Copa Milo - Chile Deportes 2011 (Feb 14 - Clay, G2) Winner: Matías Sborowitz [Archive] - MensTennisForums.com

Copa Milo - Chile Deportes 2011 (Feb 14 - Clay, G2) Winner: Matías Sborowitz

Springer89
02-03-2011, 04:41 PM
Dates : 14 Feb to 19 Feb 2011
Venue : Santiago, Chile
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Tournament website

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023252&event=1100131173&order=Position&gender=Boys)

1 SBOROWITZ, Matias CHI 44
2 GALVAO, Vitor BRA 52
3 NUNEZ, Marco Aurei MEX 66
4 GONZALEZ, Wilfredo GUA 90
5 FARREN, Connor USA 114
6 LIVI, Robert USA 138
7 GENNARO, Dante ARG 142
8 VINTI, Stefan ROU 154
9 FABER, Mateo CRO 180
10 MCCALL, Daniel USA 181
11 KAPUKIRAN, Cahit TUR 187
12 PAZ, Gaston ARG 190
13 LAMA, Gonzalo CHI 207
14 POLLANEN, Herkko FIN 211
15 TORRES, Cesar PER 215
16 PEREZ MOTA, Mauricio ARG 217
17 MUGEVICIUS, Lukas LTU 224
18 ENCINAS, Rodrigo CHI 226
19 DURMUS, Durukan TUR 255
20 BALTOGIANNIS, Yannis BEL 285
21 ELIZONDO, Luis USA 292
22 STORME, James Junior BEL 301
23 RAMAZZINI, Luciano GUA 338
24 ARIAS, Boris BOL 363
25 FRITZ, Felipe CHI 373
26 PAPIC, Nikolas CHI 387
27 KALOVELONIS, Markos GRE 391
28 NAPOLITANO, Andre BRA 403
29 MARTINEZ, Mateo Nicolas ARG 422 16E
30 ANDINO VALLVERDU, Alejandro ESP 424
31 BRONSTEIN, Vicente CHI 429
32 GALLEGUILLOS, Jaime Ignacio CHI 437
33 VASQUEZ BONILLA, Julio Cesar MEX 447
34 SANTOS, Daniel PER 453
35 LESKINEN, Santtu FIN 457
36 TORRES ZEA, Juan Jose PER 482
37 LITTIERI, Mario BRA 483
38 CARDENAS, Lucas ARG 494
39 CONEJERO, Ivan CHI 507
40 DOJAS, Hugo Cesar BRA 531
41 GALARZA, Juan Ignacio ARG 569
42 GOMEZ, Lucas MEX 596
43 CASTRO, Gustavo BRA 624
44 AVENDANO, Adrian CHI 687
45 URLI, Mariano ARG 710
46 PINTO, Luiz Felipe BRA 720

Qualifying
1 COSTA, Fabio BRA 780
2 MARURI PICON, Diego Alejandro CHI 855
3 OSSE GALINDO, Ignacio Adolfo CHI 902
4 RAZZETO, Eduardo PER 902
5 CORNEJO PACHECO, Fernando PER 906
6 DI PAOLA, Juan Cruz ARG 966
7 GONZALEZ, Kevin CHI 966
8 DE URRITICOECHEA CARRASCO, Gonzalo Vicente CHI 1005
9 KLEMENCO, Fabricio URU 1026
10 PLAZA, Marcelo CHI 1054
11 HIRMAS ASTORGA, Juan Andres CHI 1113
12 ITURRA, Jordan CHI 1171
13 ARAUJO PRANNO, Augusto ARG 1171
14 FRIEDRICH, Gabriel BRA 1359
15 RIOSECO, Gerardo MEX 1419
16 MAFFEI, Gaston ARG 1419
17 GONZALEZ HERRERA, Fernando CHI 1419
18 SENATTORE, Rodrigo URU 1419
19 FORNO, Gianluca CHI 1419
20 CALDARELLI, Bruno URU 1419
21 DOURADO, Lucas BRA 1534
22 TEA, Juan Emilo ARG 1576
23 ESPINOLA, Cristian Eduardo CHI 1576
24 GONZALEZ CARRASCO, Juan Matias CHI 1576
25 LAUREANO, Caio BRA 1576
26 ROSALES LOBOS, Daniel CHI 1712
27 FLIGLER, Ian ARG 1712
28 YANEZ, Gustavo CHI 1712
29 JAQUE, Carlos CHI 1712
30 BEDECARRATZ, Martin CHI
31 MARIN, Adolfo CHI
32 RECABAL VALDEBENITO, Jose Ignacio CHI
33 MALDONADO MATURANA, Cristian Fabian Jesus CHI
34 JELVEZ, Patricio Nicolas CHI
35 MARIONI ZAMBRANO, Nicolas CHI
36 TORO, Jordan Adriano CHI
37 GEVERT, Andres Alejandro CHI
38 ACHONDO HARTARD, Martin CHI
39 GODOY, Mario CHI
40 SAHR, Carlos CHI
41 CASTRO ARAVENA, Rodrigo CHI
42 ROBLES, Sebastian CHI
43 BRUNA, Sergio CHI
44 MUÑOZ SALGADO, José Tomás CHI
45 SANCHEZ, Santiago COL
46 ORTIZ, Matias ARG
47 URQUIDI, Leonardo BOL
48 CRESPO SILVA, Martin CHI
49 LOMBARDINO PETROCINIO, Lino Rafael VEN
50 GRASSANI, Victor BRA
51 COMBA, Santiago URU
52 CASTRO ORTIZ, Victor PER
53 NUNEZ, Ignacio URU
54 ALVES CASA, Diogo BRA
55 MARINO, Juan S. COL
56 CAPARO HERRERA, Gustavo Alberto PER

Springer89
02-03-2011, 04:42 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023252&event=1100131173)

FIRST ROUND

Matias Sborowitz CHI [1] vs. Luis Elizondo USA | 6-0 6-4
Mateo Nicolas Martinez ARG vs. James Junior Storme BEL | 6-4 6-2
Markos Kalovelonis GRE vs. José Tomás Muñoz Salgado CHI [Q] | 6-3 6-2
Herkko Pollanen FIN [15] vs. Gonzalo Olivares CHI [WC] | 6-1 6-3

Gaston Paz ARG [12] vs. Adrian Avendano CHI | 6-4 6-0
Bruno Caldarelli URU [LL] vs. Diego Alejandro Maruri Picon CHI | 6-3 2-6 6-3
Andre Napolitano BRA vs. Sergio Bruna CHI [WC] | 6-0 7-5
Daniel Santos PER [5] vs. Mauricio Perez Mota ARG | 6-3 6-3

Wilfredo Gonzalez GUA [4] vs. Gustavo Castro BRA | 6-1 7-6(5)
Juan Ignacio Galarza ARG vs. Carlos Jaque CHI [LL] | 6-0 6-0
Leonardo Urquidi BOL [Q] vs. Daniel Rosales Lobos CHI [Q] | 7-6(8) 6-3
Cahit Kapukiran TUR [14] vs. Juan Andres Hirmas Astorga CHI [Q] | 6-2 6-2

Lucas Gomez MEX vs. Mateo Faber CRO [9] | 7-6(3) 5-7 7-5
Marcelo Plaza CHI [WC] vs. Luiz Felipe Pinto BRA | 6-0 6-4
Alejandro Andino Vallverdu ESP vs. Fernando Gonzalez Herrera CHI [WC] | 6-0 6-1
Benjamin Ugarte CHI [6,WC] vs. Mariano Urli ARG | 5-7 6-1 6-3

Dante Gennaro ARG [8] vs. Lukas Mugevicius LTU | 6-0 6-2
Diogo Alves Casa BRA [Q] vs. Cristian Eduardo Espinola CHI [LL] | 7-6(4) 6-4
Jaime Ignacio Galleguillos CHI vs. Luciano Ramazzini GUA | 6-2 6-3
Ivan Conejero CHI vs. Daniel McCall USA [11] | 6-4 6-3

Santtu Leskinen FIN vs. Juan Jose Torres Zea PER [13] | 6-3 7-5
Nikolas Papic CHI vs. Julio Cesar Vasquez Bonilla MEX | 6-4 6-1
Gabriel Friedrich BRA [Q] vs. Juan Matias Gonzalez Carrasco CHI [WC] | 6-2 6-3
Gonzalo Lama CHI [3] vs. Juan Cruz De Paola ARG [Q] | 4-6 7-5 6-1

Stefan Vinti ROU [7] vs. Ian Fligler ARG [LL] | 6-1 6-0
Vicente Bronstein CHI vs. Durukan Durmus TUR | 6-4 7-5
Hernan Casanova ARG [Q] vs. Ignacio Adolfo Osse Galindo CHI | 6-1 6-1
Rodrigo Encinas CHI [10] vs. Hugo Cesar Dojas BRA | 6-3 5-7 6-1

Felipe Fritz CHI [16] vs. Lucas Cardenas ARG | 6-4 6-3
Yannis Baltogiannis BEL vs. Fabricio Klemenco URU [LL] | 6-2 6-3
Boris Arias BOL vs. Adolfo Marin CHI [LL] | 6-4 6-2
Kevin Gonzalez CHI [WC] vs. Vitor Galvao BRA [2] | 7-6(3) 6-3

SECOND ROUND

Matias Sborowitz CHI [1] vs. Mateo Nicolas Martinez ARG | 6-3 7-5
Herkko Pollanen FIN [15] vs. Markos Kalovelonis GRE | 3-6 6-3 6-4
Gaston Paz ARG [12] vs. Bruno Caldarelli URU [LL] | 6-2 6-3
Daniel Santos PER [5] vs. Andre Napolitano BRA | 6-3 3-6 6-2

Juan Ignacio Galarza ARG vs. Wilfredo Gonzalez GUA [4] | 6-3 6-4
Cahit Kapukiran TUR [14] vs. Leonardo Urquidi BOL [Q] | 6-2 7-6(3)
Marcelo Plaza CHI [WC] vs. Lucas Gomez MEX | 6-2 6-1
Benjamin Ugarte CHI [6,WC] vs. Alejandro Andino Vallverdu ESP | 6-4 7-6(7)

Dante Gennaro ARG [8] vs. Diogo Alves Casa BRA [Q] | 6-3 6-1
Jaime Ignacio Galleguillos CHI vs. Ivan Conejero CHI | 4-6 6-3 6-2
Nikolas Papic CHI vs. Santtu Leskinen FIN | 6-2 6-4
Gonzalo Lama CHI [3] vs. Gabriel Friedrich BRA [Q] | 6-4 6-4

Stefan Vinti ROU [7] vs. Vicente Bronstein CHI | 6-3 6-0
Hernan Casanova ARG [Q] vs. Rodrigo Encinas CHI [10] | 6-2 3-6 7-6(2)
Felipe Fritz CHI [16] vs. Yannis Baltogiannis BEL | 6-4 6-2
Boris Arias BOL vs. Kevin Gonzalez CHI [WC] | 6-2 3-6 6-2

THIRD ROUND

Matias Sborowitz CHI [1] vs. Herkko Pollanen FIN [15] | 6-2 6-2
Gaston Paz ARG [12] vs. Daniel Santos PER [5] | 6-3 6-2
Juan Ignacio Galarza ARG vs. Cahit Kapukiran TUR [14] | 6-1 4-6 6-2
Benjamin Ugarte CHI [6,WC] vs. Marcelo Plaza CHI [WC] | 2-6 6-0 6-4

Dante Gennaro ARG [8] vs. Jaime Ignacio Galleguillos CHI | 6-3 6-1
Gonzalo Lama CHI [3] vs. Nikolas Papic CHI | 6-1 6-1
Hernan Casanova ARG [Q] vs. Stefan Vinti ROU [7] | 6-2 3-6 6-3
Felipe Fritz CHI [16] vs. Boris Arias BOL | 6-3 6-4

QUARTERFINALS

Matias Sborowitz CHI [1] vs. Gaston Paz ARG [12] | 6-1 6-3
Benjamin Ugarte CHI [6,WC] vs. Juan Ignacio Galarza ARG | 6-2 6-0
Dante Gennaro ARG [8] vs. Gonzalo Lama CHI [3] | 5-7 6-2 6-4
Hernan Casanova ARG [Q] vs. Felipe Fritz CHI [16] | 6-4 6-7(5) 6-3

SEMIFINALS

Matias Sborowitz CHI [1] vs. Benjamin Ugarte CHI [6,WC] | 6-2 6-4
Dante Gennaro ARG [8] vs. Hernan Casanova ARG [Q] | 7-5 6-0

FINAL

Matías Sborowitz CHI [1] vs. Dante Gennaro ARG [8] | 6-3 4-6 7-6(6)

Springer89
02-03-2011, 04:42 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023252&event=1100131174)

FIRST ROUND

Lama & Ugarte [CHI,1] vs. Kalovelonis & Osse Galindo [GRE/CHI] | 6-3 6-4
Caldarelli & Klemenco [URU] vs. Lombardino Petrocinio & Ortiz [VEN/ARG] | 6-2 6-1
Avendano & Napolitano [CHI/BRA] vs. Gennaro & Urli [ARG] | 7-6(4) 6-2
Bronstein & Torres Zea [CHI/PER,8] vs. Bruna & Rosales Lobos [CHI] | 6-2 6-3

Andino Vallverdu & Gomez [ESP/MEX] vs. Faber & Kapukiran [CRO/TUR,4] | 6-4 6-7(4) [10-6]
Castro & Galvao vs. Gonzalez Herrera & Maruri Picon [CHI,WC] | [B]6-3 6-3
Leskinen & Pollanen [FIN] vs. Papic & Plaza [CHI] | 6-3 6-3
Paz & Perez Mota [ARG,5] vs. Espinola & Muñoz Salgado [CHI] | 6-3 6-1

Gonzalez & Ramazzini [GUA,7] vs. Alves Casa & Friedrich | [B]6-4 1-6 [10-5]
Gonzalez & Gonzalez Carrasco [CHI,WC] vs. Costa & Olivares | [B]6-4 6-3
Durmus & Mugevicius [TUR/LTU] vs. Cardenas & Di Paola [ARG] | 6-1 6-4
Encinas & Galleguillos [CHI,WC] vs. Arias & Santos [BOL/PER,3] | 7-6(4) 6-3

Elizondo & Vinti [USA/ROU,6] vs. De Urriticoechea Carrasco & Recabal Valdebenito [CHI,WC] | 6-3 6-2
Hirmas Astorga & Marin [CHI] vs. Casanova & Vasquez Bonilla [ARG/MEX] | 6-3 3-6 [11-9]
Galarza & Martinez [ARG] vs. Baltogiannis & Storme | [B]4-6 6-0 [11-9]
Fritz & Sborowitz [CHI,2] vs. Dojas & Pinto | [B]6-3 3-6 [10-6]

SECOND ROUND

Lama & Ugarte [CHI,1] vs. Caldarelli & Klemenco [URU] | w.o.
Avendano & Napolitano [CHI/BRA] vs. Bronstein & Torres Zea [CHI/PER,8] | 6-3 6-3
Castro & Galvao [BRA] vs. Andino Vallverdu & Gomez [ESP/MEX] | 6-3 6-1
Paz & Perez Mota [ARG,5] vs. Leskinen & Pollanen [FIN] | 6-3 6-3

Gonzalez & Ramazzini [GUA,7] vs. Gonzalez & Gonzalez Carrasco [CHI,WC] | 6-1 6-4
Encinas & Galleguillos [CHI,WC] vs. Durmus & Mugevicius [TUR/LTU] | 7-5 6-3
Elizondo & Vinti [USA/ROU,6] vs. Hirmas Astorga & Marin [CHI] | 6-1 3-6 [10-4]
Fritz & Sborowitz [CHI,2] vs. Galarza & Martinez [ARG] | 6-3 7-5

QUARTERFINALS

Lama & Ugarte [CHI,1] vs. Avendano & Napolitano [CHI/BRA] | 6-1 4-6 [10-8]
Paz & Perez Mota [ARG,5] vs. Castro & Galvao | [B]6-4 6-2
Gonzalez & Ramazzini [GUA,7] vs. Encinas & Galleguillos [CHI,WC] | 6-1 6-3
Fritz & Sborowitz [CHI,2] vs. Elizondo & Vinti [USA/ROU,6] | 5-7 6-2 [10-8]

SEMIFINALS

Lama & Ugarte [CHI,1] vs. Paz & Perez Mota [ARG,5] | 3-6 7-5 [13-11]
Fritz & Sborowitz [CHI,2] vs. Gonzalez & Ramazzini [GUA,7] | 6-4 6-3

FINAL

Lama & Ugarte [CHI,1] vs. Fritz & Sborowitz [CHI,2] | 6-4 6-3

Springer89
02-03-2011, 04:43 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023252&event=1100131177)

1st Round

Hernan Casanova ARG [1] has a Bye
Cristian Fabian Jesus Maldonado Maturana CHI vs. Cesar Arrospide CHI | 6-1 6-0
Jose Ignacio Recabal Valdebenito CHI has a Bye
Cristian Eduardo Espinola CHI [13] has a Bye

Juan Cruz Di Paola ARG [2] has a Bye
Ignacio Nunez URU vs. Martin Crespo Silva CHI | 6-1 6-0
Joao Riquelme Yanez CHI has a Bye
Caio Laureano BRA [12] has a Bye

Gonzalo Vicente De Urriticoechea Carrasco CHI [3] has a Bye
José Tomás Muñoz Salgado CHI vs. Matias Ortiz ARG | 6-2 6-1
Adolfo Marin CHI has a Bye
Lucas Dourado BRA [11] has a Bye

Fabricio Klemenco URU [4] has a Bye
Joaquin Aguilera CHI vs. Lino Rafael Lombardino Petrocinio VEN | 6-2 6-1
Rodrigo Castro Aravena CHI has a Bye
Daniel Rosales Lobos CHI [14] has a Bye

Juan Andres Hirmas Astorga CHI [5] has a Bye
Santiago Comba URU vs. Andres Alejandro Gevert CHI | 6-2 1-6 6-3
Jordan Adriano Toro CHI has a Bye
Ian Fligler ARG [16] has a Bye

Gabriel Friedrich BRA [6] has a Bye
Santiago Maresca URU vs. Andres Moena CHI | 6-0 6-0
Tomas Marini ARG has a Bye
Carlos Jaque CHI [15] has a Bye

Gianluca Forno CHI [7] has a Bye
Diogo Alves Casa BRA vs. Sebastian Robles CHI | 6-2 6-3
Emilio Munoz Miranda CHI has a Bye
Bruno Caldarelli URU [10] has a Bye

Gaston Maffei ARG [8] has a Bye
Leonardo Urquidi BOL vs. Nicolas Marioni Zambrano CHI | 6-2 6-0
Martin Bedecarratz CHI vs. Claudio Alpaca PER | 6-3 6-2
Gerardo Rioseco MEX [9] has a Bye

2nd Round

Hernan Casanova ARG [1] vs. Cristian Fabian Jesus Maldonado Maturana CHI | 6-1 6-0
Cristian Eduardo Espinola CHI [13] vs. Jose Ignacio Recabal Valdebenito CHI | 6-3 6-1
Juan Cruz Di Paola ARG [2] vs. Ignacio Nunez URU | 6-2 6-3
Joao Riquelme Yanez CHI vs. Caio Laureano BRA [12] | 3-6 6-3 6-2

José Tomás Muñoz Salgado CHI vs. Gonzalo Vicente De Urriticoechea Carrasco CHI [3] | 6-3 6-4
Adolfo Marin CHI vs. Lucas Dourado BRA [11] | 6-0 6-1
Fabricio Klemenco URU [4] vs. Joaquin Aguilera CHI | 3-6 6-0 6-1
Daniel Rosales Lobos CHI [14] vs. Rodrigo Castro Aravena CHI | 6-1 6-3

Juan Andres Hirmas Astorga CHI [5] vs. Santiago Comba URU | 6-0 7-5
Ian Fligler ARG [16] vs. Jordan Adriano Toro CHI | 6-0 6-0
Gabriel Friedrich BRA [6] vs. Santiago Maresca URU | 6-4 6-1
Carlos Jaque CHI [15] vs. Tomas Marini ARG | 6-2 6-2

Diogo Alves Casa BRA vs. Gianluca Forno CHI [7] | 6-6 Ret
Bruno Caldarelli URU [10] vs. Emilio Munoz Miranda CHI | 6-0 6-0
Leonardo Urquidi BOL vs. Gaston Maffei ARG [8] | 7-5 6-0
Martin Bedecarratz CHI vs. Gerardo Rioseco MEX [9] | 7-5 6-4

Final Round

Hernan Casanova ARG [1] vs. Cristian Eduardo Espinola CHI [13] | 6-3 6-1
Juan Cruz Di Paola ARG [2] vs. Joao Riquelme Yanez CHI | 6-7(5) 6-1 6-3
José Tomás Muñoz Salgado CHI vs. Adolfo Marin CHI | 7-6(1) 6-2
Daniel Rosales Lobos CHI [14] vs. Fabricio Klemenco URU [4] | 2-6 7-5 7-6(5)

Juan Andres Hirmas Astorga CHI [5] vs. Ian Fligler ARG [16] | 6-4 6-3
Gabriel Friedrich BRA [6] vs. Carlos Jaque CHI [15] | 6-2 6-0
Diogo Alves Casa BRA vs. Bruno Caldarelli URU [10] | 6-2 6-4
Leonardo Urquidi BOL vs. Martin Bedecarratz CHI | 6-0 6-4