33rd PROFSTAV Slovakia Cup (April 19 - Clay, G2) Winner: Filip Horanský [Archive] - MensTennisForums.com

33rd PROFSTAV Slovakia Cup (April 19 - Clay, G2) Winner: Filip Horanský

Springer89
04-09-2011, 01:35 PM
Dates : 19 Apr to 24 Apr 2011
Venue : Piestany, Slovak Republic
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Tournament website

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023269&event=1100131297&order=Position&gender=Boys)

1 NOVAK, Dennis AUT 49
2 LUNKIN, Maxim RUS 57
3 JALOVIEC, Marek CZE 61
4 KUZMANOV, Dimitar BUL 67
5 PARTL, Adrian SVK 76
6 PAVLASEK, Adam CZE 77
7 PROKOP, Tomas CZE 104
8 SRKALA, Tim SUI 128
9 EIBL, Michael AUT 130
10 GERLAKH, Konstantin RUS 133
11 SAFRANEK, Vaclav CZE 151
12 VEGER, Filip CRO 158
13 VITTEK, Filip SVK 198
14 ROMANOWICZ, Maciej POL 200
15 POLLANEN, Herkko FIN 203
16 BARTA, Balazs Odon HUN 243
17 MUGEVICIUS, Lukas LTU 260
18 WEIGEL, Thomas GER 265
19 SIMUNEK, David CZE 297
20 FRANK, Oliver GER 339
21 GOTOVSKIS, Julius LTU 343
22 ZEDNIK, Jan CZE 369
23 TVERIJONAS, Julius LTU 384
24 ANTROPIKAS, Laurynas LTU 391
25 KOBZA, Martin CZE 395
26 KIANICKA, Michal SVK 463
27 YUZHNYY, Andrey RUS 477
28 PAPIK, Tomas CZE 520
29 CIZNAR, Juraj SVK 604
30 MEYER, Jan GER 613
31 HAERTEIS, Johannes GER 741
32 OPALEK, Erik SVK 769
33 BAUM, Eric GER 838
34 SIMON, Jan SVK 985

Qualifying
1 MARUSCAK, Matej SVK 1092
2 MAKSIMYUK, Maxim RUS 1216
3 CELOVSKY, David SVK 1255
4 DOLEZEL, Filip CZE 1354
5 KURZ, Rudolf AUT 1405
6 DOBRE, Vlad ROU 1456
7 TARASEWICZ, Pawel POL 1627
8 BUJNAK, Ladislav SVK
9 SKRLA, Michal SVK
10 SELECKY, Matej SVK
11 STARKE, Ivan SVK
12 KMETKO, Tomas SVK
13 BURDA, Mario SVK
14 PAVLOVSKY, Tomas SVK
15 ORAVEC, Jakub SVK
16 KULICH, Adam SVK
17 VACH, Andrej SVK
18 VIDO, MATEJ SVK
19 LUKACOVIC, Michal SVK
20 CVIK, Patrik SVK
21 DAUBNER, Roderik SVK
22 LUKACOVIC, Marek SVK
23 BURIL, MATEJ SVK
24 KOSNAC, Tomas Jakub SVK
25 VOLOSIN, Viktor SVK
26 POUS, Ivan SVK
27 VAJDA, Peter SVK
28 NAGY, OLIVER SVK
29 PJEVCEVIC, Petar SRB
30 BRUGNEROTTO, Marco ITA
31 AMELIN, Denis EST
32 NEGRITU, Christoph GER
33 STEFICAR, Edi CRO
34 NERI FUCHS , Jean Baptiste FRA
35 BARTOLETTI, Alessio LUX
36 KAZANOWSKI, MACIEJ POL
37 PAVLÍK, David CZE
38 BUSCHING, Christian AUT
39 MARIN, BOGDAN ROU
40 KETYI, Andras HUN
41 BOEHRET, Mike GER

Springer89
04-09-2011, 01:36 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023269&event=1100131297)

FIRST ROUND

Filip Horansky SVK [1,WC] has a Bye
Oliver Frank GER vs. Martin Kobza CZE | 6-0 6-2
Laurynas Antropikas LTU vs. Peter Vajda SVK [Q] | 6-3 6-2
Balazs Odon Barta HUN [16] has a Bye

Konstantin Gerlakh RUS [12] has a Bye
Pavel Staubert CZE [WC] vs. Jan Simon SVK | 6-4 6-0
Rudolf Kurz AUT [Q] vs. Matej Selecky SVK [WC] | 6-1 6-1
Tomas Prokop CZE [8] has a Bye

Marek Jaloviec CZE [4] has a Bye
Juraj Ciznar SVK vs. Eric Baum GER | 6-2 6-2
Lukas Mugevicius LTU vs. Martin Blasko SVK [WC] | 6-3 1-6 6-2
Herkko Pollanen FIN [13] has a Bye

Michael Eibl AUT [10] has a Bye
Filip Dolezel CZE [Q] vs. Johannes Haerteis GER | 6-4 6-2
David Pavlik CZE [Q] vs. Erik Opalek SVK | 6-2 6-0
Filip Veger CRO [7] has a Bye

Adrian Partl SVK [6] has a Bye
David Simunek CZE vs. Jan Meyer GER | 6-4 7-6(1)
Julius Tverijonas LTU vs. Andras Ketyi HUN [LL] | 6-2 6-3
Vaclav Safranek CZE [9] has a Bye

Maciej Romanowicz POL [15] has a Bye
Michal Skrla SVK [Q] vs. Maxim Maximyuk RUS | 6-1 6-1
Michal Kianicka SVK vs. Tomas Papik CZE | 6-3 6-1
Dennis Novak AUT [3] has a Bye

Dimitar Kuzmanov BUL [5] has a Bye
Thomas Weigel GER vs. Matej Maruscak SVK | 6-4 7-6(1)
David Celovsky SVK [WC] vs. Ivan Kocourek CZE [WC] | 6-3 6-1
Tim Srkala SUI [11] has a Bye

Filip Vittek SVK [14] has a Bye
Julius Gotovskis LTU vs. Jan Zednik CZE | 7-5 2-6 6-2
Andrey Yuzhnyy RUS vs. Alexander Sarapa AUT [Q] | 6-2 6-4
Adam Pavlasek CZE [2] has a Bye

SECOND ROUND

Filip Horansky SVK [1,WC] vs. Oliver Frank GER | 6-2 6-2
Laurynas Antropikas LTU vs. Balazs Odon Barta HUN [16] | 6-3 6-4
Konstantin Gerlakh RUS [12] vs. Pavel Staubert CZE [WC] | 6-2 6-0
Tomas Prokop CZE [8] vs. Rudolf Kurz AUT [Q] | 6-3 3-0 Ret

Marek Jaloviec CZE [4] vs. Juraj Ciznar SVK | 6-3 6-3
Herkko Pollanen FIN [13] vs. Lukas Mugevicius LTU | 6-4 1-6 6-4
Michael Eibl AUT [10] vs. Filip Dolezel CZE [Q] | 6-1 6-1
Filip Veger CRO [7] vs. David Pavlik CZE [Q] | 6-4 6-2

Adrian Partl SVK [6] vs. David Simunek CZE | 2-6 6-2 6-2
Vaclav Safranek CZE [9] vs. Julius Tverijonas LTU | 6-4 4-6 7-6(4)
Maciej Romanowicz POL [15] vs. Michal Skrla SVK [Q] | 6-2 6-1
Dennis Novak AUT [3] vs. Michal Kianicka SVK | 6-2 6-0

Dimitar Kuzmanov BUL [5] vs. Thomas Weigel GER | 6-0 6-2
Tim Srkala SUI [11] vs. David Celovsky SVK [WC] | 6-1 6-7(8) 6-2
Filip Vittek SVK [14] vs. Julius Gotovskis LTU | 3-6 6-3 6-2
Adam Pavlasek CZE [2] vs. Andrey Yuzhnyy RUS | 6-1 6-2

THIRD ROUND

Filip Horansky SVK [1,WC] vs. Laurynas Antropikas LTU | 6-4 6-0
Konstantin Gerlakh RUS [12] vs. Tomas Prokop CZE [8] | 2-6 7-5 6-2
Marek Jaloviec CZE [4] vs. Herkko Pollanen FIN [13] | 6-1 6-1
Filip Veger CRO [7] vs. Michael Eibl AUT [10] | 7-5 6-1

Adrian Partl SVK [6] vs. Vaclav Safranek CZE [9] | 6-2 6-4
Dennis Novak AUT [3] vs. Maciej Romanowicz POL [15] | 6-2 6-3
Dimitar Kuzmanov BUL [5] vs. Tim Srkala SUI [11] | 6-2 6-1
Adam Pavlasek CZE [2] vs. Filip Vittek SVK [14] | 6-3 7-5

QUARTERFINALS

Filip Horansky SVK [1,WC] vs. Konstantin Gerlakh RUS [12] | 6-4 6-3
Filip Veger CRO [7] vs. Marek Jaloviec CZE [4] | 6-4 6-3
Adrian Partl SVK [6] vs. Dennis Novak AUT [3] | 6-2 6-4
Dimitar Kuzmanov BUL [5] vs. Adam Pavlasek CZE [2] | 6-2 6-1

SEMIFINALS

Filip Horansky SVK [1,WC] vs. Filip Veger CRO [7] | 6-2 6-7(5) 6-2
Dimitar Kuzmanov BUL [5] vs. Adrian Partl SVK [6] | 7-5 6-1

FINAL

Filip Horanský SVK [1,WC] vs. Димитър Кузманов BUL [5] | 6-1 6-0

Springer89
04-09-2011, 01:37 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023269&event=1100131294)

FIRST ROUND

Novak & Partl [AUT/SVK,1] have a Bye
Kocourek & Romanowicz [CZE/POL] vs. Opalek & Skrla [SVK] | 6-2 4-6 [10-7]
Papik & Staubert [CZE] vs. Selecky & Starke [SVK] | 5-7 6-3 [11-9]
Antropikas & Gotovskis [LTU,8] have a Bye

Pavlasek & Srkala [CZE/SUI,4] have a Bye
Blasko & Maruscak [SVK] vs. Dolezel & Kianicka [CZE/SVK] | 1-6 6-1 [10-3]
Meyer & Weigel [GER] vs. Simcak & Sproch [SVK] | 7-6(7) 1-6 [13-11]
Kobza & Prokop [CZE,6] have a Bye

Mugevicius & Tverijonas [LTU,7] have a Bye
Ciznar & Pollanen [SVK/FIN] vs. Blaho & Kmetko [SVK] | 6-4 6-2
Belanec & Vido [SVK] vs. Baum & Dobre [GER/ROU] | 3-6 6-1 [10-7]
Jaloviec & Safranek [CZE,3] have a Bye

Horansky & Vittek [SVK,5] have a Bye
Simunek & Zednik [CZE] vs. Sarapa & Simon [AUT/SVK] | w.o.
Frank & Haerteis [GER] vs. Celovsky & Yuzhnyy [SVK/RUS] | 6-3 6-2
Kuzmanov & Veger [BUL/CRO,2] have a Bye

SECOND ROUND

Novak & Partl [AUT/SVK,1] vs. Kocourek & Romanowicz [CZE/POL] | 7-5 1-6 [10-8]
Papik & Staubert [CZE] vs. Antropikas & Gotovskis [LTU,8] | 6-4 3-6 [10-7]
Pavlasek & Srkala [CZE/SUI,4] vs. Blasko & Maruscak [SVK] | 6-2 6-2
Meyer & Weigel [GER] vs. Kobza & Prokop [CZE,6] | 7-6(6) 7-6(5)

Mugevicius & Tverijonas [LTU,7] vs. Ciznar & Pollanen [SVK/FIN] | 7-5 3-7 [11-9]
Jaloviec & Safranek [CZE,3] vs. Belanec & Vido [SVK] | 6-1 6-0
Horansky & Vittek [SVK,5] vs. Simunek & Zednik [CZE] | 6-2 7-6(2)
Kuzmanov & Veger [BUL/CRO,2] vs. Frank & Haerteis [GER] | 6-3 6-2

QUARTERFINALS

Novak & Partl [AUT/SVK,1] vs. Papik & Staubert [CZE] | 6-4 4-6 [10-3]
Pavlasek & Srkala [CZE/SUI,4] vs. Meyer & Weigel [GER] | 6-1 6-1
Jaloviec & Safranek [CZE,3] vs. Mugevicius & Tverijonas [LTU,7] | 6-2 7-6(3)
Horansky & Vittek [SVK,5] vs. Kuzmanov & Veger [BUL/CRO,2] | 6-4 3-6 [10-8]

SEMIFINALS

Pavlasek & Srkala [CZE/SUI,4] vs. Novak & Partl [AUT/SVK,1] | 7-6(4) 6-4
Horansky & Vittek [SVK,5] vs. Jaloviec & Safranek [CZE,3] | 6-4 6-4

FINAL

Pavlasek & Srkala [CZE/SUI,4] vs. Horansky & Vittek [SVK,5] | 4-6 6-4 [10-6]

Springer89
04-09-2011, 01:37 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023269&event=1100131293)

1st Round

Filip Dolezel CZE [1] has a Bye
Gareth Hall GBR vs. Tomas Pavlovsky SVK | 5-7 6-3 7-6(5)
Jakub Oravec SVK vs. Oliver Nagy SVK | 6-2 4-6 6-1
Juraj Simcak SVK [WC] vs. Maciej Kazanowski POL | 6-3 1-6 6-0

Rudolf Kurz AUT [2] has a Bye
David Poljak CZE [WC] vs. Michal Strelecky SVK [ALT] | 6-0 6-2
Petar Pjevcevic SRB vs. Andrej Vach SVK | 6-4 7-5
Viktor Volosin SVK vs. Tomas Kmetko SVK | 6-4 6-3

Vlad Dobre ROU [3] vs. Daniel Chmielewski POL [ALT] | 7-6(1) 6-4
Matej Buril SVK vs. Miroslav Herzan CZE [ALT] | 6-1 6-1
Michal Skrla SVK vs. Marek Lukacovic SVK | 6-0 6-1
Christian Busching AUT vs. Krzysztof Oleksy POL [ALT] | 6-1 6-1

Pawel Tarasewicz POL [4] vs. Julian Seidel GER [ALT] | 6-2 6-2
Dominik Sproch SVK [WC] vs. Bogdan Marin ROU | 7-5 6-2
Peter Vajda SVK vs. Michal Lukacovic SVK | 5-7 6-4 6-0
Martin Michal SVK [WC] vs. Michal Dmochowski POL [ALT] | 6-2 6-4

Andras Ketyi HUN vs. Roderik Daubner SVK | 6-1 6-1
Martin Blaho SVK [WC] vs. Filip Pavlis CZE [ALT] | 6-1 6-1
Ivan Starke SVK vs. Alessio Bartoletti LUX | 6-3 6-4
David Pavlik CZE vs. Patrik Cvik SVK | 6-0 6-3

Matus Belanec SVK [WC] vs. Lukasz Chmielewski POL [ALT] | 6-3 6-2
Alexander Sarapa AUT vs. Tomas Jakub Kosnac SVK | 6-1 6-3
Matej Vido SVK vs. Denis Amelin EST | 6-3 6-4
Ivo Bednar CZE [ALT] vs. Samuel Hodor SVK [WC] | 6-3 6-3

2nd Round

Filip Dolezel CZE [1] vs. Gareth Hall GBR | 6-1 6-3
Jakub Oravec SVK vs. Juraj Simcak SVK [WC] | 6-4 6-2
Rudolf Kurz AUT [2] vs. David Poljak CZE [WC] | 4-6 6-2 7-5
Petar Pjevcevic SRB vs. Viktor Volosin SVK | 6-2 6-1

Matej Buril SVK vs. Vlad Dobre ROU [3] | 6-4 6-0
Michal Skrla SVK vs. Christian Busching AUT | 7-6(6) 4-6 6-1
Dominik Sproch SVK [WC] vs. Pawel Tarasewicz POL [4] | 6-0 6-1
Peter Vajda SVK vs. Martin Michal SVK [WC] | 7-6(6) 6-4

Andras Ketyi HUN vs. Martin Blaho SVK [WC] | 6-3 6-1
David Pavlik CZE vs. Ivan Starke SVK | 6-3 7-6(5)
Alexander Sarapa AUT vs. Matus Belanec SVK [WC] | 7-5 7-5
Ivo Bednar CZE [ALT] vs. Matej Vido SVK | 7-6(5) 6-3

Final Round

Filip Dolezel CZE [1] vs. Jakub Oravec SVK | 7-6(3) 6-3
Rudolf Kurz AUT [2] vs. Petar Pjevcevic SRB | 7-6(3) 6-4

Michal Skrla SVK vs. Matej Buril SVK | 6-2 6-3
Peter Vajda SVK vs. Dominik Sproch SVK [WC] | 6-1 6-1

David Pavlik CZE vs. Andras Ketyi HUN | 6-1 6-1
Alexander Sarapa AUT vs. Ivo Bednar CZE [ALT] | w.o.