Riaan Venter Junior ITF 2011 (Feb 28 - Hard, G2) Winner: Filip Horanský [Archive] - MensTennisForums.com

Riaan Venter Junior ITF 2011 (Feb 28 - Hard, G2) Winner: Filip Horanský

Springer89
02-17-2011, 03:52 PM
Dates : 28 Feb to 04 Mar 2011
Venue : Potchefstroom, South Africa
Grade : Grade 2
Surface : Hard

Tournament website

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023284&event=1100131384&order=Position&gender=Boys)

1 HORANSKY, Filip SVK 11
2 COPPEJANS, Kimmer BEL 45
3 VANNESTE, Jeroen BEL 51
4 BOTZER, Bar Tzuf ISR 92
5 MERCKX, Jonas BEL 105
6 LOCK, Benjamin ZIM 111
7 SRKALA, Tim SUI 139
8 TASHI, Vullnet SUI 147
9 KUHN, Warren RSA 157
10 NDAYISHIMIYE, Hassan BDI 162
11 STANEK, Robin CZE 169
12 SPORKEN, Moos NED 171
13 BAVA, Haadin IND 200
14 HUTT, Sam GBR 222
15 BAR, Dekel ISR 255
16 MONTGOMERY, Wayne RSA 277
17 TAPFUMA, Tendai ZIM 287
18 ROSSOUW, Matthew RSA 305
19 PAGE, Joshua GBR 315
20 AHNE, Markus AUT 339
21 MALIK, Jathan GBR 344
22 RAM-HAREL, Or ISR 362

Qualifying
1 SMILANSKY, Igor ISR 393
2 DU TOIT, Adriaan RSA 492
3 EBERSEY, Brandon RSA 497
4 MUSHAYEV, David ISR 554
5 ORTON, Myles GBR 581
6 VISSER, Marthinus Christoffel RSA 586
7 JACOBS, Tuki NAM 640
8 DARMON, Aviv ISR 786
9 ERUN, Fatih Taha TUR 836
10 BERNATZKY, Dylan RSA 883
11 MHERE, Innocent ZIM 912
12 MYBURGH, Ronnie RSA 954
13 BALAMI, Umaru NGR 1125
14 SAUNDERS, Keaton RSA 1150
15 SAUROMBE, Ronzai ZIM 1174
16 COETZEE, Christian RSA 1174
17 DE BRUYN, Phillip Johan RSA 1182
18 HATTINGH, Johan RSA 1278
19 SERTKAYA, Egehan TUR 1314
20 GRUINDELINGH, Gerhard RSA 1433
21 MAKIC, Vladimir BIH (endorsed by RSA) 1433
22 ASHFORTH, Richard RSA 1519
23 MUSWERE, Takudzwa ZIM 1519
24 SAVRANSKY, Boris ISR 1596
25 FLIGLER, Ian ARG 1734
26 SHAW, Graham RSA 1734

Springer89
02-17-2011, 03:53 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023284&event=1100131384)

FIRST ROUND

Filip Horansky SVK [1] vs. Phillip Johan De Bruyn RSA [Q] | 6-0 6-0
Robin Stanek CZE vs. David Mushayev ISR [Q] | 6-2 6-4
Joshua Page GBR vs. Dylan Bernatzky RSA [WC] | 6-3 6-2
Igor Smilansky ISR vs. Vullnet Tashi SUI [8] | 7-6(5) 7-6(2)

Wayne Montgomery RSA vs. Jeroen Vanneste BEL [3] | 7-5 3-6 6-4
Markus Ahne AUT vs. Aviv Darmon ISR [Q] | 6-3 6-2
Haadin Bava IND vs. Adriaan Du Toit RSA | 6-3 6-1
Benjamin Lock ZIM [6] vs. Myles Orton GBR [Q] | 6-3 6-1

Jonas Merckx BEL [7] vs. Dekel Bar ISR | 7-6(1) 6-0
Matthew Rossouw RSA vs. Tendai Tapfuma ZIM | 6-3 6-7(4) 6-3
Or Ram-Harel ISR vs. Jathan Malik GBR | 6-1 6-1
Warren Kuhn RSA vs. Karim Hossam EGY [4,WC] | 6-3 6-4

Bar Tzuf Botzer ISR [5] vs. Tim Srkala SUI | 6-2 6-1
Moos Sporken NED vs. Marthinus Christoffel Visser RSA [WC] | 5-7 6-4 6-3
Sam Hutt GBR vs. Hassan Ndayishimiye BDI | 6-3 6-4
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Keaton Saunders RSA [WC] | 6-2 6-2

SECOND ROUND

Filip Horansky SVK [1] vs. Robin Stanek CZE | 7-6(4) 7-6(11)
Igor Smilansky ISR vs. Joshua Page GBR | 6-3 7-5
Wayne Montgomery RSA vs. Markus Ahne AUT | 6-1 7-6(3)
Benjamin Lock ZIM [6] vs. Haadin Bava IND | 7-5 2-6 6-4

Jonas Merckx BEL [7] vs. Matthew Rossouw RSA | 6-0 6-4
Or Ram-Harel ISR vs. Warren Kuhn RSA | 6-1 6-2
Bar Tzuf Botzer ISR [5] vs. Moos Sporken NED | 6-2 6-1
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Sam Hutt GBR | 6-2 6-1

QUARTERFINALS

Filip Horansky SVK [1] vs. Igor Smilansky ISR | 6-2 6-4
Wayne Montgomery RSA vs. Benjamin Lock ZIM [6] | 6-2 6-3
Or Ram-Harel ISR vs. Jonas Merckx BEL [7] | 6-3 6-4
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Bar Tzuf Botzer ISR [5] | 7-6(1) 6-1

SEMIFINALS

Filip Horansky SVK [1] vs. Wayne Montgomery RSA | 6-4 7-5
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Or Ram-Harel ISR | 6-1 6-2

FINAL

Filip Horanský SVK [1] vs. Kimmer Coppejans BEL [2] | 4-6 6-0 6-0

Springer89
02-17-2011, 03:54 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023284&event=1100131386)

FIRST ROUND

Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Coppejans & Vanneste [BEL,1] | 7-6(4) 3-6 [10-7]
Hutt & Orton [GBR] vs. Du Toit & Rossouw [RSA] | 6-3 6-1
Hossam & Kuhn [EGY/RSA,3] vs. Saunders & Visser [RSA] | 6-1 6-1
Ram-Harel & Smilansky [ISR] vs. Bar & Merckx [ISR/BEL] | 6-3 6-4

Ndayishimiye & Tapfuma [BDI/ZIM] vs. Matthee & Schoeman [RSA] | 6-3 6-1
Bava & Page [IND/GBR] vs. Srkala & Tashi [SUI,4] | 6-3 0-6 [10-8]
Darmon & Mushayev [ISR] vs. De Bruyn & Montgomery [RSA] | 6-3 3-6 [10-6]
Botzer & Lock [ISR/ZIM,2] vs. Ahne & Malik [AUT/GBR] | 7-5 6-0

QUARTERFINALS

Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Hutt & Orton [GBR] | 7-5 6-3
Hossam & Kuhn [EGY/RSA,3] vs. Ram-Harel & Smilansky [ISR] | 6-1 6-1
Ndayishimiye & Tapfuma vs. Bava & Page [IND/GBR] | [B]6-1 6-4
Botzer & Lock [ISR/ZIM,2] vs. Darmon & Mushayev [ISR] | 6-3 6-1

SEMIFINALS

Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Hossam & Kuhn [EGY/RSA,3] | 6-2 6-4
Botzer & Lock [ISR/ZIM,2] vs. Ndayishimiye & Tapfuma | [B]6-3 7-5

FINAL

Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Botzer & Lock [ISR/ZIM,2] | 6-4 7-6(2)

Springer89
02-17-2011, 03:56 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023284&event=1100131385)

1st Round

Myles Orton GBR [1] has a Bye
Ricon Pretorius RSA [ALT] has a Bye
Rudy Dawid Matthee RSA [WC] has a Bye
Reinhardt Trollip RSA has a Bye

David Mushayev ISR [2] has a Bye
Redge Rostron RSA vs. Vaughn Hunter RSA | 7-6(5) 7-5
Rayne Roselt RSA [ALT] has a Bye
Christian Coetzee RSA [5] has a Bye

Aviv Darmon ISR [3] has a Bye
Michael Albertus Kock RSA [ALT] vs. Waheed Nanabhay RSA [WC] | 6-2 6-0
Jandre Schoeman RSA [WC] has a Bye
Graham Shaw RSA [7] has a Bye

Phillip Johan De Bruyn RSA [4] has a Bye
Raubenheimer Gerber RSA vs. Innocent Tidimane BOT [ALT] | 6-1 6-0
Anru Fourie RSA [ALT] has a Bye
Vladimir Makic BIH [6] has a Bye

2nd Round

Myles Orton GBR [1] vs. Ricon Pretorius RSA [ALT] | 6-1 6-0
Reinhardt Trollip RSA vs. Rudy Dawid Matthee RSA [WC] | 6-3 6-3
David Mushayev ISR [2] vs. Redge Rostron RSA | 6-3 6-1
Christian Coetzee RSA [5] vs. Rayne Roselt RSA [ALT] | 6-0 6-1

Aviv Darmon ISR [3] vs. Michael Albertus Kock RSA [ALT] | 6-2 6-2
Graham Shaw RSA [7] vs. Jandre Schoeman RSA [WC] | 6-1 6-7(3) 6-1
Phillip Johan De Bruyn RSA [4] vs. Raubenheimer Gerber RSA | 6-2 6-4
Vladimir Makic BIH [6] vs. Anru Fourie RSA [ALT] | 5-7 7-5 6-4

Final Round

Myles Orton GBR [1] vs. Reinhardt Trollip RSA | 6-0 6-2
David Mushayev ISR [2] vs. Christian Coetzee RSA [5] | 7-6(5) 6-4
Aviv Darmon ISR [3] vs. Graham Shaw RSA [7] | 6-3 6-3
Phillip Johan De Bruyn RSA [4] vs. Vladimir Makic BIH [6] | 6-1 6-0