rd

At Bogota

Colombia 0 Brazil 3

Andre Sa/Bruno Soares (BRA) bt Pablo Gonzalez/Michael Quintero (COL) 6-3, 6-4, 2-6, 6-1

Friday

Ricardo Mello (BRA) bt Michael Quintero (COL) 6-3, 6-4, 6-3

Flavio Saretta (BRA) bt Pablo Gonzalez (COL) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1


At Curacao

Netherlands Antilles 2 Bahamas 1

Raoul Behr/ Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle/Ryan Sweeting (BAH) 6-4, 6-4, 6-4

Friday

Davin Mullings (BAH) bt Rasid Winklaar (AHO) 6-1, 6-3, 6-2

Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle (BAH) 6-2, 6-2, 7-5


At Havana

Cuba 1 Uruguay 1

Friday

Marcel Felder (URU) bt Edgar Hernandez (CUB) 3-6, 7-5, 2-6, 6-4, 6-1

Ricardo Chile-Fonte (CUB) bt Pablo Cuevas (URU) 2-6, 6-3, 6-4, 6-7 (1/7), 6-3)


At Kingston

Jamaica 1 Dominican Republic 2

Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM) bt Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM)

6-4, 7-6 (7/5), 6-4

Friday

Ryan Russell (JAM) bt Victor Estrella (DOM) 6-7 (4/7), 6-2, 6-2, 6-1

Johnson Garcia (DOM) bt Scott Willinsky (JAM) 6-3, 6-3, 6-4


ASIA/OCEANIA ZONE

Group 2

1st rd

At Auckland

New Zealand 3 Kazakhstan 0

Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) bt Alexey Kedriouk/Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-3, 6-2, 6-2.

Friday

Mark Nielsen (NZL) bt Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-0, 6-2, 6-3

G.D. Jones (NZL) bt Alexey Kedriouk (KAZ) 6-3, 6-4, 6-4


At Tehran

Iran 0 Kuwait 2

Abdullah Magdas (KUW) bt Askkan Shokoofi (IRI) 7-6 (9/7), 7-5, 6-3

Mohammed Al-Ghareeb (KUW) bt Anoosha Shahgholi (IRI) 7-5, 7-6 (7/5), 6-3


At Lautoka, Fiji

Pacific Oceania 2 Lebanon 1

Patrick Chucri/Jicham Zaatini (LIB) bt Brett Baudinet/Juan Sebastian Langton (POC) 6-3, 7-6 (7/0), 7-6 (7/4)

Friday

Michael Leong (POC) bt Patrick Chucri (LIB) 6-3, 2-6, 6-3, 5-7, 3-0 - ret

Juan Sebastien Langton (POC) bt Karim Alayli (LIB) 6-7 (6/8), 6-3, 6-1, 7-5


At Manila

Philippines 1 South Korea 2

Chung Hyun Seok/Dong Yun Kim (KOR) bt Rolando Roel/Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 6-0, 6-0

Friday

Patrick John Tierro (PHI) bt Hyun Joon Suk (KOR) 7-5, 7-5, 6-4

Woong Sun Jun (KOR) bt Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 3-6, 7-6 (9/7), 4-6, 6-4

nitsansh
03-05-2005, 08:58 PM
Anyone knows the doubles results in Iran vs Lebanon, Ghana vs Finland, or Algeria vs Poland?

nitsansh
03-05-2005, 11:46 PM
CUBA leads URUGUAY 2-1
Havana, Cuba (hard - outdoors)
Marcel Felder (URU) d. Edgar Hernandez-Perez (CUB) 36 75 26 64 61
Ricardo Chile-Fonte (CUB) d Pablo Cuevas (URU) 26 63 64 67(1) 63
Ricardo Chile-Fonte/Sandor Martinez-Breijo (CUB) d. Marcel Felder/Martin Vilarrubi (URU) 62 62 62
Ricardo Chile-Fonte (CUB) v Marcel Felder (URU)
Edgar Hernandez-Perez (CUB) v Pablo Cuevas (URU)

KUWAIT leads IRAN 2-0
Tehran, Iran (clay – outdoors)
Abdullah Magdas (KUW) d. Ashkan Shokoofi (IRI) 76(7) 75 63
Mohammed Al Ghareeb (KUW) d. Anoosha Shahgholi (IRI) 75 76(5) 63
Ashkan Shokoofi/Akbar Taheri (IRI) v Mohammed Al Ghareeb/Mohamed-Khaliq Siddiq (KUW) – no play Saturday due to rain. Play in singles and doubles resumes indoors on Sunday at 10:00 local time.
Ashkan Shokoofi (IRI) v Mohammed Al Ghareeb (KUW)
Anoosha Shahgholi (IRI) v Abdullah Magdas (KUW)

nitsansh
03-07-2005, 12:12 AM
EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II 1ST ROUND

FINLAND defeated GHANA 5-0
Accra, Ghana (hard – outdoors)
Jarkko Nieminen (FIN) d. Salifu Mohamed (GHA) 61 62 61
Tuomas Ketola (FIN) d.Henry Adjei-Darko (GHA) 76(4) 57 61 40 ret.
Lauri Kiiski/Jarkko Nieminen (FIN) d. Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) 36 76(3) 64 76(5)
Jarkko Nieminen (FIN) d. Henry Adjei-Darko (GHA) 62 64
Tuomas Ketola (FIN) d. Salifu Mohamed (GHA) 61 63

BULGARIA defeated GEORGIA 4-1
Sofia, Georgia (carpet – indoors)
Lado Chikhladze (GEO) d. Ivaylo Traykov (BUL) 76(5) 36 76(3) 63
Todor Enev (BUL) d. Irakli Ushangishvili (GEO) 62 63 62
Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) d. Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO) 64 36 64 64
Todor Enev (BUL) d. Lado Chikhladze (GEO) 61 62 57 64
Ivaylo Traykov (BUL) d. David Kvernadze (GEO) 62 67(4) 76(0)

HUNGARY defeated MONACO 4-1
Hodmezovasarhely, Hungary (hard – indoors)
Gergely Kisgyorgy (HUN) d. Benjamin Balleret (MON) 64 26 64 46 61
Sebo Kiss (HUN) d. Emmanuel Huessner (MON) 76(8) 57 62 76(2)
Gergely Kisgyorgy/Sebo Kiss (HUN) d. Benjamin Balleret/Guillaume Couillard (MON) 61 64 60
Guillaume Couillard (MON) d. Adam Kellner (HUN) 46 64 63
Denes Lukacs (HUN) d. Thomas Drouet (MON) 64 62

UKRAINE defeated NORWAY 4-1
Kiev, Ukraine (carpet – indoors)
Jan-Frode Andersen (NOR) d. Sergei Bubka (UKR) 76(5) 63 75
Orest Tereshchuk (UKR) d. Stian Boretti (NOR) 75 67(5) 64 67(4) 62
Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) d. Jan-Frode Andersen/Stian Boretti (NOR) 61 63 67(4) 46 108
Mikhail Filima (UKR) d. Jan-Frode Andersen (NOR) 26 67(2) 62 76(6) 86
Sergei Bubka (UKR) d. Marius Tanger (NOR) 75 61

PORTUGAL defeated ESTONIA 4-1
Tallinn, Estonia (carpet – indoors)
Frederico Gil (POR) d. Mait Kunnap (EST) 76(7) 64 62
Leonardo Tavares (POR) d. Alti Vahkal (EST) 36 26 62 76(5) 64
Frederico Gil/Leonardo Tavares (POR) d. Mait Kunnap/Alti Vahkal (EST) 63 64 64
Andrei Luzgin (EST) d. Rui Machado (POR) 57 64 63
Diogo Rocha (POR) d. Oskar Saarne (EST) 63 62

ALGERIA leads POLAND 2-1
Algiers, Algeria (clay – outdoors)
No play Friday (rain) - play resumed 10:00 Saturday
Lukasz Kubot (POL) d. Lamine Ouahab (ALG) 62 76(4) 61
Slimane Saoudi (ALG) d. Mariusz Fyrstenberg (POL) 36 63 76(2) 64
Lamine Ouahab/Slimane Saoudi (ALG) d. Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) 76(2) 64 36 63
Slimane Saoudi (ALG) v Lukasz Kubot (POL)
Lamine Ouahab (ALG) v Mariusz Fyrstenberg (POL)
(reverse singles postponed to Monday)

SLOVENIA defeated COTE D’IVOIRE 5-0
Kranj, Slovenia (hard – indoors)
Grega Zemlja (SLO) d. Valentin Sanon (CIV) 64 64 75
Bostjan Osabnik (SLO) d. Claude N’Goran (CIV) 61 60 26 67(5) 62
Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) d. Claude N’Goran/Valentin Sanon (CIV) 62 62 ret. (N'Goran - toe injury on left foot)
Luka Gregorc (SLO) d. Valentin Sanon (CIV) 64 63
Rok Jarc (SLO) d. Terence Nugent (CIV) 62 60

LATVIA defeated GREECE 4-1
Jurmala, Latvia (carpet - indoors)
Andis Juska (LAT) d. Konstantinos Economidis (GRE) 76(3) 76(2) 26 62
Vasilis Mazarakis (GRE) d. Ernests Gulbis (LAT) 63 64 63
Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) d. Konstantinos Economidis/Vasilis Mazarakis (GRE) 57 46 63 64 64
Andis Juska (LAT) d. Vasilis Mazarakis (GRE) 62 63 75
Deniss Pavlovs (LAT) d. Alexander Jakupcevic (GRE) 61 62


AMERICAS ZONE GROUP II 1ST ROUND

BRAZIL defeated COLOMBIA 5-0
Bogota, Colombia (clay – outdoors)
Flavio Saretta (BRA) d. Pablo Gonzalez (COL) 62 46 64 61
Ricardo Mello (BRA) d. Michael Quintero (COL) 63 64 63
Andre Sa/Bruno Soares (BRA) d. Pablo Gonzalez/Michael Quintero (COL) 63 64 26 61
Andre Sa (BRA) d. Oscar Rodriguez (COL) 63 61
Bruno Soares (BRA) d. Sergio Ramirez (COL) 06 63 63

NETHERLANDS ANTILLES defeated BAHAMAS 3-2
Curacao, Netherlands Antilles (hard – outdoors)
Devon Mullings (BAH) d. Rasid Winklaar (AHO) 61 63 62
Jean-Julien Rojer (AHO) d. Marvin Rolle (BAH) 62 62 75
Raoul Behr/Jean-Julien Rojer (AHO) d. Marvin Rolle/Ryan Sweeting (BAH) 64 64 64
Jean-Julien Rojer (AHO) d. Devon Mullings (BAH) 62 76(5) 63
Ryan Sweetings (BAH) d. David Josepa (AHO) 60 63

URUGUAY defeated CUBA 3-2
Havana, Cuba (hard - outdoors)
Marcel Felder (URU) d. Edgar Hernandez-Perez (CUB) 36 75 26 64 61
Ricardo Chile-Fonte (CUB) d. Pablo Cuevas (URU) 26 63 64 67(1) 63
Ricardo Chile-Fonte/Sandor Martinez-Breijo (CUB) d. Marcel Felder/Martin Vilarrubi (URU) 62 62 62
Marcel Felder (URU) d. Ricardo Chile-Fonte (CUB) 36 75 62 26 61
Pablo Cuevas (URU) d. Sandor Martinez-Breijo (CUB) 62 63 63

DOMINICAN REPUBLIC level with JAMAICA 2-2
Kingston, Jamaica (hard – outdoors)
Ryan Russell (JAM) d. Victor Estrella (DOM) 67(4) 62 62 61
Johnson Garcia (DOM) d. Scott Willinsky (JAM) 63 63 64
Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM) d. Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM) 64 76(5) 64
Ryan Russell (JAM) d. Johnson Garcia (DOM) 61 26 63 64
Damar Johnson (JAM) v Victor Estrella (DOM)


ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND defeated KAZAKHSTAN 4-1
Auckland, New Zealand (hard – indoors)
Mark Nielsen (NZL) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 60 62 63
GD Jones (NZL) d. Alexey Kedriouk (KAZ) 63 64 64
Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) d. Alexey Kedriouk/Dmitri Makeyev (KAZ) 63 62 62
Alexey Kedriouk (KAZ) d. Jose Statham (NZL) 64 75
GD Jones (NZL) d. Stanislav Buykov (KAZ) 61 60

KUWAIT defeated IRAN 4-1
Tehran, Iran (clay – outdoors)
Abdullah Magdas (KUW) d. Ashkan Shokoofi (IRI) 76(7) 75 63
Mohammed Al Ghareeb (KUW) d. Anoosha Shahgholi (IRI) 75 76(5) 63
Mohammed Al Ghareeb/Mohamed-Khaliq Siddiq (KUW) d. Ashkan Shokoofi/Akbar Taheri (IRI) 61 64 75
Shahab Hassani-Nafez (IRI) d. Ahmad Mohammad (KUW) 62 75
Abdullah Magdas (KUW) d. Anoosha Shahgholi (IRI) 63 63

PACIFIC OCEANIA defeated LEBANON 3-2
Lautoka, Fiji Islands (hard – outdoors)
Michael Leong (POC) d. Patrick Chucri (LIB) 63 26 63 57 30 ret.
Juan Langton (POC) d. Karim Alayli (LIB) 67(6) 63 61 75
Patrick Chucri/Jicham Zaatini (LIB) d. Brett Baudinet/Juan Langton (POC) 63 76(0) 76(4)
Michael Leong (POC) d. Jicham Zaatini (LIB) 75 67(14) 63 46 62
Patrick Chucri (LIB) d. Brett Baudinet (POC) 64 26 62

KOREA, REP. defeated PHILIPPINES 3-2
Manila, Philippines (clay – indoors)
Patrick Tierro (PHI) d. Hyun-Joon Suk (KOR) 75 75 64
Woong-Sun Jun (KOR) d. Johnny Arcilla (PHI) 64 36 76(7) 46 64
Hee-Seok Chung/Dong-Hyun Kim (KOR) d. Rolando Ruel/Joseph Victorino (PHI) 64 60 60
Woong-Sun Jun (KOR) d. Patrick Tierro (PHI) 63 63 63
Johnny Arcilla (PHI) d. Hyun-Joon Suk (KOR) 62 75

polishprodigy
03-07-2005, 02:58 AM
Oh come on Poland, that is ridiculous :rolleyes:

Great win for Lukas, seems to be that you are the only won who can have a decent win

:rolleyes: :mad: at Mariusz and Mariusz/Marcin

nitsansh
03-07-2005, 10:28 PM
Late results:

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II 1ST ROUND

ALGERIA defeated POLAND 3-2
Algiers, Algeria (clay – outdoors)
No play Friday (rain) - play resumed 10:00 Saturday
Lukasz Kubot (POL) d. Lamine Ouahab (ALG) 62 76(4) 61
Slimane Saoudi (ALG) d. Mariusz Fyrstenberg (POL) 36 63 76(2) 64
Lamine Ouahab/Slimane Saoudi (ALG) d. Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) 76(2) 64 36 63
Lukasz Kubot (POL) d. Slimane Saoudi (ALG) 57 16 62 63 60
Lamine Ouahab (ALG) d. Filip Urban (POL) 62 63 64

AMERICAS ZONE GROUP II 1ST ROUND

DOMINICAN REPUBLIC defeated JAMAICA 3-2
Kingston, Jamaica (hard – outdoors)
Ryan Russell (JAM) d. Victor Estrella (DOM) 67(4) 62 62 61
Johnson Garcia (DOM) d. Scott Willinsky (JAM) 63 63 64
Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM) d. Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM) 64 76(5) 64
Ryan Russell (JAM) d. Johnson Garcia (DOM) 61 26 63 64
Victor Estrella (DOM) d. Damar Johnson (JAM) 46 36 64 62 63

polishprodigy
03-08-2005, 12:43 AM
Poland :rolleyes: What a bad loss. ANd the odd thing is that Lamine didn't even carry Algeria to victory, it was Slimane who did.

Very bad loss for Jamaica :help: