33rd Torneo "Citta' Di Santa Croce" Mauro Sabatini (May 9 - Clay, G1) Main Draw [Archive] - MensTennisForums.com

33rd Torneo "Citta' Di Santa Croce" Mauro Sabatini (May 9 - Clay, G1) Main Draw

Springer89
04-29-2011, 08:29 PM
Dates : 09 May to 15 May 2011
Venue : Santa Croce, Italy
Grade : Grade 1
Surface : Clay

Tournament website (http://www.tcsantacroce.com/en/home.php)

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023289&event=1100131414&order=Position&gender=Boys)

1 DELLIEN, Hugo BOL 2
2 HIDALGO, Diego ECU 17
3 MILOJEVIC, Nikola SRB 20
4 DELIC, Mate CRO 22
5 SBOROWITZ, Matias CHI 24
6 BRETTING, Dimitri SUI 28
7 EDMUND, Kyle GBR 31
8 KRSTIN, Pedja SRB 33
9 COPPEJANS, Kimmer BEL 36
10 NUNEZ, Marco Aurei MEX 42
11 MONTGOMERY, Wayne RSA 43
12 LINDMARK, Stefan SWE 44
13 UCHIDA, Kaichi JPN 46
14 SHYLA, Yaraslau BLR 47
15 DUBARENCO, Maxim MDA 51
16 SILVA, Frederico Ferreira POR 55
17 PATINO, Luis MEX 60
18 LOCK, Benjamin ZIM 61
19 FARREN, Connor USA 63
20 KIM, Jae Hwan KOR 64
21 KARLOVSKIY, Evgeny RUS 69
22 RAMAN, Rishabdev IND 74
23 KACZYNSKI, Kevin GER 78
24 FABIAN, Patrik SVK 83
25 HOSSAM, Karim EGY 86
26 KARATSEV, Aslan RUS 101
27 ELIAS, Patrick GER 102
28 BAMBRIDGE, Luke GBR 104
29 RINALDI, Michael USA 109
30 HAUSER, Jens SUI 120
31 GALVAO, Vitor BRA 124
32 NDAYISHIMIYE, Hassan BDI 130
33 TASHI, Vullnet SUI 132
34 MURRA, Juan Pablo MEX 135
35 VAKS, Mikhail RUS 138
36 ZAMBON, Francisco BRA 142
37 CASARES, Bernardo ECU 148
38 NAPOLITANO, Stefano ITA 150
39 GIMENO TRAVER, Victor ESP 160
40 KAWACHI, Kazuma JPN 163
41 POLYAKOV, Vladimir RUS 164
42 MENSURADO, Vasco POR 165
43 MIOCIC, Franko CRO 170
44 NEYMATOV, Timur RUS 176
45 DEL NUNZIO, Richard USA 186
46 TAPFUMA, Tendai ZIM 201

Qualifying
1 ROCHA, Diogo POR 207
2 BONADIO, Riccardo ITA 213
3 CAMPO, Antonio ITA 228
4 LICCIARDI, Pietro ITA 254
5 RAMOS, Francisco POR 263
6 ALBONETTI, Kevin ITA 269
7 MACCARI, Federico ITA 273
8 CACACE, Gianmarco ITA 344
9 RONDONI, Pietro ITA 345
10 GOMES LEME, Joao Pedro BRA 358
11 RITSCHARD, Alexander SUI 361
12 CONTINI, Amerigo ITA 408
13 MASTRELIA, Antonio ITA 410
14 ZEDNIK, Jan CZE 443
15 MIHAESCU, Eduard Leonard ROU 529
16 BIZJAK, Blaz SLO 592
17 PORUMB, Ciprian Alexandru ROU 612
18 PERINTI, Christian ITA 704
19 PALMA, Michele ITA 721
20 MAZZOLI, Giulio ITA 737
21 BESSIRE, Francesco ITA 761
22 PREZIOSO, UMBERTO ITA 820
23 MARCARELLI, Antonio ITA 977
24 ATTRICE, Andrea ITA 1025
25 METTI, Tommaso ITA 1036
26 CHESSARI, Riccardo ITA 1209
27 BARACCHI, Nicolo ITA 1267
28 ROSINI, FABRIZIO ITA 1433
29 MERCURI, Fabio ITA 1501
30 BLASKO, Martin SVK 1583
31 GUIDOTTI, Alessio ITA 1618
32 FELIX, David GER 1618
33 CERFOGLI, Simone ITA 1805
34 TEODORI, Federico ITA
35 GRAZIOSO, Andrea ITA
36 GABRIELI, Tommaso ITA
37 MAGER, Gianluca ITA
38 SCHNEIDERS, Marco ITA
39 RIGHI, Manuel ITA
40 GIARDINI, Guido ITA
41 BORELLA, Filippo ITA
42 BALDI, Filippo ITA
43 PERASSO, Fabio ITA
44 CAMPI, LEONARDO ITA
45 DI SARRA, Gian Luca ITA
46 BALDI, Leonardo ITA
47 MASSARA, Antonio ITA
48 CAMPI, Lorenzo ITA
49 CAMURRI, Andrea ITA
50 SALVIATO, Francesco ITA
51 ZITAROSA, LUIGI ITA
52 PIVA, Daniele ITA
53 PASSERA, Marco ITA
54 PROSPERI, Alessandro ITA
55 CAMPAGNANI, Oscar ITA
56 EVANGELISTI, Alessandro ITA

Springer89
04-29-2011, 08:30 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023289&event=1100131414)

FIRST ROUND

Francisco Zambon BRA vs. Hugo Dellien BOL [1] | 6-2 5-7 6-2
Stefano Napolitano ITA vs. Juan Pablo Murra MEX | 6-4 6-2
Vlad Victor Cornea ROU [Q] vs. Giulio Mazzoli ITA [Q] | 4-6 6-3 6-2
Stefan Lindmark SWE [14] vs. Antonio Massara ITA [WC] | 6-2 7-5

Maxim Dubarenco MDA [9] vs. Kevin Kaczynski GER | 6-2 6-1
Antonio Mastrelia ITA vs. Mikhail Vaks RUS | 7-6(4) 6-2
Diogo Rocha POR vs. Kazuma Kawachi JPN | 2-6 6-4 6-2
Pietro Rondoni ITA [WC] vs. Kyle Edmund GBR [7] | 1-6 6-2 7-5

Mate Delic CRO [4] vs. Kevin Albonetti ITA | 6-1 6-1
Jan Zednik CZE [Q] vs. Leonardo Campi ITA [LL] | 6-4 6-0
Jae Hwan Kim KOR vs. Giovanni Rizzuti ITA [WC] | 6-3 7-5
Connor Farren USA [13] vs Fabio Mercuri ITA [Q] | 6-2 2-6 6-3

Vladimir Polyakov RUS vs. Wayne Montgomery RSA [12] | 7-5 4-6 8-6
Antonio Campo ITA vs. Jens Hauser SUI | 6-4 6-0
Luis Patino MEX vs. Benjamin Lock ZIM | 6-2 6-3
Pedja Krstin SRB [6] vs. Francisco Ramos POR | 6-4 7-6(6)

Aslan Karatsev RUS vs. Kimmer Coppejans BEL [8] | 7-5 6-4
Pietro Licciardi ITA vs. Franko Miocic CRO | 6-4 6-7(3) 7-5
Vasco Mensurado POR vs. Augusto Virgili ITA [LL] | 6-3 6-2
Filippo Baldi ITA [WC] vs. Marco Aurei Nunez MEX [11] | 6-1 6-2

Kaichi Uchida JPN [15] vs. Richard Del Nunzio USA | 6-1 6-1
Riccardo Bonadio ITA vs. Matteo Bindi ITA [LL] | 6-3 6-2
Federico Teodori ITA [Q] vs. Matteo Berrettini ITA [LL] | 6-3 6-1
Nikola Milojevic SRB [3] vs. Antonio Marcarelli ITA [Q] | 6-3 6-2

Hassan Ndayishimiye BDI vs. Matias Sborowitz CHI [5] | 6-3 6-2
Patrik Fabian SVK vs. Andrea Attrice ITA [Q] | 6-3 6-2
Evgeny Karlovskiy RUS vs. Christian Perinti ITA [WC] | 6-4 4-6 6-4
Karim Hossam EGY vs. Yaraslau Shyla BLR [10] | 7-6(4) 6-3

Frederico Ferreira Silva POR [16] vs. Tendai Tapfuma ZIM | 4-6 6-4 6-4
Luke Bambridge GBR vs. Nicolas Compagnucci ITA [WC] | 6-2 6-3
Fedrico Maccari ITA [WC] vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA [LL] | 7-6(9) 4-6 6-3
Diego Hidalgo ECU [2] vs. Oskaras Kalinauskas LTU [Q] | 6-3 6-1

SECOND ROUND

Francisco Zambon BRA vs. Stefano Napolitano ITA
Vlad Victor Cornea ROU [Q] vs. Stefan Lindmark SWE [14]
Maxim Dubarenco MDA [9] vs. Antonio Mastrelia ITA
Diogo Rocha POR vs. Pietro Rondoni ITA [WC]

Mate Delic CRO [4] vs. Jan Zednik CZE [Q]
Jae Hwan Kim KOR vs. Connor Farren USA [13]
Vladimir Polyakov RUS vs. Antonio Campo ITA
Pedja Krstin SRB [6] vs. Luis Patino MEX | 6-3 6-4

Pietro Licciardi ITA vs. Aslan Karatsev RUS | 6-4 5-7 6-4
Vasco Mensurado POR vs. Filippo Baldi ITA [WC] | 6-4 6-2
Kaichi Uchida JPN [15] vs. Riccardo Bonadio ITA
Federico Teodori ITA [Q] vs. Nikola Milojevic SRB [3]

Hassan Ndayishimiye BDI vs. Patrik Fabian SVK | 6-3 7-6(4)
Karim Hossam EGY vs. Evgeny Karlovskiy RUS | 7-5 7-5
Frederico Ferreira Silva POR [16] vs. Luke Bambridge GBR | 4-6 6-3 6-4
Diego Hidalgo ECU [2] vs. Fedrico Maccari ITA [WC] | 6-1 6-4

Springer89
04-29-2011, 08:32 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023289&event=1100131415)

FIRST ROUND

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] have a Bye
Chessari & Cornea [ITA/ROU] vs. Karatsev & Karlovskiy [RUS]
Kaczynski & Zambon [GER/BRA] vs. Mastrelia & Perinti [ITA]
Ndayishimiye & Tapfuma vs.[B]Fabian & Farren [SVK/USA,8]

Delic & Kim [CRO/KOR,4] have a Bye
Bonadio & Rondoni [ITA] vs. Compagnucci & Gomes Leme [ITA/BRA]
Mensurado & Silva [POR] vs. Murra & Patino [MEX]
Nunez & Uchida [MEX/JPN,5] have a Bye

Lock & Montgomery [ZIM/RSA,6] vs. Hossam & Kawachi [EGY/JPN]
Maccari & Mazzoli [ITA] vs. Hauser & Virgili [SUI/ITA] | w.o.
Miocic & Sborowitz [CRO/CHI] vs. Baldi & Licciardi [ITA]
Coppejans & Lindmark [BEL/SWE,3] have a Bye

Bambridge & Edmund [GBR,7] vs. Del Nunzio & Vaks [USA/RUS]
Krstin & Polyakov [SRB/RUS] vs. Milojevic & Napolitano [SRB/ITA]
Albonetti & Attrice [ITA] vs. Ramos & Rocha [POR]
Dubarenco & Shyla [MDA/BLR,2] have a Bye

Springer89
04-29-2011, 08:33 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023289&event=1100131418)

1st Round

Vlad Victor Cornea ROU [1,WC] has a Bye
Daniele Capecchi ITA vs. Leonardo Biffi ITA | 4-6 6-2 12-10
Gianluca Acquaroli ITA vs. Simone Trovato ITA [WC] | 4-6 6-2 6-3
Filippo Borella ITA has a Bye

Joao Pedro Gomes Leme BRA [2] has a Bye
Tommaso Gabrieli ITA vs. Andrea Brumana ITA | 6-2 6-1
Nicola Cecchi ITA vs. Niccolo Solpi ITA | 1-6 6-1 6-3
Federico Teodori ITA has a Bye

Jan Zednik CZE [3] has a Bye
Diego Cagnoni ITA vs. Andrea Marcora ITA | 6-7(4) 6-4 6-1
Leonardo Campi ITA vs. Alessandro Evangelisti ITA | 6-2 6-2
Edoardo Martelli ITA has a Bye

Giulio Mazzoli ITA [4] has a Bye
Gianmarco Tessier ITA vs. Flavio De Lucia ITA | 6-1 4-6 7-5
Matteo Berrettini ITA vs. Alessandro Spaziani ITA | 7-5 6-3
Francesco Salviato ITA has a Bye

Antonio Marcarelli ITA [5] has a Bye
Edoardo Soldaini ITA vs. Alexander Hager GER | 6-2 6-4
Matteo Micali ITA vs. Daniele Tozzi ITA | 6-3 6-0
Augusto Virgili ITA has a Bye

Andrea Attrice ITA [6] has a Bye
Andrea Camurri ITA vs. Alessandro Prosperi ITA | 6-2 7-6(7)
Marco Passera ITA vs. Riccardo Trascinelli ITA | 6-2 6-2
Matteo Bindi ITA [WC] vs. Simone Roncalli ITA | 7-5 6-2

Riccardo Chessari ITA [7] has a Bye
Oskaras Kalinauskas LTU vs. Patrizio Panicucci ITA | 6-1 6-0
Cristian Carli ITA vs. Lorenzo Campi ITA | 7-5 6-2
Gian Luca Di Sarra ITA [10] has a Bye

Fabrizio Rosini ITA [8] has a Bye
Manuel Righi ITA vs. Luigi Zitarosa ITA | 6-2 6-4
Lorenzo Santini ITA [WC] vs. Oscar Campagnani ITA | 6-0 6-1
Fabio Mercuri ITA [9] has a Bye

2nd Round

Vlad Victor Cornea ROU [1,WC] vs. Daniele Capecchi ITA | 2-6 6-3 6-1
Filippo Borella ITA vs. Gianluca Acquaroli ITA | 6-2 1-6 6-1
Joao Pedro Gomes Leme BRA [2] vs. Tommaso Gabrieli ITA | 6-1 6-4
Federico Teodori ITA vs. Nicola Cecchi ITA | 6-1 6-1

Jan Zednik CZE [3] vs. Diego Cagnoni ITA | 6-1 6-0
Leonardo Campi ITA vs. Edoardo Martelli ITA | 6-3 6-3
Giulio Mazzoli ITA [4] vs. Gianmarco Tessier ITA | 6-2 6-4
Matteo Berrettini ITA vs. Francesco Salviato ITA | 7-6(6) 3-6 6-4

Antonio Marcarelli ITA [5] vs. Edoardo Soldaini ITA | 6-1 6-0
Augusto Virgili ITA vs. Matteo Micali ITA | 6-3 6-2
Andrea Attrice ITA [6] vs. Andrea Camurri ITA | 6-2 4-6 6-1
Matteo Bindi ITA [WC] vs. Marco Passera ITA | 6-2 7-6(2)

Oskaras Kalinauskas LTU vs. Riccardo Chessari ITA [7] | 6-0 6-3
Cristian Carli ITA vs. Gian Luca Di Sarra ITA [10] | 6-1 6-1
Manuel Righi ITA vs. Fabrizio Rosini ITA [8] | 6-2 6-2
Fabio Mercuri ITA [9] vs. Lorenzo Santini ITA [WC] | 6-0 6-0

Final Round

Vlad Victor Cornea ROU [1,WC] vs. Filippo Borella ITA | 6-4 6-0
Federico Teodori ITA vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA [2] | 6-4 3-6 6-0
Jan Zednik CZE [3] vs. Leonardo Campi ITA | 6-1 6-2
Giulio Mazzoli ITA [4] vs. Matteo Berrettini ITA | 6-4 6-3

Antonio Marcarelli ITA [5] vs. Augusto Virgili ITA | 2-6 6-0 6-2
Andrea Attrice ITA [6] vs. Matteo Bindi ITA [WC] | 6-0 6-2
Oskaras Kalinauskas LTU vs. Cristian Carli ITA | 6-2 6-0
Fabio Mercuri ITA [9] vs. Manuel Righi ITA | 6-1 6-2