IX Open ITF Junior Pilar De La Horadada (April 12 - Hard, G2) Winner: Andrés Artuñedo [Archive] - MensTennisForums.com

IX Open ITF Junior Pilar De La Horadada (April 12 - Hard, G2) Winner: Andrés Artuñedo

Springer89
04-08-2011, 03:54 PM
Dates : 12 Apr to 17 Apr 2011
Venue : Alicante, Spain
Grade : Grade 2
Surface : Hard

Tournament website

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023266&event=1100131275&order=Position&gender=Boys)

1 ARTUNEDO MARTINAVARR, Andres ESP 11
2 DANIEL, Taro JPN 58
3 KARLOVSKIY, Evgeny RUS 66
4 CARTER, Robert GBR 77
5 ALVAREZ LLAMAS, Axel ESP 84
6 KARATSEV, Aslan RUS 86
7 NEYMATOV, Timur RUS 88
8 POLYAKOV, Vladimir RUS 89
9 ROCA BATALLA, Oriol ESP 93
10 MERCKX, Jonas BEL 98
11 BOGAERTS, Romain BEL 147
12 CHRIST, Constantin GER 152
13 WARD-HIBBERT, Joshua GBR 165
14 GIMENO TRAVER, Victor ESP 166
15 RIBEIRO NAVARRETE, Samuel ESP 186
16 BONADIO, Riccardo ITA 207
17 HUTT, Sam GBR 220
18 GONZALEZ MUNIZ, Ignacio ESP 262
19 TEPAVAC, Marko SRB 268
20 TOLEDO BAGUE, Pol ESP 269
21 ALCARAZ IVORRA, Albert ESP 279
22 ESTEVE LOBATO, Eduard ESP 331

Qualifying
1 MONTEIRO, Joao POR 291
2 KAPRIC, Denis GER 348
3 ZEDNIK, Jan CZE 369
4 BUSBY, Jack GBR 407
5 BIOSCA GIRVENT, David ESP 428
6 BAUTISTA ENRIQUE, Carlos ESP 461
7 NIKIFOROV, Alexey RUS 469
8 DEL RIO MANCEBO, David ESP 547
9 KOKHANOV, Kirill RUS 612
10 SALA, Fernando ESP 677
11 DOLIDZE, Nika GEO 737
12 HEBRAS, Alexandre FRA 893
13 ABDULWAHED, Firas SYR 982
14 PROKOPOV, Viktor UKR 1083
15 RIVERA CABEO, Juan ESP 1202
16 MASSE, Valentin FRA 1243
17 POELMAN, Lucas GBR 1469
18 BAKHODUR, Fariduni TJK 1469
19 PROKOP, David CZE 1588
20 MARTOS GORNES, Sergio ESP
21 VIAENE PIERAS, Sandro ESP
22 VIDAL AZORIN, Jose Fco. ESP
23 AYALA HERNANDEZ, Antonio J. ESP
24 TAJES ALONSO, Carlos ESP
25 ALMORIN LOPEZ, Marco ESP
26 PLA MALFEITO, Jaume ESP

Springer89
04-08-2011, 03:55 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023266&event=1100131275)

FIRST ROUND

Andres Artunedo Martinavarr ESP [1] vs. Sam Hutt GBR | 6-2 6-0
Marko Tepavac SRB vs. Javier Marin Costa ESP [WC] | 6-1 6-3
Samuel Ribeiro Navarrete ESP vs. Joao Monteiro POR | 3-6 6-2 7-5
Vladimir Polyakov RUS vs. Jonas Merckx BEL [8] | 6-4 6-4

Evgeny Karlovskiy RUS [3] vs. Constantin Christ GER | 7-6(5) 6-3
Pol Toledo Bague ESP vs. Sergio Martos Gornes ESP [Q] | 6-4 6-1
Victor Gimeno Traver ESP vs. Angel Luis Centeno Canadas ESP [Q] | 6-3 6-3
Oriol Roca Batalla ESP [6] vs. Joshua Ward-Hibbert GBR | 6-4 7-5

Robert Carter GBR [5] vs. Carlos Tajes Alonso ESP [WC] | 6-3 6-2
Ignacio Gonzalez Muniz ESP vs. Carlos Benito Hergueta ESP [Q] | 6-2 7-5
Romain Bogaerts BEL vs. Denis Kapric GER | 6-2 6-4
Axel Alvarez Llamas ESP [4] vs. Timur Neymatov RUS | 6-0 7-6(2)

Aslan Karatsev RUS [7] vs. Ferran Calvo Eman ESP [WC] | 6-2 6-3
Eduard Esteve Lobato ESP vs. David Del Rio Mancebo ESP [LL] | 7-5 3-6 6-3
Carlos Bautista Enrique ESP [WC] vs. Marco Almorin Lopez ESP [Q] | 6-3 6-4
Taro Daniel JPN [2] vs. Albert Alcaraz Ivorra ESP | 6-2 6-3

SECOND ROUND

Andres Artunedo Martinavarr ESP [1] vs. Marko Tepavac SRB | 6-2 6-0
Samuel Ribeiro Navarrete ESP vs. Vladimir Polyakov RUS | 6-4 6-3
Pol Toledo Bague ESP vs. Evgeny Karlovskiy RUS [3] | 7-5 6-4
Victor Gimeno Traver ESP vs. Oriol Roca Batalla ESP [6] | 6-3 7-6(6)

Ignacio Gonzalez Muniz ESP vs. Robert Carter GBR [5] | 6-3 6-1
Axel Alvarez Llamas ESP [4] vs. Romain Bogaerts BEL | 6-2 6-0
Aslan Karatsev RUS [7] vs. Eduard Esteve Lobato ESP | 6-1 6-1
Taro Daniel JPN [2] vs. Carlos Bautista Enrique ESP [WC] | 6-3 6-0

QUARTERFINALS

Andres Artunedo Martinavarr ESP [1] vs. Samuel Ribeiro Navarrete ESP | 6-1 6-4
Victor Gimeno Traver ESP vs. Pol Toledo Bague ESP | 6-4 6-3
Axel Alvarez Llamas ESP [4] vs. Ignacio Gonzalez Muniz ESP | 6-2 6-7(8) 7-5
Taro Daniel JPN [2] vs. Aslan Karatsev RUS [7] | 7-6(1) 6-4

SEMIFINALS

Andres Artunedo Martinavarr ESP [1] vs. Victor Gimeno Traver ESP | 7-5 6-4
Taro Daniel JPN [2] vs. Axel Alvarez Llamas ESP [4] | 6-2 6-4

FINAL

Andrés Artuñedo Martinavarr ESP [1] vs. Taro Daniel JPN [2] | 6-2 6-1

Springer89
04-08-2011, 03:55 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023266&event=1100131277)

FIRST ROUND

Karatsev & Karlovskiy [RUS,1] vs. Centeno Canadas & Del Rio Mancebo [ESP] | 6-4 6-3
Bautista Enrique & Gonzalez Muniz [ESP] vs. Daniel & Prokop [JPN/CZE] | 7-6(6) 6-3
Bogaerts & Merckx [BEL,3] vs. Marin Costa & Tajes Alonso [ESP,WC] | 6-4 6-1
Alcaraz Ivorra & Gimeno Traver [ESP] vs. Monteiro & Neymatov [POR/RUS] | 7-5 6-3

Christ & Polyakov [GER/RUS] vs. Esteve Lobato & Ribeiro Navarrete [ESP] | 7-6(5) 7-5
Biosca Girvent & Toledo Bague [ESP] vs. Carter & Ward-Hibbert [GBR,4] | 6-7(5) 6-2 [10-4]
Artunedo & Artunedo Martinavarr [ESP,WC] vs. Kapric & Tepavac [GER/SRB] | 2-6 7-5 [11-9]
Alvarez Llamas & Roca Batalla [ESP,2] vs. Benito Hergueta & Hutt [ESP/GBR] | 6-4 6-4

QUARTERFINALS

Karatsev & Karlovskiy [RUS,1] vs. Bautista Enrique & Gonzalez Muniz [ESP] | 6-4 7-6(2)
Bogaerts & Merckx [BEL,3] vs. Alcaraz Ivorra & Gimeno Traver [ESP] | 6-2 2-1 Ret
Christ & Polyakov [GER/RUS] vs. Biosca Girvent & Toledo Bague [ESP] | 6-3 5-7 [10-7]
Alvarez Llamas & Roca Batalla [ESP,2] vs. Artunedo & Artunedo Martinavarr [ESP,WC] | 6-3 6-1

SEMIFINALS

Bogaerts & Merckx [BEL,3] vs. Karatsev & Karlovskiy [RUS,1] | 6-2 6-3
Alvarez Llamas & Roca Batalla [ESP,2] vs. Christ & Polyakov [GER/RUS] | 6-2 6-4

FINAL

Alvarez Llamas & Roca Batalla [ESP,2] vs. Bogaerts & Merckx [BEL,3] | 6-1 7-6(6)

Springer89
04-08-2011, 03:56 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023266&event=1100131279)

1st Round

Jan Zednik CZE [1] vs. Sandro Viaene Pieras ESP | 7-6(4) 6-3
Marco Almorin Lopez ESP vs. Sergio Ballester ESP [WC] | 6-0 6-3
Antonio J. Ayala Hernandez ESP vs. Jesus Garcia Pardo ESP [WC] | 6-4 6-1
Marc Collado Castells ESP vs. Kirill Kokhanov RUS [6] | 6-2 6-0

Jack Busby GBR [2] vs. Ivan Martinez Montoro ESP | 7-5 6-1
Carlos Benito Hergueta ESP [WC] vs. Juan Rivera Cabeo ESP | 6-4 6-2
Alexandre Hebras FRA vs. Alejandro Jimenez Vidal ESP | 6-2 6-4
David Del Rio Mancebo ESP [5] vs. Viktor Prokopov UKR | 6-1 6-1

David Biosca Girvent ESP [3] vs. Fariduni Bakhodur TJK | 6-1 6-4
Angel Luis Centeno Canadas ESP [WC] vs. Manuel Luis Lamelas ESP [WC] | 6-2 6-1
Jose Fco. Vidal Azorin ESP vs. David Prokop CZE | 7-5 2-6 6-3
Nika Dolidze GEO [8] vs. Sergio Mourelo ESP | 6-3 6-1

Jaume Pla Malfeito ESP vs. Alexey Nikiforov RUS [4] | 6-3 6-2
Sergio Martos Gornes ESP vs. Lucas Poelman GBR | 6-0 6-2
Alberto Berbegal Moreno ESP vs. Firas Abdulwahed SYR | 6-4 6-1
Jaume Martinez Vich ESP vs. Fernando Sala ESP [7] | 6-2 6-1

2nd Round

Marco Almorin Lopez ESP vs. Jan Zednik CZE [1] | 6-4 7-5
Marc Collado Castells ESP vs. Antonio J. Ayala Hernandez ESP | 6-4 7-5
Carlos Benito Hergueta ESP [WC] vs. Jack Busby GBR [2] | 6-2 6-3
David Del Rio Mancebo ESP [5] vs. Alexandre Hebras FRA | 6-3 6-4

Angel Luis Centeno Canadas ESP [WC] vs. David Biosca Girvent ESP [3] | 6-4 6-0
Jose Fco. Vidal Azorin ESP vs. Nika Dolidze GEO [8] | 6-7(5) 6-3 6-1
Sergio Martos Gornes ESP vs. Jaume Pla Malfeito ESP | 6-2 6-1
Jaume Martinez Vich ESP vs. Alberto Berbegal Moreno ESP | 6-3 6-2

Final Round

Marco Almorin Lopez ESP vs. Marc Collado Castells ESP | 6-0 6-2
Carlos Benito Hergueta ESP [WC] vs. David Del Rio Mancebo ESP [5] | 4-6 6-0 6-2
Angel Luis Centeno Canadas ESP [WC] vs. Jose Fco. Vidal Azorin ESP | 6-4 7-5
Sergio Martos Gornes ESP vs. Jaume Martinez Vich ESP | 0-6 6-2 6-2

Springer89
04-08-2011, 04:00 PM
Great field.

Springer89
04-12-2011, 09:03 PM
Albert Alcaraz Ivorra ESP vs. Taro Daniel JPN [2]
:(