23rd Czech Int'l Indoor Championships 2011 (Jan 17 - Carpet, G1) Winner: Marek Routa [Archive] - MensTennisForums.com

23rd Czech Int'l Indoor Championships 2011 (Jan 17 - Carpet, G1) Winner: Marek Routa

Springer89
01-06-2011, 01:34 PM
Dates : 17 Jan to 23 Jan 2011
Venue : Prerov, Czech Republic
Grade : Grade 1
Surface : Carpet

Tournament website (http://www.cztenis.cz/mezinarodni-turnaje/297)

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023222&event=1100130993&order=Position&gender=Boys)

1 MANAFOV, Vladyslav UKR 40
2 VRNAK, Lukas CZE 48
3 MYLOKOSTOV, Denys UKR 50
4 COPPEJANS, Kimmer BEL 87
5 VANNESTE, Jeroen BEL 91
6 KUZMANOV, Dimitar BUL 116
7 JAYAPRAKASH, Mohit Mayur IND 133
8 PROKOP, Tomas CZE 135
9 CARTER, Robert GBR 136
10 MARIN, Teodor Nicolae ROU 137
11 MERCKX, Jonas BEL 142
12 BULITSKI, Aliaksandr BLR 150
13 METREVELI, Aleksandre GEO 164
14 KACZYNSKI, Kevin GER 168
15 TASHI, Vullnet SUI 177
16 KARATSEV, Aslan RUS 207
17 LUNKIN, Maxim RUS 209
18 SPORKEN, Moos NED 219
19 BAMBRIDGE, Luke GBR 223
20 SRKALA, Tim SUI 230
21 VINTI, Stefan ROU 234
22 HAUSER, Jens SUI 237
23 JEDRUSZCZAK, Mikolaj POL 254
24 VITTEK, Filip SVK 257
25 DALL'ASTA, Andrea ITA 262
26 NAPOLITANO, Stefano ITA 281
27 ZUBKO, Yaroslav BLR 297
28 PANCALDI, Luca ITA 303
29 JALOVIEC, Marek CZE 305
30 CAMPO, Antonio ITA 306
31 DESYATNIK, Anton RUS 311
32 SAFRANEK, Vaclav CZE 316
33 MACCARI, Federico ITA 317
34 KOKOREV, Alexander RUS 323

Qualifying
1 WEIGEL, Thomas GER 331
2 CHERVYAKOV, Fedor RUS 332
3 LICCIARDI, Pietro ITA 333
4 POLLANEN, Herkko FIN 334
5 ALBONETTI, Kevin ITA 360
6 BARTA, Balazs Odon HUN 378
7 SIMUNEK, David CZE 401
8 STANEK, Robin CZE 408
9 MARTIN, Toby GBR 430
10 VEGER, Filip CRO 434
11 CORNEA, Vlad Victor ROU 438
12 PITRA, Tomas CZE 470
13 BRENK, Jan CZE 471
14 HADRAVA, Jakub CZE 494
15 ZEDNIK, Jan CZE 500
16 DONCZYK, Louis POL 551
17 YUZHNYY, Andrey RUS 558
18 HOYT, Evan GBR 582
19 KOKHANOV, Kirill RUS 770
20 KAPRIC, Denis GER 826

Springer89
01-06-2011, 01:35 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023222&event=1100130993)

FIRST ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] has a Bye
Moos Sporken NED vs. Herkko Pollanen FIN | 4-6 6-2 6-2
Jan Brenk CZE [Q] vs. Kevin Albonetti ITA | 6-1 6-2
Aslan Karatsev RUS [14] has a Bye

Aliaksandr Bulitski BLR [11] has a Bye
Marek Routa CZE [WC] vs. Luke Bambridge GBR | 6-3 4-6 6-4
Andrea Dall'Asta ITA vs. Adam Kulich SVK [WC] | 6-1 6-3
Tomas Prokop CZE [7] has a Bye

Jeroen Vanneste BEL [4] has a Bye
Vaclav Safranek CZE vs. Federico Maccari ITA | 6-2 7-6(5)
Filip Veger CRO [Q] vs. Martin Blasko SVK [Q] | 6-3 6-1
Tim Srkala SUI [16] has a Bye

Aleksandre Metreveli GEO [12] has a Bye
Anton Desyatnik RUS vs. Jan Zednik CZE [WC] | 6-4 6-2
Pietro Licciardi ITA vs. Louis Donczyk POL [Q] | 6-4 2-6 6-4
Teodor Nicolae Marin ROU [8] has a Bye

Maxim Lunkin RUS [5] has a Bye
Antonio Campo ITA vs. Balazs Odon Barta HUN | 7-6(6) 7-6(2)
Mikolaj Jedruszczak POL vs. Jakub Hadrava CZE [WC] | 6-4 6-7(9) 6-3
Robert Carter GBR [9] has a Bye

Jens Hauser SUI [15] has a Bye
Stefan Vinti ROU vs. Jacub Oravec SVK [WC] | 6-1 6-3
Marek Jaloviec CZE vs. Alexander Kokorev RUS | 6-2 6-3
Kimmer Coppejans BEL [3] has a Bye

Dimitar Kuzmanov BUL [6] has a Bye
Toby Martin GBR [Q] vs. Filip Vittek SVK | 6-1 2-6 6-3
Robin Stanek CZE [WC] vs. Mohit Mayur Jayaprakash IND | 6-3 7-6(5)
Jonas Merckx BEL [10] has a Bye

Kevin Kaczynski GER [13] has a Bye
Tomas Pitra CZE [Q] vs. Fedor Chervyakov RUS | 6-3 7-5
Luca Pancaldi ITA vs. Yaroslav Zubko BLR | 6-7(7) 6-3 7-6(5)
Denys Mylokostov UKR [2] has a Bye

SECOND ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Moos Sporken NED | 7-6(5) 6-3
Aslan Karatsev RUS [14] vs. Jan Brenk CZE [Q] | 6-3 6-4
Marek Routa CZE [WC] vs. Aliaksandr Bulitski BLR [11] | 6-4 6-7(9) 7-6(2)
Tomas Prokop CZE [7] vs. Andrea Dall'Asta ITA | 6-3 6-4

Vaclav Safranek CZE vs. Jeroen Vanneste BEL [4] | 6-2 6-1
Filip Veger CRO [Q] vs. Tim Srkala SUI [16] | 6-0 6-1
Aleksandre Metreveli GEO [12] vs. Anton Desyatnik RUS | 7-6(7) 6-2
Teodor Nicolae Marin ROU [8] vs. Pietro Licciardi ITA | 6-4 4-6 6-3

Maxim Lunkin RUS [5] vs. Antonio Campo ITA | 4-6 6-1 6-2
Robert Carter GBR [9] vs. Mikolaj Jedruszczak POL | 7-6(2) 6-1
Stefan Vinti ROU vs. Jens Hauser SUI [15] | 6-3 6-2
Marek Jaloviec CZE vs. Kimmer Coppejans BEL [3] | 3-6 6-3 6-4

Dimitar Kuzmanov BUL [6] vs. Toby Martin GBR [Q] | 6-4 6-4
Robin Stanek CZE [WC] vs. Jonas Merckx BEL [10] | 2-6 6-3 6-4
Kevin Kaczynski GER [13] vs. Tomas Pitra CZE [Q] | 6-3 6-3
Luca Pancaldi ITA vs. Denys Mylokostov UKR [2] | 6-4 3-6 7-6(5)

THIRD ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Aslan Karatsev RUS [14] | 6-2 6-3
Marek Routa CZE [WC] vs. Tomas Prokop CZE [7] | 4-6 6-2 6-4
Vaclav Safranek CZE vs. Filip Veger CRO [Q] | 3-6 6-3 6-2
Teodor Nicolae Marin ROU [8] vs. Aleksandre Metreveli GEO [12] | 6-3 7-6(6)

Robert Carter GBR [9] vs. Maxim Lunkin RUS [5] | 6-4 7-6(6)
Marek Jaloviec CZE vs. Stefan Vinti ROU | 4-6 6-3 6-4
Dimitar Kuzmanov BUL [6] vs. Robin Stanek CZE [WC] | 6-3 4-6 6-3
Luca Pancaldi ITA vs. Kevin Kaczynski GER [13] | 6-2 6-4

QUARTERFINALS

Marek Routa CZE [WC] vs. Vladyslav Manafov UKR [1] | 3-6 6-4 7-5
Teodor Nicolae Marin ROU [8] vs. Vaclav Safranek CZE | 6-2 6-4
Marek Jaloviec CZE vs. Robert Carter GBR [9] | 6-2 6-2
Dimitar Kuzmanov BUL [6] vs. Luca Pancaldi ITA | 7-6(3) 6-0

SEMIFINALS

Marek Routa CZE [WC] vs. Teodor Nicolae Marin ROU [8] | 2-6 6-4 6-4
Marek Jaloviec CZE vs. Dimitar Kuzmanov BUL [6] | 2-6 7-5 6-4

FINAL

Marek Routa CZE [WC] vs. Marek Jaloviec CZE | 6-1 5-3 Ret

Springer89
01-06-2011, 01:35 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023222&event=1100130994)

FIRST ROUND

Coppejans & Vanneste have a Bye
Desyatnik & Karatsev [RUS] vs. Brenk & Veger [CZE/CRO] | 6-4 6-4
Lunkin & Zubko [RUS/BLR] vs. Chervyakov & Donczyk [RUS/POL] | 6-2 6-3
Bulitski & Jedruszczak [BLR/POL,8] have a Bye

Merckx & Prokop [BEL/CZE,4] have a Bye
Maccari & Sporken [ITA/NED] vs. Jaloviec & Safranek [CZE] | [B]3-6 6-2 [10-7]
Blasko & Hadrava [SVK/CZE] vs. Albonetti & Licciardi ITA | 6-1 7-5
Kuzmanov & Vinti [BUL/ROU,5] have a Bye

Bambridge & Carter [GBR,7] have a Bye
Campo & Dall'Asta vs. Papik & Prokop [CZE] | 6-4 6-4
Martin & Pitra [GBR/CZE] vs. [I]Kulich & Oravec [SVK,WC] | 6-2 6-1
Manafov & Metreveli [UKR/GEO,3] have a Bye

Hauser & Kaczynski [SUI/GER,6] have a Bye
Srkala & Vittek [SUI/SVK] vs. Routa & Stanek [CZE] | 6-4 6-3
Kokorev & Pollanen [RUS/FIN] vs. Jayaprakash & Yuzhnyy [IND/RUS] | 6-1 4-6 [10-4]
Marin & Mylokostov [ROU/UKR,2] have a Bye

SECOND ROUND

Coppejans & Vanneste [BEL,1] vs. Desyatnik & Karatsev [RUS] | 7-5 6-1
Bulitski & Jedruszczak [BLR/POL,8] vs. Lunkin & Zubko [RUS/BLR] | 6-1 6-3
Merckx & Prokop [BEL/CZE,4] vs. Maccari & Sporken [ITA/NED] | 6-3 6-4
Kuzmanov & Vinti [BUL/ROU,5] vs. Blasko & Hadrava [SVK/CZE] | 7-6(5) 6-7(1) [10-2]

Bambridge & Carter [GBR,7] vs. Campo & Dall'Asta [ITA] | 6-1 6-2
Manafov & Metreveli [UKR/GEO,3] vs. Martin & Pitra [GBR/CZE] | 6-4 6-2
Srkala & Vittek [SUI/SVK] vs. Hauser & Kaczynski [SUI/GER,6] | 6-2 6-0
Marin & Mylokostov [ROU/UKR,2] vs. Kokorev & Pollanen [RUS/FIN] | 4-6 7-5 [10-4]

QUARTERFINALS

Coppejans & Vanneste [BEL,1] vs. Bulitski & Jedruszczak [BLR/POL,8] | 4-6 6-2 [10-2]
Merckx & Prokop [BEL/CZE,4] vs. Kuzmanov & Vinti [BUL/ROU,5] | 6-3 3-6 [10-8]
Manafov & Metreveli [UKR/GEO,3] vs. Bambridge & Carter [GBR,7] | 6-4 6-3
Srkala & Vittek [SUI/SVK] vs. Marin & Mylokostov [ROU/UKR,2] | 7-6(3) 6-4

SEMIFINALS

Coppejans & Vanneste [BEL,1] vs. Merckx & Prokop [BEL/CZE,4] | 7-6(4) 7-6(3)
Manafov & Metreveli [UKR/GEO,3] vs. Srkala & Vittek [SUI/SVK] | 6-3 6-2

FINAL

Manafov & Metreveli [UKR/GEO,3] vs. Coppejans & Vanneste [BEL,1] | 7-5 6-1

Springer89
01-06-2011, 01:36 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023222&event=1100130998)

1st Round

David Simunek CZE [1] has a Bye
Martin Blasko SVK [WC] vs. Pavel Staubert CZE [WC] | 6-3 7-5
Toby Martin GBR [2] has a Bye
Frantisek Polanka CZE vs. Denis Amelin EST | 6-2 6-3

Filip Veger CRO [3] has a Bye
Tomas Papik CZE [9] vs. Bartosz Wojnar POL | 6-3 6-4
Tomas Pitra CZE [4] has a Bye
David Prokop CZE vs. Denis Kapric GER [8] | 7-5 6-3

Jan Brenk CZE [5] has a Bye
Andrey Yuzhnyy RUS [7] vs. Miroslav Herzan CZE [WC] | 0-6 7-6(4) 6-2
Louis Donczyk POL [6] vs. Daniel Filo CZE | 6-3 6-3
David Celovsky SVK [10] vs. Ivan Kocourek CZE [WC] | 6-2 6-1

Qualifying Round

Martin Blasko SVK [WC] vs. David Simunek CZE [1] | 6-4 Ret
Toby Martin GBR [2] vs. Frantisek Polanka CZE | 6-0 6-0

Filip Veger CRO [3] vs. Tomas Papik CZE [9] | 7-6(4) 6-1
Tomas Pitra CZE [4] vs. David Prokop CZE | 6-4 6-4

Jan Brenk CZE [5] vs. Andrey Yuzhnyy RUS [7] | 7-6(3) 7-5
Louis Donczyk POL [6] vs. David Celovsky SVK [10] | 6-4 7-6(1)